PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ministers in Genève beëindigen - akkoord of niet - binnen een week overleg „Spelregels" voor de vrijere loonvorming Middelburgse molen hard aan herstel toe BILT Va n daag... AANTAL MILJONAIRS IN VIJF JAAR MEER DAN VERDUBBELD VERWACHT. 202e jaargang - no. 177 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W- de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-iioofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 88-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorstatr. 83, tel. 2475 (b.g.g- adv 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 0, tel 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425 adm. tel. 2094. GEEN BEMOEDIGENDE RESULTATEN BEREIKT Eisenhower herhaalt: bijeenroepen topconferentie niet gerechtvaardigd De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft, na overleg met zijn collega's van Frankrijk en Engeland, met de Russische minister overeenstemming bereikt over het beëindigen van de Geneefse ministers conferentie. De conferentie zal binnen een week tijd tot een eind wor den gebracht ongeacht of er een akkoord is bereikt of niet. Dit einde zal echter meer het karakter van een schorsing voor lange of voor on bepaalde tijd hebben, want een afbreken zonder meer is het niet. De onderhandelingspartners gaan niet boos uiteen, zoals de Amerikaanse woordvoerder opmerkte. Maar evenmin mag men uit het besluit tot be ëindiging van het overleg afleiden dat er thans een vergelijk tot stand is gebracht. Men zal de komende week zoveel mogelijk besprekingen houden, tenein de een laatste poging te ondernemen om nog voor volgende week woens dag tot een vergelijk te komen. Het besluit om de besprekingen stop te zetten werd door de Amerikaanse ministers Herter en diens Russische collega Gromyko gisteren tijdens een lunch ten huize van minister Herter genomen. De Amerikaanse minister had zijn westelijke collega's en Gromyko in kennis gesteld van zijn voornemen om op 6 augustus te vertrekken en er waren geen bezwaren gemaakt. Verbittering De commissaris der koningin heeft dinsdag in de Staten van Zee land geruchten bevestigd, die al enige tijd de ronde deden: Den Haag is van plan tot temporisering over te gaan van de verhoging der Westerschelde-dijken. Een voorne men, dat ernstige verontrusting te weeg heeft gebracht bij het provin ciaal bestuur, omdat hierbij twee voor Zeeland uiterst belangrijke ele menten in het. geding zijn: veiligheid en welvaart. Veiligheid: nog altijd is een deel van de Westerschelde-dijken niet zodanig, dat men er met een gerust hart ach ter kan wonen en werken. Ossenisse is daarvan een triest en ten hemel schreiend voorbeeld. Welvaart: in de plannen tot verho ging der Westerschelde-dijken is ook het Sloe-project betrokken. Een plan, waarover nu al jaren wordt gedebat teerd zonder dat de regering tot de duidelijke, niet mis te verstane uit spraak is gekomen: het Sloeplan wordt uitgevoerd. Integendeel, na de woorden van de commissaris mag men stellen: het Sloeplan is in ern stig gevaar! Zeelands veiligheid en welvaart be tekenen in Den Haag blijkbaar niet veel. Wij willen hier ditmaal niet op nieuw alle bekende en veel gebruikte argumenten rond het Westen en overig Nederland naar voren brengen. Niet opnieuw betogen, dat het in ons land de ver keerde weg opgaat. De argumentatie tégen de steenwoestenij van daar ginds en vóór het recht van ande re landsdelen op een aandeel In Ne derlands economische ontwikkeling vormt zo langzamerhand een biblio theek op zichzelf. Laten wij haar vandaag rusten. Maar wel willen wij in alle duide lijkheid vaststellen, dat men hard bezig is het Nederlandse volk een nieuwe verdeeldheid op te dringen, een verdeeldheid die dwars door alle politieke en religieuze groeperingen heenloopt, namelijk tussen randste delingen en overige Nederlanders. Eerste en althans door de Haagse bril bezien tweede keus... Den Haag wil deze verdeeldheid. Ware dit niet het geval, dan zou het ingrijpen. Overig Nederland daarentegen wil deze verdeeldheid allerminst. Het wenst integendeel een harmonische structuur van ons land en om dit te bereiken wil het een bijdrage le veren aan de economie van Neder land. Maar het wordt daarin ver hinderd, het wordt weggedrongen en redelijke kansen worden het ontno men. De berichten over de temporisatie van de dijkwerken in Zeeland en Friesland bewijzen dat opnieuw! Wél temporisatie van dijkwer ken. Maar het onbewoonbaar maken van het westen gaat zonder uitstel verder: natuurgebie den worden opgeofferd, huizenblok ken gebouwd en mensen uit de rand gebieden weggelokt. Het Sloeplan is in gevaar. De indij king van de Lauwerszee gaat niet door. Niettemin hebben de departe mentale heren de mond vol over spreiding. Helaas: slechts spreiding in toespraken en stukken, want in de praktijk echter gaat de concen tratie onverminderd voort. Zeelands commissaris heeft over de laatste voorbeelden van dit proces namens het provinciaal bestuur van verontrusting gesproken. Wij willen daaraan het woord „verbittering" toevoegen. Verbittering over het falen, ja het ontbreken van een duidelijk sprei- dingsbeleid. Verontrusting over splitsing van ons volk in randstedelingen en wat Den Haag blijkbaar tweede keus Neder landers acht, die der landgewesten. Verontrusting en verbittering. Het zijn twee woorden, die helaas nog maar ten dele aangeven hoe men in de buitengewesten over Den Haag denkt. Het westen is na een zorgvuldige bestudering van de Russische voorstellen die Gromyko dinsdag overhandigde tot de conclusie ge komen, aldus een westelijke zegs man, dat de kloof tussen de standpunten van oost en west nog even wijd is als altijd. Een Westduitse woordvoerder zei, dat het westen diep teleurgesteld is over het Russische document. „Men kan er niet de geringste poging in ontdekken om het wes ten tegemoet te komen. De andere westelijke delegaties ont houden zich nog van formeel com mentaar, maar diplomaten hebben wel te verstaan gegeven, dat ook zij in Gromyko's voorstellen geen mo gelijkheid hebben gezien voor een tussentijdse Berlijnse oplossing. Tijdens zijn persconferentie in het Witte Huis heeft president Eisenho wer gisteren verklaard dat bij de Geneefse ministersconferentie niet zodanige vooruitgang is geboekt dat het bijeenroepen van een topconfe rentie thans gerechtvaardigd is. Ook de besprekingen van vice- president Nixon met de Russische premier Kroesjtsjew en andere leidende persoonlijkheden hebben geen resultaten opgeleverd, die los van of in verband met Genève een topconferentie rechtvaardi gen. Nixon Eisenhower gaf als zijn oordeel dat vice-president Richard Nixon zich in zijn geheime en openbare bespre- In het Toplitzmeer in Oostenrijk is men erin geslaagd de kisten met val se ponden sterling biljetten, die Hit- Ier destijds had laten drukken, aan de oppervlakte te brengen. De valse schat, werd dadelijk overgedragen aan ambtenaren van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken. kingen en gesprekken met de Rus sische premier Kroesjtsjew uitste kend geweerd-heeft. De vraag of Ni xon's missie iets heeft bijgedragen tot vermindering der koude oorlog voering kan echter pas na verloop van tijd beantwoord worden, ver klaarde de Amerikaanse president. Hij deelde mee dat Nixon geen vol machten heeft om Kroesjtsjew uit te nodigen voor een bezoek aan de Ver enigde Staten, maar wel daarover zou kunnen onderhandelen. Overi gens heeft de Amerikaanse regering nog niet besloten of Kroesjtsjew zal worden uitgenodigd, en Eisenhower gaf te verstaan dat het nog geruime tijd kan duren eer de beslissing in deze valt. Geen vooruitgang Charles de Gaulle houdt vast aan zijn voornemen om niet aan een top conferentie deel te nemen, als de conferentie van- Genève geen concre te vooruitgang zou maken ten op zichte van het Berlijnse waagstuk. Dat was de inhoud van officiële en niet-officiële mededelingen, die ge daan werden na een ministerraad van drie uren, waaraan door de mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, werd deelgenomen. Couve de Murville was de avond te voren speciaal per vliegtuig uit Ge nève aangekomen, om De Gaulle over de vooruitgang, indien men dat zo noemen kan, van de conferentie in te lichten. Na de zitting van de ministerraad zei de minister van de voorlich ting, Roger Frey, aan de jour nalisten, dat de minister van bui tenlandse zaken „vastgesteld had, dat inderdaad de resultaten van' Genève nauwelijks bemoedigend waren geweest en dat het moeilijk is optimistisch te zijn wat betreft de uitslag van de conferentie. H ...is het 150 jaar geleden, dat .g de Engelsen (gelijk met een n mislukte poging om via de Iin- ker Scheldeoever Antwerpen te naderen) bij Vrouwenpolder op Walcheren landden, vanwaar n sij oprukten naar Middelburg, p dat zich reeds na twee dagen Dvergaf, waarna op 4 augustus i.a.v. het fort Rammekens p werd overmeesterd en vervol- gens op 15 augustus Vlissin- gen, waarbij het oude stadhuis in vlammen opging, welke En- gelse bezetting duurde tot §f Kerstmis van hetzelfde jaar. p M ...van 30 juli tot 9 augustus M neeft te München onder de ti- ;el „Radio-isotopen, helpers der p p mensheid" een atoomtentoon- p stelling plaats. p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiih; De Peel brandt... Tussen Helenaveen en Griendsveen wordt met man en macht gewerkt om de miljoenen op getaste turven, wélke met vernieti ging ivorden bedreigd, weg te voe ren. Nixon bezocht Swerdlowsk De Amerikaanse vice-president Nixon heeft woensdag zijn reis door Siberië voortgezet, waarbij hij zijn campag ne voor vrijheid van meningsuiting en zijn verdediging van de politiek van het westen op krachtige wijze voortzette. Nixon is woensdag, met een Russi sche straalverkeersvliegtuig uit de Westsiberische hoofdstad Nowosi- birsk naar Swerdlowsk vertrokken. Buitenlanders mogen beide steden slechts bezoeken wanneer zij in het bezit zijn van een speciale vergun ning van de Sowjetrussische rege ring. Nixon werd in Swerdlowsk hartelijk ontvangen. Een menigte van naar schatting drieduizend belangstellen den omringde hem toen hij, na een bezoek aan de burgemeester, de trap pen van het stadhuis afdaalde. Nixon wuifde en zei dat hij groeten over bracht van president Eisenhower en het Amerikaanse volk. Regering en Stichting v. d. Arbeid bereikten in beginsel akkoord (Van onze Haagse redactie) De regering en de Stichting van de Arbeid hebben woensdagmiddag in beginsel overeenstemming bereikt over de „spelregels" voor een vrijere loonpolitiek. Deze spelregels zullen worden vastgelegd in een algemene aanwijziging voor het college van rijksbemiddelaars. De definitieve tekst moet nog nader worden gesteld. Vermoedelijk zal dit reeds gebeuren in de vergadering van de ministerraad op vrijdag a.s. Het is de bedoeling de definitieve tekst zo spoedig mogelijk aan het bedrijfsleven toe te zen den. De vertegenwoordigersvan de rege ring en bedrijfsleven kwamen over een over de zakelijke inhoud van het bereikte akkooi*d voordien geen na dere mededelingen te doen. Er zijn VOLGENS BUREAU VOOR STATISTIEK In 1951 waren in ons land 941 miljonairs; in 1956 bedroeg dat aan tal meer dan tweemaal zoveel namelijk 2.243. Aldus vermeldt het centraal burean voor de statistiek in een publikatie over de vermogensverdeling per gemeente, per economisch-geografisch ge bied, per provincie en voor Nederland naar de toestand op 1 januari 1956. Hét totale bij de belastingdienst bekende vermogen, in handen van natuurlijke personen, bedroeg 32.7 miljard tegen 21.2 mil jard in 1951, hetgeen neerkomt op een stijging van 54 pet. Het gemiddelde vermogen per belastingplichtige en per inwoner kwam in 1956 op resp. 77.448 en 3.025 wat een stijging betekent van resp. 50 en 45 pet ten opzichte van 1951. Uiteraard gaat het hier om geldbedragen waarbij geen rekening is gehouden met waardevermindering van de geldeenheid, de genoemde stijgingen geven derhalve een geflateerd beeld van de reële vermogentoeneming. Uit de cijfers blijkt dat het gemiddeld vermogen per inwoner in de verschillende provincies en gemeenten vrij sterk uiteenloopt. Van de provincies geeft Groningen met 4.104 het hoogste gemid delde en Limburg met 1.609 het laagste gemiddelde te zien. Rangschikt men de gemeenten naar de grootte van het ge middelde vermogen per inwoner, uitgaande van de „rijkste" gemeente, dan staan boven aan de lijst: Bloemendaal met 30.234, Wassenaar met 27.700, Blaricum met 17.913, Rozendaal (Gld) met 16.149 en Laren (N.H.") met 15.388. Onderaan komen in dat geval enkele gemeenten in Limburg, t.w.: Schaesberg met 571, Nieuwenhagen met 488, Borgharen met 442, Schinveld met 428 en Stein met 421. Malen „op de wind" is te riskant... HET ZIJN NIET DE wieken, die op het ogenblik de „koning" van de stellingmolen „Ons Ge noegen" aan de Oude Vlissing- seweg te Middelburg aan de gang brengen. Tegen zijn ge woonte trapt de jonge molenaar K. Zandburg nu 's morgens een motor aan, die het raderwerk van wielen en palen dwars door het binnenste van de oude mo ten met eentonig geronk de gan se dag laat draaien. Want de heer Zandburg maalt veel liever „op de wind"het geeft volgens hem veel meer. variatie. Maar de stoere wieken hangen nu roer loos naast de molenromp, om dat de. molenaar het niet meer aandurft ze aan de gang te brengen. Twee weken geleden is een deel van de gaanderij rond de molen afgekraakt, terwijl drie schoren steunbalken finaal uit de muur werden ge rukt. En wanneer de heer Zand burg in de molen aan het werk is, moet hij goed uitkijken waar hij loopt, want in de vloeren zijn verschillende planken weggerot Tijdens de laatste vergadering van de Middelburgse raad vormde dezelf de molen een onderwerp van bespre king. Het V.V D.-raadslid, C. A. Kammeraad, een erkend molen-des- kundige, die naai- de stellingmolen getrokken was en er geschrokken van teruggekomen was, zei toen tot zijn mederaadsleden: „Het is levens gevaarlijk deze molen te bedienen. Er moet óf besloten worden tot herstel óf er moet gestopt worden met de verhuring". En na deze ernstige woorden van de heer Kammeraad nam de raad het besluit om een kre diet van 30 000,beschikbaar te stellen voor het herstel van de molen. Dat herstel is hard nodig. Want het is inderdaad levensgevaarlijk om op deze molen, die de gemeente in 1956 gekocht heeft, te werken. De bijna vier meter brede gaande rij rond de molen verkeert inzo'n slechte staat, dat bij bijna „door- zwiept" wanneer men er op loopt. Verder zijn de kap en de vang ver sleten, tengevolge van in water ing zijn onderliggende houtconstrac- ties in zolders en muren aangetast en ook zijn sommige stukken in het houtwerk van de wieken ver molmd. Vijf maanden gen aan de bekende molenbouwers gebroeders Beyk uit het Limburgse dorpje Afferden. Zij hopen er onge veer eind augustus mee te kunnen beginnen, wanneer dan tenminste de door het gemeentebestuur aange vraagde subsidies zijn toegekend. De molenbouwers zullen ongeveer vijf maanden nodig hebben om de molen weer in orde te (Zie slot pag, 2 kol. 3) echter gegronde redenen om aan te nemen, dat de aanwijzigingen voor het college behalve de reeds eerder vastgestelde grondbeginselen o.a. de volgende punten zullen bevatten. 1. De mogelijkheid om collectieve arbeidsovereenkomsten, die niet in de komende aclit maanden af lopen, met ingang van 1 april 1960 te herzien, wanneer althans de stijging van de arbeidsproduk- tiviteit in de betreffende bedrijfs tak een verbetering van loon of andere arbeidsvoorwaarden toe laat. 2. Bij het bepalen van de omvang van een loonsverhoging in een be drijfstak kan ook een in de na- Zie slot pag. 3 kol. 4) Het weer in Europa Volgens de weerrapporteri van avond 7 uur: Den Helder, regenbul Ypenburg, regenbui Vlissingen, zwaar bewolkt Eelde, onweer De Bilt, zwaar bewolkt Twente, regenbui Eindhoven, regenbui Zuid-Limburg, zwaar bewolkt Helsinki, half bewolkt Stockholm, licht bewolkt Oslo, regenbui Kopenhagen, zwaar bewolkt Aberdeen, motregen Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, geheel bewolkt Frankfort, regenbui München, zwaar bewolkt Zürich, half bewolkt Genève, regenbui Locarno, onweer gister- 20 gr. 20 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 20 gr. 26 gr. 26 gr. 25 gr. 24 gr. 36 gr. 18 gr. 20 gr. 20 gr. 18 gr.. 21 gr. 23 gr. 27 gr. 32 gr. 24 gr. 22 gr. 22 gr. 22 gr. 25 gr. 27 gr. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND KOEL Veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot mati ge noordoostelijke wind. Koel weer, VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vrij koel strandweer met nog kans op een bui. Zwakke tot matige wind, veranderlijk, later uit noordelijke richting. In de middag van 17-18° C. Vooruitzichten. Tijdelijk koel en wis selvallig. Vrijdag al wat meer zon. 31 juli ZON EN MAAN Zon op 4.58 onder 20.34 Maan op. 1.27 onden 17.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1