PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nixon en Kroesjtsjew over vredeswil bij Amerikaanse expositie te Moskou BILT Weer woedden felle bosbranden Vierde „Deltadijk" langs de Westerschelde opgeleverd GEEN LAND KAN ULTIMATUMS STELLEN IMITATIE-BLÉRIOT RACE AMSTERDAM-ZAANDAM Vandaag.. 202e jaargang - no. 173 Dagblad, uitgave van de lirnja Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d- Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 1 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. reget met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 3425. sdr.i. tel. Vat. Harmonische openingsplechtigheid na felle discussies Koslow begroet Nixon op vliegveld Richard Nixon werd op de luchtha ven van Moskou begroet door de heer Koslow. yy yy Vice-president Richard Nixon van de Verenigde Staten heeft de Amerikaanse tentoonstelling te Moskou gisteravond geopend met een redevoering waarin hij met veel cijfers en voorbeelden levensstijl en economisch stelsel van zijn land verdedigde, ge tuigde van de vredeswil waarin Amerika's regering en volk ver eend zijn en tenslotte Rusland uitnodigde samen met Amerika te streven naar vrede. Nixon zei dat de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten over een verschrikkelijke vernietigingskracht be schikken en dat niemand een ander ooit in een positie moet brengen dat hij geen andere keus heeft dan te vechten of zich over te geven. „Geen land ter wereld is sterk genoeg om de an der een ultimatum te stellen zonder het risico van zelfvernieti ging te lopen". de zorg die werd besteed aan de Russische tentoonstelling te New York. Hij zei dat beide exposities misschien kunnen bijdragen tot het verbeteren van de betrekkin gen tussen beide landen en voegde daaraan toe: „Wij zouden ver heugd zijn als president Eisenho wer de mogelijkheid vindt ons land te bezoeken". En voorts: „Wij willen vrede en verdedigen voortdurend het beginsel van vreedzaam naast elkaar bestaan van staten met verschillende so ciale stelsels". President Eisenhower verklaarde in een boodschap aan het Russische volk die door Nixon werd voorgele zen, dat hij de meningsverschillen tussen beide landen zeer betreurt. Ook de Amerikaanse president hoop te dat de uitwisseling van tentoon stellingen de eerste stap zal zijn naar herstel van het vertrouwen en de eenheid die tijdens de laatste oorlog bestonden. „Ik spreek namens alle Amerika nen als ik zeg dat wij niets dan vriendschap met dit dynamische volk wensen. Ik heb zolang ge hoopt naar de Sowjet-Unie terug- te keren om niet alleen mijn Kroesjtsjew nodigt Eisenhower uit Totdat er (langs vreedzame weg) een oplossing is gekomen, aldus Nixon, dienen onze leiders de grootst mogelijke zelfbeheersing aan de dag- te leggen en geduld en begrip te to nen bij hun optreden en in hun ver klaringen. Premier Nikita S. Kroesj tsjew was bij deze redevoering aan wezig. De plechtigheid werd door de Moskouse televisie uitgezonden. Ra dio Moskou gaf eveneens een verslag van de opening, maar niet een Rus sische vertaling van Nixons rede. Kroesjtsjew dankte voor de uit nodiging, aanwezig te zijn bij de opening van de tentoonstelling. Hij dankte ook Eisenhower voor De 500.000ste Iln Nederland staan thans 500.000 televisietoestellen. Dit betekent, dat er middagen of avonden zijn; waarop een paar miljoen- Nederlan ders rond de kijkkastjes zitten. Dat 500.000ste toestel is wat voor tijdig gekomen. De marktonderzoe kers van een onzer grootste indus- rtieën en enkele andere prognose- makers hadden het nog lang niet verwacht, maar het Nederlandse volk besliste anders. Dat volk werd in ijl tempo gewonnen voor het huiselij ke televisievermaak en daarmee stel de het niet alleen de leveranciers van televisietoestellen voor een on gedachte verrassing, maar het schiep ook een programmaprobleem voor de Nederlandse televisiestich ting en voor de radioverenigingen. Een probleem, dat door deze sa menwerkende organisaties maar matig is opgelost. De televisie in Nederland is de pro gramma-samenstellers bepaald bo ven het hoofd gegroeid en ook wan neer men alle welwillendheid be tracht tegenover de mannen en vrou wen, die aan deze nieuwe vorm van vrijetijdsbesteding een waardevolle inhoud pogen te geven, dan nog kan er geen tevredenheid zijn over de re sultaten van hun werk. Dat er in deze jonge tak van ont- spanningsbedrijvi'gheid kinderziekten teleurstellingen en mislukte experi menten zouden zijn was volkomen begrijpelijk en dus ook vergefelijk. Maar onbegrijpelijk is, dat men hardnekkig vasthoudt aan bekrom pen pogingen om met eigen mensen en ontoereikende financiële middelen programma's te produceren, die slechts zelden bevredigend zijn. Vooral de zomerprogramma's van de laatste weken en ook van de lopende week kunnen niet de geringste vergelijking door staan met buitenlandse televisiepro gramma's. In de provincie Zeeland, waar de meeste televisiekijkers in staat zijn de programma's van België-VIaams de België-Frans te volgen en vaak ook de programma's van de Franse televisie via Rijssel, beschikken al die kijkers over vergelijkingsmate riaal en zij kunnen alleen maar de mensen diep beklagen, die in het centrum van Nederland uitsluitend op Hilversum zijn aangewezen. Zolang men in die stad niet beseft, dat televisiekijkers, die een hele avond moeten luisteren naar inter views mei oude heren of propagan- da-makende dames, of naar pedago gische verhandelingen of naar wijze lessen (in verwaterde aftreksels), hetzij tureluurs worden hetzij in ar renmoede hun televisieapparaat uit schakelen, zolang zal het mis blijven met de Nederlandse televisiepro gramma's. Zulke langdradige, verve lende programma's, komen veel te vaak voor. Vermoedelijk is er maar één op lossing om uit de misère te ge raken: laat de Nederlandse te- levisiesticthing goede programma's uit het buitenland aankopen... uit de Verenigde Staten, uit Engeland enz. Nederland is blijkbaar niet in staat dagelijks een goed televisie-program ma op te brengen, welnu dan scha- me men zich ook niet om een be roep te doen op het buitenland, waar men dat wél kan! vrienden uit de oorlogstijd weer te zien maar ook om de grote vor deringen bij het herbouwen van uw vernielde steden en fabrieken in ogenschouw te nemen. Mis schien zal eens de tijd komen, dat dit velangen werkelijkheid wordt". Woordenstrijd bij modelhuis In de ochtenduren bracht Nixon be zoeken aan de Russische president Worosjilow en aan premier Kroesj tsjew. Voor beiden had hij boodschap pen van president Eisenhower mee gebracht. Urenlang heeft zijn gesprek met de Russische premier en partij leider geduurd. Voor de lenzen der televisiecamera's gaven de beide staatslieden gedurende 25 minuten een staaltje bekvechten weg bij de bezichtiging van de Amerikaanse tentoonstelling en wel bij een model huis „Doet men de conferentie van Genève mislukken, zo zei Nixon on der meer, dan betekent dit dat men een slag toebrengt aan de vrede. Niet alles kan van een kant komen, en de wereld houdt het oog gericht op de Sowjet-Unje waarvan men de volgende stap verwacht. Toen Nixon sprak van „de Russische bedreigingen" zei de Russische pre mier dat „de Sowjet-Unie een eind wil maken aan het oprichten van Amerikaanse militaire bases op bui tenlands gebied". Hij voegde hier aan toe: „Zolang dat niet is gebeurd zullen wij dezelfde taal blijven spre ken". Kroesjtsjew drong tenslotte aan op vervulling van de Russische wens een vredesverdrag met Duits land te sluiten „teneinde een van de voornaamste punten van wrijving tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie weg te nemen". De twee staatslieden deden tenslotte elkaar versteld staan met de belofte, dat in beide landen de televisie in de gelegenheid zou worden gesteld, het hele twistgesprek, compleet met ver taling, weer te geven Zes tot zeven hectare begroeiing zijn sinds donderdagmiddag afge brand in het natuurreservaat Eet „Agelerbroek" aan de noordzijde van het kanaal Almelo—Nor dhorn bij Ootmarsum. Door de dichtheid van het houtgewas en de moerassige bodem is een effec tieve blussing niet mogelijk. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. Bij de waterberg in Ugchelen is gistermorgen op vrijwel dezelfde plaats als" donderdag wederom een bosbrand ontstaan. De bosbrandweer rukte met groot materieel uit om het vuur te bestrijden en werd geassi steerd door honderden militairen en talrijke burgers. Ongeveer twintig hectare heide en vliegdennen ging verloren. Ongeveer vijf hectare bos is gistermiddag verwoest door een -' n de Schaapsallee in de ge meente Rheden, waar donderdag de grote bosbrand nabij de Burgemees ter Bloemersweg woedde. Bewakings personeel, dat daar nog was, werd in allerijl gedirigeerd naar de Schaaps allee, waar ook spoedig brandweren, waaronder van de vliegbasis Deelen, arriveerden. Na drie uur zwoegen had men het vuur gedoofd. Gistermorgen heeft in de gemeen- tebossen van Hilvarenbeek een brand gewoed, als gevolg waarvan weer plus minus anderhalve hectare bos- bezit verloren is gegaan. De brand, die op grote afstand waarneembaar Was, had fataal kunnen worden, doordat hij was uitgebroken in een bosperceel ter grootte van ruim 200 hectare. Door krachtdadig optreden van de Hilvarenbeekse brandweer, die in recordtijd ter plaatse was, was men het vuur binnen een half uur volkomen meester. j nm Vrijdag is bij de Wapenberg te Ughe- len opnieuw een grote bos- en heide brand uitgebroken. Parate militairen kwamen in allerijl aanhollen om met de gasmasker op de bosbrandweren te assisteren. INITIATIEF VAN V.V.V. Meer tijd nodig dan voor Londen-Parijs? „Je bent tegenwoordig vlugger van Londen in Parijs dan van Zaan dam in Amsterdam" zo luidde het ietwat zure commentaar van iemand, die tijdens de Blériotrace bij de IJ-pont stond te wachten. De Zaanse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer kwam naar aanleiding van deze opmerking, die zij overigens niet onjuist acht, op een idee. Zij wil nu de proef Het weer blijft zonnig! (Van onze weerkundige medewerker) Ook in Zeeland is juli, met in Vlissingen tot op heden 15 M mm regen, nog een zeer droge zomermaand. Men moet zelfs tot 1921 terug gaan om een m drogere julimaand te vinden. Boven de Noordzee handhaaft zich een hoge-drukgebied, waardoor alle storingen op een afstand worden gehouden. H Boven Frankrijk waar het nog belangrijk warmer is dan hier, komen onweersstoringen tot H ontwikkeling, maar door de aanwezigheid van het hoge- ff drukgebied zullen deze ons niet vóór maandag bereiken, zodat het overwegend droge en H zonnige weer voortduurt. Tot op heden is het nog de zon- nigste zomer van deze eeuw. Van 1 mei af zijn er al ruim achthonderd uren zon geregïs- treerd, wat tweehonderddertig uren meer is dan normaal. Doordat de wind nog noord- is oostelijk blijft wordt ef geen warmere lucht aangevoerd, maar mét maxima van 22 tot 24 graden Gelsius zijn ook de vakantiegangers best tevreden. lllllllllllllllllllllllllillllUIHIIIIIIIIIIIllllll MACHTIGE ZEEWERING ONDER HANSWEERT-SCHORE Commissaris der koningin stelde gemaal „Schore" in gebruik Het vierde dijkvak in de keten van de zeeweringen langs de Westerschelde, die na de ramp op Deltahoogte zijn gebracht, is vrijdagmiddag in aanwezig heid van tal van polderbestuur ders en heren van de rijks- en provinciale waterstaat officieel opgeleverd. Het betrof hier het dijkvak tussen Hansweert en de Willem Anna Polder ter lengte van bijna drie kilometer. De „Deltadijk", die door zijn forse afmetingen een hechte en ster ke indruk maakt, vergde een uitgaaf van rond drie miljoen gulden, welk bedrag volgens de voorlopige finaniciering voor 80% door het rijk en voor 20% door het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" is bekostigd. Tevens werd gister middag het gemaal „Schore", dat de afwatering regelt in een 1.350 ha groot gebied ten wes ten van het kanaal door Zuid- Bevland, officieel in gebruik gesteld. Deze plechtigheid werd verricht door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot. Gistermiddag' om half drie kwamen de genodigden bijeen in de kantine van de veiling te Kapelle, waar de dijkgraaf van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland", de heer P. J. J. Dekker een begroe tingswoord sprak. Hij kon o.a. ver welkomen de commissaris der konin- ...hoopt koningin Elisabeth i van België haar 83e verjaar- dag te herdenken. MORGEN... M ...viert Liberia haar onafhan- kelijkheidsdag (1847). op de som nemen: is LondenPa rijs inderdaad vlugger dan Am sterdamZaandam. De toekomst zal het uitwijzen. De Zaanse V.V.V. zal onder leiding van haar oud-voorzitter, de heer B. C. Ooms, gedurende drie ach tereenvolgende dagen in septem ber een wedstrijd organiseren on der de titel: IJ-Noordzeekanaal- race. Wie in de kortste tijd van het Czaar Peter standbeeld op de Zaandamse dam naar de kleine steentjes van de Amsterdamse Dam of omgekeerd kan komen, zal een prijs van 1000 ontvan gen. Degenen, die in de race als tweede en derde eindigen, krijgen resp. 500 en 250. De deelneming staat open voor par ticulieren en militairen. Voor per sonen die met een fabrieks- of vrachtauto de route afleggen, zijn aparte prijzen beschikbaar ge steld 250, 150 en 100). Men is vrij in de keuze van vervoer middelen en de assistentie van mensen om het doel te bereiken, mits men zich maar strikt houdt aan de verkeersvoorschriften. Het bestuur van de Zaanse V.V.V. heeft zich reeds verzekerd van de medewerking van de hoofdstede lijke en Zaandamse overheid. Evenals bij de Blériotrace zullen de deelnemenrs op de drie wed strijddagen zelf het moment van de start tussen 10 en 19 uur mo gen bepalen. Voor het inschrijf geld van 50 gulden mag men twee maal starten. De organisatoren stellen pogingen in het werk om onder meer de winnaar van de echte Blériotrace te laten deelne men. De Verenigde Staten en Oostenrijk hebben een akkoord getekend betreffen de een toenemende Amerikaanse hulp op het gebied van het vreedzaam ge bruik van kernenergie. KORTE PREDIKATIE VIT GENADE ZALIG Ef. 2:5c. De zaligheid van de ganse Kerk ligt vast in God drieënig. Daarom al léén worden de uitverkorenen zalig. Daarop wijst ook de Apostel in deze zendbrief. Van nature is elk mens rampzalig. Sinds Adam liet verbond verbroken heeft en wij in hem, ligt élk onder de macht en heerschappij des duivels, én der zonde, én des doods. Zalig houdt in: verlost te zijn van het grootste kwaad, en gebracht tot het hoogste goed. Dit waren zij gewordendat te kennen geeft door een ander. Wie toch is daartoe mach tig. Wie kan een dode levend ma ken? Niemand anders dan God, en die alleen. Het is „uit genadé'. Genade is die gunst en genegenheid Gods om wel te doen aan Zijn uitverkorenen. Ge nade staat tegenover schuld. Genade stuit alle verdienstelijkheid en werk van de mens uit. Genade is ook de enige oorzaak der zaligheid. Het is uit genade dat God hen verkoor. Uit genade dat God hen krachtdadig en onwederstandélijk riep. Hen weder- baart, doet opwassen in de kennis van Christus. De schuld vei'geeft, en heiligt, zodat ze vernieuwt worden naar het evenbeeld desgene die hen- geschapen heeft. Uit genade als de Heilige Geest hen verzêgelt van hun aandeel in Christus en ontvangen de Geest der aanneming tot kinderen, door welke wij roepen: Abba, Vader! Uit. genade worden ze ook bewaart in de kracht Gods tot de zaligheid. Niets valt er dan ook te roemen in enig schepsel. Voor een levend, ge maakt- en ontdekt zondaar krijgt „genade" waarde. Niet minder wordt dit als de Here hen afsnijd van hun werk en leven, om dan uit genade za lig te worden in Christus alleen. Eens zal genade eenioig bewondert en be zongen worden: zie Openb. 15 2-3. Bunjan zegt: dan zullen al de hemel- klokken luiden als er zó een binnen komt. Bent U al schuldenaar voor God ge worden? Dan heeft genade ook waar de. Dat Gods kinderen, in hun waar neming, zich veel schuldig kennen. Dat bewaart voor geestelijke hoog moed, en doet genade triumferen. Middelburg. W. Hage. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt 21 gr. Ypenburg, licht bewolkt 12 gr. Vlissingen, onbewolkt 22 gr. Eelde, half'o ewolkt 22 gr. De Bilt, licht bewolkt 22 gr. Twente, zwaar bewolkt 26 gr. Eindhoven, half bewolkt 25 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 25 gr. Helsinki, onbewolkt 28 gr- Stockholm, licht bewolkt 23 gr. Oslo, licht bewolkt 27 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 21 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 21 gr. Londen, zwaar bewolkt 27 gr. Amsterdam, half bewolkt 23 gf. Brussel, onbewolkt 25 gr. Luxemburg, licht bewolkt 29 gr. Parijs, half bewolkt 29 gr. Bordeaux, licht bewolkt 27 gr. Grenoble, onweer 28 gr. Nice, licht bewolkt 27 gr- Berlijn, licht bewolkt 24 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 31 gr. München, regenbui 25 gr, Zürich, regenbui 24 gr. Genève, zwaar bewolkt 26 gr. Locamo, zwaar bewolkt 25 gr. Wenen, geheel bewolkt 26 gr. Innsbruck, regenbui 25 gr. Belgrado, onbewolkt 29 gr. Rome, half bewolkt 32 gr. Ajaccio, zwaarb ewolkt 28 gr. Lissabon, onbewolkt 20 gr. gin, gedeputeerde C. Philipse, bur gemeester H. G. van Suijlekom van Kapelle, ir. F. J. Sprenger als ver tegenwoordiger van de hoofdinge nieur-directeur der rijkswaterstaat in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, hoodfingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, en vele anderen. In een uitvoerig openingswoord be lichtte de dijkgraaf de vele moeilijk heden die overwonnen moesten wor den alvorens aan de dijkverhoging kon worden begonnen. Op 18 septem ber 1956 werd het werk gegund aan de firma Blankevoort en Zn. voor bijna drie miljoen gulden. Er moest voor de uitvoering van dit gigantische werk worden over gegaan tot aankoop van circa 7 ha bouw- en weiland en 11 ha zee dijk. Hiermede was een bedrag gemoeid van 125.000, terwijl voor de te vernieuwen glooiingen 85.000 werd uitgetrokken. In to taal werd bijna 50.000 kubieke meter klei verzet, terwijl voorts een hoeveelheid van circa 800.000 kubieke meter zand werd ver werkt in het reusachtige dijkür chaam. Dankwoorden richtte de dijkgraaf (Zie slot pag. 4 kol. 2) VERWACHT. Geldig tot hedenavond NOG GEEN VERANDERING Droog weer en over het algemeen vrij zonnig. Matige, af en toe krach tige wind tussen noord- en noord oost, Max. temperatuur van 20 gra den in het zuidoosten van het land. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Nog zomers strandweer met flinke perioden van zonneschijn. Tijdelijk iets meer hoge bewolking. Matige wind tussen noord en noordoost. Tem peratuur in de middag 22 a 23 gra den Celsius. Zeewater 18 graden Cel sius. Vooruitzichten: het overwegend mooie strandweer duurt voort. 26 juli ZON EN MAAN Zon op 4.51 Maan op 23.20 27 juli Zon op 4.52 Maan op 23.47 onder 20.41 onder 12.18 onder 20.40 onder 13.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1