V Suikerfabriek in Sas van Gent vierde het zestigjarig bestaan itvin Zeeuwse Almanak BRUTALE INBREKER SLOEG IN GOES ZIJN SLAG CARNAVAL" EN VLINDERS IN DOMBURGSE OPENLUCHT... UwKunsfgebit Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 JULI 1959 EREPOORTEN EN GEPAVOISEERDE SCHEPEN Monument in natuursteen als geschenk van het personeel De Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek, kortweg genoemd de C.B.S. te Sas van Gent, bestaat zestig jaar. Ter ere van dit jubileum hingen maandag de vlaggen uit in Sas van Gent, waren aan de fabriek erepoorten aangebracht en do schepen voor de loskade gepa- voiseerd. Het bestuur van de C.B.S. had ter gelegenheid van dit 60-jarig jubileum een herdenkingsfeest georganiseerd, waaraan door bestuur, directie, per» soneel, controleurs en oud-gedienden (met het model-ereteken wegens langdurige, trouwe dienst op de borst) werd deelgenomen. verwerking van bieten betreft noem de spreker tde C.B.S. één der mo dernste fabrieken van Nederland. Hij hoopte dat de omzet, die tien jaar geleden zes miljoen gulden bedroeg en sedert die tijd verdrievoudigd is, via de Euromarkt nog zal toenemen. Ir. Van Krevelen besloot met de me dedeling, dat alle werknemers ter ge legenheid van het jubileum een gra tificatie zullen ontvangen, terwijl er bedragen zullen worden gestort in de kassen van het sociaal fonds en de Hoogtepunt van deze herdenkings bijeenkomst was de aanbieding namens het personeel van een mo nument, gebeiteld in natuursteen en voorstellend een schild van menselijke krachten, die de C.B.S. overeind houden. Dit beeld, ont worpen en vervaardigd door een werkman van de fabriek, de* heer L. de Buck, werd door ir. R. H. van Krevelen als voorzitter van de monumentencommissie, het bestuur aangeboden. De voorzitter der coöperatie, de heer H. A. A. baron Collot d'Es- cury, bracht dank aan initiatief nemers en uitwerkers van het plan. Hij zag dit huldeblijk als een symbool van samenwerking in do fabriek. Tevoren had de heer Collot de vele genodigden verwelkomd in de voor deze gelegenheid uitgebreide kantine en een overzicht gegeven van de ge schiedenis der coöperatie. Naast woorden van dank aan allen die in deze 60-jarige periode hun krachten aan de coöperatie hebben gegeven, richtte hij woorden van lof aan de huidige directeur, ir. R. H. van Kre velen, wiens initiatieven mede aan leiding waren tot de grote vlucht, die de fabriek de laatste 12y> jaar heeft genomen. Een speciaal woord sprak de voorzitter tot het oud-bestuurslid, de heer M. de Putter, de laatste over levende van de coöperatie-oprichters. Directeur Van Krevelen zei onder meer, dat de. huidige coöperaties in Nederland 60% der totale bie- tenproduktie verwerken. De C.B.S. wier ledental zich na de Tweede Wereldoorlog met 200 heeft uitge breid heeft haar belangen sterk zien uitgroeien, vooral in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Walche ren, maar ook tot Midden-Neder land en de Noordoostpolder. Hij verwachtte zelfs, dat binnen twee jaar de eerste bieten uit Flevoland bij de C.B.S. zullen worden ver werkt. SELECTE KRING Veel van deze vooruitgang schreef ir. Van Krevelen toe aan de selecte kring van agenten, waarover de coöperatie kan beschikken. Wat de personeelsvereniging. Verder zullen alleen ook de gepensioneerden een fraaie jubileum-suikerschep ont vangen. Namens de fabrieksondememings- raad werd het woord nog gevoerd door de heer F. Breepoel, die de so ciale verbeteringen memoreerde. Met name noemde hij de pensioenfond sen, de spaarregeling, het sociaal fonds en de ontspanhings- en ont wikkelingsmogelijkheden. Hij prees de wijze van overleg bij het tot stand komen van de C.A.O. en andere voorzieningen en hoopte, dat deze sa menwerking zal worden bestendigd. Na het maken van groepsfoto's en het aanbieden van consumpties werd de ochtendbijeenkomst besloten. In de middaguren recipieerde het coöperatiebestuur in een der nieuwe fabrieksgebouwen. Enkele honderden bezoekers uit alle lagen der Zeeuws- Vlaamse bevolking, maar ook tallo zen van benoorden de Westerschelde, maakten van deze gelegenheid ge bruik om het jubilerende bestuur hun gelukwensen aan te bieden. Een zee van bloemen maakte van de receptie zaal een feestelijk geheel. (Advertentie) A an (rekkelijke foto's (Advertentie) altijd mee Secretaris van Kloetinge bij waterschap benoemd De gemeentesecretaris van Kloetinge, de heer J. C. M. Glerum, is benoemd tot hoofdcommies bij het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beve land". De heer Glerum hoopt zijn werkzaamheden bij het waterschap over enkele maanden te kunnen be- innen. /oordat de thans 36-jarige heer Gle rum per 1 mei 1958 in dienst van de gemeente Kloetinge trad was hij werkzaam op de gemeentesecreta rieën van Rilland-Bath en Muiden. Voorts Was hij financieel ambtenaar van de gemeenten Burgh, Duivendij- ke, Eikerzee. Ellèmeet, Noordwelle, Serooslcerke (S.) en Renesse. Slachtoffer zwemongeval tér aarde besteld Onder overweldigende belangstelling werd zaterdagmorgen het stoffelijk overschot van de bij een zwemonge val in het zwemwater „De Zestig Voet" bij Clinge om het leven geko men leider van William's Dansorkest, de heer Willy Schelfhout, ter aarde besteld in Hulst. De baar werd voor afgegaan door deputaties van de voetbalvereniging „Hulst", de vete- ranenafdeltng van deze vereniging, de leden van het orkest, vertegenwoordi gers van de biljartvereniging en nog andere afgevaardigden van verenigin gen, waarvan de overledene lid was. Vele bloemstukken en kransen wer den in de stoet meegedragen naar de Basiliek, waar de belangstelling ge weldig groot was. Nadat Deken Ant. Koopmans de plechtige uitvaartmis had opgedragen, begeleidde men de baar naar het r.-k. kerkhof. Hier sprak de heer C. M. v. d. Walle eèn dankwoord namens de familie. NATUURZUIVER OPWEKKEND -VERKWIKKEND (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 (Advertentie) Van Nelle bestellen VAN TOT „TYPISCH LANDELIJK". Bevolkingsafname in de afgelopen jaren is er oorzaak van geweest, dat verscheidene kleine woninkjes in Re- tranchement leeg kwamen en.... lan ge tijd leeg bleven. Dit leeg blijven is een vreemd verschijnsel in het overbevolkte Nederland, dat nog al tijd met een groot woningtekort te kampen heeft. Het waren echter heel oude huizen in dit geval en de bewoners konden grotere en betere krijgen. Verschillende vakantiegangers heb ben nu dergelijke huisjes gekocht en ingericht als zomerverblijven. Enke len van de nieuwe eigenaars hebben drastische veranderingen aange bracht teneinde ook in de vakantie door comfort omringd te zijn, ande ren echter laten alles bij het oude en zij zien met genoegen, dat de klimop door de muren dringt. „Ty-' pisch landelijk" noemen de gasten uit de grote steden dat, maar in Re- tranchement. schudt men het hoofd wel eens. Zo ziet men maar weer: ieder zijn smaak OPLOSSING ,Joop, jongen, jij moet er eens hele maal uit. Jij moet eens vreemde ge zichten zien", spraken de vrienden van Joop in Vlissingen bezorgd, want Joop was zo meenden zij hard aan vakantie en ontspanning toe. Nu was de moeilijkheid, dat Joop er zélf niet erg in geloofde; hij was het type om er bepakt en bezakt, belast in beladen onder koffers op uit te trekken. Hij voelde veel meer voor een rustige veertien dagen thuis, met een boekske in een hoekske, of met een hark en een schoffel in de tuin. Toch piekerde hij er een beetje over. ..Misschien moet ik wel eens vreem de gezichten zien misschien roest ik wel teveel vast hier", tobde hij en tenslotte besloot hij er toch iets aan te doen. 'En toen hij na veertien da gen weer aan het werk ging, was 'het een opgewekte, geheel ontspan nen Joop, die tegen vrienden en col lega's monter kon verklaren vreem de gezichten gezien te hebben. „Om te beginnen", vertelde hij, ,^ag ik ze links en rechts van m'n huis. Links logeerden Duitsers en rechts Overij- selaurs. En om er eens hélemaal uit te zijn heb ik m'n baard laten staan".". „Je baard laten staan?", vroegen de vrienden verbaasd. Jawel", zei Joop „op die manier zag ik elke mor gen in de spiegel een vreemd ge zicht ONGENOEMD. Ongenoemd bleef mevrouw Lode- wijk-de Witte uit Nieuwerkerk, die ook dit jaar weer in Nijmegen lauweren oogstte door de vier daagse uit te lopen. Het was de elfde maal, dat mevrouw Lode- wijk in Nijmegen startte. Iedere keer had zij succes. In wandel kringen is mevrouw Lodewijk geen onbekende, want zij laat geen tocht van betekenis in de omgeving voorbijgaan. ZWEVEN Zeeland vanuit de lucht is weer eens iets anders en zeker wanneer men landen en water uit een zweefvlieg tuig beziet. Dit is mogelijk-, want de zweefvliegclub uit Eindhoven, die momenteel bij Haamstede „zweeft", neemt tegen betaling van de onkos ten gaarne passagiers mee de lucht in. Het grondpersoneel bindt U stevig vast en dan gaat het naar boven. Het is een hele gewaarwording, waarvoor niemand bang behoeft te zijn, want van luchtziekte is zelden sprake. De ze tochten zijn een uitstekende pro paganda voor de Zeeuwse zweef- vliegclubs, die in opkomst zijn. De Schouwse zweefvliegclub telt nu reeds enkele leden, die solovliegen en die hard oefenen voor de volgende brevetten. GESCHENK Onder de Zeeuwse gemeenten, die een gemeentewapen zullen schen ken ter versiering van het „pro vinciehuis" is ook Axel. Het ge meentebestuur van deze plaats zal 1000.uittrekken voor het maken van het wapen. De op dracht wil men geven aan de beeldhouwer P. Stuïveuberg uit Schiedam. Het wapen zal iri na tuursteen worden gehouwen en daarna worden gepolychromeerd. SCOOTERRALLY. De dames A. P. van Langevelde uit Sint-Laurens en I. Minnaar uit Mid delburg hebben vier bekers veroverd op eèn scooterrally in Amersfoort. Zij waren de enige Zeeuwse deel neemsters. De prijzen kregen zij voor „verstkomende binnenlandse solo" (le prijs), „ringsteken" (twee bekers, een voor mejuffrouw Van Langevelde achter het stuur en een voor de duo-passagiere, mejuffrouw Minnaar) en voor kostumering (2e prijs). De beide Zeeuwsen hadden zich in Walchérs kostuum gestoken. GOUDEN BRUILOFT. De heer en mevrouw H. Lippens- Groothaert in Axel hebben hun gou den bruiloft gevierd. Op verzoek van het bruidspaar werd het feest in in tieme kring gevierd en werd er wei nig ruchtbaarheid aan gegeven. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan der Coöp. Beetwortélsuikerfa briek in Bas van Gent bood het per soneel het bestuur een natuurstenen monument aan, ontworpen en ver-, vaardigd door de heer L. de Buck, een werknemer van de fabriek. Het stelt „een schild van menselijke krachten" voor, die de C.B.S. tor sen. Links van het monument de voorzitter der coöperatieH. A. A. baron Collot d'Escury. (Advertentie) Sergeant Meerholz nog steeds met ziekteverlof (Van onze Haagse redactie) De in Rilland-Bath woonachtige ser geant-vlieger A. Meerholz .van de vliegbasis Woensdrecht, die op 8 ju li j.l. voor de krijgsraad te Den Bosch moest verschijnen, beschul digd van desertie en toen op vrije voeten werd gesteld in afwachting van de verdere behandeling van zijn zaak, is sedertdien met ziekteverlof. De krijgsraad stelde de behandeling van de zaak uit totdat een psychia trisch en een psychologisch rap port over de sergeant zal zijn uitge bracht, waar toe de krijgsraad op dracht had gegeven, nadat de verde diger, mr. D. Duitsman uit Den Ha^-g, hierom had gevraagd. Ver wacht wordt dat deze rapporten bin nen niet al te lange tijd gereed zul len zijn. Zoals bekend, was de ser geant spoorloos verdwenen, nadat hem op 6 juni door de vliegbasislei ding een verzwaard arrest van acht dagen was opgelegd, omdat hij had geweigerd te voldoen aan een dienst bevel tot het openmaken van zijn kastje op de basis. Op zondag 14 juni meldde de sergeant zich weer op Woensdrecht en werd toen in voorlopige hechtenis gesteld. Nadat •de krijgsraad hem voorlopig op vrije voeten had gesteld werd de sergeant met ziekteverlof gezonden. Rijkswachter redde meisje bij Perkpolder Bij Perkpolder, waar zondag honder den badgasten waren, waagde een 12-jarig meisje zich te ver in de Schelde en dan nog veel te dicht bij het havenhoofd, waar sterke stro mingen voorkomen. Een Belgische Rijkswachter merkte haar op sprong gekleed en al het water Hij wist haar veilig aan de wal te brengen. (Advertentie) Van Nelle bestellen Belgische muziekexamens Voor de Vlaamse jury voor muziek te Gent slaagden voor piano: Erna Schreuder voorbereidend 71 punten; Maddy Dekker middelbaar 89 p.: Gerrit Schreuder middelbaar 85 en voor accordeon Hans Witte lager 72 p; Conny Polderman lager 7l p; Maddy Polderman middelbaar 85 p; Willy Bierens (grote onderscheiding) middelbaar 94 p; Lonneke de Munck voorbereiding 80 p; Miep de Munck voorbereidend 89 p. Allen zijn leer lingen van de heer W. L. Harthoorn te Goes en mevrouw Bierens. (Advertentie) Van Nelle bestellen BUREN HADDEN WEL IETS GEHOORD Familie was met vakantie in Limburg De vakantie van de familie Van Eek hout uit de Van Gentstraat te Goes, die zij doorbracht bij familie in Heerlen, heeft afgelopen zaterdag een vrij abrupt en onplezierig einde ge kregen. Hun werd toen verzocht naar Goes terug te keren daar bij hun afwezigheid zoals gemeld was ingebroken in hun woning. De- zo nare geschiedenis heeft, voor de familie Van E. een nog onprettiger wending genomen, daar de verden king van de diefstal is gevallen op een familielid uit Limburg. Zoals wij gisteren reeds schreven vond de inbraak plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. Zaterdag ochtend ontdekten de buren de spo ren hiervan en .waarschuwden on middellijk de politie. De toegang tot de woning heeft de dader zich ver schaft via het keukenraam, waar hij eerst een stuk had uitgeslagen. Hier door kon hij met zijn hand het raam aan de binnenzijde openen. Op zijn speurtocht in de woning heeft de dief het slot van de boekenkast opengebroken, waarin een geldkistje stond. Met zijn vondst is hij toen naar de bovenverdieping gegaan om het open te breken. Eerst had hij hiervoor een broodzaag genomen, die echter omboog. Hierna is de dader beneden een nijptang gaan zoeken, waarmee het hem gelukte het geld kistje te forceren. Hoeveel geld is ontvreemd is nog niet bekend, daar de politie het kistje bij de ontdekking van de inbraak onmiddellijk in beslaj heeft genomen en luchtdicht heeft verpakt. Het moet echter enkele honderden guldens hebben bevat. Dit om met behulp van een speur hond later de mogelijke dader aan te wijzen. Toen de familie Van E. dan ook zaterdagmiddag in Goes arriveerde kon zij niet vaststellen hoeveel geld er is ontvreemd. In het kistje lagen verder paspoorten, een spaarbankboekje en enkele polissen. Het is niet uitgesloten, dat de dader een deel van het geld, dat tussen de verschillende paple ren zat, over het hoofd heett ge zien. Maar het is evenzo moge lijk, dat hij zich verschillende waardepapieren heeft toegeëigend. Spaarpotten (Advertentie) Van Nelle bestellen De balletgroep Soes man heeft maandag avond in het openlucht theater te Domburg de jaarlijkse balletavond gepresenteerd waarin aeze maal intermezzi van riool- en hobomu- zick waren opgenomen. Er waren tien ballet stukken geprogram meerd waarvan „Car naval" en „Vlinders" premièrestukken waren De omstandigheden waaronder hier ballet moest worden gebracht waren allesbehalve ide aal: van de 350 toe schouwers vormden de kunstminnenden een heel kleine groep in een overwegend Duits en ontspanningzoekend publiek, met het gevolg dat de leden van het ballet voor doorgaans hardoppratende vakan tiegangers stonden. Niet helemaal voorko mend tegen het, zoals gezegd, in meerderheid Duitse publiek waren de slechts in het Ne derlands gestelde aan kondigingen van en toelichtingen op de stukken, zodat alleen-, de Nederlandse kijkers de tekst verstonden, de Duitsers ernaar moes ten gissen en alleen waren aangewezen op de kracht van de uit beelding. Duidelijke handicaps voor de balletgroep en de voortreffelijk bege leidende pianist Gé Oudenaard was de kracht waarmee de wind een disharmo- niërende rol speelde, een weieens haperende geluidsinstallatie en de afstand tussen kleed kamers, toneel en mi crofoon die een vlekke loze regie bepaald niet vergemakkelijkten. Het meest gehinderd door de wind waren de muzikale solisten: An nie van Zweden (vlooi) Leo van de Putte (vi ool) en Phlip Fey (ho bo). De jeugdklas van de balletschool begon de avond met de opvoe- Ook de spaarpotten van de kinderen, die in het dressoir stonden werden leeg aangetroffen. Helemaal onge merkt Is de inbraak anders niet ge pleegd. Een der buren had 's nachts om half twaalf glasgerinkel gehoord. Toen hij op onderzoek uitging merk te hij niets verdacht. Voorts deelde een andere omwonende mee, dat hij 's nachts om half een hij was' juist een brief wezen posten een man in de straat was tegengekomen. Verondersteld wordt nu, dat de dader eer6t de ruit heeft ingegooid en toen op veilige afstand rustig heeft afge wacht of dit opgemerkt werd. Toeu alles rustig bleef is hij een uur later naar binnen gekomen. Via een raam in de bergruimte, die naast de keu hen is gelegen, heeft de 'dader het pand later verlaten om niet in het glas te trappen dat onder het keuken raam lag. Een reiziger Aanvankelijk ontbrak ieder spoor, totdat een agent die in de nacht dienst was geweest van het misdrijf hoorde. Op zijn ronde had hij 's mor gens vroeg op het station een reizi ger gevonden, die veel te vroeg voor de eerste trein was gearriveerd. Hij maakte een praatje met de man, die vertelde uit Limburg te komen. De nacht had hij doorgebracht bij zijn familie Van E. in de Van Gentstraat. De agent, die toen nog niets van de inbraak afwist, liet de man gaan. Toen hij later op de dag van de dief stal hoorde, bracht hij zijn vroege ontmoeting natuurlijk direct ter ken nis van zijn superieuren. Desge vraagd verklaarde de heer Van E. tegen de politie een neef te hebben, die aan de opgegeven persoonsbe schrijving van de politie-agent klop te. De politie zoekt nu naarstig naar deze neef, die echter nog niet boven water is gekomen. ring van een charmant uitgebeeld „Verjaar dagsfeest", waarin al het jonge talent van de school gelegenheid kreeg naar voren te treden. Het poppenfeest door de selectiegroep werd in geestige taferelen neergezet, waarbij het mimisch talent en de souplesse van Corry Davidse, waarvan zij nog meer getuigde in het nieuwe stuk „Car naval", de meeste aan dacht vroegen. In dit laatste stuk viel boven dien. de gave danstech- niek van de prima bal lerina Helen Soesman op. De balletgroep had op deze avond opnieuw een dans op elektroni sche muziek op het programma staan, die een begrijpelijke illus tratie was voor een ook visueel volgbaar mo tief. Het programma was georganiseerd door de V.V.V. te Domburg, Honderden toeristen naar Veerse Gat De diensten met rondvaartbo- ten vanuit Veere naar de Del- tawerken in het Veerse Gat H beleven momenteel een top- I drukte. In de afgelopen week 1 maakten niet minder dan 1200 1 toeristen gebruik van de rond- vaartboten van de rederij „Delta". Om en nabij 800 van deze 1200 toeristen waren I Duitsers Raad Kapelle verhuurde woningwetwoningen Tijdens een spoedeisende vergadering van de raad te Kapelle, welke maan dagavond werd gehouden onder voor zitterschap van burgemeester H. G. van Suylekom, is na enige discussie besloten de woningwetwoningen Jagtlust 4 en Molenwater 2 te ver huren aan resp. de heren J. C. Wirtz en J. Brouwer. De heer F. van Hoorn (v.v.d.) had waardering voor het bestuur van de christelijk nationale school, welke thans twee woningen gaat bouwen. Bij de rondvraag wees de heer A. de Schipper op het onwelriekende stuk sloot in de Vroonlandseweg. Het is een polderweg, aldus de voorzitter. De heer L. dè Koeyer vroeg of de nieuwe bouwverordening binnenkort ter sprake zal worden gebracht, waarop de voorzitter meedeelde, dat dit de volgende vergadering zal beuren, voelt U de gehele dag nletl Gean vree» meer, dat de gebitsplaot van hot gehemelte loslaat. DENTOFIX, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poe der 's morgens een weinig op de plaat gestrooid houdt bet gebit do gehele dag onwrikbaar op lijn plaat» Geen onaangename smaak. DENTOFIX versdialt U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heelt Verkrijgbaar ln discrete, neutrale plas tic flacons prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. VANDAAG Middelburg Electro: „Der Schröge Otto", 19, 21.15 uur, a.l. Miniatuur Walcheren, tentoonstelling Deltaplan, Molenwater, 9 tot 23 uur. Bioscoop Badpaviljoen-Domburg: „Het zondags kind", 20.30 uur, aj. Vlissingen Alham'ora: „Hotel onder verdenking', 7 en 0 uur. 18 Jaar. Lu xor: „Het beest ln mensengedaante", 8 uur, 18 Jaar Goes Grand: ,Op het spoor der ver dwenen vrouwen". 8 uur. 14 Jaar. (Advertentie) Van Nelle bestellen J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2