PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KR0ESJTSJEW NOG NAAR VERENIGDE Nixon in Leningrad met applaus ontvangen DIT JAAR STATEN? Veiligheid mag NIET in gedrang komen BENELUX-MNISTERS BIJEEN OP DE „HOGE VELUWE" FELLE BRANDEN WOEDDEN IN DE PEEL EN BIJ GROESBEEK Vandaag... 202e jaargang - no. 175 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van L—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, I». Vorststr. 63, teL 3475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, teL 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. ..WANNEER U AMERIKA BEZOEKT..." De gissingen te Washington over de mogelijkheid dat de Sowjet-Bussi- sche premier en partijleider Nikita Kroesjtsjew nog dit jaar een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen zijn, met het bezoek van vice-presi dent Nixon aan de Sowjet-Unie, toegenomen. Er wordt in dit verband op gewezen dat in maandag uit Moskou ontvangen telegrammen wordt mede gedeeld dat Nixon in zijn particuliere gesprekken met Kroesjtsjew heeft gesproken over „...wanneer U Amerika bezoekt..." en niet over „..indien U.„". De speciale correspondent van de „Washington Post" Carroll Kilpatrick meldt dat de verwachting bestaat dat de ontmoeting die de Amerikaanse vice-president en de Sow jet-Russische leider in het afgelopen weekeinde in het landhuis van laatstgenoemde buiten Moskou hadden, „tenminste zal leiden tot een nog dit jaar door Kroesjtsjew aan de Verenigde Staten te brengen bezoek". Hij voegt hieraan toe: „Het is ook mogelijk dat Nixons reis naar de Sowjet-Unie zal leiden tot volledige vergaderingen van 's wereld hoogste leiders". Vele Amerikaanse 00„_ hebben tot nu toe niet zo erg veel op gehad met het denkbeeld van een eventueel bezoek van Kroesjtsjew aan Amerika. Zij voorzagen in ver band hiermede een reusachtige Sow- jet-Russische krachtsinspanning, ter wijl zij ook opzagen tegen het bij zonder moeilijke vraagstuk, waar voor de Amerikaanse politie-autori- teiten, die over Kroesjtsjews veilig heid zouden moeten waken, zouden worden gesteld. Doch andere Amerikaanse functio narissen menen dat het goed voor het westen zou zijn, indien Kroesj tsjew zelf de Verenigde Staten zou kunnen zien. Zij menen dat de Sow- jet-Russische leider niet op de hoog te is van de Amerikaanse toestan den. Waarnemers menen dat presi dent Eisenhower waarschijnlijk gun stig zal reageren op een eventuele aanbeveling van vice-president Nixon en minister van buitenlandse zaken Ontmoeting van de Grote Drie in Parijs In Washington, zo meldt „Uni ted Press", is maandag verno men dat president Eisenhower, premier Macmillan van Enge land en president De Gaulle van Frankrijk elkaar waarschijnlijk in september in Parijs zullen ontmoeten. De bijeenkomst te Parijs zal een top conferentie worden van de Westerse Grote Drie. Indien fn Genève zulk een ontwikkeling plaatsheeft dat de cri sis rond Berlijn ernstiger dreigt te worden, zal de conferentie niet in september maar eind augustus plaats hebben. Een definitieve regeling is nog niet getroffen, maar de regeringsleiders der betrokken landen hebben reeds enige tijd over een topconferentie ge correspondeerd. Ze heeft tot taak het westen voor te bereiden op zijn top conferentie met de Sowjet-Unie. Nederlander vrijgelaten In verband met de overval die tij dens de nacht van vrijdag op zater dag in het Antwerpse centraal sta tion gepleegd werd, was zoals is ge meld de Nederlander E. W. uit Utrecht gearresteerd. Deze man is inmiddels weer in vrijheid gesteld. Hij heeft een alibi opgegeven dat door verschillende personen beves tigd werd. Herter om Kroesjtsjew voor een be zoek aan de Verenigde Staten uit te nodigen. Een ietwat grimmige admiraal Rickover heeft, met steun van vice-president Nixon, maandag in Leningrad eerst het een en ander moeten verduren voordat hij werd toegelaten tot de belangrijkste ele menten van de reactorinstallatie aan boord van de Russische atoom ijsbreker „Lenin". De admiraal had het gevoel dat hij aan het lijntje werd gehouden. Hij had de werfdirecteur al enkele malen gevraagd hoe het nu stond met die reactor, toen Nixon naar hem toekwam en zei dat hij nu maar eens moest vragen om dezelfde faciliteiten die vice-premier Kozlow kreeg toen hij in Shippingport, met Rickover als gids, de atoominstallatie voor het Amerikaanse atoomschip „Savan nah" bekeek. Kozlow heeft antwoord gekregen op al zijn vragen en we hebben hem alles laten zien, zei Rickover. Tenslotte kreeg hij de faciliteiten. Drie uur lang heeft de „vader van de atoomonderzeeër" rondgekeken in het hart van de reactorinstallaties op de „Lenin". Na afloop zij hij dat hij niet voldaan maar wel tevreden was. Nixon is overal in Leningrad met applaus ontvangen, niet in het minst op de werf waar de „Lenin" wordt afgebouwd. 1500 arbeiders waren zijn gehoor bij een korte toespraak. De Russische autoriteiten hebben inmiddels alle onontwikkelde films van Amerikaanse fotografen uit het reisgezelschap van vice-presi dent Nixon maandag vrijgegeven. Dit was het gevolg van een ak koord dat Nixon tijdens zijn reis naar Leningrad bereikte met de Russische vice-premier Kozlow. Verscheping van onontwikkelde films was vrijdagavond verboden met als argument, dat enkele fo to's in het verleden onvriendschap pelijk waren. OM MET ELKAAR KENNIS TE MAKEN Geen beslissingen op korte termijn verwacht (Van onze Haagse redacteur) De besprekingen tussen de Benelux- ministers zijn gisteren op de „Hoge Veluwe" begonnen en vandaag zullen zij worden voortgezet. In Haagse kringen wordt verwacht, dat het overleg nog niet tot beslissingen zal leiden. Aangenomen wordt, dat de regering-De Quay, er op dit moment de voorkeur aan geeft nog geen spij kers met koppen te slaan. Verschillende Nederlandse ministers, die aan de besprekingen deelnemen, zijn nog niet zo doorkneed in de Be- nelux-problemen, dat zij zich al in staat voelen beslissingen op korte termijn te nemen. Nederland zal zich daarom in dit stadium willen beper ken tot het uiteenzetten van het eigen standpunt en tot het kennisnemen van de opvattingen van de partners. Beslissingen zouden dan eerst na eni ge tijd van onderzoek en voorberei ding kunnen worden genomen. Vooral minister-president De Quay, die met de minister van buiten landse zaken, mr .Luns, de minis ter van landbouw, mr. Marijnen en de minister van economische za ken, drs. De Pous, de Nederlandse delegatie vormt, zou op dit stand punt staan. Prof. De Quay zou deze Benelux-conferentie in de eerste plaats willen zien als een gelegen heid om met elkaar kermis te ma ken. Deze kennismaking zou een ge sfeer in het persoonlijke vlak moe ten scheppen, dat beslissingen in de toekomst gemakkelijk zouden kun nen worden genomen. Anders is het gesteld met de Belgische minister. Zij hebben zich al maandenlang met de problemen, die tijdens de komende besprekingen aan de orde komen, ver trouwd gemaakt, en komen dus beter beslagen ten ijs dan hun Nederlandse collega's, die door de beslommerin gen aan de regeringsverklaring en de zaken van huren, loonpolitiek en melkprijs, amper enige tijd hebben kunnen besteden aan de Benelux-za- ken. Het wordt dan ook wel enigs zins begrijpelijk, dat men zich van Nederlandse zijde niet al te zeer haast om besluiten te nemen. Tolk sprak met drie gevluchte Joego-Slaven (Van onze Haagse redacteur) Maandag heeft de Haagse politie door middel van een tolk een gesprek kunnen voeren met de drie Joego- slaven die vrijdagavond als versteke lingen met de Yugoslavia Express uitgeput en vervuild in Den Haag ar- rivceerden. Het is de politie echter nog niet duidelijk om welke reden zij uit hun land zijn gevlucht. Wel laat het zich aanzien dat zij een dringende reden hebben gehad. Zij hebben de 2500 km lange reis name lijk gemaakt in een smerige, be krompen ruimte onder een rijtuig, waaruit zij in Den Haag verstijfd en smachtend van dorst te voorschijn kwamen. Zolang dienaangaande echter geen zekerheid bestaat, wil de Haagse po litie ter wille van hun veiligheid geen inlichtingen geven over het verhaal dat zij de tolk hebben verteld. Voor lopig worden zij beschouwd als vreemdelingen, die illegaal over de grens zijn gekomen en niet in het be zit van een verblijfsvergunning zijn. Ze blijven op het hoofdbureau van de Haagsep olitie, tot deze zich een dui delijk beeld heeft kunnen vormen van de reden van hun vlucht. De mi nister van justitie zal dan moeten be slissen of aan de vluchtelingen al dan niet asiel kan worden verleend. WEER HONDERDEN HA HEI VERWOEST door oorlogstuig (Van onze correspondent) In de Limburgs-Noordbrabantse grensstreek ten oosten van Het Deur- se kanaal woedt een zware Peel- pillllllllllllllllllllW Weer blijft enkele dagen wisselvallig H (Van onze weerkundige H medewer kei) H Na ongeveer 14 dagen droogte zijn er gisteren weer wat re- gendruppels gevallen, maar /an enige betekenis was de Neerslag tot maandagavond aver het algemeen niet. Een kleine depressie, die van Ier- M iand naar Schotland trekt heeft s wat afwisseling in het zonnige 2n vrij warme juliweer weten te brengen. Ook vandaag kan sr in de onstabiele lucht een bui tot ontwikkeling komen, s maar voor de vakantiegangers blijven de voortuitzichten gun- stiger dan voor de vele vee- houders, die met verdroogde weilanden zitten. De zuidwes- p! ten wind voert iets koelere lucht aan maar een uitloper van het Azoren-hogedrukge- bied doet de luchtdruk in Ier- land alweer stijgen. Na het |p midden van de week is overwe- gend droog en wat zonniger H weer het meest waarschijnlij- ke, mede doordat de oceaan- |p depressies nog steeds weinig zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii brand, welke reeds een terrein van meer dan 700 ha heide, struiken en gras heeft kaaigeschroeid. Onder gronds, op een diepte van 20 tot 30 centimeter en zelfs nog dieper, woedt het vuur, dat steeds verder weet om dan op een gegeven ogenblik aan de oppen-lakte op te laaien. In allerijl trachten de bewoners hun uitgegraven turf, die voor huisbrand wordt bestemd in veiligheid te bren gen. Grote hoeveelheden van deze turf gaan evenwel verloren. Regel matig komen nog ontploffingen voor van oorlogstuig uit de laatste wereld oorlog, toen in deze peelstreek hevig is gevochten. Door het aanleggen van tegenvuren tracht men deze ka pitale Peelbrand tot staan te bren gen. Tussen Groesbeek en Nijmegen, even ten zuiden van „Dekkerswald" is gis teren opnieuw brand uitgebroken in de staatsbossen. De brandweren van Nijmegen en Groesbeek, alsmede een honderdtal militairen uit Nijmegen is gerequireerd voor het blussingswerk. De brand woedde in alle hevigheid en het blussen werd bemoeilijkt door explosies van kogels en granaten, die na dfe Tweede Wereldoorlog in deze bossen zijn achtergelaten. De Groesbeekse brandweer moest eveneens uitrukken voor een brand in een graanveld dat naast de spoorbaan Nijmegen-Kleef gelegen is. De gehele oogst ging verloren. Ook een lange strook bermgewas werd door het vuur aangetast. De ze brandjes worden veroorzaakt door Duitse treinen, die nog stoom locomotieven hebben. De Duitse machinisten doen er in het Groes beekse heuvelland graag een schep je kolen op, waardoor een vonken regen ontstaat, die gevaar oplevert voor de droge bermstroken. VERTRAGING VERHOGING WESTERSCHELDEDIJKEN? Met wagen en al ging dit door de jachtenbouwer N. U. Meeuwsen in Breskens gemaakte jacht te water. Het 7.80 meter lange en 3.80 meter brede jacht is een zogenaamd „Maas sluis Platje", bestemd voor de archi tect Polak, die o.m. het ontwerp voor het Atomium op de Expo maakte. Nog maar enkele dijkvakken tlng voor 1960 minder geld"' beschik- op Deltahoogte gebracht Vorige week maakte onze Haagse correspondent melding van geruchten, dat de toestand van 's lands financiën zou nopen tot temporisering van de wer ken aan de Zeeuwse zeewerin gen. Deze temporisering zou er op neerkomen, dat voorlopig al leen de afsluiting van de zeega ten normaal zou kunnen door gaan. Voor de verhoging van de dijken zou dus geen geld meer beschikbaar zijn. De vraag is nu: wat betekent dit voor Zeeland? Voor een goed begrip van deze kwes tie moet erop worden gewezen, dat de Deltawerken in twee delen uiteen vallen: a. de afsluiting van de zee gaten, en b. de verhoging van de zee weringen. Onder die verhoging val len in Zeeland de dijken langs de zee vanaf het Zwin tot aan de monding van de Westerschelde en voorts de dijken aan beide zijden van deze ri vier. De uitvoering van deze verho- gingswerken geschiedt door de be heerders de polders nadat de minister van verkeer en waterstaat de plannen heeft vastgesteld. Voor de verhoging van deze dijken baar zijn dan aanvankelijk was voor zien. Met andere woorden: de Wes- terscheldedijken zullen in een lang zamer tempo dan tot dusver op Del tahoogte worden gebracht. Er zijn tot nu toe nog maar weinig dijkvakken langs de Westerschel de, die reeds deze deltahoogte heb ben. De Zwindijk zal binnenkort aan de delta-eisen voldoen. Voorts voldoet de nieuwe veerhaven van Breskens er aan en verder zijn er nog enkele incidentele dijltsgedeel- ten, die op deltahoogte zijn ge bracht, namelijk bij Waarde, Kruï- ningen en bij Ellewoutsdijk. Het overgrote deel van de Wester- scheldedijken echter is nog niet ver hoogd. Wanneer nu inderdaad min der geld daarvoor ter beschikking komt in 1960 dan voorheen, dan kan dit voor de bewoners zowel ten noor den als ten zuiden van de Wester schelde minder veiligheid betekenen. Gelukkig is het niet zo, dat alle (niet op delta-hoogte gebrachte) Wester- scheldedijken zo zwak zijn, dat zij gevaar opleveren. Integendeel, in de afgelopen jaren zijn vrijwel alle zwakke plaatsen grondig aangepakt, zodat van een noodsituatie zeker niet meer kan worden gesproken. Slechts op één plaats is de zee wering zo zwak, dat men zich met verbazing afvraagt hoe het mogelijk is, dat de waterstaats- autoriteiten een dergelijke situ atie tolereren: de dijk van het waterschap Ossenisse! Wij hebben over deze zwakke plaats reeds eerder geschreven. Het komt er op neer, dat de uit voering wordt verhinderd door een technisch meningsverschil over de vraag hoe deze dijk moet worden aangepakt. Polder en provincie zeggen: „met be ton", het rijk daarentegen be toogt: „met asfalt". Geruime tijd geleden werd tijdens een (Zie slot pag. 5 kol. 2) jf ...is het 325 jaar geleden, dat Nederlanders onder bevel van §f Johannes van Walbeeck bezit namen van Curasao, waarna zij de Spaanse gouverneur s met vierhonderd bewoners 1 naar het vasteland overbrach- 1 ten; ...is het 25 jaar geleden, dat 1 de destijds beroemde Ameri- kaanse filmspeelster Marie Dressier te Santa Barbara E= overleed. i llillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllUIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIli' Het jacht Christina van de es H rijke Griekse reder Onassis maakt een vakantietocht over Zz de Middellandse Zee met tal H van bekende genodigden aan boord, onder wie de Churchitis, se Maria Calias, enz. M H Het groepje op de foto trok natuurlijk veel bekijks tijdens eett kort verblijf in Portofino. se V.l.n.r.: de sopraan Maria Me- neghini-Calias; een van de se dochters van Winston Church- H \ll; mevrouw Tina Onassis en Antonelle Agnelli, die onlangs in het huwelijk is getreden met i§ Umberto Agnelli (Vespa-Fiat- H huwelijk). liiiniiiiiiiiiiiiiiiiiRiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiniiiiiininmiiiniii Schriftelijke voorstellen over Berlijn Tijdens een „werk-thee" die de in Genève vergaderende ministers van buitenlandse zaken ten huize van de Engelse minister Selwyn Lloyd heb ben gehouden, is besloten dat de Sow jet-Unie enerzijds, en de westelijke lauden anderszijds, schriftelijke voor stellen ten aanzien van Berlijn zullen uitwisselen. Waarschijnlijk zal deze uitwisseling woensdag plaatshebben. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van avond 7 uur: Den Helder, regenbui Ypenburg, zwaar bewolkt Vlissingen, zwaar bewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, regenbui Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, zwaar bewolkt Zuid Limburg, half bewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, geheel bewolkt Londen, regenbui Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, licht bewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München, geheel bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Genève, licht bewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, licht bewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Home, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, onbewolkt Mallorea, onbewolkt Lissabon, onbewolkt gister- 23 gr. 22 gr. 21 gr. 27 gr. 26 gr. 29 gr. 28 gr. 28 gr. 25 gr. 27 gr. 20 gr. 25 gr. 16 gr. 21 gr. 25 gr. 26 gr. 28 gr. 27 gr. 25 gr. 33 gr. 27 gc. 25 gr. 30 gr. 28 gr. 30 gr. 31 gr. 29 gr. 28 gr. 31 gr. 27 gr. 32 gr. 33 gr. 28 gr. 37 gr. 34 gr. 31 gr. Geldig tcthedenavond ENKELE BUIEN Vrij veel bevolking; met enkele regen- of onweersbuien en lagere middag- temperaturen dan gisteren. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en west. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Perioden van goed strandweer, maar ook kans op een bui. Een iets frissere zuidwesten wind met middagtempe- raturen van ongeveer 20 graden C. Vooruitzichten: geleidelijk weer iets zonniger met ongeveer dezelfde tem peraturen. ZON EN MAAN 29 juli Zon op 4.55 onder 20.36 Maan op —.16 onder 15.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1