PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew: wij hadden géén ruzie maar vriendschappelijk gesprek de BILT Zon en zee in zomers Zoutelande Nixon brengt ook bezoek aan Polen BRUTALE INBRAAK IN LONDEN - MOGELIJK - OPGEHELDERD VROUWELIJKE ARTS GEDOOD BIJ BRAND IN KATWIJK VERWACHT.. 202e jaargang - no. 174 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. FEL DEBAT WERD TOCH OVER T.V. UITGEZONDEN Zondag heeft de Russische premier zich gekeerd tegen de journalisten die volgens hem het gesprek tussen hem en Nixon van vrijdag verkeerd zouden hebben weergegeven. Zekere journalisten hebben geschreven dat wij ruzie hadden en dat we elkaar beledigden. In feite hadden wij een vriendschappelijk gesprek, zonder bitterheid" aldus de Rus. Radio-Moskou meldt dat Nixon en Kroesjtsjew zondag over de beraad slagingen te Genève en de aldaar behandelde vraagstukken hebben ge sproken, benevens over de Russisch- Amerikaanse betrekkingen. Volgens radio-Moskou waren de besprekingen „openhartig en levendig" geweest. De Amerikaanse vice-president, Ri chard Nixon, zal na zijn bezoek aan Rusland een bezoek van twee dagen aan Polen brengen, zo is zaterdag officieel door de Amerikaanse dele- fatie is Moskou bekendgemaakt. Hij zal op 2 augustus in Warschau aankomen. Hij zal worden vergezeld Het gesprek, dat de Amerikaanse vice-president Nixon en de Russische minister-president Kroesjtsjew vrijdag hebben gevoerd in een modelkeu ken in de Amerikaanse tentoonstelling te Moskou heeft veel stof doen opwaaien. De drie grote Amerikaanse televisiemaatschappijen hebben zaterdagavond de film van het felle debat uitgezonden. Kijkers hadden echter de indruk dat beide staatslieden tijdens het debat hun goed hu meur hebben bewaard. Het besluit om de films uit te zen den werd genomen kort nadat de perssecretaris van Nixon in Moskou had gezegd dat de vice-president het eens was met de Russische eis dat de door de Amerikaanse televisie maatschappijen voorgenomen uitzen ding van de banden zou worden uit gesteld. Nixon diende wel een krach tig protest bij de Russische regering in over de censuur op de films van fotografen, die hem op zijn reis ver gezellen. Ook de Amerikaanse am bassade te Moskou had gelast de uit zending uit te stellen. Herter bracht kort bezoek aan W.-Berlijn. Do Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Herter heeft zater dag eeu bezoek gebracht aan West- Berlijn om daar de „Zeiten Allee" te herdopen in „John Foster Dulles Al lee". Hij heeft van dit kort bezoek gebruik gemaakt om de Westberlij- ners nogmaals duidelijk te verzeke ren, dat de westelijke troepen in Berlijn blijven en dat het westen zich geen enkele tijdslimiet voor zijn be zettingsrechten zal laten opdringen, noch concessies die de vrijheid van het woord en andere bij vrijheid ho rende rechten in West-Berlijn zou den aantasten. De Westberlijners van hun kant kwa men bij honderdduizenden de straat op om te getuigen van hun vertrou wen in de opvolger van Dulles, die West-Berlijn, zoals burgemeester Brandt zei, steeds beschouwd heeft als één van zijn beste vrienden. De mensen braken door de politie-afzet- ting heen om Herter de hand te druk ken en hem op de rug te slaan. Over al klonk „hoera voor Herter" en „goed zo Herter". Het vertrek van de Amerikaanse minister moest twin tig minuten worden uitgesteld van wege deze overweldigende belang stelling. Pllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljij: ,Nee voor Nike.' j H De Noorse communisten, die ÏH een campagne voeren tegen het m H leveren van Nike-raketten aan Noorwegen, hebben onbewust een anti-Kroesjtsjew-actie ont- ketend. Voor het ontschepen H van de eerste raketten beplak- H ten zij muren met de woorden H „nee voor Nike". Een blad, dat een opinie-onderzoek instelde, H ontdekte dat de meeste onder- n s waagden van mening waren H dat Nike de afkorting voor Ni- kita Kroesjtsjew was en iets te maken had met het afzeg- §f gen van zijn bezoek aan Scan- 1| dinavië. §f Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Nederlanders verdacht van overval in Antwerps station. Een Nederlander, E. W. uit Utrecht, wordt ervan verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag een overval te hebben gepleegd op een loket in het centraal station te Antwerpen. De overvaller sloeg met een in een krant gewikkelde steen het loket raampje stuk, waarachter de loket bediende Van de Putte zijn nacht dienst verrichtte en graaide het in zijn bereik liggende geld weg. De loketbediende, die door glasscher ven aan zijn armen was gewond, liep hem achterna maar slaagde er niet meer in hem te pakken te krijgen. De mobiele brigade van de politie zette een aantal straten af en arres teerde om half zes 's morgens de Ne derlander, die beantwoordde aan het door de loketbediende gegeven signa lement van de overvaller. Hij zou in middels ook door de bediende zijn herkend. Het is niet bekend of de Nederlander die ter beschikking van de onder- zoekrechter is opgesloten, de buit op zak had. Het gestolen bedrag is niet bekend. Erg groot schijnt het niet te zijn. Tijdens zwemmen verdronken. In het zwembad te Haarsteeg, ge meente Vlijmen, is zondag eën 23- jarige jongeman, afkomstig uit Haarlem, verdronken. Hij was op de bromfiets naar Haarsteeg gekomen, had aan de Wiel zijn tentje opgezet en is het water ingegaan. Hij begaf zich buiten het afgepaald gebied, waar het zeer diep is. En om dat hij niet behoorlijk kon zwemmen verdween hij in de diepte. Nadat hij opgehaald was heeft men nog ver geefs getracht de levensgeesten op te wekken. door admiraal Rickover, atoomdes kundige bij de Amerikaanse marine die in de omgeving van Warschau geboren is. Dat Nixon in de gelegenheid is Po len te bezoeken vindt zijn oorzaak in het feit dat de Russen hem niet toestaan de thuisvlucht over Sibe rië te maken. Derhalve heeft hij eni ge tijd over voor zijn terugkeer naar Washington. Het is nog niet bekend of hij een bezoek aan West-Berlijn en Genève zal brengen. Malvestiti voorzitter van Hoge Autoriteit De zes ministers van buitenlandse zaken hebben de Italiaan P. Malves titi benoemd tot voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Voorts besloten de ministers in de notulen te doen opnemen, dat de mandaten van de beide vice-voorzlt- ters van de Hoge Autoriteit, de Ne derlander Spierenburg en de Belg Coppé zullen worden verlengd. In kringen van de E.E.G. verklaarde men zaterdag dat de zes ministers het er zaterdagmorgen op de besloten zitting over eens zijn geworden dat prof. Walter Hallstein, de voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., voor twee jaar herkozen moet worden. AMSTERDAMSE POLITIE GRIJPT POOL Ook drie Nederlanders in arrest gesteld. Met de arrestatie van de 46-jarige machinist J. K. uit Konden, een sta tenloze Pool, die al 19 jaar in Enge land verblijf houdt, heeft de Amster damse recherche waarschijnlijk licht gebracht in de tot dusverre onopge helderde spectaculaire inbraak in het kantoor van Thomas Cook en zo nen te Richmond bij Londen. In het weekeinde van 6 tot 8 juni lieten een of meer daders daar met explosief materiaal een brandkast springen en ;ingen er met een flinke buit van- ioor. Aan contanten en aan travel- lerscheques miste men maandags circa 60.000 golden. De vrijdag in de Amsterdamse bin nenstad aangehouden machinist had van deze buit travellerscheques in zijn bezit voor 470 dollar en 225 pond sterling. Hij is opgesloten in het hoofdbureau en zal waarschijnlijk dezer dagen aan Scotland Yard wor den uitgeleverd. Precies vier weken na de inbraak in Richmond werd op soortgelijke wijze een brandkast geforceerd in de kan toren van Thomas Cook in Londen. Ditmaal verdween er aan travellers cheques 16.000 pond sterling en aan contanten 4000 pon-I. Van deze buit had de thans gearresteerde statenloze Pool geen cheques op zak. In verband met deze zaak zijn in de afgelopen dagen bovendien drie Ne derlanders gearresteerd, van wie uit gezocht zal worden of zij al of niet te goeder trouw waren toen ze po gingen deden de machinist behulp zaam te zijn bij het verzilveren van de cheques in Nederland. Zij zijn de 27-jarige metaalbewerker W. K. en diens 38-jarige stiefvader, de kan toorbediende H. P., beiden uit Am sterdam, alsmede de 22-jarige zee man C. K. uit Leiden. Aan de laatste had de machinist reeds in Londen een aantal van de gestolen cheques overhandigd met de Foto: Twee grote oud-Saksische boerderijen in Wacht urn (gemeente Dalen, Drente) zijn zaterdag volko men in de a-s gelegd. De resten van een van de boerderijen tijdens het nablussen. President Bourguiba van Tunesië heeft een uitnodiging van koning Hoessein voor een bezoek aan Jordanië aanvaard, zo is in Tunis bekendgemaakt. De uitnodiging was vervat in een persoonlijke brief van de koning over Arabische vraagstukken, in het bijzonder Algerlë en Palestina, die een Jordaanse missie tijdens een bezoek aan Tunesië aan Bourguiba heeft overhandigd. belofte dat hij een beloning zou ont vangen, indien de zeeman erin slaag de de cheques te verzilveren. Dins dag reisde de machinist per boot naar Nederland en woensdag zocht hij de Leidse zeeman in Rotterdam op. Volgens de verklaring van beiden had de jongeman nog geen enkele cheque geïnd. Hij gaf ze dus alle aan K. terug. Woensdagavond nam K. zijn intrek bij de hem bekende metaalbewerker in Amsterdam en donderdag kreeg deze toevallig bezoek van zijn stief vader. K. gaf hem een cheque mee en de stiefvader liep daarmee een hem bekende bank binnen. Op zijn vraag of deze cheque waarde had, sloeg de bankbediende een lijst van geblokkeerde nummers op. Hij ontdekte dat de hem getoonde cheque geblokkeerd was en waar schuwde de politie. Het was niet moeilijk de stiefvader te vinden, want deze was bij het bankpersoneel bekend. De stiefva der deelde mee hoe hij aan de che que gekomen was, zodat ook zijn stiefzoon prompt gearresteerd werd. Inmiddels was de Pool ech ter al vertrokken. Vrijdag slaagden rechercheurs er echter in op aan wijzingen van de stiefzoon de ma chinist in de binnenstad te arres teren. DRIE BOERDERIJEN VERNIELD Vele hectaren bos en heide prooi der vlammen. In ons land hebben in het afgelopen week-einde verscheidene branden ge woed. Het vuur eiste zondag eéc slachtoffer, namelijk de arts me vrouw E. A. G. van den BurgGrijm uit Leiden. Zij logeerde bij de kunst schilder P. Cox in Katwijk aan de Zee. Door een nog onbekende oor zaak brak er brand uit in de woning van de kunstschilder. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de vrouwe lijke arts zich niet meer in veilig heid kon stellen. Haar vijftienjarige zoon kon door de bewoner via een raam worden gered. Hij is met brand- en snijwonden in een zieken huis opgenomen. De w oning werd ge heel in de as gelegd. Zaterdag werden twee boerderijen in Wachten (gemeente Dalendoor brand verwoest. Vijftien mensen ge raakten daarbij dakloos. Beide ge bouwen waren oude Saksische boer derijen met rieten daken. Zondagmiddag verbrandde de boer derij van de heer J. Langendijk te Beemster, De boerderij was drie eeuwen oud en behoorde tot de oud ste van de Beemster. De schade be draagt ongeveer f 75.000. Amsterdam Afgeleid door de komst van de bakker liet mevrouw Asselbergh in Amsterdam-Noord zaterdag middag omstreeks een uur even haar keuken in de steek. Dat kor te ogenblik werd haar noodlot tig, Toen zij de bakkersknecht aan de voordeur te woord stond laaiden de vlammen in de keuken op de eerste verdieping hoog op. In korte tijd baande het vuur zich een weg door de zolder en het dak van de oude woning en binnen een half uur was de gehele boven verdieping uitgebrand. Een vrouw met een baby konden tijdig het huis verlaten. Tilburg Een uiterst felle en gevaarlijke bos brand heeft zaterdagmiddag in Til burg 25 ha bos in vlammen doen opgaan. Op de „Kruidenteelt" te Roggel, een bos- en heidegebied van 300 tot 400 hectare is zaterdag brand ontstaan in een combine (maai-dorsmachine) op een perceel korenland. Door de snelle en om vangrijke hulp heeft men de opper vlakte van de brand betrekkelijk be perkt kunnen houden, in naar voor lopige schatting S a 11 hectaren bos en bouwland deed het vuur zijn ver nielend werk. Nijmegen In de staatsbossen tussen Nijmegen en Groesbeek heeft zich zondagmid dag omstreeks één uur een felle brand ontwikkeld ten zuiden van het sanatorium „Dekkerswald". De brandweren van Nijmegen en Groesbeek, geassisteerd door vijftig militairen van het in Heumen geves tigde kampement, konden door snel ingrijpen het vuur beperken tot een oppervlakte van ongeveer vijftien hectaren. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt, 22 gr. Ypenburg, onbewolkt. 24 gr. Vlissingen. licht bewolkt, 24 gr. Eelde, licht bewolkt, 24 gr. De Biltt onbewolkt, 26 gr. Twente,' onbewolkt, 27 gr. Eindhoven, licht bewolkt, 28 gr. Zuid-Limburg, onbewolkt, 27 gr. Helsinki, half bewolkt, 30 gr. Stockholm, licht bewolkt, 30 gr. Kopenhagen, onweer. 28 gr. Aberdeen, geheel bewolkt. 22 gr. Londen, regen, 28 gr. Amsterdam, onbewolkt, 25 gr. Brussel, onbewolkt. 27 gr. Luxemburg, licht bewolkt. 28 gr. Parijs, licht bewolkt, 30 gr. Bordeaux, onbewolkt, 30 gr- Grenoble, licht bewolkt. 30 gr. Nice, licht bewolkt, 27 gr. Berlijn, licht bewolkt, 26 gr. Frankfort, onweer. 32 gr. München, zwaar bewolkt, 25 gr. Zürich, onbewolkt, 28 gr. Genève, onbewolkt, 30 gr. Locarno, licht bewolkt, 28 gr. Wenen, half bewolkt, 28 gr. Belgrado, zwaar bewolkt, 28 gr. In de officiële taal van ons aller K.N.M.I. te De Bilt werd het gisteravond zó gezegd: „Een uitloper over de Noordzee van een ten noor den van IJsland liggend hogedrukgebied, be heerste het weerbeeld gedurende het week einde. Zonnig en droog weer, met voor de va kantiegangers ideale temperaturen: 22 gra den aan de kust, 28 graden in het zuiden en oosten van het land"... Vanzelfsprekend hebben ook de vakantiegan gers in Zeeland en dat zijn er op het ogen blik nogal watl het afgelopen weekeinde volop van dit „zonnige en droge weer" gepro fiteerd. Aan de stranden hebben weer honder den en nog eens honderden genoten van zon en zee soms, zoals op deze in Zoutelande gemaakte foto te zien is met een bescher mende duinenrij als fraai, natuurlijk décor. Zon en zee in zomers Zoutelande! Voor va kantiegangers Inderdaad een ideale combina tie. Een zonnig weekeinde, derhalve en... dat is dan nog mooi meegenomen. Want wederom volgens het K.N.MX is de kans groot, dat er nu een einde komt aan de langdurige droogteperiode. Een „onstabiel weertype", met kans op regen en onweer kan zich in deze dagen over heel Nederland uitbreiden. Maar intussen hebben gelukkig al zeer velen Zeeland leren kennen als een bijzonder zonnig vakantieland.... (Foto P.Z.C.) Geldig tot hedenavond KANS OP EEN BUI Vrij veel bewolking met plaatselijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind, voornamelijk tus sen oost en zuid. Warm weer. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Een depressie die van Ierland dich terbij komt zal ons geleidelijk min der bestendig strandweer brengen. De kans op wat meer bewolking en een plaatselijke regen- of onweersbui wordt vandaag al groot maar de mid- dagtemperatuur zal nog boven 20 graden Celsius komen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Vooruitzichten: minder stabiel strand weer met tijdelijk meer bewolking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1