PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAGER MAAR BELANGRIJK RESULAAT VAN HOGE VELUWE CONFERENTIE Uitstel verhoging Westerscheldedijken is ONAANVAARDBAAR BILT CONCRETE VOORSTELLEN VOOR HARMONISATIE VAN BELEID GEEN RESULTATEN BEREIKT BIJ BESPREKING OVER BERLIJN TREIN GREEP VRACHTAUTO IN ETTEN: DRIE DODEN 202e jaargang - no. 176 Dagblad, uitgave van de llnna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hobfdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 0, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 3425 -jdrn. tel 2094. Benelux door gevaarlijke crisis geloodst (Van onze speciale verslaggever) Hoge Veluwe, dinsdag Een ernstige crisis, die feitelijk vrij wel gelijk zou staan met een begin van ontbinding is afgewend. Dat is het magere maar belangrijke resultaat van de tweedaagse conferentie, die in het jachtslot St.-Hubertus, waar vijftien Be nelux-ministers tenslotte overeenstemming konden verkrijgen over een oplossing, die de zaak van de Benelux hoger stelde dan nationale groepsbelangen, werd gehouden. Aan concrete resultaten is niet veel meer bereikt dan dat voor de invoer van Nederlandse gecondenseerde melk in de Belgisch- Luxemburgse Unie (Bleu), die de laatste tijd op sterke Belgi sche tegenstand stiet, een nieuwe regeling is aanvaard en dat het huidige stelsel tot september zal worden voortgezet. De inhoud van de regeling is nog niet nader bekendgemaakt. Benelux-conferentie op St.-Hubertus In het jachtslot St.-Hubertus op de Hoge Veluwe zijn dinsdag de inleidende besprekingen voor de Benelux- landbouwconferentie voortgezet. De foto geeft een overzicht van de conferentietafel. Twee uren voor de conferentie werd beëindigd, stonden de dele gaties nog zo scherp tegenover elk aar, dat de besprekingen tegen half zes dinsdagavond moesten worden geschorst voor een intern beraad in ieder van de drie delega ties. In dat beraad schijnt de Bel gische minister van landbouw, De Yleeschanwer, die verreweg het. scherpst tegenover de Nederlanders stond, te zijn gezwicht voor zijn premier Eyskens. Men zou de situatie aldus kunnen sa menvatten, dat thans uitdrukkelijk door de drie regeringen is aanvaard, dat Benelux zal vasthouden aan haar eigen tijdschema, dat ver vooruit loopt op de integratie in de E.E.G., al dus verklaarde ons na afloop van de conferentie de Nederlandse minister president prof. De Quay. Zijn woor den hielden de erkenning in, dat zich inderdaad een zeer kritieke ontwik keling in de Benelux heeft voorge daan en dat het gevaar geenszins denkbeeldig is geweest, dat Benelux als een soort voortrekkersorganisatie voor de E.E.G., zou ophouden te be staan. Toen wij het aldus aan de mi nister-president voorlegden, knikte Vriendentarief Het ligt voor de hand, dat de Ne derlandse ministers op dit ogen blik wel belangrijker dingen te doen hebben, dan zich te bekomme ren om de relaties met Indonesië. De relaties zijn door de heren Soekarno c.s. volkomen stukgemaakt. De Ne derlandse bedrijven in Indonesië zijn geroofd en tienduizenden Nederlan ders moesten Indonesië verlaten. Financiële afspraken werden door Indonesië niet nagekomen en dat is zo gebleven, ondanks protesten van Nederlandse zijde. Na dit alles is uiteraard de belangstelling van Ne derland voor Indonesië tot een mini mum teruggezonken. Men bemoeit zich nu eenmaal niet graag met mensen, die zich gedragen zoals de Indonesische regeerders dat de laat ste jaren doen. Men laat zulke men sen aan hun in bepaalde opzich ten: tragische lot over. Toch is er in de vei-houding Neder- land-Indonesië nog iets waar over men kan glimlachen. Dat aardige kan men vinden in het boekje, waarin de post-, telegraaf- en telefoontarieven van Nederland vermeld staan. Nog altijd kan men van Nederland uit tegen de laagste tarieven brieven, telegrammen enz. verzenden naar Indonesië. Twaalf cent kost een brief van Middelburg naar Vlissingen. Twaalf cent kost ook een brief van Middelburg naar Djakarta. Indonesië geniet namelijk tezamen met de Antillen. Nieuw- Guinea en Suriname bijzondere voor rechten. Dat heeft men bij het hoofdbestuur van de P.T.T. maar zo gelaten, ook toen de verhouding met Indonesië helemaal stukgemaakt was. Finan cieel heeft dat tarief op dit ogenblik weinig om het lijf. Er wordt nage noeg niet meer gecorrespondeerd en getelegrafeerd met Indonesië. Een tariefsverhoging zou dus weinig be tekenen. Maar wel zou door tariefswijzi ging een juistere verhouding ontstaan. Indonesië behoort niet bij tarief groep Suriname, Antillen enz. Het behoort bij de groep buitenland. Nu bestaan er wat de P.T.T.-tarie- ven betreft internationale overeen komsten, die door de landen over en weer gesloten worden. Er zou dus met Indonesië een nieuwe afspraak gemaakt moeten worden en daar over moet dan eerst onderhandeld worden. Onderhandelen echter met Indonesië is moeilijk, omdat er met de mannen van Djakarta eenvoudig weg niet te praten valt. Men heeft daar veel meer plezier in het trekken van woedende gezichten en het voe ren van een economische oorlog te- fen Nederland. Zolang dat voort- uurt, zullen Nederlandse ministers ■ngetwijfeld belangrijker dingen te doen hebben dan zich te bemoeien met de Indonesische relaties. En zo lang zal het vermoedelijk wel zo blij ven, dat een brief naar Indonesië evenveel kost als een brief van Mid delburg naar MissLogenl een der deelnemende staatssecretaris sen bevestigend. Minister De Quay zei aarzelend, dat het aldus wat over trokken was gesteld, maar hij gaf toe, dat deze conferentie een groot gevaar heeft afgewend. Andere malen is de situatie zo ge weest, dat bepaalde belangengroepen in casu weer de Belgische landbouw, die als vanouds weer een krachtige voorvechter had in de Belgische mi nister van landbouw, weer de sterkste behoefte bleek te gevoelen aan na tionale bescherming tegen concurren tie uit de partnerlanden in de Bene lux. Wat men daar nu poogde te be reiken, was dat de dreigende concur rentie uit Nederland werd afgeweerd door voor de toekomst het veel tra gere tempo van de E.E.G.-integratie te volgen in stede van dat wat over eengekomen was in de Benelux. In williging van die eisen zou in feite nu niet slechts een stilstand doch zelfs een achteruitgang, dit wil zeg gen een afbraak van de Benelux, heb ben betekend. Onaanvaard baar Recente maatregelen van de Belgi sche regering tegenover de invoer Zie slot pag. 8 kol. 4) GESPREK NIXON-KROESJTSJEW James Reston, hoofd van liet Washïngtons bureau van de „New York Times" die de reis van Nixon verslaat, meldt uit Leningrad dat de Amerikaanse vice-president aan president Eisenhower en minister Her- ter heeft gemeld dat zijn besprekingen met Rroesjtsjew geen essentiële vooruitgang hadden opgeleverd wat betreft de oplossing van de menings verschillen over de toekomst van Duitsland en Berlijn. Nixon noemt het overleg „ernstig en nuttig" maar in de eerste plaats een meningsuitwisseling welke niet heeft geleid tot nieuwe voorstellen waar door de impasse te Genève kan wor den doorbroken. De woordvoerder van het Witte Huis heeft dinsdag op zijn persconferen tie verklaard dat hij niet weet van een uitnodiging die de Amerikaanse vice-president namens president Eisenhower zou hebben gericht tot de Russische premier om binnen af zienbare tijd een officieel bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. James Hagerty weigerde zelfs te zeggen of Nixon het nuttig had ge acht een dergelijk bezoek aan te be velen in het rapport dat hij na zijn onderhoud van zes uur met Kroesjt- sjew naar het Witte Huis zond. De woordvoerder verklaarde dat dit rap port nog wordt bestudeerd en dat de inhoud strikt geheim is. Vice-president Nixon heeft er dinsdag bij de Sowjet-Unie op aangedrongen er geen gesloten gebieden meer op na te houden en het gehele land open te stellen voor de buitenlanders. Hij zei dit nog een vijf minuten na zijn aankomst in de „gesloten hoofd stad" van West-Siberië, Nowosi- bïrsk. VERKEER EISTE ZWARE TOL Eén dode en zeven gewonden in Da Bilt Op de onbewaakte spoorwegovergang in de If attestraat te Etten hebben gis teren drie gemeente-arbeiders van Et- ten het leven verloren bij een ongeluk. Op het moment, dat de trein van 7.45 uur uit Roosendaal de overweg pas seerde, wilde een auto van de gemeen tereinigingsdienst deze oversteken. De auto geladen met zand werd be stuurd door de 85-jarige F. van der Meer, gehuwd en vader van een kind. Met hem zaten in de cabine J. Oo- mens, 50 jaar oud en vader van vijf kinderen en de 45-jarige gehuwde B. Lambrechts, vader van een kind. De wagen werd door de trein ge grepen en ongeveer veertig meter meegesleurd. Lambrechts werd er uit geslingerd en was op slag dood. De beide andere inzittenden waren zo zwaar gewond, dat ook zij vrij wel op slag dood moeten zijn ge weest. School Te Schoorl reed maandagavond een personenauto met grote snelheid te gen een boom. De bestuurder, de 47- jarige drogist J. F. Teriep uit Scha- gen, was op slag dood. Een mede in zittende, de heer A. S. Blokker, even eens uit Schagen werd ernstig gewond naar het Centraal ziekenhuis te Alk maar overgebracht. Gecompliceerd Op de Utrechtse weg ter hoogte van De Bilt is gisteren een gecompliceerd Deze foto werd vlak na het ernstig auto-ongeluk bij De Bilt gemaakt. Commissaris der koningin verklaart: Sloeplan in gevaar! Gisteravond heeft de commissa- saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, aan het einde van de openbare statenvergadering op vragen van het statenlid E. G. Vader (k.v.p.) medegedeeld, dat Ged. Staten van Zeeland de indruk hebben, dat de berichten over de temporisering van de verho- gingswerken aan de Wester scheldedijken niet onjuist zijn. Gedeputeerden vrezen derhal ve, dat inderdaad tot tempo risering dezer werken zal wor- flen overgegaan. Op de vraag of het college dit uitstel met het oog op de veilig heid aanvaardbaar acht, ver klaarde de commissaris duide lijk jen kort: „Neen!" Het college vreest, dat ook de ver korting- van de zeewering in het Zuid- Sloe (Sloeplan) in het kader van deze temporisatie zal worden uitgesteld. „En dat is niet alleen onaanvaard baar uit een oogpunt van veiligheid, maar ook uit een oogpunt van de zo noodzakelijke ontwikkeling van Zee land" .aldus de commissaris. Gedeputeerde Staten hebben bij het bezoek van minister Korthals aan de Zeeuwse Deltawerken de bewindsman reeds kenbaar gemaakt dat zij ern stig ongerust zijn over deze nieuwe ontwikkeling. Zij zullen op 30 juli aanstaande, wanneer zij met de be windsman een bespreking hebben over allerlei Zeeuwse problemen, ook dit punt aan do orde stellen. Hier over zullen zij een nota overleggen. De vragen van de heer Vader werden gesteld naar aanleiding van het be richt in de Provinciale Zeeuwse Cou rant van 25 juli jl., waarin er mel ding van gemaakt werd, dat mogelijk tot uitstel van de verhoging der Zeeuwse zeeweringen zou worden be sloten. Het antwoord van de com missaris der koningin kan in feite be schouwd worden als een bevestiging van deze berichten. Het is begrijpe lijk, dat deze mededelingen yaa da commissaris een scherpe reactie uit de staten tot gevolg hadden. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) stelde, dat de vragen van de heer Vader op het juiste moment waren gekomen. Hij noemde het ant woord van de commissaris der konin gin een „teken aan de wand", waar uit mag worden afgeleid dat de zo gehoopte ontwikkeling van Zeeland wordt tegengegaan. „Wij delen de beduchtheid, die tot deze vragen heeft geleid", zei de heer Schorer. „Het gaat hier niet alleen om de veiligheid van ons gewest, maar ook om de toekomst mogelijkheden van Zeeland". Deze spreker betoogde, dat in dit ver band niet van een regionaal be lang kon worden gesproken, maar dat het hier ging om zaken van nationaal, ja zelfs Europees be lang. Nederland mag geen middel onbeproefd laten, opdat onze na tionale taak in het tot eenheid groeiende Europa op de juiste wij ze wordt vervuld. De heer Schorer zette uiteen, dat ook op tal van andere punten in Zeeland ongerustheid heerst: de haven van Colijnsplaat voor de vissers, het Sloe- filao, da pesterproef, .Tenslotte jyens. te hij het college van harte sterkte bij de komende onderhandelingen met de bewindsman. Ir. C. A. L. Horstmann (v.v.d.) meende, dat bij dit komende overleg met minister Korthals niet alleen meer mag worden gesproken over in cidentele onderwerpen zoals veerta- rieven. „Wij moeten niet bang zijn alle kwesties, die in Zeeland leven, aan de orde te stellen. Bijvoorbeeld ook de kwestie van de Westerschel- de", zei deze spreker, daarbij ken nelijk doelend op de vaste oeverver binding. Ook de heer A. H. S. Ste- merding (c.h.) sprak in deze geest: „Bespreek het gehele complex van problemen". Tenslotte bleek óók uit de woorden van de heren J. Hommes (a.r.), D. Kodde (s.g.p.) en mr. J. F. G. Schlingemann (v.v.d.) dat de Sta ten zich ernstig verontrust voelden over de mededelingen van de com missaris. Deze antwoordde dankbaar te zijn voor de verklaringen van de statenle den, waardoor het college zich gerug- gesteund weet bij de komende onder handelingen. Tot de heer Vader, die nog had gevraagd of wellicht niet ge poogd moet worden in ieder geval prioriteit van het Zuid-Sloe te ver krijgen, zei de commissaris, dat dit niet mogelijk was, omdat óók de vei ligheid niet uit het oog mag worden verloren. Hij gaf tenslotte de verze kering, dat het college voor alle pro blemen zal vechten. Voor het verslag van deze Staten- zitting zie pagina 7t verkeersongeluk gebeurd, waarbij ze ven mensen zwaar gewond werden en een gedood. De heer L. A. Werner, 65 jaar, af komstig uit Soest, werd gedood. De gewonden zijn: mevrouw G. J. Wer- ner-Kuehbauen, 67 jaar, de heer N. W. de Groot, 37 jaar, consul in Port- Said en met verlof in Nederland, zijn vrouw, mevrouw G. J. W. de Groot- Werner, 34 jaar en hun twee kinde ren, H. L. F. de Groot, 10 jaar en G. J. W. de Groot, 6 jaar. In de tweede auto zaten de heer P. ten Bergen, 59 jaar, tandarts tè Soest en zijn assis tente, mejufrouw A. Kaptein, 48 jaar. De auto van de lieer Werner kwam plotseling om onverklaarbare redenen te slingeren en raakte daarbij de ach terkant van een trailer. Hierna schoot de wagen naar de andere kant van de weg en botste tegen de voorkant van een in de richting Utrecht rijden de N.B.M.-bus op, die op dat moment een vrachtauto passeerde. De wagen van de heer Werner raakte vervol gens de personenauto van de heer P. ten Bergen die achter de bus aan kwam en werd toen door de lucht weer naar de andere weghelft geslin gerd. Het weer in Europa Volgens de weerraporten van gister avond 7 uur: Den Helder, half bewolkt 22 gr. Ypenburg, half bewolkt 21 gr. Vlissingen, licht bewolkt 22 gr. Eel de, regenbui 22 gr. De Bilt. half bewolkt 22 gr. Twente, half bewolkt 23 gr. Eindhoven, licht bewolkt 23 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt 22 gr. Helsinki, onbewolkt 26 gr. Stockholm, half bewolkt 29 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 23 gr. Londen, half bewolkt 22 gr. Amsterdam, licht bewolkt 22 gr. Brussel, licht bewolkt 23 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 24 gr. Parijs, licht bewolkt 23 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 25 gr. Grenoble, onweer 31 gr. Berlijn, onbewolkt 28 ga* Frankfort, licht bewolkt 28 gr. München, weerlicht 28 gr. Zürich, zwaar bewolkt 27 gr. Genève, zwaar bewolkt 29 gr. Locarno, zwaar bewolkt 29 gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavond VRIJ KOEL Vrij koel weer met .veel bewolking en enkele buien, sommige met on weer, Matige tot krachtige, aaa de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Enkele buien, maar ook opklaringen. Iets koeler, 's middags 18 tot 20 gra den Celsius. Vrij krachtige, later ma tige wind tussen zuidwest en west. Zeewater: 18 graden Celsius. Voor uitzichten: ii ts te koel en nog wissel vallig, maar in de tweede helft van de week wat zonniger strandweer. ZON EN MAAN 30 juli Zon op 4.57 onder 20.35 Maan pp ^—.49 onder; 16.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1