Uitbreidingsplan van Middelburg zonder omhaal vastgesteld Zeeuwse Almanak op vakantie... MIDDELBURGSE RAAD DURFDE GEEN „NEEN" TE ZEGGEN.... NEDERLANDSE GRAAST IN KAMPIOEN-GEIT NIEUWDORP S. Win Agenda PRO V1NCIALE ZEEUWSE CO U It A N T DINSDAG 21 JULI 1959 SANERINGSPLAN VOLGT SPOEDIG ZELDZAME BROEDVOGEL. Véél vogels broeden er niet in West Zeeawsch-Vlaanderen, Althans de vo gels broeden er niet in grote aantal len bij elkaar, zoals sommige soorten in kolonies doen. Voor de goede waarnemer is er echter veel opmer kelijks te zien. Vooral de leden van de vogelwacht komen nogal eens met aardige berichten over zeldzame broe ders. In de tuin van een der leden in Aar- denburg bijvoorbeeld heeft een Bonte Vliegenvanger een aestkastje betrok ken. Dit vogeltje is in het oosten van Nederland algemeen, maar het broedt zeer zelden in hel westen en noorden van ons land. (Advertentie) Van Nelle bestellen TWEETALIG j,Und noch Jier pfund kartofjele", sprak onze groenteman vloeiend in de toeristentaai, die on het ogenblik in heel Zeeland met verve gesproken wordt. „Und sief", vervolgde de han delaar, maar ditmaal ging hij in zijn enthousiasme iets te ver, want voor de toonbank stond een struise Zeeuwse, compleet in klederdracht. ,JBen komkommer", antwoordde ze stroef. Ach, neem het die groenteman eens kwalijk. De gezamenlijke V.V.V.'s hebben hun uiterste best gedaan om ze hier te krijgen en toe mogen wel zeggen, dat hét resultaat de ver wachtingen verre heeft overtroffen. ,.Jawohi, das bier ist èiskalt", verze kerde ons een ijverige kelner. Het had voor ons ook best gewoon maar koud mogen zijn, maar alia wie in deze weken op die kleinigheden let., kan maar beter onmiddellijk als kniesoor in een hoekje gaan zitten. Het is er nu toch van gekomen: toe zijn net als België een tweetalig land, zo cotistateerde een onzer col- lef/u's in zijn in Noord-Hólland ver schijnend dagblad, waar het ver schijnsel zich ook voordoet. En hij besloot zijn verhaaltjeMocht het zijn, dat ge toch nog in de eigen landstaal 'zoudt willen worden oan- (lesproken, dan is er maar één weg en die voert naar Königswinter, Rü- desheim of daaromtrent. Daar is thans het onvervalste Hollands de voertaal bij uitnemendheid en 's avonds is er geen cafeetje, of de klanken van onze nationale hymnen als daar zijn „Wie zal dat beialen en „Kom er in, zet je hoed af" waai en u reeds van verre tegemoet..." (Advertentie) Van Nelle bestellen ZELDZAME BROEDVOGEL II. Het beschermen van broedterreinen is een van de voornaamste taken van de vogelwachten. Od een van de be waakte terreinen in West Zeeuwsch- Vlaanderen broedde dit jaar een stelt-1 kluut. De vogel, die slechts bij uitzon dering in Nederland eieren legt, bracht drie jongen groot. DWERGSTERNTJES. De dwergstern is het kleinste meeuwtje, dat in Nederland broedt. Aan de Zeenws-Vlaamse stranden zijn deze vogeltjes ge heel verdwenen. Gevlucht voor de drukte. Helemaal verloren als broedvogel is de dwergstern ech ter niet, want op een van de be waakte terreinen broedden dit jaar twee paartjes, die volgend jaar misschien weer terug komen. TOURNEE. Het Vlissings Jeugdaccordeonorkest van de heer W. Meulmeester heeft zondag weer een bezoek gebracht aan België. Eerst werden de ieugddige muzikanten feestelijk onthaald in Hoegaarden, waar hen door het ge meentebestuur een maaltijd werd aan geboden. Op het sportveld van Hoegaarden maakten de jongens en meisjes in de pauze een wandeling langs de tribune onder hartelijk ap plaus van de aanwezigen. Na een mars door het dorp gaf het orkest een concert in de mu ziektent. Bij het spelen van de beide volksliederen werd de diri gent, de heer Meulmeester, een boeket bloemen aangeboden. Vervolgens werd de reis door België voortgezet, want ook in Antwerpen moesten de jongelui musiceren. Hun optredem op het festival ra de Schel- d est ad verliep uitstekend en de heer Meulmeester kreeg als herinnering een plaquette. Op 2 augustus gaat het orkest wéér naar België voor een con cert in Veurne- SLACHTOFFERS. Opvallend is op Schouwen-Duiveland het grote aantal kadavers van vooral meeuwen en kieviten, maar ook van andere vogels, dat op akkers en wei landen wordt gevonden. Waarschijn lijk, moet de oorzaak worden gezocht in de giftige bestrijdingsmiddelen, waarmee in deze tijd veel wordt ge werkt. Het is jammer, dat de vogels daaraan ten offer vallentemeer daar dc vogelstand 1 ich al sterk achteruit gegaan is door l\^t dempen van sloten en vijvers en dergelijke maatregelen. GOUDEN FEEST Het echtpaar J. J. M. KuijpersVeer- lioek, Heernisseweg 88, Goes, viert woensdag 22 juli a.s. morgen dus zijn vijftigjarige echtvereniging. Op de algemene begraafplaats te Krabbendijke is maandagmiddag on der overweldigende belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ds. J. B. Bel, in leven predikant van de Gereformeerde Gemeente al daar. Vooraf werd in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente van Krebbendijko een dienst gehouden, die door circa 1.500 personen werd bijgewoond. Aan de geopende groeve werd eerst het woord gevoerd door ds. P. Hon- koop uit Yerseke, namens de classis. Deze predikant wees' er op, dat ds. Bel bij dag en bij nacht op weg was om te prediken. De overledene waak te over zijn gemeente als een herder over zijn kudde. Zijn zorg en liefde waren er op gericht om zijn gemeen te te dienen en dat werd zeer ge waardeerd, aldus ds. Honkoop. Na hem voerde ds. W. Hage uit Mid delburg het woord, die namens de Particuliere Synode Zuid en de cura toren van de Theologische Hoge school te Rotterdam sprak. Hij ver klaarde, dat ds. Bel steeds de vrije genade predikte. Burgemeester L. Cnossen van Krabbendijke betuigde namens de burgerlijke gemeente zijn deelneming bij het overlijden van ds. Bel. Hij wees er op, dat de contacten met de overleden predikant .steeds van bijzonder prettige aard waren. Bij hem vielen op zijn warme mense lijkheid en zijn bewogenheid met het lot van anderen, aldus spreker. Ver volgens sprak de oudste ouderling der Gereformeerde Gemeente te Krab bendijke, de heer G. van Velzen. Op zijn verzoek zongen de honderden be langstellenden psalm 68 vers 2 in de nieuwe berijming. De jongste zoon van de overleden predikant sprak een dankwoord. Voor de begrafenis was een kerk dienst gehouden, die onder meer werd bijgewoond door tal van predi kanten en ouderlingen uit. de kring der Gereformeerde Gemeente. Tijdens deze dienst preekte ds. L. Rijksen uit Rotterdam naar aanleiding van psalm 77 vers 14: ..O, God! Uw weg is in het heiligdom: wie is een groot God gelijk God". Brandje in boerderij te Sluis On de boerderij van de heer P. M. uit Sluis ontstond zondagmiddag in een bakkeet een benzinebrand, waar schijnlijk veroorzaakt door een melk- ontromer. Het zoontje van de heer M. de 12-jarige Th. werd door de uit slaande brand ernstig verwond aan armen, borst en gelaat en moest met vele brandwonden worden overge bracht naar het Sint-Anthoniuszie- kenhuis in Oostburg. De brand zelf kon vrijwel onmiddellijk door de ei genaar worden geblust met behulp van een op de boerderij aanwezig plastic-blusapparaat. Daardoor was de materiële schade onaanzienlijk. Advertentie Dertigduizend voor herstel van,,1 NEEN, ER WERD gisteren In de Middelburgse raad niet met molens gelopen wie zou zo oneerbiedig zijn dét te veronderstellen maar wel werd er uitvoerig over een molen gedelibereerd. Dat kwam om dat B. en W. dertigduizend gulden krediet wensten om de molen „Ons Genoegen" aan de Oude Vlissingse weg eigendom van de gemeente te restaureren. En dit bedrag zon dan moeten komen uit de „culturele reserve". Dat laatste nu wilde er bij de heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d. a.) niet in. Waarom uitgerekend uit die post culturele reserve Er zijn wel andere objecten, die hier uit betaald moeten worden: In dit verband vroeg het raadslid langs de neus weg hoe het nu eigenlijk stond met ae schouwburgplannen en het bioscoopproject. Daar is destijds in de raad wel eens over gesproken, maar men hoort er niets meer van Dertigduizend gulden voor het her stel van een molen. Ook de heer Van Empel (c.h.) vond dat nogal veel en zag ook liever geld besteed aan de zaken, die de heer Hubregtse had genoemd. „Is het niet beter de molen maar op te ruimen" vroeg hij. En de heer B. A. Hesselink (v.v.d.) meende al eveneens, dat het gevraagde be drag nogal hoog was en hij vroeg zich af of de molen wel zo erg be langrijk was. Toen nam zijn partijgenoot C. A. Kammeraad het woord. Hij Is een erkend molen-deskundige en dus had zijn toch al gezaghebbend woord ditmaal dubbel gezag. Wel nu, de heer Kammeraad was op verzoek van de raadscommissie voor de gemeentewerken eens naar de bewuste molen getrok ken en was er geschrokken van teruggekomen: „Het is levensge vaarlijk deze molen te bedienen" zei hij ernstig. „Er moet of beslo ten worden tot herstel öf er moet gestopt worden met verhuring". Maar ten aanzien van dat herstel geloofde de heer Kammeraad niet, dat dertigduizend gulden voldoen de was. Dit bedrag zal aanzienlijk verhoogd moeten worden, want er zijn naar zijn mening diverse dingen nodig, die niet in de over gelegde begroting van de kosten zijn opgenomen. En daar zaten de raadsleden dan. Want de heer Kammeraad had het nogal scherp opgesteld: levensge vaarlijk deze molen te bedienen. Géén wonder, dat het college en met name de burgemeester bij de verdediging uit deze opmerking 'haalde wat er uit te halen viel: „Het is dus niet verantwoord om nu maar te besluiten dat er niets gebeuren moet zei de heer De Widt op gewekt. Toen de zaken eenmaal zo stonden was het wel duidelijk, dat niemand zijn stem tégen het voorstel durfde te verheffen, al werd er nog héél vee! gepraat. De heer W p. j. Baars (c.h.) bijvoorbeeld wilde weten hóe- veel de restauratie duurder kon wor den naar het inzicht van de heer Kammeraad. Deze evenwel kon daar a bout portant geen inlichtingen over verschaffen. Waarop de burgemeester en wet houder Kögeler op hun beurt weer betoogden, dat de molenmakers, die het werk moeten uitvoeren, hadden verklaard dat dertig mille niet te weinig was. Ook gemeen tewerken en de Vereniging „De Hollandse Molen" waren tot die conclusie gekomen. „Dus hoop ik dat de heer Kammeraad ongelijk heeft" zei burgemeester De Widt. „De tijd zal het leren" zei de heer Kammeraad rustig. Wethouder Kögeler verzekerde nog, dat het bedrag terecht uit het cultu rele fonds werd geput. „Het gaat hier om geld, dat is verkregen uit de ver makelijkheidsbelasting van Minia- tuur-Walcheren. Door een deel daar van nu aan te wenden voor de res tauratie van een voor eiland en stad belangrijk monument handelen we in de geest van de Stichting Nieuw Walcheren" verklaarde hij. Na veel gepraat moest toch einde lijk een beslissing vallen. En wat te verwachten was gebeurde: niemand durfde „nee" te zeggen. Dat onder streepte drs. M. de Bruijne (a.r.) nog eens, waarbij hij het college ver weet dit voorstel onjuist te hebben voorbereid. Het is hals over kop in de commissie voor gemeentewerken ge bracht en dat was helemaal niet no dig geweest. Tenslotte bleek zelfs stemming overbodig en werd het voorstel z.h.s. aanvaard. Bezwaarschrift met vier stemmen tegen verworpen DE RAAD VAN MIDDELBURG stelde gisteren zonder veel omhaal het uitbreidingsplan van deze gemeente vast. Zonder veel omhaal: er waren slechts twee sprekers, namelijk de hecr'M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) en de heer M. Wattel (a.r.). De eerste betoogde, dat het nu ook tijd werd, dat het structuurplan en het saneringsplan werden vastgesteld en de twee de ging nader in op enkele kleine onderdelen van het plan en bepleitte voorts inwilliging van een der ingediende bezwaarschriften. Het ging hier om de bezwaren van de heer P. Labrujère, wiens bloemisterij in het plan aangewezen is voor bebouwing. De heer Wattel lokte tenslotte een stem ming uit over dit stuk, waarbij tenslotte met 12 tegen 4 stemmen werd besloten het bezwaarschrift af te wijzen. De 4* tegenstemmers, die dus vóór de opvatting van de heer Labrujère bleken, waren de heren drs. M. de Bruijne (a.r.), P. H. M. Adriaansens (k.v.p.), M. Wattel (a.r.) en mr. P. van Empel (c.h.). Burgemeester mr. Joh. de Widt be antwoordde de sprekers. Daarbij deelde hij mede, dat de raad binnen kort op de hoogte zal worden ge steld inzake de stand van zaken rond het structuurplan. Een definitieve vaststelling daarvan moet echter wachten op het tot stand komen van de grenswijzigingen op Walcheren. Ten aanzien van het sanerings plan verklaarde de burgemeester, dat B. en W. tot de conclusie zijn gekomen, dat het onjuist zou zijn een dergelijk plan tot in alle de tails vast te stellen, wanneer men daarbij weet, dat het tientallen jaren zal vergen om het tot uit voering te brengen. Er is derhal ve besloten met een sanerings plan in hoofdlijnen te komen, waarna onderdelen worden gede tailleerd als tot uitvoering, daar van kan worden besloten. Het eerste onderdeel dat aldus aan de orde zal komen is het stadsge deelte, waarin zijn gelegen de Vlis singse straat, Tramsingel, Langevie- lesingel, Beenhouwerssingel, Achter singel en Schoorsteenvegerssingel. Hier zijn reeds verscheidene panden incidenteel aangekocht. Ten aanzien van verdere aankopen verklaarde de burgemeester nog, dat het wel in de bedoeling ligt ook in andere te saneren delen van de stad panden aan te kopen indien zich daartoe de gelegenheid voordoet, b.v. in de Spanjaardstraat. Men zal zich in dit opzicht dus niet beperken tot dat deel van de stad, dat aan de orde is. Tenslotte verklaarde hij, dat liet saneringsplan in hoofdlijnen spoedig in de raad is te verwachten. (Advertentie) Van Nelle bestellen Onderdelen De heer Wattel had nog de aandacht gevestigd op de grond, gelegen tus sen Noordweg en Noordsingel en daarbij gevraagd of hier scholen bouw mogelijk was. Dat is niet het geval, verklaarde de burgemeester. Voor deze grond is echter wel een aanvullend plan te verwachten, maar hij wilde nog niet zeggen welke be stemming de grond daarin zal krij gen. Bromfietser overleed na botsing tegen boom In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half een is op de Halster- seweg de 57-jarige G. F. uit Bergen op Zoom dodelijk verongelukt. De man kwam van de Halsterse kermis en was op weg naar huis. Even voor bij het klooster reed hij in volle vaart met zijn bromfiets tegen een boom en werd van zijn brommer geslingerd. Hij liep verschillende verwondingen op die ter plaatse door een arts wer den verbonden waarna hij per zieken auto naar het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zeom werd ver voerd. Zondagmorgen is het slachtof fer zonder bij kennis te zijn gekomen aan de verwondingen overleden. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Vice-consul voor Duitse bondsrepubliek Bij koninklijk besluit is dr. Erwin Kaufhold erkend en toegelaten, op de voet van vreemdeling, als vice-consul van de bonds-republiek Duitsland te Rotterdam, o.a. voor de provincie Zeeland. (Advertentie) Van Nelle bestellen Pakken stro bij Sluiskil prooi der vlammen Op een twaalf gemeten groot graan veld in de Vogelschor-polder te Sluis kil brak maandagmiddag brand uit in een aantal pakken geststro. Naar schatting is totaal 15.000 kilo stro verloren gegaan. 't Vuur greep snel om zich heen en de brandweer van Sluiskil, die enkele minuten na het eerste alarm uitrukte, ging de brandende stropakken met pikstokken te lijf, toen er door om standigheden geen water kon wor den gegeven. Een gelukkige omstan- heid was, dat het graan reeds van het veld was gehaald. Om te beletten dat de vlammen ook een aangrenzend papaver- en erwtenveld aantastten, trok men met een ploeg een brand- voor om de vuurhaard. De oorzaak van de brand was niet bekend. De {>akken stro waren eigendom van de andbouwer J. van H. De schade ongeveer 600 wordt door verze kering gedekt. Afsluitdam in Zandkreek wordt spoedig aanbesteed Op dinsdag 18 augustus zal In het gebouw van de Dienst Zuiderzeewer ken in Den Haag het maken van de definitieve afsluitdam ln de Zand kreek worden aanbesteed. Deze 500 meter lange dam tussen de schutsluis en de kust van Zuid-Beveland zal ln de loop van 1960 gereedkomen, waar mee dan de Zandkreek afgesloten is. Overigens zal deze afsluiting lang niet zo spectaculair worden als de af sluiting van het Veerse Gat in 1961. In de Zandkreek komt per getij na melijk slechts IV2 miljoen kubieke meter bij vloed naar binnen, terwijl het Veerse Gat bij ieder getij 77 mil joen (dus ruim tien keer zoveel) bij vloed te verwerken krijgt. Voor de afsluiting van de dam in de Zand kreek worden 34 zogenaamde een heidscaissons gebruikt. Deze caissons zijn 6 metershoog, 12 meter lang en 7,5 meter breed. Eventueel kunnen de caissons verhoogd worden met een opzetmanchet van 2 meter hoog. De 500 meter lange dijk wordt 7.80 me ter hoog en krijgt in verband met wegaanleg de respectabele kruin breedte van 30 meter. (Advertentie) TIJDENS DEBAT OVER MOLEN: Op een vraag van de heer Wattel of in het uitbreidingsplan niet een stort plaats voor huisvuil opgenomen dien de te worden, antwoordde de heer De Widt, dat dit niet het geval is. Na de gedachtenwisseling tussen de heer Wattel en de burgemeester over de bloemisterij Labrujère, waarbij de heer Wattel met grote overtuiging voor de belangen van dit bedrijf pleitte, werd tenslotte het uitbrei dingsplan z.h.s. vastgesteld. Ds. Bel te Krabbendijke ten grave gedragen Grote belangstelling in kerkdienst en op begraafplaats Examens Aan de ambachtsschool te Goes werd het getuigschrift voor elektrotechniek uitgereikt aan H. A. H. Bruining te Vlissingen; het getuigschrift voor brood-banketbakken aan Th. Bors- boom te Vlissingen en A. C. Moerland te Oud-Vossemeor. De beste geiten van Nederland zijn afkom stig uit Nieuwdorp. In de stallen van de heer D. Sandee aan de Kas- teelweg staan vijf be roemde geiten schouder aan schouder. Beroemd inderdaad, want vier van de vijf geiten zijn vermaard geworden in landelijke geltenfok- kerskringen. Daar is dan allereerst de zesjarige „Dlentje van Kasteelweg", een prachtig exemplaar, die de beste Nederlandse Sroduktiegeit .is. In 669 agen gaf dit dier liefst 3205 kg melk met een vetgehalte van 4,72 Niet één van haar con currenten behaalde in de categorie oude gei ten deze cijfers. Naast „Dientjc" is ook „Koos- ie" een „beste" geit. Zij legde beslag op de der de plaats met een pro- duktie van 1390 kg melk in 327 dagen. Een andere eerste prijswin- naresse is „Doortje", die in de categorie tweejarige geiten met de noogste eer ging strijken. Dit dier produ ceerde ln 302 dagen 1317 kg melk. De hoog bejaarde (geiten)mo.e- der van dit illustere drietal, de 12-jarige „Marie", doet het ook nog best. Zij werd bij de oude geiten dertien de met een produktie van 1238 kg melk in 320 dagen. Begrijpelijk, dat de eigenaar-fokker, de heer D. Sandeo te Nieuwdorp, trots is op zijn „pupillen". Al 35 jaar fokt hij gelten en nog nimmer neeft hij zulke goede resultaten behaald als juist de laatste jaren. Want „Dientje van de Kas teelweg" is reeds voor de tweede maal produk- tiekampioene van Ne derland geworden. Van de melk, die de dieren teven, maakt mevrouw andee boter. De rest van het melk wendt de succesvolle Nieuwdorp- se fokker aan om zijn kalveren en varkens op te fokken. En het kan haast niet anders: van de melk van de kam pioengeiten fokt hij uit stekende kalveren en varkens! Op de foto: landelijk kampioene Dientje. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) Van Nelle bestellen VANDAAG. Middelburg: Electro: „De wanhoop van inspecteur Gideon" 19, 21.15 uur, 14 Jaar. Miniatuur Walcheren, Molenwa ter: tentoonstelling Deltaplan, fl—23 uur. Vlissingen Alhambra: „Jane Eyre", T en 9 uur, 14 uur. Luxor: „Het licht aan de overkant", 8 uur, 18 Jaar. Goes Grand: ,Over moord wordt niet gesproken", 8 uur, 14 Jaar. (Advertentie) Van Nelle bestellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2