Euromarkt - Vrijhandelszone en de landbouw T.S.-LEERLINGEN WERKEN AAN APELDOORNSE JEUGDHERBERG ZWALUWENPAARTJES ZIJN AL AAN TWEEDE BROEDSEL TOE r AANVARING IN HANSWEERT VOOR KANTONRECHTER HEINZ SANDWICH SPREAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 JULI 1959 Nieuwe verhoudingen op komst Vermindering van export naar Engeland In liet drukke leven van alle dag met zijn vele grotere en kleinere problemen ontgaan soms aan de werkende mens die zaken, die in een verdere toekomst voor hem van belang kunnen zijn. De ge dachten van lien, die in de land bouw werken zijn op het ogen blik bij de grote droogte, bij de aan de gang zijnde oogst. Mis schien nog bij het landbouwbe leid, dat minister Van Marijnen aan het uitwerken is of bij de verdediging van de agrarische belangen tegenover de snel voortschrijdende industrialisa tie. De internationale ontwikke ling in West-Europa, juist op economisch gebied, verdient echter enige aandacht. (Advertentie) Op 1 januari jongstleden trad in wer king het verdrag tussen Italië, Frank rijk. West-Duitsland, België, Neder land en Luxemburg om te komen tot een Economische Gemeenschap, kort weg de E.E.G. geheten en in de volks mond Euromarkt genoemd. Deze zes landen besloten om in een overgangs periode van 12 tot 35 jaar hun econo mie op elkander af te stemmen en o.a. het onderling goederenverkeer rij te maken van invoerrechten, con- tingenteringen en andere handelsbe lemmeringen. Hiertoe is nodig het ge leidelijk afschaffen van deze belem meringen. het aan elkander aanpas sen van de uitwendige produktiefac- toren, zoals lonen, sociale voorzienin gen, belastingdruk, het voeren van een gemeenschappelijk beleid bijvoor beeld voor de landbouw en het op bouwen van eenzelfde douanetarief tegenover de goedereninvoer uit lan den die bulten de E.E.G. vallen. Eert plan De uitwerking van de bepalingen van het verdrag is opgedragen aan de Europese commissie, waarin voor Ne derland de oud-minister van land bouw, dr. S. L. Mansholt zitting heeft. Deze cóVnmissie heeft onder meer de opdracht gekregen nog dit jaar te koj men met een plan voor een gemeen^ schappelijk landbouwbeleid. De tot hiertóe geschetste ontwikke ling vindt zijn voortgang en in de ko mende jaren zal men zich ook in ons land bij het voorbereiden en nemen van maatregelen steeds meer moeten gaan afvragen of deze passen in het kader van de Euromarkt. Reeds nu heraden verschillende be drijfstakken zich op de verhoudingen, die in de E.E.G. ontstaan. Zo hebben drie landbouworganisaties een commissie buitenland en plegen hun voormannen maandelijks overleg met vertegenwoordigers uit het landbouw bedrijfsleven van de overige vijf lan den. Sedert kort zijn de vraagstukken, die zich naar aanleiding van dit komen de samengaan opwerpen, veel inge- wikelder geworden, doordat er zich naast dit Economische blok een twee de aan het vormen is, hetwelk aan geduid wordt met de naam Kleine Vrijhandelszone. Onder leiding van Engeland zijn er besprekingen ge voerd tussen dit land en Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitser land, Oostenrijk en Portugal, die heb ben geleid tot overeenstemming om Arts „spioneerde voor Ned. geheime dienst" Een arts en een chemicus staan in Oost-Berlijn terecht op beschuldiging van „spionage"' voor de Nederlandse geheime dienst in West-Beriljn zo meldt het Oostdultse partijblad „Neues Déutscliland". Het blad schrijft dat een zekere dr. Foerster, vroeger als arts verbonden aan een ziekenhuis bij Eerlijn, inlich tingen aan genoemde dienst heeft verstrekt over de gezondheidsdienst in Oost-Duitsland, 't Oostduitse Ro de Kruis en de personeelsbezetting van de staatskabelfabriek in Schoe- now, waar hij als bedrijfsarts heeft gewerkt. Het proces is dinsdag begonnen. Het blad zegt dat eon agent van de Nederlandse geheime dienst, Bruhn geheten, Foerster heeft verzocht mensen te bewegen uit OoSt-Duits- land te vluchten en nieuwe agenten aan te werven. Een van deze was de tweede beklaagde eeii chemicus. Hij zou gegevens over het chemische in stituut van de Humboldt universiteit in Oost-Berlijn en over de opleiding van studenten daar hebben verstrekt. Het A.N.P. verneemt van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag, dat er geen Nederland se geheime dienst in Weet-Berlijn bestaat. Tiny Daalhuizen nam op Heieen de Vries revanche Tijdens de zwemwedstrijden om de junioren titels te Sas van Gent heeft Tiny Daalhuizen van S.Z.V. zoals ge meld een zeer goede prestatie geler verd. Zij nam het echter niet op In- grid Baart van „Bruinvis", maar op Heieen de Vries van „De Bruinvis'/ revanche. Ingrid won haar beidé nummers, de vijftig meter rugslag en de honderd meter schoolslag, zo dat van een overwinning op haar door het Souburgse meisje geen sprake was. Heieen de Vries echter moest tegen Tiny Daalhuizen het on derspit delven. Dat was in de num mers vijftig meter vrije slag en vijf tig meter vlinderslag. De kop van ons verslag van de kampioenschap pen klopte dus niet. Nederlandse jeugdschaker won in Zwitserland Het toernooi om het wereldjeugd kampioenschap schaken is te Mün- chenstein voortgezet. De uitslagen van de tweede ronde waren: Hamann (Den.)—Tomson (Rusl.) 0—1; Naranja (Phil.)—Clemens (W.- Dld.) 0—1; Blelicki Arg.)— Kuett- ner (O.-Dld.) 1—0; Kuypers (Ned.) Erny (Zwits.) 1—0; Stefanov (Bul.)Rumens (G.-B.) 10; Par ma (Zd.-Sl.)—Philips (Nw. Zeel.) af gebroken. Na de tweede ronde luidt de stand: 1. Bielicki 2 pnt.; 2/3 Stefanov en Tomson IVi pnt.; 4 t/m 8. Rumens, Clemens, Hamann, Naranja en Kuy pers allen 1 pnt.; 9/10. Philips en Parma \k pnt. -f 1 afgebr. partij; 11/ 12. Kuettner en Erny beiden 0 pnt. te komen tot een vrijhandelszone, welke deze zeven landen zal omvat ten. Oorspronkelijk la ln West-Europa ge tracht al de genoemde landen te ver enigen in een grote Europese gemeen schap. Dit plan is afgestuit op over wegende bezwaren van Engelse en Scandinavische zijde, die geen af stand wilden doen van hun zeggings- schap op het eigen economische ter rein. Dit overdragen van een stukje soevereiniteit aan de zogenaamde su- pra-nationale organen b.v. de E.E. G.-commissie vormde voor de zes E.E.G.-landen geen overwegend be zwaar. Deze besloten derhalve als Klein-Europa verder te gaan. Enge land heeft daarna getracht te komen tot een groot vrijhandelsgebied, om vattende alle dertien genoemde lan den. Nadat ook dit mislukt was, zijn de zeven gaan werken aan de Kleine Vrijhandelszone, die nu haar beslag schijnt te krijgen. Twee blokken Het ontstaan van twee economische blokken in West-Europa heeft vele facetten. Men kan stellen, dat een ernstige concurrentiestrijd zal ont branden, welke afbreuk gaat doen aan een goede onderlinge verstand houding. Men kan ook stellen, dat overeenstemming tussen twee groten gemakkelijker is te vei'krijgen dan tussen dertien kleinen. Voorlopig wordt het vanuit de Kleine Vrijhan delszone aldus voorgesteld. Men wijst er dan op, dat de afschaffing van de douanerechten en de andere handels belemmeringen tussen deze zeven op dezelfde wijze geregeld is als in het E.E.G^verdrag en dat ook de perio den op elkander zijn afgestemd. Wat voor de Nederlandse landbouw echter van groot belang lijkt, is dat op de exportmarkt voor landbouwproduk- ten, welke Engeland altijd is, onze grote concurrent Denemarken in het andere kamp zit. Voor de Deense boter, kaas aard appelen enz. zullen de Engelse in voerrechten in 10 jaar afgeschaft worden. Voor de Nederlandse pro- dukten niet. Deze zullen dan hun afzet moeten vinden op de West- duitse markt. Het verliezen van de Engelse markt zou echter hoe dan ook een ernstig vraagstuk vormen. Wij denken maar aan de boter en de bacon. Het is duidelijk dat deze Europese economische ontwikkeling zowel dooi de Nederlandse regering als door het agrarische georganiseerde bedrijfsle ven met grote waakzaamheid gevolgd dient te worden. Hoewel het leven van alle dag voorlopig rustig voortgaat, staan hier levensbelangen op het spel voor de Nederlandse boeren, welke zich in de laatste zestig jaren juist gespecialiseerd hebben op die produk- ten, welke in Engeland afzet vonden. IN SCHOOL TE TERNEUZEN Examenopgave voor 22 timmerlieden Tweeëntwintig jonge Zeemvs-Vlaam- se timmerlieden vervaardigen mo menteel in de technische school voor Terneuzen en omstreken onderdelen- voor de in aanbouw zijnde jeugdher berg te Apeldoorn. Deze onderdelen, bestaande uit raamkozijnen met uit zetraam, zijn hun examenopgaven, verstrekt door de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf in Zeeland. Personenauto geslipt op rijksweg te Kruiningen Woensdagmiddag is op de Rijksweg te Kruiningen, ter hoogte van ho tel „De Uitkijk" een personenauto geslipt, bestuurd dóór de 24-jarige A. v, d. W. uit Halsteren. De wagen reed met grote snelheid in de rich ting Bergen op Zoom: vermoede lijk is de auto door het natte wegdek geslipt. Do wagen botste tegen een lichtmast, reed door de langs het rijwielpad staande heg, ramde twee verkeersborden en kwam, nadat nog een geparkeerd staande auto was geraakt tegen een ijzeren hek tot stilstand. De auto uit Halsteren werd zwaar beschadigd; de bestuurder, de enige inzittende, kwam met de schrik vrij; Een jongen, die op het rijwiel pad liep, werd bijna aangereden, doch kon nog juist opzij springen. Plan voor veerdienst Den Helder-Kristiansand De firma Villke on Co to Amsterdam deolt mede, dat zij sinds enige tijd, tezamen met één barer Noorse rela ties. de oprichting van een veerdienst tussen Don Helder on Kristiansand (Noorwegen) in studie heeft. Het project heeft als doel een geré gelde snelle auto- en passagiersdienst tussen Noorwegen en West-Europa in hot leven te roepen, waardoor een aanzienlijke verkorting van de reis- duur verkregen wordt vergeleken bij de huidige vervoersmogelijkheden. De eventuele overtocht zal n.l. slechts ongeveer 19 uur in beslag nemen. Als gevolg hiervan zou Noorwegen nog meer dan tot nu toe ontsloten kunnen worden als toeristenland voor zomer- en winterseizoen en boven dien zou deze dienst perspectieven kunnen openen voor snelgoederenver- voer. Het project bevindt zich even wel nog in het stadium van voorbe reiding. Ex-koningin Soraya van Perzië ls voornemens binnenkort naar Noord- wijk te reizen om in deze Nederland se badplaats een vakantie van een maand door tc brengen. De examens zijn maandag 27 juli j.l. begonnen en duren tot en met don derdag 30 juli. Aan de geslaagden zal op zaterdagmiddag 1 augustus het diploma worden uitgereikt. De kandidaten zijn allen leerlingen, die de lagere technische scholen te Terneuzen, Oostburg of Hulst heb ben bezocht en die na deze basis opleiding een leerlingenovereenkomst hebben afgesloten om zich verder in het vak te bekwamen. Twee jaar lang werden zij door hun patroons in de gelegenheid gesteld de „part time-lessen" te volgen, met doorbeta ling van loon, terwijl het onderwijs wordt gesubsidieerd door het minis terie van onderwijs. Het doel der stichting is onder meei om de leerlingen door de eerste moei lijke jaren na de school te helpen en om hun praktijkopleiding ver der te verzorgen. Slagen zij voor het diploma, dan worden zij in de jeugdloonschaal één jaar hoger ge waardeerd dan hun leeftijd aangeeft. In 1959 wordt in Nederland door 3143 kandidaten aan het examen deelgenomen; gespecificeerd als volgt: timmerlieden 2350, metselaars 625, betontlmmerlieden 14, beton- ijzervlcchters 6, tegelzetters 14, be tonmolenmakers 3 en stukadoors 130. Voor de examens te Goes van 3 t.m. 6 augustus zijn opgeroepen 28 tim merlieden en voor die te Middelburg van 4 t.m,. 7 augustus 38 timmerlie den en 18 metselaars. De examen commissies worden voorgezeten door vertegenwoordigers van de N.A.P.B en de N.C.A.P.B. A dveftentie) ntai bij de erkende btricgtr. 17-stccns datumhorlogc voor heren. Zeer sterk: onbreekbare veer en schokbrckcr. Modieus en chic model! Importeurs Spijker en Heibes. Moreelsepark 9. Utrecht Technische examens Voor het bewijs algemene ontwikke ling N.O. slaagden te Goes de vol gende cursisten van het Instituut voor Technische Opleidingen te Vlis- singen: J. Corbijn, Middelburg; G. P. Geerse, Serooskerke (W.); A. Goedegebure, Vlissingen; K. de Kam, Koudekerke; H. C. Knuijt, Vlissin- ;en; C. A. Mol. Koudekerke; H. v. d. 'luijm, J. Postma, J. D. Reinhard, allen te Vlissingen; L. Reijnierse, Souburg; I. Sinke, Vlissingen; A. Toutenhoofd, Westkapelle; W. M. Wyatt, Yerseke. Voor het toelatingsexamen tot de schakelklas van de hogere technische school te Vlissingen slaagden: N. v. d. Berg, Middelburg; A. G. den Exter, Vlissingen; L. Gilde, St. Laurens; F. A. C. Koopman, Middelburg. Geen Axels gemeenteblad Axel krijgt geen gemeenteblad. H =e Deze mededeling hebben B. en W. van Axel nu gedaan in ant- §f H .voord op een vraag, die het C. H.-raadslid, de heer W. de Fey- H :er, in de jongste raadsverga- f§ lering stelde. B. én W. achten H le uitgave van een gemeente- s olad in verband met de finan- hële positie, waarin de ge- H neente verkeert, onverant- s H voord. Een blad, dat tweemaal per maand zou verschijnen zou p Der jaar een uitgaaf van 1716 |e vergen. Genoemd bedrag zou jchter alleen de papier- en ver- jpreldingskosten dekken. Daar- Dij zouden dus nog arbeidsloon ïri de kosten van inkt en derge- n H ijke komen. wiÉpiliraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniM^^^^p: Aanbesteding voor Qostsluis Hansweert Woensdagmorgen is op het bureau van rijkswaterstaat, directie Zeeland te Middelburg aanbesteed het verho gen van de waterkering bij de oost- sluis te Hansweert, met bijkomende werken. Het geheel betrof het bestek nummer 193. De inschrijving luidt als volgt: A. v. d. Straaten jr.'s aannemersbedrijf N.V. te Hansweert 184.300; L. v. d. Kllppe te Vlissingen /1S6.700; T. en P. de Klerk, Werkendam 189.980; Aannemingsbedrijf T. A. Swets Bzn. te Hardinxveld-Giessendam ƒ192.250; C. v. d. Klippe te Vlissingen 194.300; N.V. v.h. F. A. B. M. van Noordenne en Zonen te Hardinxveld- Giessendam 196.000; P. J. de Bour- graaf te Wemeldinge 196.600; K. Lucasse te Walsoorden ƒ198.200; F. Verstelle te Philippine ƒ198.750; fa. A. Verhagen te Breda 199.200; N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen te Amsterdam 202.400 en Aannemingsmaatschappij Zeeland N.V. te Middelburg ƒ222.000. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Na een korte periode met over vloedige regen overdekten zich de gazons en dijken in een om mezien weer met fris groen. Maar opnieuw zien we de gevol gen van een droge periode de overhand nemen. De grasper ken vragen weer dezelfde uitge breide zorgen als voorheen en de dijkhellingen dragen meer hooi en stoppels dan malse grassprietjes. Dat alles onder een overvloed van zomerzonne schijn, die de ontwikkeling in het plantenrijk -sterk bevordert en overal, waar in de onder grond voldoende water achter bleef een weelderige bloei ver oorzaakt. Het is wel een nadeel DOOR BAREND ZWERFMANS voor de schoonheid van onze bermen, dat de snelle ontwikke ling tevens een kortstondige af wikkeling van bloem tot vrucht met zich sleept. Nog geholpen door de droogte vallen de bloe men spoedig uit na dè voorspoe dige vruchtzetting en wordt zelfs het zaad sneller los van de plant, zodat slechts dorre, kale stengels overblijven. Deze warme, heerlijk-warme zomer behoeven de bloemen niet op be vruchting door insecten te wachten, er vertonen zich opmerkelijk veel bijtjes, wespen, kevers en vliegen. De eerste uit het zuiden komende trek- vlinders, waaronder de bekende Ata lanta, Nummervlinder of Admiraal, fladderen weer door voortuintjes over klavervelden of langs de dijken. Zag ik het vorige jaar daarvan maar twee exemplaren, dat aantal is nu vóór het eind van de zevende maand reeds overschreden. Zwaluwen De zwaluwsoorten treffen het dit jaar. De vele insecten leveren vol op voedsel, de hogere temperaturen bekomen hen uitstekend, de eerste nesten jongen zijn reeds uitgevlo gen en vele paartjes begonnen al aan een tweede broedsel. De jon gen van de eerste generatie ziet Zaak aangehouden Woensdagmiddag heeft de Middel burgse kantonrechter, mr. J. Moo- lenbuvgli, zich geruime tijd bezigge houden met een aanvaringszaak. Verdachte was It. P. «I. H. uit Kiel (Duitsland), schipper van het motor schip „Auguste", die echter niet ver schenen was. Als gemachtigde trad voor hein op mr. F. H. K. Kernkamp uit Rotterdam. (Advertentie) de nieuwe GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. De aanvaring vond plaats op 21 maart op de Westerschelde voor de haven van Hansweert. In de tenlaste legging stond, dat het motorschip „Auguste", dat vanuit de richting Terneuzen op de Westerschelde voer, vlak voor het schip „Rijn-Schelde 16" de haven van Hansweert was over gestoken. Hierbij ontstond een aan varing tussen beide ongeladen sche pen. Tengevolge hiervan kwam de „Rijn-Schelde 16" nog in botsing met een derde schip, de „Damco 134". De drie schepen liepen vrij veel scha de op. Nadat de verbalisant was gehoord, een schipper bij de rijkspolitie te water, vorderde de officier van jus titie, mr. J. L. Andreae, een boete van 100 subs. 20 dagen. De gemachtigde van verdachte stip te in zijn pleidooi aan, dat de aan varing buiten de havendammen op de Westerschelde was gebeurd. Volgens zijn mening had de schipper van de „Rijn-Schelde 16" de koers gesneden van de „Auguste" toen hij vanuit de haven kwam en de Westerschelde opvoer. Zijn mening staafde hij met een uitspraak van de rechtbank te Rotterdam in een soortgelijk geval van enige jaren terug. De officier van justitie was echter van mening, dat de schipper van de „Auguste" toch schuld trof daar hij o.a. vlak voor de haven was gevaren en zo doende geon ruimte had opengelaten voor naar buiten komend scheep vaartverkeer. De kantonrechter besloot de zaak aan te houden tot de zitting van 9 september om nog enkele getui gen op te roepen. Nabij Stockholm zijn de overblijfse len van drie Vikingschepen gevonden, die ln het Langfjaerd op drie tot vijf meter diepte liggen. Zij zouden ongeveer uit het Jaar duizend dateren. men nu in troepjes zwermen in de omgeving van de ouderlijke wo ning. Dat geldt ook voor dé gier zwaluwen, die overigens erg af hankelijk schijnen te zijn van een mooie zomer voor het kunnen af werken van hun tweede broedsel. Het komt nogal eens voor. dat bij een verlate broedperiode de trek- drang de ouders overvalt, wanneer de jongen nog niet zijn uitgevlogen. Dat kan er dan toe leiden, dat de kleine vogeltjes in de steek worden gelaten en moeten omkomen. Intus sen zijn de jonge vogels al druk aan 't oefenen voor de lange vlucht naar het zuiden, ja, volgens de boeken be gint de trek zelf al in het begin van juli. Het observeren van huiszwaluwen kan aardige gewoonten onthullen. Twee jaar achtereen heb ik op een zwaluwnest gelet, d.w.z. van het ogenblik, dat het voor het eerst on der een dakrand verscheen, tot nu toe. Het opkweken van de tweede groep jongen van dit jaar is nog in volle gang. Het aardige van het ge val is, dat de zwaluwen nu vier keer aan het nest hebben gebouwd. In de regel heet dat: „repareren" van het oude nest. Maar hoe zal nu een zwa luw repareren aan z'n nest, als er niets aan stuk is? Wat we er zoal van hebben gezien zullen we dan ook veel meer móeten beschouwen als ge wone „bouwarbeid". Bij het verzor gen van het tweede broedsel (1958) viel op. dat het nest als het ware was ultgi de eersti w hoek, de daarop verliep zo. dat de ingang tuit-vormig werd verlengd, de opening werd dus iets meer in de hoek gebracht. Dit voorjaar (1959) was inderdaad repa ratie nodig: een gat in de kleilaag, ontstaan door een baldadige steen worp van een jongen, werd dichtge metseld. maaropnieuw werd de ncstgnng verlengd, hoewel deze ge heel onbeschadigd en al reeds uitge breid was. Voor het tweede broedsel van dit jaar werd voor de vierde maal een laag klei aangebracht, nu langs dc nestrand. over de oude laag cn wéér in dé richting van de nest opening. In plaats te grote nadruk te leggen op het reparatie-Instinct, schijnt het veiliger heel nuchter te denken aan de noodzaak, dut voor de aanvang van een broedperiode een hoeveelheid bouwarbeid moet worden verricht, die „ergens" moet beginnen, maar altijd moet uitlopen op het afwerken van de toegang tot het nest. Daarbij zou dan hetzelfde instinct zijn betrokken, dat ook in staat is na wegstoten van het nest of moge lijke andere oorzaken van nestder ving, een geheel nieuw nest op te zetten. Zoals ook de Ellewoutsdijkse ócvcrzwaluwen een geheel nieuwe nestgang hebben aangelegd en dit zeker niet ten bate van een eerste broed. Zo'n tweede generatie jonge zwalu wen verschijnt wel in een heel ande re wereld dan de eerste. Er zijn heel andere bloemen en voor een deel ook heel andere insecten, want insecten en bloemen zijn vaak door een nau we band met elkaar verbonden. Heel mooi is nu de frisse bloei van de wit te wildepeenschermen, veel geel moet op rekening worden geschoven van het vlooienkruid en daartussen komt ook het pui-perachtig roze van de diBtcls, het gedoomd stalkruid en de marlolein. Hier en daar bloeien de rose spiralen van kleine bloempjes ln de stekelige koppen van de kaar- debob Zo Is er ondanks de droogte voor de geïnteresseerde opmerker nog veel moois te beloven. Dat men dan wel eens met een kleiner gebied genoe gen moet nemen koint misschien juist ten goede aan een ineer intens bekijken en aan euu verdiepen van het genot dnt plant en dier aan do natuurliefhebber kan schenken. Toezegging van beroep De kerkeraad der Ned. herv. ge meente te '8 Heer Arendskerke heeft toezegging van beroep gedaan aan ds. F. Joh. Veldman t.e Colijnsplaat. Zoals bekend Is aan de predikant van de hervormde gemeente van 's Heer Arendskerke ds. D. Plantinga on langs emeritaat verleend wegens ziekte. Sedert april 1958 treedt ds. Th. F, Warffemlus var 's Heer Abts- kerke op als consulent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8