PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nationalisatie in Indonesië veroordeeld door internationale juristen Rioolwaterzuivering in Goes vormt ernstig probleem BILT Vandaag... GEEN CLAIMS TOT SCHADELOOSSTELLING NAAR INDONESISCHE COMMISSIE ONTPLOFFING IN IJMUIDENSE DUINEN EIST MENSENLEVEN 202e jaargang no. 169 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjuncfc-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per rum. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Voor de eigenaren van de door Indonesië genationaliseerde on dernemingen heeft het in dit stadium geen zin claims tot scha deloosstelling in te dienen bij de daartoe door de Indonesische re gering ingestelde commissie. Dit heeft de voorzitter van de Ondernemersraad voor Indonesië, mr. J. van Oldenborgh, giste ren verklaard. Deze mededeling valt samen met de publikatie van de mening van drie vooraanstaande volkenrechtsgeleer den over de Indonesische nationalisatie, waarin de maatregelen tegen de Nederlandse ondernemingen unaniem worden veroor deeld. De raad doet voorts een beroep op de Jndonesische rege ring mede te werken om een oplossing te vinden voor deze kwes tie, bijvoorbeeld door middel van arbitrage of internationale rechtspraak. Objectieve adviezen De drie internationale juristen. lord McNair te Cambridge, prof. H. Rolin te Brussel en prof. dr. A. Verdross te Wenen hebben onafhankelijk van elkaar hun mening over de vol kenrechtelijke mérites van de Indonesische nationalisatiewet van december 1958 kenbaar ge maakt op verzoek van de Onder nemersraad voor Indonesië, waarin de Nederlandse investe- ringsbelangen in Indonesië zijn verenigd. De raad beoogde daar mede een objectief oordeel uit te lokken over de bij herhaling van officiële Indonesische zijde verkondigde stelling, dat bij de nationalisatie der Nederlandse bedrijven in Indonesië de regels van het internationale recht in acht zouden zijn genomen, aldus deelde de voorzitter van de raad mede. D Dure kunst In Nederland is men al verscheide ne jaren bezig een reeks van zo- mer-kunstmanifestaties te organi seren, die tezamen het Holland-festi val worden genoemd. Men heeft daar bij het oogmerk gehad de kunst met een grote K te dienen en te gelijk iets aan te bieden aan degenen, die culturele zomerontspanning wen sten. Met name keek men naar de buitenlandse toeristen, die des te vlotter naar Nederland zouden ko men als er op het gebied van toneel en muziek Iets bijzonders te beleven zou zijn. at Holland-festival echter is geen bloeiende nationale affaire ge worden. Nu het voor 1959 weer achter de rug is, blijkt dat de ruim 127 voorstellin gen, die in elf steden werden gege ven, niet daverend druk bezocht wa ren. Een Amsterdams dagblad heeft daaruit reeds de conclusie getrokken, dat 't festival eigenlijk alleen maar in Amsterdam leeft en dat men er goed aan zal doen daarmee in de toekomst rekening te houden. De pogingen om het festival over verscheidene steden te decentraliseren zijn mislukt. Dus zal men zich met de festival-voor stellingen moeten beperken tot en kele steden, waar men redelijk suc ces heeft en dat zijn Amsterdam en Den Haag met nog een kleinigheidje in Haarlem, Naarden en Delft. Misschien heeft dit Amsterdamse blad gelijk, maar dan is er toch iets waarop even nadrukkelijk de aandacht gevestigd moet worden. Het moeizaam bestaande Holland festival wordt voornamelijk in stand gehouden met overheidsgeld. De rijksoverheid neemt het leeuwe aandeel voor haar rekening. Daar naast betalen de grote steden zoals Amsterdam en Den Haag ook flinke bedragen aan subsidie. De rijksoverheid kan echter bezwaar lijk belastinggelden van de Neder landers, die in zulke provincies als Zeeland, Groningen, Friesland enz. wonen, uitsluitend ten goede laten komen aan een Holland-festival, dat zich alleen in Amsterdam en Den Haag afspeelt. Zij heeft dus tot nog toe een zekere decentralisatie nage streefd, die echter slecht heeft ge functioneerd. Vermoedelijk heeft aanvankelijk de hoop bestaan, dat duizenden kunst zinnige lieden uit diverse plaatsen van Nederland de festival-manifesta ties achterna zouden reizen en bij voorbeeld desnoods uit Maastricht (Zie slot pag. 3 kol. 1 De drie adviezen zijn gepubliceerd in een gisteren verschenen speciaal num mer van het Nederlands Tijdschrift voor Internationaal Recht. De drie erkende specialisten op het gebied van het volkenrecht komen eenparig tot de conclusie, dat de onderwerpe- lijke „nationalisatie" op meer dan een grond in evidente strijd is met de fundamentele beginselen van dat recht. Zij noemen in dit verband het politieke oogmerk der „nationalisa tie" en haar discriminatoir karakter. Lord McNair voormalig president van het Internationale Gerechtshof in Den Haag en prof. Rolin leggen er bovendien de nadruk op, dat zij onverenigbaar is met nog bestaande verdragsverplichtingen van Indonesië jegens Nederland. Vage regeling De schrijvers achten voorts de vage wijze, waarop Indonesië enige scha devergoeding in het vooruitzicht stelt, volkenrechtelijk te enen male onvol doende, zelfs gemeten naar de lichte re maatstaven door sommige auteurs aangelegd voor nationalisaties die overigens wel aan de eisen van het internationale recht voldoen. Zij wij zen daarbij o.m. op het volgende: •Uit een aantal wettelijke bepalin gen en de officiële uitleg daarvan valt af te leiden, dat de Indonesische regering zich een vergoeding voor stelt, die ver beneden de werkelijke waarde van de genationaliseerde ob jecten zal blijven. De wijze van de betaling staat nog niet vast; ze zal immers bij een na dere wet worden geregeld. Aangeno men moet worden, dat de betaling zal geschieden in termijnen over een periode van onbekende duur. Wel staat reeds vast, dat het tijd stip der betalingen wordt verschoven naar een onzeker moment in de toe komst, terwijl de nationalisatie zelf terugwerkt tot 3 december 1957. (Zie slot pag. 3 kol. 2) E viert België zijn nationale E bestaat de N.V. Ned. Vliegtui- genfabriek Fokker te Amster- dam 40 jaar; hoopt de beroemde Amerikaan- E se romanschrijver en Nobel- E prijswinnaar Ernest M. Hem- E mingway, van wie vele romans H werden verfilmd en ook in het Nederlands vertaald, te San Francisco de Paula op Cuba zijn 60e verjaardag te herden- E ken. Ondernemers vragen arbitrage of rechtspraak Kroesjtsjew niet naar Scandinavië Nikita Kroesjtsjew, de Russi sche premier, heeft zijn bezoe ken aan Zweden, Denemarken, Noorwegen en Finland afgelast, naar het heet wegens de bittere anti-Russische perscampagne en mogelijke betogingen tegen zijn persoon. Het nieuws kwam drie weken voor hij zijn Scandinavische reis (op 9 augustus) zou beginnen met een bezoek aan Kopenha gen. Het zou de eerste maal zijn dat Kroesjtsjew zijn vrouw en dochter op reis zou meenemen. Kroesjtsjew is thans op rond reis door Polen en tot dusver heeft hij geen commentaar in het openbaar geleverd omtrent de beweegredenen van het op geven van zijn Scandinavische reis. Reacties Praktisch iedereen is ervan overtuigd dat de ware reden elders ligt dan in de officiële Russische verklaring. In Genève gelooft men dat het Kremlin zich voorbereidt op het doen van be langrijke politieke zetten. BRAND BEGON BIJ BUNKER Een enorme spectaculaire brand heeft danig huis gehouden in een opslag plaats voor autobanden te Foreest bij Brussel. Een nabijgelegen zeep fabriek kon worden behouden. Doos met vierduizend knalkurken explodeerde Gisteren in de vooravond deed zich een felle explosie voor in de nabijheid van een vuurwerkfa briekje in een bunker achter het Rokerspad in de duinen ten zui den van Umuiden. De achttien jarige zoon Piet van de vuur werkfabrikant J. P. werd zo zwaar gewond dat hij in zeer zorgwekkende toestand moest worden overgebracht naar het Antoniusziekenhuis te IJmui- den-oost, waar hij later op de avond is overleden. Het vuur greep in het duinterrein snel om zich heen, ondanks pogingen van de heer P, het met brandblus- middelen te doven. Wandelaars in de omgeving kwamen te hulp en enige minuten later nam de Velsense brand weer het werk over. Vijfduizend vier kante meter duinterrein ging verlo- "in. Bij het onderzoek verklaarde P. dat zijn achttienjarige zoon die bij Beambten in metaalindustrie krijgen 5 pet meer salaris De beambten in de metaalindustrie krijgen een salarisverhoging van 5% ingaande I augustus. De centrale commissie voor de be ambten in de metaalindustrie heeft meegedeeld, dat partijen bij de C.A. O. voor de beambten in de metaal industrie, in aansluiting op het in de vakraad voor de metaalindustrie overeengekomene ten aanzien van de uurlonen van de handarbeiders, over eenstemming hebben bereikt over een salarisverhoging van 5 welke behoudens goedkeuring door de be trokken werkgevers en werkne mersorganisatie en na verkregen oedkeuring van het College van lijksbemiddelaars voor het eerst zal gelden over de maand augustus 1959. Het is de bedoeling om deze salaris verhoging tezamen met de verwer king van de huurbijslag op te nemen. ie salarisschalen van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Rudolph Hess jr. wil niet in militaire dienst Rudolph Hess jr., de 21-jarige zoon van de tot levenslang veroordeelde oud-plaatsvervanger van Hitier, wil niet in Wcstduitse militaire dienst, zo heeft hij meegedeeld in een brief aan de hoofdredactie van het Westduitsc weekblad „Der Spiegel". Bij zijn keuring in München heeft hij, volgens zijn brief, verklaard, dat hij niet bereid was te dienen voor de mensen die zijn vader veroordeelden. dit ongeluk omkwam bij toeval tussen een hoop afval een doos met 4000 knalkurken had ontdekt. De inhoud moet tot ontploffing zijn gekomen en de brand hebben veroorzaakt. Daar P. uitsluitend vergunning heeft voor de vervaardiging van wonder- kaarsen, heeft de recherche een na der onderzoek in de bunker ingesteld. Daar werden nog meer dozen knal- kurken aangetroffen. Enige maanden geleden heeft de po litie reeds een onderzoek ingesteld naar een explosie in de woning bij 'n boekhandel, waar vuurwerk in huis arbeid werd gemaakt. De heer P. heeft reeds enige malen terechtge staan in verband met vervaardiging in huisarbeid en vervoeren van vuur werk. Te Migdal-Haemek bij Nazareth, waar Joodse immigranten uit Europa Noord-Afrika wonen, hebben zich onge regeldheden voorgedaan tussen betogers en de politie waarbij elf agenten en twee burgers werden gewond. De demon, stranten voelen zich blijkens de leuzen die zij riepen blijkbaar achtergesteld én eisen loonsverhoging. POLDERSLOTEN WORDEN VERONTREINIGD Nieuwe voorzieningen vergen uitgaaf van meer dan één miljoen gulden DE GEMEENTE GOES worstelt reeds verscheidene jaren met een ernstig probleem; de afvoer en de zuivering van het rioolwater. Bij hevige regenval wordt de riolering in de stad oververzadigd, omdat de capaciteit van de zuiveringsinstallatie aan de Zuidvlietstraat lang niet toereikend is het rioolwater te verwerken. Teneinde tegen te gaan, dat de straten van Goes onder water komen te staan, wordt een klep aan het eind van het rioleringsstelsel omhoog geschoven en gutst het kwalijk riekende rioolwater met duizenden liters tegelijk in de sloten van De Poel.... Een oplossing van het probleem is deze maatregel niet, want bij herhaling komen klachten binnen van het waterschap en de grondgebruikers, die het helemaal niet kunnen waarderen, dat het polderwater op deze wijze wordt verontreinigd. Zij kennen echter de moeilijkheden van de gemeente Gos en daarom is tot nu toe nog geen bezwaar gemaakt tegen het lozen van het rioolwater in de polderslo ten. Voor de gemeente Goes is de kwes tie van de rioolwaterzuivering be slist geen eenvoudig probleem. Twee mogelijkheden zijn er om tot een oplossing te geraken: opvoe- treffen van nieuwe voorzieningen ring van de capaciteit van de riool waterzuiveringsinstallatie en het óf het leggen van een persleiding naar de Westerschelde. In beide ge vallen kostbare werken, die de ge meente voor wat betreft de eerst genoemde voorzieningen reeds op een uitgaaf zouden komen te staan van rond f 1.000.000,—. Hier wringt juist de schoen, want geld is er niet beschikbaar Het gemeen tebestuur laat niets na om te trach ten tot een oplossing te komen, maar voorlopig is daar nog geen uitzicht op. Bij hevige regenval of neerslag gedui-ende een langere pe riode moet het rioolwater iedere keer weer zonder te zijn gezuiverd worden geloosd. De riolering in Goes is immer een bron van vele moeilijkheden geweest Tien jaar geleden moest een derde van de bevolking nog gebruik maken van tonnen, terwijl voorts een groot aantal w.c.'s op de vesten werd ge loosd. Een verre van ideale toestand dus. In 1950 verscheen van de hand van de directeur van gemeentewer ken, de heer J. Oranje, een rapport over de ïïolering in de stad, waarin op de noodzaak en de urgentie van het aanleggen van een nieuwe riole ring werd gewezen. In de verschillende bouwplannen is toen een geheel nieuw rioleringsstel sel aangelegd, maar het eerste gedeel te van de rioolzuiveringsinstallatie is slechts voor de helft uitgevoerd. Deze mechanische zuivering heeft een ca paciteit voor een hoeveelheid „huis houdelijk" afvalwater van 7.500 in woners. Wanneer men weet, dat het rioolgemaal een in(voner-equivalent van rond 30.000 zou moeten hebben, is het duidelijk, dat de huidige zuive ringsinstallatie ontoereikend is. Wil men de capaciteit van de instal latie op peil brengen, dan zal niet al- (Zie slot pag. 7 kol. 3) E In Italië geniet de Nederlandse M koninklijke familie op het E ogenblik van een zonnige va- E lcantie. J| De foto toont vl.n.r. de konin- gin, prinses Irene en prinses E Beatrix op het hoofdplein van E E het stadje Amalfi. Een visser E staat belangstellend toe te zien. ffllll!!lllll!lllllllllll]lllllllll!llll[|nillllllllllllllllllllll]llllllllllllllllll]lllllf Baby door verstikking om het leven gekomen Te Gendringen is gistermorgen het lijkje aangetroffen van het anderhalf jaar oude dochtertje Anneke van de familie v. d. V. Uit de sectie, die on der leiding van de officier van justi tie te Arnhem werd verricht, is geble ken dat het kindje door verstikking om het leven is gekomen. Toen de moeder zondagmiddag de woning verliet, liet zij het kind in bed achter, 's Avonds om negen uur, bij thuiskomst, trof zij het kind dood in haar bedje aan. Het weer in Europa Den Helder, onbewolkt Ypenburg, onbewolkt Vlissingen. onbewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, onbewolkt Twente, onbewolkt Eindhoven, onbewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, licht bewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, regen Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, half bewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, on bewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, geheel bewolkt Frankfort, onbewolkt München, half bewolkt Genève, licht bewolkt Locamo, licht bewolkt Wenenr zwaar bewolkt Innsbruck, onweer Rome, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, licht bewolkt Lissabon, onbewolkt 22 gr. 22 gr. 22 gr. 19 gr. 23 gr. 24 gr. 25 gr. 27 gr. 14 gr. 26 gr. 29 gr. 21 gr. 22 gr. 26 gr. 23 gr. 26 gr. 28 gr. 29 gr. 32 gr. 30 gr. 28 gr. 22 gr. 30 gr. 21 gr. 24 gr. 34 gr. 29 gr. 35 gr. 33 gr. VERWACHT. AANHOUDEND DROOG Op de meeste plaatsen droog: en over wegend zonnig weer met ongeveer de zelfde temperaturen. Zwakke tot ma tige vind in hoofdzaak tussen noord en noordwest. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerk. medew.) Zonnig en mooi strandweer met een zwakke zeewind. Temperatuur in de middag 22 tot 24 graden Celsius. Zeewater 18 graden. Vrij goed zicht. Vooruitzichten: weer. nog zomers strand- 22 juli ZON EN MAAN Zon op 4.45 onder 20.46 Maan op 21.41 onder 7.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1