PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KR0ESJTSJEW BEZOEKT VER. STATEN EISENHOWER DE S0WJET-UNIE Polen doorbraken kordon om Nixon Onderzoek naar nadelen voor de werknemers in visserijcultures BILT ZIJ GAAN ZELF LAND EN BEVOLKING ZIEN „Droom" wordt werkeli jkheid ONGELUK OF REPRESAILLE VAN WACHT BUCKINGHAM?ALEIS 202e jaargang - no. 181 Dagblad, uitgave vbd de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 735 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim. %p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Op reis „voor begrip en vrede" De Russische premier Kroesjtsjew heeft een uitnodiging van president Eisenhower aanvaard om in september een officieel bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Van zijn kant heeft Eisenhower een invitatie aanvaard om in de loop van de herfst Rusland te bezoeken. Beide regeringen hopen dat de bezoeken zullen bijdragen tot beter begrip en tot bevordering van de zaak van de vrede. President Eisenhower zal vóór de reis van Kroesj- tsjew naar Amerika een bezoek aan Europa brengen om bespre kingen te voeren met de regeringsleiders van de westelijke bond genoten. „Informele besprekingen" Dit nieuws werd gistermiddag bekendgemaakt op onverwachte persconfe renties die tegelijk in Washington en in Moskou werden gehouden. In Amerika maakte de president het zelf bekend; in Moskou deelde het hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst de reisplannen mee. De Moskouse persconferentie duurde vier minuten; op die van Washington gaf Eisen hower een vrij uitvoerige toelichting op het communiqué. Kroesjtsjew zowel als Eisenhower zullen tijdens htm bezoeken de gele genheid hebben, zelf het land en zijn bevolking te zien en kennis te maken met de levenswijze. Kroesjtsjew zal twee of drie dagen in Washington ver blijven en een rondreis van tien dagen door andere delen van de Verenigde Staten maken. Eisenhowers verblijf in Ruslad zal misschien iets korter zijn. De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft maandag te Warschau mee gedeeld dat Kroesjtsjew de Verenigde Staten zal bezoeken tussen één en vijftien september. Na besprekingen met Poolse leiders verklaarde Nixon, dat het bezoek „constructief" zal zijn, geheel afgezien van de gelegenheid die het zal bieden voor besprekingen over politieke kwesties. De Canadese minister-president Diefenbaker, heeft gezegd dat zijn regering in de komende dagen zal bestuderen of het mogelijk is, de Russische premier uit te nodigen volgende maand ook naar Canada te komen. functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Dit initiatief beoogde het ontdooien van de betrekkingen tussen beide lan den. Deze besprekingen begonnen vóór Nixons bezoek aan Rusland. En- (Zie slot pag. 3 kol. 3) Rus ook naar V.N. en Canada Wat dit overleg betreft deelde Eisen hower op zijn persconferentie mee, dat men zich zal beperken tot „infor mele besprekiugeu" en dat men geen formele onderhandelingen, zal voeren over de tussen Oost en West bestaan de geschUlen. Eisenhower is niet van plan, als woerdvoerder van de andere westerse mogendheden op te treden. Functionarissen van de Verenigde Naties zijn er vrijwel zeker van, dat Kroesjtsjew voor de algemene vergadering der volkerenorganisa tie zal verschijnen als hij in Ame rika is. Sommige waarnemers zijn van mening dat Kroesjtsjew als zijn reisplan het tenminste toelaat misschien in het algemene de bat tussenbeide zal komen. De al gemene vergadering begint op 15 september. Amerikaans initiatief De Amerikaans-Russische onderhan delingen ter voorbereiding van deze bezoeken geschiedden op initiatief van president Eisenhower die tevoren daarover gesproken had met hoge Studenten in Spanje veroordeeld Een krijgsraad te Madrid heeft maandag zeven studenten op be schuldiging van het verspreiden van propagandamateriaal voor een alge mene staking, die op 18 juni j.l. had moeten beginnen, tot gevangenis straffen variërend van zes maanden tot drie jaar veroordeeld. Twee be klaagden, onder wie een vrouwelijke student werden vrijgesproken. Een tiende student, een neef van de be roemde schrijver Salvador de Mada- riaga, zal later terechtstaan. BIJ GRAF ONBEKENDE SOLDAAT Menigte riep „Lang leve Amerika" Nadat de Amerikaanse vice-presi dent, Richard M. Nixon, gisteren een krans had gelegd bij het graf van de onbekende soldaat in Warschau, doorbraken enkele duizenden Polen het politiecordon. Zij omstuwden Ni xon terwijl zij uitriepen: „Lang le ve de president" en „Lang leve Amerika". De lachende NLxon riep terug: „Wij willen allen werken voor een beter leven. Lang leve de Pools- Amerikaanse vriendschap". Daarna barste de opgewonden menigte los in een „Sto Lat" (te vergelijken met ons „lang zal hij leven). Toen Nixon ongeveer honderd me ter van het gedenkteken voor de on bekende soldaat stond om het voor bijtrekken van de erewacht gade te slaan, stapte hij in plaats van in de wachtende auto plotseling naar een deel van de toeschouwers, die tegen het politiecordon opgedrongen ston den. Dezen verbraken het cordon en A-bom De stad Hirosjima in Japan maakt reclame: bezoek de beroemde A-bom-stad. Duizenden nieuws gierigen hebben al een bezoek ge bracht aan deze stad, hebben souve nirs gekocht en zijn daarna huis waarts gegaan met het dubieuze ge voel, dat iemand krijgt, wanneer hij een bedevaart wil doen en daarbij in de handen van de toeristenindustrie is gevallen. Dit jaar verwacht men nieuwe duizendtallen. Het hoogtepunt van Hirosjima valt op 6 augustus a.s., dat is de datum van de bom. Uit alle delen van Japan komen dan duizenden mensen naar Hirosjima. Ook uit het buitenland komen bezoe kers en er zullen godsdienstoefenin gen worden gehouden van alle we reldreligies... Men zal protesteren tegen het ge bruik van de atoombom en een be roep op vele regeringen doen om de atoombom als oorlogswapen uit te bannen. Daarmee wordt uiting gegeven aan een verlangen, dat vrijwel de gehele mensheid bezielt. Ieder weldenkend mens is tegen de atoomoorlog en tegen elke oorlog, want oorlog is altijd een kwade zaak. Ieder verstandig mens steunt daarom het streven naar vestiging van een wereldrechtsorde, waardoor oorlog wordt uitgebannen. Zolang die we reldrechtsorde er niet is, zal iedere (verstandige) regering over een le ger vloot en luchtmacht moeten be schikken, om buitenlandse aanvallen te kunnen weerstaan. Dat laatste vertelt ons ook Hiro sjima. Het Japanse volk, dat door zijn regeerders opgezweept was tot oorlogsdrift, heeft in Azië de bloedigste aanvalsooidog van deze eeuw ontketend. Honderdduizenden mensen waren reeds omgekomen door de schuld van dat Japanse volk, toen in de Verenigde Staten de atoombom werd ontwikkeld, die de mogelijkheid bood om met een klap aan het gruwelijk oorlogsbedrijf van het Japanse volk een einde te ma ken. Wij moeten de Amerikaanse re gering dankbaar zijn, dat zij na ern stige overweging en met diep be sef van haar verantwoordelijkheid tot die ene, harde klap besloot, waar door weliswaar duizenden slachtof fers vielen in Japan, maar duizenden (Zie slot pag. 3 kol. 1) omringden de Amerikaanse vice- president. De politie poogde vergeefs de mensen terug te dringen. Er ont stonden schermutselingen, maar nie mand werd gewond. De glimlachende en wuivende Nixon tilde een klein meisje op en stak haar in de hoogte. De taak van de politie om de weg voor Nixon vrij te maken werd nog verzwaard door de talrijke Ameri kaanse journalisten en fotografen die zich in zijn nabijheid bevonden. Het Britse persbureau Reuter merkt op, dat de emotie van gisteren bij het graf van de onbekende soldaat in schril contrast was met de koele formaliteit, welke heerste bij het be- zoek dat de Russische premier Kroesjtsjew twee weken geleden aan het gedenkteken bracht. Mevrouw Nixons handen gekust Een aantal arbeiders drong dooi de kijkende menigte om de hand Van mevrouw Nixon te kussen toen zij maandag een bewaar school in Warschau bezocht. De Amerikaanse vice-president stond een tiental minuten handen te schudden, te praten en rode en witte anjers de Poolse natio nale kleuren te plukken uit een boeket dat hij op de school had gekregen. Hij gaf de bloemen aan de babies die op de arm van de moeders het bezoek meemaakten. Mevrouw Nixon zei: „Wij zullen U nooit vergeten. Alle mensen zijn zo fantastisch. Wij zijn blij hier te zijn. Wij houden van alle mensen". Nixon heeft maandag vïjfeneenhalf uur met Poolse leiders geconfereerd. Toen hij het regeringsgebouw ver liet, zei Nixon dat hij en de Polen diepgaande en openhartige bespre kingen hebben gehouden over Ame rikaans-Poolse aangelegenheden en ook over enkele internationale kwes ties. De Amerikaanse vice-president sprak met de eerste secretaris van de Pool se communistische partij, Gomoelka, de minister-president, Cyrankiewicz en de minister van buitenlandse za ken, Rapacki. „Ongeluk of represaille?", zo vraagt men zich in Londen af na een in cident dat zich heeft voorgedaan voor het Buckinghampaleis. Een wacht van de garde die zich beijverde in strakke lijn voorwaarts te marcheren kwam in botsing met een Amerikaanse toeriste, die ken nelijk niet de strikte toepassing van dit reglement kende. De wacht gaf er de voorkeur aan geen rekening te houden met de aanwezigheid van de Amerikaanse wier voeten het zwaar te verduren kregen hij de onverwachte botsing. Er zal een diepgaand onderzoek worden ingesteld. De paleiswacht be klaagt zich echter bitter over het gebrek aan eerbied waarvan de toeristen blijk geven. „Zij begrijpen niet hoe moeilijk het bijvoor beeld is, onbeweeglijk te blijven staan met een berenmuts op liet hoofd", aldus de officieren van de wacht. A.N.P.-foto componeerde uit archief foto's van Kroestsjew (I.) en Eisen hower (r.) dit „droombeeld" dat de hele wereld gisteren bezighield. Dit fantasiebeeld kan realiteit wor den bij de bezoeken waarmee de lei ders van 's werelds twee grootste mogendheden elkaar in de komende maanden zullen vereren. In het mid den: de Amerikaanse vice-president Richard Nixonwiens bezoek aan de Soivjet-Unie ongetwijfeld tot de ge boorte van dit grote nieuws heeft bij gedragen. Medeplichtige „Wuustwezel" niet als moordenaar herkend De foto van de zondag in Rotter dam gearresteerde grondwerker P. L. B. uit Antwerpen is gisteren ge toond aan de dienstbode van de ver moorde pastoor Notebaert te Lede- berg In België. De Belgische politie had een vermoe den dat B„ die gearresteerd is op verdenking van medeplichtigheid aan de roofoverval te Wuustwezel, ook de moordenaar van pastoor Note baert zou zijn. De dienstbode heeft B. echter van de foto niet herkend als de moordenaar. Ook een koop vrouw, die aan de moordenaar een tas had verkocht die later bij de plaats van de misdaad werd terugge vonden, herkende B. niet als de moor denaar. ALS GEVOLG VAN AFSLUITINGSWERKEN Commissie wil eerst nota over de problemen in oester- en mosselcultuur Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een commissie „Werlt- neinersschade Visserijcultures" ingesteld, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de nadelen, die voor de werknemers in die cultures uit de afsluitingswerken voor het Zeeuws Delta gebied voortvloeien. Het Zeeuws provinciaal bestuur heeft dit onderzoek nodig geoordeeld, nadat een rapport over de onderne- mersschade in de visserijcultnres als gevolg van het Deltaplan was uitgebracht. De commissie Werknemersschade len van een nota met betrekking Visserijcultures is inmiddels na- tot de problemen, die de uïtvoe- mens Ged. Staten door haar voor- ring van het Drïe-Eilandenplan zitter, de heer M. J. van Poelje, voor de oesters- en mosselcultuur geïnstalleerd en met haar werk- met zich zal brengen, omdat deze zaamhedeh begonnen. Zij heeft op- kwestie het meest urgent is. dracht gegeven tot het samenstel- Als een belangrijk voordeel van deze commissie kan worden aangemerkt, dat zij Ged. Staten in staat stelt als het ware van dag tot dag van de ont wikkeling van het probleem op de hoogte te blijven. De commissie bestaat uit de heren: M. J. van Poelje uit Vlissingen, lid van Ged. Staten en voorzitter; de burgemeesters van Bruinisse, Tholen, Yerseke en Zierikzee; voor het Chris telijk Nationaal Vakverbond: P. Broeksma uit Den Haag, A. Oele uit Yerseke en H. Beenhakker uit Middel burg; voor de Katholieke Arbeiders- BondJ. J. van der Linden uit Rot terdam, L. A. Weeber uit Den Haag en A. van Heeke uit Philippine; voor het Nationaal Vakverbond: J. H. ter Horst uit Amsterdam, C. Hoek uit Goes en C. Pekaar uit Yerseke; de directeur van het ETI voor Zeeland, drs. M. C. Verburg en de adjunct-di recteur, drs. E. van Beusekom; de di- Zie slot pag. 7 kol1 Een recente foto van H.K. J S H. Prinses Irene, die mor- gen haar twintigste ver- jaardag hoopt te vieren. S VWVWVVWWA\\\VVVVWV Het weer in Europa Den Helder, regenbui, Ypenburg, regen. Vlissingen, zwaar bewolkt, Eelde, zwaar bewolkt, De Bilt, regenbui, Twente, regen, Eindhoven, regen, Zuid-Limburg, regen, Helsinki, onweer Stockholm, licht bewolkt, Oslo, zwaar bewolkt. Kopenhagen, half bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt,; Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, regenbui, Brussel, zwaar bewolkt, Luxemburg, zwaar bewolkt, Parijs, half bewolkt Bordeaux, half bewolkt, Grenoble, half bewolkt, Nice, onbewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt. Frankfort, zwaar bewolkt, München, licht bewoikt, Zürich, half bewolkt, Genève, licht bewolkt, Locarno, onbewolkt, Wenen, half bewolkt, Innsbruck, half bewolkt, Belgrado, zwaar bewolkt, Athene, onbewolkt, Rome, licht bewolkt, Ajjacio, licht bewolkt, Madrid, zwaar bewolkt, Lissabon, onbewolkt, 17 gr. 17 gr. 18 gr. 18 gr. 16 gr. 18 gr. 17 gr. 18 gr. 23 gr. 23 gr. 26 gr. 20 gr. 16 gr. 21 gr. 16 gr. 17 gr. 19 gr. 24 gr. 26 gr. 24 gr. 26 gr. 21 gr. 21 gr. 17 gr. 20 gr. 23 gr. 25 gr. 21 gr. 18 gr. 22 gr. 30 g.r 30 gr. 27 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond OPKLARINGEN Opklaringen, maar ook enkele loka le buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Over het alge meen iets hogere temperaturen. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van een weerkundige medewerker) Vandaag enkele opklaringen en wei nig of geen buien. Temperaturen iets hoger; in de middag 19 tot 20 graden Celsius. Zwakke tot matige wind tus sen west en noord-west. Vooruitzich ten: perioden van goed strandweer, maar nog wisselvallig. ZON EN MAAN 5 augustus Zon op 5.06 onder 20.25 Maan op 6.12 onder 20.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1