In september keuze van type voor a-reactor in Geertruidenberg STUDENT BEUKES ZOU AFRIKA ILLEGAAL HEBBEN VERLATEN RENTESPAARBRIEFLENING VAN BANK VOOR GEMEENTEN KLANKdORd Maison Dior inderdaad in de (modieuze) oppositie VRIJDAG 31 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t BOUW NEEMT VASTE VORM AAN Kosten worden geraamd op 250 miljoen gulden (Van onze Haagse redactie) De Samenwerkende Electriciteits Producenten (S.E.P.) zullen eind sep tember een besluit nemen over het type van de atoomreactor, die de basis zal vormen voor de eerste Nederlandse atoomenergie-centrale welke in Geertruidenberg bij de Amer zal worden gebouwd. Volgens mededelingen welke prof. Van Staveren van de K.E.M.A. ons dezer dagen deed, heeft de S.E.P. negen aanbiedingen gekregen van Ame rikaanse, Britse en Franse maatschappijen welke zich bezighouden met de bouw van atoomreactors. In de afgelopen maanden hebben drie teams van Nederlandse deskundigen, alle staande onder leiding van de Neder landse atoomdeskundige prof. dr. J. J. Went, bezoeken gebracht aan En geland, Frankrijk en Amerika om met de maatschappijen die offertes hebben gemaakt de details van de aanbiedingen te onderzoeken. Er zijn thans voldoende gegevens verzameld om een advies op te stel len voor het bestuur van de S.E.P., dat zijn beslissingen in de loop van september zal moeten nemen. Wat dat betreft is het bestuur aan een zekere tijdslimiet gebonden. Op 20 oktober loopt namelijk de termijn af, waarbinnen bij Euratom in Brussel aanvragen moeten worden ingediend voor steun bij de financiering van de bouw van atoomcentrales op grond van de tussen Euratom en de Verenigde Staten gesloten overeen komst. Expeditie Nieuw-Guinea Geld overgemaakt naar dr. Brongersma (Van onze Haagse redacteur). De stichting expeditie Nederlands Nieuw Guinea heeft, na het telefo nisch contact van woensdag, telegra fisch geld overgemaakt naar de lei der van de expeditie, dr. Brongersma. Het betreft een vrij gering be drag, dat echter voldoende is om voorlopig de expeditie voort te zetten. Van het geld zullen de kosten worden betaald, die ver bonden zijn aan het gebruik van een vliegtuig van de mij. „Kroon- duif." Deze kosten moeten voor uit worden voldaan. Inmiddels is bekend geworden, dat een groep leden van de expeditie een tocht zal maken naar het Juliana- gebergte. Ook is er een plan voor een doorsteektoeht van de Antares naar Hollandia. Deze tochten staan echter niet op het programma van de ex peditie en zullen dan ook uit andere fondsen moeten worden betaald. De tocht naar het Juliana-gebergte zou het begin zijn van een grote geologi sche inventarisatie van Nederlands Nieuw Guinea. Deze tocht zal onder leiding staan van de geologen Bar en Eseher. Explosie in vuurwerk fabriek: negen doden Bij een explosie in de Hamburger vuurwerkfabriek bij Oberriel zijn ne gen arbeiders gedood en werden zes anderen ernstig gewond. Het grootste gebouw van het complex, dat tot aan de nok gevuld was met vuurwerk, werd volledig vernield. Het voornaamste voordeel van de hulp v/elke het verdrag tussen de Verenigde Staten en Euratom moge lijk maakt bestaat uit het verstrek ken van langlopende kredieten tegen lage rente. Bevoegde zegslieden ver klaarden ons echter, dat deze rente aan Nederland geen bijzondere voor delen biedt. Zij is vastgesteld op 4% procent en dat is een basis waar op in Nederland wel krediet kan worden verkregen, terwijl dan niet het nadeel optreedt dat rente en af lossing in dollars moeten worden betaald. Toch is inmiddels uit een bekendmaking van Euratom geble ken, dat van Nederlandse kant wel al reeds het recht is gereserveerd om een claim voor dit jaar in te dienen. Of daar werkelijk toe zal worden overgegaan zal in september door de S.E.P. op basis van het rapport van de commissie-Roodenburg worden be slist. Er zijn inmiddels sterke aanwijzin gen, dat de Nederlandse keuze voor de centrale te Geertruidenberg zal worden bepaald op een reactor van Amerikaans type. Welke maatschap pij het meest voor levering in aan merking komt is nog niet bekend, omdat niet onthuld is welke inschrij vingen er van Amerikaanse zijde zijn binnengekomen. Wel staat vast, dat General Electric, de enige maat schappij die op ervaring met een nor maal werkende energieproducerende reactor kan bogen ae atoomcen trale te Dresden Point zeer gun stige papieren heeft. Een groot deel van de werkzaamhe den welke voor de bouw van de atoomcentrale te Geertruidenberg nodig zijn buiten de bouw van de reactor zelf, zal door de Nederlandse ondernemingen kunnen worden ver richt. Volgens een betrouwbaar zegs man zal er met het gehele project niet minder dan 250 miljoen gulden zijn gemoeid. Een belangrijk deel daarvan buiten de aankopen van grond zal aan het Nederlandse be drijfsleven ten goede komen. De bouw van de centrale te Geertrui denberg zal waarschijnlijk reeds in 3.960 kunnen beginnen. Indien gebruik zal worden gemaakt van de facili teiten van V.S.-Euratom-akkoord zal de centrale overeenkomstig het plan van Euratom uiterlijk eind 1963 in gebruik moeten komen. Inmiddels is bekend geworden, dat er reeds plannen zijn voor de bouw van een tweede atoomcentrale in Nederland. Dit is gebleken uit me dedelingen van de Provinciale Gel derse Eleetriciteitsmaatschappij, die in haar jaarstukken onlangs melding maakte van de plannen voor de reservering van fondsen ten behoeve van de bouw van een atoomcentrale. HIJ MOCHT PLOTSELING NIET NAAR OSLO Sinds vorige week spoorloos Naar iu Kaapstad verluidt heeft Hans Beukes, de Afrikaanse student, die een beurs kreeg voor de univer siteit van Oslo maar niet mocht ver- treliken, Zuid-Afrika illegaal verla ten. Beukes kreeg een maand gele den bericht dat hij als een der meest belovende Afrikaanse studenten van de universiteit van Kaapstad drie jaar in Oslo mocht studeren. Enkele uren voor zijn vertrek trok de poli tie om niet gepubliceerde redenen zijn paspoort in. Sinds vorige week is Beukes spoor loos. Het is ïiiet onmogelijk dat hij voor dè Commissie voor Zuidwest Afrika van de Verenigde Naties, in New York, zijn zaak persoonlijk wil bepleiten. Hij is namelijk afkomstig uit Zuidwest Afrika. Ook de studentenraad van de Univer siteit van Kaapstad heeft geen con tact meer met hem gehad. Zij be heert een bedrag van 112 pond ster ling voor hem, dat werd ingezameld toen bekend werd dat de reis naar Noorwegen niet doorging. VOOR EEN BEDRAG VAN 50.000.000 Voor bepaalde data niet naar keuze aflosbaar De Bank voor Nederlandse Gemeen ten deelt mede, dat zij zeer binnen kort zal overgaan tot uitgifte van een nieuwe rentespaarbrieflening. Binnen VOORBEELDIG. Mevrouw T. R. Foster te Dallas (Texas), die nooit een auto-ongeluk heeft veroorzaakt, kreeg een indrukwekkend certificaat van een verzekeringsmaatschappij vanwege haar voorbeeldig chauffe ren. Mevrouw Foster rijdt niet. REÜNIE. „Dat is vreemd", zei Ja mes Brown, 55 jaar oud, tot een gast die woensdag het hotel waar hij als bedrijfsleider werkt, binnentrad, „U lijkt precies op mijn broer, maar hij werd in de oorlog gedood." „Wat vreemd", antwoordde Ernest Brown, 48 jaar oud, „U lijkt precies op mijn broer, maar hij werd in de oorlog gedood." De broers die elkaar dood waanden, vierden donderdag hun reünie. WAT ZE ZEGGEN. Dr. P. J. Plat- teel, gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea op Schiphol: „In de streek van het Sterrengebergte had men nog nooit een Europese vrouw gezien en uit dien hoofde toonde het opperhoofd van de Papoedastam, toen wij er waren, bijzondere belang stelling voor mijn echtgenote. Ten slotte kwam het hoofd met het voor stel, mijn vrouw te ruilen voor drie van de zijne. Ut heb mijn beslissing over dit voorstel opgeschort;" enige dagen zal het prospectus ver schijnen. Het bedrag der lening is be paald op een zodanig totaalbedrag als t./m. 30 september 1959 zal worden geplaatst, met dien verstande, dat de verkoop voor die datum zal eindigen op de dag, waarop een totaalbedrag van 50.000.000,is geplaatst. De bank belioudt zich voor na aan kondiging per advertentie het uit te geven bedrag te verhogen. De ren- t.espaarbrieven zullen tegen een koers van uitgifte van 99 pet. verkrijgbaar zijn uitsluitend in series van 5 stuks van elk 100,nominaal, gemerkt a, b, c, d en e. Hoofdsom en rente (met rente op rente) zullen aflosbaar zijn voor ren- tespaarbrief a op 1 mei 1965 met 125,rentespaarbrief b op 1 sep tember 1969 met 150,rente spaarbrief c op 1 maart 1973 met 175,rentespaarbrief d op 1 fe bruari 1976 met 200,en voor ren tespaarbrief e op 1 augustus 1978 met 225,in totaal 875, Voor de genoemde data zijn zij niet naar keuze van de houder aflosbaar. De uitkeringsdata van de thans uit gegeven rentespaarbrieven zijn zo ge kozen, dat voor de serie van 5 stuk ken betaling van aflossing en rente (met rente op rente) van 1965 af zal plaatshebben in een reeks van jaren welke plus minus 4 tot 3'/2 jaar uit een liggen. Eij de vaststelling van de koers van terugbetaling van de rente spaarbrieven a t./m. e, die respec tievelijk 5 jaar en 9 maanden, 10 jaar en 1 maand, 13 jaar en 7 maanden, 16 jaar en 6 maanden en 19 jaar lopen, is uitgegaan van een rente over de hoofdsom van respectievelijk 4, 4%, 4%, 4% en 4% procent, terwijl voor de bereke ning van rente over de rente is uit gegaan van- 4> procent. Op 24 juni werd Beukes' paspoort ingetrokken, op 15 juli wendde hij zich telegrafisch tot de commissie voor Zuidwest Afrika met het ver zoek de kwestie te behandelen. Sinds dien is niets meer van hem verno men, maar niettemin heeft de com missie vrijdag gereserveerd om Beu kes eventueel te hóren. Het is niet onmogelijk dat de in trekking van zijn paspoort is ge schied naar aanleiding van een brief die hij op 29 juni tot de com missie richtte. Hij verzocht o.m. hem te helpen een zo gunstig mo gelijk gebruik te maken van zijn Noorse studiebeurs. Nixon sprak in Swerdlowsk Nabij de Siberische industriestad Swerdlowsk heeft de Amerikaanse vice-president Nixon donderdag een kopermijn bezocht. Hij hield er, tij dens de lunch die hem en zijn gezel schap door de bedrijfsleiding werd aangeboden, een toespraak waarin hij onder meer opmerkte dat zijn bezoek aan de Sowjet-Unie „een van de eer ste stappen zal zijn op de weg naar begrip en vriendschap door het uit breiden van de contacten tussen lei ders en volk van onze twee landen". Men meent dat Nixon hiermee heeft laten doorschemeren dat hij een be zoek van Kroesjtsjew aan de Ver enigde Staten voorstaat. Onder de leden van zijn gevolg beeft deze ge dachte reeds veel sympathie ontmoet. <9 De Britse regering heeft bekendge maakt van plan te zijn binnen twee jaar met behulp van een Amevikaanes Scout raket een satelliet de ruimte in te schie ten. De kunstmaan zóu bijna 70 kilogram moeten wegen. Vandaag wordt in Parijs de H grote herfst-wintercollectie van H het modehuis Dior getoond. Eet zijn weer drukke dagen voor n §jj Yves Saint-Laurent. Op de foto n H bekijkt hij hoe een zijner H avondtoiletten, gedragen door mannequin Alia, verrijkt kan ivorden met een kostbaar hals- if H snoer. llllllllllllllllllllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll» Grote brand in Napels zonder water Donderdagochtend is de „Santa Lu- cia"-bloscoop iu Napels geheel uit gebrand. Ondanks het gebrek s bluswater kon de brandweer verhin deren dat belendende percelen ook vlam vatten. De 48 bewoners waren uit voorzorg geëvacueerd. Door een aardverschuiving is het aquaduct waarmede eeu deel van de stad van water wordt voorzien ge blokkeerd. De drinkwatervooz'ziening van ea. 800.000 personen is erristi; in moeilijkheden. Het Wereldgebeuren Vreemd stormpje Klaarblijkelijk is Georgios Grivas niet tevreden met al het eerbe toon dat hem in maart van dit jaar ten deel viel en waarvan hij nog blijvend de vruchten geniet. De door hem geleide Grieks-Cyprische ver zetsbeweging Eoka staakte haar ac tiviteit nadat in Londen verdragen voor de vorming van een zelfstandige republiek Cyprus waren ondertekend door de regeringen van Groot-Brit- tannië, Griekenland, Turkije en de Griekse en Turkse bevolkingsdelen van Cyprus. Grivas zelf kon naar Griekenland terugkeren en een grote menigte (ministers incluis) stond hem in Athene luidkeels te verwelkomen. Hij werd op dezelfde dag bevorderd van kolonel tot luitenant-generaal, kreeg een ridderorde van de boven ste plank en een „levenslange" ere- soldij voor zichzelf en zijn gezin. Als oud-guerillastrijder mag hij in de overgangsperiode, nu de Engelsen er nog de macht hebben, niet naar Cyprus terug. Grivas heeft deze week toch op Cyprus weer stof doen opwaai en, gelukkig niet opnieuw met kogels uit zijn guerillageweer, maar met woorden die hij uitsprak op een bijeenkomst van Cyprische arbeiders en studenten. De bijeenkomst was ver weg, in Athene, maar toch voor aartsbisschop Makarios (leider van de Griekse Cy prioten, toekomstig president van de nieuwe republiek) van voldoende be lang om er openlijk op te reageren. Grivas liet op die bijeenkomst name lijk weten, dat hij niets moest heb ben van de verdragen die de toekomst van Cyprus regelen. „Die verdragen zijn getekend zonder dat ik wist wat erin stond." Hij zou „niet aarzelen de strijd te hervatten en desnoods te sterven om de donkere machten hiel en op Cyprus te vernietigen die het eiland willen knechten." „Sommigen hier en op Cyprus willen U geen vrij heid geven en 140 vierkante mijl vruchtbaar land aan de Engelsen ge ven om als basis te worden ge bruikt." Kennelijk was het zijn bedoeling, het zojuist prijsgegeven ideaal van de Griekse Cyprioten, „enosis" oftewel vereniging van Cyprus met Grieken land, nieuw leven in te blazen. akarios gaf antwoord in de beroemde kerk van Ayios Ni- colaos in de buurt van Kako- petria op Cyprus, waar hij vier jaar geleden in het geheim met Grivas de vorderingen van de „vrijheids strijd" besprak en enige maanden la ter een strijdlustige redevoering hield waarin hij de Cyprioten opriep het Britse juk af te werpen, In zijn toespraak van deze week zei de aartsbisschop: „Laten wij ons met verachting afwenden van het ge fluister en de kreten van demagogen die onze strijd exploiteren. Die volks misleiders moeten weten dat het volk nimmer zal aanvaarden of toelaten dat onze worsteling wordt uitgebuit door wie dan ook voor welk doel dan ook. Laten wij ons hiervan bewust zijn, en speciaal van het feit dat sommige kringen in Athene, om hun eigen doeleinden te dienen, proberen om het volk van Cyprus té verdelen en verwarring te stichten." LAATSTE NIEUWS UIT PARIJS: (Van onze redactrice) De geruchten die eergis teren reeds uit Parijs kwamen overwaaien, zijn gisteren bewaarheid ge worden; het modehuis Dior decreteert, in vol strekte tegenstelling met de overige bekende Fran se couturehuizen, zeer korte rokken die de knie grotendeels vrijlaten. De ontwerper van maison Dior, Yves St.-Laurent, gaat met deze nieuwe modelijn dus wel lijn recht in tegen de ideeën van zijn voorganger, de enkele jaren terug over leden Christian Dior die eens gezegd moet heb ben: „Ik haat knieën..." Wel, deze haat wordt door St.-Laurent blijk baar niet gedeeld! Hij laat tenminste bijzonder veel van het vrouwelijk been zien met zijn „new- new look", die ook „stijl 1960" genoemd mag wor den. Het publiek in de over volle showrooms van Dior, waaronder zich Audrey Hepburn en de hertogin van Windsor bevonden, was dan ook wel even geschokt bij het aanschouwen van de eerste modellen dezer collectie, die voorts ge kenmerkt wordt door „lampekaprokken" en brede ceintuurs en door zeer korte spencers en bolerojasjes. Soms is dc taille wat verhoogd, maar meestal zitten tail le, buste en heupen op de natuurlijke plaats. De ontwerper heeft klaar blijkelijk al zijn aan dacht geconcentreerd op de korte rokken die vaak van stroken, plooien en rimpels voorzien zijn. Zelfs bij de avondjapon nen zijn de rokken soms heel kort, zoals bij een groensatijnen avondjurk, die een met stroken ver sierde rok heeft waar van de zoom boven de knie eindigt. De avond japonnen die wel tot de vloer reiken, hebben Mei rokken, die zéér veel van het been laien zien ~k toch vaak een split dat tot de knieschijf reikt. De rokken in deze collec tie zijn nu eens nauw, dan weer recht naar be neden vallend vanuit de taille of bolstaand van uit de heupen. En hoewel de mantels vaak omvangrijk zijn, is de schouderlijn nergens overdreven geaccentu eerd. Dat geldt ook voor de schouderlijnen van tie mantelpakken; de kra gen die bij de meeste an dere ontwerpers ditmaal zoveel aandacht krijgen, zijn door St.-Laurent na genoeg verwaarloosd. Daarentegen worden bij vele creaties wel grote, opvallende halssnoeren gedragen. De meeste Op deze foto staan twee modellen afgebeeld uit de herfst-wintercollectie 1959 die het Parijse modehuis Virginia tijdens de afgelopen dagen heeft gelanceerd. Links een jeugdig ensemble met bolero, gemaakt uit staalgrijze tweed; rechts een wollen mantel in een zwdrt-groette ruit met. een bijpassende-omslagdoek. Dieprood en blauw zijn de kleuren bij Dior, bij de mantels is er de nieu we kleur „antilope" die op beige-bruin lijkt. Grijs en olijfgroen worden ook toegepast, zwart is dik wijls gecombineerd met rood, citroengeel en wit. Er zijn japonnen in prin- sessenlijn met lichte vul lingen op de heupen, soms gecombineerd met kleine uitstaande jasjes; een aantal jurken heeft een deux-pièces-effeet door een los blousend bo vendeel, weer andere ja ponnen hebben tunieken van driekwart lengte. Zelf had St.-Laurent en kele dagen geleden al verklaard dat zijn nieu we lijn „moeilijker te dragen zou zijn dan ooit", en zijn manne quins hebben deze ver klaring volmondig beves tigd. Desondanks werd St.-Laurent na afloop bestormd door toe schouwsters die hem op getogen complimenten maakten, maar wellicht geldt dit enthousiasme in de eerste plaats de ern stige en innemende per soonlijkheid van deze jonge ontwerper, die vandaag 23 jaar wordt. Het modehuis Lanvin- Castillo lieeft gisteren een najaarscollectie ge lanceerd die overeen komt met de modellen van de meeste Franse couturiers: lange rokken dus. en brede schouder lijnen. De japonnen val len hier soepel om het fi guur van de draagster, zijn vaak zonder cein tuur en recht van de schouder vallend. Soms doen ze even denken aan de „ligne sac" van enke le seizoenen terug, maar ze zijn beter draagbaar en veel mooier, al zijn de kleuren wat somber. Ook hier ziet men langere mantelpakjasjes, grote opstaande bontkragen en mantels met cape-kra gen. M Zy schaarde de aartsbisschop zich aan de zijde van degenen die van mening zijn dat het de in Cyprus geboren maar de Griekse nationaliteit bezittende 61-jarige luitenant-gene raal Grivas nu vooral erom te doen is, politieke invloed te verkrijgen in Griekenland. Grivas zou zijn zoge naamde bewogenheid met het even tuele toekomstige lot van de Griekse C\'prioten willen uitspelen in het po litieke kansspel om daarmee niet zo zeer aartsbisschop Makarios alswel de Griekse premier Constantine Ka- ramanlis (die zich immers ook bij 't compromis heeft neergelegd) in moei lijkheden te brengen. De rol die hij wil spelen in de Griekse politiek zou een. bijzonder rechts-radicale zijn. Zijn politieke opvattingen zijn zo „ultra", dat hij na cle Tweede We reldoorlog bijvoorbeeld niet werd op geroepen om zijn officierscarrière voort te zetten in het nieuwe Griekse leger. Voor een groot deel moet het ook aan de persoonlijke invloed van Grivas worden toegeschreven, dat de politieke organisatie van de Cypri sche Eoka fascistische trekken ver toonde. Minder bekende Grieken uit diezelfde hoek willen nu van de wijdverbreide verering voor en de buitengewone eer zucht van Grivas gebruik maken om politieke stormen te ontketenen in de hoop dat zij bij toekomstige verkie zingen de vruchten ervan zullen pluk ken. Tegen die rechts-radicale èn te gen een eveneens opstekende felle ultra-linkse oppositie stelt premier Karamanlis zich teweer door een zo constructief mogelijke politiek te voeren, waartoe ook zijn aanvraag om toelating tot de Euromarkt moet worden gerekend. Makarios heeft op zijn eigen wijze gereageerd met waarschuwende woorden. Het is waarschijnlijk dat de intelligente Cyprioten die waar schuwing niet in de wind zullen slaan. GEORGIOS GRIVAS o t politieke aspiraties t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9