PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Minister Korthals en Kamercommissie zagen Zeeuwse Deltawerken BILT EISENHOWER ONGERUST OVER GENÈVE KANS OP TOPCONFERENTIE BIJZONDER KLEIN Russen werken aan KROESJTSJEW NODIGT IRAKS PREMIER KASSEM UIT FRANSE EER NOG NIET GERED IN BLÉR10TRACE nieuwe voorstellen Te Washington is dinsdag uit zeer gezaghebben de bron vernomen dat Amerika's president Ei senhower het verloop der Geneefse besprekingen met toenemend pessimisme en groeiende onge rustheid gadeslaat. Een rapport van zijn minis ter van buitenlandse zaken Herter, dat hem maandag heeft bereikt, overtuigde de president ervan dat het Russische standpunt nog onwrik baarder is geworden dan het reeds in de eerste fase der onderhandelingen was. De president ge looft dat de kans dat er een topconferentie zal worden gehouden, bijzonder klein is geworden en dat zij in feite reeds bijna te niet is gedaan. Elsenhower meent, dat de Russische premier Kroesj- tsjew mogelijk geen belang meer Btelt in het al dan niet houden van een bijeenkomst der hoogste regerings leiders van oost en west en dat hij aanstuurt op een mis lukking van het Geneefse overleg, waarvan hij vervol gens het westen de schuld wil geven. Uit Genève wordt vernomen, dat Herter zijn collega Gromyko heeft laten weten, dat er wel. eens spoedig een eind aan de conferentie zou kunnen komen als de Russen erop blijven staan, dat overeenstemming over hun voorstel voor een gemengde Duitse commissie een voorwaarde is voor voortzetting van de onderhandelin gen over Duitsland. Op een geheime bijeenkomst heb ben de minister van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Sowjet-Unie gisteren weer geen merkbare vooruitgang geboekt. Gromyko heeft te verstaan gegeven, dat liet westelijke voorstel om van de conferentie een semi-permanent or gaan te maken, niet aanvaardbaar is als basis voor verdere besprekingen. Een Frans woordvoerder zei: „De conferentie is zo goed als vastgelopen". Russen willen verdeeldheid zaaien; zijn bevreesd voor Duitsland en China Volgens Eisenhower heeft de huidige Russische buitenlandse politiek de volgende drie fundamenten: Verdeeldheid zaaien tussen de westerse verbondenen, die Inderdaad als normaal te beschouwen meningsverschillen hebben gehad over de bijzon derheden der voorwaarden, waarop het westen zou kunnen instemmen met het houden van een topconferentie. De president vertrouwt echter dat deze Russische tactiek zal falen, ook al geeft hij toe dat de Britse regering meer gesteld is op een ontmoeting met Kroesjtsjew dan de leiders van de Verenigde Staten en Frankrijk. Vrees voor een herrezen en bewapend Duitsland. Vrees voor een communistisch China, dat de Sowjet-Unie mogelijk het leiderschap van de communistische wereld zou kunnen betwisten. landse zaken te Genève vorderingen ^eiTOVerSCnaiting maken. Zijn minimum-voorwaarde is echter dat de Sowjet-Unie een water- groot gevaar Bij een beoordeling van de gevolgen van een mislukking der Geneefse be raadslagingen maakt de president zich vooral ongerust over een moge lijke Russische overschatting van de eigen kracht of een onderschatting van de wil en het vermogen der Ver enigde Staten om weerstand te bie den, waardoor een gevaarlijk militai re crisis zou kunnen ontstaan. Doch hij is niet voornemens toe te stemmen in het uitschrijven van een topconferentie onder omstandigheden, die het Amerikaanse volk de indruk zouden kunnen geven dat de wester se mogendheden voor de Russische druk inzake Berlijn zijn gezwicht. Eisenhower blijft echter nog steeds bereid een topconferentie bij te wo nen, indien de ministers van buiten- Bij hun bezoek aan de Zeeuwse Dél- tawerken zijn de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A. Kort hals en de leden van de Deltacom missie uit de Tweede Kamer, dins dagmorgen in de directiekeet van de Deltadienst bij Vrouwenpolder, aan de hand van de bekende maquette voorgelicht over de werken in het Veersegat. Op de foto van links naar rechtsir. N. Biezevéld van de Deltadienst Zuid, minister Korthals, de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. O. de Casembroot en de waar nemend voorzitter van de Deltacom missie uit de Tweede Kamer, mr. dr. N. van den Heuvel. Minister Korthals bekijkt een van de miniatuur-door- laatcaissons. (Foto P.Z.C.). dichte verzekering geeft dat zij niet, aan het einde van een overeengeko men periode voor onderhandelingen over het Duitse waagstuk, zal pogen de geallieerden uit West-Berlijn te verdrijven of hun rechten in deze stad te niet te doen. Nixon neemt geen boodschap mee De president heeft in particuliere ge sprekken de mening geuit dat Kroesj tsjew mogelijk vice-president Nixon een nieuw voorstel zal doen om de Geneefse impasse te doorbreken. Ni xon zal als gemeld vandaag uit Was hington vertrekken voor een bezoek van tien dagen aan de Sowjet-Unie. Nixon heeft echter geen belangrijke presidentiële boodschap voor Kroesj tsjew bij zich. Eisenhower heeft Nixon opdracht ge geven zich onmiddellijk met het Wit te Huis in verbinding te stellen, in dien Kroesjtsjew voorstellen doet met betrekking tot het Geneefse overleg. KOEZNETSOW BRACHT BRIEF MEE Verwarde toestand in omgeving Kirkoek Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft premier Kas- sem van Irak uitgenodigd voor een bezoek aan Rusland, zo is dinsdag officieel in Bagdad mee gedeeld. De mededeling werd gedaan door Koeznetsow, een van Rus- lands vice-ministers van buiten landse zaken, op de Russische ambassade in Bagdad. Koeznet sow zei dat de uitnodiging ver vat was in een brief van Kroesj tsjew die hij had overhandigd aan Kassem. Wat de toestand in Irak betreft schreef het semi-officiële Egyptische blad „Al Gomhoeria" gisteren dat de toestand in Kirkoek en Noord-Irak nog steeds verward is. Een brigade van het Iraakse leger, die deelgeno men zou hebben aan de opstand, zou nog steeds weigeren de bevelen van premier Kassem op te volgen. Vol gens het blad is het grootste deel van de officieren van deze brigade communistisch. Kassem zou voorts de arrestatie van 80 officieren en het ontslag van 400 reserve-officieren bevolen hebben. Het Egyptische blad „Al Ahram" De Sowjet-Unie bereidt nieuwe voorstellen voor om tot een con tact tussen Oost- en Westduit sers te komen, aldus is dinsdag avond in communistische krin gen te Genève vernomen. De indruk werd gevestigd dat het hier om een compromisvoor stel gaat. Verder vroeg men zich te Genève af of de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gromyko, op instructies van premier Kroesjtsjew wacht, die een reis door Polen maakt. Het wordt mogelijk geacht dat Kroesjtsjew Gromyko heeft opgedra gen tijd te winnen todat hij, de pre- miér, te Moskou besprekingen voert met de Amerikaanse vice-president, Nixon. In andere kringen te Genève was men van oordeel dat de impasse waarin de conferentie is geraakt, in verband staat met de hardere houding die de Russen nu jegens het westen aanne men. Ook het afzeggen van Kroesj- tsjews bezoek aan de Scandinavische landen wordt hiermee in verband ge bracht. VERGEEFS UITGEKEKEN NAAR HELIKOPTER.. Mannequin landde op verkeerd vliegveld De 28-jarige Franse parachutis- te en mannequin Colette Du vel is dinsdag in 25 minuten en 10 seconden van de Are de Triomphe naar een, vliegveld in Surrey gekomen, maar het bleek een verkeerd vliegveld te zijn.... De helikopter die haar verder in de richting van Marble Arch zou bren gen, stond op het vliegveld Biggin Hill, zodat haar po ging om de Britten in de Ka naalrace te slaan, niet geluk te. Zij zal echter nog een aan tal pogingen doen om „de Franse eer" te redden. zegt dat er in de afgelopen dagen in Bagdad, Kirkoek, Najaf, El Nasse- rija, Massib en Samawa gevochten is. Alleen al in Kirkoek zouden meer dan 100 officieren gesneuveld zijn. „Al Ahram" meldt voorts dat com munisten de bureaus van een dag blad in Bagdad hebben aangevallen. In Parijs had zij alles mee. Het ver keer werd voor haar stopgezet. Per motorfiets en helikopter was zij in 5 minuten 59 seconden van de Are de Triomphe op het vlieg veld Villacoublay. Daar stapte zij in een supersonische tweemotorige jachtbommenwerper met straal aandrijving van het type „Vau- tour" die de fabrikant, Sud-Ava- tion, haar had geleend. De piloot, kapitein Louis Irïbarne van de Franse luchtmacht, landde op Kenley, een niet meer gebruikt militair vliegveld op tien kilome ter van Biggin Hill. Hij bemerkte zijn vergissing te laat. Kenley is niet ingericht voor straalvliegtui gen. De tien ton zware Vautour vloog met gierende banden door een omheining, maar werd niet ernstig beschadigd. Ook de beide inzittenden bleven ongedeerd. Colette, die niet beter wist of zij was op Biggin Hill, keek uit naar het hefschroefvliegtuig dat haar naar Londen moest brengen, maar ka pitein Iribame zei: „Het spijt me verschrikkelijk, maar dit is Big gin Hill niet". Bij haar tweede poging dinsdag avond maakte Colette Duval een tijd van 44 minuten en seconden. Zij is er dus nog niet in geslaagd het record te breken. Treinbotsing tussen Den Bosch «n Zaltbommel Tussen Zaltbommel en Den Bosch vlak bij de Maasbrug zijn gisteren twee goederentreinen op elkaar ge reden. Door de botsing kwamen een locomotief en twintig wagens naast de rails terecht. Het treinverkeer is gestremd. De reizigers werden tussen Den Bosch en Zaltbommel met auto bussen vervoerd. Fotoeen overzicht van de ravage. Voorlichting over nieuwe bezinkingsmethoden MINISTER KORTHALS heeft gisteren de leden van de Delta commissie uit de Tweede Kamer de Deltawerken in het Veerse Gat en bij Bruinisse laten zien. En daarbij zorgde liet hoofd van de Deltadienst-Zuid, ir. H. A. C. M. Dibbits, voor gedegen voor lichting over de enorme werken en de vele, eveneens enorme voorbereidingen. Drie miljoen vierkante meter aan zinkstukken moet bijvoorbeeld te zijner tijd in de Oosterschelde worden gelegd, vóórdat tot afslui ting moet worden overgegaan. Dat kan niet op de ouderwetse, primi tieve manier en dus is gezocht naar nieuwe methoden en nieuwe materialen: nylon! Nylon is het waterstaatsmateriaal van de toekomst voor zover het zinkstukken betreft. De experi menten met dit materiaal waar over wij reeds vaak schreven vei'lopen uitstekend, zo bleek uit de woorden van ir. Dibbits. Nylonlappen worden op de zeebodem uitgelegd, waarna er diverse lagen grint en stortsteen, gepenetreerd met asfalt, over uitgestrooid wor den. Het leggen van deze lappen op grote diepte in het begin mislukte dat nogal eens heeft de Deltadienst thans geheel onder da knie. Nieuwe machine Er is nu een speciale machine ge construeerd voor het storten van de diverse soorten steen op de ny lonlappen. Begin augustus zal de ze machine in het Veerse Gat ar riveren. Hiermee kan een schip van driehonderd ton door drie man in drie minuten worden gelost. Ter vergelijking: zonder die machine zijn zestien man er ruim een half uur tot drie kwartier mee bezig! Proeven om op grote diepte op deze gestorte Steen asfalt aan te bren gen zijn in een dok te Amsterdam met succes bekroond. Men is er in geslaagd dit asfalt aan te brengen op een diepte van vier meter. Met deze materialen zal het heus wel lukken een goede bodembedekking aan te brengen, zei ir. Dibbits vol op timisme. Maar hij wees er tevens op, dat er nog allerlei problemen op een oplossing wachten. Dertig miljoen! Zo zal er bij de afsluiting van de Oos terschelde niet minder dan dertig miljoen kubieke meter zand moe ten worden verwerkt. Een enorme hoeveelheid, hetgeen eerst goed duidelijk wordt waaneer men weet, dat bij de toch heus niet geringe werken in het Veerse Gat slechts' drie miljoen kubieke meter wordt verwerkt. En te zijner tijd bij de afsluiting van het Brouwershaven- se Gat negen miljoen kubieke me ter. „Hoe we met die dertig mil joen aan moeten, weten we nog niet", zei de heer Dibbits, „maar dat zal wel komen". Die afsluiting van de Oosterschelde is nog lang niet aan de beurt, maar toch worden reeds nu vele (Zie slot pag. 2 kol. 4) Havenarbeiders te Groningen weer aan bet werk De havenarbeiders in Groningen zijn weer aan het werk. De arbeiders had den begin vorige week het werk neer gelegd. omdat zij bevreesd waren, dat de onlangs opgerichte stuwa doorsmaatschappij hun al het werk zou afnemen. Bovendien hadden zij bezwaar tegen de c.a.o., die van werkgeverszijde was voorgesteld. De arbeiders zijn nu aan het werk gegaan, hangende het verdere overleg. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt Ypenburg, licht bewolkt Vlissingen, onbewolkt Eelde, licht bewolkt De Bilt licht bewolkt Twente, onbewolkt Eindhoven, onbewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, half bewolkt Stockholm, regen Oslo, onbewolkt Kopenhagen, regen Aberdeen, licht bewolkt Londen, licht bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, geheel bewolkt Frankfort, licht bewolkt München, licht bewolkt Zürich, onbewolkt Genève, onbewolkt Locamo, onbewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, half bewolkt Belgrado, zwaar bewolkt Rome, licht bewolkt Ajjacio, licht bewolkt Madrid, licht bewolkt Matlorca, onbewolkt 22 gr. 23 gr. 23 gr. 22 gr. 24 gr. 26 gr. 26 gr. 25 gr. 28 gr. 24 gr. 26 gr. 20 gr. 20 gr. 27 gr. 24 gr. 26 gr. 27 gr. 28 gr. 33 gr. 31 gr. 28 gr. 39 gr. 31 gr. 24 gr. 27 gr. 29 gr. 31 gr. 24 gr. 25 gr. 29 gr. 33 gr. 27 gr. VERWACHT. OVERWEGEND ZONNIG. Droog en overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. Zwakke tot matige noor delijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag zonnig en zomers strandweer met een matige wind uit noordelijke richting. Temperatuur in de middag ongeveer 23 graden Celsius. Goed zicht. Voor uitzichten: het hogedrukgebied boven de Noordzee blijft voorlopig voor zo mers strandweer zorgen. 23 juli ZON EN MAAN Zon op 4.47 onder 20.45 Maan op.22.08 onder 8-56 202e jaargang no. 170 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. .Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adra. tel. 2094. Overleg „zo goed als vastgelopen"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1