Grote belangstelling voor Amerikaanse expositie in Moskou Vijf zoons drukten voetstappen van vader Adrianus Ringelberg GETOOND WORDT HOE DE AMERIKAAN HEFT WILLEM II ZESMAAL „MISS" IN WACHTKAMER VAN SCHIPHOL POLITIE MOEST NOZEMS TEGEN SOLDATEN BESCHERMEN DONDERDAG 30 JULI 1959 PROV INC1ALE ZEEUWSE COURANT REEDS HONDERDDUIZEND BEZOEKERS Rond honderdduizend Sowjet burgers hebben de laatste dagen een be zoek gebracht aan de Amerikaanse tentoonstelling op cultureel, weten schappelijk en technisch gebied in het Sokolniki Park om daar te zien hoe het leven in de Verenigde Staten is. De mannen, vrouwen en kinde ren hebben volgens een der tentoonstellingsofficials een ongelooflijke" nieuwsgierigheid en belangstelling aan de dag gelegd voor de ver- bruiksartikelen, kunst, mode-artikelen, woninginrichting, auto's en kleurentelevisie. Bij de fotografische tentoonstel ling „The Family of Man" van Edward Steichen was zaterdag zulk een gedrang, dat gevreesd werd voor beschadiging van het materieel en in de afdeling, waar de Amerikaanse schilderkunst werd getoond, moesten touwen worden gespannen. De tentoonstelling zal zes weken geopend blijven en men verwacht er minstens vijftigduizend bezoe kers per dag. De bezoekers tonen belangstelling voor letterlijk alles wat er te zien is. Ze nemen de aangeboden sou- venisspeldjes, Pepsi-cola, pamflet ten, souvenirs en handleidingen graag in ontvangst, de handlei dingen bevatten een inleiding van president Eisenhower, waarin hij de hoop uitspreekt dat deze Ame rikaanse tentoonstelling en de Russische in New York zullen bij dragen tot de totstandkoming van een vruchtbare en bloeiende wereld die in vrede leeft. Met behulp van films, publikaties, kunstuitingen en het levend woord wordt getoond hoe de Amerikaan leeft, werkt, zijn gods dienstplichten vervult, studeert, produceert, verbruikt, speelt en sport beoefent kortom, hoe Amerikanen zijn en wat hun le ven en streven is. Een van de meest bewonderde on derdelen van de tentoonstelling is het geweldige met 'een verguld aluminium koepel overdekte ge bouw met een middellijn van 66 meter. Op de zeven enorme in de hoogte gespannen filmdoeken, worden gelijktijdig taferelen in technicolor vertoond van alle as pecten van het Amerikaanse le ven en waarbij in de Russische taal een uitgebreide toelichting wordt gegeven. Ook de Circarama, de „bioscoop in de rondte", is al even populair als de studio voor de kleurentele visie, de volledig ingerichte Ame rikaanse modelwoning met de modernste huishoudelijke appara ten, de modeshows en de Ameri kaanse boeken. De camara's van de kleurentelevisie worden gere geld opde bezoekers gericht en wanneer de opnamen vertoond worden, kunnen de mensen zich zelf op het doek zien. Misschien de grootste attractie oefenen de vijfenzeventig Rus sisch sprekende Amerikaanse gid sen uit: ze zijn steeds omringd door een schare, die hun op vrien delijke toon vragen stelt, niet al leen over wat hier te zien is, maar over de Verenigde Staten en zelfs over hun persoonlijk leven. Die vragen vormen een weerspiege ling van wat de Russen verteld is over het leven in Amerika. De Sowjet pers heeft artikelen ge bracht waarin kritiek wordt uit geoefend op verschillende aspec ten van de Amerikaanse tentoon stellingen en waarin bij voorbeeld werd beweerd dat een Amerikaan se arbeider zich niet kan veroor loven zijn woning, zoals hier ge toond, in te richten en dat de ver zameling verbruiksgoederen niet representatief is. In de dagbladen van dinsdag ston den enkele artikelen, waarin de tentoonstelling in zekere mate lof werd toegezwaaid, maar waarin niettemin de teleurstelling werd Cementen vloer wordt vervangen De Amerikaanse tentoonstel ling in het Moskouse Sokolnikl- park was in de enkele dagen dat zij open was zo onder het stof geraakt, dat men dinsdag avond in allerhaast begonnen is aan het leggen van een nieuwe asfaltvloer. Het stuiven ver oorzaakt door de cementen sa menstelling van de oude vloer, was zo erg, dat de Ramac-ma- chine, een robot die antwoord geeft op duizenden vragen, dinsdag buiten werking moest worden gesteld en dat de eige naars er, naar verluidt, over dachten het apparaat terug te brengen naar Amerika. Zodra de nieuwe vloer klaar is, zal hij echter weer in gebruik kunnen worden genomen. Het laagje stof, dat op al het tentoongestelde aanwezig was, bood de Russische bezoekers een goede gelegenheid hun commentaren op schrift te stel len. Ze hadden er plezier in om op de Amerikaanse auto's „U.S. SR." te schrijven en een bezoe ker, die blijkbaar aan een ul tra-moderne standbeeld kop noch staart kon ontdekken, schreef erop: noem het maar wat. (De cementen vloer in de ten toonstellingsgebouwen werd gelegd op verzoek van de Rus sen, die de gebouwen straks zullen overnemen). uitgesproken dat er geen zware machines te zien waren. De Prawda vond dat enkele gidsen bij de beantwoording der aan hen gestelde vragen niet de waarheid spraken. Ofschoon er op de ten toonstelling enkele industriepro- dukten te zien zijn, is het geen handelsbeurs, zodat, geen zware machines staan opgesteld. (Advertentie) De 4e manier van roke het sigaartje dat U kunt roken als sigaret Geslaagde lancering van Atlas-d De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdagavond een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type At las gelanceerd op de basis Cape Ca naveral in Florida. De proef werd zeer geslaagd genoemd. Het betrof een Atlas-D, waarvan de drie vorige exemplaren spoedig na het afschieten ontploften. De vorige week werd een Atlas-C een minder krachtig model met succes afge vuurd. Dat was de eerste geslaagde lancering van een Atlas in meer dan vijf maanden. Spoedig verblijfskosten vergoeding voor leraren De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen bevordert, dat de nodige voorzieningen zo spoedig mo gelijk worden getroffen opdat richt lijnen worden vastgesteld voor de verblijfskostenvergoeding van lera ren, verbonden aan scholen die in verschillende gemeenten liggen. Hij acht het van belang dat de aan de leraren op grond van deze richt lijnen toekomende vergoeding zo spoedig mogelijk wordt uitbetaald. De minister kondigt een en ander aan in zijn antwoord op schriftelijke vragen, die waren gesteld door het Tweede-Kamerlid Tans. JllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillM ff Woensdag vertrok van Schip- hol een groep van zes jonge- dames, die in Istanboel mee M zullen dingen naar de titel n ,JHiss Oriënt". Het zijn van M rechts naar luiks de vertegen- m icoordigsters van Frankrijk, f§ IJsland, Luxemburg, Neder- land (mej. Mimi Methorst uit Eindhoven), Denemarken en ee België. „IDEALE VROUW" IN ISTANBUL Woensdagmiddag was het zesmaal „miss" in de intercontinentale wacht kamer van Schiphol. Of eigenlijk, het was zes keer raak, want de passa giers, die zich in de wachtkamer had den verzameld, het personeel van de K.L.M., douanebeambten en mare chaussee werden wel even afgeleid toen in het tijdsbestek van een half uur zes schoonheden de hal betra den, die alleen een plaatsbewijs in hun tasje hadden voor Instanboel. Wat er in Instanboel te doen is? Niemand kon daar eigenlijk een nauwkeurig antwoord op geven, ook de zes schoonheden niet. Ttot een Deens jurylid het verlossende woord sprak: gedurende een week wordt in Instanboel, Ankara en nog enkele an dere steden een concours gehouden met als inzet de verkiezing van de meest ideale vrouw van de wereld. En dat was de reden, waarom de zes De politie van Sollefteaa ïn Noord- Zweden, die het afgelopen weekein de streng optrad tegen herrieschop- pende nozems, is dinsdagavond voor hen in de bres moeten springen, toen Bijna 200 onderwijzers vrij van dienstplicht Op vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Kleijwegt, over het uit stel van eerste oefening voor onder wijzers, heeft de minister van de fensie meegedeeld, dat inderdaad slechts aan enkele tientallen onder wijzers uitstel van eerste oefening zal worden verleend voor het cursus jaar 1958-1959, maar dat bijna 200 onderwijzers, die reeds eerder uit stel hebben gehad, thans vrijgesteld zullen worden. De heer Kleijwegt had in zijn vragen geconstateerd, dat voor het cursus jaar 1958-1959 uitstel was verleend aan ongeveer 200 onderwijzers, ter wijl voor het cursusjaar 1959-1960 uitstel zal worden verleend aan slechts enkele tientallen onderwij- Tijdens de opnamen van de film „Olympia" in de Cinecitta studio's in Rome loste Sophia Lor en met een oude Winchester een schot op chef- cameraman Giovanni Battista Pao- letti. Gelukkig gold het hier een los se flodder. Achteraf bleek, dat So phia zwaarder getroffen was dan het slachtoffer zelf. De clief-cameraman had een klein wondje aan de lin kerhand en liet zich voor alle ze kerheid even door een dokteronder zoeken, doch Sophia zélf had er een zenuivcrisis aan overgehouden. een aantal soldaten de „ongrijpba- ren" even te grazen wilde nemen. Tijdens de ongeregeldheden van zon dag, waarbij twintig mensen in het ziekenhuis kwamen en dertig vech tende en brandstichtende nozems werden gearresteerd, was ook een jonge soldaat door de jeugdigen mis handeld. Zijn kameraden van het garnizoen van Sollefteaa besloten hem te wreken en trokken er dins dagavond in grote getale op uit. De meeste nozems wisten aan de om singeling der militairen te ontkomen, maar ongeveer tien van hen werden gegrepen in het park. Maar voordat de wraakoefening kon beginnen, kwam de politie tussenbeide. Britse geleerden nemen experiment met strontium Britse geleerden nemen al enige tijd hoeveelheden strontium tot zich het element dat vrijkomt bij het ont ploffen van een waterstofbom om vast te stellen welke invloed het op het lichaam heeft. Dit is meegedeeld door de Britse raad voor medisch on derzoek. De geleerden hebben zich vrijwillig beschikbaar gesteld en behoren allen tot het instituut voor radiobiologisch onderzoek van genoemde raad. De meest gevreesde substantie is het strontium-90 dat, in grote hoeveel heden, beender- en bloedkanker kan veroorzaken. De geleerden nemen strontium-85 tot zich, dat zich pre cies gedraagt als strontium-90, maar zijn radioactiviteit veel sneller ver liest. Er is dinsdag voor het eerst melding gemaakt van het experiment in het jaaroverzicht van de raad. Prins Albert wil villa op Mallorca bouwen Prins Albert van Luik en prinses Paola zijn zo opgetogen over hun ver blijf in Mallorca, dat zij het plan hebben opgevat om te Formentor een villa te laten bouwen, zo heeft een broer van prinses Paola woensdag verklaard. SCHAAPHERDER OP SCHOUWEN-DUIVELAND schoonheden, die aan gescheiden tafels jn de wachtkamer zaten en elkaar niet kenden, naar Schiphol waren gekomen om met de K.L.M. Super Constellation naar Turkije te vliegen. De zes schoonheden stelden zich als volgt voor: 1. Mimi Methorst, oud 18 jaar, woon achtig in Eindhoven, nummer zes in het concours voor Miss Holland. Zij werkt bij Philips in Eindhoven en wil mannequin worden. Mimi Methorst heeft drie grote koffers bij zich. Het juiste aantal jurken, dat in de koffers was gepakt kon zij niet opgeven. Maar het moeten er velen zijn 2. Margret Gumlaugsdottir uit Reyk javik, IJsland, oud 21 jaar, is een jong meisje, dat hartelijk kan la chen en het komende concours een beetje van de grappige kant be kijkt. 3. Janïne Sonberrat, een parisienne van 18 jaar, mannequin van be roep. Zij had een grote witte doek om het hoofd en een zonnebril voor de ogen, zodat er bijna niets van haar gezicht te zien was. Ietwat bedeesd gaf zij antwoord op de vra gen, die haar door journalisten werden gesteld. 4. Lydie Schmitz uit Luxemburg en uit de stad van die naam, 21 jaar, mannequin van beroep. Zij liet zich een late lunch goed smaken. 5. Therese Musar uit Brussel, een top-mannequin uit België. Een op- garuimde 24-jarige jongedame, maar die niet eens wist waar zij eigenlijk naar toe ging. Pas enkele dagen geleden had een Belgische commissie haar opgedragen het land op het concours in Instanboel te vertegenwoordigen. En dat deed de charmante jongedame maar al te graag. 6. Lis Stolberg, 18 jaar, gymnastiek- onderwijzeres in Kopenhagen. Zij is dinsdag uit Los Angeles met de Scandinavian Airlines System ver trokken naar Kopenhagen, stapte in de Deense hoofdstad over in de machine voor Amsterdam en zat nu in de wachtkamer op Schiphol, op doorreis naar Instanboel. Lis Stolberg heeft meegedaan aan de wedstrijd om de titel „Miss Univer se" in Californië. Maar het beroep sterft nu uit „Het mooie van het herdersvak is verdwenen, sinds het verkeer drukker is geworden, en de pol derbesturen veel meer eisen stel len. Vroeger was je schaapher der in de ware zin van het woord. Je had slechts op de die ren te letten. Tegenwoordig moet een schaapherder de slo ten, die in zijn pachtgebieden liggen er bij schoonhouden. Wanneer ik echter nogmaals een beroep zou moeten kiezen, dan zou het weer schaapherder zijn". Kan iemand beter de liefde voor zijn werk weergeven Die liefde is Johannes Ringelberg trouwens met de paplepel ingege ven. Van kindsaf zwierf hij reeds met zijn vader en diens schapen langs de polderdijken ten noorden van Zierikzee. Vader Adrianus Ringelberg is heel zijn leven schaapherder geweest en het stond zo ongeveer vast, dat zijn kinde ren dat ook zonden worden. Niet dat de vader zijn kinderen tot dit beroep heeft geprest. Nee, de aan geboren liefde voor het schaap en de grote mate van vrijheid die het schapenhoeden met zich brengt, deden alle vijf de zoons van Adria nus Ringlberg besluiten de voet sporen van hun vader te drukken Vier van hen bleven Zeeland trouw. De vijfde ging zijn geluk in Ameri ka zoeken. Hij hoedt daar nu een kudde van meer dan 15.000 schapen. Deze Amerikaanse broer gebruikt bij het schapenhoeden een paard, terwijl verschillende helpers hem terzijde staan. Een fiets Johannes Ringelberg heeft zijn fiets bij zich en daarnaast de niet te mis- pen «4 nooit genoog te yaajdeioa JOHANNES RINGELBERG liefde voor het vak hulp van zijn trouwe viervoeters Max en Snip. Max, de oudste, 9 jaar, is een Mechelse herder. „De beste hon den die men zich voor dit werk kunt denken" zegt Ringelberg. Max is aan één oog blind en dat is ook de reden waarom zijn baas hem aan de lijn houdt, wanneer de kudde de verkeersweg passeert. Overigens is Max een voortreffelijke schaapsherdershond. Nadert de kudde op de weg een toegang naar de ko renvelden, dan posteert Max zich daar onmiddellijk met een air van iemand die wil zeggen: „Waag het eens om hier voorbij te komen". Snip, de 2\k- jarige Belgische herder, zwart van kleur, is nog wat speelser in zijn doen en laten, maar niettemin ook bijtonde* waakzaam* Snip heeft .ech ter nog de slechte gewoonte om zijn „oppas" te bijten, wanneer er niet gauw genoeg gehoor wordt gegeven aan zijn „rushes". Nooit vrij „Mijn werk vraagt veel opofferingen. Je bent nooit vrij. Mijn zondags kos tuum heb ik in geen jaren gedragen. Daarenboven maak je in de zomer maanden dagen van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur. Ik heb gelukkig goed mijn boterham, maar wat het werk betreft dat er voor moet worden verricht, mocht het wel een beetje meer opbrengen", zo meent de schapenhoeder. Wanneer hij spreekt over al het werk, dat hij moet verrichten om zijn boter ham te verdienen, dan doelt hij niet alleen op het hoeden van de schapen en het schoonhouden van allerlei slo ten en greppels. In het laatst van mei, begin juni, begint echter het schapen scheren en dat is een karwei die hij niet graag aan derden zou willen overlaten. De wol is immers een be langrijk onderdeel van het schaap. De opbrengst daarvan vormt een belang rijke bron van de inkomsten. De kudde „Voor de ramp bezat ik een uitste kende kudde Texelse schapen. Daarna heb ik van de uitgekeerde gelden her en der dieren moeten kopen, maar van een eigen opgefokte kudde kon toen niet worden gesproken. Nu ben ik evenwel weer op weg mijn „voor de rampse-peil" terug te krijgen", al dus Johannes Ringelberg. De fokram die Ringelberg indertijd heeft aange kocht vormt daarbij een belangrijke bijdrage. Het dier is' reservekampioen van Zeeland en dus mogen de ver wachtingen voor de heer Ringelberg met recht hoog gespannen zijn. Wanneer de schaapherder zich tenslotte nog even uitlaat over de toekomst van het schaap, dan trekt zich een diepe rimpel samen op zijn voorhoofd. „De kudden gaan er allemaal uit. De jeugd van nu wil zich die opofferingen niet meer getroosten. Het is bijzonder jammer, maar de schapenteelt zal in de toekomst uitsluitend komen te liggen bij de boer, die de bees ten in zijn weiden stuurt. Het schaap als kuddedier zal echter j binnen afzienbare lijd tot het ver- I leden behoren"B 1 Subsidiëring provinciale culturele raden Bij beschikking van de secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen nxr. Y. Scholten, is een regeling vast gesteld betreffende het rijkssubsidie voor de provinciale culturele raden. In deze regeling wordt het rijkssub sidie bepaald op een basisbedrag ver meerderd met een bedrag per hoofd van de bevolking van de provincie. Het gehele subsidie zal ten hoogste 40 procent van de exploitatielasten bedragen en eveneens niet hoger zijn dan het provinciaal subsidie. Zowel het basisbedrag als het bedrag per hoofd van de bevolking zal jaarlijks door de minister worden vastgesteld. De regeling wordt met ingang van 1 januari 1960 van kracht. Zij is vast gesteld na overleg met vertegenwoor digers van de colleges van gedepu teerde staten der provincies. „Queen Elizabeth" botste tegen „American Hunter" Kort na het vertrek uit de haven van New York is gisteren het En gelse passagiersschip „Queen Eliza beth", dat met meer dan 1900 pas sagiers naar Southampton onderweg is, in aanvaring gekomen met het Amerikaanse vrachtschip „American Hunter". De „Queen Elizabeth" keerde terug naar New York voor een onderzoek. De schade aan beide schepen is beperkt, persoonlijke on gevallen hebben zich niet voorge daan. De botsing tussen het grootste pas sagiersschip ter wereld en het op zijn thuishaven aan varende Ameri kaanse vrachtschip had plaats in de drukbevaren aanlooproute naar het lichtschip Ambrose, in een lichte mist. De Amerikaanse kustwacht, die van de „American Hunter" hot eer ste noodsein kreeg, zond een i-ed- dingsschip uit en maakte groot alarm voor zijn kustpatróuilies. De beide schepen zijn direct na de botsing voor anker gegaan en spoe dig kon het groot alarm worden in getrokken. Hond redt katten Een Duitse herdershond heeft woensdag in Florence drie poesjes gered die door hun eigenaar in de Arno waren g&ioorpen. De hond, die de poesjes hoorde miauwen, sprong in de rivier en bracht de dieren een voor een in zijn bek naar de wal. Daar bleef hij bij de drenkelingen de wacht houden tot zijn bazin amveerdeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7