mam ZIB ËöSSSEBSöl Keramiek en oude auto's: goede combinatie in Oostburg Zeeuwse Almanak Agenda HOEDEKENSKERKES FANFARE VIERT 60-JARIG BESTAAN van <s.win MIDDELBURGSE MOLEN HARD AAN HERSTEL TOE 2 PROVINCIALE ZE EU W HE VUURANT DONDERDAG 30 JULI 1959 óterom in. té óytènf beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Bij pijn, griep of „landerig" gevoei zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! VANDAAG Middelburg Electro- „Grand' rue" (Straat zonder uitzicht), 7 en 9-15 uur, 14 Jaar. Miniatuur Walcheren, Molenwater: tentoonstelling Deltaplan, 9-23 uur. Nieuwe Kerk: orgelconcert Jan Rijn, 8 uur. Vlissingen Luxor: „Het beest in men sengedaante", 8 uur 18 jaar. Alhambra: „Vrouwenkamp Borneo", 7 en 9 uur. 18 jaar Goes Grand: „Het gebeurde in Vene tië (Summermadness), 8 uur, 18 j. (Advertentie) Van -Nelle bestellen X Tentoonstelling in gemeentehuis lil de even monumentale als moderne hal van het Oostburgse gemeentehuis staat sedert «woensdag een in omvang bescheiden, maar uiterst selecte collectie automobielen opgesteld. Als men de grote glazen deuren passeert, ontwaart men te linker zijde een hoekige T-Ford uit 1024; in het centrum van de hal staan een Peugeot uit 1903 en een in 1916 vervaardigde Renault te blinken..... (Advertentie) Van Nelle bestellen Enkele sierlijke keramische produlc- ten uit de tentoonstelling „Kunstnij verheid", die momenteel in het ge meentehuis van Oostburg te bezichti gen is. (Foto P.Z.C.) Deze drie „antieke" wagens wer den beschikbaar gesteld door de Pionier-Automobiclclub Nederland als een originele omlijsting van do tentoonstelling „Kunstnijverheid", die in de raadszaal van het ge meentehuis werd ingericht. Deze tentoonstelling van keramiek en handgeweven en -bedrukte stoffen werd woensdagmiddag officieel ge opend door Oostburgs burgemees ter, mr. K. Hoeltzema. Het is de achtste tentoonstelling, die onder auspiciën van de „Plaatselijke Ge meenschap Oostburg", waarbij alle plaatselijke verenigingen zijn aan gesloten, in het nieuwe gemeente huis wordt gehouden. De hoofdzaken van deze expositie zijn dus het aardewerk en de stof fen. Het tentoonstellen van de oude automobielen op zichzelf een at tractie! heeft tot doel de expo sitie ook voor de jeugd aantrekke lijk te maken. Zo schreef althans het bestuur van de „Plaatselijke Gemeenschap Oost burg" in de circulaire, waatin dc tentoonstelling werd aangekondigd. Dat er echter ook van minder jeug dige zijde belangsteling voor deze in uitstekende staat verkerende auto's zal bestaan, bleek reeds woensdag na de opening In de circulaire werd dan ook haas- tiglijk aan het eerder geciteerde toe gevoerd, dat men de overtuiging Is toegedaan, dat ook de'ouderen hier voor grote belangstelling zullen heb ben, „zodat een goede wisselwerking tusen de „kunstnijverheid" en de „historie" kan plaatsvinden" De opening In zijn openingstoespraak zei burge meester Hoekzema de combinatie juist hierom zo gelukkig te vinden. Zich bepalend tot het keramiek sprak hij de wens uit, dat dergelijke pro- dukteri van kunstnijverheid in de toe komst meer en meer de huiskamers in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zul len sieren: „Voor het hedendaagse interieur zijn deze dingen bijzonder fraai" aldus de burgemeester. De heer Hoekzema. die het bestuur van de „Plaatselijke. Gemeenschap Oostburg" dankzegde voor dit nieu we'initiatief, kon in zijn openings woord de burgemeester van Eekloo (België), de lieer M. Goedhals ver welkomen, dié de opening toevalliger- Advertentie) Van Nelle bestellen wijze bijwoonde. Het op deze ten toonstelling te bezichtigen aardewerk is, hoewel aangepast aan de eisen van de hedendaagse vormgeving, ver vaardigd volgens de tradities van het oude Chinese handwerk. Onder „handwerk" wilde burge meester Hoekzema tenslotte ook de drie oude auto's verstaan, want zij stammen uit de tijd, dat automo bielen met de hand werden ge maakt De opmerkzame beschouwer, die de originele carbidverlichting van de ééncilinder (kettingaandrij ving) Peugeot beziet, zal dit niet ontgaan Keramiek cn oude auto's: een merkwaardige, maar gelukkige combinatie! (Advertentie) Van Nelle bestellen Liberiaans schip liep op Westerschelde aan de grond Het 15.852 brt. metende Liberiaanse stoomschip „Perseus" van de Socie- dad Transoceanica Canopus te Pa nama liep woensdagochtend om streeks half tien vast op de Wester schelde ter hoogte van Hoedekens- kerke. Sleepboten verlieten de ha vens van Antwerpen en Terneuzen om assistentie te verlenen. Een uur later kwam het schip echter op eigen kracht vlot en kon het de reis naar Antwerpen voortzetten. iAdvertentie MET CONCERT EN VERLOTING (Advertentie) VAN BAREND ZWERFMANS. Barend Zwerfmans ontving uit Lei den bericht, dat de op 3 april te Bie- zelinge aan de Westerscheldedijk dood gevonden, geringde vogel een zilvermeeuw was. Het vogeltrekstu- stion te Brussel meldde dat de ring H 8953 op 2 april 1954 bij Zeebrugge werd bevestigd. De zilvermeeuw heeft dus nog juist vijf jaar geleefd. Over de spreeuw met een ring van het vogeltrekstation te Moskou is nog geen bericht ontvangen. Inmid dels zijn opnieuw ringgegevens door- gezonden. Onder meer van de te ost-Souburg in een net verwarde vogel met rlngnummer Leiden K 69605. Later dus meer hierover. OOGST I. De oogst van plant-uien te Ooste.r- land is, als gevolg van de grote droogte, niet zo groot als in andere jaren. Toch valt de opbrengst van het land, gezien de slechte omstandighe den nog mee. WANDELING De man had misschien twintig stap pen de straat in gedaan, toen hij op de hoek die agent van politie gewaar werd. Goeie raad was heel duur. Want onze man was tegen de ge meentelijke verordeningen van Bres- kens in op weg om een emmertje huisvuil in een nabij zijn woning ge legen sloot te deponeren. En dat zag die agent. Maar.... zo rédeneerde de Bressiaander zo lang ik die emmer niet leegstort in die sloot, kunnen ze me niks maken". Hij besloot gewoon door te lopen. Het is een lange wandeling gewor den. Want die agent kende zijn plicht. Hij volgde de man nauw gezelen zo l;on men die dag in Breskens een kléine tweemahs-optocht door hel dorp zien trekken. Voorop de man met het emmertje huisvuil in. zijn hand en op enige afstand de agent, argeloos voort wandelend en met een gelaat als was er geen (huisvuiltje aan de lucht. Maar intussen hield hij de man voor hem bliksems goed in de gaten en zo zag deze arme drom mel zich genoodzaakt om langs een lange, lange omweg weer op huis aan te wandelen. Alwaar hij, tot innig genoegen van de agent ongetwijfeld, weer in zijn huisdeur verdween het emmertje nog steedsjn de hand gekneld OOGST II. Ook de aardappels hebben onder de droogte geleden. Dit is duide lijk te merken aan de aanvoer op de veiling te Sint-Annaland. De top bedraagt voor zeer drukke tij den 180 ton. Nu wordt slechts een derde van dit gewicht aangevoerd. De groep Scherpenisse geeft het- zelfdtf beeld. STR AND-ACTIVITEITEN. Vanmiddag worden op het wester- strand te Zoutelande wedstrijden ge organiseerd in het maken van zand- figuren, een traditioneel geworden spel voor de zomer. Vorige jaren wa ren heel originele figuren te bewon deren. Ook dit jaar zal aan de wed strijd weer een prijs verbonden zijn. HERVERKAVELING. In liet kader van de herverkave- lingswcrkon rondom St.=Annaland zullen ook de wegen, waarop eerst grind lag, en de toegangswegen naar de boerderijen van een as- faltlaag worden voorzien, hetgeen een grote verbetering voor het verkeer betekent. UNIFORMEN. Eveneens uit Sint-Annaland komt het prettige bericht, dat de leden van muziekvereniging „Accelerando" bin nenkort geüniformeerd zullen zijn. Op 15 augustus hoopt men de eerste rondgang in deze uniformen te ma ken. Momenteel doen de muzikanten hun uiterste best om het geld voor hun nieuwe kleding bijeen te bren gen. SERENADE. Muziekvereniging „Ons Genoegen" te Kamperland toog dezer dagen naar de woning van het echtpaar J. C'. Krumer-Heijboer, dat zijn vijftig jarige bruiloft vierde. Met veel vuur brachten de muzikanten het bruids paar een serenade, die iele omwo nenden op de been bracht. Slot van pag. 1 Zij zullen in de eerste plaats de gehele galerij moeten vernieuwen, alsmede de tientallen schoren, die de stelling steunen. Dan zal de ge heel vermolmde kap opnieuw op getrokken moeten worden. De vol gende punten van herstel zijn de lange spruit, de schoren en de staait en wellicht ook de korte spruit, allen behorende bij de wie ken, die ook flink bijgewerkt moe ten worden. In de vang, die door de wieken in be weging wordt gebracht, is een deel van de houten plaat van enkele cen timeters dik totaal afgesleten en zal dus ook vervangen moeten worden. Dan pas zal de vang de „koning" door middel van het machtige ko- ningswiel weer in beweging kunnen brengen. Scherf gaten Vervolgens moeten ook de vloeren en de muren, waarin verschillende rotte planken en balken te vinden zijn, verbeterd worden. Voorts zal het kruiwerk van Engels makelij scher per in het hart van de molen gesteld moeten worden. En tot slot moet de buitenmuur, die op verschillende plaatsen deerlijk gehavend is door granaatscherven en geweervuur uit de laatste dagen van de Tweede We reldoorlog, bijgewerkt worden. Vele jaren lang was de molen „Ons Genoegen" eigendom van de heer J. Lievense, die in 1956 besloot met het molenaarsvak te stoppen en daarop zijn molen aan de gemeen te verkocht. Sinds die tijd huurt de heer Zandburg, die 5 jaar knecht was bij molenaar Lievense, nu de stellingmolen. Op een steen naast de ingang is te lezen, dat de molen in 1847 gebouwd is. Hij was er één van de zes, die Middelburg toen rijk was, thans nog één van de vijf drie op de Bolwer ken en de andere op de Veerseweg. Deze laatste is enkele jaren geleden weer in zijn oude glorie hersteld en Advertentie Ongeveer vier jaren lang zat er geen leven in. Doch met medewerking van de oude kern werd onder leiding van de heer I. Groenewegen de vereni ging in 1932 nieuw leven in gebla zen. In de hierop volgende periode heeft de heer Groenewegen zich erg beijverd voor het wel en wee van de vereniging. Als erkente lijkheid hiervoor is hij tot ere voorzitter benoemd. In de laatste oorlog kreeg Con Amo ve een nieuwe klap; de muziektent werd kapot geschoten. Met mede werking van de bevolking, die de vereniging altijd goedgezind is ge weest en klaar staat voor financiële bijdragen werd een nieuw onderko men gebouwd. De derde in het be staan van het korps. De muziektent ligt echter teveel afgelegen, zodat het bestuur thans plannen heeft om de muziektent meer naar het cen trum van de gemeente te verplaat sen. Plaats in gemeenschap Hoewel „Con Amore" nooit uitge blonken heeft in grote muzikale prestaties neemt zij in de kleine ge meenschap Hoedekenskerke een be langrijke plaats in. Bij alle mogelij ke gelegenheid verleent het fanfare korps zijn zeer gewaarde medewer king. Heden ten dage telt het korps 25 leden. Naast een kleine oude kern voor het merendeel jongelui onder de 15 jaar, zodat het korps genoeg perspectief heeft. Van de oudjes blaast de 76-jarlge heer D. Schipper nog trouw op de bariton. Zeer gewaardeerde krach ten zijn verder de lieren J. Looy, tu ba, en de gebroeders A. en P. Lind- hout met respectievelijk eerste trom bone cn eerste alt, die ook reeds een achtenswaardige leeftijd hebben be reikt. Een aparte plaats neemt de familie Itruijs Voorberge in, die door vier leden in het korps wordt verte genwoordigd. Hoewel de financiën van de vereniging niet al te sterk zijn, (verschillende instrumenten moeten nodig vernieuwd worden) is het bestuur zeer verheugd met een gemeentelijke subsidie, die kort ge leden tot 250 per jaar is verhoogd. A.R.-kamerleden vrijdag in Terneuzen en Sluiskil Op uitnodiging van de A.R.-kiesver- eniging „Nederland en Oranje" te Terneuzen zullen drie leden van de A.R.-fractie uit; de Tweede Kamer vrijdag a.s. een bezoek aan Terneu zen cu Sluiskil brengen. De 'heren H. van Eijsden uit Rotter dam, drs. J. van Eibergen uit .Utrecht en K. P. Verkerk uit Boskoop zullen zich oriënteren over de Kanaal-kwes tie en daartoe 's middags o.rn. een werkbespreking houden met het in Sluiskil gevormde comité. Zoals be kend. behartigt dit comité de be langen van de particulieren, die bij de Kanaalverbreding betrokken zijn en van wie vermoedelijk gronden ont eigend zullen moeten worden, 's Avonds om half acht is er een bijeen komst in hotel Meert te Sluiskil. (Advertentie) Van Nelle bestellen Sleepschip voer op havenberm Bij het binnenvaren van de haven van Hansweert is het sleepschip Ma ria Anna op de havenberm gevaren en blijven vastzitten. Met behulp van de sleepboten Moder en Suzanna kon het schip vlop komen. Voor de scha de aan de havenberm is een borgstel ling afgegeven. Benoemingen waterschap Tot gezworene van het waterschap Ferdinandus werd benoemd de heer G. C. E. M. Dierick te Koewacht. Tot dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein Isabella werd benoemd de heer A. R. v. d. Vijver te Philippine. „Con Amore" kende vele tegenslagen Het fanfarekorps „Con Amore" te Hoedekenskerke viert zaterdag a.s. het 60-jarig bestaan. Ter gelegen heid hiervan wordt 's avonds voor het stadhuis een concert gegeven. Bovendien wordt er een grote verlo ting gehouden met als enige prijs een levend varken! De baten zijn bestemd voor het instrumentenfonds. Het verjaardagsfeest wordt opge luisterd door de fanfarekorpsen „Con Affezzione" uit Kwadendanime en „Prinses Juliana" uit Baarland, waarmee Con Amore nauwe betrek kingen onderhoudt. De geschiedenis van de jubilerende fanfarevereniging is er een met vele tegenslagen. Verschillende malen heeft het ook weinig gescheeld of het korps was ter ziele gegaan. Al tijd was er echter een kleine kern van muziekenthousiasten, die voor het wel en wee van „Con Amore" op de bres stonden. Een van deze trouwe leden is de 82-jarige heer L. Lous, wethouder van Hoedekensker ke. die kort na de oprichting als actief lid tot de vereniging toetrad. Ook tegenwoordig Iaat hij zich niet kennen en is altijd aanwezig om zijn partij op de tuba te blazen wanneer het korps er op uit trekt. Oprichter van de vereniging was de gemeentegeneesheer H. van Inge Schouten, die met veel élan het korps ongeveer 20 jaar ge leid heeft. De eerste jaren geheel alleen, want pas iu 1906 werden de eerste reglementen vastgesteld. In die tijd waren ook verschillen de inwoners uit Kwadendanime lid van de. vereniging. Wanneer er repetities waren moesten zij te voet helemaal naar Hoedekens kerke komen. Nieuw leven In 1911 kwam hier echter verande ring in toen Kwadendamme zijn eigen korps kreeg. Dit betekende voor „Con Amore" een hele aderla ting. Een ergere klap kreeg het korps omstreeks de dertiger jaren. (Advertentie) Van Nelle bestellen nu wordt hopelijk zeer binnenkort de restauratie van een voor eilaud en stad belangrijk monumeut ter hand genomen. Zo op een afstand ziet de oude stel ling molen „Ons Genoegen" aan de Oude Vlissingseweg te Middelburg er nog vrij gaaf uit. Maar er is heel wat te restaureren. Troosteloos ste ken de gehavende wieken tegen de grauwe lucht af...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2