Koninklijke onderscheiding in Veere voor scheidende kassier Zeeuwse Almanak Itoin VIJFTIG JAAR ORGANIST BIJ HERV. KERK VGRAVENPOLDER ZEEUWSE KUNSTENAAR MAAKTE UIT 6000 SCHELPEN MOZAÏEK Agenda 2 PROVING! ALB ZEEUWSE V OU RANT ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 AMSTERDAMSE SOLDAAT BLEEF OP WALCHEREN.. De heer Repko beheerde veertig jaar financiën van boerenleenbank Ia hot Schotse huis „Het Lammetje" hebben bestuur, raad van toezicht en leden van de Veer se boerenlccnb ank vrijdagavond afscheid genomen van de kassier, de heer It. Repko, die bijna li) Jaar deze post heeft bezet. Tijdens deze bijeenkomst bleek duidelijk, dat de man, die als soldaat naar liet oude stadje kwam. met inzet van zijn volle persoonlijkheid een be langrijke plaats in Veere heeft veroverd. De huldiging van de heer Repko bereikte zijn hoogtepunt, toen de bestuursvoorzitter, de heer D. Rasse Dzn, bekendmaakte dat de scheidende kassier onderscheiden is met de zilveren medaille in de orde van Oranje-Nussau. Als drager van 's konings wapen rok kwam de jonge Repko dus naar Veere, tezamen mot een compagnie Amsterdamse stadgenoten, dit ter versterking van liet Veersc garni zoen in de jaren van de Eerste We reldoorlog. Het bleek al spoedig, dat soldaat Repko en zijn kameraden het uitstekend met de Veerse bevol king konden vinden, speciaal met de Veerse meisjes. De heer Repko vond er zijn echtgenote en besloot in het kleine stadje te blijven wonen. Op smeuïge wijze werd dit alles „uit de doeken gedaan" door de lieer Kassc, die voorts vertelde, dat de heer Repko na zijin dienst tijd begon met een barbierszaak op te richten. De jonge Repko wilde echter meer en toen in 1920 de Veerse Coöperatieve Boeren leenbank werd opgericht, meldde hij zich aan als kassier. Hij werd aangenomen en bleef deze functie precies 39 jaar en 5 maanden uitoefenen. Van hot begin af slaagden het be stuur, de raad van toezicht en bo venal de kassier van de bank er in een grote mate van vertrouwen bij de Veerse bevolking te wekken. Dank zij liet'werk van de heer Rep ko bevindt de Veerse bank zich thans in een grote bloeiperiode, al dus betoogde de heer Rasse, die de scheidende kassier hartelijk dankte voor al dit werk, dat deze met enthousiasme, liefde en overgave verrichtte. Ook namens de gemeente sprak de heer Rasse een dankwoord. „U werkte in stilte en had het ver trouwen van de burgerij. En dat is een voornaam punt in het gemeen telijk besteld", aldus de heer Rasse, die tot slot van zijn toespraak de heer Repko de versierselen, die be horen bij de, hem verleende konink lijke onderscheiding, opspeldde. Namens de ruim 260 leden, die de bank thans telt, werd het woord ge voerd door de heer F. J. Castel, oud voorzitter en één der oprichters van de bank. Ook hij releveerde tal van anekdotes uit de soldaten- en kas siersperiode van de heer Repko, waarbij de vrolijke noot niet ont brak. Namens cio raad van toezicht sprak vervolgens de heer Volkers en na mens de ring van boerenleenbanken op Walcheren de lieer Minderhoud uit Domburg. De heer Repko dank te getroffen voor de vele vriendelij ke woorden, die hij deze avond te horen kreeg, en voor de onderschei ding en de geschenken. Hij verzeker de immer met veel genoegen zijn taak vervuld te hebben. Tot slot van deze bijeenkomst werd de opvolger van de 'heer Repko, de heer A. de Buck, tot nu toe waar nemend kassier van de bank te Ka- pelle, aan de leden voorgesteld. Hij werd hartelijk toegesproken door de heer Kasse, die hoopte, dat de heer De Buck de voetsporen van zijn voor ganger zal mogen drukken. De heer De Buck gaf de verzekering alles in het werk te zullen stellen om het in hem gestelde vertrouwen waardig te zijn. Voorts werd de nieuwe kas sier nog toegesproken door de heren Repko en Minderhoud. Tweede veerboot voor Zijpe-Anna Jacoba De N.V. Rotterdamsche Tramweg Maaschappij znl de voormalige Moer dijkpont „Willemsdorp" als tweede vaartuig voor de veerdienst Zijpe-Ja- eohapolder aankopen. De overdracht kan binnen afzienbare tijd tegemoet worden gezien. Het zal nu In het ver volg mogelijk zijn om op zeer drukke dagen, zoals hijvoorbeeld de zaterda gen en zondagen in juli en augustus, genoemde dienst met twee grote kop- lading-ponten uitte voeren, waarmee dan de maximale overzetcapaciteit van dit veer zal zijn bereikt, aldus de R.T.M. Bij Vlissingen vastgelopen „Marly" op eigen kracht vlot Het Belgische motorschip „Marly I" dat in de nacht van donderdag op vrijdag op de Nolleplaat bij Vlis singen aan de grond liep is vrijdag ochtend omstreeks kwart voor zes op eigen kracht vlotgekomen. Het schip is naar Vlissingen teruggeva ren om op de rede voor anker te gaan. Na deskundig onderzoek kon het schip vrijdagavond zijn reis voortzetten. T.V.-toestel Namens de. leden, de raad van toe zicht, het bestuur en het personeel van de bank bood de heer Castel de scheidende kassier een televisietoe stel aan. Voor mevrouw Repko na ren er bloemen. VAN VIJFTIGDUIZENDSTE Voorzitter M. L. Reniery van het Sasse zwembad heeft donderdagmid dag om kwart voor vier een doos bonbons en een gratis jaarabonne ment I960 op het zwembad kunnen overhandigen aan mevrouw J. Buyze de vijftigduizendste bezoekster van het zwembad. Mevrouw Buyze is nog maar kort in Sas van Gent, waar heen' haar man, rijkswaterstaats ambtenaar, onlangs werd overge plaatst. Sinds die tijd bezoekt zij het zwembad regelmatig. Bijna was de eer mevrouw Buyze nog ontgaan, want even voor zij- kwam, naderden twee meisjes de in gang van het bad. Zij gingen echter nog even terug naar hun fietsen en daardoor ontging hen de doos bon bons en het jaarabonnement. Dit jaar i VAKMAN In een Middelburgs herenmodemaga- zijn ontwaarden wij een lieer, die een hoogst ernstige affaire afwikkelde en die er dan ook een bijpassend, hoogst ernstig gezich bij trok. Hij kocht een jasje. Een colbertjasje. Hij deed het zeer vorgzuldig. Dwaal de van rek naar rek, paste dan weer eens dit en dan weer eens dat jasje en bouwde met de verkoper hele ge sprekken op over slof, snit en kleur van de pronkstukken uit de omvang rijke collectie. Een heer, kortom, die niet over één nacht ijs ging. Dat zon hem overi gens ook 'niet aan te raden zijn ge weest, Want en dat was het merk waardige dié heer niet Zoveel pre tenties op het gebied van colbertjas jeswas gekleed In korte broek en sandalen. En het was op zijn zachtst gezegd ook een merkwaardig effect wanneer de man in een modieus, iet wat afhangend colbertje op lange bleekblote bénen voor de spiegel stond te draaien. Maar de verkoper vertrok geen spier. Die merkte, toen de man eindelijk een jasje had ge kocht, alleen maar met, een effen ge zicht op: „We hebben ook lieel mooie pantalonsmeneer..." Ilel was een vakman. heeft men de vijftigduizend zes we ken eerder dan vorig jaar bereikt. Het bestuur koestert de stille hoop, dat men het wanneer het weel een beetje meezit dit jaar tot 75.000 bezoekers zal kunnen brengen. VERKEERSVERBETERINGEN In de gemeente Axel kwam dezer dagen de geasfalteerde verbin- j dingsweg Spui-Schapenböut ge reed. Het OUue grinddek werd ver vangen door het, voor het verkeer veel prettiger, asfalt. Op de Zuidsingel, de rondweg ten zuiden van Axel, heeft, de A.N.W.B. een wegwijzer geplaatst, hetgeen, gezien liet intensieve verkeer op1 deze weg, geen overbodige luxe kan worden genoemd. De wijzer is verlicht en daardoor 's avonds reeds van ver af te lezen. „POLITIEHOND" De heer Stroo, wachtmeester eerste klas Öer rijkspolitie en actief lid van de kinologenclub „Walcheren" heeft zelf een tweejarige bouvier afgericht tot politiehond. Met. succes, want in Moergestel kreeg „Wlbo" het certi ficaat „politiehond". De jury kende de hond 292 punten toe. WEGAFSLUÏTING Dc afsluiting van de Oude Zeedijk te Slut Anualand (ter hoogte van de boerderij van de heer J. Elcn- baas) is voorlopig uitgesteld. Het verkeer wordt alleen verzocht op de plaats waar een nieuwe duiker moet worden gelegd, langzaam te rijden. Er staan een hord en rode vlag bij het werkterrein. BALLONWEDSTRIJD Voorafgegaan dool- de koninklijke harmonie „Witte van Haamstede" en de drumband respectievelijk onder leiding vun de heren J. A. van de Weel cn J. Bakker trokken ruim twaalfhonderd kinderen uit Haam stede en Burgh naar het gemeente lijk sportveld om daar gezamenlijk een groot aantal ballonnetjes op te laten. Zeker wel vierduizend perso nen waren op het sportveld verza meld, toen de zwerm ballonnen de, helaas wat bewolkte, lucht aan het gezicht onttrok. De noordenwind dreef dn zwerm in de richting van Noord-Beveland en men verwacht nu meldingen van vondsten uit België en Frankrijk. Vrijdag is te Verre a,S0am., geno men van de heer R. Repko, die bijna veertig jaar als kassier aan de plaatselijke boerenleenbank verbon den is geweest. Tijdens een bijeen komst werd hij onderscheiden met de zilveren medaille in de Orde van Oranje-Nussau. Namens de leden, de. raad van toezicht, het bestuur en het personeel van de bank werd de heer Repko een televisietoestel aan geboden. Linies de echtgenote van de scheidende kassier. (Foto P.Z.C.) KELTUM PLEET Aanbestedingen door Polder Walcheren Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren te Middelburg heeft vrij dag aanbesteed het graven van een openbare waterloop van circa 250 meter en bet ontgraven van onge veer 6100 kubiekemeter delfspecie uit circa 5500 meter openbare wa terloop in de Noordwatering van de Polder Walcheren. De inschrijving luidde ais volgt: fa. B. Stegink te Vlissingen 12.630: fa gebr. Geldof te Serooskerke 17.485: K. Lucas- se te Walsoorden 17.500: G. J. Eland te Vlissingen 17.650 en fa. Lievense en Huibregtse te Westka- pelle 17.970. Voorts werd aanbesteed het ontgra ven van delfspecie uit circa 10 km openbare waterloop in de Oostwate ring van de polder. De uitslag van de aanbesteding hiervan luidde als volgt: fa. B. Stegink te Vlissingen 17.860; gebr. Geldof te Seroosker ke 28.265 on G. J. Eland to Vlis singen 28.500. Geslaagd Voor het examen dragline-machinist gehouden te Amsterdam, slaagden de heren C. Goedegebuure, L. v. Oe- veren en J. Potappel te Stavenisse. De beer C. M. Sol te Terneuzen is in Den Haag geslaagd voor het staats examen werktuigkundige, diploma V.D. |iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Knapen uit Rilland-Bath f bombardeerden markt Donderdagmiddag beleefden de bezoekers van de wekelijk- se markt in Bergen op Zoom een miniatuur-bombardement van pruimen... De sappige „projectielen" werden vanaf n de torentransen van de Grote Kerk gelanceerd. Natuurlijk i§ waren er voltreffers en even natuurlijk was het, dat de be- n zoekers, die zo'n voltreffer te incasseren kregen, zich tot een surveillerende politieagent n wendden. Deze orderbewaavdev beklom moedig de vele treden en ontdekte de pruimen-wer- f§ gïrs: drie knapen uit Rilland- |i ath. Gevraagd naar de reden van hun „grap", gaven ze ten 5f antwoord: om de aandacht te trekken. De politieman beloof- [h de deze jongelieden, dat te P zijner tijd weer aandacht aan P hen zal worden besteed... rilllinilllllllllllllllllllllM Raad Arnemuiden wil goed geoutilleerde brandweer B. en W. kunnen aanschaf nieuwe manschappenwagen voorbereiden Vrijdagmiddag kwam de raad van Arnemuiden onder voorzitterschap van burgemeester W. H. v. d. Heide in spoedeisende zitting bijeen. Een voorstel, om do brandspuit, die scha de had opgelopen bij wedstrijden in Noord-Brabant te doen herstellen, werd na een breedvoerige bespreking met algemene stemmen aanvaard. Het college van B. en W. werd ge machtigd, om prijsopgave te vragen voor een nieuwe manschappenwagen en do aanschaf daarvan voor te be reiden in overleg met de brandweer- inspectie. De raad was algemeen van oordeel, dat het brandweermateriaal weer op goed peil moest worden gebracht, omdat eventuele hulp van een andere gemeente ook veel kost. Verder wer den B. en W. gemachtigd om een opdracht aan de Ned. Heide Mij. te geven voor het maken van een teke ning in het kader van de recreatie. Hiervoor werd een krediet verleend van 2500. De heren J. L. Joosse (s.g.) en J. van Belzen (s.g.) waren om principiële en financiële redenen tegen dit voorstel. De gemeenterekening van het jaar 1957 werd aangeboden. In de com missie van onderzoek werden geko zen de heren K. J. Steketee, J. AI- laart en J. L. Joosse. De heer Al- laart vroeg verder, of in het uit breidingsplan een plaatsje voor een speelterrein voor de jeugd kan wor den ingeruimd. De voorzitter ant woordde, dat in de Dokweide een paar doelpalen zullen worden gezet. DE HEER J. LOKERSE JUBILEERT: Vitale 71-jarige weet niet van ophouden s-GravenpoIder beleeft vandaag een niet alledaags jubileum: de 71-ja rige en nog zeer vitale heer J. Lo- kerse is deze dag welgeteld 50 jaar organist van de Nederlands her vormde kerk... Een halve eeuw al „geeft hij de toon aan" in de her vormde kerk van 's-GravenpoIder en nog altijd denkt de heer Loker- se er niet aan op te houden. „Zo lang ik gezond ben, ga ik er mee door", zegt de jubilaris zelf. Eigenlijk kan hij op een nog langere loopbaan als organist terugzien, want reeds als 15-jarige knaap zorgde hij tijdens de kerkdiensten vaak voor orgelmuziek. De vaste organist van de Nederlands her vormde kerk Was namelijk dik wijls ziek en meermalen moest de 15-jarige Van Lókeren voor perio des van maanden invallen. Hij had dus al een ruime ervaring, toen hij in 1909 als 21-jarige zijn vaste aanstelling kreeg... De basis voor deze muzikale loopbaan werd bijna toevallig gelegd. Het begon allemaal toen een klant van zijn vader, die wagenmaker was, geen geld genoeg had om een kar retje te kopen. Wel had hij een or- »el, zodat besloten werd dat de 11- larjge Lokerse jr. op dit instru- gel jar MET VEEL TALENT EN..... GEDULD Voor telefooncentrale in stad Tholen MET EEN UITGELEZEN ver- zameling van rond zesdui zend schelpen gewone strand-, oester- en mossel schelpen is de Middelburg se kunstenaar Andries Min derhout vorige maand aan het werk getogen op zijn atelier aan de Dam. Enkele dagen geleden legde hij de laatste hand aan het resultaat van zijn arbeid: een fraai schelp mozaïek van 60 bij 100 centi meter, zover bekend het eer ste, dat in Nederland ver vaardigd is. Het mozaïek met zijn duizenden grote en kleine kleurige schelpen en schelp deeltjes zal de hal sieren van de nieuwe telefooncentrale in de stad Tholen, die over en kele maanden in gebruik ge steld wordt. Minderhouts werkstuk symboliseert de automatisering van de tele foon, die op Tholen het sluit stuk vormt van een landelijk automatiseringsproject. Deze voor geheel Zeeland verheugen de automatisering was aanleiding Visserijpolitie op de Zeeuwse stromen Bij beschikking van de minister van financiën is bevorderd tot schipper bij de visserijpolitie op de Zeeuw se stromen in vaste dienst do lieer J. J. Schot met aanwijzing var Yerscko als standplaats, thans mo- tordrijver-clekkneclit bij genoemde dienst en wonende te Zierikzeo.. De bespreking met minister Korthals Van de zijde van het provinciaal bestuur wordt ons nog medegedeeld, dat tijdens de bespreking met minis ter Korthals, donderdag j.l., is ge sproken over een groot aantal on derwerpen: de veertarieven op de Westei-Rcheldc, de vaste oeververbin ding, de versterking van de zeewe ringen in het algemeen en ln liet bijzondór die van de Westerschelde met inbegrip van het Zuld-Sloe, voor do Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor do Zeeuwse Eilanden om Andries Minderhout opdracht te geven voor de vervaardiging van oen specifiek Zeeuws nierstuk in het nieu we kantoor. De keus van Minderhout viel hierbij op schelpen, die rijkelijk liggen op de Zeeuwse stranden. Aan vankelijk had de architect van het Thoolso kantoor gedacht de schelp- mozaïek onmiddellijk ln de muur aan te brengen, maar vooral technisch was dit dermate ingewikkeld, dat de Middelburgse kunstenaar het werk in zijn atelier besloot uit te voeren. Hij trok naar de Zeeuwse stranden om de schelpen te verzamelen duizenden schepte hij er op het strand bij Oostkapelle, in allerlei kleuren. Ook vond hij er mosselschelpen en bij Yerseke bemachtigde hij oester schelpen. Een enthousiast Walcherg schelpen- verzamelaar, die nieuwsgierig de on derzoekingstocht van deze „nieuwe ling" was komen bekijken, redde Minderhout stellig van een grote te leurstelling. Hij gaf hem namelijk de raad om de schelpen eerst vier we ken regelmatig in zoet water te ver versen, teneinde het zout eruit te halen. Dit zout zou namelijk in de toekomst kunnen zorgen voor een witte uitslag met alle nare gevolgen dien... Specie-experimenten Intussen experimenteerde de Middel burgse kunstenaar met een specie van eigen samenstelling om er de scholpen op vast te zetten. Na een dag of veertien had hij de juiste sub stantie gevonden, dat zand als voor naamste bestanddeel heeft, de schel pen niet aantast en na verloop van tijd zo hard als steen wordt. En na dat do schelpenverzameling op kleur en formaat gesorteerd was, kon de vervaardiging van hot mozaïek met als ondergrond een linoxplaat, begin nen. Het. werd een bijzonder geduldwerkje. Schelp voor schelp moest uiterst voorzichtig en nauwkeurig aange bracht worden en ook moest gezorgd worden voor een goede kloureuhar- monic. Opvallend hierbij was, dat de gekleurde specie fraai doorspiegeldo in het glazuur van do oesterschelp- deeltjes. Na een maand ingespannen werken kon Minderhout zijn voltooid werkstuk met voldoening bekijken. Zoals reeds gezegd symboliseert dit mozaïek de automatische telefoonver binding over de gehele wereld. Daar toe ontwierp de Middelburgse kun stenaar een kiesschljf. van waaruit een van kleine stukjes leisteen ge maakte lijn de verbinding vormt door lucht en zeeön. Het specifiek Zeeuwse element vormen uiteraard de schelpen, alsmede een vliegende meeuw in het middendeel, ment mocht studeren als betaling voor het gebruik van het wagen tje. Enkele lessen van iemand die enigs zins in de muziek thuis was hiel pen Lokerse jr. op weg. Hij maak te goede vorderingen en als 15-ja- rige knaap ging hij lessen nemen bij de organist van de Ned. herv. kerk te Goes, de heer J. Kooiman. Hiervoor betaalde hij een gulden per uur. wat voor die tijd be gin 1900 een heel bedrag was. Bovendien moest hij lopend naar Goes: een uur heen en een uur terug. Verstek In de 50 jaren dat hij deze functie vervulde heeft de heer Lokerse slechts enkele zondagen verstek laten gaan. Zelfs toen hij in 1917 voor enkele maanden onder de wa penen was wist hij voor de week ends meestal vrij te krijgen, zodat hij met de zondagen present was op zijn kruk achter het orgel. In zijn loopbaan als organist heeft de heer Lokerse met drie dominees te doen gehad. Hij heeft vooral prettige herinneringen aan ds. Gerritsen, die tot 1932 in 's-Gra- venpolder predikant was. „Dit was een vooruitstrevende do minee" zegt de heer Lokerse. Door zijn toedoen gingen wij in 1926 als een van de eerste ge meenten over tot het zingen van psalmen in hele en halve noten in plaats van de toen gebruikelijke hele noten. Tot na 1950 had de organist tijdens de kerkdienst gezelschap van een orgeltrapper, die voor de nodige lucht in de windla zorgde. Wan neer tijdens de dienst veel gezon gen werd moest deze orgeltrapper hard werken.... De samenwerking tnssen organist en orgeltrapper was echter zo goed dat het instru ment van de heer Lokerse nooit een ogenblik zonder lucht heeft gezeten ,In het begin viel het dan ook erg tegen, toen een electrisch motor tje dc taak van de orgeltrapper had overgenomen", zegt de heer Lokerse. „Je voelde je zo alleen". Begin 1957 heeft de organist zijn grote, mooie orgel waar hij erg trots op is voor enkele jaren vaar wel moeten zeggen. In verband met een grondige restauratie van de kerk werd het orgel afgebro ken en zolang op een graanzolder opgeslagen. „Ik hoop maar dat het er niet teveel van lijdt", zegt hij een beetje zor gelijk. Nu worden de godsdienst oefeningen in een grote loods ge houden, waar de heer Lokerse slechts een klein huisorgel tot zijn beschikking heeft. Soms kost het hem moeite om boven de zingende gemeente uit te komen. In 1960 of '61 komt de restauratie waar schijnlijk gereed. Dan kan hij weer het grote orgel bespelen, waaraan hij zo verknocht is. VANDAAG Middelburg-Schouwburg: Het dagboek van Anne Frank, 20 uur, a.I. Ejectro: De vierkante recruut, 19 en 21.16 uur, a.I. Molenwater: Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan, 0—23 uur; openluchtbal met medewerking van het Clavlollne-kwartet, van 20 uur a£. Vlïssingen-Alhambra: Het dagboek van Anne Frank, 19.30 uur, a.I. Luxor: Mardl Gras, 7 en 9 uur, a.I. Goes-Grand: Het dagboek van Anne Frank, 19.30 uur_ a.i Gróte Markt: gymnastiek- en ballet- demonstraties doer de Belgische Turn kring „W.I.K.", 16.30 en 19 30 uur, vanaf 21 uur concert door muziekkorps „Ho sanna". Hoedekcnskorku: operüuohtoonoert; voor stadhuis ter gelegenheid co-jarig be staan fanfarekorps „Con Amore", 17.39 uur. MORGEN Middelburg-Schouwburg: als vandaag, 14.30 en ïo uur. Electro: als vandaag, 13.30, 19 en 21.15 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan, 9—23 uur. Vlissingen.Alhambra: als vandaag, 15 en 19.30 uur. LUxor, als vandaag, 3, 7 en 9 uur. Goes-Grand: als vandaag, li en lfi.io uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2