PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Na Eisenhower's tegenbezoek wellicht topconferentie NIXON: KROESJTSJEW MOET NAAR V.S. WARSCHAU BEDOLF NIXONS AUTO ONDER BLOEMEN DADER OVERVAL WUUSTWEZEL INGEREKEND TE ROTTERDAM BELGISCHE KAMPIOENEN TURNDEN TE GOES VERWACHT... „Over het geheel genomen geloof ik, dat Kroesj tsjew te gelegener tijd naar de Verenigde Sta ten moet worden uitgenodigd". Dat zei de Ame rikaanse vice-president Richard Nixon zondag op een persconferentie voor zijn vertrek uit Moskou naar Warschau. De Russische premier heeft gisteren onverwacht een bezoek gebracht aan het vliegveld Vnoekowo om het straalvlieg tuig de Boeing 707 te bezichtigen waarmee Nixon de tocht zou maken. Hij verklaarde „met dit vliegtuig of een ander" naar de Verenigde Staten te willen vliegen, „wanneer de tijd daar voor rijp is". Diplomaten in Washington zeiden zondag, dat een bezoek van Kroesjtsjew aan de Verenigde Staten thans verzekerd is. Anders zo menen zij zou Nixon niet hebben gesproken zoals hij op de persconferentie deed. Van gezaghebbende zijde te Genève werd vernomen, dat het mogelijk Is dat Kroesjtsjew misschien al in septem ber naar de Verenigde Staten gaat. President Eisen howers tegenbezoek zou dan niet lang worden uitge steld. In dit geval zou een top-conferentie van de Grote Vier wellicht na de reis van Eisenhower naar Rusland worden gehouden. Door deze verreikende gebeurtenissen worden de langgerekte en in hot slop geraakte onder handelingen te Genève in de schaduw gesteld Illllllllllllllllllllllll H Na een zeer vermoeiende reis door Canada is het Engelse p koninklijke paar zondag thuis gekomen. Prins Charles (niet op de foto) en prinses Anne begroetten hun ouders in het Ongeveer 200.000 Polen hebben vice-president Nixon zondagmiddag bij zijn aankomst uit Moskou in Warschau hartelijk toegejuicht. In het centrum van de stad wierpen zo veel mensen bloemen dat de boeketten opzij moes ten worden geschoven om de chauffeur uitzicht op de weg te geven. Velen riepen „Leve Nixon, leve Eisenhower, leve de Verenigde Staten". Anderen zongen de traditionele Poolse heilwens „Sto lat, sto lat, sto lat, noch zyje zyje nam". (Honderd jaar, honderd jaar, honderd jaar moge hij nog voor ons leven). Vanochtend zal Nixon worden ontvangen door partijleider Gomoelka, minister van buitenlandse zaken Adam Rapacki en door vice- premier Jarszewicz. als hij ernaar streeft andere landen gelijk te schakelen, zal hij vrees, ach terdocht en spanning scheppen", al dus Nixon. In een commentaar van radio-Mos kou óp de toespraak werd Nixon „een schitterend redenaar" genoemd, die „het slachtoffer is van de ver keerde voorstellingen omtrent de Sowjet-Unie welke de Amerikaanse Rede voor Sowjet- radio en T.V. Zaterdagavond heeft Nixon in Mos kou 'n rede voor de Russische radio en televisie gehouden. De toespraak, die door alle Sowjet-Russische radiozen ders en door elf televisiestudio's bin nen een straal van 400 km van Mos kou werd uitgezonden duurde inclu sief de vertaling (welke telkens na het uitspreken van een zin werd ge geven) niet minder dan een uur. Nixon verzekerde de Russen dat Amerika zijn bases niet in stand houdt om de Sowjet-Unie aan te val len, maar om zichzelf en zijn bondge noten te verdedigen. De oplossing van het militaire vraagstuk kan vol gens Nixon uitsluitend worden ge vonden in een gemeenschappelijke ontwapening en niet in een eenzijdi ge. Hij pleitte voor een" openhartige samenwerking, „die ons samen naar de maan kan brengen". Ver der sprak de Amerikaanse vice- president zich uit voor een regel matige uitwisseling op allerlei ge bied, voor een vreedzame concur rentie, voor een gezamenlijke strijd tegen honger en ziekte en voor een politiek van „open lucht, open stad, open geest en open hart". Als Kroesjtsjew zich wijdt aan het scheppen van betere levensomstan digheden voor het. Russische volk, zal hij de geschiedenis ingaan als één van de grootste Sowjet-leiders, maar Kind bedolven onder instortende muur Gistermiddag omstreeks twaalf uur is het 11-jarige jongetje Gunther, wonende aan de I-Iubert Parisstraat te Maastricht onder een invallende muur bedolven en gedood. Het ventje zat tegen het muurge deelte van een lege kolenbox in het kolenmagazijn van de firma S. U.- de W. aan de Bloemenweg te Maas tricht. Mogelijk tengevolge van zij- druk heeft dit pas enkele jaren oude muurgedeelte het begeven. „Humajiere" uitvoering bij straf in Saoedi-Arabië Volgens het Egyptische tijd schrift „Al Moessaocar" heeft de regering van Saoedie Ara- bië besloten de straf voor die ven het afhakken van de hand „menselijker te maken. Deze straf werd tot nu toe in het openbaar door de beul uit gevoerd, waarbij de schuldige door twee knechten werd vast gehouden. Als gevolg van pro- testen zal de straf voortaan door een chrurg worden uitge voerd, nadat de schuldige on der narcose is gebracht, aldus het Egyptische blad. propaganda al vele jaren heeft ver spreid". Het regeringsblad Izvestia publiceer de de volledige tekst. De volledige radio- en televisieuitzending stond in verband met een soortgelijke behan- Zie slot pag. 5 kol, 2) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Vriendschapsverdrag tussen Indonesië en Australië? Australië en Indonesië zullen moge lijk voor het eind van dit jaar een vriendschapsverdrag sluiten. Dit heeft zondagavond de premier van Austra lië, Menzies, tijdens een televisie uitzending verklaard. Hij zei dit jaar eeu bezoek aan Indonesië te zullen brengen. De datum moet nog worden vastgesteld. Menzies zei, dat Australië geen wij ziging heeft gebracbr in zijn politiek tegenover Indonesië. Australië steunt de Nederlandse souvereiniteit in Ne derlands Nieuw-Gumea. De premier hoopte dat eerstdaags geheel Nieuw- Guinea zelfbestuur zal verkrijgen. Geruchten over trouwplannen Zweedse prinses Desiree Het Stockholmse avondblad „Expres sen" maakt melding van geruchten als zou de 21-jarige Zweedse prinses Desiree, een kleindochter van koning Gustaaf Adolf, zich gaan verloven met de 19-jarige kroonprins Constan- tijn van Griekenland. De prinses - de derde dochter van prinses Sibylla en wijlen kroonprins Gustaaf Adolf - is zaterdag met haar oudere zuster Margareta en Birgitta voor vakantie naar Griekenland ver trokken. Zij zijn de gasten van kroonprins Constantijn. Vorige zo mer hebben de prinsessen ook hun vakantie in Griekenland doorge bracht. HOTELHOUDER COMBINEERDE.... Gestolen identiteitskaart baatte hem niet Dank zij de oplettendheid van een hotelhouder is zaterdag middag te Rotterdam de tweede dader van de roof overval te Wuustwezel gear resteerd. (De andere werd, zoals gemeld, einde vorige week te Antwerpen aange houden). Van het miljoen Bel- gische francs, dat hij woens dag met zijn medeplichtige uit het wisselkantoor had we ten te bemachtigen, had de te Rotterdam gegrepen man nog 31.000 francs op zak, plus een bedrag van 300 a 400 Ne derlandse guldens. Een pis tool en een dolkmes werden eveneens in zijn bezit gevon den. Het was de 29 jarige grondwerker P.L.B. uit Antwerpen, die zich vrijdagavond laat doorwaternat aan een hotel op het Heemraads plein te Rotterdam vervoegde om een kamer te bespreken. Hij toonde daarbij een Belgisch identiteitsbe wijs uit Zandvliet, dat echter naar later bleek niet het zijne was. Hij deed een verhaal van plensbuien, om zich te verontschul digen, dat hij zo nat was. Om ver trouwen te wekken betaalde hij de veertien dagen, die hij van plan was t§ blijven, vooruit. De hotelhouder gaf hem inderdaad een kamer, maar vond de houding van de Belg toch vreemd. Toen hij bovendien in een ochtendblad dè volgende morgen het relaas van de overval te Wuustwezel las, waarin ook de naam van het plaatsje Zandvliet werd vermeld en zich ging realiseren, dat het vreemd was dat de man zo goed in zijn contan ten zat, ging hij het een met het ander combineren en besloot ten slotte de politie op te bellen, met het verzoek eens een onderzoek in te stellen. Na een telefoontje mot Antwerpen, kwam de politie te v/eten dat de identiteitskaart door iemand in Zandvliet werd vermist. De hotel gast moest dus onder een valse naam te Rotterdam verblijven, op zichzelf al een reden genoeg om hem aan de tand te voelen. Dc Belg was echter lange tijd niet in zijn hotel aanwezig. Eerst zon- Op uitnodiging van de Goese evene-dioze demonstratie turnen, die dui- mentencommissie heeft zaterdag de zenden belangstellenden trok. Zowel Belgische turnkring „W.I.K.' Temse een bezoek aan de Ganzestad gebracht. Op de Markt gaf deze Bel gische kampioenploeg voor Goes geen onbekende meer een, gran- do s middags als des avonds heerste er derhalve een bijzonder grote en gezellige drukte in de Goese binnen stad. Met name de heren van „Willen is kunnen" lieten weer spectaculaire staaltjes turnen zien; in de middag uren aan de brug en des avonds de kampioenploeg trad bij dit korte bezoek aan de Ganzestad tweemaal op zorgden zij met hun nummer „sensatiesprongen" voor een „sensa tioneel" slot van deze demonstraties, dat in een ongelooflijk hoog tempo werd afgewerkt. De „juffers", zoals onze zuider buren de dames van deze keur- ploeg aankondigen, voerden 's avonds een gracieuze hoepel oefening op en oogstten eveneens met haar nummer „ballet" het voorlaatste een groot suc- ces. 's Middags maakte het muziekkorps ..Euphonia" ter opluistering van de ze turndemonstraties een mars dooi de stad; 's avonds maakte „Hosan na" een rondgang, waaraan ook de Belgische gasten twintig „juffers" en veertig heren deelnamen. „Ho sanna" gaf bovendien na afloop van het avondoptreden nog een concert op de Markt. De leden en het bestuur van „W.I. K." waren 's middags namens de evenementencommissie verwelkomd door wethouder J. Roose en de heer J. Oranje, directeur van gemeente werken. De heer Roose was het ook, die de gymnasten bij het publiek introdu ceerde en aan het eind van de avond een dankwoord tot hen richtte. In „De Landbouw" werd de Belgische gasten een koffietafel aangeboden. Op de foto: de heren van „W.I.K." vormden tijdens hun nummer brug een pyramide; hun optreoen had vaak meer weg van acroba tiek dan van gymnastiek .(Foto P.Z.O.) dagmiddag had men succes. De deur van zijn kamer bleek name lijk op slot te zijn, hetgeen erop wees dat hij thuisgekomen was. Om geen argwaan te wekken klopte niet een politieman maar de echt genote van de hotelhouder op de deur van zijn kamer en vroeg op vriendelijke toon: „Meneer mag ik U even spreken Na enkele ogen blikken werd de deur toen op een kier geopend, echter ver genoeg om een politieman in de gelegen heid te stellen een voet er tussen te zetten, de loop van een revolver te laten zien en het bevel „handen omhoog" te laten horen. De arrestatie was toen spoedig een feit. B. heeft intussen reeds een bekentenis afgelegd. Hij had vrij dag in België een auto ontvreemd, doeh was in zijn baast om ver over de grens te komen ergens in een sloot gereden. Zo kwam het, dat hij kletsnat te Rotterdam arri veerde. Daar voelde hij zich onder de valse naam voorlopig veilig. Hij had echter niet op het combinatie vermogen van de hotelhouder ge rekend. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten i avond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt, Ypenburg, zwaar bewolkt, Vlissingen, zwaar bewolkt, Eelde, half bewolkt. De Bilt, regenbui, Twente, half bewolkt. Eindhoven, half bewolkt, Zuid-Limburg, regen, Helsinki, geheel bewolkt, Stockholm, regen, Oslo, half bewolkt, Kopenhagen, regen, Londen, half bewolkt, Amsterdam, zwaar bewolkt, Brussel, regen, Luxemburg, regen, Parijs, onbewofkt, Bordeaux, onbewolkt. Grenoble, half bewolkt Nice, licht bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt. München, regen, Genève, regenbui, Locarno, half bewolkt. Wenen, zwaar bewolkt. Innsbrück, regenbui. Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt, Rome, licht bewolkt, Madrid, regenbui. gister- 21 gr. 20 gr. 17 gr. 21 gr. 21 gr. 22 gr. 21 gr. 18 gr. 22 gr. 19 gr. 27 gr. 20 gr. 22 gr. 21 gr. 16 gr. 17 gr. 19 gr. 24 gr. 24 gr. 25 gr. 22 gr. 20 gr. 22 gr. 24 gr. 23 gr. 22 gr. 24 gr. 33 gr. 29 gr. 34 gr. Geldig tot hedenavond ZELFDE TEMPERATUUR. Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Ongeveer dezelfde temperatuur als zondag. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Zeeland trof zondag het slechtste strandweer van ons land met enkele buien en een te koele wind van 16 a 17 graden Celsius. Ook vandaag matig strandweer met vrij veel be wolking maar overwegend droog. Matige noordwesten wind. In de middag ongeveer 18 graden Celsius. Vooruitzichten: gematigde tempera tuur en wisselend bewolkt. ZON EN MAAN 4 augustus Zon op 5.04 onder 20.27 Maan op 5.04 onder 19.58 202e jaargang - no. 180 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van .Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 24». sdm. tel. 2094. Sowjet-leider al in september over oceaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1