PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRANDEN TEISTERDEN NATUURSCHOON Rheden: grootste sinds mensenheugenis-200ha Geen volledige witlofteelt aan ex-vlassers in Eede toegestaan BILT VAN KALMHOUTSE HEIDE GING 125 HA VERLOREN MINISTER LUNS VERWACHT BINNENKORT AKKOORD DOODGEWAANDE DOCHTER WAS IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN Noodkreet van bosbrandweer 202e jaargang no. 172 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. do Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.28 per kw. Losse nummers 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 35S300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 88-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 8508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 0, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Vooral de Veluwe werd getroffen In de „Onzalige Bossen" (gemeente Rheden) heeft gisteren een hevige bosbrand gewoed die zich via de Burgemeester Bloemers- weg verder in westelijke richting voorzette. Minstens 200 ha re creatiegebied bij de „Posbank" is bij deze bosbrand, de groot>- ste in deze omgeving sinds mensenheugenis, verloren gegaan. Tot in Apeldoorn waren de vlammen te zien. Dikke rookwolken werden de lucht in gestuwd, waar zij vervaagden tot een geel kleurig wijdverbreide massa, die, door de zon beschenen, leek te wijzen op een vreemd natuurverschijnsel. Vele brandweren uit de omgeving en honderden militairen en burgers hielpen bij het door telkens veranderende windrichting bemoeilijkte blus- singswerk. Opdat men op alle eventualiteiten zou zijn voorbereid, hielden vannacht militairen ln deze omgeving de wacht. Ook op verscheidene andere plaatsen werd de Veluwe gisteren door branden aangetast. Ruim 125 ha heide met bosschages ging voorts verloren bij een grote brand die gistermiddag woedde in het Belgisch natuurreservaat De Kalmthoutse Heide, niet ver van Putte (Noord-Brabant). gisteravond meester, dank zij het in grijpen aan Belgische zijde van de 27ste Genie-compagnie uit Hoog boom, die met bulldozers brandgan gen maakte om verdere uitbreiding te voorkomen. Van Nederlandse zij de waren ongeveer 600 soldaten (ook met bulldozers) bij de bestrijding van deze brand betrokken. Men slaagde erin, het vuur tot op een paar honderd meter voor de uit gestrekte percelen bij de Nederlands Belgische grens tot staan te bren gen. Vannacht bleef aan beide zijden van de grens een brandpiket gesta tioneerd. Herten omgekomen Bij da blussing van de brand onder Rheden werden tankwagens uit Doe- Bulldozers maakten brandgangen Men was de brand op de Kalmthout se Helde, die gistermiddag om twee uur uitbrak, omstreeks zeven uur 30 juli Dc e nota „veerverbinding over de Oosterschelde" heeft in de afde lingen van de Zeeuwse Staten over het algemeen een „goede pers'" gehad. Voor het college van Gedepu teerden is dat plezierig, want hel weet nu, dat het in deze nota uitge stippelde beleid de instemming van de statenleden heeft. Dus: wanneer Gedeputeerde Staten te zijner tijd met de voorstellen komen, die de plannen van deze nota tot werkelijk heid moeten maken, mogen zij op de instemming van de Staten rekenen. Inmiddels kan dus nu verder worden gewerkt aan de uitwerking van deze waarlijk niet geringe projecten. In het afdelingsverslag over de nota is het beleid, dat het college ten aan zien van dit noordelijke veer wil voe ren „gedurfd" genoemd. Een ken schetsing, die zonder de minste twij fel juist is. Want realisering van deze veerplannen komt er op neer, dat Zeeland de moed heeft naast de twee grote verbindingen in het Delta plan de weg over de dammen en de z.g. Zoomse weg eenvoudig te stellen, dat een derde verbinding (na melijk tussen deze beide wegen) be langrijker, of althans even belang rijk is als deze primaire wegen. Met andere woorden: Gedeputeerde Staten wijzen de centrale weg aan als dé voornaamste schakel tussen Zeeland en de Randstad, vooral in de nabije toekomst. Hetgeen vanz sprekend betekent, dat het hiaat in deze weg, de veerverbinding over de Oosterschelde, geen verkeersstoornls- sen mag opleveren. Derhalve: een even snelle en frequente, een even goed geoutilleerde verbinding als bij voorbeeld VlissingenBreskens. Dit beleid van het college past ge heel in de opvattingen van het pro vinciaal bestuur, enige jaren geleden bekendgemaakt in het programma van studie-objecten van de Werk groep Deltazaken. In dit programma immers is als uiteindelijke doel ten aanzien van de centrale weg aange geven een secundaire dam van Noord- Beveland naar Schouwen-Duiveland en een vaste oeververbinding over of door de Westerschelde. De thans aan de orde zijnde nota mag worden be schouwd als de eerste aanloop naar dit doel. Een gedurfd beleid dus. Maar het woord „durven" veronderstelt ri sico. En juist dat risico springt in deze nota sterk naar voren. Want Gedeputeerden winden er geen doek jes om: er is géén sprake van, dat zeeland de kosten van deze voorzie ningen uiteindelijk zélf zal kunnen betalen. Met moeite zou dat mis schien nog gaan, maar dat zou dan zoals Gedeputeerden het noemen „butgettair funest zijn". In de praktijk zou het er dus op neerko men, dat het provinciaal bestuur van Zeeland krom moet gaan liggen om deze vnn visie getuigende plannen tot uitvo' ing te brengen. En dat krom liggen - voor Gedeputeerden overi gens con uiterst vermoeiende houding zou wel eens kunnen betekenen, dat allerlei zo voorzichtig opgebouw de voorzieningen uit de laatste jaren niet meer bekostigd kunnen worden. Tn aoril jongstleden gaf de commis saris der koningin dat trouwens on omwonden toe in een persgesprek: als Zeeland de uitvoering van deze veerplannen alléén moet betalen, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat (Zie slot pag. 3 kol. 1) tinchem, Gendringen, Hengelo (Gld.) en Ede ingeschakeld. Apeldoorn had zijn radio wagen gestuurd. Er is veel wild, waaronder herten, in de vlam men omgekomen. Het getroffen ter rein ligt binnen de driehoek Velp De SteegImbosch, en is eigendom van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Men heeft nog kunnen voorkomen, dat het vuur over de verkeersweg heen naar de Rosendaalsehei zou overslaan. Schuimkanon verbrandde Op een terrein van het Staatsbosbe heer tussen Hoenderlo en Ugchelen werd gisteren 12 ha bos en het ver woest. Aangewakkerd door de vrij strakke wind laaide het vuur op over een grote lengte in zuidelijke rich ting. Het greep zo snel om zich heen, dat de omstanders, die bij hon derden toesnelden om te helpen en de talrijke militairen, die met tientallen wagens werden aangevoerd, gevaar liepen door de vlammen te worden ingesloten. De vliegbasis Deelen stuurde een schuimkanon, dat vastliep in een kuil. Het dure apparaat waarmee men brandende vliegtuigen pleegt te blus sen werd een prooi der vlammen. De drie mlitairen, die erop zaten, konden zich door met een handspuit om zich heen de grond nat te houden, een uitvlucht uit de vlammen banen. Zij zijn ongedeerd. De brandweren van Apeldoorn, Beek bergen en Ugchelen, de bosbrandwe- ren van Ugchelen en Beekbergen en vijfhonderd militairen uit de Hars kamp, Apeldoorn en Nieuw-Millingen zijn tot laat in de middag bezig ge weest met de blussing. Telkens opnieuw: alarm Ongeveer tegelijkertijd werd de A- peldoornse brandweer ook nog ge alarmeerd door een brand aan de Veldekster waar een kleine opper vlakte dennen verloren ging. Te voren was te Ouddorp nabij Gar deren een klein bosperceel door brand verwoest, 's Middags klonk nieuw alarm. Eerst brandde een stuk bos aan de Reeënbergweg te Beekbergen af en daarna ver woestte het vuur een bosperceel en een deel van een roggeveld in de Engelanderholt tussen Beekber gen en Ugchelen. Donderdag zond de Apeldoornse brandweer nog materieel en manschappen naar de omgeving van het Bospark om daar het vuur te helpen stuiten. DUITS-NEDERLANDS OVERLEG Niet optimistisch over Genève-conferentie De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns is donderdag avond met het K.L.M.-vliegtuig uit Genève op Schiphol teruggekeerd. Minister Luns heeft met enkele on derbrekingen 15 dagen in Genève vertoefd. Op de Amsterdamse luchthaven ant woordde minister Luns op verschil lende vragen het volgende „Over het Genève-overleg ben ik niet optimistisch gestemd. De ministers van buitenlandse zakenvan de an dere westelijke mogendheden luiten, naar ik heb vernomen, zelfs een pes simistisch geluid horen als het gaat om de vraag of de problemen, in Ge nève aan de orde gesteld, ooit tot een oplossing kunnen worden gebracht. Natuurlijk is het niet uitgesloten, dat van Russische zijde alsnog een stap van toenadering wordt gedaan, waar door de westelijke landen alsnog in staat worden gesteld tot een akkoord te komen voor het houden van een topconferentie". Omtrent de besprekingen met minis ter Von Brentano verklaarde minister Luns het volgende: „Dinsdag heb ik een werklunch gehad met de West- duitse minister van buitenlandse za ken. Langzaam naderen we thans het stadium van algehele overeen stemming. Maar we zijn nog niet zo ver dat een overeenkomst tekenklaar is. Over enkele punten zullen nieuwe besprekingen worden gevoerd, niet MINISTER LUNS overeenkomst door de beide ministers, maar door andere vertegenwoordigers van beide landen. De mogelijkheid bestaat dat over en kele maanden een overeenkomst zal kunnen worden geparafeerd. Men moet niet vergeten dat door verschil lende omstandigheden de onderhan delingen veel langer gedunrd heb ben dan aanvankelijk was gedacht. In begin 1957, dus 2'/» jaar geleden, is te Bonn reeds een begin gemaakt om een oplossing te vinden voor de tussen West-Duitsland en Nederland hangende problemen". België vraagt gespreji over Schelde-Rijn-verbinding Donderdagnamiddag heeft de Belgi sche minister van buitenlandse za ken, Wigny, de Nederlandse zaakge lastigde in België, baron Van Lynden, in een officiële nota namens de Bel gische regering aan de Nederlandse regering gevraagd de gesprekken over de ScheldeRijn-verbinding te hervatten. Die gesprekken waren sinds de over handiging van het verslag Van Cau- welaertSteenbergen onderbroken. Indonesische diplomaten worden teruggeroepen Het Djakartaanse dagblad „Merde- ka" heeft donderdag gemeld, dat vol gens het persbureau „Antara" de In donesische regering binnenkort 54 diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland zal terugroepen. Hèt blad weet te melden dat het eerst de diplomaten die met een bui tenlandse getrouwd zijn op de nomi natie staan. Mevrouw Margarethe Woitha, een Engelse van Duitse afkomst, heeft In een ziekenhuis in Hamburg haar dochter teruggevonden, van wie gedacht werd, dat zij in mei bij een auto-ongeluk om liet leven was gekomen. De dochter, Brigitte, maakte in mei een autotocht met een vriendin, Ingrid Preuss, en haar ouders. De wagen verongelukte. De ouders en een meisje waren dood en het andere meisje werd zo zwaar ge wond, dat zij niet te herkennen was, maar zij werd toch geïdenti ficeerd als Ingrid Preuss. Mevrouw Woitha woonde de begrafenis bij van het meisje waar van men aannam dat het haar dochter was. Ruim twee maanden later lieten de zusters in het ziekenhuis het gewonde meisje haar naam opschrijven. Spreken kon zei nog niet. Zij schreef Brigitte Woitha. Men liet toen haar broer komen, die luitenant is in het Westduitse leger, en die herkende haar dadelijk als zijn zuster. Woensdagavond heeft het meisje ook haar moeder herkend. De verloofde van Ingrid Preuss bezocht Brigitte kort na het onge luk, aannemend dat zij zijn verloofde was. Maar het meisje was er toen nog zo slecht aan toe, dat herkenning onmogelijk was. De verloofde hoorde nu pas, dat zijn Ingrid dood is. VAN HET VLAS NAAR DE GROENTE Produktschap staat geen ontheffing erkenningseisen toe In het West Zeeuws-Vlaamse dorpje Eede mag de witlof wel .gestoken", maar niet „getrok ken" worden. Voor de leek op tuinbouwgebied is dit misschien allemaal een beetje onbegrijpe lijk, maar vooral door een aan tal gewezen vlassers in dat ge bied zijn er over dat „steken" en „trekken" de laatste tijd al heel wat woorden gewisseld. Want zij zijn het, die zich door een bepaling van het Produktschap voor Groente en Fruit belem merd voelen bij hun pogingen om een nieuw bestaan op te bouwen. Het „steken" van wit lof het zaaien en rooien is namelijk zonder vergunning toegestaan, maar het „trekken" de volgende fase in de teelt waarmee wordt bedoeld liet inkuilen van de wortelen om tot het zo gewilde eindprodukt te komen, is alleen toegestaan aan kwekers met een erkenning. En daar wringt nu de schoen in Eede. Toen enkele jaren geleden in de vlas- verwerkende industrie rake klappen vielen, dacht een aantal vlassers in Eede een nieuwe bestaansmogelijk heid te kunnen vinden in de verbouw van groenten en klein-fruit. Men be gon met het telen van aardbeien en asperges, waarbij hen niets in de weg werd gelegd, want deze teelten zijn vrij. Bij de teelt van witlof heb ben de Eedenaren echter buiten de waard in casu het Produktschap voor Groente en Fruit gerekend. Een verordening van dit Produkt schap bepaalt namelijk dat voor het „trekken" van witlof een er kenning nodig is. Eisen? In de eerste plaats de nodige theoreti sche kennis en verder vijf jaar praktijk bij een erkende groente teler. Daar stonden de Eedenaren. Pas begonnen met de witlofteelt konden zij natuurlijk niet aan die eisen voldoen. De meesten zijn mannen tussen de 40 en 50 jaar, getrouwd en vader van kinderen, en daarom kunnen zij bezwaarlijk elders in de provincie of daarbui ten vijf jaar praktijk gaan op doen, zo redeneert men in Eede. Geen ontheffing Nu had men daar verwacht, dat het Produktschap de gedupeerde vlas sers wel op dat punt ontheffing zou verlenen. Zelfs de heren van de streekvefbeteringscommissie, die de tuinbouw in die streek stimuleren, hadden er min of meer op gespecu leerd. Het Produktschap wilde echter geen uitzondering maken. Ook niet voor de ex-vlassers die zich in enkele jaren tijd geheel hebben omgescha keld. Theoretisch zijn de meeste telers nu reeds voldoende geschoold. Afgelopen winter kon men de mannen driemaal per week in de schoolbanken zien zitten om kennis, over de groente- en fruitteelt op te doen. Het ontbreekt hen zeker niet aan de wil om ook in dit opzicht te slagen, maar de bepa ling van vijf jaar praktische ervaring zien zij als een niet te nemen hinder nis. Het gevolg is nu. dat de „gestoken" witlof wordt verkocht aan erkende Zie slot pag. 8'kol. 5) „De houding, die het Rijk aanneemt met betrekking tot de financiële steun aan ons werk, lijkt nergens op". Dat zei de voorzitter van het Veluwse Bosbrandweercomité, ir. E. Reinders, opperhoutvester van het Koninklijk Paleis op Het Loo, gisteren in èen gesprek met pers vertegenwoordigers. Het rijk heeft zijn subsidie die vorig jaar nog 35.000 bedroeg, door de bestedingsbeperking via 25.000 teruggebracht op 15.000. Sedertdien is zij niet meer ver hoogd met het motief, dat de brandbestrijding een gemeentelij ke aangelegenheid is. De post blus- en bewakingskosten van de Veluwse bosbrandweer, die op 14.000 was geraamd, is al met 23.000 overschreden. Dit is te wijten aan het feit dat dit jaar op de Veluwe al meer dan 200 bos- en heidebranden hebben ge woed. Men is er in geslaagd, de schade te beperken tot een betrekkelijk klein aantal hectaren: de totale oppervlakte natuurschoon waar over men hier waakt is 100.000 ha groot en tot dusver ging 250 ha verloren. Het einde ook van de financiële moeilijkheden is echter nog niet in zicht. Gelukkig verlenen de gemeenten in dit gebied goede financiële steun en ook de pro vincie laat zich niet onbetuigd. Maar voor het welzijn van de Veluwe zou het nuttig zijn, als er spoedig regen en geld kwam. Het weer in Europa Den Helder, licht bewolkt Ypenburg, licht bewolkt Vlisslngen, onbewolkt Eelde, half bewolkt De BUt, onbewolkt Twente, onbewolkt Eindhoven, licht bewoïkt Zuid-Limburg, onbewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, half bewolkt Aberdeen, zwaar bewoikt Londen, onbewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, onbewolkt München, onbewolkt Zürich, licht bewolkt Genève, geheel bewolkt Wenen, half bewolkt Innsbruck, licht bewolkt Belgrado, zwaar bewolkt Rome, onbewolkt Madrid, zwaar bewoikt Lissabon, onbewolkt 19 gr. 22 gr. 22 gr. 19 gr. 22 gr. 24 gr. 25 gr. 26 gr. 21 gr. 26 gr. 28 gr. 31 gr. 24 gr. 27 gr. 21 gr. 30 gr. 25 gr. 28 gr. 28 gr. 2S gr. 29 gr. 25 gr. 34 gr. 29 gr. 24 gr. VERWACHT-... DROOG EN ZONNIG. Droog en overwegend zonnig, maar aanvankelijk in de noordelijke pro vincies vrij veel bewolking. Matige, in de middag af en toe vrij krachtige wind tussen noord en oost. Middag- temperaturen van omstreeks 20 gra den aan de kust tot 25 graden in het zuiden en oosten van het land. 25 juli ZON EN MAAN Zon op 4.49 onder 20.42 Maan op 22.56 onder 11.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1