Franse strijdkrachten beginnen grote operatie in Algerije KLANKBORD Jazzmuziek in een kerkdienst MINIATUUR BL MINISTER KORTHALS NIET NAAR BENELUXCONFERENTIE K.N.A.C. TEGEN AUTO'S MET SNELHEIDSBEGRENZER ZATERDAG 25 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 99 Het Wereldgebeuren Tegen rebellen in bergen van Kabylië Met liet oprukken van twintig duizend man Franse troepen in het ten oosten van Algiers ge legen berggebied van Kabylië is de grootste militaire operatie van de thans viereneenhalf jaar oude Algerijnse opstand begon nen. De aanvallende Franse troepen staan onder persoonlij ke leiding van de bevelhebber van het Franse leger in Algerije, generaal Challe. Het doelwit van de aanval wordt gevormd door vijf- tot zesduizend opstandelingen, die zich bevinden in schuilplaatsen in het dicht beboste Akfadoe- Collecte voor geestelijk gehandicapte kmd Door de Federatie Nazorg; b.l.o., waarin samenwerken de R.-K. Ver eniging Cupertino, de Nederlandse Vereniging Nazorg B.O., het Prot. Clir. Nazorgverband en de drie Ouderverenigingen t.w.: R.-K, Ver eniging „Voor liet Zorgenkind", de Prot, Chr. Vereniging „Philadelphia" en de Vereniging „Helpt Elkander" zal een landelijke collecte worden ge organiseerd van 27 juli tot en met 1 augustus. Deze collecte wordt gehouden ten be hoeve van het geestelijk-gehandicapte kind. Het is de eerste maal dat voor dit doel in Nederland landelijk en in samenwerking tussen verschillende levensbeschouwelijke richtingen op het Nederlandse volk een beroep wordt gedaan. De overheid subsi dieert weliswaar voor 80 procent de noodzakelijke uitgaven, maar er moet toch nog altijd 20 procent uit parti culiere bijdragen komen. Westduitsers betalen 54 miljoen aan Noren West-Duitsland zal zestig miljoen mark (ongeveer 54 miljoen gulden) schadevergoeding betalen aan Noor se slachtoffers van de onderdruk king door het Nazi-regime. Na lange onderhandelingen is vrijdag in Bonn een overeenkomst hieromtrent ge sloten. Thor met filmcamera uit zee opgevist Van de Amerikaanse basis Cape Ca naveral is vrijdag een ballistisch pro jectiel voor middelgrote afstand van het type Thor gelanceerd. De neus- kegel. die was voorzien van een filmcamera, is later uit zee opge haald na 2700 km. te hebben afge legd. gebergte, waar zich toppeu van vijftienhonderd meter bevinden. De aanval is uit drie richtingen inge zet. Er is reeds contact met benden opstandelingen tot stand gebracht, doch er zijn nog geen gevechten op grote schaal geleverd. Woensdag j.l. zijn duizend man Franse valschermtroepen boven het Akfadoe-gebergte neergelaten, die meteen operaties zijn aangevangen. De Franse vloot heeft mariniers en commandotroepen van het Vreemde lingenlegioen tussen Bougie, in het departement Constantine en Port Gueydon aan wal gezet. Troepen, die in het Hodnagebergte twaalf dagen hebben gevochten (waarbij aan Franse zijde 46 solda ten vielen, terwijl de rebellen 304 man verloren) rukken thans in lange colonnes op naar het nieuwe strijdto neel. Via het zeer moeilijk toegankelij ke Hodnagebergte hebben de op standelingen geruime tijd uit het Auresgebergte afkomstige man schappen en voorraden naar Ka bylië overgebracht. Het berggebied van Kabylië was, sinds het uitbreken van de Algerijn se opstand, in november 1954, het voornaamste wervingsgebied van de opstandelingen. Het wordt bewoond door een 900.000 Algerijnen en ne genduizend Fransen. 99' Bij Cuyk is donderdag een miniatuur- Blériot-race gehouden. De deelnemen- de koppels moesten - - gedeeltelijk I fietsend en gedeeltelijk zwemmend j een vlag in Groesbeek ophalen en deze naar de Maas brengen, waar zwemmers klaar stonden om hel dun- doekje over de rivier te brengen en het vervolgens aan een oude toren in Cuyk op te hijsen. Foto: de start van de fietsende deel- nemers in Cuyk. NOTA OVER WATERWEGEN VAN BELGISCHE REGERING Bezwaren tegen discussie over Schelde-Rijnverbinding Van Nederlandse zijde zullen aan de Benelux-conferentie op 27 en 28 juli op de „Hoge Veluwe" de minister president, de ministers van buiten landse zaken, financiën en landbouw, alsmede de minister van economische zaken deelnemen. Ook de staatsse cretarissen van financiën en van P. B.O. en bezitsvorming zullen deel uit maken van de delegatie. De minister van verkeer en wa terstaat zal, zo is besloten, niet aanwezig zijn. Ofschoon, naar minis ter Luns dezer dagen ook nog aan het A.N.P. verklaarde, de conferentie in hoofdzaak over landbouwaangele- genheden zal gaan. zullen waar schijnlijk ook onderwerpen als de waterwegen en de openbare aanbe stedingen worden aangesneden. Inza ke de waterwegen heeft de Belgische regering in de afgelopen week een officiële nota naar Den Haag gezon den met de bedoeling de Schelde-Rijn verbinding in nadere discussie te brengen. Uit het feit, dat de minister van verkeer en waterstaat, Korthals, niet aan de conferentie op de Ho ge Veluwe zal deelnemen, wordt te Den Haag afgeleid, dat de Ne derlandse regering bepaald be zwaar heeft tegen deze laatste discussie. Dit bezwaar zou voort vloeien uit de opvatting, dat de Schelde-Rijn verbinding en het kanaal Terneuzen-Gent een bila terale aangelegenheid is, die DIE BOB TOCH. Op Londen Airport heeft de Amerikaanse T.V.-komiek, die onderweg is naar Brussel voor een partij golf met koning Boude- wijn, met een heel slaperig gezicht een blanco cheque getekend, die een handtekeningenmaniak hem voor hield. „Ik wil mijn vrienden eens la ten lachen", had de knaap gezegd. Aanvankelijk zette Hope zonder be zwaar hij was erg slaperig zijn handtekening, maar enkele minuten later werd hij zenuwachtig en liet hij zijn chauffeur jacht maken op de man met de blanco cheque. „Ze verzilveren die cheque toch niet hoop ik", zei Hope, toen iemand hem vroeg waarom hij zijn hele bankrekening weggegeven had. „Ik heb mijn bank-handtekening geluk kig niet gebruikt", murmelde hij, ter wijl zijn ogen over de fans dwaalden. Zonder de man met de blanco cheque is Hope tenslotte in het vliegtuig naar Brussel gestapt. Ontstellende overstromingen, veroor zaakt door aanhoudende zware regen val, hebben Oostenrijk geteisterd. Deze foto toont een moeder met haar zoontje bij haar vernielde woning te St.-Leonhart am Forst. De dood op de weg Gistermiddag om vijf uur is de vier jarige jongen R. Spiesens uit Loos duinen in de Emmastraat te Den Haag door de aanhangwagen van een vrachtauto overreden. Hij is ter plaatse overleden. De kleuter zat achterop de fiets bij zijn 12-jarige buurjongen, die in de Emmastraat ter hoogte van het W.S.M.-kantoor een stilstaande autobus wilde passe ren. Tegelijkertijd werd hij voorbij gereden door een vrachtauto met aanhangwagen, en op dat ogenblik kwam het fietsstuur in aanraking met de bus. Tengevolge daarvan kwam de kleuter te vallen. moeilijk past in de multilaterale sfeer van de Benelux. Voorlopig neemt ook de Belgische minister van verkeer niet aan de de conferentie deel. Uit. het zenden van de Belgische no ta inzake de waterwegen kan wor den afgeleid, dat de Belgische rege ring enige aandrang oefent om de Nederlandse minister van verkeer en waterstaat aan de conferentie te doen deelnemen. Hieraan wordt dus geen gevolg gegeven. Van Belgische zijde, zo bleek te Brus sel, worden waterwegen en aanbe stedingen beschouwd als vraagstuk ken, die op het ogenblik de algehele verwezenlijking van de economische unie beletten. Het wordt te Den Haag niet onwaarschijnlijk geacht, dat de bevindingen van de speciale Bgneluxcommissie van de S.E.R. in zake de harmonisatie van de land bouw in de drie landen en de aspec ten, die de E.E.G. daartoe opent, me de in de discussie betrokken zullen worden. Een agenda voor de besprekingen op de Hoge Veluwe is nog niet bekend, alleen een dagindeling. In bevoegde kring neemt men aan, dat minister Luns hierover zijn Belgische en Lu xemburgse ambtgenoten te Brussel zal raadplegen, waarna wellicht pas maandagmorgen een definitieve vast stelling van de agenda zal volgen. In bevoegde kringen te Den Haag werd te verstaan gegeven, dat de landbomvmoeilijkheden in de Benelux aan Nederlandse zijde als hoofdscho tel van de conferentie worden be schouwd. Gewezen werd op de ver schillen van inzicht, die de harmoni satie van de landbouw in de weg staan. Een belangrijk punt daarvan is de kwestie van de minimumprijzen bij de invoer in België van Neder landse tuinbouwprodukten. In het contact met zijn ambtgenoten zal minister Luns vandaag ook over leg plegen over het al of niet bespre ken van de Belgische nota. Twaalf vrouwen in Dublin gered door ijskast H De 22-jarige Francis Kenny heeft donderdagavond in een koelfabriek in Dublin 12 vrou- f§ wen het leven gered door ze in een ijskast te stoppen. Hij deed dit toen door een breuk §f in een leiding ammoniakgas de ruimte binnendrong waar zij aan het werk waren. ff Nadat hij de deur van de ijs- f§ kast goed had gesloten, bond H hij een natte doek voor zijn i| mond en slaagde hij erin door de met gas gevulde ruimten H de fabriek te verlaten en II alarm te slaan. De vrouwen zijn later door brandweerlie- H den uit hun benarde schuil- H plaats gered. 63 arbeiders die rr minder fortuinlijk waren, moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Directeur grootboek schrijft huiseigenaren De tekst van de mededeling, die de directeur van het grootboek dezer da gen zal zenden aan de bij het groot boek ingeschreven huiseigenaren, luidt als volgt: „Het is mij gebleken, dat onzeker heid bestaat met betrekking tot de verplichting tot storting van gelden in het grootboek voor woningver betering. In verband daarmede breng ik onder uw aandacht, dat, zolang terzake van het grootboek geen nadere voorziening bij de wet is getroffen, de verplichting tot storting van gelden, verschuldigd over het van 1 augustus 1958 tot 31 juli 1959 lopende stortingsjaar uiteraard van kracht blijft. De in uw bezit zijnde beschikking vermeldt het over genoemd stor tingsjaar verschuldigde bedrag, als mede het nummer van de voor de storting aangewezen postgiroreke ning. Indien U één of meer gewij zigde beschikkingen zijn toegezon den. geldt de laatst gezonden be schikking in plaats van eerdere be schikkingen", aldus de brief van de directeur van het grootboek. Sturen zonder rijbewijs.... (Van onze Haagse redactie) De fabrikant van de Goggomobil, een Duitse auto van dwergformaat, heeft dezer dagen het voornemen be kendgemaakt om dit autootje thans met een automatische snelheidsbe grenzer, die ingesteld op maxi mum 20 kilometer de wagen wij van rijbewijs maakt, op de Neder landse markt te brengen. Dit voorne men wordt in verschillende kringen in ons land met bezorgdheid gecon stateerd. De K.N.A.C. zei te vrezen, dat juist degenen, die keer op keer gezakt zijn voor hun rijbewijs, van deze auto's gebruik zullen maken en het gevaar, dat deze „vertragings auto's" op zich al voor het wegver keer opleveren, nog zullen vergroten. Een zeker even groot gevaar wor den dergelijke trage voertuigen, met het uiterlijk van een auto, juist op de smallere, provinciale wegen geacht, waar deze auto's met zeer geringe maximumsnel heid een belemmering vormen voor het snelle verkeer. Op de autowegen mogen deze voertuigen niet verschijnen. Maar er is ook zeer snel verkeer op andere hoofd wegen... Om het rijden in motorrijtuigen met een snelheid van niet meer dan 20 km, zonder rijbewijs, mogelijk te ma ken is geweest, tegemoet te komen aan de belangen van de verschillende huisbezorgers, zoals broodbakkers, melk- en groentehandelaren. Wanneer het gebruik van auto's met een snelheidsbegrenzer grote afme tingen zou aannemen, zal er zeker naar gestreefd moeten worden, aldus de K.N.A.C., dat de wet gewijzigd wordt. STEMMEN UIT DE KERKEN Discussies over de waarde en het wezen van de jazz In een niet onvermaarde provinciestad in ons land heeft men in een jeugd dienst een jazzcombo laten optreden. Het gevolg was een afgeladen volle kerk. Nagenoeg heel de jeugd van het stadje vulde de ruimten onder de gothische gewelven. En dat deel van de jeugd dat gewoonlijk op zondag avond in doelloosheid langs de straten heen en weer slentert, was op die avond in de kerk. Zo iets was nog niet vertoond, jazzmuziek in de kerk en nog wel het modernste van het moderne. Verder is er in die kerkdienst gepreekt natuurlijk. Het was een woord direct op de man af. Er is ook gezongen, de bekende psalmen en gezangen. Die kerkdienst heeft de jeugd, die ze meemaakte, blijkbaar Iets gedaan. Nadien hebben de jon geren er met elkaar over gepraat. Ook over de preek die ze hadden ge hoord, hebben zij het met elkaar gehad, ja, daarover hebben ze vooral gesproken. Maar daarmee was het met die jeugddienst niet afgelopen. Ook jeugddiensten staan onder verant woordelijkheid van de kerkeraad. Dat er jeugddiensten werden gehou den, was voor hen niets bijzonders. Die werden al jarenlang gehouden. Daarvoor had de kerkeraad een jeugddienstcommissie ingesteld. Dat deze commissie nu zulke ongehoorde wegen ging dat zij een jazzcombo toeliet in een jeugddienst! Op de eerstvolgende kerkeraadsvergadering is over die jeugddienst nog eens na gepraat. Er waren broeders die er achter stonden. Wanneer in psalm 150, zoveel instrumenten worden op gesomd waarmee God kan worden geloofd, waarom kan het dan niet met de saxofoon en hoe de andere instrumenten ook mogen heten die bij de jazz worden gebruikt? Ande ren zouden er niet vóór geweest zijn, maar ze zaten met het feit dat die jeugddienst toch wel een geslaagd experiment was geweest. Niet alleen de ongebruikelijke muziek, maar ook de preek had de jongeren wat ge daan. Weer anderen waren en bleven er tegen. Zulke muziek behoorde niet in een kerkgebouw en zeker niet in een kerkdienst ten gehore worden gebracht. We kunnen ons, ook zonder dat we er bij ge weest zijn, wel voorstellen hoe het gesprek in die kerkeraadsverga dering geweest is. Studie Nu is dit niet de eerste keer dat in een kerkdienst van jazzmuziek gebruik is gemaakt. Ook in ons land zijn er in dit opzicht een paar experimenten geweest. In Amerika zijn er kerken waar men in dezen nog al ver gaat. Dit alles heeft ds. G. C. Tromp bewogen een studie te maken van de jazz muziek en haar achtergronden en de resultaten daarvan heeft hij neergelegd in een viertal artikelen in het weekblad „In de Waag schaal". De jeugd is over het algemeen zeer onder de bekoring van de jazzmu ziek. Wat ouderen in vele gevallen niet ligt, dat spreekt haar aan. Wan neer van deze muziek nu gebruik wordt gemaakt in 'n kerkedienst, wat is dan de bedoeling daarvan? Ds. Tromp geeft ten antwoord dat deze geen andere kan zijn dan alle mu ziek. die in de eredienst van de kerk wordt gebruikt. De muziek zal geen andere functie mogen hebben in een protestantse kerk „dan dat zij het mensenwoord (waarin Gods Woord tot ons komt) levend maakt, accen tueert en relief geeft". En evenzo kan de muziek in de kerkdienst het mensenwoord, dat een antwoord is op hetgeen God gesproken heeft, on derstrepen. Zingende kan de ge- (Zie slot pag. 4 kol. S) „Eenstemmigheid" Nog klinken mij de vriendelijke uitroepen van de Polen in de oren", zo sprak de Russische premier en partijleider Nikita S. Kroesjtsjew donderdag toen hij in een redevoering tot 12.000 toehoor ders in het Moskouse sportpaleis verslag uitbracht van de reis naar Polen, waarvan hij zojuist was te ruggekeerd. Kroesjtsjew was over zijn bezoek aan de Poolse partijleider WJadislaw Go- moelka in elk opzicht tevreden. Hij verzweeg de moeilijkheden die zich in het verleden hadden voorgedaan niet; „er zijn in het westen duiste re machten, die deze voorbije dingen willen uitbuiten". Maar momenteel was alles koek en ei. Er waren „in het geheel geen strijdvragen". Ook over de internationale problemen was men het volledig eens geweest. Kroesjtsjew heeft op zijn Poolse reis zeker alle gelegenheid ge had. terug te denken aan de spannende dagen van oktober 1956, toen hij in gezelschap van Molotow, Mikojan en Kaganowitsj naar War schau vloog onder voor hem wel zeer onaangename omstandigheden. De Russen vreesden, dat in Polen de „de- stalisatie" sneller zou verlopen dan Kroesjtsjew met zijn grote rede in februari van hetzelfde jaar had be oogd. Al de Russische grootheden waren echter niet in staat om te ver hinderen dat de eens verguisde „na tionale" communist Gomoelka weer tot leider van de partij werd be- i noemd. Dit betekende een wel heel bijzondere keer in Gomoelka's carrière. Was hij niet in 1949 uit de partij gestoten omdat hij kritiek had geoefend op Stalins houding tegenover Tito? Had hij niet van 1951 tot 1954 in de ge vangenis gezeten, en daarna als ge woon employé (nog steeds onder po litietoezicht) gewerkt bij een verze keringsbedrijf? Eind maart was hij weliswaar door Kroesjtsjew uitgeno digd, voor herstel van zijn in de ge vangenis aangetaste gezondheid ge nezing te zoeken in de badplaats der Sowjet-hoge-ome's Sotsji in de Kau- kasus, maar pas na de opstand te Posan in augustus was hij weer in de partij opgenomen. De beschuldi ging van 1949 werd toen ingetrokken. Daarin stond onder meer dat hij zich zou hebben bezondigd aan afwijzing van Russische voorschriften, wan trouwen tegen het communistische (Oost-)Duitsland, en bestrijding van de collectivisering van de boeren stand. Sinds 1956 is het Poolse regime soepeler gebleven dan welk an der ook achter het IJzeren Gor dijn. Gomoelka kon zijn opvatting, dat een eigen, nationale weg naar het communisme moest worden gevolgd, min of meer aan de praktijk toetsen. En de Polen, die in meerderheid niet-communist zijn, maar tot de rooms-katholieke kerk behoren, schikten zich in deze gang van zaken omdat zij wisten dat bij de gege ven situatie op de landkaart moest worden aangenomen, dat elke andere oplossing ongunstiger zou zijn. De afloop van de Hongaarse opstand bevestigde, dat de Russen een her stel van een werkelijke democratie niet zou dulden. In Polen bestaat thans echter grote re godsdienst- en culturele vrijheid dan in de andere communistische lan den. Intellectuele Russen noemen Warschau „het Parijs van het Oos ten" omdat men er bijvoorbeeld boe ken die in Rusland verboden zijn, vrijelijk in Poolse vertaling kan ver krijgen en omdat er een moderne beeldende kunst is opgebloeid die in Moskou nog taboe is. Met de collec tivisatie van de landbouw heeft Go moelka nog steeds geen haast ge maakt; misschien is Kroesjtsjews in het slotcommuniqué der bespre kingen opgenomen belofte van hulp bij de mechanisatie van Polens land bouw een aanwijzing, dat hij op dat punt wil stimuleren. Ot Gomoelka in zijn politieke ge sprekken met Kroesjtsjew nog blijk gegeven heeft van „wan trouwen tegen het communistische deel van Duitsland" vermeldt het communiqué niet. Integendeel: Polen zal Oost-Duitsland desnoods steunen bij alle maatregelen die het zou ne men „om de abnormale situatie in West-Berlijn te liquideren". Was het anders geweest, dan had het toch niet in het communiqué gestaan... en daarbij komt, dat nuanceverschillen in zo'n officieel verslag van commu nistische conferenties niet tot uiting plegen te komen. Men kan in dat communiqué voorts een duidelijke veroordeling lezen van de stalinisten, aan wie Kroesjtsjew duidelijk maakt dat zij de Sowjet-Unie met hun kri tiek op Gomoelka geen dienst bewij zen. Men krijgt de indruk, dat Kroesj tsjew de afwijkende situatie in Polen voor lief neemt, als dat land hem maar steunt in zijn buitenlandse po litiek, die wie-weet-wat-voor-moeuïj- ke achtergronden heeft in zijn c: Kremlin. WLADISLAW GOMOELKA -.eigen weg...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3