Studiecommissie moet problemen rond Antwerpse haven bestuderen mmoRv BANKROOF IN BELGIË: DADERS NAMEN 400.000 FRANK WEG LIFTENDE JONGENS WERDEN IN DUITSLAND BESTOLEN JUMBO WEER RAAR TURIJN ER PROEESSOR NAAR HUIS Zal maison Dior ook dit najaar een eigen weg gaan; DONDERDAG 30 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S TIENJARENPLAN WORDT NORMAAL UITGEVOERD Meest dringende probleem: bevaarbaarmaking Schelde voor tankers van 50,000 ton Tijdens een persconferentie in het stadhuis van Antwerpen heeft de heer Delwaïde, schepen van de haven, woensdag de oprichting aangekon digd van een studiecommissie voor de Antwerpse havenproblemen die waarschijnlijk in de maand septem ber haar werkzaamheden zal begin nen. Tussen de stad, de economische kringen en do vakorganisaties is daarover een overeenkomst bereikt. De directeur-generaal van de Ant werpse haven, Leemans, zal de com missie leiden. Men zal ook een be roep doen op universitair gevormde specialisten. Het doel is de studie van Prinses Beatrix zal gast zijn van Eisenhower Prinses Beatrix zal op 15 sep- H tember bij gelegenheid van haar bezoek aan de staat New n York de gast zijn van pr^si- dent en mevrouw Eisenhower. Prinses Beatrix zal Nederland vertegenwoordigen op de fees- H lelijkheden van de 350e jaar- dag van de aankomst van de n j= Nederlandse zeevaarder Hen- drik Hudson in New York aan boord van het zeilschip „De js Halve Maen" en zijn tocht de Hudson-rivier op naar Albany, ee Eisenhower weet nog niet of hij op dat ogenblik in Wash- ington zal zijn of elders. Dien- 1= tengevolge is het mogelijk, dat de prinses niet eerder dan een paar dagen van tevoren zal vernemen, waar zij de presi- H dent zal ontmoeten. Verwacht |e H wordt, dat zij met hem zal n s lunchen, maar het is niet zeker of zij ook zijn gast zal zijn M voor de avond. e= Prinses Beatrix zal op 11 sep- tember in de haven van New York aankomen aan boord van het nieuwe Nederlandse passa- H gierschip „Rotterdam" en zal in de haven overgaan op de Nederlandse torpedobootjager „Gelderland" om aan land te gaan bij de batterijen van de stad New York, waar zij met f§ alle eerbetoon zal worden ont- H vangen. fg IllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllillllililllf GELUKKIGSTE. Een Engelse boer heeft matrassen van schuimplastic in zijn stal gelegd voor zijn tachtig koeien. Een jaar geleden nam hij pa tent op zijn idee. Het stro was in die tijd schaars en duur. De boer, Antho ny Bramley te Gosford nabij Oxford, reist vandaag naar New York om Amerikaanse boeren zijn idee te to nen. „Het is alleen maar mogelijk goede resultaten van koeien te krijgen als men ze gelukkig maakt en dat doen mijn plastic matrassen. Mijn koeien moeten de gelukkigste van heel En geland zijn", aldus Bramley. WAT ZE ZEGGEN. De Britse oud premier sir Winston Churchill: „Tot de schrik voor de dood behoort het bewustzijn, dat inen weerloos zal zijn uitgeleverd aan de historici en de biografen". De Russische premier Nikita S. Kroesjtsjew: „Stakingen kunnen zich bij ons in de Sowjet-Unie alleen maar in het huwelijk voordoen". de havenproblematiek op weten schappelijke leest te schoeien. Onder de vraagstukken die in de eer ste plaats voor onderzoek in aanmer king komen worden genoemd: de ontwikkeling van de verschil lende soorten transporten waarvan sommige goed standhouden, terwijl andere afbrokkelen: b. de werkmethodes in functie van de kostprijs; c. de weerslag van de internationale economische verdragen: d. de waterwegenpolitiek en met na me de Schelde-Rijn-verbinding; en e. als meest dringende probleem de bevaarbaarmaking van de Schelde en haar toegangswegen voor tanksche pen tussen 40.000 eu 50.000 tonde ter plaatse gevestigde raffinaderijen heb ben de komst van deze tankers naar Antwerpen voor einde 1960 in het vooruitzicht gesteld. De heer Leemans sprak ook over de uitbreiding van hét kader van het directoraat-generaal van de haven, dat met nieuwe universitair-gediplo- meerden wordt aangevuld en dus be ter zal zijn opgewassen tegen zijn steeds zwaarder wordende admini stratieve en adviserende taak. Hij verklaarde tenslotte dat het tien jarenplan normaal wordt uitgevoerd. De meeste gronden rond de ont worpen nieuwe haveninstallaties zijn reeds opgevraagd of maken het onderwerp uit van onderhande lingen, grotendeels met buitenland se bedrijven, welke nog niet te Ant werpen gevestigd zijn. Dit is vol gens de directeur-generaal een overtuigend bewijs dat de groei kracht van de Antweipse haven on aangetast is gebleven. Kasteel Staverden voorlopig gesloten (Van onze correspondent) Op advies van een arts te Elspeet heeft de directie van de N.V. Stoom vaartmaatschappij Nederland haar vakantie-oord Kasteel Staverden voorlopig gesloten. Van de 74 gasten die in Staverden verbleven, hadden er 15 ernstige buikklachten. Het ver moeden bestaat, dat dit een gevolg is van een besmetting. Bij graafwerk te Rosnice in Oost-Bohe- men is een skelet gevonden dat vermoede lijk van een jager uit de klokbekercultuur (circa 1700 jaar voor Christus) is. Bij het skelet lagen een bronzen dolk en armband. I Het Wereldgebeuren Twee gewapende jongemannen heb ben dinsdag een overval gepleegd op de kredietbank van de Belgische grensplaats Wuustwezel en zich met ongeveer 400.000 frank uit de voeten gemaakt. Zij kwamen binnen op een moment, dat de kassier juist bezig was met het opmaken van de kas, waarbij de brandkast open stond. Waar schijnlijk omdat er nog een andere cliënt aanwezig was, vroegen zij eerst alleen maar naar de beursno teringen en reden vervolgens met hun auto een eindje uit de buurt van het gebouw. Toen de andere cliënt weggegaan was, keerden zij terug en, terwijl de kleinste van de twee de kassier met twee revolvers in bedwang hield en hem beval op de grond te gaan liggen, leegde de andere de kas in een zak. Expeditie Nieuw-Guinea heeft direct geld nodig (Van onze Haagse redacteur) De expeditie naar het Sterrengeberg te op Nederlands Nieuw-Guinea moet onmiddellijk geld hebben, anders Is het niet mogelijk voort te gaan. Dit heeft de wetenschappelijke leider van de expeditie, dr. Brongersma, woens dagmorgen telefonisch vanuit Ilollan- dia aan de voorzitter van het stich tingsbestuur, prof. Lam, meegedeeld. Het stichtingsbestuur zal nu trachten het benodigde geld op korte termijn bijeen te brengen. Na het onderhoud, dat enkele bestuursleden van de stich ting woensdagmorgen met de heer C. Verolme te Ridderkerk hebben gehad, is het optimisme onder de leden van het stichtingsbestuur weer terugge keerd. Men hoopt, dat het alsnog zal gelukken het ontbrekende geld bijeen te krijgen. Na afloop van het gesprek heeft de heer Verolme aan een aantal jour nalisten verteld, dat de expeditie niet meer kan mislukken. Hoe het geld ter tafel komt is een kwestie, die hij over enkele dagen eerst be kend zal kunnen maken. Hij had belangstelling genoeg voor de expe ditie, zo verklaarde hij, om bepaal de toezeggingen te doen, zodat de ontdekkingstocht in Nieuw-Guinea verder kan gaan. CONSULAAT KON NIETS DOEN (Van onze correspondent) Berooid en platzak za ten de 17-jarige Apel- doornse h.b.s.-er Jos van der Heyden en zijn Haarlemse vriend Jan van Doom zondag avond vierhonderd ki lometer van huis, na dat in Kelsterbach bij. Frankfort een automo bilist er met hun geld en koffers vandoor was gegaan. Op de terug reis van hun vakantie te Interlaken was een rijzige jongeman van ongeveer 24 jaar, be reid de jongelieden in zijn auto mee te ne men. Hij deelde de jon gens mee, dat zij het bijzonder hadden ge troffen, want hij kon hen helemaal meena men tot Keulen. In Kelsterbach moest hij echter nog even een boodschap doen. Jos en zijn vriend besloten in die tijd een maaltijd te gebruiken in een café. Hij dronk zelf eerst nog een glaasje mee met de jongelieden en vertrok toen met de mededeling. dat hij over anderhalf uur te rug zou zijn. Maar hij is niet meer versche nen. De jongens gingen naar het politiebureau, waar hun een opspo- ringssbevel werd ge toond van een jonge man, wiens signale ment wonderwel klopte met dat van de gast vrije automobilist. Hij stond gesignaleerd we gens oplichting van een stuk of zes jonge lui, die hij eveneens een lift had aangeboden. Jos en zijn vriend had den bijna geen geld meer en toen zij de volgende ochtend na de nacht in een cel op het politiebureau te hebben doorgebracht per poli- tie-auto naar de auto- -bahn werden gebracht, bleek dat ook het lif ten niet meer zo ge makkelijk ging. De vo rige avond had de Westduitse radio na melijk gewaarschuwd in verband met enige overvallen gepleegd door lifters op automo bilisten Vijf uur lang stonden ze, bestoft en onge schoren, in de branden de zon te wachten, eer ze succes hadden en een eindje verder kwa men. Ze hadden slechts een verklaring van de Kelsterbachse politie, dat hun paspoorten waren gestolen. Weliswaar waren ze de vorige middag naar het Nederlandse consu laat in Frankfort ge weest, maar daar deel de een dame h-.n mee, zo vertelde Jos, dat men niets voor hen kon doen. Gelukkig konden ze de volgende nacht doorbrengen in een se minarie te Mainz, waar ze een lift vonden tot ongeveer 180 kilometer van Keulen. Daar was een Nederlandse vrachtautochauffeur bereid de jongelui mee te nemen, de een tot Arnhem, de ander tot Utrecht. Voordat iemand van de buren iets bijzonders gemerkt had waren zij in hun auto, een oude citroën, ver dwenen. De kassier was echter in staat een nauwkeurige persoonsbe schrijving van de twee te geven. Ook werd inmiddels ontdekt, dat zij reden in een auto die onlangs werd gestolen te St. Niklaas. „Spelregels" voor de vrijere loonvorming (Slot van pag. 1) bije toekomst te verwachten stij ging van een produktrviteit in de berekening worden betrokken, wanneer deze verwachting op grond van een in het jongste ver leden reeds tot stand gekomen produktiviteitsstijging aanneme lijk kan worden gemaakt. 3. Er wordt de mogelijkheid ge schapen om in sommige gevallen de gemeenteklasseverschillen enigszins te verkleinen. 4. Voorstellen tot het instellen of verbeteren van winstdelingsrege- lingen zullen welwillend worden beoordeeld. De bespreking van woensdagmiddag die gehouden werd in liet ministerie De twaalf jaar oude olifant „Jumbo", die door een Britse professor bij de diergaarde van Turijn was geleend voor een expeditie door de Alpen, is gisteren over de Mont Cenis Italië binnengekomen, en de afdaling begonnen. De Clapier pas, waarover volgens de pro fessor Hannibal zijn leger de Povlakte heeft binnengeleid, was on begaanbaar. Een steenlawine maakte de pas volkomen onbruik baar, en een zijweg kon de expeditie niet nemen omdat „Jumbo" niet zulke steile hellingen kan nemen. De expeditie moge dan over de Alpen in Italië zijn beland, men houde er wel even rekening mee dat de stellingen van de pro fessor niet bewezen zijn. Want hij gelooft dat Hannibal via de Clapier de Alpen overgetrokken is. Hij had het, met een goedver zorgde, van schoenen en een deken voorziene „Jumbo" willen be wijzen. Op de rechter-achterpoot van de olifant hebben grinnikende doua niers een inreisvergunning gestempeld. Vanaf Susa zal de gehele onderneming een natuurlijke dood sterven: een grote vrachtwagen zal de olifant terugbrengen naar Turijn, de muilezels die hooi en voer hebben gesleept worden verkocht, de professor gaat naar huis. Op de hoogste rots van de Clapier hebben Franse metselaars een steen aangebracht „Engelse Alpenexpeditie Hannibal 1959" staat daarop. Nou ja. De Nederlandse moppentapper Max Tailleur maakt per K.L.M. een grote reis naar het verre oosten. Op weg naar Tokio wist hij zelfs aan de Noordpool het ijs te doen breken. Bij een tussenlanding van het vliegtuig op Anchorage Alaskavertelde hij de laatste Amsterdamse mop aan 'n Eskimovrouw. Met groot succes mo gen we wel zeggen. van economische zaken, heeft onge veer vier uur geduurd. Na afloop werd het volgende communiqué uit gegeven. „Hedenmiddag h^pft de regering het gesprek voortgezet met het bestuur van de Stichting van de Arbeid over de aanwijzing van de regering aan het college van rijksbemiddelaars voor wat betreft de toepassing van de gedifferentieerde loonvorming. Van tevoren was aan de Stichting van de Arbeid een concept van te verstrekken algemene aanwijzigïn- gen toegezonden. Het bestuur van de Stichting heeft naar aanleiding van dit concept zijn opmerkingen schriftelijk aan de regering kenbaar gemaakt. Onder leiding van de minis ter-president, prof. dr. J. de Quay, namen van regeringszijde aan het overleg deel de ministers Van Rooy, De Pous en Marijnen en de staats secretarissen Roolvink en Schmelzer. Ook de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, was bij het overleg aanwe zig. In een openhartige gedachtenwlsse- ling werden de vele aspecten van het systeem van meer differentiatie in de arbeidsvoorwaarden in be schouwing genomen. Gegeven de aanvaarding van de gedifferentieerde loonvorming als neergelegd in de no ta van de regering en voorts gegeven het complex van maatregelen met betrekking tot de subsidies voor de melk en met betrekking tot de hu ren, kon in beginsel overeenstem ming worden bereikt over de inhoud van de aan het college van rijksbemiddelaars te verstrekken al gemene aanwijzing", aldus het com muniqué. De Amerikaanse nationale veiligheids raad heeft meegedeeld dat vorig jaar ln de Verenigde Staten in totaal 9t.000 Ame rikanen zijn gedood en negen miljoen „gehandicapt" zijn door ongelukken. Het verkeer eiste de hoogste tol, name lijk 37-000 mensenlevens of gemiddeld meer dan 100 per dag. Spanning in Parijs: Show van vandaag brengt (Van onze redactrice) De langste rokken die tot nu toe getoond zijn tijdens de Parijse na jaarsmodeshows, waren gistermorgen te zien in de collectie van Jean Dessès, couturier die on der andere koningin Frederika van Grieken land en mevrouw Tina Onassis tot zijn clien tèle kan rekenen. En waarschijnlijk zullen de kortste rokken vandaag te zien zijn op de show van het modehuis Dior, want volgens de laatste berichten uit Parijs zou de jonge ontwerper van dit beroemde huis, Yves St. Laurent, reeds heb ben onthuld dat zijn rokken boven de knie eindigen, en dat hij smalle schouders, kleine kragen en korte mantel pakjasjes brengt. Dat zou dus inhouden dat mai son Dior ook dit najaar een eigen weg gaat, zo als in het verleden al dikwijls is gebeurd. Het is echter de vraag of de jonge St. Laurent in slaat is om \ia deze eigen weg een mode revolutie te bewerkstel ligen, zoals zijn geniale voorganger Christian Dior meerdere malen lieeft gepresteerd... Dessès heeft dus ook de rokken verlengd; daar naast verbreedde hij de schouders, verlengde het gehele silhouet, voorzag vele van zijn rokken van knopen, plooien of rimpels en maakte de jasjes van zijn tailleurs zo lang dat ze tot op de waarschijnlijk korte rokken hèup reikten. De kleu ren van deze kleding zijn paars, lila, kersen rood en (natuurlijk!) alle tinten bruin, waar onder een nieuwe tint „rookbruin" die tussen grijs en bruin in ligt. Het is wel duidelijk dat Dessès zich heeft ge schaard achter zijn col lega's, die tot nu toe voor het voetlicht zijn geweest met hun collec ties, en hetzelfde kan gezegd worden van ont werper Jacques Heim die een lang rijzig silhouet brengt met lange rok ken. De jasjes van zijn tailleurs en ensembles hebben lange mouwen, zijn nauwsluitend om de heupen en ruim in de schouders. Ook bij Nina Ricci bleek de formule voor de na- jaarsmode-1959 op te gaan: een slank en lang silhouet Is hier gecombi neerd met verbrede schouderlijnen, wijde mouwen die de bustelijn wat verdoezelen, tot op de kuit vallende rokken en een taille die niet dui delijk wordt aangegeven, maar gesuggereerd, soms met behulp van Nog een t weetal voorbeelden van de hoeden mode welke op het ogenblik in Parijs wordt gelanceerd een winterhoed van Ramon de Morquez, waarschijn lijk geïnspireerd op de Russische berenmuts en ge maakt uit bronskleurig berevel, en een cloche van Marie Christianegemaakt uit het materiaal tijger- kat. verticale plooien of los se ceintuurs. De décolletés zijn, zoals hij Ricci te doen gebrui kelijk, gewaagd tot zeer gewaagd; bij de mantel- kostuums ziet men brede mouwen die in de jasjes zijn gezet, ronde schou ders, en soms pelerines- Er zijn mantels met grote kragen, maar ook kraagloze exemplaren. Als kleur voert grijs de boventoon in deze col lectie, terwijl ook zwart veel wordt toegepast. De show van de veelbe sproken Coco Chanel die eveneens gisteren plaatsvond, is bijgewoond door Audrey Hepburn die, gekleed in een beige ensemble en vergezeld van echtgenoot Mel Fer rer, duidelijk blijk gaf van haar bewondering voor deze collectie die weer alle Chanel-ken- merken van vorige jaren heeft: eenvoudige lijnen die losjes en nonchalant het- figuur volgen, waar bij speciale aandacht is besteed aan materiaal en detail. Natuurlijk ont breekt ook nu het een voudige tailleur niet, dat een spécialité is van Chanel en waarbij men ditmaal ook helderrode en gele tinten ziet. Veel plissés, stroken op rokken, hoedjes die ach ter op het lioofd worden gedragen, tunieken met een split opzij en met alle soorten mouwen: ziedaar nog enkele as pecten van de mode die deze bejaarde ontwerp ster voor komende herfst en winter lanceert, Onboetvaardig Uitgeput is de Britse minister van koloniën Alan Lennox-Boyd dinsdagavond naar huis gegaan nadat hij met een korte onderbre king veertig uur lang in touw was ge weest. Het was in het Lagerhuis niet bepaald plezierig voor hem toegegaan in de debatten van maandag en dins dag. Pas om vier uur in de nacht van maandag op dinsdag liet men hem naar huis gaan; om negen uur was hij weer op zijn bureau om zich alvast t« prepareren op het antwoord dat hij later op de dag zou moeten geven. Een rode roos in zijn knoopsgat mon terde hem wat op toen hij dinsdag avond om kwart voor tien aan het woord kwam. Hij maakte toen niet di rect een vermoeide indruk, maar "a afloop van zijn speech liet hij zich op de regeringsbank zakken alsof hij een drenkeling was die met veel moeite de veilige kust had weten te bereiken. De oppositie had hem dan ook met ho ge golven van kritiek belaagd en hem geadviseerd, af te treden. Tegen op volging van deze raad heeft Lennox Boyd zich, geruggesteund door pre mier Harold Macmilian, met alle macht verzet. Het zou om het beeld van de drenkeling nog even op te vat ten zijn politieke ondergang heb ben betekend in de politieke storm, die woedde over Njassaland. Uitgangspunt voor de debatten was een rapport, dat een commissie onder voorzitterschap van de be kende rechter sir Patrick Arthur Devlin heeft opgesteld over de weinig verheffende gebeurtenissen die in maart niet alleen Njassaland maar ook Groot-Brittannië in beroering brachten. Het Britse bestuur kondig de toen de noodtoestand in het roe rig geworden Njassaland; bij onge regeldheden kwamen vervolgens vijf tig mensen om de meeste door schoten uit politiegeweren. Mr. Devlin werd later met drie ande re hooggeachte Britten erop uitge stuurd om een rapport op te stellen daar in brede kring werd betwijfeld of er inderdaad zoals in een rege ringswitboek werd verklaard door het Afrikaanse Congres (van inheem sen) in Njassaland een complot was fesmeed tot massamoord op blanken, ind vorige week is het rapport dat de vier heren opstelden gepubliceerd. Het bevatte gepeperde kritiek op het regeringsbeleid. De beweringen over een complot, zo stond er te lezen, waren niet steekhoudend. Wel had het Afrikaanse Congres een spoed eisende openluchtbijeenkomst gehou den, waar sprake was van „slaan" en „doodslaan", maar niet van moord of massaslachtng in koelen bloede. Ten onrechte had men de leider van het Congres, dr. Banda, van het lei den van zo'n samenzwering beschul digd; Banda voelde niets voor zo'n „moord-politiek", al moet volgens de commissie worden erkend dat hij me debestuurders die wél op geweld aan drongen niet in het openbaar tot de orde had geroepen. De belangrijkste aanmerkingen in het Devlinrapport betroffen de achtergrond van alle moei lijkheden: in Njassaland bestond en bestaat wijdverbreide tegenzin tegen de door Groot-Brittannië in 1953 op gelegde federale band met Noord- en Zuid-Rhodesia, waar meer blanken wonen en waar een soortement apartheidspolitiek wordt toegepast. Dit „dwangbuis" stond de negers van Njassaland niet aan, en al zes jaar lang hadden zij zich tegen de federatie verzet. De regering luister de niet naar deze tegenwerpingen, en de autoriteiten hadden hun wil op gelegd. Dat had tot intimidatie ook van de andere kant geleid. De uitroe ping van de noodtoestand was daar om op zichzelf wel te billijken. „Njassaland", aldus het rapport, ,,is nu een politiestaat. Alle werkelijke Afrikaanse leiders zitten in de ge vangenis; er heerst onzekerheid over grondwetshervormingen; en er heer sen grote spanningen. Het kan slechts tot een vreedzaam en demo cratisch bestuur komen, als de bevin dingen van de commissie goed wor den begrepen en als men daarnaar handelt. Elke politiek moet worden gevoerd op basis van erkenning van de kracht van het Afrikaanse Con gres en de bij de Afrikanen haast al gemeen levende tegenzin in de fede ratie met de beide Rhodesia's". Zoals gezegd: Lennox-Boyd is over dit rapport (dat werd opgesteld door een uit conser vatieve heren samengestelde commissie) niet geval len. Het was echter niet aan zijn goe de argumenten maar aan de fractie discipline der voor een deel ook zeer verontruste conservatieven toe te schrijven, dat de regeringsmotie met 316 tegen 254 stemmen werd aange nomen. De motie vroeg om aanvaar ding van het enige gunstige punt in het (vernietigde) Devlin-rapport: dat afkondiging van de noodtoestand on vermijdelijk was. Het oppositie-amen dement, dat aanvaarding van het hele rapport en van alle conclusies eiste, werd afgewezen. Lennox-Boyd kan, hoewel hij uitge put de „velige wal" heeft bereikt, niet onbezorgd zijn wat de toekomst be treft. De oppositie zal de kwestie- Njassaland en de onboetvaardige hou ding die de regering aannam, onge twijfeld uitbuiten in de komende ver kiezingsstrijd. ALAN LENNOX-BOYD urenlang belaagde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5