Tekko Taks en de nieuwe uitvinding Door personeelstekort minder patiënten op „Vrederust" RODE EN GROENE KRUIS IN ARNEMUIDEN ONDER ÉÉN DAK OPBOUW VAN MIDDELBURGS ELECTRO-NET DUURT 5 JAAR PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERL -o JULI 1959 JAARVERGADERING TE BERGEN OP ZOOM Toepassing van arbeidstherapie bracht reorganisatie met 'zich mede Het tekort aan verplegend personeel op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom is hoewel niet precair toch vrij ernstig te noemen. Het heeft er zelfs tpe geleid, dat vele patiënten moesten worden afge wezen. Bedroeg het aantal patiënten in de voorafgaande jaren gemid deld 920 per jaar, nu is dit aantal teruggebracht tot 875. Het tekort aan verplegend personeel vormt dan ook een voortdurende bron van zorg voor het stichtingsbestuur en de verantwoordelijke geneesheren. Deze verzuchting slaakte de voorzitter van de vereniging tot christe lijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland, de heer A. H. S. Stemerding uit Souburg, woensdagmorgen in zijn openingswoord tot de talrijke Zeeuwen, die in het fraaie kerkgebouw van de inrichting te Bergen op Zoom waren bijeengekomen om de vijfenvijftigste jaarverga dering bij te wonen. Voor de aanvang van de vergade- ring sprak ds. J. Swaalc, Ned. herv. predikant te Renesse een wijdings woord naar aanleiding van Jacobus IV vers 1-10. De voorzitter van de vereniging bracht ds. Swaak, die een. beroep naar elders heeft aangenomen, dank voor het werk, dat hij als gees telijk verzorger van de „Viersprong" te Halsteren heeft verricht. De heer Stemerding verklaarde, dat de in richting dit jaar 50 jaar bestaat, welk feit men evenwel niet feestelijk heeft willen vieren. „We hebben ons gouden jubileum al vijf jaar achter de rug, want in 1954 hebben we het feit herdacht dat de vereniging vijftig jaar geledén werd opgericht," aldus spreker. Na dat de talrijke aanwezigen op ver zoek van de voorzitter een loflied psalm 89 1 en 7 hadden gezon gen, belichtte de heer Stemerding enkele actuele zaken betreffende de inrichting. Arbeidstherapie Aan het eind van 1958 is min of meer een reorganisatie doorge voerd op „Vrederust". Van de 900 patiënten zijn er 375 overgeplaatst naar andere paviljoenen, waar zij medisch gezien thuis horen. „De arbeidsterapie is meer en meer de basis geworden, waarop de verple ging van patiënten geschiedt," al dus de voorzitter. „Was „Vrede rust" vroeger meer een „opberg- ïnrïchtïng", thans is het de plaats waar geestes- en zenuwzieken ge nezing zoeken. „Vrederust" is één groot ziekenhuis, „zo vervolgde spreker. Een en ander houdt mo dernisering van de gebouwen in, hetgeen ten dele reeds is geschied. De voorzitterdeelde voorts mede, dat thans geen .enkel personeelslid meer in noodwoningen woont. Zij hebben permanente huisvesting ge kregen in moderne woningen. De aan elkaar gebouwde noodwoningen zul len tot één complex worden gemaakt ten bate van de arbeidstherapie. Het bestuur is er zich ook van be wust, dat de belangen van het ver plegend personeel niet mogen worden verwaarloosd. Daarom zijn in het af gelopen jaar de kansen op promo tie aanzienlijk verbeterd. Men wil de ze richting ook uit voor het verzor gend personeel. )e voorzitter wees er voorts op, dat bij velen misverstand is gerezen over de plaats die het suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten" inneemt. Velen zijn lid geworden van dit fonds in de veronderstelling, dat zij recht streeks „Vrederust" steunen. Niets is minder waar. „D.E.L." is geen onder deel van „Vrederust", aldus voorzit ter Stemerding, die voorts verklaar de, dat de actie van het suppletie fonds de inrichting schade heeft be rokkend. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, resp. de heren A. de Lange te Goes en J. W. van 't Hoff te St.-Laurens werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Herkozen werd als bestuurslid de heer A. H. S. Stemerding uit Sou burg en gekozen werden de heren J. van Halst te Wissenkerke in de plaats van M. van Halst te Kortgene, J. de Klerk te Zaamslag in de plaats van F. de Koeijer te Zaamslag, A. S. Wisse te Waarde in de plaats van J. M. J. Bruynzeel te Kats, A. C. van Strien te St.-Phllipsland in plaats van ds. S. van Wouwe te Serooskerke (W.) en ds. J. H. Kluyver te 's-Gra- venpolder in de plaats van ds. P, Kloosterman te Kloetinge. In de mid daguren maakte het gezelschap ver deeld over 12 groepen van 30 perso nen een rondwandeling over het ter rein, waarbij alle bedrijven en der gelijke werden bezichtigd. (Advertentie) Van Nelle bestellen „MEDISCH EN HYGIËNISCH CENTRUM" Duitse wagen sloeg over de kop bij Schore Op de rijksweg nabij de Vlakebrug te Schore is woensdagmorgen om streeks hal| negen een Duitse perso nenauto tengevolge van inhalen en kele malen gekanteld, nadat deze wa gen door krachtig remmen eerst op het rijwielpad was terechtgekomen. De auto, die werd bestuurd door me vrouw H. K. uit Rentheid (D.) reed in een file in de richting Kruiningen. Op het moment dat zij de file had verlaten om in te halen, verliet ook de voor haar rijdende vrachtauto, be stuurd door P. A. H. uit Krabbendij- ke, de file, met het vermelde gevolg. De personenauto werd zwaar bescha digd. De twee inzittenden, mevr. K. enhaar echtgenoot, liepen licht let sel op. maar kwamen overigens met de schrik vrij. Dokter Allewijn uit Kruiningen verleende de eerste hulp. De verhouding van Zeeuwse en Terneuzense muziekschool Basis voor overleg aanwezig In de afdelingen der staten is uitvoe rig gesproken over de verhouding tussen de Zeeuwse Muziekschool en de Terneuzense Muziekschool, dit naar aanleiding van het voorstel de laatste instelling nog éénmaal een subsidie te verlenen. Er zijn bij deze gedachtenwisseling weinig nieuwe aspecten naar voren gekomen, zodat Ged. Staten geen aanleiding zien hun voorstel te wijzigen. Het collego is met dit, subsidie-voor stel gekomen niet omdat het nu een .- ander standpunt zou innemen dan vroeger (géén subsidie n.l.), maar alleen om het overleg tussen de Zeeuwse en de Terneuzense Muziek school, waarvoor thans een basis aan wezig is. niet te bemoeilijken. Intussen menen Ged. Staten er goed aan te doen er met enige nadruk op te wijzen, dat een eventuele bereid heid tot enigerlei vorm van samen werking bij het bestuur van de Ter neuzense Muziekschool nog niet be tekent dat die samenwerking, in welke vorm dan ook, tot stand zal kunnen komen. Want wordt een vorm van samenwerking gevonden, dan zal dat ongetwijfeld voor Ter- neuzen financiële consequenties met zich brengen. Op dit punt is het be stuur van de Terneuzense Muziek school,, zo is gebleken, niet vrij in het nemen van een beslissing. Ged. Staten hopen echter in de winterzit- ting van dc staten over deze kwestie nadere meck delingen te doen. Mevrouw De Casembroot verichtte de opening IX SAMENWERKING MET twee zeer jeugdige jongedames de 7- jarige Mieneke Boone en de even oude Leintje de Vos heeft me vrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, woensdagmiddag het nieuwe wïjkge- bouw in Arnemuiden geopend. Tien tallen Arnemuïdenaren zagen hoe een in klederdracht gestoken en blozende Leintje met een ontwapenende bui ging een bouquet bloemen aan me vrouw De Casembroot overhandigde. En direct daarna kreeg de echtge note van de commissaris der konin gin een sleutel van de verlegen lachende Mieneke. Voor mevrouw De Casembroot was het na al die mede- wérking niet moeilijk meer het wijk- gebomv vervolgens officieel te ope nen. Daarmee heeft Arnemuiden met recht een „medisch enhygiënisch centrum" gekregen, zoals één van de sprekers het deze middag zei. Want eerder waren op hetzelfde stuk grond al een badhuis, een woning voor de wijkverpleegster en een magazijn voor het Groene Kruis geplaatst. In het nieuwe wijkgebouw is zowel het Rode- als het Groene Kruis onderge bracht. In het gemeentehuis had de heer J. J. Huijssen, voorzitter van de afde ling Arnemuiden van het Groene Kruis, de vele genodigden welkom geheten. Hij herinnerde aan de gift van het Italiaanse volk, die door be middeling van het Italiaanse Rode VAN 127 NAAR 220 VOLT Zeer modem en chic doublé dameshorloge. Met fraaie wijzerplaat: gekleurd en gevlamd! Zeer apart! Impornurj SpIJktr «n Heibes, Moreeliepirk 9, Utrecht Kruis beschikbaar is gekomen voor de bouw van dit wijkgebouw. Dit bedrag (f 35.000) noemde de heer Huijssen „vrijwel toereikend". Hij gewaagde verder met dank van een gift van duizend gulden van de Stich ting Moederschapszorg en Kinder- hygiëne, dankte verder voor de mede werking van het gemeentebestuur, inzonderheid voor het verkrijgen van de grond, en noemde verder ïnet er kentelijkheid de ontvangst van vele geschenken. Niet achtergebleven Mevrouw De Casembroot sprak la ter in de ruime hal van het wijk gebouw. Zij vertelde dat reeds In de dertiger jaren het Groene Kruis in Arnemuiden vele leden telde, procentsgewijs meer dan In de meeste andere Zeeuwse gemeen ten. Ook bad zij veel waardering voor de prestaties van de Arne- mnidense Rode Kruis-eolonne. „Op het gebied van de volksgezondheid is deze „republiek" zekér niet een achtergebleven gebied" aldus spreekster. Zij hoopte dat het Rode- en Groene Kruis tot een uitstekende samen werking in dit gebouw zouden ko men. Een felicitatie werd ook uitgespro ken door jhr. R. J. H. Q. Roëll, voor zitter van de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis". Hij juichtte het vooral toe, dat er ook cursussen gehouden zullen wor den in dit gebouw. Tenslotte bood hij een staande klok aan. „Een ge bouw, bestemd voor alle Arnemuïde naren, of ze nu Van Belzen, Van de, Ketterije of Meerman heten", zei mr. J. J. van der Weel, waarnemend kringcommissaris van het Nederlands Rode Kruis in de provincie Zeeland. Hij vertelde, dat dit het derde wijk gebouw na Kortgene en Hans- weert is, waar Rode Kruis en Groene Kruis onder één dak „wo nen", Binnenkort zal zich deze si tuatie ook in Nieuwland voordoen. „De Rode Kruis-colonnen heeft de ze uitstekende behuizing zeker ver diend", zo besloot de heer Van der Weel. Het besluit tot het dekken van het eventuele exploitatietekort noemde burgemeester W. H. van der Heide één van de gemakkelijkste raadsbe sluiten. Deze burgemeester achtte nu nog meer gedaan aan de opbouw van de volksgezondheid. Dokter Kost. die ook sprak namens dokter Van de Moer, kenschetste met vreug de de snelle ontwikkeling van Arne muiden: in één week de opening van een lagere school, en van dit wijkge bouw en nu al wéér definitieve plan nen voor een dorpshuis. Ook de heer Nic. de Vos, voorzitter van de afdeling Arnemuiden van het Rode Kruis, sprak uiteraard in jui chende toon over dit gebouw, „waar mee een eind is gekomen aan de mi- Wetenschappelijk onderzoek rond Plompetoren bij Ouwerkerk Maandag is een begin gemaakt met systematische opgravingen in het ge- bietfom de Plompetoren onder Kou- dekerke op Schouwen-Duiveland, waar enige maanden geleden bij her verkavelingswerkzaamheden mense lijke resten werden blootgelegd. On der leiding van dr. D. Tacoma van de afdeling anatomie van de rijksuni versiteit te Utrecht, hadden arbeiders van de herverkavelingsdienst woens dag reeds voldoende materiaal voor een laboratoriumonderzoek boven de grond gebracht: Behalve een groot aantal losse mensenbeenderen wer den ook enkele nog vrij gave skelet ten gevonden. Een tiental skeletten is overgebracht naar het anatomisch laboratorium te Utrecht. De opgra vingen werden door het yele puin in de omgeving van de toren enigszins vertraagd. Smokkelauto met duizenden kilo's boter achterhaald De Belgische gemotoriseerde politie uit Lokeren, heeft dezer dagen onder de gemeente Moerbeeke (B.) een Nederlandse vrachtauto in beslag ge nomen met 3000 kilogram boter er in, die kennelijk afkomstig was van smokkel. De betuurder der auto wist in het nachtelijk duister te ontkomen. Auto en boter een waarde verte genwoordigend van ongeveer f 15.000 werden in beslag genomen. Onder Verrebrofeck (B.) kwam een smokkelauto in botsing met een an dere personenwagen, waarbij de eerste wagen over de kop vloog. De chauffeur wachtte niet op hulp maar koos het voor hem veiliger hazepad. Belgische rijkswachter uit Kieldrecht ontfermden zich over de auto en in-' houd, namelijk ruim duizend kilo Ne derlandse boter. Leraarsbenoeming De heer W. H. H. de Leeuw, leraar handelswetenschappen aan de katho lieke h.b.s. voor West Zeeuwsch- Vlaanderen „St. Eloy" te Oostburg is per 1 september 1959 benoemd aan het Odulphus-lyceum te Tilburg. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 sère geen eigen oefenlokaal te be zitten". Daarna spraken nog wet houder C. van Hemert als groeps commandant van de Rode Kruis- colonne, architect L. Beije uit Veere, en de heer Jobse uit Serooskerke van de aannemersfirma. Tenslotte voerde ook nog de heer W. Geleedst van de Stichting Herstel Zuid-West-Neder land het woord. In het nieuwe wijkgebouw is behal ve een grote hal, die als wachtkamer en oefenruimte kan dienen, ook nog ondergebracht een dokterskamer, 'n kamer voor de tandarts, een kamer voor aan- en uitkleden van de ba by's en een magazijn. Rijdend magazijn zorgt voor vlotte bediening De eerste fase van het ombouwen van het elektriciteitsnet te Middelburg van 127 op 220 volt is woensdag be ëindigd. Sluitstuk van dit eerste ge deelte waren 31 woningen in de Dam poortstraat, die van af gisteren ook een spanning van 220 volt op het elektriciteitsnet hebben. Hierna ko men aan de beurt woningen rond de Oude Vlissingsevveg. Voor het gehele ombouwprojeot te Middelburg, waar mede begin maart werd aangevan gen, denkt men vijf jaar nodig t;e hebben. Door het toenemend elektriciteitsver bruik r steeds meer elektrische ap paraten worden aangeschaft en nieu we woningen worden op het net aan gesloten dreigde het net overbelast te worden. Door de spanning op het kabelnet te verhogen kan het elektri citeitsverbruik worden opgevoerd. Hiernaast geeft deze ombouw nog verschillende voordelen. Zo wordt het steeds moeilijker om apparaten voor 125 volt aan te schaffen, omdat deze bijna niet meer vervaardigd worden. De ombouw .van het elektriciteitsnet heeft in de rest van Nederland dan ook grotendeels plaats gehad. Mid delburg is een van de weinige steden die nog 127 volt op het net heeft. Doch er wordt thans hard aan ge werkt om dit te veranderen. Dit kwam Ijeel duidelijk naar voren in een gesprek dat wij hadden met de heer A. Geense, opzichter bij de Ge meentebedrijven, en de heer A. H. Godding, die de leiding heeft van het grote ombouwproject. Voorafgaande aan dit project werd de hoogspanning omgebouwd van 3000 tot 10.000 volt. Met de vol tooiing hiervan denkt men nog ander half jaar nodig te hebben. Hiervoor moesten bovendien in de hoogspan ningsstations in de verschillende de len van Middelburg nieuwe transfor matoren worden geplaatst, geschikt voor het transformeren van hoog- (Advertentie) Van Nelle bestellen HOOG EN LAAG WATER 24 juli Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 4.41 2.29 5.09 2.45 5.52 2.54 6.03 1.58 6.26 1.84 nap uur meter 16.55 2.21 17.26 18.00 18.15 18.43 2.37 2.46 1.37 1.62 nap uur meter 10.54 1.84 11.25 0.00 11.33 11.58 2.00 2.59 1.45 1.67 nap uur meter 23.37 2.23 Woensdag werd de eerste fase van het grote ombouwproject van het Middelburgse elektriciteitsnet van 127 naar 220 volt afgesloten. In de Dampoortstraat werden de laatste SI tooningen omgeschakeld op een ho gere spanning, waarvoor o.a. de lam pen in de huizen vernieuwd moeten worden. Een rijdend magazijn van de gemeentebedrijven zorgt voor een vlotte bediening van de „klanten", die hun lampen komen omruilen. Foto P.Z.C,). spanning, zowel 127220 volt als voor 220380 volt. Met het ombouwen van dit laagspan ningsnet is veel voorbereidend werk gemoeid. In de woningen wordt eerst geïnventariseerd wat allemaal ver nieuwd moet worden. Op de „om- bouwdag" verschijnt een autobus van de gemeentebedrijven waarin een klein magazijn is ondergebracht. Hier zwaait de heer M. Franke de scepter, die oude lampen inneemt eh nieuwe uitgeeft. Ook bepaalde soor ten elektrische koffiemolens enN sol deerbouten kunnen hier worden inge ruild. De prijs om dit handige huis houdelijke apparaatje om te bouwen is zo hoog, dat men evengoed een nieuw kan verstrekken...... en de huisvrouwen varen er wel bij. De in genomen apparaten worden later vernietigd. Ook de verschillende Middelburgse in stallateurs hebben het druk met deze stroomverandering in het elektrici teitsnet. Via de gemeentebedrijven is het zó geregeld, dat de grotere appa raten, zoals stofzuigers, op de dag van de ombouw door tie installateurs afgehaald worden om gereed ge maakt te worden voor 220 volt.! Hoe groot en omvangrijk de organisatie voor dit project is, blijkt alleen al uit het feit, dat men met 350 verschil lende soorten lampen heeft te maken. Alles moot in voorraad zijn om een goede service te verlenen. De 31 woningen die woensdag be trokken waren bij deze ombouw, le verde do heert Franke in zijn rijdend magazijn niet veel moeilijkheden op. Enige tijd geleden ging het om 147 huizen, zodat de magazijnmeester baast handen tekort kwam om alles op tijd klaar te krijgen. Niet minder dan 2500 lampen gingen die dag door zijn handen. Na het ombouwen van het kabelnet aan de Oude Vlissingse- weg komen waarschijnlijk voor het einde van dit jaar de Nieuwe Viis- singseweg en de Oosterscheldestraat, vroeger Lageweg, nog aan de beurt, zodat ook deze straten binnenkort zijn aangepast aan de Stromenwijk, waar reeds van do bouw af 220 Volt op het kabelnet staat. Hiertussen- door worden nog enkele uitlopers van het kabelnet naar de onrendabele ge bieden omgebouwd. (Advertentie) Van Nelle bestellen l 52. „Wacht even mannen!" mompelde de inspecteur en verzonk in diep gepeins. „Als deze man onschuldig is, wie is dan wel de da der?" vroeg hij zich af. „Wat maakt de dieren aan het lachen? Een injectie oi zoWacht eens even: „Klontjes! Beren zowel als paarden zijn dol op klon tjes. Natuurlijk, dat is het!" „Fouilleer hem!" riep hij triomfantelijk. „En kijk of hij geen suikerklontjes bij zich heeft!" Nu dat was gauw gebeurd Terwijl de éne agent Tekko's hand schoenen nazocht liet de andere zich moeizaam op een knie zinken om de slobkousen aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. „Niets, behalve een zakmes!" konden de politiemannen tot hun spijt slechts rapporteren. En Tekko werd weer vrij gela- /W S ten. „Heeft U dan niemand anders gezien die dicht bij de paarden geweest is?" 'vroeg de inspecteur weer aan een der ruiters-. „Nu U het zegt!" antwoordde de man. „Een vrien delijk oud heertje, heeft de paarden geaaid en iets gegeven!" „Aha!" zei de inspecteur. „En hoe zag dat plannetje eruit?" Maar dat be greep Tekko wel. „Starreveld", dacht hij en ging er meteen vandoor. (Advertentie) Van Nelle bestellen Subsidie schoolfonds visseryschool Ged. Staten stellen aan Provinciale Staten voor over 1959 een bedrag van f 750 ter beschikking te stellen aan het „Schoolfonds van de Zeeuw se Visserijschool". Voor 1960 stellen zij een subsidie van f1200 voor. Uit deze bedragen kan de school de kos ten bestrijden waarvoor geen rijks subsidie wordt verstrekt, o.a. leer kracht „boeten en breien", excursies enz. Ged. Staten menen dat deze subsidie verantwoord is omdat het hier gaat om 'sn school met een zeer bijzonder karakter, opgericht om te voorko men dat het Zeeuwse visserijbedrijf verloren zou gaan. Het zou boven dien onjuist zijn deze bedragen van de ouders dor leerlingen te vragen. In dien dit zou 'ebeureu zou er een si tuatie ontstaan, waai bij van de vis sersbevolking nu reedt, financiële of fers worden gevraagd, terwijl de Del tawerken nog slechts in eèn begin stadium verkeren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4