1 Bij Raad van Arbeid Middelburg opnieuw kon. onderscheidingen FLEXA 3 pakVITELLA :mn Wijfie Zeeuwse Almanak CHR. LANDBOUWHUISHOUD- SCH00L MIDDELBURG HIELD EINDLES OOSTBURG HIELD ZIJN VIERDE STANDWERKERSCONCOURS STATEN BESPRAKEN RAPPORT OOSTERSCHELDE-VEER Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 JULI 1Ö59 LINTJESREGEN IN STATIGE PATRICIËRSWONING „Wie deze opsomming1 van func ties hoort, zal het niet verbazen dat U deze hoge onderscheiding n» '1 algen. rende bij deze onderscheiding op krijgt", zei de heer De Widt, die vervolgens de versierselen beho- De heer De Bruin, chef de bureau benoemd tot ridder in orde van O.N. IN DE STATIGE PATRICIËRSWONING, bekend als het „Huis op de Spuibrug", in Middelburg is voor de tweede maal in korte tijd een „lintjes regen" neergedaald. In dit historische gebouw aan de Spanjaardstraat is namelijk sinds de oprichting de Middelburgse Raad van Arbeid geherbergd. Drie weken geleden werden reeds twee gouden en één zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan de jubilaris uitgereikt en woensdagmorgen reikte mr. Joh. de Widt, burgemeester van Middelburg, opnieuw koninklijke onderscheidingen uit. Tot veler verrassing kon de heer De Widt daarbij meedelen, „dat het Hare Majesteit de Koningin heeft be haagd de heer Chr. de Bruin, chef de bureau en secretaris van het raads- college, te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau". Boven dien was er voor de heer G. Mandemaker, chef van de afdeling ongevallen wet, een gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De uitreiking van deze onderscheidin gen gebeurde tijdens een buitengewo- beid, waarbij het voltallige personeel ne vergadering van de Raad van Ar- aanwezig was. Burgemeester De Widt richtte zich eerst tot de heer De Bruin, die zijn 40-jarig Jubileum pre cies op deze dag vierde. „Uw promoties tonen aan, dat U uw werk altijd voortreffelijk hebt ver richt", zei de burgemeester, die ver volgens de carrière van de heer De Bruin op de voet volgde: bij de_ op richting van de Raad van Arbeid in 1919 aangesteld als ambtenaar in de buitendienst, sinds X januari 1934 chef van de buitendienst en sinds 1 april 1947 chef de bureau in de rang van referendaris, leider van binnen- en buitendienst. Met rihdruk wees de heer De Widt er echter op, dat de jubilaris zich vooral ook buiten zijn werk verdienstelijk heeft gemaakt. Zo was hij van 1932 tot 1941 Middelburgs raadslid, sedert 1940 is hij voorzitter van de afdeling Middelburg van de Chr. Bond van Overheidspersoneel en sinds 1951 zelfs hoofdbestuurslid van deze bond. Bovendien is hij al 35 jaar plaatselijk leider van de gereformeerde jeugd. Ook is hij bestuurslid van de provin ciale afdeling van de bond van gere formeerde jeugdorganisaties en reeds 25 jaar lid van het hoofdbestuur van deze bond. Daarnaast is hij dan nog jeugdouderling van de Gereformeerde Kerk, voorzitter van de chr. filmactie, afdeling Middelburg, bestuurslid van de technische school en bestuurslid van het chr. Militair Tehuis in Mid delburg. de borst van de heer De speldde. Parallel „Reeds als 14-jarige begon U uw loopbaan", aldus de Middelburgse burgemeester, toen hij zich vervol gens tot de heer G. Mandemaker richtte. De heer De Widt merkte op, dat de loopbaan van deze jubilaris in vele opzichten parallel loopt met die van de heer De Bruin. Ook hier een uitstekende carrière: in 1913 in dienst getreden als jongste bediende ringsbank, in 1923 Raad van Arbeid van de rijksverzekeringsl toegetreden tot de Raad (Advertentie) de verf voor het schilderfeest SIKKENS-TJALtEMA PRO DIJKTEN vraag gratia boekja 'gezelligheid door klour* (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2-Lelden VAN TOT JUBILEUM. Zestig jaar lang reeds kon er In Hoedekenskerke geen koninginnedag of ander feest worden gevierd, of de mannen van „Con Amore" waren van de partij om een en ander luister bij te zetten met hun opgewekte mu- DREIGEMENT... „De jeugd van thans", om nog eens dit veel gebruikte en tot op de draad versleten cliché te gebruiken, de jeugd van thans trekt er in hevige mate gemotoriseerd op uit. Per scoo ter en bromfiets ijlen zij de grenzen over, of ze even om een boodschap bij de bakker gaan en soms wekt die mobiele bedrijvigheid bij de oudere generaties wel eens een beetje jaloe zie. Zo sprak dezer dagen een Vlis- singse papa tot zijn dochterdie even per scooter naar Parijs ging om het feest van de veertiende juli mee te beleven: Daar heb ik nou nog nooit de kans voor gekregen". En na enige nadenken voegde hij er aan toe: „En als je nou oolc die beroemde parade van de veertiende juli nog te zien krijgt, eet ik van nijd m'n das gp". Enkele dagen later keerde dochter lief heelhuids uit de lichtstad terug. Papa was niet thuis en voorlopig was het mama, die haar opgetogen verhalen te verwerken kreeg. Maar toen papa thuis kwam, kon mama dan ook tegen hem zeggen: „Nou, eet je das maar op...." ziek. Daarom is het vanzelfsprekend dat het zestigjarig bestaan van deze populaire muziekvereniging niet on opgemerkt voorbij mag gaan. Al zal men het dan ook vooral met het oog op de financiën wat kalm aan doen, toch zal het zaterdag 1 augustus a.s. gezellig worden op het dorp. Twee zusterverenigingen „Prinses Juliana" uit Baarland en „Con Affezione" uit Kwadendamme zullen hun medewerking aan het feest geven. Van 's avonds half zes zullen de drie korpsen achtereenvol gens concerteren bij het gemeente huis. FEESTVARKEN. Voor het publiek zal er op dit „Con Amore"-feest een wel zeer bijzondere attractie zijn. Om de jubilaresse in staat te stellen de onvermijdelijke onkosten van dit festijn te dekken, wordt een lote- rijtje gehouden. Met als prijs een levend varken, op het feest terrein bij het gemeentehuis te bezichtigen. VROEG. Mede door de droogte is de graan oogst reeds begonnen, enkele weken vroeger dan anders. Op verschillende plaatsen is de tarwe al rijper dan de gerst, zodat eerst aan het oogsten van de tarwe wordt begonnen. Een drukke tijd voor de landbouw breekt dus aan. Overigens een peulschilletje vergeleken bij vroeger zo merkt onze correspondent in Oosterland op toen soms twintig dertig hec tare graan met'sikkel moest worden geoogst. De heren Chr. de Bruin (rechts) en G. Mandemaker (links), personeels leden van de Middelburgse Raad van Arbeid, feliciteren elkaar met hun koninklijke onderscheidingen. (Foto P.Z.C.). en nu geklomemn tot chef van de af deling ongevallenwet. Maar ook in de bestedingen van de vrije tijd zijn er overeenkomsten, want evenals de heer De Bruin heeft de heer Mande maker altijd grote aandacht voor de jeugd gehad: hij is reeds jarenlang jeugdleider in de gereformeerde krin gen. Bovendien is hij statisticus-ou derling van de Gereformeerde Kerk. „Met zulk personeel feliciteer ik de Raad van Arbeid van harte", aldus burgemeester De Widt, die vervolgens ook aan de heer Mandemaker de ko ninklijke onderscheiding uitreikte. De heer De Bruin dankte in een vlot te speech voor de hoge onderschei ding en benadrukte zijn dank aan God, die hem de kracht heeft gegeven zijn werk te doen. Zijn activiteiten buiten zijn werk noemde de heer De Bruin eigenlijk niet verwonderlijk, omdat deze vrijetijdsbesteding aan sluit op zijn arbeid: voorlichting'.ar- Tijdelijke aanbieding de bétere instant pudding vanille - (ramboxan •aramal chocolade wanderljntjai van Jthf"ct voor 98 ct Slachtoffer ongeval bij zwemmen te Clinge overleden De 26-jarige Hulstenaar W. Schelf hout, die zaterdag bij een duik in het zwemwater „De zestig voet" on der Clinge een halswervel brak, is dinsdagavond in het r.-k. ziekenhuis te Hulst overleden. Het slachtoffer was gehuwd. De heer Schelfhout is bij de fatale duik met het hoofd op een paaltje onder water terechtgeko men. Een andere zwemmer, de heer M. K. uit Hulst, bracht de heer Schelfhout in bewusteloze toestand boven water. Het slachtoffer was lei der van het Williams-dansorkest en als zodanig genoot hij grote bekend heid in de omgeving van Hulst en in België. ganisatie en omgang met mensen ten nutte van de gemeenschap. Ook de heer Mandemakear dankte hartelijk voor de onderscheiding, „waarin de waardering voor ons werk zo duide lijk tot uitihg komt". Nadat burgemeester De Widt was vertrokken, sprak mr. J. Kolkman, voorzitter van de raad, de belde jubi larissen in vriendschappelijke be woordingen toe. Hij noemde de heer Mandemaker „een zeer capabele lei der en daarnaast iemand, die van een grapje houdt en die bovendien een kwinkslag begrijpt". Voor de heer"De Bruin gebruikte de heer Kolkman de tenarenkringen". Spreker dankte voor kenschetsing: „een zakenman in amb- de gedegen adviezen, waarmee de heer De Bruin hem, de heer Kolkman in de geheimen van deze Raad van Arbeid had ingewijd. De heer Kolkman stelde het bij zonder op prijs, dat deze jubilaris de menselijke verhouding In en buiten het bedrijf zo goed kent. „Ik waardeer het ten zeerste, dat onze medewerkers ook bniten hun werk zich zo verdienstelijk weten te maken", aldus de heer Kolk man. Brug slaan... Het deed de heer P. Kapinga, voor zitter van het hoofdbestuur van de Nederlandse chr. bond van overheids personeel deugd, dat belde jubilaris sen lid zijn van deze organisatie. De heer De Bruin kenschetste hij als een gemoedelijk maar zakelijk man, die „een brug kan slaan als de meningen verdeeld zijn". Hij bood de heer Dè Bruin de kleine versierselen bij zijn onderscheiding aan. Ook de heer L. J. Geers, het oudste raadslid, wenste de jubilarissen geluk en bood de heer De Bruin een boekwerk aan. De heer J. J. Louwerse, plaatsvervangend chef de bureau, sprak namens het perso neel en had grote lof voor de leiding van de heer De Bruin. Met de lieren De Bruin en Mandema ker jubileren op verschillende data van juni tot september nog 8 ambte naren. Ailen werden in deze jubileum viering betrokken. Het zijn: mejuf frouw J. O. Hopmans, hoofdschrijfster en de heren J. J. Louwerse, hoofd commies A. L. de Jonge, hoofdcom mies, J. S. Bedet, commies, O. E. Krtiysse, commies, J. H. Popma, com mies, J. P. Ossewaarde, adjunct-com mies en A- C. iyi. J, Schram, adjunct- commies. Allen ontvingen uit handen van de heer Kolkman een gedenkbord. DIPLOMA-UITREIKING Modeshow vormde hoogtepunt Woensdagmiddag hield de chr. land- bouwhuishoudschool in de Concert en gehoorzaal te Middelburg een zeer geanimeerde eindles, waaraan tevens de diploma-uitreiking was verbonden. Voorafgaande aan dit officiële ge beuren braehten de leerlingen een klein programma met ais hoogtepunt een geslaagde modeshow. De middag werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Wattel, die een kort wel komstwoord sprak. Vervolgens hield de directrice, mej. A. M. Boudeling, een sympathiek speechje waarin zij aanstipte dat met de afsluiting van de schooltijd voor de leerlingen die het diploma hebben behaald, een ge heel nieuwe periode met allerlei pro blemen aanvangt. Namens de leer krachten feliciteerde zij de geslaag den van harte met het behaalde suc ces. Verder bracht zij naar voren, dat de school voor het aanstaande leerjaar sterk is uitgebreid. Zo staat er een nieuwe vijfde eerste klas op „stapel" en er komt nog een vormingsklas bij. Het-aantal kinderen, dat van buiten de stad komt en tussen de middag op school overblijft, gaat zo langzamer hand een probleem vormen. Er is namelijk niet genoeg personeel om hier tijdens de lunchpauze een oogje in het zeil te houden. Na dit inleidende woordje declameer de Koos Coppoolse een gedicht van Guido Gezelle. Vervolgens kwam liet hoogtepunt een modeshow onder do titel van „Kleding door de eeuwen heen". Hier mee legden de lerares, mej. W. v. d. Spek, die de leiding had, zöwel als de leerlingen die hieraan medewerkten, veel eer mee in bij het publiek, dat Houtopslagplaats te Waarde door brand vernield In de nacht van dinsdag op woens dag ontstond omstreeks een uur brand in een opslagplaats van brand hout in de boomgaard van de fruit kweker M. A. van W. te Waarde. De brandweer van Waarde, die spoe dig ter plaatse was en met drie wa terstralen het blusslngswerk aanpak te, had de vuurzee vrij «nel bedwon gen, zodat de stenen fruitschuur, die op een halve meter van de brandende opslagplaats verwijderd lag, behou den bleef. De vuurgloed was tot ver in de omgeving te zien. gul was met applaus. De show was dan ook werkelijk af. Niet alleen toonden de meisjes eigen creaties, doch in vogelvlucht werd ook iets getoond van de mode uit voorbije ja ren. Hierbij waren prachtige kos tuums uit o.a. de Middeleeuwen en de zeventiende eeuw. Na deze show declameerden Dineke Koole en Laura Versluijs belden met veel succes een gedicht. Tijdens het tweede gedeelte van het programma, na de pauze, werd offi cieel afscheid genomen van de onder wijzers F. J. van Hulst en J. K. Hon- dius en het bestuurslid S. Baar, die de séhool gaan verlaten. Van deze heren kon alleen de heer Van Hulst deze middag aanwezig zijn. Als nieu we A.V.O.-onderwijzei', In de plaats van de heer Van Hulst, wera deze middag de heer I. de Lange voorge steld. Namens de ouders sprak de heer H. Hoogerbrugge uit Lewedorp een kort dankwoord. Als vertegen woordigers van de Inas-klas boden de leerlingen Nel den Hollander en Addie Goedbloed de dames Boudeling en Van der Wiel een geschenk aan. WARMTE BEÏNVLOEDDE BEZOEK.. „Goodwill kweken voor de marktkooplieden" Een aantal welbespraakte standwer kers uit diverse delen van Nederland hebben woensdagmiddag tijdens grote fcestmarkt te Oosfburg, in lerlei toonaarden gedemonstreerd hoe men als goed marktkoopman zijn ar tikel moet presenteren. Deze „econo- men-op-de-vlerkante-meter" wisten hun dikwijls eenvoudige artikelen met een dusdanige hoeveelheid superla tieven te omkleden, dat het voor hen een „koud kunstje" was de Zeeuws- Vlaamse marktbezoekers tot stilstaan en luisteren te dwingen. De deelnemers aan dit nationale standwerkersconcours, dat voor de vierde achtereenvolgende maal in Oostburg werd gehouden, beschikten ruimschoots over verkoopkwaliteiten. Hun gehoor was alleen te gering om tot goede zaken te komen: het weer was namelijk te mooi voor een druk marktbezoek, zodat het grootste deel van de bevolking van West Zeeuwsch- Vlaanderen op de landbouwbedrijven bleef, terwijl ae dames veelal de voor keur gaven aan het strand. Toch meende de heer J. Gobets, se cretaris van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Rivier- en Straat handel, dat er reden was voor dank baarheid, omdat op deze concoursen goodwill wordt gekweekt voor de marktkoopman. De heer Van der Plas, voorzitter van de winkeliersvereni ging te Oostburg, beklemtoonde de samenwerking tussen de gevestigde middenstand en de marktkooplieden die, volgens de spreker te Oostburg altijd op de middenstandsvereniging kunnen rekenen. Namens de stichting Reclamefonds der Zeeuwse Markten dankte de heer Donkers hot gemeen tebestuur van Oostburg en afle ande re medewerkers voor de totstandko ming van deze reclamefeestmarkt. (Slot van pag. 1) tegeu het uitgeven van enkele mil joenen voor de toekomst van Zee land, zo werd in een afdeling opge merkt. Zeeland moet bereid zijn risi co's te aanvaarden; de toekomstmo gelijkheden zijn nergens zo gunstig als in deze provincie. Weer een ander lid achtte het voor de ontsluiting van Zeeland noodzakelijk, dat zowel door de Ooster- als de Westerschelde vas te verbindingen tot stand worden ge bracht. Maar om dit te bereiken moe ten eerst de veerverbindingen wor den verbeterd. De uitvoering van de door Ged. Staten ontvouwde plannen is een eerste voorwaarde om tot een „ontsloten Zeeland" te komen. Uitvoerig ook werd van gedachten gewisseld over de vraag of des tijds bij de aanleg van de veerha ven De Val enige jaren geleden deze haven niet beter direct ge schikt gemaakt had knnnen wor den voor koplading. Met andere woorden: zijn Gedeputeerden toen In gebreke gebleven? Gedeputeerden menen evenwel, dat dit niet het geval is, zo blijkt uit het verslag. In 1954 is nog geen diep gaande studie inzake de wenselijk heid van koplading gemaakt, omdat men toen nog niet kon weten, dat de Grevelingendam er in 1964 zou Iig>- gen. Evenmin was er sprake van een Sloeplan en van een aanwijzing tot ontwikkelingskern van Goes en Zie- rikzee. De haven De Val lag er, het was van nature een haven en behoef de niet te worden gegraven. Ged. Staten hebben indertijd geen duur dere inrichting gewild dan bij de in gebruikneming nodig was. Wanneer toen de haven klaar gemaakt zou zijn voor koplading, dan zou een in vestering zijn. gedaan, waartegen over geen reëel resultaat te stellen was. Er was toen zelfs niet bekend van welke haven op de andere oever de boot zou afvaren. Gedeputeerden zijn destijds dan ook niet in gebreke gebleven. Het ligt in de bedoeling de werken in De Val zo uit te voeren, dat zij ge lijk met de Grevelingendam gereed zijn. De nota en het afdelingsverslag, waaruit bovenstaande is ontleend, komen 28 juli a.s. in openbare dis- cussie. Een waterval van woorden stortte deze standwerker over de bezoekers van de Oostburgse markt. Zijn stem was te horen in het kader van het standwerkersconcours, dat in het le vendige centrum van W.-Zeeuwsoh- Vlaanderen werd gehouden ten ge- noege van de geregelde bezoekers en de vele vreemdelingen. De stand werker op deze foto verkocht kleine, handige sinaasappelpersjes, die hij met een grote mate van welsprekend heid aan de man bracht. (Foto P.Z.C.). Uitslagen De standwerkers werden door de ju ry als volgt beoordeeld 1. A. Jong- kmdt, Den Haag 65 punten; 2. H. Gille, Amsterdam, 61 punten; 3. J. Gobets, Amsterdam 60 punten; 4. A. Waterman, Apeldoorn, 59 punten; 5. L. Vonk, Amsterdam 58 punten; 6. M. van eGlderen. Amsterdam, 57 pun ten; 7. H. van Emmerik, Roosendaal, 56 punten. De uitslag van de etalage- en Inrich tingswedstrijd voor vaste marktlie den was als volgt: 1. en 2. Yvonne, Bergen op Zoom en P. C. Carol, Mid delburg beiden 16 punten; 3. t.m. 6 P. Jacobs, Breda, A. Jansen, Vlissln- gen, J. Harink, Goes en J. Matter- man, Vllssingen, allen 15% punt; 7. G. v. d. Kasteele, Breskens 15 punten; 8. en 9. K. Schoester, Goes en P. Til- roe, ieder 14% punt; 10 t.m. 13 A. van Someren, Souburg, J. Meul- broek, 's-Heer-Arendskerke, S. van Hoek, IJzendijke en A. de Witte, Goes 14 punten. VANDAAG. Middelburg Electro: Het drama van Mayerllng, 19 en 21.15 uur, 18 Jaar; Molenwater: RingrijderiJ tn nationaal kostuum, 10 uur, optocht door de stad, 13.30 uur; Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan. 9—23 VllsslnRen Alhambra: Jane Eyre, 19 en 21 uur, 14 jaar; Luxor: Het licht aan de overkant, 20 uur, 18 jaar. Goe« Grand: Battle Cry, 20 uur, 19 laar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2