Bouw bejaarden- pension-tehuis Geref. Kerk te Goes begonnen Herinneringen aan het oüde Walcheren m itvin Zeeuwse Almanak DOMBURGSE REDDINGBRIGADE REDDE 2 JEUGDIGE DUITSERS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 HEI-ACTIVITEIT IN DE GANZESTAD Maandagavond werd eerste van 216 palen de grond ingedreven Rond half zeven is maandagavond de eerste paal geheid voor het pension tehuis voor bejaarden van de Gereformeerde Kerk te Goes, dat op de hoek Patijnweg-Voorstad-Van Dusseldorpstraat zal verrijzen. Het was een „proefpaal" aan de hand van welke de lengte kon worden vastgesteld voor de overige 215 palen, die hier voor dit ruim zes ton kostende pensionte huis zullen worden geheid. De eerste palen zullen nog vandaag, dinsdag te Goes arriveren, zodat het eigenlijke heiwerk terstond kan beginnen. De aannemer van dit werk, de heer Jac. van der Linde uit Kloetige, vertrouwt er op dat de fa. Leeflang uit Gouda het heiwerk over veertien dagen heeft voltooid. De gehele bouw zal ongeveer zestien maanden vergen. Men hoopt het bejaardentehuis dus in de tweede helft van 1960 in gebruik te kun nen nemen. De architect, de directeur van de Goese gemeentewerken, de heer J. Oranje die het tehuis voor de toch reeds voor zware lasten staande Gereformeerde Kerk pro deo heeft ontworpen was bij het heien van deze proefpaal te genwoordig. Reeds vorige week vrijdag is een be gin gemaakt met hét grondwerk, waarbij onder meer een dragline is ingeschakeld. De „sleuven" voor twee van de drie vleugels van 't ge bouw tekenden zich maandag reeds duidelijk op het terrein af. De drie vleugels worden in de vorm van een ster geplaatst en zullen „sa menkomen" in het middengedeelte van het twee lagen tellende gebouw, waarin onder meer een centrale hall is geprojecteerd. In de aan de Van Dusseldorpstraat grenzende vleugel zijn de dienstvertrekken en keuken geprojecteerd, de beide andere vleu gels zullen niet minder dan vijftig kamers bevatten, waarvan er zeven geschikt zullen zijn om naar verkie zing iri te richten voor één of twee pcrsonën. De. totale capaciteit van het pensiontehuis bedraagt dus 57 bedden. In de vleugels zijn verschillende recreatieruimten ondergebracht; zo zal er onder meer op het eind van de aan de Voorstad grenzende vleu gel een serre verrijzen. Het gebouw zal in. de eerste plaats ten dienste staan aan de tot Gere formeerde Kerk behorende bejaarden uit Goes en omgeving. Zeer zeker echter ook voor mensen, die een plaats begeren en bereid zijn, zich aan de regels van het huis te hou den.- 'T IS WEER $KjB6N-weER! TOgBe» plastic, jassen v.a. 6.90 De Gereformeerde Kerk van Goes zal de verantwoording dragen voor de exploitatie van het tehuis. De hoogte van de rijksbijdrage in de stichtings- kosten f 600.000 -— is nog niet be paald. Meer hei-activiteit Er is nog meer bouw-activiteit in Goes. In de onmiddellijke nabij heid van de plaats, waar het be jaarden-pensiontehuis verrijst, op een terrein tussen de Rijksweg en de Picardstraat werd reeds maandagmorgen de eerste paal geheid voor de bouw van een nieuwe garage van de fa. Van Strien te Goes. De bouw van de ze garage zal ongeveer veertig weken vergen. Behendigheidswedstr ij d op -tractor in Zuidzande Burgemeester H. P. Everwijn van Zuidzande heeft zaterdag op een trac tor de openingsronde gereden van 'n behendigheidswedstrïjd die op een terrein aan de Kamerikstraat was ge organiseerd in het kader van het V. V.V.-zomerprogramma te Zuidzande. Er was vrij veel belangstelling voor deze wedstrijd, zowel van de zijde van het pnbliek als van de deelne mers. Vijfentwintig deelnemers heb ben het parcours met liindernissen uitgereden. De snelste toonde zich hierbij de heer C. Brörsen, student aan een Deense landbouwschool, die thans tijdelijk als volontair verblijft op een land bouwbedrijf in Zuidzande. Met een totaal van slechts 277 strafpunten kwam hij in het bezit van een hier voor beschikbaar gestelde beker, die hem tijdens het concert van het da meskoor „Juliana" door de burge meester werd uitgereikt. De verdere uitslag was: 2 P. de Kramer, Zuidzande, 303 strafpunten; 3 P. Kopmels, Oostburg, 310; 4 Jac. Risseeuw, Zuidzande, 361; 5 H. van Dijke, 375; 6 A. Kools, 382; 7 Joh. Luteijn, 386; 8 A. Verstraete, Gioede, 419; 9 Jac. Dieleman, 421; 10 R. la Gasse, 440. Het dameskoor „Juliana" gaf' na af loop van de wedstrijd een concert in de muziektent. SERVICE „VAN BINNEN UIT"... In het hart van de auto bewijst Esso Extra Motor Oil goede diensten. De motor wordt perfect ge-1 smeerd, zelfs direct na dëstart. Deze multlgrade motorolieheeftspeclaleanti-sHjtage eigenschap pen en een extra reinigende werking, waardoor slikvorming effectief wordt bestreden. Dus altijd het.volle motorvermogen! Öokvoor het tanken... even denkenI yCSSOy Goed zo, stop bij Esso, want,,.. MET ESSO BENT BETEN UITI - ~wr Terneuzense melkslijters stelden vakantie uit Voorlopig afwachtende houding De Terneuzense melkslijters die zoals wij gisteren reeds meldden hun vakantie hebben uitgesteld om dat zij het vermoeden hadden dat een bepaalde fabriek tijdens deze vakantieweek haar melkprodukten in Terneuzen zou aanbieden, hebben maandag oriënterende besprekingen gevoerd met burgemeester mr. Teile gen. Het bleek echter niet mogelijk te zijn het gehele college van B. en W. op korte termijn in vergadering bijeen te roepen. Burgemeester Tei legen toonde begrip voor de situatie, waarin de melkhandelaren zich ge plaatst zien en zal zich met het col lege beraden over de stappen die kunnen worden genomen.Hoewel er door de bedoelde fabriek gisteren geen pogingen zijn gedaan om bui ten de gevestigde handelaren om melkprodukten te koop aan te bie den, zullen de slijters voorlopig een afwachtende houding aannemen en niet met vakantie gaan. „Zolang er nog brandgevaar is, ver laat men zijn hnis niet", luidde het commentaar van een der melkhande laren. Wel hopen zij nog deze maand hnn vakantie te kunnen opnemen. De melkslijters waren van mening, dat het zaterdagavond verspreide pam flet zijn werk uitstekend heeft ge daan: Uit de gesprekken in de ver schillende wijken was de slijters ge bleken, dat het Terneuzense publiek achter hen staat. Geslaagd Voor leerling-machinist slaagde te Am sterdam de heer J. de Kruyler te Bres- Bevrijdingsfeesten in Axel Ter gelegenheid van de 15e herden king van de bevrijding van Axel 19 september 1944 zullen van 17 tot en met 19 september in deze ge meente op grote schaal bevrijdings feesten worden gehouden. Hiertoe is een uitvoerig (voorlopig) program ma opgesteld dat oan. omvat een of ficiële ontvangst op het stadhuis van de Poolse gasten, diverse kransleg- gingen, een militair défilé, een con cert door de Luchtmachtkapel onder leiding van de kapitein H. P. W. Die penbeek en het optreden van de volksdansgroep „Polona" uit Breda. Voor de financiering van een en an der zal in Axel een huis-aan-huis col lecte worden gehouden. De gemeente heeft reeds een garantie toegezegd die tussen 1.000 en 2.000 ligt, af hankelijk van de opbrengst van deze collecte. Het is mogelijk dat parachu- tistep een demonstratie springen zul len geven, dat er rondvluchten per helikopter zullen worden gehouden en een openlucht-modeshow zal worden georganiseerd. Dit alles is echter nog in een stadium van voorbereiding. Ook het Nederlandse leger heeft toe zegging gedaan voor de viering van jde feestelijkheden. Voorts zal de mij nenveger „Axel" bij het Casino van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote voor het publiek ter bezichtiging wor den gesteld. Diverse Poolse autoritei ten, onder wie generaal Maczek, des tijds bevelhebber van de Poolse troe pen in Axel, zullen in Axel de be vrijdingsfeesten komen bijwonen. Souburgs zangkoor in het N.C.R.V.-programma De christelijke zangvereniging „Soli Deo Gloria" uit Souburg, die tijdens het zangconcours te Aardenburg in de ere-afdeling een eerste prijs met 119 punten behaalde, treedt woens dag a.s. onder leiding van de heer J. Suurmond op in het N.C.R.V.-pro gramma des avonds van tien over ze ven tot half acht. VAN TOT DE REGEN KWAM... De regen kwam... juist toen vorige week in Haamstede de eerste jaar lijkse excursie voor vreemdelingen naar een fruitteeltbedrijf werd ge houden. Niettemin trok men er toch op uit en wel naar het fruitteeltbe drijf van de heer I. C. Boot, waar de vice-voorzitter der afdeling Wes- FOTO.,. In een gezin „ergens in Zeeland" •vis te de vijfjarige zoon des huizes de maandag ochtendkrant uit de bus de P.Z.C. met name, bij welk dagblad zijn papa een redactionele functie vervulde. Vandaar dat zoonlief al zo'n beetje op de hoogte was met het wel en wee in de journalistiek. Dat bleek ooktoen hij de krant had opengeslagen. Zijn aandacht ging vooral uit naar de foto's en zeer in het bijzonder naar een foto op pagina drie, waarop enkele wielrenners-in- actie stonden afgebeeld. Hij bekeek die foto nog eens goed en sprak toen een beetje geringschattend: „Nom, die krant van 'jou is ook een stuJc achter. Nou pas een foto!" Papa kon dat vanzelfsprekend niet op zich laten zitten en hij ging wat dieper op de zaak in. Er kwa/m vast te staan, dat zoonlief sprak over de Ronde van Midden-Zeeland, die hij veertien dagen geleden bewonderd had en hij nam maar aandat de foto er eerst nu in stond. Het was een foto van de Ronde van Yerseke. ,Nou, jij hebt ook niet veel vertrou wen in 'de activiteiten van je vaders krant", begon papa vermanend, maar daarop zweeg hij plotseling. Na enig nadenken verklaarde hij berustend: ,,'t Had trouwens best zo 'ciinnen zijn". Want bij een krant, zo had pc.pa t een lange loopbaan geleerdbij een krant is vaak het onwaarschijnlijk ste mogelijk... telijk Schouwen van de Ned. Fruit telers Organisatie in de grote frnit- schuur een kort toespraakje hield. Hij sprak o.m. over „een brug tus sen consument en fruitteler", noemde die brug nog wat zwak en had daar om veel waardering voor de jaar lijkse excursies. Een rondgang over het bedrijf viel tengevolge van de regen helaas ten dele in het water, maar in de schuur was er toch nog gelegenheid tot een korte gedachtenwisseling over de fruitteelt. Bij goed weer zal er vrijdag a.s. weer een excursie wor den gehouden en dan naar het be drijf „Boeye's Bos"" te Burgh, om half acht 's avonds. ..EN WERD GEMETEN De regen kwam... en werd gemeten. Zoals te doen gebruikelijk op het proefbedrijf Scheldemonden te Brui- nisse, dat in juli 41 mm. neerslag registreerde. Hiervan viel er bijna 30 mm op de beide laatste dagen van de maand; twee andere regendagen waren 10 en 11 juli. GEEN MOSSELEXPORT Ondanks het warme weer was de mosselexport naar België in de maand juli bevredigend, zo meldt on ze correspondent uit Bruinisse. Naar aanvankelijke ramingen (die nog niet bevestigd konden worden) zou er zelfs 50.000 ton zijn uitgevoerd. Deze mosselen kwamen voor het grootste deel uit Zeeland de eer ste drie weken was het te warm om mosselen van de Waddenzee naar de verwaterplaatsen te vervoeren. Op de Zeeuwse percelen raakt de voor raad mosselen, die aan de kwaliteits eisen voldoet, een weinig uitgeput. ATELIER IN AANBOUW In Vogelwaarde is een confectie- atelïer in aanbouw, dat op het ogenblik snel zijn voltooiing na dert. Het zal vermoedelijk nog deze maand in gebruik genomen kunnen worden. In het atelier zul len een twintigtal meisjes werk kunnen vinden. Maandagavond rond half zeven is op het terrein aan de Patijnweg-Voor stad-Van Dusseldorpstraat. te Goes de eerste paal geheid voor het pen siontehuis voor bejaarden van de Gereformeerde Kerk te Goes. Men streeft ernaarhet gebouw per okto ber van het volgend jaar te voltooi en, fFoto P.Z.C.). Zilveren ambtsjubileum van L. Wondergem bij P.Z.E.M. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de heer L. Wondergem te Goes, technisch ambtenaar bij de P.Z.E.M. in het district Bevelanden-West, bij dat bedrijf in dienst trad. Op verzoek van de heer Wondergem was er geen officiële huldiging. Maandagmorgen werd de jubilaris iri het directiekantoor te Middelburg in hartelijke bewoordingen door de di recteur der P.Z.E.M., ir. T. Michiel- sen, dank gebracht voor de vele en belangrijke diensten aan het bedrijf bewezen. Tevens werd hem de gebrui kelijke enveloppe met inhoud over handigd. Ook de hoofd-ingenieur, ir. R. Froijen, dankte de jubilaris voor de prettige en zeer gewaardeerde sa menwerking. De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. Hu- ser, sprak dankwoorden voor de pret tige medewerking die van de heer Wondergem werd ondervonden. Hij bood een boekenbon aan. Eerder was door het districtspersonèel aan de heer Wondergem een aandenken aan geboden. Landbouwdemonstratie in Krabben dijke uitgesteld De demonstratie met 11 verschillende stoppelbewerkingswerktuigen die de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Oost Zuid-Beveland" maandagmid dag op het bedrijf van de heer I. J. Smallegange te Krabbendijke zou hebben gegeven is niet doorgegaan en uitgesteld tot donderdag a.s. Examen De heer P. C. M. Roozen, onderwijzer aan de r.-k. bijzonder lagere school te Oostburg, slaagde vrijdag te Bre da voor de hoofdakte, deel A en B. ONDERSTROOM WAS GEVAARLIJK Badgasten schoten te hulp maar raakten zelf in nood DANKZLI SNEL OPTREDEN van de pas opgerichte Domburgse red dingsbrigade zijn zondagavond 'n 15-jarig Duits meisje en een 17- jarige Duitse jongen, die te ver in zee waren geraakt, van de ver drinkingsdood gered. Bij deze spectaculaire redding, die door talrijke badgasten en Domburgers werd gadegeslagen, hadden de le den van deze reddingsbrigade de beschikking over een redaingsviet met buitenboordmotor, waarvan er twee door de Koninklijke Ne- derlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, op de Domburg- se stranden zijn gestationeerd. De 15-jarige Monnica G. Gormanns uit Duitsland, een uitstekend zwemster, ging 's avonds tussen zeven en acht uur aan het onbe waakte strand enkele paalhoof den ten zuiden van het wester- strand nog zwemmen. Op dat moment stond er een felle noord westenwind recht op de kust. Niet alleen was hierdoor de zee zeer woelig, maar bovendien was de on derstroom naar zee zeer sterk. Onder deze omstandigheden was het zeer gevaarlijk zich ver uit de kust te wagen. Toen het Duitse meisje dan ook te ver in zee zwom kwam zij al snel tot de ontdek king, dat zij niet bij machte was tegen de stroom terug te zwem men. Haar alarmkreten werden opgevan gen door drie Duitse mannen en PRENTBRIEFKAARTEN OVER DE DORPEN „Bloemlezing" in de Prov. Bibliotheek Hoeveel er is veranderd in de Wal- cherse dorpen gedurende de laatste twee decennia, is wel heel duidelijk te zien op de expositie van prent briefkaarten van omstreeks 1900 tot 1940. die de bibliothecaris van de provinciale bibliotheek te Middel burg, de heer H. Pieters, thans over deze dorpen heeft ingericht. Het is weer een bloemlezing, die evenals de expositie van dergelijke kaarten over het oude Middelburg, een bezoek ten volle waard is. Met name de herin nering aan de klederdrachten van het eiland en enkele door de oorlog ver dwenen bezienswaardigheden maken deze tentoonstelling bijzonder inter essant. Het bezoek aan de expositie over het oude Middelburg is groot geweest. Vooral gedurende de laatste maand kwamen vele oud-Middelburgers een kijkje nemen in de leeszaal van de provinciale bibliotheek. Maar nog belangrijker was, dat deze expositie de heer Pieters ongeveer 150 nieuwe prentbriefkaarten over het oude Mid delburg opleverde, die hij dankbaar een plaatsje in Zijn archief van het i Documentatiecentrum Zeeuws Delta- gebied gaf. Ook de rond 200 prentbriefkaar ten, die de heer Pieters over de Walcherse doipen bijeengebracht heeft, vormen een onderdeel van i dit documentatiecentrum. Met na- i me Domburg is uitstekend verte genwoordigd^ Van deze Walcher se badplaats is onder meer een unieke verzameling kaarten te zien over de tuin Het Schutters hof. Interessant zijn ook de beel- I den over Zoutelande, waarmee de oude situatie onder aan de voet van de vroegere duinen in de her innering bewaard blijven, die over Biggekerke, waar men vroeger met de „wagendienst" voor tien cent van Biggekerke naar Valke- nisse vice-versa vervoerd kon worden, over Arnemuiden, waar van rijk met kostuums „gestof feerde" kaarten te zien zijn, en over Koudekerke, waar een aar dig beeld van de stoomtram „ge trokken" werd. KINDERKOOR. De oudere inwoners van Walcheren zullen zich ongetwijfeld nog wel het kinderkoor „De kleine Westkappe- laars" herinneren, en zeker ook Keesje van Domburg en Lange Kees. Zij zijn allen te vinden in de aparte verzameling oude kostuums, die bij zonder fraai genoemd mag worden. En ditzelfde geldt voor de collectie over de oude buitenplaatsen van Walcheren; vele van deze prachtige villa's en huizen zijn thans verdwe nen, maar op de expositie kan men zien hoe mooi ze waren. Onze oude fotografen wisten ook reeds wat ensceneren was. Zo rond vijftig jaar geleden ronkten de eer ste vliegtuigen boven de Walcherse landerijen. Daar het technisch wel haast onmogelijk was een vliegtuig in het „kijkkastje" te „verschalken", fotografeerden ze eerste een aantal dorpelingen, dat star in de lucht tuurde, waarna ze er een vliegtuigje boven tekenden... De expositie over Walcheren is tot 15 augustus a.s. geopend. Daarna richt ae heer Pieters een tentoon stelling in over twee andere ste den op Walcheren, Vlissingen en Veere. De expositie is geopend van 10-12.30 en 13.30-18 uur, terwijl zij ook tijdens de verlichtingsavonden te bezichtigen is. één Duits meisje, die op het strand met een bal speelden. Deze va kantiegangers begaven zich on middellijk te water, maar.... ook zij raakten in moeilijkheden. Omdat zij echter minder ver uit de kust waren lukte het aan andere badgasten en Domburgers met lij nen drie van deze vier redders aan de kant te brengen. De 17- jarige Duitse jongen Lippoldt be reikte Monnica Gormanns echter wel, trachtte haar door de stro ming naar de kust te duwen, maar moest ook capituleren voor de trekkracht van het water Zij kon den niets anders doen dan zich drijvende houden... Inmiddels was de Domburgse red dingsbrigade echter in actie geko men. Met de oranjekleurige red- dingsvlet kwamen de heren Cees Jongepier (schipper), Jan Pro voost, J. A. Cainclot en verder nog een Duitse badgast do twee drenkelingen te hulp. De toeschouwers vr eesden ieder mo ment, dat de vlet in de zware Toi lers zou kapseizen, maar het lukte aan Cees Jongepier die toeval lig enkele dagen eerder onder de zelfde weersomstandigheden een trainingstochtje had gemaakt de vlet recht te houden. Volkomen uitgeput werden de Duitse zwem ster en zwemmer aan boord geno men. Dr. F. G. Vaandrager zorgde aan de wal voor een snelle medi sche behandeling. Jaarverslag over 1958 van Diocesaan Centrum Breda Het Diocesaan Centrum van het Bis dom Breda heeft een goed financieel jaar achter de rug, aldus wordt me degedeeld in het jaarverslag over 1958 van het Centrum. Vooruitblik kend op het nieuwe jaar schrijft het bestuur van het Centrum dat zich „grote dingen" zullen voltrekken in West-Brabant en Zeeland. De Katholieke Raad voor Maatschap pelijk Werk in Zeeland heeft in 1958 velerlei activiteiten ontplooid en zich allereerst beziggehouden met de si tuatie van het algemeen maatschap pelijk werk en de gezinszorg, de ge volgen van het Deltaplan op het ge bied van de zielszorg en sociale voor zieningen en de maatschappelijke zorg voor rooms-katholieken op Schouwen-Duiveland. Om eventuele verrassende gevolgen van het Deltaplan het hoofd te kun nen bieden, heeft de Raad aan drs. Dusarduijn opdracht verleend een eerste beleidsnota op te stellen, waar mee de Raad de plannen van r.-k. be jaardentehuizen in goede banen hoopt te leiden. Met deze werkwijze wil de Raad trachten een levend en dus zeer snel reagerend orgaan te blijven, dat de sociale problematiek van Zeeland, speciaal met betrekking tot de r.-k. bevolking van Zeeland, op de voet volgt. In het verslag word voorts de ver wachting uitgesproken dat het maat schappelijk opbouwwerk in Zeeland zal worden uitgebreid. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: Het dagboek van Anne Frank, a.l., 20 uur. Electro: Laurel en Hardy bij de luchtbescher ming, 19 en 21.15 uur a.l. Molenwater: Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan, 9—23 uur. Provinciale Biblio theek: tentoonstelling prentbriefkaarten over Walcherse dorpen, 1012.30 en 13.30—18 uur. Vlissingen Alhambra: Het dagboek van Anne Frank, 19.30 uur, a.l. Luxor: In liefde en oorlog 8 uur, 18 Jaar. Domburg Badpaviljoen: Die schön i Müllcrln, 20.30 uur a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2