Vrouwenpolder was zaterdag het centrum van Zeeuwse paardesport Inbraak in woning van vakantiegangers 5650,- :win Zeeuwse Almanak H.M.D.T. GAF OPVOERING IN GENTSE SCHOUWBURG GEEN GELUK MET LOT UIT DE VLISSINGSE ^verkoudheid? Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 JULI 1959 PROVINCIALE KAMPIOENSCHAPPEN LANDELIJKE RUITERS Programma met vele attracties trok honderden Zeeuwen en badgasten... OP EEN STUK WEI vlak achter de duinen te Vrouwenpolder werden zaterdag de provinciale kampioenschappen van de landelijke ruiters te Zeeland gehouden. Honderden belangstellenden, onder wie vele badgasten, die het koele water hadden verwisseld voor een plaatsje in de zon achter het „lijntje", hebben hier genoten, van een prachtig concours hippïque, waarmee de Gewestelijke Bond voor Zeeland van Landelijke lïijverenigïn- gen veel eer heeft ingelegd. Het programma bestond niet alleen uit de gebruikelijke dressnurproeven en springnuramers, maar was bovendien uitgebreid met diverse attracties, zoals vrijheidsdressuur, eilandensprin- concours eu een kleurrijk carrouselnummer. Met een toepasselijk speech je verrichtte do burgemeester van Vrouwenpolder, de heer A. de Kam, 's middags de officiële opening van het concours. Voor een aardig familie-öuartet in het programma zorgde de familie Nieuwenhuijzen uit Nieuw- en Sint- Joosland. vader en drie zoons, die een perfect nummertje demonstra- tie-dressuur weggaven. Veel succes had M. A. A. Geuze met Pol van de „Eendrachtruiters", die vrijheidsdressuur liet zien. Bij de presentatie van zijn nummer liet ae heer Geuze het paard voor het publiek knielen, waarna hij 't dood stil liet liggen, terwijl de berijder tussen voor- en achterbenen door kroop om daarna op het paard te gaan staan. Ditzelfde werd ook ge daan toen het paard doodstil stond, alsof het eigenlijk met. de hele gang van zaken niets te maken had. Voor een grappig intermezzo zorg den enkele leden van de „Eendracht ruiters". die verschillende gymnas tische toeren verrichtten, waarbij het paard als bok gebruikt werd. Zij presteerden het zelfs om via een springplank over twee paarden heen te „duiken". Voor een kleurrijke afwisseling zorgden „De Schouwse Ruiters" te Dreischor met het nummer „Car rousel". Hiervoor waren in de ochtend de verschillende dressuurproeven en keuringen gehouden, waarna in de middag het programma werd be gonnen met het springconcours om het kampioenschap van Zeeland in de klasse B. Winnaars Winnaar werd hier J. van de Slikke van de „Eendrachtruiters" op het paard Loek met vier fou- Advertentie) RENAULT DAUPHINE ten In een tijd van 63 seconden. Tweede werd W. K. van Nieu- vvenhuyzen van de rijvereniging „Oranjezon" op Inco, die ook het Jar cours nam met vier fouten, och hij had er 2,4 seconden meer voor nodig. Bij het springconcours klasse L kwam alleen A. J. Priester van de rijvereniging „Noord-Beveland" op Marco uit. Wegens driemaal onge hoorzaamheid van het paard werd hij echter gediskwalificeerd. In het springconcours in de klasse Z om het kampioenschap van Zee land legde L. B. H. van de Slikke met Etcetera van „Walcheren" met slechts vier fouten beslag op de eerste plaats. Twee werd J. J. M. van Oeveren op Tarzan van „Noord- Beveland", die 12 fouten voor zich liet aantekenen. Uitslag De verdere uitslagen luiden Dres suurproef voor achttallen klasse L: 1. „De Schouwse Ruiters", Dreischor 170,5 pnt.; 2. „Walcheren", Nieuw en Sint-Joosland, 170 punten; 3. „Oranjezon", Oostkapelle, 156 pun ten; 4. „Julianaruiters", Zaamslag, 152,5 punten; 5. „Eendrachtruiters", Oud-Vossemeer, 150,5 punten: 6. „De Schouwse Ruiters", Dreischor, 147,5 punten. Dressuurproef voor viertallen klasse L: 1. „Oranje Ruiters", Axel, 111,5 punten; 2. „Noord-Beveland", Wis- senkerke, 109 punten; 3. „De Veerse- dijk Ruiters", Veere, 105,5 punten. Individuele dressuurproef klasse B (in twee ringen gehouden): 1. mej. B. Onderdijk op Gin van „Noord- Beveland" en J. v. d. Slikke op Loek van de „Eendrachtruiters". Dressuurproef om het provinciale kampioenschap klasse L;. 1. ,C. Steendiik („Walcheren") op Felix met 166 punten; 2. J. J. M. van Oe veren (Noord-Beveland) met Tarzan 149 punten; 3. A. J. J. Priester (Noord-Beveland), Marko, 141 pun ten. Dressuurproef klasse Z: L. B. H. v. d. Slikke (Walcheren) met Etcetera. Jeugdnummer dressuurproef klasse N voor kinderen onder 14 jaar: 1. A. van Westen (Schouwse Ruiters) met Katja; 2. Ria Geluk (Schouwse Rui ters) met Hannie; 3. H. Maljaars (Oranjezon) met Peter; 4. S. den Ext er (Oranjeruiters te Axel) op Tan ja; 5. Come Koopman (Schouw se Ruiters) op Sultan. Eervolle ver meldingen kregen A. Sturm (Oranje zon) met Rudi en A. van Westen (Eendrachtruiters) met Tan ja. Springconcours om het kampioen schap van Zeeland klasse B: 1. J. v. d. Slikke (Eendrachtruiters) op Loek; 2. W. K. van Nieuwenhuyzen (Oranjezon) op Inco; 3. N. v. d. Werf (Schouwse Ruiters) op Han nie; 4. J. van Dalen (Eendrachtrui ters) op Frits; 5. H. Kruisbeek (Oranjeruiters, Willemstad) op Tos- ca. Uitslag concours voor aangespan nen pony's: 1. J. A. Boot, Rilland- Bath; 2. fa. A. Wisse Co., Nieuw en Sint-Joosland; 3. Gebr. Verhulst, Kamperland; 4. A. Rinses, Scherpe- nisse. Concours voor aangespannen pony's (dubbelspan): J. A. Boot, Rilland- Bath. Springconcours om het kampioen schap van Zeeland klasse Z: 1. L. B. H. van de Slikke (Walcheren) met Etcetera: 2. J. J. M. van Oeveren (Noord-Beveland) met Tarzan. Uitslag Klavertje Drie: 1. De Schouwse Ruiters te Dreischor; 2. Schouwse Ruiters (dames); 3. Oran jezon te Oostkapelle; 4. Walcheren te Nieuw- en Sint-Joosland. Uitslag eilanden springcoucours: 1. ~roep Oranjezon (Oostkapelle) 2. oord-Beveland (Wissenkerke) 3. Eendrachtruiters Oud-Vossemeer 4. Walcheren (Nieuw- en St.-Joos- land); 5. De Schouwse Ruiters (Dreischor). Brutale diefstal te Goes In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de woning van de familie Van de E. uit de Van Gent straat te Goes. De familie bevond zicli met vakantie in Limburg. Zaterdag ochtend werd de inbraak door buren ontdekt, die onmiddellijk de politie waarschuwden. Waarschijnlijk wordt een bedrag van ettelijke honderden guldens vermist. De dader(s) hebben zich toegang tot de woning verschaft via een raam. Hierbij braken zij o.a. een ruit, die tot de ontdekking van de inbraak heeft geleid. Veel moeite hadden de dader(s) zich niet getroost om ont dekking van hun daad te voorkomen, want het raam, waardoor zij naar gekomen, hadden zij binnen waren opengelaten, t trok dat de VAN TOT olijfje „TIP TOP TAPTOE" AVRO's „Tip Top Taptoe", het ont spanningsprogramma voor de mili tairen is donderdagavond 80 juli van zeven tot kwart voor acht te gast bij de eerste Centrale Opleidingsschool voor Administratief Kader in Middel burg. In het Schuttershof zullen op treden: Greetje Kauffeld, Ann Mar garet Sterman, mevrouw Ilse Dub bel boer-Wessel, het Majoco Trio, Joop van der Marei, Karei van der Velden, de Wama's en A.V.R.O.'s dansorkest „The Skymasters" onder leiding van Bep Rowold. TAAL... Vandaag maken wij het ons, eerlijk gezegd, een beetje gemakkelijk. In een vorige week geschreven alma nakje constateerden wij, dat ons land nu evenals België tweetalig is geworden. Ge moet daar soms even aan wennen. In België, zo bleek ons nu, zijn ze er na al die jaren trou wens ook nog niet helemaal aan ge wend. Want in een Belgisch dagblad lazen wij een beschouwinkje over de ..verfransingswoede" aan de Vlaamse kust, waarin o.m. betoogd werd: ..Voor de Brusselse Vlaming, die aan 'de kust terechtkomt, is dit een bit tere ontgoocheling. Het wordt dan ook tijd, dat de Vlaams voelende badgasten wat meer taal- en stands bewustzijn aan de dag leggen en on verbiddelijk die handelshuizen mij den, die iw. hun publiciteit alleen op Franssprekenden een beroep schij nen te doen. Met vriend en kennis afspreken om terzake radicaal op te treden. Geen Vlaams, geen een- ten, moet de leuze zijn. Ook hier 'ian de kust". Dat is krasse taal en er is geen woord Frans bij... ZEEHOND De jeugd van Sirjansland heeft vriendschap gesloten met een jonge zeehond, die bij de zeedijk zijn speel plaats heeft gekozen. De jongelui, die daar regelmatig met de zeehond zwemmen, hebben het dier ook al eens mee naar het dorp gebracht. Zij brengen hem snoep en geven hem de fles. Deze lekkernijen bevallen het jonge dier blijkbaar zo goed, dat het er niet aan denkt te verdwijnen. Voor de zwemmers is het een bijzon dere attractie. NIEUWE KERK In Zoute-Spui wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de ver bouwing van de voormalige lagere school tot kerk. De Gererformeer- de Gemeente wil het gebouw over enkele weken in gebruik nemen. VETERAAN Tot de veteranen, die zonder veel op hef de vierdaagse weer hebben uit gelopen, behoort ook de heer M. de Bruine uit Middelburg. Voor de heer De Bruine is zo'n veertig kilometer per dag een peuleschilletje. Dit jaar was het voor de dertiende maal, dat hij met bloemen beladen zijn intocht in Nijmegen hield. Temidden van an dere ongenoemde veteranen. aandacht van de buren, die wisten dat de familie Van de E. met vakan tie was. Bij onderzoek bleek dat de dader(s) een geldkistje hadden opengebroken. Hoeveel geld hieruit wordt vermist is nog niet precies bekend. Vermoedelijk echter een bedrag van ettelijke hon derden guldens. De familie Van de E. is inmiddels gewaarschuwd. ONBEZORGD GENIETEN Ververs geregeld met Esso Extra Motor Oilen... alles loopt gesmeerd. Zowel bij een hete atsi koude motor heeft deze multigrade motorolie de juiste vloeibaarheid. Esso Extra Motor Oil houdt de motor schoon en bestrijdt sljkvorming effec tief. Dank zij de anti-siijtage eigenschappen een langer en gelukkiger autoleven Ook voor het tanken... even denkenl Goed zo, stop bij Esso, want.... MET ESSO BÉNT U BETER UIT! Vlissingse pensiongast redde jonge Brabander. Negenjarige jongen bij Dishoek bewusteloos uit zee gehaald De 9-jarige Antonius Verdaas uit Breda, die het weekeinde in gezel schap van zijn ouders doorbracht aan het strand bij Dishoek, is zondagmid dag op het nippertje aan de verdrin kingsdood ontsnapt. De jongen was spelend met een auto band te ver in zee gegaan, raakte door een plotselinge golfslag de band kwijt en verdween onmiddellijk onder water, omdat hij niet zwemmen kan. Toen de jongen waarschijnlijk reeds voor de tweede of derde keer boven water kwam, werd hij opgemerkt door de 28-jarige heer L. Egmond uit Baarn, die zijn vakantie doorbrengt in een pension te Vlissingen. Vrijwel onmiddellijk was de heer Egmond, die reddend zwemmen kan en die bo vendien een gediplomeerd E.H.B.O.-er is, bij de jonge Brabander. Op dat moment was de jongen echter reeds bewusteloos. Na een kwartier kunst matige ademhaling lukte het aan de Utrechtenaar de knaap weer bij be wustzijn te brengen. Inmiddels was ook een snel gealarmeerde dokter H. Frima uit Zoutelande gearriveerd, die de jongen onmiddellijk naar pen sion Westcfuin het overbrengen. In de namiddag kon de 9-jarige Verdaas met zijn geschrokken ouders weer naar Breda vertrekken. In verband met dit ongeluk wees de politie van Koudekerke nog weer eens op het gevaar van luchtbanden en luchtbedden in zee, vooral bij afgaand water en landwind. Overigens bleek bij dit ongeval ook, dat op het drukke strand van Dis hoek en Westduin geen zuurstofkof fer aanwezig is. Dijkbrand bij Rilland-Bath. Zondagmorgen omstreeks half twaalf werd de vrijwillige brandweer van Rilland-Bath gealarmeerd voor een dijkbrandje aan de Langendijk. Omwonenden hadden toen de brand weer arriveerden reeds het vuur ge blust. Plus minus honderd vierkan te meter brandde af. Vermoedelijke ookzaar is het achteloos wegwerpen van een sigarettepeukje. Ovaties in uitverkocht huis Zaterdagavond gaf „Het Middelburgs Dilettantentoueel" een opvoering in de Gentse Schouwburg van „Rebec ca", naar het bekende boek van Daphne du Marnier. Zoals bekend heeft HJW.D.T. dit werk enige maan- Hoofdprijs (f 2500r) voor 1 of 20 man? Naar wij vernemen is de hoofdprijs uit de lo terij, die de Vlissingse Zomer Show hield ten bate van een Sporthal nog steeds niet afge haald. De gelukkige winnaar van het be drag, groot 2500 laat nog steeds op zich wachten en het is bo vendien nog de vraag, of die winnaar zich op het ogenblik wel zo gelukldg voelt. Er zouden namelijk moeilijkheden zijn ge rezen over de vraag aan wie de prijs nu eigenlijk toekomt. Zo als bekend werd een aantal loten uitgegeven aan sportverenigingen om door te verkopen aan de leden. Het lot, waar de hoofdprijs op viel, kwam terecht bij een rond twintig leden tellende tafeltennisver eniging, waarvan de secretaris had verzuimd de aangekochte loten dóór te verkopen. Deze functionaris zou nu van mening zijn, dat de hoofdprijs hem toekomt, omdat hij de loten betaald heeft, Maar de leden van de club denken daar heel anders over; »,die lo ten waren voor de ver eniging", zo redeneert men „en nu moet er gedeeld worden!" Men zit dus in een passé en het is de be doeling om deze kwes tie eerst eens in een vergadering te behan delen". Tot 30 april 1960 heeft men gele genheid om de zaak uit te vechten. Dan moet het geld geïnd 2 anders vervalt prijs en is er helemaal geen gelukkige win naar meer... Oudjesop expositie in Oostburg Zaterdagavond arriveerde te Oost burg een drietal antieke auto's, die vanaf woensdag zullen worden ten toongesteld in de hal van het raad huis ter gelegenheid van de in de burgerzaal door de Plaatselijke Ge meenschap te houden tentoonstelling „Kunstnijverheid". De oudste van de drie, een Peugeot 1903, een ééncilinder met ketting- aandrijving, carbidverlichting en ach ter- en parkeerverlichting met petro leum, was voor het vervoer op een vrachtwagen geladen, evenals een Ford T 1924, met zijn vier cilinders, cardanaandnjving met voetkoppe ling, de voorloper der automatische versnelling. De Renault 1916 kwam op eigen kracht en direct na aankomst maak te burgemeester mr. K. Hoekzema, die tevens voorzitter van de Plaat selijke Gemeenschap Oostburg is, een rondrit door de gemeente met deze voor hem nog ietwat onhanteerbare auto. De auto!s, die eigendom zijn van leden van de Pionior-Automobiel- club Nederland, trokken reeds veel belangstelling. Op de foto: De Renault 1916, 4 ci linders, cavdanaandrijving met origi nele carbidverlichting, achter- en parkeerverlichting met petroleum ar riveerde zaterdagavond voor het raadhuis te Oostburg. (Advertentie) te Steenbergen. Inwoner uit St.-Philipsland ernstig gewond Op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Steenbergen ter hoog te van de Oude Molen te Lepelstraat is zaterdagmiddag een ernstig on geluk gebeurd. De 22-jarige G. Reijn- goudt uit Sint-Philipsland kwam per motor van de richting Steenbergen gereden op weg naar Bergen c Zoom. Ter hoogte van de garat Buijk stak plotseling de 56-jarige G. v. d. Water uit Lepelstraat op een brommer de weg over. Hij werd door de motorrijder in volle vaart aange reden. Beiden maakten een ernstige val. Dokter Van Dijk uit Halsteren verleende de slachtoffers de eerste 1 hulp. Beiden hadden ernstige hoofd- wonden en een hersenschudding be- I komen. Zij werden in bewusteloze 'toestand per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Hun toestand is ernstig. Beveiliging overweg te Kapelie De overweg aan de Biezelingsestraat- Noordweg te Kapelie zal op korte termijn worden beveiligd met zgn. halve overwegbomen,, die bij nade ring van de trein automatisch neer gaan. De huidige draaisloitbomen zullen, evenals dat in vele andere plaatsen in ons land al het geval is geweest, geheel verdwijnen. Iet werk bestaat uit twee fasen, na melijk verbetering van de „bevloe ring" van de overweg en plaatsing van de nieuwe beveiliging. Het eer ste karwei, dat bestaat uit het aan brengen van betonplaten tussen de rails op de overweg, wordt uitge voerd in de periode van 28 juli a.s. tot en met 31 juli. Tijdens deze pe riode zal de overweg voor alle ver keer zijn gesloten. Het plaatsen van de halve overwegbomen zal op ëen later tijdstip worden uitgevoerd. Benoemingen waterschappen Bij K.B. is benoemd in de provincie Zeeland: tot lid van het bestuur van het waterschap Nol-Koude-en-Loven, F. P. Dieleman, te Hoek; tot gezwo rene van de Van Alsteinpolder, P. C. J. Boenne, te Graauw en Langendam; tot gezworene van de Melopolder, R. F. d'Hert, te Graauw, den geleden met succes opgevoerd te Middelburg. Het gezelschap werd ontvangen door de Koninklijke Maatschappij „De Me- lomanen", de Gentse zustervereni ging van H.MD.T., met wie reeds een groot aantal jaren een intensieve uitwisseling bestaat. Voor een uitver kocht huis werd daarna een zeer ge slaagde opvoering gegeven, die met ovaties door het Gentse publiek werd beloond. Voor de aanvang had de voorzitter van „De Meioman en", de heer A. Defrenne een sympathiek be groetingswoord gesproken, waarbij hij een geschenk had aangeboden. Na mens H-MD.T. had de heer B. A. van Verre dank gezegd voor de hartelijke ontvangst. De heer Van Verre gaf daarbij „De Melömanen" en de Gentenaren de verzekering, dat dit jaarlijkse uit stapje naar Gent door H.M.D.T. als een belevenis wordt ervaren, die mede zin geeft aan het leven dezer vereniging. „Deze goede traditie van bezoek en tegenbezoek willen wij dan ook van harte bestendigen" al dus spreker. De heer Van Verre bood op zijn beurt een klein, ge- schenk aan de heer Defrennè aan. Nadat de ovaties aan het slot van de voorstelling waren bedaard en na een verdiend huldigingstoespraakje van de heer Defrenne, sprak de heer W. de Pagter, voorzitter van H.M.D.T. een dankwoord, daarbij zustervereni ging en Gents publiek een van harte „tot weerziens" toeroepend. De voor stelling werd bijgewoond door Sche pen Dedeckeir, de erevoorzitter van „De Melömanen" prol De Kayser en de kanselier van het Nederlandse con sulaat in Gent, mej. Van Acker. Na afloop verenigden de leden van H.M. D.T. en ,De Melömanen" zich aan een klein souper. PIIIIIIHIIHIII Kl'IUIÜIilllllllllllJÜ! H Vlissinger zag zijn g vakantie in gevaar g If Bij de politie te Vlissingen M deed een ingezetene van deze H stad aangifte van vermissing van een loonzakje, inhoudende §e ruim honderd gulden aan va- kantiegeld. De man meende, dat het bedrag in een café in H de binnenstad uit een zak in H zijn kostuum was gestolen. On- j! middellijk trof de politie maatregelen; men trok naar het aangewezen café en fouil- n H leerde alle bezoekers. Evenwel zonder resultaat. De volgende morgen kwam de H H „bestolene" vertellen, dat zijn H vrouw het loonzakje in een hoekje van een bepaald klein f§ H vertrekje had gevonden. H De vakantie van het echtpaar H- kan nu toch doorgaan... lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Twee baders in moeilijkheden bij Bath Zondagmiddag kwamen twee baders, die bij Bath aan het zwemmen wa ren in moeilijkheden. Zij werden namelijk door de sterke vloedstroom gegrepen, en konden niet meer te rug zwemmen naar de wal. Zij wis ten echter de aandacht te trekken van enkele toeristen langs de dijk, die onmiddellijk de heer B. Kanters waarschuwden, een palingvisser, die samen met zijn knechtdirect uit voer. Juist op tijd kwamn zij bij de onfortuinlijke zwemmers, daar deze al erg uitgeput waren. VANDAAG. Middelburg Electro Duinkerken, 19 en 21.15 uur, 18 laar; Schouwburg: Hercules, 20 uur, 14 jaar; Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—23 uur. Vlissingen Alhambta: Liefde wordt duur gekocht, 19 en 21 uur, 18 jaar; Luxor: Geen genade voor bandieten, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Slachtoffers trottoir, 20 uur, 18 jaar. het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2