Ontwerp bijstand levensonderhoud op zijn vroegst over een jaar gereed Imams lijfwacht in het geweer bij vertrek uit Itahë KLANKBORD Prinses Soraya in Noordwijk KROESJTSJEW EN EISENHOWER BEZOEKEN ELKAARS LAND Vandaag... DINSDAG 4 AUUUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STAT EN-GENER A AL KUNNEN RUIMSCHOOTS INVLOED DOEN GELDEN Taakverdeling departementen ook op de lange baan Van een parlementair redacteur) Naar wij vernemen, zal het nog minstens een jaar duren, voor dat de minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. Klompé, het wetsontwerp „Bijstand levensonderhoud", dat de bestaande armenwet zal vervangen,- zal indienen. Dit betekent, dat tot zolang de kwestie van de taakverdeling tussen de depar tementen van sociale zaken en volksgezondheid en van maat schappelijk werk, die zoveel stof heeft doen opwaaien, blijft rusten. In de nieuwe wet zullen namelijk verschillende uitke ringsregelingen worden vastgelegd, eventueel ook regelingen, die thans nog onder sociale zaken vallen. Het is de bedoeling, dat vóór de indiening van het wetsontwerp waaraan jaren is gedokterd de publieke opinie erover ge peild zal worden. Het is evenwel nog niet bekend, of dat zal ge schieden door de publikatie van een voorontwerp of door toestu ring ervan aan een aantal daarvoor in aanmerking komende per sonen en organisaties. De voorbereiding van het wetsontwerp „bijstand levensonderhoud" geschiedt in nauw contact tussen de ministers van maatschappelijk werk en van sociale zaken. I)e socialistische oud-minister van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, thans lid van de Tweede Kamer, dacht anders over het voornemen van de regering. Zij gaat uit van het bestaan van het departe ment van maatschappelijk werk, doch zij motiveert nergens, dat de regelin gen waarvan zij meent dat zij bij elkaar behoren, beter bij maatschap pelijk werk ondergebracht kunnen worden dan bij sociale zaken, zo zei hij. Voor de opvatting dat men de uitkeringsregelingen niet aan de zorg van twee verschillende departementen behoort toe te vertrouwen kon hij voelen, maar waarom moet dat dan bij maatschappelijk werk zijn en niet bij sociale zaken? Argumenten daar voor had hij nooit gehoord. Het zal nog geruime tijd duren, voordat de wet „Bijstand Levensonderhoud" in de Tweede Kamer in behandeling komt. Komt tijd, komt raad, zo ver onderstelde de heer Suurhoff. Tijdens de beraadslagingen over de regeringsverklaring in de Tweede Kamer in het laatst van mei j.l. heeft de Kamer duidelijk te verstaan ge geven, dat zij de bestaande taakver deling tussen de departementen van sociale zaken en van maatschappe lijk werk onveranderd wenste te zien. Zij maande de regering in dit opzicht tot voorzichtigheid aan. Regering kiest andere weg naar zelfde doel Aan deze houding van de Tweede Kamer zal het wel toe te schrijven zijn, dat de regering thans een ande- re weg kiest om haar denkbeelden verwezenlijkt te krijgen. Wilde zij aanvankelijk een aantal uitkerings regelingen overbrengen van sociale zaken naar maatschappelijk werk met de bedoeling, dat het laatstge noemde departement deze voorzie- A-bom (Slot van pag1 anderen «buiten Japan gespaard ble ven voor de dood door het Japanse geweld. Dit betekent niet, dat oorlog en atoombom geen verschrikkelijke za ken zouden zijn. .Dat zijn ze wel en daarom moeten ze uitgebannen wor den. Maar men moet niet menen, dat de half-toeristische herdenkin gen in Hirosjima tot dat laat ste kunnen meewerkefi. Met zulke herdenkingen vergroot men alleen maar de geestelijke wan orde en wekt men bij duizenden Ja panners, die nog- treuren over de mi litaire nederlaag, de illusie, dat ze toch wel dappere soldaten zijn ge weest en dat alleen maar door een wrede bom en op onverdiende wijze aan hen de overwinning is ontgaan. Het is jammer, dat de comités, die in diverse landen en ook ii\ Ne derland anti-atoomacties voeren, deze politieke gevolgen van hun ac tiviteit zelden zorgvuldig bestuderen. Ze hollen voort gedreven door emoties en komen niet tot klare denkbeelden. Dat laatste wordt typisch geïllu streerd door de Nederlandse stich ting „Anti-atoombomactie". De voor zitter van deze stichting heeft een brief aan de Nederlandse dagbladen gericht om over de dodenherdenking van Hirosjima te schrijven en daar bij een „gedicht" gevoegd. Het is een vers zoals er in de vorige eeuw vele op kermissen en markten werden ge zongen door liedjeszangers, zo in de trant van „De moord van Raems- donk". Er is voor dat vers maar één type ring: het is zot. Daarmee wordt de actie voor een be tere wereldrechtsorde en het vermij den van oorlog (met en zonder atoombom) zeker niet gediend. ningen in wettelijke regelingen zou vastleggen, thans volgt zij de omge keerde weg. Maatschappelijk werk bereidt een nieuwe wet voor inzake, het verlenen van bijstand voor het levensonderhoud, een wet, die de thans nog geldende armenwet zal vervangen. De nieuwe „Wet Bijstand Levenson derhoud" zal bepalen welke uitke ringsregelingen zullen gelden. Zijn daarbij regelingen, die tirans nog worden uitgevoerd door het departe ment van sociale zaken, dan zullen zij in de nieuwe wet worden opgeno men en daardoor dus komen te val len onder maatschappelijk werk. Aangezien ook deze wet slechts tot stand kan komen in gemeen overleg tussen de regering en de Staten-Ge- neraal evenals alle andere wetten zullen de beide Kamers dus ruim schoots de gelegenheid krijgen om hun opinie erover te zeggen en hun invloed op de uiteindelijke redactie van de wet te doen gelden. Commentaar uit K.V.Pen P.v.d.A. We hebben het oordeel gevraagd over de plannen van de regering in de kring van de K.V.P., de enige fractie die zich tijdens de bespreking van de regeringsverklaring in de Tweede Kamer met het kabinet op het stand punt stelde, dat óngetwijfeld tot de overheveling van een aantal taken van het departement van sociale za ken naar dat van maatschappelijk werk diende te worden overgegaan en in de kring van de P.v.d.A., die het hardnekkigst ijverde voor het la ten van de taakverdeling zoals zij is. Mr. J. Th. M. de Vreeze, lid van de vaste commissie voor sociale zaken uit de Tweede Kamer en behorende tot de fractie van de K.V.P. veron derstelde dat het komende wetsont werp „Bijstand Levensonderhoud" en de toelichting daarop wel zullen dui delijk maken, wat de motieven van de regering voofhet overbrengen van enige takenvan sociale zaken naar maatschappelijk werk zijn. Gegeven liet feit, dat er een departement van maatschappelijk werk in ons land be staat, vond lüj het in de lijn der ont wikkeling liggen, dat daar worden samengetrokken de uitkerings- en bijstandsregelingen, die bij elkaar be horen. Jammer noemde hij het, dat dit al niet eerder is gebeurd, namelijk di rect bij het optreden van het kabinet- De Quay. Hij meende dat dit wel ge kund had. Nu zal in elk geval de Ka mer de gelegenheid krijgen om in volle vrijheid over de taakverdeling te oordelen. Gezien de politieke sen timenten, die in deze zaak een rol spelen, was hij van oordeel, dat de regering een goede weg gekozen heeft. HIJ HOORDE ER NIET BIJ. Bij de minsters, diplomaten en andere leden van het comité van ontvangst voor koningin Elizabeth en de hertog van Edinburg stond zondagochtend op Londen Airport een stemmig gekleed heertje. Hij sprak waarafg met enke le van de hoge ambtenaren en alles leek heel normaal totdat een recher cheur enkele minuten voor de aan komst van het vliegtuig bemerkte dat de man niet op de lijst stond. Haastig werd hij weggeleid. Bij het verhoor, dat vijf minuten geduurd heeft, bleek dat hij Patrick Ennes heet, 61 jaar is en wel vaker onge nood bij officiële gelegenheden tegen woordig is geweest. Hij vindt dat al leen maar plezierig en van kwade be doelingen is niets gebleken. De politie beraadt zich op maatrege len om dergelijke voorvallen in de toekomst te voorkomen. TOPKERMIS? De „Carroll County Fair Association" heeft premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie per telegiam uitgenodigd om naar Mil- ledgeville in Illinois te komen en daar de kermis mee te maken die van heden tot en met zondag gehou den wordt. „U'zult dan kunnen zien hoe de Amerikanen leven en pret maken", aldus het telegram. Geen vracht voor Europa's grootste schip Door een tekort aan vracht en char terorders kan het grootste in Europa gebouwde schip niet uitvaren. De 65.000 tonner „Olympic Challenger", gebouwd voor de Gnekse reder Aris- toteles Onassis, werd begin juni in Kiel (Duitsland) te water gelaten en moet nog steeds zijn eerste reis ma ken. Verwacht wordt dat het schip tot januari in Kiel zal moeten blijven. Tengevolge van een defect aan het aquaduct, dat de Italiaanse stad Na pels van drinkwater voorziet is er een ernstig tekort aan drinkwater De bewoners moeten nu zelf op ver schillende punten water halen; zij maken hiertoe gebruik van lege chi- antiflessen, die zij met behulp van zélf-geconstrueerde karretjes mee zeulen. (Slot van pag. 1 kele dagen geleden zijn besprekingen hierover gevoerd op het niveau van de ministers van buitenlandse zaken te Genève. De ministers erkenden het nut van deze rechtstreekse Russisch- Anierilcaanse contacten. De staats- of regeringshoofden Waren eveneens op de hoogte ge steld van de onderhandelingen die gaande waren. Sommigen hadden reeds geantwoord en volgens Ei senhower erkennen allen dat recht streeks contact positieve resulta ten zou kunnen opleveren. Alle voorzorgsmaatregelen zijn getrof fen om de veiligheid van Kroesj tsjew tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten te verzekeren. De Russische autoriteiten zijn te voren gewaarschuwd voor de mo gelijke demonstraties van elemen ten die Kroesjtsjew vijandig ge zind zijn. Gentleman Reuter tekent bij de berichten over deze wederzijdse bezoeken aan, dat Kroesjtsjew ondanks alle politieke verschillen Eisenhowers beschouwd I ...hoopt koningin-moeder Eli- zabeth van Engeland haar 59e E i verjaardag te gedenken. §j ...is het 100 jaar geleden, dat de beroemde Noprse ronjan- 1 schrijver, dichter en nobelprijs- winnaar Knut Pedersen (schuil- naam Knut Hamsun) te Vaga E werd geboren. I ...geeft de bekende Franse chansonnier Charles Trenet 'n 1 concert in de Kurzaal te Sche- e E veningen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF als „een gentleman", zoals hij onlangs tegenover een groep Amerikaanse gouverneurs in het Kremlin verklaar de. Hij respecteert Eisenhower omdat die in de laatste oorlog zijn woord heeft gehouden. Voor een groot aan tal Russen is Kroesjtsjews bezoek aan Amerika de definitieve ofschoon wat late erkenning door het machtig ste land in het westen van de gelijke politieke status en belangrijkheid van de Sowjet-Unie. Grote broeders Kroesjtsjew maakte nooit een ge heim van zijn opvatting dat een ontmoeting tussen Moskou en. Washington voor tientallen jaren de wereldvrede kan bevestigen. „Als de grote broeders het eens zijn, kunnen zij de orde handhaven onder de kleine broeders", zo heeft hij eens gezegd. De bezoeken van Eisenhower en Kroesjtsjew schakelen kennelijk de mogelijkheid uit, dat een top-confe- rentie. van de Grote Vier gehouden wordt voor het eind van dit jaar of begin volgend jaar. Veel bijval voor top-tochten De plannen voor reizen van de Russi sche premier Kroesjtsjew naar de Verenigde. Staten en van de Ameri kaanse president Eisenhower naar de Sowjet-Unie zijn met bijval ontvan gen. De Britse premier Macmillan zei on der meer: „Ik ben er zeker van dat deze bezoeken, wanneer de top-con- ferentie komt, tot een vruchtbare en opbouwende bijeenkomst van de rege ringshoofden zullen leiden". Hij noemde het ook een. goede gedachte, dat de hoofden van de westelijke re- Prinses Soraya, voormalig kei- H zerin van Per zié, is maandag- middag in gezélschap van haar m s moeder en broer in Noordwijk aan Zee aangekomen. Foto: de H directeur van hotel Huis ter Duin, de heer W. Tappenbeck H gaat prinses Soraya en haar m moeder voor naar haar kamers E op de vierde verdieping. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Rockefeller jr. trouwt op 22 augustus met Noorse Het huwelijk tussen de 23-jarige Stephen Rockefeller, zoon van de gouverneur van New- York, en de 21-jarige Noorse Anne Marie Ras mussen, dié keukenmeisje is geweest bij de Rockefellers, is vastgesteld op 22 augustus a.s. geringen met elkaar de gehele situa tie bespreken. De Nederlandse minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns verklaarde: „lk hoop dat deze bezoe ken zullen bijdragen tot de verminde ring van de spanningen tussen Oost en West". Van Amerikaanse zijde te Genève zei men te verwachten, dat Eisenhower en Kroesjtsjew onder meer ook de kwesties Berlijn en Duitsland zouden bespreken. Te Washington is alle on gerustheid over de op handen zijnde beëindiging van de Geneefse confe rentie van de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier wegge nomen. Ook vreest men in de Ameri kaanse hoofdstad geen nieuwe crisis in de Berlijnse kwestie meer. Bondskanselier Adenauer verklaarde in Bonn: „Ik hoop dat het bezoek aan de Verenigde Staten Kroesjtsjew zal overtuigen van de macht en vastbe radenheid van de Verenigde Staten om de vrede en de vrijheid in de we reld te beschermen. Functionarissen van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken wei gerden maandag commentaar te ge ven op het nieuws. Deze houding is geheel in overeenstemming met de terughoudendheid die de Franse rege ring de laatste tijd in acht neemt. - Het Wereldgebeuren Bezoeken Op terugreis uit Siberië naai Mos kou hebben vijftig Amerikaanse journalisten die vice-president Nixons bezoek aan Rusland versloe gen in het vliegtuig hun meningen uitgewisseld. Bij de „rondvraag bleek, dat vijf hun opvattingen over het nut van een Amerikaanse uitno diging aan de Russische premier en partijleider Nikita S. Kroesjtsjew om naar Amerika te komen hadden ge wijzigd. Zij zeiden, nu geneigd te zijn te geloven dat Kroesjtsjew mis schien meer bereid was om openlijk te spreken en te trachten, een rege ling te bereiken, en dat hij misschien minder dictatoriaal was dan enige andere mogelijke Sowjet-premier. Woog men alle factoren tegen elkaar af, dan zou een ontmoeting tussen Kroesjtsjew en Eisenhower misschien een experiment waard zijn. Kennelijk hëeft Nixon zelf er ook zo over gedacht: het zal mede op grond van zijn adviezen zijn geweest, dat de Amerikaanse president besloot. Kroesjtsjew uit te nodigen voor een officieel bezoek aan de Verenigde Staten om onofficiële besprekingen te voeren. Voor de Amerikaanse presi dent zit er aan deze visite nogal wat vast: hij is van plan tevoren naar Europa te gaan om overleg te plegen met de regeringshoofden van Groot- Brittannië, Frankrijk en West-Duits- land. Bovendien staat nu meteen op zijn programma een tegenbezoek aan de Sowjet-ünie. dat ook nog in de herfst zijn beslag zal moeten krijgen. Van deze reizen en (vrijblijvender uitwisseling van meningen op het hoogste niveau is veel goeds te verwachten en weinig kwaads te duchten. Volgens mededelingen uit de omge ving van Nixon heeft de Amerikaan se vice-president op zijn reis door Rusland geconstateerd, dat de maat schappij ginds minder eenvormig is dan hij zich had voorgesteld. Door Kroesjtsjew op zijn trip van tien dagen door de Verenigde Staten, in de gelegenheid te stellen vaak en nauw contact te hebben met alle la gen van het Amerikaanse volk, hoopt men bij hem een aantal misvattingen over het Amerikaanse leven te kun nen wegnemen of verzachten. Kroesj tsjews denken wordt in hoge mate nog bepaald door uit het midden dei- vorige eeuw daterende voorstellingen over de klassenstrijd. Nog onlangs heeft hij blijk gegeven van de me ning, dat de overwinning van het communisme nadert: „Het kapitalis me kan niet meer bijten, het kan al leen nog maar kauwen". Deze laatste uitspraak is overigens een van de vele waarmee de Russi sche premier heeft bewezen, op een originele manier te beschikken over de gave van het woord. Men kan er van verzekerd zijn, dat hij ook in Amerika weer met een aantal van zulke spontane gevatheden de lachers op zijn hand zal krijgen. Men zal ze gaarne op de koop toenemen, als hij intussen tot de conclusie komt. dat de arbeiders in de Verenigde Staten niet alleen een goede boterham ver dienen, maar bovendien over 'n weel de (met televisietoestellen, eigen au to's enzovoort) beschikken die het waard maakt, die opvatting over het mummelen van het Amerikaanse maatschappelijke stelsel te herzien. Wat hij daar te aanschouwen krijgt,» kan hèm stijven in zijn verlangen, dat de Sowjet-Unie de Verenigde Sta ten in economisch opzicht voorbij streeft, Om dat verlangen spoediger in vervulling te doen gaan, zou Rus land minder produktieve energie moe ten geven aan de bewapeningsindus- triën. Meer bereidwilligheid tot het sluiten van een of andere vorm van ontwapeningsakkoord zou het logi sche gevolg moeten zijn... Maar fotografen werkten voort met koelbloedigheid Een vermoeide imam van Jemen met zijn vrouwen, wachters en bedienden is tenslotte dan naar huis vertrokken aan boord van een passagiers schip, maar niet dan na een laatste „schermutseling" met de fotografen. De wachten van imam, van wie er enkelen gekleed waren in die ballon-aehtige "witte broeken, die zij in hun land dragen en anderen daarente gen in khaki, richtten in gramschap hun geweren op de fotografen, omdat die zich verstoutten, foto's te nemen van de ongeveer zestien vrou wen van hun heer en meester. De imam niet zijn grijze baard, die in Rome een gezondheidskuur heeft ondergaan van drie maan den, was naai- het scheen te ver moeid, om zich om het een of an der zorgen te maken. Met zijn ge volg van 61 personen was hij van Rome naar Napels gereisd in een speciale trein, die door de presi dent van Italië, Giovanni Gronchi, ter beschikking was gesteld. Hij moest wel zesmaal gaan zitten op I een stoel, die door een lid van zijn personeel achter hem aan werd gedragen, voordat hij de 200 me ter over de kade naar het Italiaan se schip „Sidney" had afgelegd. Een Italiaanse inspecteur van politie moest persoonlijk tussenbeiden komen om te verhinderen, dat een van de wachters van de imam een fotograaf zou mishandelen. De in specteur pakte de wachter bij de pols beet en bracht hem er toe zijn voornemen niet uit te voeren. De fotografen echter trokken zich van dat alles niets aan en bleven maar fotograferen. Een woedende wacht in kliakie nam toen zijn geweer van de schouder en richtte het op een fotograaf. Weer kwam de politie tussenbei den en zij kon het gezelschap be wegen, zich verder niet met de fo tografen te bemoeien en verder te gaan naar het schip. De „Sidney" zal speciaal aanleggen in een Jc- meuse Rode Zee-haven om de Arabische koning en zijn gevolg er te. ontschepen. Voor president Eisenhower brengt het bezoek enige complicaties met zich mee omdat hij zich tel kens met nadruk op het standpunt heeft gesteld, niet van zins te zijn over de hoofden van de bondgenoten heen „de dienst uit te maken". Kroesjtsjew, wiens vazallen in de sa- tellietlanden behalve Polen al was het maar voor eigen lijfsbehoud, de Russische buitenlandse politiek in elk opzicht beamen, wekt de indruk dat hij gaarne met Eisenhower sa men de invloedssferen in de wereld zou verdelen. De kwestie-Eerlijn be wijst. dat hij daarbij een aantal las tige kaarten zou willen uitspelen. De organisatie van deze hoge weder zijdse bezoeken opent instussen een dankbare uitweg uit de Geneefse mi nistersconferentie over Duitsland en Berlijn, die nu het karakter van een uitgaande nachtkaars kan aannemen zonder het risico dat ergens „brand" ontstaat. Kroesjtsjew ziet bij dit alles een langgekoesterd verlangen verwe zenlijkt. Heeft hij de Berlijnse troefkaart misschien voornamelijk uitgespeeld om dit resultaat te berei ken? Hij heeft over zijn politieke methode eens gezegd: „Ik weet, dat in de meetkunde de rechte lijn de kortste verbinding tussen twee pun ten is. Maar politiek is geen meet kunde. Bij ons is er een spreekwoord: Alleen de raaf vliegt rechtuit en dat brengt hem tot geen enkel doel. De mens en voor alles de politicus moet omwegen maken, om hindemissen heen gaan. als hij daar komen wil, waar hij komen moet". NIKITA S. KROESTSJEW ^kijken of ze kauwen.^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5