Geen uitspraak over dijkverhogingen Zeeuwse Almanak :mn STROOM VAN CADEAUS VOOR ZEEHOSPITIUM ZONNEVELD EXAMENS MACHINESCHRIJVEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 JJJLI 19,59 „BREED BEGRIP", MAAR... Minister: wachten, op begroting De minister van verkeer en wa terstaat, drs. H. A. Korthals, heeft tijdens een gisteren in Den Haag gehouden bespreking met 3e commissaris der koningin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Casem- broot en de leden van Gedep. Staten, geen enkele toezegging gedaan ten aanzien van de dijkverhogingen. Zoals bekend wordt het niet uitgesloten ge acht, dat de regering tempori sering overweegt voor verho ging van de dijken langs de tVesterschelde en ook voor de verkorting van de zeewering aan het Znid-Sloe (Sloeplan). De minister verklaarde, dat de ze kwestie eerst aan de orde zal komen bij de indiening der rijksbegroting op 15 september a.s. Bij het onderhoud was ook aanwezig de directeur- generaal der Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris. Het gesprek duurde rond twee uur. Het A.N.P. meldde over de bespre kingen nog het volgende: Jhr. De Casembroot vertelde na afloop van dit ondei-houd bij minister Korthals breed begrip voor de Zeeuwse vraag stukken als de dijken van de Wes- terschelde, de Sloedam en de veren te hebben ontmoet. De besprekingen Commandant rijkspolitie groep Zierikzee benoemd De posteommandant van de rijkspo litie te Berkel Rodenrijs (Z.-H.), de heer M. A. Stegeman, is benoemd tot groepscommandant van de rijkspoli tie te Zierikzee. Opperwachtmeester Stegeman komt in de plaats van ad judant Cj. van Ast, die kortgeleden de rijkspolitie heeft verlaten in ver band met zijn pensionering. In de jaren vóór 1940 was de heer Stegeman beroepsonderofficier bij de landmacht. In 1940 trad hij in dienst bij de marechaussee te Apeldoorn. Na 1945 maakt de heer Stegeman deel uit van de recherche op het vliegveld Deelen. Bij de rijkspolitie, tot welke dienst hij in 1946 toetrad, was hij achtereenvolgens werkzaam te Pijn- acker, Schipluiden en Berkel Roden rijs. zijn bijzonder hartelijk en prettig geweest. Begrip werd ontmoet voor de Zeeuwse onrust over het vermoe den, dat in verband met 's rijks fi nanciën het verhogen der Wester- scheldedijken en het verkorten van de zeewering in het zuidelijk deel van het Sloe ten behoeve van indus trie-ontwikkeling zou worden ver traagd. „Bent U tevreden en hebt U toezeg gingen gekregen?" zo werd de Zeeuwse commissaris der konin gin gevraagd. „Ziet U mij een zuur gezicht trekken? De minister kon geen toezeggingen doen, want dat is een kwestie van de rijksbegro ting. We zijn blij, dat we onze in zichten ruimschoots hebben kun nen toelichten", was het antwoord. Een der gedeputeerden zei: „Als wé geen vertrouwen hadden, dan zouden we niet in de Zeeuwse zaak geloven". De Zeeuwse delegatie gaf dan ook eerder blijk van optimisme, dan van teleurstelling, ook al kon van de zakelijke inhoud der bespre kingen niets meer worden meege- deeld. Zuiveringsinstallatie voor Meliskerke Het coördinatie-collego voor open bare werken (C.O.W.) heeft op ver zoek van Meliskerke een subsidie toegezegd voor de bouw van een zui- verïngs-installatie voor deze gemeen te. De bouw van de installatie zal in D.A.C.W.-verband in 1959 uitge voerd moeten worden. Auto onder Kruiningen geslipt en over de kop Woensdagavond slipte een personen auto op de rijksweg nabij Kruinin gen, sloeg over de kop en kwam on- lersteboven in de sloot terecht. De auto, bestuurd door de heer M. v. U., aannemer te Middelburg, kwam uit de richting Bergen op Zoom en is tussen de Stationsweg en de Zand dijk, waarschijnlijk tengevolge van het natte wegdek geslipt. De bestuur der en een mede-inzittende kwamen met de schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd en is met een takelwagen naar Middel burg gesleept. VAN TOT FESTIVITEITEN. Het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Zuïdzande heeft een programma van festivitei ten opgesteld, waaruit hier een greep wordt gedaan: een behendigheidswed strijd voor tractorbestuurders met na afloop een concert door het dames zangkoor „Juliana" in de kiosk (za terdag aanstaande is dat al), verder riogrijderijen, concerten door de mu ziekvereniging en een oriëntatierit voor fietsers en bromfietsers. Dit programma werd vastgesteld tij dens de jongste vergadering van het bestuur, waarop ook minder prettige zakep behandeld werden. Er werd namelijk ook gesproken over de lak se en afwijzende houding van ver scheidene leden en van middenstan ders, die geen lid zijn. Enkele perso nen, die, aldus het bestuur, zeker UIT.... De Vlissingse (zomer) showboot heeft gevaren tot vreugde van honderden en tot verdriet van tien tallen. Tot vreugde van de honder den, die er dank zij hun kaartjes „op" konden en tot verdriet van de tien tallen, die geen kaartje meer konden bemachtigen. De laatst en bleven een beetje sneu aan de wal achter, toen de feestelijke showboot dinsdagavond het ruime sop koos voor een korte trip over de Westerschelde. Dat is altijd een nare belevenis, zo ongeveer te vergelijken met het machteloze gevoel dat een ieder kent. die wel eens een laatste trein heeft gemist. „Daar gaat ie", is "zo ongeveer het enige wat men op die ogenblikken aan hersenwerk kan opbrengen. Meer is trouwens niet nodig. Er is toch niets aan te doen. Dat was dins dagavond bij die tientallen ook het geval en het enige wat er op zat. was 'te trachten van die verloren avond nog iels goed te maken. Er waren enige lieden, die na rijp beraad beslo ten om toch maar te gaan dansen, zij het dan niet op de showboot, noch met de bruid.... Maar tegen het tijdstip waarop dat besluit was gevallen en het ogenblik, waarop zij een /café-dansant" be traden, was de avond al zo ver ge vorderd, dat zij het dansorkest nog net de afsche.'ulsmelodie konden ho ren spelen. Een avondje uit noemen ze dal", mompelde een verbitterd man niet het minst profiteren van het toe ristenbezoek, verklaarden ronduit het wel zonder V.V.V. te kunnen stellen. Dit werd zelfs in een enkel geval tot uiting gebracht in het zelf bepalen van de contributie. Het bestuur heeft daarmee geen genoegen genomen en dit lid geroyeerd. ZWEEFVLIEGEN. De laatste dagen zijn verschillen de zweefvliegers geland in de om geving van Sluis. In Heille kwa men er 4 tegelijk omlaag. Twee landden op Belgisch gebied. Een en ander is het gevolg van de toe nemende populariteit, waarin de zweefvliegsport zich in België verheugt.. Het vliegveld te Knok- ke is een geliefd centrum voor deze sport. AUTOTOCHTJE. De bezitters van auto's ln Bruinisse hebben de leerlingen van de kleuter school een mooie middag bezorgd door hen mee te nemon voor een ritje dwars over het eiland naar de West hoek. In Renesse brachten de klein tjes een paar uur in de speeltuin door. Op net Havenplein in Zierikzee wachtte reeds een ijsman, toen men daar aankwam. De heer J. Huibers bedankte in Zierikzee de automobi listen, Mevrouw Van Dijke, de hoofd leidster, dankte hen bij thuiskomst in Bruinisse nog eens namens de kleu ters. UIT DE VEST GEVIST. Leden van do hougelvereniging te IJzendijko hebben mot een Hleepnet van veertig meter vijf a zeshonderd kilo paling, zeelt, brasem en karper uit het door de droogte minder diep geworden viswater „De Veste" gevist eu de visjes, waaronder enorme kar pers, in een ander gedeelte weer te water gelaten. De vissen hadden in liet ondiepe water gebrek aan zuur stof gekregen. In het andere deel van „De Veste" stond nog voldoende wa ter. Volgens de hengelaars was liet opmerkelijk, dat liet sleepnet geen, vroeger in liet jaar uitgezette, snoek bevatte. TANENDE BELANGSTELLING. De l.ermis te Brouwershaven was dit jaar slechts een schamele af spiegeling van wat dit vermaak eens geweest is. Vroeger was het Havenplein gevuld met kramen en attracties, nu gingen vier kraampjes en een „kindermolen tje" verloren in de ruimte. Het bezoek was ondanks het prach tige weer miniem, zodat men mag concluderen, dat de belang stelling voor de kermis in Brou wershaven net als in zovele an dere plaatsen i aan het tanen is. Vitale 80-jarige in Vlissingen Vrijivel iedere Vlissinger kent de man op deze gefotografeer- de tekening: de heer L. van der Steen, oud-leraar lichamelijke opvoeding aan de rijks h.b.s. te Vlissingen, die gisteren 80 jaar H is geworden. De heer Van der Steen was de- ze dag niet thuis. De laatste jaren heeft hij een gewoonte gecultiveerd, die hem op zijn verjaardagen op plaatsen brengt, waar familie en beken- s den hem niet kunnen vinden. M In Vlissingen is gisteren dan H ook. geen verjaardagstaart aangesneden; eerder in Fries- §1 land: bij' dè Sneker zeilwed- strijden waar de oud-gymleraar vermoedelijk op het ogenblik bij aanwezig is. Voor niet-in- l§ gewijden: de heer Van der Steen is „een schaap met vijf H poten", in jaren wel bedaagd, =E maar naar lichaam en geest een man die meer olie in de lamp heeft dan alle tachtigja- rigen van Zeeland bij elkaar, j Nog dagelijks doet hij name- lijk aan zwemmen, turnen en in H de winter aan schaatsen. Bo- vendien traint hij de veteranen- H club van L.O. uit Vlissingen. De heer Van der Steen is ook een actief amoteur-kunstschil- s der. Bovenstaande tekening is H onlangs vervaardigd door zijn vriend Louis Heijmans uit Mid- delburg. Advertentie RECORD-BEDRAG VAN ZEEUWSE SPORT Acht duizend gulden voor een speelpark... „WIE GELD HEEFT, kan liet laten rollen! En dat doen we dan ook"... Deze wat ongewone uitlating in sportkringen, werd gisteravond gedaan door de heer C. L. Westerweel, voorzitter van een Middelburgse voetbal club. Hij deed dat echter niet in deze functie, maar als voor zitter van „Sport Steunt Zonne- Veld". En deze instelling heeft ieder jaar weer meer geld be schikbaar voor „het goede doel" Donderdagavond werd voor de zoveelste maal het zeehospïtium „Zonneveld" met een stortvloed van geschenken bedacht! Er was allereerst de „simpele me dedeling", dat „Sport Steunt Zon neveld" 5.000,gereserveerd heeft voor de aankoop van een stuk bosgrond voor „Zonneveld", als mede 3.000,voor de „aankle ding" van dit stuk gTond met de nodige speelwerktuigen. Deze 8.000,staat voor het zeehos pitium vast op de boerenleenbank in Sint-Laurens. „Nu moet het al leen nog lukken een stuk grond aan te kopen", zei de heer Wester weel. Maar er was meer.... Want de heer Westcrweel kon ook een moderne bandrecorder aanbieden, alsmede een dia-projecttor en een projectiescherm De heei' W. F. L. de Groof uit Vlis singen, voorzitter van het bestuur van „Zonneveld", dankte voor dit al les op oorspronkelijke manier: hij liet namelijk de bandrecorder aanzetten, waardoor de aanwezigen een ontroe rend dankwoord te horen kregen van één van de kinderen van „Zonneveld". Een kinderstem, die begon met: „Ik ben Berti, we hebben weer wat moois van U gekregen". Tijdens deze bijeenkomst in een van de kamers van „Zonneveld", waarbij ook mevrouw S. C. de Ca- sembroot-baronesse Van der Feltz aanwezig was, kon de heer Wes terweel nog vertellen, dat 1959 een record-jaar wordt wat de opbrengst betreft. Nu al is er 7100,bïn- nengevloeid en het is bijkans ze ker, dat een bedrag van 7500, gepasseerd wordt. Aan het dankwoord van „Berti" voeg de de heer De Groof nog dit toe: „Een speelpark, waarvoor wij nu 5.000, gekregen hebben, vind ik het mooiste cadeau, dat U tot nu toe gaf. Het is blijvend, de kinderen zul len er zich thuis voelen en zo'n stuk bos geeft prachtig gelegenheid the rapie te bedrijven". De .heer C. L. Westerweel (rechts), voorzitter van „Sport Steunt Zonne veld", vertelde een aandachtig ge hoor over de vele snufjes aan de bandrecorder, die hij namens „Sport Steunt Zonneveld" aan het zeehospï tium aanbood. V.l.n.r. mevrouio S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, dr. F. G. Vaandrager en me vrouw N. C. Lamaison Van den Berg. Geslaagd Geslaagd voor de akte Necj, taal en letterkunde M.O. A, de heer A. K. Verschelllng te Terneuzen. Uitslag van het examen gehouden te Middelburg op 23, 24 en 25 juli ,1.1. dooi de Nationale Vereniging van I-eraren in Stenografie „Groote". Geslaagd voor het examen maehmeschrlj- ven te Middelburg (Nederlandse taal): de dames J. C. Beun, T- Biesen, J, C. Bim- mel, E. F. C. den Boer, R- Boon, N. M. Boone (met lof), J. M. Bouman, T. W. Ie Cointrc, L. M. Damman (mot lof), J. D. Dekker, M. Dominicus, L. Y„ Fondse, L. Franchimont, S. D. Francke, E. Franse (met lof), P. Geldof, D. M. Geuze, M. G. de Groene, S. N, den Hollander (met lof), F. A. D. v. Hooydonlc, V. Hordijk (met lof), C. A. Jacobse, J. de Jager, E. Jonkheer, T. C. Joosse, J. Karelse, E. Kempees, A. A. Kerkhove, J. Leijnse, D. P. Marijs, A- B. Midnvaine. P, W. M. Moens, E. A. Montenarie (met lof), C. J. de Nooyer, p. Poelman, C. v, Roon (met lof), A. A. Schonls. M. J. Schuurman, J. M. Sturm, A. J. Ton (met lof), A. II. J. Verbeek (met lof), A J. Verhago, M. II. Verlinde, M. Verspoor (met lof), N. Vink. J. v. d- Wetering. C. S. Willeboord- se, W. Willoboordse, J Zwemer en de heren J. Aamoutse, M. J. Adriaanse, A. den Boer, B. L. Bosdijk, J. v. d- Brooke, R. A. Ellngs (met lof), F. J. M. v. Hooij- donk, J. Jonkheer (mot lof), P. v. Keu len, J. A. J. LeJjnse, H. Pluijmers (met lof), D. J. Polderman, C. A. de Priester, vv. Rouffaer (met lof), A. J. Slnke. A. J. J. Slootmans, F. de Troije, M. J. Wal raven, J. M. Willemsen (met lof) te Mid delburg: de dames E. Buurman, M. s. Corstanje, M. L. Kole (met lof), Y. Kveefft, M. Monté, M. J. E. Roose, J. B. Sorgedrager. L. v. Vessem en de hcren D. Goetheer (met lof), S. A. Sollhait te Vlissingen; mej. E. Wisse en de heer P. Dekker te Augtekerke; de dames A. A. Puijenbroek, C. A. Rosseel, M. C. Rosseel en do heer J. J. Rabout te Aardenburg; de dames C. Knolle, M. J. Mesu, ij de heren C. P. v. d. Broeke (met lof), J. A- Janse, J. Joosse to Amemuiden; mej. E. M. Haak te Biervliet: mej. H. B. I. Schipper te Blggekerke; de dames J. F. du Bois, W. A. Ekkenbus, C. du Fossé, p. H. Hensen en de heer j. 1. Quaar-e te Breakons; de dames 3. C. do Kok (met lol), L., Minderhout* lof), M, S, Passenier, N. J. Sleijn en de hcren A. Labruyère (met lof), L. Minderhoud (met lof) te Domburg; de dames L. Mersie (met lof), L. Minderhoud te Gapinge; mej. L. Francke (met lof) te Grljpskerke; de dames C. J. de Bliek, C. M. Robijn. L. M. Frelier, S. A. Versprille te Grocde; de heer A, P. v. d- Ameele te Hoofdplaat; de dames L. P. Hoebake, T. de Jager, G. M. Kakebeke (met lof), D- Knuyt, W. Kodde, en de heren A. Adriaanse, J. Baas (met lof), P. J. Kodde (met lof), A. J. Tellier, J. A. Wisse te Nw- en St.- Joosland; mej; S. Janse en de heer P. II. Wisse te Koudekerke; mej. W. Wil- lemse en de heren W. J. Botting, H. J. Coppoolse, J. C. Davidse, J. J. Davidse (met lof), C. Geerse, L. Walraven te St- Laurens; mej. E. D. Lindhout to Lewe. dorp; mej. M. J. Verplanke te Nieuw- vliet: de dames L J. Holleman, J- J. v. Kouwenborg, M. H. C. Rinkhoud en de heren J. I. Ie Grand (met lof), J. F. Leenhouts te Oostburg: de dames A. E, Jobse, G. Jobsc, c. M. de Kam (met lof.), J. Roose, M. P. Schoe, A. de Voogt (met lof), A. Wondergcm (met lof), en do heren C. Verhage (met lof), W Wattel, J. Zwemer te Oostkapelle; mej. W. J. Machielse te Ritthem; de dames C. E. Herrebout, J. S. Rlsseeuw, en de heren II. A. Dekker, A. C. Serlé, N. J. Weeda te Schoondijke; de dames H. A. v. Doorn, M. Roelink en de heren C. Cevaal, E. J. P. Izeboud te Serooskerke (W.); de dames A. Coppens, M. E. Tas (met lof) tc Sluis; de dames E. J. P. la Soe, L. H. Tielman, M. P. de Visser, M. J. Wolf en de heer P. J. G. don Outer (met lof) te O- cn W.- Souburg; de dames A. Bout (met lof) M. v. Bovene, M. J- Marijs, P. A. Vermeulen, en de horen A. W Bliek, J. C. G. Poppe (met lof) te Veere; mej. M. C. Hofman (met lof) en de heer A. J. Sturm te Vrouwenpolder; de dames A. E- S. Meu- lendijk, P. J. Sohlllemon te Waterland- kerkje; de dames P. Boogaard, P Lieven- se, V. Oosthoek, W. M v. Rooijcn en de heren C. Cijsouw, C. Lievense, (met lof). P. Lievense, J. v. Rooijcn, J. P. Verhage (met lof) te Westkapelle: mej. L. L. ver schuur cn de heren J. E. Koppejan, J. Minderhoud, M. G. Schoenmaker te Zou- t*l*nü*» Ir. H. de Lussanet vierde zilveren ambtsjubileum De hoofd-architect van de Rijksge bouwendienst te Middelburg, ir. H. cle Lussanet de la Sablonière, vierde donderdag zijn 25-jarlg ambtsjubi leum. De gehele dag was het op het bureau in de Abdij een drukte van komonde en gaande gasten, die de heer De Lussanet de la Sablonière kwamen feliciteren met zijn zilveren jubileum. Avro's Tip-Top-Taptoe te gast bij de le COAK in het A.V.R.O.-programma van don derdagavond was de Tip-Top-Taptoe van deze omroep te gast bij de mili tairen van de le COAK te Middel burg. De opnamen voor deze uitzen ding werden enkele maanden gele den in het Middelburgse Schutters hof gemaakt. Aan het programma werkten mee Greetje Kaufreld, het oud-Middel burgse zangeresje, hét Majoco Trio, de Wama's, die voor de vroliike noot zorgdroegen, Ann Margareth Ster man, Joop van der Marei, Karei van der Velden en The Skymasters onder leiding van Bep Rowold. De mede werkenden werden, gepresenteerd door Ilse Dubbelboer-Wessel. Stoffelijk overschot verdronken jongeman bij Bruinisse gevonden Aan de zeedijk van dc polder Brui nisse is donderdagmiddag het stoffe lijk overschot gevonden van dc 16- jarige Johannes Rombouts uit Sit- tard. De jongeman, die in Dinteloord logeerde, was zondag j.l. bij het zwemmen in het Volkerak verdron ken. Geslaagd voor machineschrijven Duits 120 aansl./m.: mej. P. Poelman te Middel burg. Geslaagd voor kantoorsteno Nederl. 120 lgr./m.: de dames P. W. Corné, M. M. Eversen W. G. E. Glérum, T. G. Ilooge- steger (met lof) te Middelburg; N. J- v. cl. Buuse, D. E. J. Hontelé, H- J. P- v- Keulen, E. A. Lammers, E. C. de Poor ter, If. A. J. v. d Wal te Vlissingen: C. M. Schoe te Serooskerke (W); E- Krijger te O- en W,-Souburg; J. K. Ga- briëlse, J. Hulbregtse, W. Minderhoud te Westkapelle; J. Adriaanse te zoutelande. Geslaagd voor kantoorsteno Engels 100 Igr/m: mej. P. H- Poppe te Middelburg Geslaagd voor kantoorsteno Frans 100 lgr./m: mej. E. P. P. BataUle (met lof) te Vlissingen. Geslaagd voor stenotypen Frans: mej. H. J. A. d' Hondt (met lof voor 6teno) te Middelburg, Westdorpe werkt mee aan bouw van een badhuis Bejaardentehuis verrijst in Stroodorpe Do rand van Westdorpe heeft in zijn jongste vergadering gunstig heslist op een verzoek van het bestuur van de stichting „C.oncordia" om de be taling van rente en aflossing te ga randeren van een lening, die de stich ting wil sluiten voor de bouw van een badhuis. Het ligt in de bedoeling dat het badhuis aan de gemeente zal worden verhuurd en door deze in ex ploitatie genomen. Het huurbedrag zal afhankelijk zijn van de bouwkos ten en zal nog nader worden vastge steld. De r.-k. .Stichting voor Bejaarden zorg heeft voor de tweede maal de raad van Westdorpe verzocht zich garant te stellen voor de aflossing en de betaling der rente van een le ning, die de stichting wil sluiten ten einde de bouw van een bejaardente huis .,te kunnen financieren. Eenzelf de verzoek werd eerder ook aan de gemeenten Sas van Gent en Philip pine gedaan, maar. werd door Sas van Gent afgewezen. De Westdorpse raad besloot wederom de gevraagde medewerking te verlenen en grond te Stroodorpe beschikbaar te stellen. Voor de bekostiging van wegverbe- teringen te Stroodorpe, waar men de keibestrating wil vervangen door klinkers en de uitrit naar de rijks weg wil verbeteren, zal een lening worden gesloten bij do N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Het werk zal zo spoedig mogelijk worden aanbesteed. Tevens zal zo spoedig mogelijk een betonnen abri worden gebouwd bij Kanaalzicht. Rijkswaterstaat gaf hiervoor reeds toestemming. Op een vraag van de heer M. Wille (k.v.p.) over de verbetering van de straat verlichting. antwoordde de voorzit ter, dat nog gewacht wordt op een prijsopgaaf van de PZEM. Men heeft echter toegezegd, dat de straatver lichting vóór de winter in orde zal zijn. vandaag Middelburg Schouwburg: Het dagboek van Anne Frank, 20 u a.l. Electro: De vierkante recruut", 10, 21.is u a.l. Mi niatuur Walcheren met tentoonstelling Deltanplnn, Molenwater, 9 tot 23 uur. Vlissingen - Alhambra: Het dagboek van Anne Frank. 10.30 uur, a.l. Luxor: Mardi Gras, 8 uur, a.l. Goes Grand: Het dagboek van Ann* Frank, i8.so uur, aJ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2