Nijmegen zag tussen de dapperen dames in Zeeuwse klederdracht BEVORDERING EN TOELATING H.T.S. TE VLISSINGEN VERBETERDE VERBINDING AANPASSEN AAN DUWVAART SLECHTE LOPER TEGEN GOED PAARD IN TITELSTRIJD... BIJ DE SCHELPH0EK KOMT EEN KUNSTMATIG STRAND ZATERDAG 25 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 VIERDAAGSE'STRIJD IS GESTREDEN.. Na hitte van eerste drie dagen vielen laatste loodjes mee Vijf uur lang; hebben de dapperen van de 43ste Vierdaagse gistermiddag op de brede heirbaan van St.-Anna van do spoorbrug bij Mook tot het Keizer Karelplein in het hartje van Nijmegen de honderdduizenden langs de route tot enthousiasme gebracht bij hun zegevierende terugkeer na vier dagen strijd tegen vermoeienissen en abnormaal hoge temperatu ren. Naar schatting een half miljoen mensen stond op die laatste kilo meters van het Vierdaagse-parcours opeengepakt om de glorieuze rentree van Breuneses voetvolk met spontaan applaus, klapzoenen en wagonla dingen bloemen tot de meest spectaculaire show van het Nijmeegse jaar te maken. Tot de gelukkigen, die daar naar het zoet van de overwinning snelden waren Lena van Hal (10e maal) en mevrouw Kiemens (6e maal) beiden uit Oostburg en mevrouw Nijssen (3e maal) uit Kapelle-Biezelinge. De twee eersten in Zeeuwse klederdracht, zoals zij ieder jaar op de laatste dag van de Vierdaagse in Nijmegen hun rentree maken. binnen en buitenlandse militaire auto riteiten en diplomaten sloeg daar het voorbijtrekken van het gebruinde wandelleger gade. Onverwoestbaar.... De meest onverwoestbare figuur, die door de finish kwam was ongetwij feld de heer L. Spondaal uit Amster dam, die vandaag uit Nijmegen weer naar Amsterdam terugkeert: lopend. Hij vertrekt vanavond tegen zes uur en hoopt zondagmorgen om 11 uur thuis koffie te kunnen drinken. Dat zijn de onverwoestbare naturen, die geen parcours te ver en geen Vier daagse to warm is. Mejuffrouw Jos Lahr uit Middelburg, Even later passeerden ook de H. L. Waterschoot uit Hontenisse (10e maal) en mej. S. v. d. Velden (10e maal) uit Terneuzen de finish. Om precies vijf minuten over elf gis termorgen, precies zeven uur nadat zij die morgen waren gestart, kwa men de eerste lopers het hek van De Vereenlging, bolwerk van de Vier daagse, weer binnen. Het waren de heren W. Bakker uit Bodegraven en L. Schol uit Velsen, die het eerst deze 43ste tot een goed einde brachten. Weliswaar is de Vierdaagse geen wedstrijd, maar een prestatietocht, maar de beide koplopers hadden de pas er maar ingehouden om de hitte van de dag voor te blijven. Zij had den nog ruimschoots tijd om zich te gaan wassen en scheren, alvorens zich af te melden. Want de afmel- dingsbureaux gaan pas om 1 uur dingsbureaus gaan pas om 1 uur open, ook al om het snelwandelen te- Na twaalven begon het wat snel ler te druppelen, maar het duurde nog tot drie uur voor de rentree goed op gang was. Toen mar cheerden de wandelaars in onaf zienbare gelederen over de Sfc.-An- nastraat de stad weer binnen, toe gejuicht door de honderdduizenden langs de kant. Het percentage strompelaars, trekke benen en op-hun-tandvlees-lopenden was geringer dan men na de drie zware voorafgaande dagen zou me nen. Toch waren er nog enkele pech vogels, die in het gezicht van de ha ven beslist niet verder konden. Ande ren vonden krachtige schouders, die hun ondersteunden naar het eind punt. Meerdere wandelaars volbrach ten zo. terend op het surplus van hun kameraden, deze warme Vier daagse. Sommigen opmerkelijk fris, anderen met vertrokken gezichten en de mili taire detachementen stram en met de hoofden rechts trokken voorbij aan de ere-tribune enkele honderden me ters voor do finish. Een kapitaal aan goud en sterren, balken en strepen, Uitslagfin van het Zeeuwse zomeravondvoetbal De uitslagen van het Zomeravond- voetbal in Zeeland zijn: Rayon Goes: Inter ScaldisKeuringsdienst 30; Gem. WerkenDe Zon 52; D.A.P. S.C.Typo's 24; PTT—Robur Vet. 12—1. Rayon Middelburg: Middelburg Vet.Brandweer 21; CombinatieVSV 32; Blauw Wit Kraaien 81; Middelburg Vet. Blauw Wit 24; BrandweerKraai en 31; PingelaarsBroek Boys 0—1. Rayon Sas van Gent: SVGONA 35; ONA—Sasse Boys 4—3. Rayon Vlissingen: Afdeling I: PVS—GPC 13—4; PZE M I—VAW I 6—0; Uiterton—Wa tervogels 11. Afdeling II: v. d. Berg IIPVS II 1—2; VAW III—Watervogels II 5—1. Rayon Zierikzee: Zierikzee Vet.—PZEM 2—3; CWS— Herverkaveling 02; Drukkerij L. en O-Prov. Waterstaat 43: Nep- tunusHerverkaveling 23. Rayon Terneuzen: BundeltouwComeijrib. 43; ScheepswerfMistrappers 23; PZ EMDe Hoop 43; SpadellaAd- vendo 11. Bloemen voor Zeeuwse deelnemers Vierdaagse De Zeeuwse deelnemers aan de Vier daagse afstandmarsen te Nijmegen hebben aan het slot van de laatste dag een verrassing gekregen van provinciegenoten-wandelaars uit Kruiningen, die met een bus naar Nijmegen waren gereisd. De wandel sportvereniging „Kruiningen" heeft namelijk de Zeeuwse deelnemers aan de Vierdaagse een bloemen- en guir- landehulde gebracht. Het gebaar werd door de vermoeide wandelaars zeer op prijs gesteld. die dit jaar voor de zesde maal deel nam en om een blessure de dertig ki lometer koos haalde het einde even eens. Hein Cu jé.... Hein Cujé, de atleet van E.M.M. uit Middelburg, die gehandicapt door een blessure de laatste tijd heel wat at- letickevenementen heeft moeten over slaan, heeft deelgenomen aan de vier daagse. Wat kalmer aan dan hij an ders gewoon was heeft hij de stille strijd in de heuvels van Groesbeek meegestreden. Zijn been is weer zo ver hersteld, dat hij gerust voor de vierdaagse kon inschrijven en trainen met de andere militairen van de In tendance ploeg, waarvan hij deel uit maakte. Dat betekende veertig kilo meter in volle gevechtsbepakking. „Ik heb alleen mijn neus verbrand, maar daar hoef ik niet op te lopen", liet Hein zijn echtgenote weten. In vacantletijd ook van Uw scheerzorgen bevrijd Vergoet in Uwvacantietijd het zeep en kwastgedoe. Of vervang Uw oude droogscheerapparaat door een nieuwe Brauru Dan wordt Uw vacantia en voort aan Uw dagelijkse scheerbeurt - een genoegen. Overtuigender dan iedere bewe ring: de vergelijkende scheer- proef. Type Combi mot tondeuse In luxe plastic étui f. 59.75. Type Special In cartonnen doos f. 44.75. Nieuw type Standard In cartonnen dooe f. 37.50 BELGISCHE NOTA OVER SCHELDE-RIJNVERBINDING: Voor het toelatingsexamen tot de scha kelklas slaagden: N. van den Berg, Mid delburg: A. G. den Exter, Vlissingen; L. Gilde, St. Laurens; P. J. de Groene, Mid delburg; F. K. Hamelink, Zaamslag; J. Kempe, Zaamslag* F. A. C. Koopman, Middelburg; J. Mal]aars, Oostkapelle; J. C. Wisse, Heinkenszand. Van de schakelklas naar de le klas wer den bevorderd: P. J. Arendse, Souburg; A. de Buck, Biggekerke; H. Geldof, Se- rooskerke (W.); A. de Joode, Middelburg; J. de Kam, Middelburg; C. D. Kaijser, Zaamslag; J. Leenhouts, Vlissingen; C. A. J. v. d. Mark, Vlissingen; J. Marijs, Middelburg; W. H. M- Modde, Oostbiprg; J. Remijnse, Oudelande; C.Ton, Seroos- kerke (W.); J. J. Traas, Hoedekensker- ke; K. P. van de Vijyer, Sluis; H. v. d. Werf, Middelburg; C. P. M. de Smet, Westdorpe. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Van de le klas naar de 2e klas werktuig bouwkunde werden bevorderd: A. j. Boogert, Borssele; A. J. A. Boonman, Goes; G. J. de Bue, Borssele; J. Cornells, Uzendijkc; J. B. Drenth, Hansweert; P. H. de Dreu, Oostburg; J. J. J. van Dijke, Sas van Gent; W. L. du Fossé, Sluis; W. Francke, Axel; W H. J Goossen, Goes; C. E. van Gremberghe, Westdorpe; J. P. v. d. Hemel, Sas van Gent; P. J. M. Kos ter, Vlissingen; J. Minderhoud, Gapinge; F. Otte, St. Laurens; J. v. d. Plasse, Nleuwdorp; W. de Putter, Hoek; J. Ren- Hindorie, Vlissingen; M. P. Koster, Kort- gene; H. A. van Maldegem, Vlissingen; K. P. Martens, Sas van Gent; S. Moens, Middelburg; D. Mondeel, Middelburg; J. J. Neuféglise, Zuidzande; W. J. van Oeveren, Yerseke; M. van Sluijs, Zou- telande; J. C. Staal, Yerseke; P. Tange, Middelburg, Herexamen: 1 leerling; Niet bevorderd: 11 leerlingen Van de le klas naar de 2e klas weg- en waterbouwkunde werden bevorderd: J. J. de Bert, Vlissingen; T. de Boer, Vlissin gen P. Boone, Borssele; C. W. Boot, Kerkwerve; A. J. v. d. Broecke, Veere; Goes; F. C Dekker, 's-Hee- tier. Oostburg; M. W. M. Rentmeester, zen; B. Jongstra, Middelburg; D. A- Jo- Ovezande; C. J. Rinkhoud, Oostburg; p. C. Sanderse, Grijpskerke; M. G. Schrler, Waarde; H. J. Stam, Vlissingen; J. G. Verlare, Yerseke. Herexamen: 4 leerlin gen. Niet bevorderd: 10 leerlingen. Van de 2e klas naar het praktijkjaar werktuigbouwkunde werden bevorderd: A. J. Andrade, Vlissingen; A. Boon, Mid delburg; T, E. van Daele, Koewacht; C. A. Dalebout, Noordgouwe; A. P. Dog gen, Middelburg; C. L. Fleurbaaij, Vlis singen; H. Fruijtler, Vlissingen; J. J. G. M. Ghering, Bergen op Zoom; D. P. R. ziasse, Middelburg; P. A. de Kam, Dom burg; A. F. Kruisifikx, Axel; A. J. Moer man, Kloetinge; J. Mondeel, Middelburg; H. J- Rejack, Goes; L J. Riemens, St.- Laurens; A. Roelse, Westkapelle; P. van Rooijen, Westkapelle; J. Sanderse, Goes; H. J. Steijn, Hoedekenskerke; D. C. Wat- tlmury. Souburg; A. A Westdijk, Hans- weert; C. J. de Wit, Vlissingen; P. J. Woltering, Vlissingen. Herexamen: 2 leer lingen. Niet bevorderd^ 11 leerlingen. Wil Bakker in atletiek- ploeg tegen Zweden en Frankrijk De Marathon-atletfe Wil Bakker-Cij- souw is opgenomen in de dames-at- letiekploeg, die op 2 augustus in Vlaardingen tegen Zweden en op 9 augustus in Verdun tegen Frank rijk uitkomt. Zij start op de 80 m horden. jeugd van het Duitse stadje Oberstdorf-Fuessen verkeert in de wonderlijke omstandigheid, dat zij in badpak gaan schaatsen. Het hoog gelegen vakantieoord beschikt zowel over een prachtig zwembad als over een keurige ijsbaan, in de zomer be slist een ideale combinatie. Wereldkampioenschap wielrennen Emiel Versfraefe in Nederlandse weg-ploeg Voor Emiel Verstraete uit Eede is zijn overwinning in de Ronde van Mid den-Zeeland niet zonder gevolgen ge bleven Deze 21-jarige Zeeuwse coureur is namelijk geselecteerd voor de wereldkampioenschappen wielren nen die in augustus in Amsterdam (baan) en Zandvoort (weg) zullen worden gehouden. Emiel Verstraete is opgenomen in de Nederlandse ama- teurploeg, die deelneemt aan de weg wedstrijd. Een tweede Zeeuw, Jo de Roo uit 's-' -cr-v?' ak, is ingedeeld bij de ploeg voor de profs op de weg. Gerrit Schulte heeft zich voor deze wereldkampioenschappen niet laten inschrijven omdat hij zich „uit vorm' gevoelt. De Nederlandse inschrijving ziet er als volgt uit Sprint professionals: J. Derksen, A. Schotman en J. Hijzelendoorn. Sprint amateurs M. Gerritsen, A. de Graaf, M. Paul, P. van der Touw, D. Verdoorn en J. Schcps. Achtervolging profs: P. Post, D. de Groot en H. Moolenijzer. Achtervolging amateurs: P. van der Lans, J. Buis en J. Verbruggen. Stayers (profs): N. Koch, M. Wier stra en W. Wagtmans. Reservés: W. Vreeswijk en J. Stakenburg. Stayers (amateurs): A. van Houwe- lingen, H. Buis, C. van der Meulen en A. Romijn. Weg (profs): P. van den Brekel, J. Captein, P. Damen, A. Geldermans, D. de Groot, J. de Haan, J. Kersten, C. Niesten, P. Post, J. de Roo, M. Stolker en G. Voorting. Weg (amateurs)F. Balvert, A. van F. Knoops, B. Maliepaard, H. Marinus, M. Snijders, W. Swane- veld, E. Verstraete en H. Zilverberg. Emiel Verstraete uit Eede zal ook deelnemen aan de ronde van Oost- Duitsland van 31 juli tot 8 augustus. renhoek: L. v. d. Dool, Middelburg; C. A. Janse, Wilhelminadopr; A. de Jong, viis- Egmond, D. Enthoven, J. Hugens, S. singen; A. M. v. d. Kerk, 's-Heer Abts- -TfmRpn F. TCnnnns "R kerke; A. Z. Lawalata. Middelburg; F. J. van Rees, Vlissingen: J. M. Roos, Sluis. .T. F. Scheers, Vlissingen; J. Slotema, Wissenkerke; I, Suvaai, Middelburg; W. J. Verhaar, Axel; J. D. van Willegen, Ka- pelle; H. J. de Witte, Vlissingen. Herex- men: 1 leerling. Niet bevorderd: 3 leer lingen. van de 2e klas naar het praktijkjaar weg. en waterbouwkunde werden be vorderd: G. K. van den Berg, Vlissingen; D. J. Bliek, Nw.- en St.-Joosland; D. Bouwense, St.-Maartensdijk; L. J. Geldof, Middelburg; J. Gideonse, Souburg; M. Goedegebure, Vlissingen; G. W. B. de Groote, Kloetlnge; F. A. Janse, Terneu- Tijd schijnt te rijpen voor zakelijk overleg Zoals gemeld heeft de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Pierre Wignv, aan de Nederlandse zaakge lastigde een nota van de Belgische regering over de waterwegenvraag- stukken overhandigd, waarin werd gevraagd de onderhandelingen over een Schelde—Rijnverbinding te her vatten. Volgens de Brusselse corres pondent van het Alg. Handelsblad worden in de Belgische nota voorna melijk twee punten naar voren ge bracht: 1. De verbeterde ScheldeRijnver binding zal dienen rekening te hou den met de vooruitgang van de mo derne techniek, o.m. de duwvaart. 2. De nadelen die uit het Deltaplan voortvloeien voor de Belgische Rijn vaart moeten tot een minimum wor den beperkt. Gedurende en na de werken van het Deltaplan zal de Bel gische Rijnvaart naar het Ruhrge- bied inderdaad nadelen van het Del taplan ondervinden. Maar de Belgi sche regering acht zich niet princi pieel gebonden aan het advies Van CamvelaertSteenberghe betreffen- J an Klaassen tekende contract met Feijenoord (Van onze correspondent) Donderdagavond heeft de V.V.V.-spe- ler Jan Klaassen het contract voor Feijenoord getekend, waarmee de overgang naar de Rotterdamse club een feit is geworden. Klaassen, die 17. jaar voor V.V.V. heeft gespeeld maakte de laatste tien jaren onafge broken deel uit van het eerste elftal. Hij is de meest succesvolle speler van de Venlose club, die gedurende de 55-jarige bestaansperiode van V. V.V. uit haar gelederen is voortge komen. Klaassen tekende het con tract, nadat de laatste hinderpalen die hem nog in de weg stonden wa ren weggenomen. Klaassen zal in Venlo blijven wonen en ook bij V.V. V. blijven trainen. Enkel gebroken in blusdrukte De kantinebaas van de militai- ren uit Ossendrecht heeft don derdagavond pech gehad. Hij kwam handen te kort om de honderden soldaten, die bij de bosbrand bij Putte waren in- fezet van een natje en een roogje te voorzien. Op een ge- geven moment kwam hij zo on- ig-gelukkig te vallen op de .hei ij dat hij een enkel brak. Per g ziekenauto werd hij naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. lllll!j||ll!ll!lllllllllllllllll|lll||IIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilTl ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Notaris koos een verkeerde afruil In de schaakpartij om het Zeeuwse kampioenschap tussen notaris J. J. van den Ende (uit) eu dokter E. F. Fagee Schaeffer (zwart) koos wit een verkeerde afruil, die hem de slechte loper verschafte. Zwart maak- hiervan een deskundig gebruik en won tenslotte met zijn meerwaardig paard de kwaliteit. In tijdnood ein digden beiden met 'n blunder en zoals altijd, wie de voorlaatste blander maakt, die wint. Zo kreeg zwart toch wat hem toekwam. Intussen heeft de heer Van den Ende zich in de volgen de partijen hersteld. Koningsindisch driepionnen-spel) 1. c4, Pf6; 2. Pc3, g6; 3. d4, LgT; 4. e4, d6; 5. f3. NIEUWE RECREATIERUIMTE Maandag begint een zandzuiger met opspuiten In een spoedeisende openbare verga dering van de raad van Serooskerke (Sch.) werd met algemene stemmen besloten gelden op de begroting 1959 te voteren voor de aanleg van een kunstmatig strand aan de ringdijk bij de Schelphock. Dit besluit werd genomen naar aan leiding van een bespreking die de voorzitter, wnd. burgemeester J. Klompe, heeft gevoerd met de Com missaris der Koningin in deze pro vincie. Tijdens deze bespreking werd de aan leg van een strand bij de ringdijk noodzakelijk geacht, niet alleen voor de - "ite Serooskerke (S doch ooi. het gehele eiland, aange zien recreatieruimte in de toe- komsi te klein zal zijn. De aanleg van het strand zal dus zeer zeker noodzakelijk, temeer ook omdat het vreemdelingenbezoek aan de Schelp- hoek elk seizoen veclvuldiger worclt. Ook het bezoek van sportvissers wordt aldaar drukker, vandaar dat ook roeiboten te huur worden aange boden aan die vissers. Na overleg met de hoofduitvoerder welke belast is met de aanleg van de dellngsdijk door Schouwen, is besloten dat de in de Schelphoek liggende zandzuiger van die firma het strand zal spuiten. Maandag a.s. zal met het wer"; worden be gonnen. Verwacht wordt dat onge veer 35.000 mS zand nodig */.al zijn om een dermate groot zandplatcau te verkrijgen, dat ook bij hoog water een klein gedeelte strand open blijft. Het ter plaatse aanwezige dijkpla- teau kan gebruikt worden voor het nlaatsen van badhokjes e.d. Volledige medewerking kan worde verkregen van de Dienst Herverka veling, de Rijkswaterstaat, de Dienst der Domeinen enz. Ook Gedeputeer de Staten hebben inmiddels hun goed keuring aan het plan gehecht. Deze zet is het kenmerk van het drie- pionnenspel van het Koningsindisch. Wit verdedigt zijn centrum en zet het zo mogelijk vast om na lange rochade de zwarte koningsstelling aan te vallen. Zwart riposteert op de damevleugel. 500; 6. Le3, eo; 7. d5, Ph5. Deze sterke zet bracht de variant aanvankelijk in diskrediet. Zwart zoekt met f5 wit met eigen wapens te bestrijden. 8. Dd2, f5; 9. Lg5. Samen met de volgende zet van wit anti-positioneel. Na afruil van de lo pers der zwarte velden, houdt wit de slechte loper over, omdat Lfl door de eigen pionnen wordt belemmerd. Een betere voortzetting is 9. 000, f4; 10. Lf2, Lf6; 11. P.ge2, Lh4 (ook hier een poging tot ruii); 12. Lgl, Pbd7; 13. Kbl en nu van zwart b6, a5, Pc5 en een actie met g5. Wit stelle daar tegenover b.v. Pel, Pd3 en na afruil tegen paard c5, Ld3, Lc2 en het spe len op afruil van deze loper op a4 te gen Ld7, eventueel na De8 ge steund door Ddl. In dat geval biedt het eindspel voor wit met zijn paard tegen de slechte loper h4 van zwart perspectieven) Lf6; 10. Lf6. Er is niet anders. Op Le3 volgt f4 en Lh4. De steling die nu ontstaat noopt wit slechts tot afwachten. 10Pf6; 11. Ld3. Op ef5, volgt gf5 en zwart staat sterk in het cen trum. Toch was dit nog te verkiezen omdat de spanning tenminste blijft gehandhaafd. do het tracée van een eventueel Moerdijkkanaal. Het is de Nederlandse regering die, in de geest van het verdrag van 1839 aan de Belgische Rijnvaart een „even veilige en goede" vaarweg moet aan wijzen. Sedert de Nederlandse rege ring de Belgische Rijnvaart de vaar weg via het Kanaal van Zuid-Beve land en de tussenwateren aanwees, is die vaarweg nooit geheel naar de wens van de Belgische Rijnvaar- ders geweest. Nog onlangs zijn moei lijkheden gerezen naar aanleiding van de sluitingsuren van de sluizen te HansweertWemeldinge en de verlichting ervan. Maar de Neder landse regering heeft de moeilijkhe den met veel begrip voor de Belgi sche schippers verholpen. De Belgische nota houdt dus reke ning met twee nieuwe feiten, n.I. het Deltaplan en de nieuwe techniek van de duwvaart, aldus vervolgt het Alg. Handelsblad. Belgische deskundigen, die lang hebben getweifeld of liet Moerdijkkanaal wel de beste oplos sing was voor de ScheldeRijnver binding zijn nochtans van oordeel dat het Moerdijkkanaal dat men om psychologische redenen een an dere naam zal dienen te geven de enig technisch goede oplossing is. Antwerpen Maar zij geven er zich rekenschap van dat de Antwerpse havenkringen die oplossing slechts zullen aanvaar den mits er een zeer soepele formule wordt gevonden voor de toepassing der Rijnvaartpremies. Deze werden onlangs, zonder overleg met Neder land, verhoogd en hieruit blijkt wel duidelijk, dat Antwerpen en voorna melijk de betrokken Rijnvaarders- kringen het „zekere" niet voor het onzekere willen prijsgeven. Met de premies, aldus Antwerpse waarnemers, is het gevecht om 't behoud of zelfs do uitbreiding van het Belgische aandeel in de Rijn vaart veel gemakkelijker dan niet 'n eventueel Moerdijkkanaal zon der premies, van welk kanaal men overigens nog de resultaten moet afwachten. Om rendabel te zijn zou een eventueel Moerdijkkanaal tenminste 100 meter breed moeten worden aangelegd, daar de duw vaart in feite een aparte vaarweg nodig heeft. De geduwde Rijnaken moeten inder daad ongehinderd en snel over een breed vaarvlak beschikken. Een breed Moerdijkkanaal, dat bij mistig weer goed zal zijn verlicht, zou de voorkeur hebben boven een verbeter de vaarweg via de tussenwateren, welke vaarweg trouwens door de werken van het Deltaplan grondig zal worden gewijzigd. Dit zijn dus verschillende en tegen over elkaar staande opvattingen van de deskundigen betreffende een nieu we formule van ScheldeRijnverbin ding. In ieder geval blijkt hieruit dat Antwerpen de Moerdijkkanaal-eis niet langer als een emotionele en ir riterende kwestie voor de Belgisch Nederlandse betrekkingen beschouwt, maar dat integendeel de tijd schijnt te rijpen voor zakelijk overleg, aldus de correspondent van liet Alg. Han delsblad. EVEN NADENKEN Horizontaal: 1. toonladder, schaal; 5. deel v. e. schip; 6. ondergrondse ri vier (Gr. myth.)9. gewicht van dia manten, afk.; 10. soort baken; 12. van de wind afgewende zijde; 14. windrichting, afk.; 15. rund; 16. knaagdier; 17. voegwoord; 19. titel; 20. boksersterm: 21. beu; 22. reeks; 23. Nijlreiger; 26. paard; 28. diago naal weefsel. Verticaal: 1. element, afk.; 2. lengte maat, afk.; 3. den lezer heil; 4. ele ment, afk.; 5. evenredigheid; 7. -foon: slaginstrument; 8. kerkdorp; 9. been; 10. soort bes; 11. beminde; 13. extra wintervakantie!; 18. bah!; 19. gestold vleesnat; 24. pers. voornaamwoord; 25. element, afk.; 26. voorste deel v. e. kever!; 27. nummer. Natuurlijk slaat zwart niet en pas sant, omdat dan de h-lijn open komt en het witte centrum weer mobiel. 14 h4, Pc5; 15. h5, go!; Op 15. g5 volgt Ph5 en de stelling blijft geslo ten. 16. h6. Wit's enige, riskante Kans. Pion g5 wordt gesepareerd, maar pion h6 is ook zwak. 16Kh8; 17. Ph3, Pg8; 18. Th2, Ld7; (op Ph6 volgt 19. Pf4 en wit krijgt kansen). 19. Lc2, Df6; 20. Tlhl, a4; 21. Pf2, Pe7; 22. Pb5, Tg8; 23. Kbl (op Pc7, Tac8; 24. Pb5, Lbo; 25. cb5, Pb3f!). 23Lb5; 24. cb5, c6; 25. Ld3 (na ruil komt de b-lijn open en een paard op d4). 25Tg6; (zwart is op beide vleugels oppermachtig). 26. Th5, cb5; 27. Lb5, Pg8; 28. Ph3 (be dreiging van g5 tegenover h6). 28. Dd8; 29. Le2 (er dreigde 29- Db6; 30. Le2, Pb3; 31 ab3, ab3. en 32. Talf, 33. Da7t en mat). 29Pf6! (het gevaar komt nu weer aan de andere kant). 30. Tg5, Pfe4!; 31. fe4, Pe4; 32. Db4. Pg5; 33. Pg5, Tgo; 34. Db7, Tc8; 35. Db4, Dd7; 36. Lf3, Dc7; 37. Le4 (tijdnood gaat nu de zaak bederven, maar de winst komt ten slotte bij de gerech tigde. Beter was nu Dc4 en na 38. Del, a3). 27Tg4; 38. Ll'5, Th4; 39. Thl (Th4, Del mat). 39 Dc5??; Eén blunder waarvan wit geen profijt trekt. Op 40. Dcö, Tc5; 41. Le6 is het mat op g8 niet te dek ken dan door Tc8, 42. Lc8, Th6; 43. Le6, Tg6; 44. Tg6, hg6; 45. b4 en wint. Zwart heeft een ruime keuze, b.v. 39, Tg4 (deze kan wegens mat niet genomen worden) 40 Thl, Tb8; 41. Da4, Tg2; 42 b3, Dc3; 43. Da3, f3 en wint. In de partij zag wit in tijdnood niet dat zijn toren op gl in stond, zodat hij na 40. Db7? kon opgeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13