Zandvoortse manege werd bij duinbrand verwoest KLANKBORD WERKNEMERS MOETEN DELEN IN ELKE PRODÜKTIVITEITSSTIJGING OPENLUCHTCONCERT IN „T00RENVLIEDT" SHERL0CK- VERTAALD HOLMES VERHALEN ZONDER TE BETALEN DONDERDAG 23 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f FOREL. Wat honderden sportvissers met superhengels, supermolens en superlijntjes niet is gelukt, bracht een jongentje uit Londen voor elkaar. Met een heel gewoon en heel goed koop hengeltje ving Laurence Bacon in Tavistock een forel van 22,5 cm. Aan zijn snoer had hij een haakje en daaraan zat een stukje patate frite, met mayonnaise en zout erop. Nu was die forel volgens kenners een mef mos op zijn rug de echte hengelaars altijd ontsnapt. Men wist van zijn bestaan en heeft van alles geprobeerd, tot er lange verhalen over in omloop waren van verdwenen dobbers en zo. De forel in kwestie heeft Laurence geen moeilijkheden bezorgd. Hij hap te en liet zich met een schepnetje op de wal in het gras leggen om daar vredig de laatste adem uit te blazen. In Tasvistock zeggen ze (in het En gels): „hoe bestaaaat 't". Adrian Doyle tracht in Rusland geld te krijgen Adrian Conan Doyle, zoon van de bekende auteur van de Sherlock Holmes-verhalen, zal de volgende maand bij het Russisch hoogge rechtshof een poging doen de ro yalties te krijgen voor de Russi sche vertalingen van de werken van zijn vader. Het gaat om een bedrag van 500.000 dollar (onge veer 1.9 miljoen gulden). Het stedelijk gerechtshof van Moskou heeft het verzoek van Conan Doyle jr vorig jaar november af gewezen, maar de president van dit hof heeft toegezegd, dat men voorshands behoeft aan te nemen, dat een beroep tegen dit vonnis Tijdens' de woensdagmiddag gehouden eindles van de chr. landbouwhuishoudschool te Middelburg was een modeshow een van de hoogtepunten van liet programma. Op deze show werden niet alleen fleurige zomertoiletjes uit de twintigste eeuw getoond, doch ook statige kledij uit het. verleden. Op deze foto ziet U acht „mannequins'' van de landbouwhuis houdschool bijeen, zittend van links naar rechts Frida Joosse. Jam ie Dorleijn en Nel Kruit. Staande van links naar rechts Riet Louwerse, Paula Vos, Marieke van Waarde, Matt ie Schoe en Corrie Louwerse. (Foto P.Z.C.t. Het Wereldgebeuren GRETIGE VLAMMEN IN DROGE NATUUR Onmeetbaar Bosbrand in de buurt van Loenen Gistermiddag omstreeks vier uur werd de Zandvoortse brand weer opgeroepen voor een brand nabij bet Boogkanaal in de dui- aen van de Amsterdamse water leiding. Het vuur vond gretig voedsel in bet kurkdroge struik gewas, waarbij een straffe noor denwind de vonken buizenboog door de lucht joeg. Plotseling bemerkte men dat ook aan het rieten dak van de duinmanege, ongeveer 100 meter van de duin brand gelegen, vlammen lekten. Vergeefs werd nog getracht bet vuur te stuiten. Van de manegë bleven alleen geblakerde muren over. Do brandweerkorpsen van Bloemen- daal en Haarlem, alsmede soldaten uit de Ripperdakazerne te Haarlem, werden, gealarmeerd toen de brand in de manege was ontdekt. Enkele ogenblikken later sloeg een nieuwe vonkenregen over het wegdek van de Zandvoortse Laan en zette de be planting op de Ronnenberg in vlam. Het gelukte veertig paarden uit de manege te redden benevens een groot deel van het meubilair der familie Jansen, die boven de manege woonde. Het vuur werd met een groot aantal stralen bestreden, doch het gebouw ging verloren. De schade bedraagt naar schatting 70.000. De manege en de inventaris waren verzekerd. De eerste duinbrand omvatte vier hectaren, de tweede ongeveer 2000 vierkante meter beplanting. Tijdens de brand ongeveer twee uur werd het verkeer in de Zandvoortse Laan stilgelegd. Wie de badplaats wilde binnenkomen of verlaten, moest dat doen via de Zeeweg. In Limburg De brandweer van Maastricht moest gisteren niet minder dan achtmaal uitrukken voor het blussen van grasbranden op ver schillende plaatsen in de gemeen te. De branden ontstonden door onvoorzichtigheid of tijdens het spelen met lucifers door kinderen. Afval in brand te Eerbeek Gistermiddag werd brand ontdekt in een afvalstortgat van de papierfa briek „De Hoop" aan de Coldenho- vonse weg te Eerbeek. Deze weg leidt naar de prachtige bossen van Colden- hove en Imboscli, en omdat de Eer- beekse brandweer wegens de aanhou dende droogte bevreesd was voor uit breiding van de brand naar deze bos sen, werd assistentie gevraagd aan de brandweer van Bnunmen. Drie uur later was alle gevaar ge weken en kon men zich tot nablussen Zal Canada treilers in Nederland bestellen? beperken. Ook de bedrijfsbrandweer van de papierfabriek had aan het blussingswerk deelgenomen. Verkenningsvliegtuig hielp Apeldoornse brandweer De Apeldoornse brandweer heeft gis termiddag, in samenwerking met de brandweerkorpsen en bosbrandweren van Loenen en Beekbergen, uitbrei ding van een gevaarlijke brand in een aanplant van 6-jarige vliegden nen bij Loenen naar aangrenzende mooie bossen kunnen voorkomen. Omstreeks 16.40 uur kwamen de eer ste meldingen over het vuur van brandwachttoreus in de omtrek van Apeldoorn binnen en tegen acht uur in de avond konden de brandweren weer inrukken. Een man of tien bleven echter ter plaatse wacht houden, omdat de uit gedroogde humuslaag bleef smeulen. Een verkenningsvliegtuig van het vliegveld Deelen verleende aan de brandbestrijding medewerking. De 3 ha vliegdennen die aan de vlammen ten offer zijn gevallen behoorden tot het langoed „De Reeënberg" in het Schalterdal te Beekbergen, particulier bezit, dat in beheer is bij de Nederlandsche Heidemaatschappij. H. H. WEMMERS VOOR PROT. WERKGEVERS: Nadruk verschuift naar rentabiliteit Het bestuur van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland heeft gisteren met ver tegenwoordigers van de aangesloten organisaties van gedachten gewisseld over de uitvoering van de gedifferen tieerde loonpolitiek. Ter inleiding van deze discussie heeft het bestuurslid van het Verbond, de heer H. H. Wem- mers, president-directeur van de Staatsmijnen in Limburg, een cau serie gehouden. Hij zei onder meer: produktiviteit kan in beginsel worden opgevoerd door drie factoren, namelijk door gro tere inspanning van de arbeider, door een betere organisatie en een grotere efficiëncy en door mechanisering en automatisering. Deze laatste moge lijkheid achtte hij^ verreweg de be langrijkste. De heer Wemmers toonde zich in zijn causerie voorts een voorstan der van het laten delen door de werknemers in de grotere wel vaart die het gevolg Is van een grotere produktiviteit, zowel in het geval dat de gestegen produktivi teit het gevolg is van een grotere inspanning van de arbeiders, als wel dat zij te danken is aan een zelfstandig initiatief van de werk gever. Hij stelde verder dat in de gedifferen tieerde loonpolitiek de nadruk zal ver schuiven van het begrip produktivi teit naar het begrip rentabiliteit, zulks omdat het effect van een geste gen produktiviteit in een bepaalde on derneming kan wegvallen tengevolge van bijvoorbeeld een prijsdaling, die liet gevolg kan zijn van een grotere internationale concurrentie. De heer Wemmers zeide het juist te vinden dat bepaald is dat geen loonsverho ging kan plaatsvinden indien deze niet uit de winst kan worden betaald, doch door middel van prijsverhogin gen op de afnemer moet worden ver haald. Vader van overleden meisje meldt zich De 39-jarige los-arbeider Van V. uit Gendringen, die verdwenen was toen zijn 15 maanden oude dochtertje le venloos in de woning werd aangetrof fen, heeft zich gisteren bij de politie in Keulen gemeld. Hij is in arrest ge steld In afwachting van een eventueel verzoek om uitlevering van de Ne derlandse justitie. De man verklaarde tegenover de po litie, dat hij zondagavond, toen hij al leen met het meisje thuis was, driftig was geworden doordat het kind maar bleef huilen. In zijn drift had hij een deken genomen en die het kind op het gezichtje gedrukt. Vervolgens was hij op de fiets naar Bocholt gevlucht, waar hij de trein naar Keulen had ge nomen. Tegenover de politie verklaar de hij, pas uit de kranten te hebben vernomen dat zijn dochtertje dood was. Toen hij vluchtte was hij er naar zijn zeggen van overtuigd, dat zij slechts bewusteloos was. De N.V. Scheepsbouw en Reparatie- werf De Hoop v.h. gebrs. Boot te Lei den staat een miljoenenorder uit Ca nada te wachten, die in de nabije toe komst wellicht ook van belang kan zijn voor de andere Nederlandse scheepswerven. De onderhandelingen over deze miljoenenorder' zijn reeds in een vrij gevorderd stadium. De directie van de werf verwacht van deze order voor jarenlang werk. Een en ander is verklaard door de direc teur van de werf, de heer Boot. De werf zal eerst een proeforder voor de Canadese visserij maatschappij „National Sea Products" moeten uit voeren. Dit betreft de bouw van een 1000 pk treiler van het type IJm. 28 Amsterdam. Wanneer de Canadese maatschappij tevreden is over de resultaten van het schip tijdens de visserij op de visgronden bij Nieuw-Schotland en Nieuw-Foundland dan zal dit proef- schip het prototype worden voor een groot aantal treilers voor de „Na tional Sea Products" die alle in Ne derland zullen worden gebouwd. De Canadese maatschappij heeft thans reeds 23 treilers in de vaart, die Ha lifax op Nieuw-Schotland als thuisha ven hebben. Toen hem onlangs door een ver slaggever van de Sunday Times werd gevraagd, of hij de poli tiek een kunst dan wel een weten schap noemt, antwoordde de Ame rikaanse vice-president Richard Ni xon: „Ik heb al ergere uitdrukkin gen ervoor gehoord. Maar degenen die met „de zaak der politiek be zig zijn, nemen graag aan dat poli- tiek in de beste zin des woords alle- bei is: een kunst en een wetenschap. Een zeer onexacte wetenschap welis- I waar, omdat zij zich in de eerste I plaats niet met meetbare factoren I bezig houdt, maar met mensen..." Brand in Belgisch Philipsbedrijf Schade geraamd op anderhalf miljoen gulden Woensdag brak brand uit in een groot magazijngebouw van Philips in het Belgische plaatsje Evere. De brandweren van zes gemeenten Anderlecht, Hal, Evere. Elsene, Brussel en Schaarbeek bestreden het vuur met acht motorspuïten. De brand, die enkele uren heeft ge woed, werd 's avonds om kwart over elf geblust. Ongeveer een derde van de beschikbare opslagruimte is verlo ren gegaan. Daarin lagen verlich tingsartikelen, zoals lampen en T.L.- buizen opgeslagen. De leiding van het Belgische Philips bedrijf raamt de schade voorlopig op anderhalf miljoen gulden. bij het hooggerechtshof zou wor den afgewezen. Professor Harold Eerman, een ex pert in Russisch recht van de uni versiteit van Harvard, gaat nu op 14 augustus naar Moskou om be handeling in beroep voor te berei den. Hij hoopt op 17 augustus de zaak van Conan Doyle jr. te kun nen bepleiten voor het Hoge Hof. Hij wil zich daarbij baseren op het artikel in het Russische wetboek, waarin onrechtmatige verrijking ten koste van het werk van iemand anders verboden wordt. Het wordt een proefproces, waarbij ook veel andere westelijke auteurs die al jarenlang vergeefs getracht hebben hun Russische royalties uitbetaald te krijgen volgens de internationale overeenkomst over het copyright. De Amerikaan Adlai Stevenson heeft deze aange legenheid vorig jaar ook tijdens zijn bezoek aan Rusland, zonder succes, ter sprake gebracht. De Russen hebben in het verleden af en toe wel royalties betaald, maar dat geschiedde dan bij wijze van gunst aan een hun welgeval lige auteur. Russen en Polen tegen „abnormale" toestand in Berlijn In een gezamenlijke Russisch- Poolse verklaring aan het einde van premier Kroesjtsjews be zoek aan Polen wordt gezegd, dat het westelijke standpunt in Genève „kan leiden tot een nieu we verscherping van de toe stand", die vol gevaren is voor de zaak des vredes in Europa. Een topconferentie van rege ringshoofden „zou zonder twij fel bijdragen tot een verminde ring van de internationale span ning", aldus de verklaring. Over Berlijn wordt in de verklaring gezegd, dat de bezetting uit West- Berlijn moet verdwijnen, omdat zij de internationale toestand ongunstig beïnvloedt. Als de beste oplossing van het Duitse probleem wordt het sluiten van een vredesverdrag met een herenigd Duitsland beschouwd. Rekening hou dend met de huidige toestand zijn de Sowjet-Unie en Polen echter van oor deel. dat het vredesverdrag met de beide Duitse staten moet worden ge sloten. Als „de agressieve kringen in het westen" deze vreedzame oplos sing zouden torpederen, zouden Po len en de Sowjet-Unie alleen met Oost-Duitsland een verdrag sluiten. Als er aan „de abnormale toe stand in West-Berlijn" geen eind i komt, zullen Polen en de Sowjet- Unie Oost-Duitslapd steunen bij de maatregelen die het passend I acht om er een einde aan té ma- i ken. Gistermiddag is Nixon in het vliegtuig gestapt, dat hem naar Moskou moest brengen. In het Sokolnikipark zal hij hetzelf de doen wat de Russische vice-pre mier Koslow onlangs in New York op zich nam: een tentoonstelling openen. Koslows optreden gold uiter aard een Russische manifestatie en nadat Nixon zijn plechtigheid zal hebben verricht, zijn de Russen in staat om in hun eigen hoofdstad een soortement Amerikaanse Expo te bezichtigen. Men twijfelt niet. of drommen Russen zullen de poorten van de Amerikaanse tentoonstelling binnengaan. Want ondanks de on vriendelijkheden die de Prawda de laatste dagen spuit over de Ameri kaanse vrijheid die niet echt zou zijn zal zeker de grote belangstel ling van het Russische volk voor de verrichtingen van het Amerikaanse levendig blijven. Westelijke waarne mers hebben niet zelden geconsta teerd, dat de Russen in het alge meen meer sympathie hebben voor Amerikanen clan voor Duitsers of zelfs voor Engelsen. Misschien is die sympathie te verklaren uit de ge meenschappelijke afkeer van uiter lijke vormen. Misschien ook oefent alles wat uit Amerika afkomstig is zo'n speciale aantrekkingskracht uit omdat men in de Amerikanen be nijdenswaardige tegenspelers ziet. De leus luidt immers: „Amerika inha len!" Al zijn politieke „kunst en we tenschap" zal Nixon moeten mo biliseren in zijn contacten met de man die aan de Russische inhaal- pogingen leiding geeft: premier Ni- kita S. Kroesjtsjew. In verband met het feit dat Nixon precies op de hoogte is met wat ér in de hoogste Amerikaanse regionen omgaat, kan men spreken van een contact op zeer kleine afstand van de „top". Met grote belangstelling wordt daarom gewacht, of dit overleg iets nieuws oplevert waarbij men zich afvraagt of Kroesjtsjew al iets zal laten doorschemeren van de denk beelden die hij op een eventuele top conferentie zou ontvouwen. Onge twijfeld heeft Nixon van Eisenho wer de opdracht meegekregen, na te gaan of de Russische leider be reid is, „een waterdichte verzeke ring te geven dat Rusland niet, aan het einde van een overeengekomen periode van onderhandelingen over het Duitse vraagstuk, zal pogen de geallieerden uit West-Berlijn te ver drijven of hun rechten in deze stad teniet te doen." Zoals de Ameri kaanse president aan de vooravond van Nixons vertrek duidelijk maak te, blijft dat Eisenhowers minimum voorwaarde voor het houden van een werkelijke topconferentie. Eisenhower heeft eens gezegd dat er geen andere man in de Amerikaanse geschiedenis is aan te wijzen die zo zorgvuldig is voorbereid op een eventueel presi dentschap als vice-president Nixon. Het is nuttig te weten, dat deze vice- president niet spoedig ondersteboven is van politieke manoeuvres die op het eerste gezicht sensationeel te noemen zouden zijn. In januari j.l.. toen de crisis om Berlijn op een hoogtepunt was, zei hij objectieve- rena tot een journalist: „Als men midden in een crisis staat is het zeer moeilijk, haar met andere te verge lijken." In de verdere loop van het gesprek gaf hij als zijn mening te kennen, dat Kroesjtsjew de Berlijnse crisis had doen ontstaan om de kracht en de eensgezindheid van het westen te testen, zonder het op een oorlog te laten aankomen. Het was in dit verband, dat Nixon pleitte voor een resolute, eensgezinde hou- ding van de westelijke mogendheden. De gebeurtenissen tot nu toe heb ben hem voorlopig in het gelijk ge steld. Het is te hopen dat hij eveneens van optimisme blijk kan geven nadat hij zich in Moskou zal hebben bezigge houden met de „onmeetbare facto ren" die in Kroesjtsjew verenigd zijn... RICHARD NIXON' -..onexacte wetenschap.. Zeven Middelburgse mu ziekkorpsen en drum bands hebben woensdag avond in een geheel bezet openluchttheater „Too- renvliedt" een grote mu zikale show gegeven. Voorafgaande aan deze massale uitvoering had den de korpsen on bands een mars door Middel burg gemaakt. Van de Markt werd ge zamenlijk naar het open luchttheater gemar-' cheerd waar nauwelijks plaats was voor de vele toeschouwers. Tientallen moesten genoegen nemen mét een staanplaatsje. De jeugd had al direct bezit genomen van de grasrand langs het wa ter, vlak voor het podi um. In dit gezamenlijk op treden voor het Middel burgse publiek zien de verschillende korpsen en bands een stuk propa ganda voor de stad. voor het mooie 'openluchtthea ter en voor zichzelf. Des te meer is het succes van deze avond verheugend, daar de belangstelling voor de bekende Molen waterconcerten de laat ste tijd afneemt. Woensdagavond hebben de zeven muziekkorpsen en drumbands wel over duidelijk getoond, dat de schuld hiervan niet bij hen gezocht moet wor den, want gezamenlijk hebben zij voor een mu zikaal evenement van de eerste orde gezorgd. Het programma was zo samengesteld, dat tussen Verscheidene communïstïsch-Chinese kikvorsmannen zijn dinsdagavond op Quemoy geland. Zij werden echter onmiddellijk teruggedreven door le den van het nationalistische garni zoen, zo heeft het ministerie van de fensie van Nationalistisch China be kendgemaakt. De kikvorsmannen trokken zich te rug in de richting van het Chinese vasteland nadat zij beschoten waren. Dit is de eerste keer dat communisti sche kikvorsmannen dit jaar op Que moy aan land gingen. het optreden van de ver schillende korpsen een drumband voor een pitti ge. afwisseling zorgde, wat de aantrekkelijkheid van de uitvoering ten goede kwam. Over hec algemeen werd goed en enthousiast ge musiceerd. De uitvoering werd door de gezamenlij ke muziekkorpsen en drumbands.besloten met enkele marsen. Na afloop van het con cert werd gezamenlijk teruggemareheerd naar de Markt. Kikvorsmannen voerden landing uit op Quemoy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9