Breskens organiseert voor de zevende maal visserij-feesten Temporisering van de dijkverhogingen? VIERDE „DELTADIJK" LANGS WESTERSCHELDE OPGELEVERD WERKGELEGENHEID THOLEN IN COMMISSIE AAN ORDE STEMMEN UIT DE KERKEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 JULI 1959 VAN 14-16 AUGUSTUS A.S.: Van bezoekers Zal entree worden gevraagd ter bestrijding hoge kosten BRESKENS gaat zich weer opmaken voor haar visserijfeestenVoor de zevende maal in successie zullen van vrijdag 14 tot en met zondag 16 au gustus, deze feestelijkheden worden georganiseerd door het „Comité Vls- serijdagen Breskens". Op de eerste dag ook wel de „stil le" dag genoemd zal Breskens' burgemeester, de heer J. A. Eekhout, de feesten openen op het Spuiplein. Het muziekgezelschap „Uit het volk, voor hot volk" verleent daarbij muzi kale medewerking. Na het hijsen van de vlag zal de burgemeester over gaan tot de uitreiking van de ere- wïmpel aan de beste garnalenvisser van Breskens, die deze erewimpel op zijn vaartuig mag voeren. Hierna vaart de Breskense garnalen- vloot met een groot aantal genodig den uit, om op zee te demonstreren hoe men nu eigenlijk garnalen vangt en verwerkt Onder het publiek zul len plastic zakjes verse garnalen wor den uitgereikt, terwijl zelfs de gar- nalenmijn in bedrijf zal worden ge steld, alles om de bezoekers een in druk te geven van hetgeen er zoal in het garnalenbedrijf omgaat. Omstreeks twee uur van die eer ste dag zal een flottilje mijnenve gers van de Koninklijke Marine, bestaande uit de vegers „Axel", „Gieten" en „Aalsmeer", onder commando van Itz. 2e klas o.c. W. Enterman, dc haven van Breskens binnefalopen voor een driedaags bezoek. Over en weer zullen door de officieren van deze schepen en het gemeentebestuur van Bres kens bezoeken worden afgelegd. De drie mijnenvegers worden des avonds feestelijk verlicht, terwijl het publiek in de gelegenheid wordt gesteld de schepen te bezoe ken op zaterdag en zondag van 24 uur en van 7S.SO uur. Verder zal er op de eerste dag een jaarmarkt worden gehouden met een standwerkersconcours, terwijl des avonds een concert op het Spuiplein wordt gegeven door het Vlissings jeugdaecordeon-orkest. Corso 's Zaterdagsmiddags om drie uur wordt gestart met een bloemencorso, waaraan behalve door verscheidene praalwagens met levende bloemen, wordt deelgenomen door een aantal muziekgezelschappen uit diverse Zeeuwse plaatsen, de jeugddrumband van Uzendijke en het grote muziek gezelschap van de Nederlandse dou ane te Rotterdam. Naast een grootscheepse balonnen- wedstrijd voor de jeugd (met als eerste prijs een fiets!), een rolschaat- senshow door 32 jongens en meisjes uit West-Brabant, worden er in de Bloemenwijk en op het Spuiplein concerten gebracht. Des middags wordt verder nog een voetbalwed strijd gespeeld tussen de bemannin gen van de mijnenvegers en het eer ste elftal van Breskens, terwijl de zaterdag besloten wordt met een Fototoestel was zoek..... Tijdens het toeristenseizoen krijgt de politie vaak de moei lijkste problemen op te lossen. Zo deed een Duitse toerist don derdag bij de Middelburgse po litie aangifte van vermissing van een kostbaar fototoestel. Hij kon alleen vertellen, dat hij het op Miniatuur Walcheren op een tafeltje had laten liggen. Toen hij terugkwam was het verdwenen. De hoofdstedelijke Solitie ging onmiddellijk op on- erzoek uit. Hierbij kwam men aan de weet dat een Engels man het zolang had meegeno men. Dit was gezien door een landgenoot, die ook de naam van het hotel wist waar deze Engelsman verbleef. Hier kreeg men echter te horen, dat deze was vertrokken naar Oostende op weg naar huis. Nu de naam eenmaal bekend was, werd het zoeken ook veel gemakkelijker. De politie van Oostende was spoedig ingelicht, zodat deze de toerist kon attenderen op zijn „vergissing". Een gelukkige Duitser zal nu binnenkort een uitstapje maken naar Oostende om zijn apparaat bij de politie op te halen. Dit ter vermijding van vele douaneformaliteiten. ü'lüllllllll) Brand in droogstaande kreek te Biervliet Donderdagmiddag werd Biervliet even opgeschrikt door brand. Een droogstaande kreek in het land van de landbouwer A. de Dobbelaere in de Angelinapolder was door het in brand steken van stro op een aangrenzend perceel grond waar gerst had ge staan, eveneens in brand geraakt. Het kurkdroge riet in de kreek brandde in een ommezien als een fak kel. De heer De Dobbelaere stelde sa men met zijn zoons en arbeiders po gingen in liet werk de brand, die in verband met de in de nabijheid gele gen boerderij en de op het land staande oogst wel eens ernstige ge volgen had kunnen hebben, met zand enz. te blussen. Dc pogingen hadden echter weinig resultaat. Wanneer men op een bepaalde plaats het vuur onder de knie had, laaiden op een andere plaats de vlammen weer al hoog op., In verband hiermede werd de brandweer van Hoofdplaat gealar meerd om de strijd met het vuur aan te binden. Deze was zeer spoedig ter plaatse. Na enige tijd hard werken lukte het haar het vuur te bedwingen.' taptoe door de „Douanekapel", 's Zondagsmiddags om half vier ver trekt het bloemencorso ten tweede male, nu weer opgeluisterd door een aantal andere muziekgezelschappen. Aan het corso nemen onder meer deel „Ali-Baba-en-de-veertig-rovers" uit Oostende en de bekende „Heyster Klakkertjes". Ook op de laatste dag worden verscheidene concerten ge- §even, waarna om half zeven op het ranjeplein, het optreden begint van het cabaret, met onder andere Rudy Carrell, de Wico's en Selvera's, de acrobaat Martinelli en zijn partner en vele andere artiesten. Na de taptoe verzorgd door het grote Bossche mu ziekgezelschap, volgt tot slot van de ze visserijdagen een machtig vuur werk aan de Westhaven, groter dan ooit in Breskens vertoond. Entreegeld „Om een beter financieel niveau te verkrijgen", zo vertelde ons de heer J. W. Carels, voorzitter van het comité, „zal men een beroep doen op het ongetwijfeld talrijke publiek, dat IJreskens gaat bezoe ken ,om entree te betalen. De kos ten van de feestelijkheden, die ieder jaar groter worden en nu reeds de vijftienduizend gulden be naderen, moeten nu eenmaal er ken, om entree te betalen. De kos- gaan het comité boven het hoofd groeien. Vandaar dat men voor de komende feesten een entreeprijs gaat vaststellen. Het bezoek aan het avondprogram ma, waarvoor tijdens vorige feesten een toegangsprijs werd gevraagd, is dan verder vrij toegankelijk. Voorlo pig worden de feesten nog gesubsidi eerd door de gemeente Breskens. de V.V.V. en de plaatselijke middenstan ders, maar men streeft vla een ge ringe entree naar „self-suppor- ting". Breskens verwacht hij de feestelijk heden van dit jaar nog meer bezoek dan bij voorgaande gelegenheden. Er zullen dan ook extra boten worden ingelegd op liet traject Vllssingen Breskens en extra bussen naar het achterland. Op zaterdag en zondag vertrekken de laatste bussen om half twaalf en de laatste boot naar Vlis- singen om kwart voor twaalf. Middenstandsexamen te Terneuzen Vrijdag slaagden voor het midden standsexamen te Terneuzen: mevr. E. A. Rijn-Leys; I. J. van de Sande; J. D. Schipper; C. Schrier, allen uit Kapelle; T. B. I. Rademakers, Kloos- terzande: J. J. de Regt en J. E. de Visser. Biervliet; A. C. E. M. Qua- taert, E. L. Quataert. A. E. Reynders en T. C. H. van de Vijver, allen uit Slui6; mevrouw J. Rinn-Faas en J. C. Verhulst, beiden Axel, I. A. Ris- seeuw en A. A. Jansen van Roosen daal, Oostburg; A. T. Scheele, A. J. Stal, A. van der Steen, J. A. Ver- brugge en J. M. Vermaere uit Ter neuzen; mevrouw A. C. Seherbeyn- Boonman, Breskens; K. L. Schuer- man, Koewacht; J. F. Schueren en A. M. Serrarens, beiden Vogelwaarde; M. C. de Smet, Sluiskil; M. Snoep, Goes, mevrouw J. L. Styaert-de Buck Schoondijke; S. van de Velde, Wil- ninadorp; J. Verbeem, Ovezande; /erstraeten, IJzendijke; G. J. J. de Waal, Nieuw-Namen; F. J. M. van de Walle, Hulst; J. C. Westdorp 's-Heerenhoek; P. J. de Wild, Co- li jnsplaat; A. L. S. Wiskerke, Phi lippine en P. Wolfert, Hoek. Mulo-examens te Bergen op Zoom Voor het mulo-examen slaagden vrij dag te Bergen op Zoom: E. A. A. M. de Dekkere, Clinge; R. L. E. Buijse, Hulst; A. M. de Smit, Sluiskil; W. J. E. Heijart, Sas van Gent; J. C. E. Tacq, Terneuzen; G. H. Tak, Sas van Gent; C. F. G. Thomas. Westdorpe; J. van Oeffelen, Tholen. TUINBOUW GEEN OPLOSSING Te weinig emplooi voor l.t.s.'ers Tijdens eon vergadering van de Com missie Werkgelegenheid Eiland Tho- Ion te Stavenisse werden besprekin gen gevoerd met een vertegenwoordi ger van de rïjbstuinbouwconsulent in Zeeland over intensivering van de tuinbouw en met de directeur van de technische school te Sint-Maartens dijk, de heer J. van Vredeveld over plaatsingsmogelijkheden voor gedi plomeerde l.t.s.-ers. Hoewel in de tuinbouw voor Tholen ongetwijfeld perspectief zit, kon men met betrekking tot een daaraan ver bonden uitbreiding der werkgelegen heid niet bepaald een optimistisch ge luid laten horen. Wel kan bij „gezins bedrijven" de werkgelegenheid door het telen van intensiever gewassen toenemen, zodat dit in een gemeente met een groot aantal kleinere be drijven wel van invloed kan zijn. Dat hiermee evenwel <le overschotten uit de landbouw worden opgevangen, mag niet worden verwacht. Trouwens van een tuinbouwtoename op Tholen kan nog nauwelijks wor den gesproken. Momenteel zijn er voor degenen, die reeds in het bezit zijn van een teeltvergunning A wat meer faciliteiten om een bijzondere tuinbouwteeltvergunning te krijgen voor winterbloemkool. Een oplossing van het vraagstuk werkgelegenheid kan niet of zeker niet alléén in tuinbouwintensive- ring gevonden worden. Ook het geluid van de directeur van de technische school was niet opti mistisch. Slechts een beperkt gedeel te van de 26 aan de lagere technische school te St.-Maartensdijk gediplo meerden kon in eigen omgeving em plooi vinden. Nu is het anderzijds niet zo, dat deze jongelui helemaal geen werk kunnen vinden, maar hét gaat er vooral om of dat mogelijk is in de streek zelf. Ter sprake kwam bij dit onderwerp het behoefte-element in andere am bachten dan timmeren en metaal bewerking (de beide l.t.s.-vakken te St.-Maartensdijk)Men zag geen mogelijkheid aan de lagere techni sche school een constante cursus te verbinden voor schildersgezel, waar men eerst dan voor subsidië ring in aanmerking komt, wanneer er een bepaald aantal (18) leer lingen per cursus wordt gevonden. Wel zal getracht worden, met naar de mening van de directeur meer kans van slagen, om te komen tot een cursus voor automonteur. RESULTATEN Waar wel concrete resultaten mee be reikt werden, was de tentoonstelling (Slot van pag1) tot allen, die op enigerlei wijze hun medewerking hebben verleend bij de totstandkoming van het nieuwe dijklichaam. Over het nieuwe gemaal te Schore deelde de heer Dekker mede, dat de bouw hiervan noodzakelijk was ge worden door de wateroverlast, waar mede men met name in 1957, in het 1.350 ha grote gebied ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland en ten noorden en ten zuiden van de spoor lijn VlissingenBergen op Zoom te kampen had. Even ten noorden van de spoorlijn is thans een gemaal ver rezen, dat uitwatert op het kanaal door Zuid-Beveland. De bemalings installatie bestaat uit twee pompen, elk met een capaciteit van 28 kubieke meter per minuut. Dc totale stich- tlngskosten bedroegen 138.000. Na dit openingswoord werd een rond- wandelingetje gémaakt door het vei linggebouw, waarbij de genodigden een plastic zakje met kleurige ap pels werd aangeboden. Vervolgens toog het gezelschap naar het gemaal nabij de Vlakebrug, waar de commis saris der koningin in de provincie Zeeland, bijgestaan door machinist A. Snoep, door het overhalen van een handel de hoogspanning inschakelde, waarop het gemaal in werking kwam. Voorts werd de machtige Deltadijk nabij Hansweert en de vernieuwde suatiesluls In dit dijklichaam bezich tigd. In hotel „De Korenbeurs" te Goes zaten de genodigden vervolgens aan een diner aan, waar als eerste de commissaris het woord voerde. Hij vond het een bijzonder goede gedach te van het pas geconcentreerde wa terschap om ook de vroegere polder bestuurders van de polder Kruin in- gen en het waterschap „De Brede Watering Bewesten Yerseke" voor deze officiële- oplevering uit te nodi gen. Dank zij de voortreffelijk wer kende dienst van het waterschap „Dé Brede Watering van Zuid-Beveland" is deze dijkverhoging en -verzwaring betrekkelijk „geruisloos" verlopen, aldus de commissaris. De heer Dekker deelde nog mede, dat hij goede hoop had, <lat binnen af zienbare tijd begonnen zal worden met verbetering van de Vier Wegen, die zoals bekend voor en groot deel het zware vervoer uit de Zak Bij de officiële oplevering van de vierde „Deltadijk" langs de Wester- scheldestelde de commissaris der koningin, jhr. A. F. C. de Casern, broot, ook het nieuwe gemaal Scho- re" van het Waterschap ,fie Brede Watering van Zuid-Beveland" in wer king. Op de foto: de commissaris (rechts) met de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker middenen de wa terbouwkundige van het waterschap de heer G. Beenhakker (links), na de bezichtiging van het pompgebouw. (Foto P.Z.C.). van Zuid-Beveland te verwerken krij gen. De heer Joh. Glerum, de dijk graaf van het voormalige waterschap „Kruinlngen", sprak voorts nog enige woorden. Hij vond de dijkverzwa ring niet volledig, daar er bij Hans- weert een gedeelte niet is verhoogd. Ir. Sprenger voerde het woord na mens de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, directie Zee land. Hij toonde zich met name ver heugd over de totstandkoming van het gemaal te Schore, omdat daar door bevorderd kan worden, dat het waterpeil in het kanaal door Zuid- Beveland zoveel mogelijk op circa 26 cm -f- N.A.P. blijft gehandhaafd. Het is voor de rijkswaterstaat een hele toer om thans dit peil te hand haven on daarom zijn we blij voor iedere druppel water die we krijgen, aldus do heer Sprenger. Jubilarissen „De Schelde" Bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zijn er vol gende maand weer een aantal jubila rissen. Veertig jaar zijn in dienst: de heren P. Langedijk (bedrijfsadmini stratie) op 1 augustus, J. Florusse (boordmontage) en W. van Gemert (reparatie-werkplaats), op 11 augus tus W. Sturm (montage en stcl- plaats) op 35 augustus M. Koets (voormontage) op 18 augustus. Hun 25-jarig dienst jubileum vieren de he ren G. W. Geeve (bedrilfsschool) en D. Roelse (koperslagerij) op 6 augus tus, J. P. Snijders (machinale be werking) op 11 augustus, J. J. van Eertennaam (zware plaatwerkerij) op 24 augustus en J. J. Snijders (ko perslagerij) en K. Cornelisse (maga zijn) op 31 augustus. Oorzaak: krappe rijksfinanciën (Van onze Haagse correspondent) Het ontbreken van de nodige geldmiddelen bij het Rijk zal er waarschijnlijk oorzaak van zijn, dat de versterking van de Ne derlandse zeewering in een min der snel tempo geschiedt, dan bij het aannemen van de Delta wet was voorzien. Zoals de za ken er nu voorstaan, zullen van de werkzaamheden aan de zee defensie alleen de afsluitingen van de zeegaten in het zuid westen van ons land en het ma ken van een keersluis in Har- lingen doorgang vinden. Voor de verhoging van de zee weringen in Zeeland zal, naar het zich vermoedelijk laat aan zien, slechts een zodanig bedrag ter beschikking komen, dat het in feite neer zal komen op een temporisering van deze werken. De plannen in Friesland en Gro ningen komen voorlopig in het geheel niet voor uitvoering in aanmerking. Brand op opslagterrein te Serooskerke (Sch.) Donderdagmiddag brak tc Seroos kerke (Sch) een vrij grote brand uit op het opslagterrein van de provin cie, gelegen nabij de splitsing van de provinciale weg naar Renesso. Het vuur vond gretig voedsel in het aan wezige droge gras en bracht ccn dermate sterke rookontwikkeling, dat het verkeer ter plaatse ernstig gehinderd werd. De brandweer van Haamstede werd gealarmeerd om het blussigswork te verrichten. Plannen voor oprichting reddingbrigade te Domburg In het gemeentehuis te Domburg wordt dinsdagavond a.s. een verga dering gehouden om te komen tot de oprichting van een reddingsbrigade ln Domburg. Veertien dagen geleden is op het oosterstrand reeds een plas- tic-reddlngsvlet gestationeerd. Het ligt in de bedoeling op korte termijn ook een dergelijke vlet op het wes- terstrand te plaatsen. Ook het plan tot indijking van de Lauwerszee zal de eerste jaren niet gerealiseerd worden. Hoewel men ons op het departement van Verkeer en Waterstaat meedeelde, dat de rege ring hieromtrent nog geen beslissing heeft genomen, schijnt het begro tingsplan van dit departement toch voor een groot deel reods in kannen en kruiken to zijn. Bij de overweging van een en ander zal ongetwijfeld een belangrijke rol hebben gespeeld het feit, dat de wer ken voor de afsluiting van de zee gaten in het huidige stadium geen enkele temporisering en zeker geen stopzetting toelaten. Het accent moet dus liierop vallen, wat evenwel con sequenties voor andere werken tot gevolg moet hebben. Het was echter niet mogelijk om van bovenstaande in welke vorm ook een bevestiging tc krijgen. „Dit Maakt Tholen". Dit kon worden vastgesteld aan de hand van door de deelnemers beantwoorde vragenlijs ten, waaruit bleek dat bij deze en gene orders waren geplaatst. Alge meen was men enthousiast over de opzet van deze tentoonstelling, ter wijl uit de beantwoording voorts bleek, dat er zelfs meer mogelijkhe den waven, dan men had aangedurfd. Met een nadelig saldo van 198 was de commissie heel behoorlijk uit deze tentoonstelling gekomen, ondanks de wat teleurstellende bijdrage van de Kamer van Koophandel. Aan de Provinciale Commissie voor de Industrialisatie zal gevraagd wor den een oriënterend bezoek aan het eiland te brengen. Voorts bleek dat van V.V.V.-zijde ge tracht zal worden meer belangstel ling voor het werk der vereniging te krijgen bij de streekbewoners en zo mogelijk tot oprichting van een streek-V.V.V. te komen. Besproken werd voorts de mogelijk heid van samenwerking tussen de aannemersbedrijven en de daardoor grotere kans om in aanmerking te komen voor grotere bouwobjecten in de streek. Gewezen werd op het nut van „welvaartsstatistieken", terwijl contact zal worden opgenomen met het E.I.B. (Economisch Instituut Bouwvereniging) te Delft. De Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen werd uitgebreid door de benoeming van de heer L. A. M. Elenbaas, directeur van de groen- voederdrogerij té Scherpenisse. Zeeuwse militairen gewond bij motorongeval Donderdagavond omstreeks tien uur is op de Antwerpseweg ter hoogte van de legerplaats Ossendrecht een ernstig ongeluk gebeurd. De motor ordonnans J. N., uit Brouwershaven met op de duo de militair A. de P. uit Axel kwamen van de heidebrand aan de grens teruggereden naar de kazerne. Op een paar honderd meter van de kazerne liepen enkele militai ren, wat de motorrijder te laat zag. Enkele militairen werden aangereden o.w. de militair H. uit Delft. Deze bekwam een hersenschudding, een enkelfractuur en een hoofdwonde. N. liep verwondingen aan zijn handen op, terwijl de duo-pasagier die tegen de grond werd geslingerd, over pijn in de rug klaagde en versuft bleef liggen. Alle drie gewonden werden per rodekruïsauto naar de kazerne vervoerd. H. is later naar het zieken huis te Bergen op Zoom overge bracht, Staatsexamen Voor het staatsexamen gymnasium A slaagden dezer dagen de heren A. J. Gevonden, H. F. M de Graaf, J. A. M. Hulshof en G. W. Overkamp, allen te Hulst. Twee Belgen verongelukt bij auto-ongeluk te Putte Op de verkeersweg van Bergen op Zoom naar Antwerpen Is vrijdag avond kwart over tien in de beruch te bocht bij het Putse Molentje te Putte een Belgische volkswagen in volle vaart tegen een boom gereden, waarbij twee inzittenden om liet le ven kwamen. De auto geraakte in brand en werd geheel verwoest. ie bestuurder, de Belg P. S. uit Ho boken bij Antwerpen, word door het open dak van de wagen op straat geslingerd. Met ernstige brandwon den is hij in het Burger Gasthuis te Bergen op Zoom opgenomen. De- twee verongelukte inzittenden, W. C. en J. M. uit Berchem, waren •espectievelijk 33 en 35 jaar oud. De brandweer van Ossendrecht trachtte de brandende auto te blus sen maar moest de assistentie inroe pen van het schuimkanon van de vliegbasis Woensdrecht. Het verkeer is meer dan anderhalf uur gestagneerd geweest. CSlot van pag. 3) meent© haar geloof belijden en haar schuld uitspreken. Zij kan zingende haar dank betuigen tegenover Hem, uit wiens hand zij alles ontvangen heeft. Is het mogelijk dat ook de jazzmu ziek tot dit doel wordt gebruikt? Ds. Tromp meent dat dit niet liet geval is. Naar zijn gedachten, waar toe hij verschillende bewijzen aan voert, past de jazz door haar wezen veel meer bij het heidendom dan dat ze gebruikt kan worden in de om gang met de levende God, die Zich in Zijn Woord openbaart. Er zitten allerlei elementen in de jazz die stammen uit het religieuso leven van de negers in West-Afrika. Toen ze als slaven naar Amerika werden ge voerd, hebben ze hun oeroude gods dienstige levensbesef meegenomen en mede daaruit is de tegenwoordige jazzmuziek geboren, die gericht is op extase. Volgens ds. Tromp is de ze muziek „niet geschikt om het Woord leveml te maken, opdat de mens gedreven wordt tot daden, waardoor de Vader, die in de heme len is, verheerlijkt wordt. In zijn artikel spreekt ds. Tromp ook over de zg. „spirituals", een be paald soort geestelijke liederen, die ook al van de negers afkomstig zijn. Hem is de vraag voorgelegd of het geen winstpunt zou zijn indien deze in een jeugddienst werden gezongen. Hij heeft de wedervraag gedaan: Is het zingen van een spiritual voor ons een daad van waarachtigheid, een vanzelfsprekende uiting van ons ge loof? Of is het een interessante op luistering van de kerkedienst, een attractie Hij vindt de spirituals niet in overeenstemming met het cul- tuurnivoau waarop wij nu eenmaal leven en h'et is hem duidelijk dat in teressante opluisteringen hot Evan gelie onwaardig zijn. De redactie van „In de Waagschaal" tekent bij het begin van deze artike lenreeks aan „dat het ook hierom gaat dat de moderne jeugd, die waar lijk zo onverschillig niet is als wel wordt aangenomen, weer gebracht kan worden tot belangstelling voor de kerk en haar eredienst". „Het zou ons niet verwonderen wanneer het blijken zou dat deze artikelen de stoot geven tot de zo noodzakelijke discussie op dit punt". Dat men in de eerste christenge meenten gezongen heeft, staat vast. Wat en hoe men gezongen heeft staat echter geenszins vast. In geen geval hebben zij het gedaan, zoaJs wij hot nu doen. Het kerklied heeft een zeer lange en interessante ont wikkeling doorgemaakt. Door som mige kenners van het kerklied wordt verdedigd dat het ontstaan zou zijn uit het in voortdurende herhaling zin gen van halleluja en amen. Wanneer wij gezang 61. van de hervormde bundel nemen, vinden we daarin het halleluja 11a iedere regel weer terug, en do gemeente zingt dit gezang van harte mee. Wij zitten vast aan do bekende klanken en het bekende ritme wanneer we zingen in de kerk. Het is helemaal niet noodzakelijk dat deze ten eeuwigen dage dezelfde blij ven. Toen we in de I6e eeuw de psalmmelodieën kregen, waren ook zij een geheel nieuw element We zijn nieuwsgierig nnar de discussie op de artikelen van ds. Tromp. Er blijven hier nog een heleboel vragen over, die met zijn artikelen niet zijn opgelost. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4