Elten wil het onderste uit de kan hebben MOORD OP NEGER IN NOVEMBER VOOR „GRAND JURY" 3 SEPTEMBER MAR MW YORK ROMEINEN EN PARIJZENAARS REIZEN NAAR BERGEN EN ZEE ROTTERDAM' ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 VERGETEN WAT IN 10 JAAR GEBEURDE Italiaanse douane grijpt smokkelaars De Italiaanse douane heeft een om vangrijke smokkel van sigaretten ontdekt. Te Genua werd 24 ton smokkelwaar in beslag genomen met een waarde van ongeveer tweeëneen half miljoen gulden. Acht Italianen en een Nederlander, van wie de identiteit niet nader be kend werd gemaakt, zijn ter beschik king van het parket te Genua ge steld. Zij hadden voor het vervoer van de als „kunstmest" aangegeven goederen gebruik gemaakt van het internationale wegvervoer. De ge pleegde ontduiking van douanerech ten wordt geschat op een .miljoen gulden. B.E.A. wil met „rotodyne" op Amsterdam vliegen De British European Airways wil met de Fairey „Rotodyne" op de lijn lus sen Londen en Amsterdam gaan vlie gen; een dienst, welke op het ogen blik wordt onderhouden met de Vie- kers Viscount, het viermotorig schroef turbinevliegtuig. B.E.A. zal zes „Rotodyne's" kopen van een ver sie, die met Rolls Royce motoren van het type Tyne is uitgerust en 60 pas sagiers kan vervoeren. Wijziging reglement onderzoek Rijnvaartuigen Bij koninklijk besluit is een groot aantal wijzigingen en aanvullingen vastgesteld van het „reglement be treffende het onderzoek van vaartui gen en vlotten, die de Rijn bevaren". Voor zowel vaartuigen voor passa giers als voor vracht worden per 1 au gustus nieuwe voorschriften inzake reddingmiddelen van kracht. Nadere omschrijvingen voor vaartuigen, al of niet ingericht voor het vervoer van passagiers, worden gegeven, alsmede voorschriften inzake bouw, uitrus ting en passagierscapaciteit. Ook voor onzinkbaarheid, stabiliteit en lekstabiliteit van passagiersvaartui gen worden nieuwe normen van kracht. Ook worden voorschriften gegeven inzake betrouwbare verbindingen voor het overbrengen van comman do's en van een luidsprekerinstallatie om van de commandopost af mede delingen aan passagiers te doen. BLANKEN DRONGEN GEVANGENIS BINNEN Namen van acht daders zijn bekend De moord op de neger Mack Cliarles Parker wordt in Mississippi nauwe lijks meer besproken, maar in no vember kan men een herleving van de affaire verwachten. In die maand immers zal een „grand jury" de mis daad in behandeling nemen. Vier Nederlanders in Duitsland verongelukt Tengevolge van een anto-aanrijding, die donderdagmiddag bij Paderborn in Duitsland, tussen Deldiirck en Riethberg gebeurde, zijn drie Neder landers die hun vakantie in Duitsland doorbrachten om het leven gekomen. De namen der slachtoffers zijnde 63-jarige lieer W. K. E. Kom te Hil versum, zijn 56-jarige echtgenote, mevrouw J. KomHerbschleb en haar zuster de 69-jarige mevrouw C. G. J. LoggersHerbschleb uit Bus- sum. Een vierde inzittende, de 59-ja- rige mevrouw F. de Vries uit Amster dam werd zwaar, maar voor zover bekend niet levensgevaarlijk gewond. In de omgeving van het Duitse plaatsje Stadtlohn bij Vreden is woensdagmiddag de 23-jarige B. Westerhoff uit Apeldoorn bij een auto-ongeval om bet leven geko men. Deense minister huwt actrice De Deense minister van buitenlandse zaken Jens Otto Krag is gisteren om elf uur op het gemeentehuis van Rocquebrune aan de Franse Rivièra, in het huwelijk getreden met de Deense actrice Helle Virk- ner. Aanvankelijk was gemeld dat het huwelijk in een Deens consu laat in Italië zou worden gesloten. Voor de burgemeester van het onder de rook van Monte Carlo gelegen Rocquebrun was het huwelijk de belangrijkste gebeurtenis sinds zijn stad het ereburgerschap ver leende aan sir Winston Churchill ruim een jaar geleden. Zowel minister Krag als mejuf frouw Virkner zijn eerder ge trouwd geweest. Op 25 april is een groep gemaskerde blanken de gevangenis binnenge drongen, waar Parker gedetineerd was op beschuldiigng van aanran ding van een blanke vrouw. Het met kogels doorzeefde lijk van Parker werd later uit de Pearl Rivier opge haald. Tientallen rechercheurs van het F(e- deraal B(ureau of) Investigation hebben verscheidene weken lang de moordzaak onderzocht. Tenslotte werd al hun materiaal overgedragen aan de gouverneur van de staat Mis sissippi, J. P. Coleman, omdat het Amerikaanse ministerie van justitie had vastgesteld dat de zaak niet on der de landelijke jurisdictie viel. Gouverneur Coleman besloot het door het FBI verzamelde bewijsmateriaal vast te houden tot november, wan neer de zaak behandeld zal worden door een (grand jury) van het dis trict (County) Pearl River. Volgens mededelingen van Washington zou het FBI de namen van tenminste acht blanken hebben opgegeven, die deel hebben uitgemaakt van de over vallers van Parkers gevangenis. Aanvankelijk dreigde de zaak een politieke affaire te worden, daar som mige politieke tegenstanders van de gouverneur, Coleman ervan beschul digden de FBI in de kwestie te heb ben gemengd. Maar op recente poli tieke vergaderingen is van de zaak niet meer gerept. Coleman weigert de bevindingen van het FBI te publi- Aan boord van de „Rotterdam" voor de wal bij de R.D.M. te Rotter dam wordt koortsachtig geioerkt om het majestueuze schip in gereed heid te brengen voor de komende grote technische proefvaart en de eerste reis naar New York, die S september zal aanvangen. Het 88.000 ton metende s.s. „Rotterdam'' be koort Piet «e* lengte nan 828J9 nie ter en een breedte van 28.05 meter tot de vijf grootste passagierssche pen ter wereldAan ca 1400 passa giers zal accommodatie worden ge boden, te weten 500 in de eerste en 900 in de toeristenklasse. In het ge hele schip is airconditioning aange bracht. Op nevenstaande foto de rooksalon van de eerste klasse aati boord van de. „Rotterdam'', Australië verzacht invoercontrole De Australische minister van handel. Mcexven, heeft bekendgemaakt, dat het toezicht op de Australische invoer verzacht zal worden en dat de waarde van de jaarlijkse invoer van Austra lië daardoor met 40 miljoen pond sterling zal toenemen. De minister deelde mede, dat de ver zachting van het toezicht op de invoer zou betekenen, dat er voor een bedrag van ongeveer 320 miljoen pond ster ling van de Australische invoer in het geheel geen invoervergunningen meer nodig zijn, dan wel de invoervergun ningen daarvoor onbeperkt verstrekt zullen worden. Het belangrijkste produkt, waarvoor de nieuwe maatregel geldt is petro leum, terwijl voor het overige de be trokken produkten uit uitrusting of grondstoffen voor de industrie be staan, Verder zullen de verlichtingen betrekking hebben op enkele luxe goederen, uitrusting voor fotografie en sport, chemicaliën, textiel, kleding en modeartikelen. Verder maakte Mcewen bekend, dat voor bijna de gehele invoer uit het dollargebied de discriminerende in voervergunningen zullen worden af geschaft, hetgeen hierop neerkomt dat de Australische importeurs voor ruim 90 procent van hun invoer vrij zullen zijn in de keuze van het land, waaruit zij willen invoeren. Jager Gelderland naar Canada en Amerika Op 8 augustus zal hr. nis. jager Gel derland, onder bevel van de kapitein luitenant ter zee E. H. van Rees, van uit Den Helder vertrekken voor een vlagvertoonreis naar Canada en de Verenigde Staten. Hierbij zal het schip op de uitreis Ponte Delgada (12 augustus), Hali fax (17-18 augustus), Montreal (21- 23 augustus), Toronto (25-31 augus tus), Quebec (2-4 september) New Port (10 september) en New York (11-15 september) bezoeken, terwijl op de thuisreis wederom Ponte Delga da (21 september) zal worden aange daan. Op 26 september wordt hr. ms. Gelderland weer in Den Helder terug verwacht. Het ligt in de bedoeling, dat op 11 september prinses Beatrix aan boord van deze Nederlandse oorlogsbodem te New York aan zal komen, alwaar de prinses de feestelijkheden zal bij wonen, welke gehouden worden ter gelegenheid van de 350ste gedenkdag van Henry Hudson's tocht met „De Halve Maan". In dertien na-oorlogse jaren (1046—'58) hebben de Verenigde Staten rond 2.854000 immigranten opgenomen. In die jaren verkregen 1.403.623 uit den vreemde af komstige personen de Amerikaanse na tionaliteit. Van de immigranten waren er 1820.278 afkomstig uit Europa (30421 uit Nederland). 763.153 uit andere Noord- amerikaanse landen. 107.64 uit Midden- en Zuid-Amerika, 131.267 uit Azië en 31.000 uit Afrika, Australië, Nieuw-Zee- 3and «n elders. Heim ins Reich- beweging wint Communistische regering in Kerala ontslagen President Prasad van India heeft be kendgemaakt dat het bestuur van de deelstaat Kerala de communisten uit handen Is genomen. Kerala staat nu rechtstreeks onder bestuur van de j president. Ingevolge een proclamatie wordt de j communistische regering ontslagen en wordt de wetgevende vergadering ontbonden. Zo spoedig mogelijk moeten thans j verkiezingen worden gehouden. De communistische partij in India heeft vrijdagavond een oproep ge daan voor het houden van een vreed zaam protest in heel India tegen het heenzenden van de regering van Ke rala. Verwacht wordt dat de communisten maandag als het parlement in New Delhi bijeenkomt, daar een grote de monstratie zullen houden. Advertentie (Van een speciale verslaggever) Het heeft er nu toch alle schijn van dat het Pruisisch patriottisme in El- ten het wint van de nuchtere houding die de bevolking tot voor kort zorg vuldig bewaarde. De drang tot te rugkeer naar het Duitse moederland begint van dag tot dag sterker te overheersen en vindt een uitlaatklep in de houding, die men aanneemt ten opzichte van de Nederlanders de Nederlandse bezoekr, wel te ver staan. Men proeft het aan de sfeer van het gesprek, waaraan de eerlijk heid en de openhartigheid ontbreken. Er zweeft iets van spanning, Iets krampachtigs in de antwoorden op de meest eenvoudige vragen. En men ontkomt niet aan de indruk, dat de Duitse Eltenaren, (en dat zijn er nog altijd zeven van de tien), het de be zoeker van dit Nederlandse" dorp hoogst kwalijk nemen, wanneer hij zich nog niet van de Duitse taal be dient. Ik heb overigens in Elten met op zet Nederlands gesproken. Niet om de Duitsers op de een of andere wijze te kwetsen. Maar wel om elke twijfel omtrent mijn nationa liteit weg te nemen. Nu is het zeer wel mogelijk, dat dit van invloed is geweest op de reacties. Deze waren over het al gemeen niet gunstig. Van gefor ceerd vriendelijk in het beste tot onhoffelijk in het ergste geval met alle daartussen gelegen nuance ringen. Het Duitse Elten keert zich duide lijk van ons af. Wat de Eltenaren namelijk graag zouden willen, zo heb ik het begre pen uit de vele, vaak nauwelijks vol tooide gesprekken, is terugkeer naar het Duitse moederland met behoud van de huidige omstandigheden. En dat nu is onmogelijk. Het is hoog stens een kwestie van het een of het ander. Terugkeer naar Duitsland? Welze ker, maar dan ook de consequentie van een stap terug naar een lager welvaartsniveau. En dat laatste klinkt natuurlijk niet zo bijster aan lokkelijk. Daarom, maar daarom ook alleen is er (nog) twijfel bij de Elte naren. Woningnood liep terug Een vergelijking tussen de jaren 1949 en 1959 leert dat in de „Neder landse tijd" het inwonertal met 140 steeg, namelijk van 3235 tot 3375, en het woningbezit met 150. Tien jaar geleden telde men in het toen ver armde Elten nog maar zeshonderd huizen, thans zijn het er zevenhon derdvijftig. Dat betekent dus, dat de woningnood enorm is teruggelopen. De Nederlandse regering stak in deze afgelopen tien jaar 1,7 miljoen gulden in de woningbouw. Dit geld ging grotendeels op in de woning- wetbouw (113 huizen) en voor de rest in de particuliere bouw (50 hui zen). Het laatste cijfer is ten op zichte van het totaal woningbezit respectabel. Maar deze sterk ontwikkelde wo ningbouw in de particuliere sector heeft dan ook bijzondere redenen. En daarbij' komt ook de politiek om de hoek kijken. Wanneer de Duitse Eltenaren een ei gen huis gaan bouwen is het gebrui kelijk geworden, dat zij twee archi tecten in de arm nemen. De ene heb ben zij nodig in verband met de bouwpremie van de Nederlandse re gering, welke premie men gebruikt als startkapitaal voor de nieuwbouw. De andere architect verleent zijn diensten hoofdzakelijk om de rest van de benodigde geldmiddelen te krijgen. En daarvoor kan men op de volle steun rekenen van de naburige Duitse Kreisverwaltung. Want in toenemende mate pompt men van de Bondsrepubliek uit massa's geld ten behoeve van de particuliere woningbouw in de Ne derlandse correctiegebieden. Men stelt zich blijkbaar in Bonn op het standpunt dat de Duitse inwoners van de Nederlandse correctiege bieden dezelfde voordelen moeten blijven genieten die men elders m Duitsland bezit. Wie bouwen wil. kan van de staat zoveel lenen als men wil. Rente: procent. Loop tijd van de lening: 100 jaar! Het wordt nimmer met zoveel woor den gezegd, noch door de Nederlan ders, noch door de Duitsers zelf. maar wat de Westduitse overheid op dit gebied ten behoeve van de El tenaren doet, is in feite een politiek spel. Men wil de verloren schapen goed duidelijk maken, dat zij welis waar door de omstandigheden van de grote kudde zijn afgedwaald, maar er nog altijd bij horen. En dat is nu precies koren op de molen van de „Heim-ins-Reich"-beweging, die stemming tracht te maken tegen het Nederlands bestuur. De laatste verandering voor Elten, die in 1949, was een economische verbetering. Men rekent er daar blijkbaar op dat iedere verandering een verbetering betekent. De Nederlands-Duitse onder- M handelingen, waarbij voor wat |f ff Duitsland betreft de terugkeer van de meeste grenscorrectie- gebieden het voornaamste doel H van onderhandelen is, bevin- n ff den zich langzamerhand in een stadium, waarin men kan zeg- gen. dat succes wel voor het H grijpen ligt. Voor Nederland zullen deze onderhandelingen inwilliging van een reeks van langgekoesterde gerechtvaar- digde wensen betekenen, waar- toe de bondsregering overigens slechts met moeite blijkt te ff kunnen komen en dan nog al- leen omdat sedert 1949 Neder- land de grensgebieden van El- ten en Tudderen als een waar- ff devol pand in handen heeft ge- houden. Intussen betekent een slagen van deze onderhandelingen, dat voor de tweede keer in be- trekkelijk kort tijdsbestek de bevolking van twee grensge- =j bieden onder een andere soe- vereine heer zal komen. Hoe de bevolking van deze gebie- ff den daarop reageert vertelt jg hier een speciale verslaggever. Wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Elten is in de zomer een geliefkoosd oord voor dagjesmensen geworden. Het vriendelijke marktplein vormt, dan altijd het uitgangspunt voor een wandeling door het merkwaardige dorp. De Nederlandse overheid bouwde op vele plaatsen in het dorp moderne woningen. De -woningnood werd dan ook aanmerkelijk teruggedrongen. TOERISTISCHE VOLKSVERHUIZING Talrijke Britten in Europa verwacht Voor Parijs wordt dit weekeinde een ware uittocht van inwoners naar va kantie-oorden van de Alpen tot de Rivièra verwacht. Biet het voorbeeld van generaal De Ganlle voor ogen, zullen naar schatting anderhalf mil joen Parijzenaars de stad uitgaan en haar overlaten aan buitenlandse toe risten. De Franse spoorwegen heb ben vele extra treinen ingelegd. In Engeland wordt verwacht dat een record aantal Britten het komende weekeinde zal afreizen naar het Europese vasteland, nu voor velen Bank Holiday samenvalt met het be gin van de zomervakantie. Italië is bij de Britse toeristen het meest in trek. Men verwacht dat er 36.000 zul len neerstrijken. Tweede in popula riteit is Spanje dat kan rekenen op 28.000 Engelsen. Frankrijk kan 26.800 Britten tege moet zien, Zwitserland 22.000. Oos tenrijk, vooral in trek bij de alpinis ten in Engeland, zal naar schatting "600 Britten op bezxjek krijgen, Bel- rië 7500, Nederland 3700, Noorwegen 600 en Duitsland 2400. Tienduizenden zijn Rome uitge trokken om de koelte te zoeken in de bergen of aan zee. Volgens tra ditie hebben alle bedrijven in Ro me hun kantoren gesloten, met uit zondering van de vitale en de win kels die de nodige levensbehoeften verkopen aan de weinige Italianen en toeristen die in de stad verblij ven. Bijna alle firma's geven hun employés do gehele maand augustus vakantie. Maar daar het weer dit jaar zo vroeg warm begon te worden de laatste dagen bedroeg de temperatuur in Ro me meer dan 32 graden werd reeds een week of twee eerder vrij gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11