Toch overgang van taken sociale zaken naar maatschappelijk werk ONZE KLEINTJES LEERLING-VERPLEEGSTERS De avonturen van Maurice BLOEMENCORSO IN RIJNSBURG LORD ALTRINCHAM WEER OP HET OORLOGSPAD 6 P li UVlNUiALbi b. a U W a h O UK h ti 'I MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 Antieke meubelen gevraagd als kasten, bureaus, ronde tafels, ook koper, tin, porselein. Be schadigd of met wonngaatjes geen bezwaar. Br. no. 695, bur. P.Z.C., Middelburg. TE HUUR PERSONEEL Wegens huw v.h. tegenw. gevr. net meisje v. halve dgn. in kl. gezin. 1c. koken. Adr. Schelde- str. 74 (informatie Bloemenl. 21), Vliss. Wegens vak. aanm. tussen 10 en 1 u. v.m., 10-8. 23 ct. per regel met een minimum van 1, max. 8 regels. „Brieven of adres bur. v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. L. J Ruime bov.woning te huur. Br. no. 748, bur. P.Z.C., Middelburg LESSEN Te koop. Triumph, 350 cc Twin Ons zeer modern lesmateriaal TE KOOP rijnstraat 26, IJzendijke. TE HUUR GEVRAAGD Ford, Taunus, 15 m- Fiat 1100 Te koop: Fiat 1400 1956, 75.000 km, 1ste eigenaar, prima staat. PIK's garagebedr., Goes. Tel. 0 1100—3577, b.g.g- 3522. Wie koopt ons oud papier? Wij hebben veel oud papier. Inl.: r.-k. pastorie, Uzendijke. Vakantiehuisje gevr. Oostka- pelle eind aug.—sept- Br. lett. S 68, bur. P.Z.C., Vliss. PERSE, N.' Vlissingseweg 366, Middelburg. Tel. 01180—3387. Wegens ziekte te koop aange boden nieuwe Skoda, 4000 km gelopen, tegen zeer geredu ceerde prijs. Br. lett. N 05, bur. P.Z.C., Vlissingen. DIVERSEN Te koop, enkele door inruil verkregen goedkope auto's. Ci troen Sport. Vauxhall, Austin, Ford Prefect enz. Ook gen. te rullen Lamrrechtstr. 17, Mid delburg, tel 3029 Jong echtpaar, zonder kinderen zoekt woonruimte in Goes, te gen half- of eind september. Br. no. B 194, bur. P.Z.C,, Goes Wasmachines dir. v. d, fabriek. Zeer zware uitvoering, geheel geëmailleerd luxe ultv. f 149- Ook op afb Fabr.agent voor geheel Zeeland alleen: Nieuw- slraat 28, tel 2410, Temeuzen Autosloperij v. d. IJSSEL. Ban den, accu's, onderdelen, lichte en zware onderstellen, port., spatb. enz. Te veel om op te noemen. Wij spuiten ook in al le kleuren bij. Oostperkweg 6— 8 bij de Dampoort, tel. 4602, Middelburg Te koop: 7/8 witte bruidsjapon met toebehoren, maat 40—42. Breitnerstraat 11, Goes. Te koop: Citroen Sport 1951, prijs billijk. Ook ruilen. Dijk- straat 13. Lewedorp, tel. K 1196—313- T.V.-toestel en ijskast te huur gevr. tijdens 3 weken vakantie in aug. in Zoutelande. Br. no. 749, bur. P.Z.C., M'burg o£ tel. K 2964—4427. Onderwijzeres zoekt tegen eind sept, gemeub. zit-slaapk. of zit- en slaapk. met kookgel. te Middelburg Br. no. 747, bur. P.Z.C., Miduelburg. Te Middelburg twee kamers met telefoon en str. water te huur gevraagd door dame, h.b. b.h. Br. no 746, bur. P.Z.C., Middelburg Te koop: Steib zijspan, compl. (Zeppelïnmodel) in zeer goe de staat. Tevens oud Kiipper- busch 4-pits gasfornuis met 2 ovens. Vlisslngsestr. 147, Lam- merenburg. bij Vlissingen, tel. K 1184—2103. Fantastische opruimingen op alle andere niet-oprui- mingsartikelen 10 korting in speciaalzaak ,,'t INTERLOCK HUIS" Lange Vorststraat 45, Goes. Te koop: groot pand, omlrek postkantoor te Vliss. Goed v. pension of kantoor, (te verhu ren in 2 gedeelten). Zo spoedig mogelijk te aanv. Br. lett. V 70, bur. P.Z.C.. Vlissingen. Zojuist ontvangende aller nieuwste zuiver wollen heren- vesten en herenpullovers, zeer billijk lil prijs, in speciaalhuls VIOLA, Lange Vorststraat 47, Goes. Te koop: i.g.st.z. kinderwagen. Zandweg 21, Ritthem. Voor echtpaar op leeftijd, ter stond te huur gevraagd, klein huis op nette stand. Ol' 2 on- gem. kamers met kookgelegen heid. Br. no. 750, bur. P.Z.C. Middelburg- KOST EN INWONING Zojuist ontvangende aller nieuwste zuiver wollen dames- vesten en damespullovers, zeer billijk in prijs, in speciaal kou senhuis VIOLA, Lange Vorst straat 47, Goes. Zoekt U iets aparts? Wij bren gen de nieuwste mohair da mespullovers, fantastisch mooi en toch billijk in prijs, in spe ciaal kousenhuis VIOLA, Lan ge Vorststraat 47, Goes. De echte Noorse geitensokken in alle maten aan de laagste prijs ln speciaal kousenhuis VIOLA (naast 't Interlockhuls), Lange Vorststraat 47, Goes. Nergens vindt U zo'n sortering nylonkousen aan zulke lage prijzen dan lil speciaal kousen huis VIOLA (naast 't Interlock- huis), Lange Vorststr. 47, Goes Te koop: wringer m. bok, meisjesfietsje v. ltt. 8-10 J.; 1- en 2-p. opkl.bed; kinderled.; babycommode; 3-g- noodka- chel; 1- en 2-p. spiralen; wan delwagentje (spatbordjes); la- denkastje; l- en 2-p. Eng. led. VI. Singel 34. M'burg, tel. 3513. TE KOOP GEVRAAGD Te koop gevr.: i.g-st.z. Vlaamse of Brab. plattebuiskachel (com pleet). Br. met prijsopg. en zo mogel. beschr., lett. T 69, bur- P.Z.C., Vlissingen. Te koop: het boek van K. No- rel „Engelandvaarders" In een band nu k l 3.95 bij de „Boek handel "t ZOEKLICHT", Nieu we Burg 14-18, M'burg. Te koop gevraagd; jongens fiets, 10 jr. Fort den Haakweg 15, Vrouwenpolder. Te koop gevraagd: een 2-schaar wendploeg J DE VISSER, Rit- themsestr. 108, tel. 0 1183—446. Souburg. Logiesruimte voor Middelburg gevr. Opgave Quo'Vadis logies service, Wagenaarstr. 3, Mid delburg, of tel. 2808, Vlissingen. Te koop: stalmest. L. BOO- GAART, Grintweg A 21, Arne- mulden Te koop: 8 éénjarige kippen of slacht, weverstraat 49, Ritthem BIJEENKOMSTEN Te koop gevraagd in M'burg kleine middenstandswoning m tuin. Aanbieding J. C. VAN LOO, Noordsingel 40, M'burg. Ger. Gem. In Ned. te Yerseke. Dinsdag 4 aug. half acht ds. MALLAN. Reeds voor 145 leveren wij een prima snelwasmachine. C. W. v. OE VEREN, Schel de- straat 84, tel. 2890, Vlissingen Wij ontvingen van onze dump- importeur eer. zending prisma kijkers met tas compl Zeiss type, coated lenzen. Alle sterk ten 8 X 30. 8 X 32. 10 X 50, 20 X 50. „DUMPPALEIS". Korte Delft 4. te' 3210. Middelburg Extra koopjede allerbeste aprêtvrije Treffer lakens en slopen nu nog guldens en rijksdaalders goedkoper in de speciaalzaak 't INTERLOCK- HUIS, Lange Vorststraat 45, Goes. Beter stencilwerk met vlotte re tekeningen levert stencil- inrichting. J. A. WESTSTRA- TE, Rouaanse Kaai 21, telef. 2403, Middelburg. Extra koopjein prachtig wit geribd herenondergoed, broeken, hemden en slips in alle maten nu 1.68 en f 1.98. Speciaalhuis 't INTERLOCK HUIS. Lange Vorststraat 45, Goes. Een prachtig verhaal is dat boek over de gebrs. Beekman en Beekmaa Twee delen in één band voor f 3.95. Ruime voorraad bij de „Boekhandel "t ZOEKLICHT", Nieuwe Burg 14 —10, Middelburg. Extra koopjeprachtige gro te badlakens, mooie kwaliteit en frisse strandkleuren, voor slechts 3.98 en f 4.98 in spe ciaalzaak ,'t INTERLOCK- HUIS", L. Vorststraat 45, Goes. Extra koopje prachtige gro te Obelisk wafeldoeken met frisse randdessins van f 215 nu voor f 1.25 in speciaalzaak INTERLOCKHUIS. Lange Vorststraat 45 Goes. Tapijten en vaste vloerbedek king als nieuw met AZET— ONTVLEKPOEDER, 1.50 per flacon. Extra koopje.... prachtige Treffer dames- en herenpyja ma's. Nu rijksdaalders goedko per in speciaalzaak 't INTER LOCKHUIS. Lange Vorststraat 45, Goes. Extra koopje.... grote Stork baddoeken en ontbijtlakens. Nu voor praktisch de helft van de prijs in speciaalzaak 't INTER LOCKHUIS. Lange Vorststraat 45, Goes. Extra koopjeInterlock da messlips 98 ct.; flanellen he renhemden, dubbele borst een Torenproduct, nu 3-98; lange interlockbroeken en hemden, korte mouw, nu f 2.98 in spe ciaalzaak 't INTERLOCKHUIS, Lange Vorststraat 45, Goes. Wasmachines, gloednieuw, rechtstreeks van fabriek, dus veel goedkoper 1125, 149, 195 en centrifuges vanaf 135. Vol le garantie en service. Stuur kaartje of bezoek. Jacob Cats- straat 14, Goes. Gevraagd per 24 augustus een net MEISJE voor in de huishouding. Aanmelden 's avonds na 6 uur. Modemagazijn DAALHUIZEN, Nieuwendijk 39, Vlissingen. Sanatorium „Weizigt" - Dordrecht Voor opleiding tot VERPLEEGSTER kunnen wederom worden geplaatst. Salaris volgens landelijke regeling, vergoeding van kleding- en reiskosten. Zij, die de leeftijd van 17 jaar hebben bereikt, kunnen door middel van een vooropleiding thans reeds voor deze functie in aanmerking komen. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne inge wacht bij de adjunct-directrice van het sanato rium, Krispïjnseweg 4, Dordrecht. BRIEF AAN TWEEDE KAMER Regering wil meer homogeen beleid van sociale voorzieningen Tijdens de beraadslagingen van de regeringsverklaring heeft de regering medegedeeld, dat de complementaire uitkerïngs- en kredietvoorzieningen, ressorterende onder het departement van sociale zaken en volksgezond heid, zouden overgaan naar het departement van maatschappelijk werk, met uitzondering van uitkeringen aan twee groepen, vallende onder de sociale voorziening (1955). Voorts zou ook het- sociaal-culturele werk voor thuiswonende werklozen overgaan naar het departement van maatschap pelijk werk. Naar aanleiding van de discussie in de Kamer heeft de regering toen toe gezegd zich nader te beraden over de overgang van de sociale voorziening b (regeling ten behoeve van degenen, die geen recht op uitkering ingevol ge de werkloosheid- en wachtgeld- wet meer hebben). Thans heeft de minister-president, minister van algemene zaken, over deze aangelegenheid een brief aan de Tweede Kamer doen toekomen. De overwegingen, die de regering ertoe hebben geleid alle complementaire geldelijke voorzieningsmaatregelen waarvan de samenhang duidelijk is bij het departement van maat schappelijk werk samen te voegen, in plaats van de onder dit departement vallende uitkeringsregelingen onder te brengen bij het departement van sociale zaken en volksgezondheid, waren o.a. de volgende: 1. Het departement van maatschap pelijk werk heeft de taak een wet telijke basis te ontwerpen, die de verlening van bijstand regelt voor diegenen, die niet over vol doende-middelen beschikken uit arbeid, verzekering of vermogen om op passende wijze in hun onderhoud te voorzien. Daar de huidige wetgeving in sterke mate ten achter is geraakt bij het in middels in de gemeenschap ge groeide inzicht is dit een urgente taak. Hiervoor zal een wettelijke grond aan verschillende van de thans op begrotingsposten rus tende ministeriële regelingen wor den geboden. Ook een meer homo geen beleid ten aanzien van ver dere uitbouw van voorzieningen zal dan beter zijn gewaarborgd. Daarnaast zal dan ook de verou derde armenwet door een moder ne wetgeving kunnen worden ver vangen. De voorbereidingen hiervoor zijn bij het departement van maatschappelijk werk reeds enige tijd ter hand geno men. Concentratie van de regelingen bij het departement van maatschap pelijk werk is dus aangewezen. De onderhavige regelingen ken nen alle .naaste normatieve uitke ringen, nog voorzieningen voor bij zondere bijstand, waarbij de per soonlijke aandacht voor de betrok kene van groot belang is. Voor ve len, die onder de regelingen vallen, zal voorts naast de materiële bij stand de immateriële bijstand van het moderne maatschappelijke werk noodzakelijk zijn om weer een volwaardige en zelfstandige plaats in de samenleving in te ne men. Een onderbrengen van deze twee soorten van bijstand onder één depar tement acht de regering juist. Zij is het niet eens met de stelling, dat overbrenging naar het departement van maatschapplijk werk de uitvoe ring van de regelingen in een andere rechtssfeer zou brengen. Acht dus de regering het door haar ingenomen standpunt verantwoord en doelmatig, zij heeft bij nadere overweging op voorstel van de minister van maatschapplijk werk besloten haar standpunt nader te verdedigen bij de behan deling van de wetgeving van bij stand levensonderhoud. Zij heeft zich daarbij laten leiden door het inzicht dat de Kamer over deze aangelegenheid het zuiverst een oor deel kan vormen tegen de achtergrond van het dan ter tafel liggende wets voorstel. Daar de regering geen genoegzame reden ziet onderscheid te maken tus sen personen, vallende onder het de partement van sociale zaken er_ volksgezondheid, geldt opschorting van de uitvoering van de beslissing ten aanzien van de onderhavige re gelingen dan ook niet alleen voor de sociale voorziening b, ten aanzien waarvan de regering nader beraad toegezegd heeft, maar tevens voor de andere taken, welker overgang in het voornemen van de regering ligt. De minister van sociale zaken en volksgezondheid en van maatschap pelijk werk zijn overeengekomen om over het te voeren beleid nauw con tact met elkaar te houden. Strijd in Bergen op Zoom over ziekenhuis. Toen in de vrijdagavond gehouden vergadering van de raad van de ge meente Bergen op Zoom, de kwestie van de bouw van een nieuw rooms- katholiek ziekenhuis (waartegen in protestantse kringen geprotesteerd wordt omdat hierdoor het bestaande Algemeen Burgergasthuis overbodig zou worden) aan de orde kwam, werd door de heer Van Dooren, voorgesteld deze aangelegenheid een maand aan te houden. Na een zeer uitvoerige be spreking staakten hierover de stem men, zodat de agenda niet gewijzigd werd en het probleem dus aan de orde kwam. Niet minder dan negen leden, onder wie twee wethouders, verlieten hierop de vergadering. Aangezien er drie le den afwezig waren bleven er in de raad dus slechts elf leden ter verga dering. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad aan de kerkeraden van de Hervormde Gemeente, de Ge reformeerde Kerk, en de Evangelisch Lutherse Gemeente te schrijven, dat bij stichting van een r.-k.-ziekenhuis het Algemeen Burgergasthuis aan zijn huidige bestemming zou worden ontrokken om de stichting „St.-Elisa- beth ziekenhuis" de gelegenheid te feven, een urgentieverklaring voor de ouw van een ziekenhuis aan te vra gen. Tevens werd besloten het college van regenten van het Algemeen Bur gergasthuis te verzoeken af te zien van de principiële goedkeuring welke in 1948 door de minister van sociale zaken werd verleend. Voor de bouw van een nieuw zieken huis en hiertoe binnen een maand te besluiten. Na afhandeling van de zie kenhuiskwestie keerden zeven van de negen leden in de raad terug. Er is in Eergen op Zoom slechts plaats voor één ziekenhuis, wordt het burgergasthuis gehandhaafd, dan kan het nieuwe ziekenhuis niet gebouwd worden. Het bestaande ziekenhuis telt circa 250 bedden. Voor het nieuwe r.-k.-ziekenhuis zal naar verwacht wordt toestemming worden gekre gen voor 350 bedden. Blijft het oude ziekenhuis staan, dan zal voor het nieuwe ziekenhuis slechts toestem ming verkregen kunnen worden voor 100 bedden; een aantal, waarmee niet rendabel gewerkt kan worden. Het ontslag van minister S. J. van den Bergh (Van onze Haagse redacteur.) Hare Majesteit de koningin heeft in een in Italië getekend koninklijk be sluit de minister van defensie, S. J. van den Bergh, op diens verzoek eer vol ontslag verleend. Het donderdag avond gevraagde ontslag werd ver leend met ingang van zaterdag 1 au gustus. Als sluitstuk van de Leidse bloemen/week is zaterdag in Rijnsburg en Leiden een groot bloemencorso gehouden. Het bloemsorso was gewijd aan Hare Majesteit de Vrouw. VVVVVWVVWV\VV^VVVWW Uitbetaling nieuwe lonen in metaal vertraagd. (Van onze Haagse redacteur) De hogere lonen in de metaalindu strie, die ingevolge de nieuwe C.A.O. met ingang van 1 augustus zouden gelden, kunnen nog niet worden uit betaald, omdat het college van rijks- bemiddelaars de nieuwe C.A.O. nog niet heeft goedgekeurd. In de vakraad voor de metaalindu strie zijn werkgevers en werknemers echter overeengekomen, dat na de goedkeuring die binnenkort wordt verwacht, de hogere lonen met te rugwerkende kracht, dus van 1 au- gustus af, zullen worden uitgekeerd. Menigmaal ging er zaterdag tijdens liet ringsteken op de Stenen Beer in Vlissingen een deelnemer hóóg de lucht in, wanneer hij was „uitverko ren" voor een jonasbeurt Lord Altrincham, wiens kritiek op de Engelse monarchie in de tegenwoor dige vorm de gemoederen in bewe ging bracht, heeft in „The National English Review" een premierschap naar het Amerikaanse president schap bepleit. Een dergelijke tendens Is overigens reeds waarneembaar, maar Altrincham wenst bespoediging van dit proces. Zowel de premier als de president zijn partijleiders, hebben de bevoegd heid ministers aan te stellen en te ontslaan en benoemen vele hoogge plaatste autoriteiten. De Engelse pre mier echter moet zo veel vette baan tjes uitdelen dat „hij meer een Sint- Nicolaas dan een president is". Naar Amerikaans voorbeeld zou elke vier jaar een nieuw parlement moe ten worden gekozen. Het Hogerhuis mag niet langer de bevoegdheid heb ben wetsontwerpen die door het La gerhuis zijn aangenomen op te hou den. Er moet een einde komen aan de macht van de premier de personen voor te dragen die van de vorst of vorstin titels ontvangen. Op deze wijze zou Engeland „de angst voor een sluipend despotisme te boven kunnen komen." Ten aanzien van ex-premier Eden merkt Altrin cham op: „hij was de lieveling van het Britse publiek en een natuurlijk televisie-talent. Letterlijk niemand kon hem haten, en op velen oefende hij een aantrekkingskracht uit zoals die slechts door Liberacc wordt ge ëvenaard". Zwijgen in de trein? De Londense Daily Mail heeft zater dag een beroep gedaan op de Engel se treinreizigers een einde te maken aan de „koude oorlog van de trein- coupé's." Drieduizend extra treinen zijn inge legd om de vele plezierreizigers op Bank Holiday buiten Londen te bren gen. „Zij allen hebben een ding ge meen", schreef de Daily Mail: „Zwijgzaamheid." Het blad vraagt zich af of deze men taliteit het gevolg is van het feit dat elke Brit zicli in zijn onbewnstzijn lekker verscholen weet achter do witte klippen van Dover. De Daily Mail heft een waarschu wende vinger omhoog voor kletskou sen, maar concludeert dat het breken van de eentonigheid van een trein, reis het risico waard is. Vervolgens suggereerde het blad, het opzetten van een elitecorps van con- verseercommando's, een groep pad vinders van het woord, die door de aanvankelijke schuchterheid heen- breekt en het gesprek op gang brengt." De Daily Mail stelde zich achter de „Conversant travellers association", een negen jaar geleden opgerichte vereniging waarvan de duizend leden speldjes dragen en vrijmoedig ge sprekken proberen dan te knopen. Het blad vindt dat de spoorwegen wel tot erkenning van deze vereni ging mogen overgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6