LEZERS SCHRIJVEN RAAD AXEL: WAPENSCHILD IN NIEUW PROVINCIEHUIS WALCHEREN NOOftD-ZEELAND ZUID-BEVELAND MARKTBERICHTEN VRUDAG 31 JULI 1659 P li O V 1 N O l A LE ZEEUWSE O OU RA NT 5 BEDRAG VAN 1000 GEVOTEERD Comité bevrijdingslustrum verkreeg garantie De gemeenteraad van Axel die donderdagavond ouder voorzitter schap van burgemeester P. L. D. J. van Oeveren vergaderde heeft een bedrag van 1000 gevoteerd voor het aanbrengen van het wapenschild in het nieuwe provinciehuis te Mid delburg. Daarnaast besloot de raad. een be drag van vijf cent per inwoner be schikbaar te stellen als aandeel ln het geschenk van de gemeenten bij de opening van het nieuwe provincie huis. Bij de goedkeuring van dit laatste voorstel wenste de heer D. J. Oggel (g.p.v.) als tegenstemmer te wor den genotuleerd. Het comité dat de feesten ter her denking van het derde bevrijdings lustrum organiseert, zal een ga rantie worden verleend van mini maal 1000 en maximaal 2000, een en ander afhankelijk van een te houden lijstcollecte. Voor de branche naaimachinewinkellers werd een koopavond ingesteld. Een voorstel van B. en W., niet over te gaan tot splitsing van de admini stratie van de centrale boekhouding der gemeente in een kas- en admini stratief beheer, werd aangevochten door de heren H. van Luijk (a.r.), Oggel en L. Hamelink (beiden g.p.v.). Deze raadsleden stonden een splitsing voor, teneinde een overzichtelijk en verantwoord beheer te bevorderen. Zeeuwse koorschool op tournee in Noord-Holland Sinds enige dagen maakt de Kartho- lieke Zeeuwse Koorschool uit Goes een tournee door Noord-Holland. Af gelopen week werd o.m. een bezoek gebracht aan het plaatsje De Rijp waar het koor hartelijk werd ontvan gen door 't actiecomité. In de avond uren gaf de koorschool een geslaagde uitvoering. Vooral met de kindersym fonie en „Zingend op Vakantie" had men veel succes. Zondag zong het jongenskoor onder leiding van de directeur, de heer Heij- blok, in een stampvolle parochiekerk de hoogmis. Maandagmiddag gaf de koorschool een openluchtvoorstelling die ruim 400 kinderen en volwasse nen trok. Ine en Sjoerd bespeelden carillon van Zierikzee De 13-jarige Ine Bierens uit Nieuw- dorp en de 11-jarige Sjoerd Tammin- ga uit Goes, die reeds eerder hun kwaliteiten als „beiaardiers" bewe zen, hebben donderdagmiddag een concert verzorgd op het stadhuisca rillon te Zierikzee. Reeds eerder zouden de beide kinde ren een dergelijk concert te Zierikzee verzorgen, maar dit werd toen we gens ziekte uitgesteld. Nu werd het een „seizoenconcert": een groot aan tal toeristen en marktbezoekers ge noot van het concert, dat in hoofd zaak uit vaderlandse liederen be stond. Op het moeilijk bespeelbare carillon van Zierikzee gaven Ine en Sjoerd zo een bijzonder aardig concert de klank van de klokken van dit carillon is zeer mooi een passende „muzi kale omlijsting" van de gezellige drukte ook, die deze marktdag in Zierikzee bracht. Een voorstel terzake van deze drie raadsleden werd door de rest van de raad verworpen. B. en W. zullen deze materie thans nader bestuderen. Tijdens deze vergadering werden ver schillende percelen bouwgrond aange kocht, onder meer ten oosten van de Krijnssenstraat en in de Oudewijk voor de realisering van uitbreidings- en saneringsplan Oudewijk. In het plan-Oost werden verschillende per celen bouwgrond verkocht voor prij zen, variërend van 5,75 tot 12,50 per vierkante meter. Tijdens de rond vraag verzocht de heer C. van Ben- degem (arb.) verbetering van de toe stand bij de weg Axel-Terneuzen te Spuide heer Oggel wees op de nood zakelijkheid van verbetering en ver breding van de provinciale weg Axel- Hulst en de aanleg van een vrijlig- gend rijwielpad. De heer A. H. van der Lee (g.b.) tenslotte verzocht ver betering van het uitzicht op de ge vaarlijke kruising Piranstraat-By- locquestraat. Engelse jongeren te gast in Zierikzee Een groep Engelse jongens en meis jes uit Hatfield is donderdagmorgen officieel in het stadhuis van Zierik zee door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester ontvangen. De jongelui brengen een veertien daagse vakantie door in Zierikzee, hetgeen mag worden beschouwd als een tegenbezoek van de vakantie, die een groep Schouwse jongeren het vo rig jaar aan Hatfield heeft gebracht. Burgemeester Dijckmeester vertelde de jongelui van het leven in ons land in het algemeen en dat in Zierikzee in het bijzonder. Uitvoerig stond de burgemeester stil bij de ramp van 1953 en de herstelwerkzaamheden, die hierna volgden. Vanzelfsprekend kwam ook het Del taplan daarbij ter sprake. Bij een bezoek aan het Veersegat zulen de jeugdige Engelse gasten een onder deel van dit werk in ogenschouw kunnen nemen. Voorts ligt het in de bedoeling, dat de gasten verschillen de uitstapjes zullen maken, waarbij onder meer een bezoek aan Rotter dam op het programma staat. Na een bezoek te hebben gebracht aan het museufn begaven de jongelui zich met hun pleegouders uit Zierikzee naar de verschillende bezienswaardigheden in de stad. Aanbesteding Orgelconcert Jan Rijn in Nieuwe Kerk De organist Jan Rijn gaf donderdag avond een concert op het orgel van de Nieuwe Kerk te Middelburg. Hij had zijn overwegend Duits georiën teerd programma Bach, Haydn, Hugo Distier en Max Reger om lijst met werken van de 17de-eeuwse Nederlandse componist Anthoni van Noordt en van Cesar Franck. Het voortreffelijk uitgevoerde concert van de Middelburgse organist kende twee hoogtepunten: in het begin pre ludium en fuga in e kleine terts van Joh. Seb. Bach en tot slot de ma- jestueuse Final in Bes groot van Franck. Dit bekende werk van de Belgisch- Franse componist, dat een sterk per soonlijk karakter draagt, kreeg een uitstekende vertolking van Jan Rijn, die voortdurend met succes streefde naar een doorzichtige klank,' die boeide zonder opdringerig te zijn. Uitmuntend was Rijns registratie in het weinig gespeelde preludium en fuga van Bach. Beide werken vorm den hoogtepunten, waarvoor de orga nist een compliment verdient. Echter ook in het middendeel van het concert was veel te genieten. Met name de beide toccata's uit de suite op „Nun komm des Heiden Heiland" van de moderne Duitse componist Hugo Distier werden uiterst muzi kaal en knap uitgevoerd. Hetzelfde geldt voor de vriendelijke „Kleine Stücke für die Flötenuhr" van Haydn, geschreven voor een klok, waarvan "beige kinderschoen: bril met donkerbruin het speelwerk bestond uit kleine, *-• dus hoogklinkende orgelpijpjes. Er bestond een vrij goede belang stelling voor dit concert, vooral ook van de zijde van Hollandse en Duitse vakantiegangers op Walcheren. Bromfietser verleende geen voorrang Woensdagmiddag gebeurde op het kruispunt Koepoortstraat, Zuidsingel, Verwerijstraat te Middelburg een aanrijding toen de bromfietser L. P. geen voorrang verleende aan de bromfietser J. J. B. Beide bromfiet sers in Middelburg woonachtig, kwa men in botsing met elkaar. De brom mers werden licht beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. ZIERIKZEE Benoeming De heer M. Pipping .opperwachtmees ter der rijkspolitie te Zierikzee is be noemd tot groepscommandant van de rijkspolitiepost Bruinisse. Examens De heer J. van Sluis uit Zierikzee, thans onderwijzer te Nieuwerkerk slaagde op het dezer dagen gehouden examen voor de acte hoofd-onderwij- Concert Zaterdag 1 augustus zal de koninklij ke harmonie „Kunst en Eer" uit Zie rikzee des avonds 8 uur een concert geven in de muziektent te Brouwers haven. NOORDGOUWE Wedvlucht Uitslag van de wedvlucht vanuit Weert, gehouden door de P.V. „De Reisduif" te Noordgouwe en omatre ken. In concours waren '152 duiven. Afstand 135 km. 1 en 4 Gebr. Wurth; 2 cn 9 J. M. Kloet; 3 L .J. Fonteine; 5 en 6 H. de Vries; 7 A. J. Fllkweért; 8 J. J. v. Almkerk; 10 Joh. Panne koek. Dezelfde vereniging vloog met oude duiven van het station Passav. Af stand 766 km. 1 en 4 Joh. Flikweert; 2 L. J. Fonteine; 3 en 6 G. Flikweert; 5 L. J. v. d. Wielen. SCHERPENISSE Wedvluchten De postduivenhouder«veroniging ..De Reisduif te Scherpemsse vanuit Roer mond. afstand 136 km. Jonge duiven. L. Priem. St Maartensdijk 1: J v Nieuw- kerk. Poortvliet 2 M K Spcijer. Poort vliet 3: D Uil. Poortvliet. 4: Johs. Oeuze. Scherpenisse 6, 8 en 10 C v d Have, Scherpenlsse 7; M Goudzwaard. Poort vliet 9. Oude duiven: C v d. Have, Soherpenls- s l; K. Zisseveld, Poortvliet 2, 3, 5 en 6; M. Speller, Poortvliet 4: H. Jansen, Poortvliet 7. BRUINISSE Examen De heer J. Swagerman, onderwijzer aan de o.l. school te Bruinisse, slaag de met lof voor de onderwijzers- hoofdacte op het te Breda gehouden examen. Eindles chr. school Aan de chr. school te Bruinisse vond vrijdagmiddag de eindles plaats. De scheidende leerlingen benutten deze laatste middag om de onderwijzers cadeautjes aan te bieden. De heer H. Bruil, die deze school gaat verlaten, omdat hij een benoeming heeft aan vaard aan de Chr. Huishoudschool, werd toegesproken door de voorzit ter van net schoolbestuur, de heer M. Krijger. De heer Bruil ontving van de leerlingen een boeltenbon. Wedvlucht le op 18 juli gehouden wedvlucht r jonge duiven uit Weert, georga- lerd door de Bond van Zaterdag- In de voor niseerd door de Bond van Zaterda; vliegers heeft de vereniging „De Bruse Trekker" te Bruinisse zich weer kranig geweerd. De eerst aankomende duif van de „Bruse Trekker" staat als vijfde van geheel Zeeland genoteerd en deze duif vloog 1291.47 meter per minuut, do eerst aankomende Zeeuwse duif (uit Terneuzen) had een snelheid van 1356.33 meter. De uitslag was als volgt; T. Dalebout, Nieuwerkerk 1. 6, 7 en 8; C. J. Maas, Zljpe 2, en 4; A. S. de Koning, Brui nisse 3, 5, 9 en 10. THOLEN Onderwijzeres overleden In de nacht van woensdag op don derdag is onverwacht, waarschijnlijk tengevolge van een hartverlamming te Tholen in de ouderdom van 57 jaar overleden, mejuffrouw C. P M. Sak- ko. Mejuffrouw Sakko, die een grote bekendheid genoot, was sinds 1922 onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oud-Vossemeer. De begra fenis zal plaatshebben op zaterdag 1 augustus te 2 uur, Op het bureau van Rijkswaterstaat, directie Zeeland te Middelburg is woensdag aanbesteed bestek nummer 204, omvattende het reconstrueren van de asfaltverharding van een ge deelte van weg nummer 58 in de ge meente Krabbendijke en het aanbren gen van een deklaag van asfaltbeton op gedeelten van de wegen nummer 58 en 60 in de gemeenten Krabben dijke en Kruiningen, met bijkomende werken. Hiervoor werd als volgt in geschreven: N.V. A. van Dijk Petiet Wegenbouwmaatschappij te Bergen op Zoom 186.880; O. Dijkstra's aan- nemengsbedrijf N.V. te Breda 189.340; Aannemingsbedrijf Zee land N.V. te Middelburg 191.000; en N.V. Aannemingsmaatschappij Rasenberg en Zonen 193.800. Gevonden voorwerpen Op' het politiebureau te Middelburg zijn de volgende gevonden voorwerpen aan gegeven: padvindersriem waaraan een fluit: rode autoped; bruin dekzeil van auto; gehaakte dameshandschoen; porte monnee; zonnebril; sleutel; lipssleutel no. 11876; 6 linnen boorden; zonnebril; zon nebril ln etui; grijs kindervestje; zonne bril; Agfa film 2x8; speelgoed teddybeer; sportbroek E.M.M.; wapenstok; dames polshorloge; zwart windjack; rode step; bruine portemonnee mee inh.; zwart da- mesvest; grijs kinderjack; huissleutel no. 7; plastic netzakje inh. damesvest en bootje; wit kinderschoentje: lap rode stof; regenjas met band; kettinkje met hangertje; armband met hangertje; ver maakte sleutel no. A 1176; rood vestje; montuur; zandzeefje en schopje; honde- riem; ketting; zwarte knipportemonnee inh. kaartjes; paar nieuwe kindersokjes rood met wit. VLISSINGEN Oefenprogramma voor Walcherse voetbalclubs De eerste tekenen in de vorm van de oefenprogramma's van het na derend voetbalseizoen zijn er weer. Op zaterdagavond 29 augustus begint „Middelburg" zijn voorbereidingen met een thuiswedstrijd tegen RCS (Souburg). De woensdag daarop, 12 augustus, komt Zeeland Sport aan de Nadorst zijn' opwachtingen maken. Op zaterdag 15 augustus volgt een wedstrijd op internationaal niveau. Middelburg is dan om half vijf gast heer van het Belgische Steenbrugge. Vooraf spelen dan de reserves tegen elkaar. Zondag 2 3augustus krijgen de groen-witten een harde dobber aan de eerste klasser Alliance. De dan volgende thuiswedstrijd is op 6 sep tember wanneer Sarto (Tilburg) te gast is. Op die dag nemen de Middel burgse lagere elftallen deel aan een door TSC in Oosterhout te organise ren lagere elftallentoemooi. Ook staat nog het bezoek van een sterk Engels jeugdelftal op het programma. Dit zal vrij zeker op 12 september in de Zeeuwse hoofdstad spelen. „Vlissingen" begint op 22 augustus op vreemde bodem zijn oefen-cam pagne. De tegenstander is het beken de Bromley F.C. Twee dagen later zijn dë rood-witten te gast bij Mad- stone, evenals Bromley een sterke En gelse amateur eerste klasser. Op 30 augustus volgt dan in Vlissingen het jaarlijkse revanchetoernooi om het kampioenschap van Nederland (ama teurs) waaraan, naast Vlissingen, wordt deelgenomen door landskam pioen Gouda, Esca (Nijmegen) en Sportclub Irene (Tegelen). Als laats ste oefenpartner komt 6 september de semi-profclub De Baronie naar Vlis singen. Gevonden voorwerpen Op het bureau van politie te Vlissin gen zijn de volgende voorwerpen aangegeven: diverse sleutels, tamme kauw, diverse zwembroeken en hand doeken, wit damesvest, turnschoen, fietssleuteltje nummer 65, zwemvest, enkele brillen, strandtas, beige he renregenjas, 12 lege kolenzakken, portefeuille met inhoud, doublé arm band, zwart meisjes-sportbroekje, polshorloge met metalen' rekband, contactsleuteltjes, diverse portemon nees, ringetje met blauwe steen, geel vestje, bruine pet, tas met inhoud, rode plastic bal, teddy beertje, rozen krans in etui, bruin-witte hond, wol len deken, gummi kinderregenjas, Belgische identiteitskaart, bal met netje, rood bruin meisjesvest, badtas met inhoud, 1 paar beige dameshand schoenen, een dameshandtas met in houd, enkele rijwielen. VEERE Het Veerse klokkenspel De stadsbeiaardier van Veere, Piet Broerse. heeft enkele liederen gezet op het automatisch speelwerk van het Veerse klokkenspel. Op het heel uur staat nu het koraal: Blijf bij ons Heer, op het half uur het volkslied: In een groen, groen knollenland. Zaterdagavond geeft Piet Broerse van 8 tot 9 uur als gewoonlijk een carillonconcert. In de periode van 6 tot en met 20 augustus, zal het bei aardspel te Veere echter worden ver zorgd door de stadsbeiaardier van Middelburg, Thijs Ferwerda. YERSEKE Kinderfeest „Damstraat" De buurtvereniging „Damstraat" te Yerseke zal zaterdagmiddag een kin derfeest organiseren voor kinderen van de leden. Deze reeds jaren be staande buurtvereniging, leed de laatste jaren een kwijnend bestaan, doch enkele weken terug heeft men haar weer nieuw leven ingeblazen. Een nieuw bestuur werd gekozen en een ledenwerfactie ingezet, waardoor het ledental is verdrievoudigd. De harmonie „Mozart" en het muziek- ensemble „Tovido" zullen 's avonds op het pleintje op de Dam concerte ren. Wedvlucht De posfcdulvenhoudersverenlglng „De Noordster" te Yerseke nam met Jonge en oude duiven deel aan een concours- vlucht vanuit Roermond. De uitslag bij de Jonge duiven was: - Chr. Everse; 2 C. F. Hout; 3 en 7 M. Minnaard; 4 M. C. Ramper; 5 P. van Stee; 6 C. A. Elen- baas; 8 J. J. van Oeveren; 9 P. Linden- berg; 10 J. J. Phllipse Oude duiven: 1 M. Minnaard; 2 en 6 Chr. Everse; 3 en 8 C. de Koeijer; 4 E. Ver mast: 5 L. Kosten; 7 Joh. van Es; 9 P. van Stee: 10 M. c. Lamper. HEINKENSZAND Sport- en muziekavond Op zaterdagavond 1 augustus a.s. or- faniseert de s.v. Atlas in samenwer- ing met het muziekgezelschap „Eu terpe" een Bport- en muziekavond op het Kerkplein te Heinkenszand. Atlas zal turndemonstraties geven aan diverse toestellen, tevens zal door een groep heren grondgymnas- tiok worden vertoond. Tussen deze demonstraties zal „Euterpe" het ge heel opluisteren met populaire mu ziek. 's-GRAVENPOLDER Diamanten bruiloft Onder grote belangstelling vierde het echtpaar Blok-Kostense te 's Graven polder zijn 60-jarig huwelijksfeest. De buren vlagden druk en er werd ook een erepoort opgericht. Verder wer den de beide oudjes nog verrast met bloemen en vele cadeaus. Schoolreisje De leerlingen der hoogsto klassen van de openbare lagere school te 's Gra venpolder. maakten dinsdag hun jaar lijks reisje. Ditmaal werden Breda, Kaatsheuvel en Tilburg bezocht. SINT-MAARTENSDIJK Rijdend Bijbelhuis Het rijdend Bijbelhuis van het Ne derlands Bijbelgenootschap heeft te Sint-Maartensdijk 616,60 opge bracht. Aan vrije giften werd een be drag van 7,81 ontvangen. KRUININGEN Eindstand schaakcompetitie De eindstand van de onderlinge com petitie van de schaakvereniging „De zwarte dame" te Kruiningen luidt: 1 J. W. Hasman 16 partijen gespeeld, 12% punt (84%); 2 P. Valk 12 gesp., 9 p. (75%); 3 H. Volbeda 12 gesp., 8 p. (68%); 4 P. A. Huisson 16 gesp., 10 p. (63%); 5 C. M. Goedegebuure 15 fesp., 9 p. (60%); 6 B. Cok 16 gesp., P. (59%); 7 J. Vogel 16 gesp., 9% p. (59%); 8 A. J. Dek 15 gesp. 8% p. (57%); 9 H. v, d. Bérg 14 gesp. 7% p (54%); 10 Mei. B. van Nieu- wenhuijzen 14 gesp., 7 p. (50%); 11 J. A. Commers 12 gesp., 5% (46%); 12 M. Schmrijver 16 gesp., 6% p (40%); 13 J. v. Oosten 16 gesp., 6 p. (38%); 14 W. A. Verbeek 16 gesp., 5% p. (34%); 15 J. Quakkelaar 16 gesp., 4% p. (28%); 16 M. J. Kole 13 gesp., 4 p. (25%); 17 J. A. J. van Nieuwen- huijzen 14 gesp., 2% p., (18%). Examens Mejuffrouw Verdegem te Biervliet slaagde bij de in Etten en Leur af genomen examens voor de akte hand werken lager onderwijs. MARKTBERICHTEN BARNEVELD. Coöperatieve Veluwse eierveillng Barne- velö—Ede. Weekaaavoer cicra 830 000 st. Handel vlug. Notering: elren van 43—50 gr. f 6.41—8.49, Idem van 5055 gr, f 8 87 —11.54, Idem van 55—69 gr. 12.02—13.88, idem van 60—66 gr. f 14.11—15.12, alles per 100 stuks. Eierveillng S-B.E.: Aanvoer 400-003 stuks, handel redelijk. Notering: eieren van 55— 60 gr. f 11.00—13.65, idem van 60—64 gr. f 13.8014.87, eendeëieren van 56-82 gr. f 8-04—9.47, idem van 64—71 gr. f 12.30— 13.41, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aavoer 2.000 000 stuks. Handel vlug. Notering: eieren van 60—65 gr. 14.25—15.10, algemene prijs 14 70 per 100 stuks, kiloprijs f 2 39, basis 61,5 gr.; henneëieren van 44—54 g.r 7—11.50, ki loprijs f 1.59—2.13. Grote eieren f 14.60—15.25, gewicht 62—68, kleine eieren 14.50, gewicht 56—61 gr., henneëieren 6.50—10.50, gewioht 42—52 gram. VISMIJN VEERE 30 Juli. Exportgarnalen 1005 kg 2.764.37. Bot 32 kg 50—65. Tong 64 kg 1.60-6 10. Rog 151 kg 17—39 Lever 1 kg 1.78- Onge sorteerde vis 26 kg 18—64. VEILING SCHERPENISSE 30 Juli. Doré bonken 24,50. gew. I 21. gew. H 18—20.41. drielingen 10.50. Eigenheimers gew. I 20.73, gew. H 17.49—19.75, drielin gen 9.58. Bintjes bonken 28.70, gew I 18.75, gew. II 17.50—18 29. drielingen 9.10. Aanvoer 16 ton. VEILING THOLEN 30 Juli Doré bonken 0,60, gew. 21-09— 22.60. poters 11.25, kriel 5-00. Bintjes bon ken 0,30, gew. 19.72—19 85 Witte Eigenhei mers blok I 21.05—22 21, blok n 16.65— 19.82. Aanvoer 30 ton. Stambonen 85 et- Belgisch motorschip aan de grond Op de Westerschelde, ter hoogte van de Nolledijk te Vlissingen, Is In de afgelopen nacht het Belgische motor schip „Marly I" vastgelopen. Het schip meet 10.341 ton en was op weg van Antwerpen naar Narvik. Onderscheidingen bij N.V. in Hulst Twee personeelsleden van. de n.v. „Milock" te Hulst ontvingen een on derscheiding in verband met jaren lang dienstverband. In de eerste laats werd mevr. I. d'HertDe Pot er uit de Klinge (B.) gehuldigd tij dens een buitengewone zitting van de ondernemingsraad. Burgemeester A. L. S. Lockefeer kon bekend ma ken dat de 40-jarige jubilaresse was onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Eigenlijk had dit reeds moeten geschieden op 1 april 1957, de eigenlijke dag van het ju bileum. Doordat mevr. d'Hert even wel in België woonachtig was, heeft een en ander langer geduurd. Daarnaast vierde de fabriekschef, de heer Em. Kramers, zijn 25-jarig ju bileum. De heer Kramers is begonnen als jongste bediende en werd om zijn verdiensten onderscheiden met de eremedaille in zilver van de Vereni ging van Tricot- en Kousenfabrikan ten (Vertico). Nadat beiden jubilarissen o.a. door de oudste directeur van de n.v., de heer Em. Th. Lockefeer waren toege sproken, overhandigde de heer P. van Laere, namens het personeel een cadeau, terwijl mevr. KramersDe Cock bloemen werden aangeboden. Het gezamenlijk personeel bleef no: een paar uur in goede stemming bij een. Scheepvaartberichten Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 29 Juli. Ysel van Le-Havre, Westpolder van Guernsey, Rozenburgh van Rotter dam, Stad-Schiedam van Narvlk-Gent, Alge van Zee-Temeuzen, op 30 juli Ne- der-Eems van Hamburg Fram van Bre men. Applngedam van Vigo, Arendsdijk van Le-Havre, Paul-Westers van Zaan dam. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 29 Juli Antilope naar Zee-Gent, Fendo naar Londen, Olive naar Zee, Parkha ven naar Rotterdam, Eargle naar Lon den, Binnenhaven naar Rotterdam, op 30 juli Hado naar Dublin, Hulst naar Lis sabon, Steenbergen naar Le-Havre, Ar- nedijk naar New-Orleans, Lean-S naar Hull, Sparta naar Koge. Defensie Nieuw-Guinea (IV) Met het oog op onze toenmalige po sitie in Nederlands-Indië, heeft prof. Gunning eens gezegd: „Het is moge lijk dat een zaak, aanvankelijk niet Gods wil, later wél Gods wil is". Ik ben het daarmede eens. Dat de broe ders Jozef verkochten was zeker niet Gods wil. Maar wat zegt Jozef er la ter zelf van? „God heeft het ten goe de gedacht om een groot volk in hot leven te houden". Een groot volk in het leven te houden? Het is nogal iets. Is ons zijn op Nieuw Guinea niet naar Gods wil? Welnu, laten we er dan wél Gods wil van maken door er het beste tc brengen wat we heb ben. Op alle terreinen des levens. Zonder onderscheid. Van de Indone siër moet de Papoea nieta hebben, zelfs niet aan de westkust van N.G. waar 6000 mohammedaanse Papoea's wonen en dus een gemeenschappe lijke geloofsband met Indonesië be staat. Men kent daar de Indonesiër uit vroeger jaren door zijn kongi tochten toen zij naar N.G kwam om bos-produkten en slaven te halen De Papoea weet; nooit zal hij uit de groezelige Indonesische zak wit meel ontvangen Nu, laten wij dat wit- meel dan brengen en de Papoea in alles terzijde staan bil het oprichten van eigen home. Wij hebben bij dat werk soldaten nodig om de weg vrij te houden waarlangs de Papoea rus- Zijn naar tig zijn toekomst kan bouwen, er jonge militairen die niet N.G. wensen te worden uitgezonden, dan hebben zij hun bezwaar kenbaar te maken. Als de overheid daar niet op ln kan gaan, dan hebben de be zwaarden het land te verlaten waar een dergelijk gouvernement regeert. Nooit mag met N.G. gebeuren wat met CuraQoa gebeurd is, waar op een nacht in juni 1929 Venezolaanse opstandelingen zich van het eiland meester maakten. Voorzien van wa pens en munitie vertrokken ze weer na de overval. En passant namen zij de pas enige maanden !n dienstzijn- de gouveneur en de militaire com mandant mee. Laten onze jongens met vreugde gaan als ze naar N.G>. worden uit gezonden, in de zekerheid dat ze daar iets goeds te doen hebben; een jong volk in zijn opmars beveiligen. Het zal daar in N.G. niet enkel ro- zegeur en maneschijn zijn. Dan de tanden maar op .elkaar geklemd en de pijn doorstaan. Die dan nog weet te zingen is een Man Man met een hoofdletter. Kleinerend wordt N.G. genoemd; ..Een stukje medogenloze wildernis" Hieraan is een „stukje glanzend pa radijs" te maken. Maar je moet er een Alan voor zijn. Ik sta geheel aan uw zijde wat N.G betreft en dank U voor de ferme. Klare bazuinstoot die onze Zeeuwse krant deed horen. Vlissingen, 26 juli '59. P, Cornet VEILING KRABBENDIJKE 30 Juli. Dubb. pr bonen H 95, afw. 63. Zigeunerin hulsh. 75-65 76, hulsh 65-75 79, hulsh. n 36, labr. 27. kroet 16, val 14. Early Victoria tauish. 70-80 52, hulsh (■:- 70 48, hulsh. II 22, keuken 24—29. fabr. 1819*, kroet 3—10. Stark Earliest huish. 70-75 81, huish. 65-70 85. hulsh. 60-05 71, hulsh. 55-60 54, Precoce de Trevoux st. 70-75 70, st. 65-70 81 8t. 60-65 66. st- 55-60 58—59, St. 50-55 49—52, huish. 05-70 69, huish. 60-65 62. huish. 65-60 54—58. huish. 50-55 48, keuken 43-51. fabr. 28-39, kroet 21—32. Oomskinderen hulsh. 55-65 92, hulsh. 43-55 79, Melbl hulsh. 60-70 66, huish. II 35. Verpakt fruit: Precoce de Trevoux St. 60-65 71 st 55-60 62—64, hulsh. 55-60 62. Ontario st. A 115, hulsh. I 79— 100, hulsh. II 60—77. Czar Pruim huish. I 92—98. Bramen I 22—3 p.doos. VEILING GOES 20 JU11. Export- en Industrlevelling. Dubb. pr. bonen I 105. H 105. afw 75. Bramen I 94,50—98,10, II 80 Perzikrode Zomerap- pel huish. 70-80 66—69, huish. 60-70 65—66, hulsh. II 33. Earley Victoria huish. 70-80 59, hulsh. 60-70 49-50. huish. U 23. Pre coce de Trevoux st 60-70 G8—69. st. 55-60 58, St. 50-55 49, huish. 70-80 69. huish. 60- 70* 66.10—67.50, buish 55-60 58.20—59,50, hulsh. 50-55 43—49,10. DIv. appels kroet 6. Verpakt fruit: Zigeunerin huish 70-80 88, hulsh. 70-75 96. Gewone veiling: Beauty Of Bath huish. 65-75 47. huish. 55-65 38, huish. H 21, keuken 27—33, fabr. 19—21. Zigeunerin huish. 65-75 82—90, hulsh. 55- 65 73, hulsh. II 2416 keuken 3610, fabr. 28—31. Oomskinderenpeer huish. 55- 65 72, fabr. 43. Yellow Transparent keu ken-47—51. fabr. 32—43 Perzik rode Zo- me rap pel keuken 46-^53. fabr 29-85. Ear ly Victoria keuken 27—33, fabnek 19—21. Czarpruimen I 40—118, grof 8117, H 80 87, fabr. 23—51. Ontario I lOO—127. grof 71—131, n 76-79, £abr. 50-67. Washington grof 69-88, fabr 63. Utility I 104. Per doos: Bramen I 33—37, II 21—28. Frambo zen I 60-62, n 55-57.. VEILING KAPELLE 30 Juli- Bramen Industrie I 94.50—93-10, n 80, Dubb. bonen I 100. n 100, afw. 68. Aopelen en peren: Perzikappel hulsh. 70-80 63. huish. 60-70 51 20-61.90. H 27.60- 29.60, Early Victoria hulsh. 70-80 55, hulsh. 60-70 48—52, H 22.80, keuken 30, fabr. 21. Zigeunerin hulsh- 75-85 81, huish, 65-75 83, H 38, Yellow Transp. huish 75 81, hulsh. 65-75 78, buisn 55-65 49, II 26. Precoce de Trev. st. 60-70 71, st. 55-60 57-60—69.30, St. 50-55 48 70—49.20, huish. 60- 70 68, hulsh- 86-60 56-67.20. hulsh. 50-55 47.20—48. Gewone velling: Precoce de Trev. keuken 40—48, fabr. 23—32, val 10— 18. Yellow Transp. keuken 43—51, fabr. 21—25, N.H- Suikerpeer huish. 55-65 27— 30, II 22, keuken 20, fabr. 11. Oomskinde ren huLsh. 55-60 80—96 huish. 50-55 83, huish. 45-55 74. n 40, keuken 55. fabr. 4G. Stark Earliest huish 55-65 60, Scarlet Pimp, hulsh. H 34—38, keuken 54—66, fabr. 28—35, Geplukte kroetappelen 6; val ap pelen 0—9. Pruimenveihng: Czarpruimen A 132—133; I 95—127, U 52—76, grof. 68—89, fabr. 34—46. Ontario A 137, I 99—132, H 65 —93, grof 68—91. fabr. 41—55. Reine Clau de d'Ouillins I 84—107. II 55-59, grof 75—80, fabr 32—49, Pnnceprulmen I 40— 44. Mons. Hative grof 80. Bramen per doos van 250 gram i 29—39, n 27. Fram bozen per doos van 250 gram I 47—53, II 15—26. Rode bessen per kg H 73—82; 1 per doos van 250 gram 25. Abrikozen per stuk VEILING STAVENISSE 30 JuU. Doré 21.70—22.60, poters 10.30. Eigenheimers 20,60—2180, poters 8.90— 9.40. Bintjes 17.70—1990. poters 9.00, bon ken 28.90. voer 4 90. Aanvoer 50 ton. VEILING ST. ANN ALAND 30 Juli. Doré bonken 25-60. gew I 21.98— 22. gew. H 20 77—2195. drielingen 11.61. Eigenheimers gew I 21.48—21.78. gew. n 19.00—21.15. drielingen to.SO—10.53 Bintjes bonken 28,92, gew I 19.15—19.40 gew. n 18.2918.69, drielingen 10-10. Aanvoer 90 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK 30 Juli. Doré I 21.06—2232, H 20 50- Eigen heimers I 2022 10. II 19.57—19.92, drielin gen 10 09. Bintjes 19—19.50, drielingen 9.30 bonken 29.47. Voer 5.05. Aanvoer 1700 kis ten. Graanmark:t Tarwe 29—2950. Haver 24— 25, Gerst 26 —28, Kleine erwten 3545. Schokkers 40—48 Bruine bonen 60—80. Koolzaad 35-38, Maanzaad 115—135. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 29 Juli. Aardappelen 12—24; andijvie 28— 38; bloemkool A 28—64 idem B 11—25; dubb. bonen I 79—1.02 idem H 61—86; komkommers A 19—23; idem B 10—13; ld. C 9—10; sla I 17—19; kroten A 24—33; spi nazie 42—44; snijbonen 52—1.08; selderij 6—11; waspeen Ia 31—32. idem Ha 16—26; postelein 31—33; rodekool 20—44; augur ken A 79; idem B 42—71; Idem D 5—11; uien 20—23; tomaten A export 45—47, bin nenland 33—47; B 44 25—47; C 40—43. 20— 28; CC export 22; Netmeloenen 4169: Ananas Meloen 45—1.01 ontario 97—1.35; perziken 14—31; idem 1.101-18; Fran- kenthaler 1.70: N Holl Suikerp. H 60-65 26—30; H. 1 20—27 H. II 20—24: K 8—25; Yellow H. 70-Op 50—65 H. 65-70 45—65; H. 60-65 35—60; H. 55-60 32—51; H H 21—30; K. 11—45; Stark Early H. 65-70 81—88; H. 60-65 74; H. 55-60 75; K. 75: Perzikappel St. 70-op 55; St. 65-70 50. H. 70-op 42—56; H. 65-70 41—50; $1. 60-65 32—53; H. 55-60 21 —32; H- I 47—54; H. U 20—38; K. 15—39; Early Vict. H. 70-op 34 H. 65-70 S3; H. 60-65 2932; H- II 24—27 K. 12—18; Beauty Of Bath H 70-op 64—70; H 65-70 50; H. 60- 65 31; K. 20—22; Oomskinderen H 60-65 85; H. 53-60 71—85. H. I 75—86: H. I 75— 86; H. n 62—G9: K 50 -?ö: Précose St. 55-60 52-61; H. U 34—40; K. 14-42. De Provinciale Afzetcom- mis8ie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de vellingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: Maandag 3 augustus 1959: Précoce de Trevoux, alle maten. Clapp's Favourite, 65 mm en op. Donderdag 6 augustus 1959: James Grieve, 75 mm en op met blos en gele tint. Dit ras op 5 mm sorteren. Mank's CodIin. 61) mm en >p. met gele tint in de sxportkwaliteiten mogen geen vruchten met holle neuzen voorkomen Codlin Keswick, alle maten. Clapp's Favourite, 55 mm en op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7