PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT In Kirkoek kwamen vijftig mensen om Op „Miniatuur Walcheren" werd miljoenste bezoekster geboekt HEVIGE ONLUSTEN IN IRAK DRIE DODEN BIJ ONVERWACHT AFGAAN VAN RAKET BRITS BURGER ERIC RYLANDS NIEUW BLÉRIOTRECORDHOUDER In verschillende Iraakse steden en vooral in het oliecentrum Kir koek (250 km ten noorden van Bagdad) zijn vorige week ern stige ongeregeldheden voorgekomen. Deze ongeregeldheden volg den op de herdenking van de staatsgreep van vorig jaar, die een einde maakte aan het pro-westerse bewind van koning Feisal en premier Noeri es Said. De censuur maakte het de westelijke correspondenten in Irak aanvankelijk onmogelijk, berichten over de onlusten te verspreiden. Maar zaterdagavond werden meldingen ontvangen in de Libanese hoofdstad Beiroet en in de hoofdstad van de provincie Syrië der Verenigde Arabische Re publiek, Damascus. Het Egyptische persbureau zei dat in de straten van Kirkoek een burger oorlog woedde tussen communisten en nationalisten. De communisten zon den op zeker ogenblik een deel van de stad hebben bezet, waar zij acht Turkomannen (leden van een nationalistische stam) zouden hebben opge hangen en de lijken van nog twee door de straten zouden hebben gesleurd. Een regiment dat de politie en troepen van de stad te hulp gezonden was, zou naar de communisten zijn overgelopen. Volgens Reuter heeft het leger de toestand in Kirkoek echter weer volledig In de hand. Meer dan zestig mensen zouden bij botsingen in het gehele land zijn ge dood. De Iraakse premier, Abdel Karim Kassem, leider van de staatsgreep van vorig jaar, heeft de berichten over gevechten in de omgeving van Kirkoek gisteren tijdens een radio toespraak bevestigd. „Ik vraag een ieder van elke gemeenschap en ge zindheid veten en twisten te vermij den", aldus Kassem „Blind fanatis me is in strijd met de vrijheid, want het vloeit voort uit bekrompenheid". Eerder op de dag had radio Bagdad een legercommuniqué uitgegeven waarin werd verklaard dat een bij zondere commissie van onderzoek is fezonden paar de gelijknamige oofdstad van Kirkoek. Slachtoffers Volgens de berichten werden in Bagdad vijf of zes mensen ge dood kort nadat de feestelijkhe den op 14 juli waren begonnen. In Samawa, zuid-oort-Irak, von den twee mensen bij politieke on geregeldheden de dood. De gevechten in Kirkoek en de terechtstellingen waarmee zij ge paard gingen zouden in totaal minstens vijftig mensenlevens hebben gekost. Vrouwen en kin deren vluchtten naar het fort op de heuvel, midden in de stad. Aanval op huis In Bagdad deden communistische groepen woensdag een aanval op het huis van kolonel Sjamsoeddin Ab- doellah, de voorzitter van de eerste legerraad die bekend staat als anti communist. Dit gebeurde toen pre- Zaterdagavond "boekte Miniatuur Walcheren de miljoenste bezoekster sinds de opening van 1951/. De geluk kige was mevrouw J. T. Meermaiv— Bliek uit Nieuw- en Sint Joosland (tweede van rechts), die vergezeld van haar echtgenoot (tweede van linksen twee logés, het echtpaar J. van de Gaag uit Den Haag, een bezoek bracht aan de Miniatuur. Uiteraard ging men hier eventjes kijken naar Nieuw- en Sint Joosland in het klein. (Foto P.Z.G.). mier Kassem de parade gadesloeg. De kolonel vroeg telefonisch om hulp en bestreed daarna de aanvallers met zijn revolver waarbij er mins tens vier werden gewond. Later arri veerde een legereenheid die de aan vallers verdreef. Het huis van de kolonel staat nu onder bewaking, al dus de correspondenten. Nieuw Westelijk plan in Genève Vandaag zo wordt in Genève ver wacht, zal het westen op de Geneefse ministersconferentie voor de dag ko men met een gedetailleerd tegen-plan voor een Berlijnse interimregeling. Dat zal gebeuren tijdens de geheime besprekingen die de vier ministers eerst zullen hebben op een lunch, aangeboden door de Britse minister Lloyd en vervolgens op een openbare zitting die op westelijk verzoek on middellijk daarna zal worden gehou den. Het westelijke plan omvat, naar ver luidt, de instelling van een „Duits- land-commissie" van de Grote Vier met Duitse adviseurs. Wat betreft de samenstelling van deze commissie wordt verondersteld, dat het westen het denkbeeld zal opperen vier afge- waardigden van de Grote Vier in Ge nève permanent zitting te laten hou den en daaronder een sub-commissie van Oost- en Westduitse adviseurs te laten optreden. De taak van deze twee commis sies zou zijn het voorbereiden van de Duitse hereniging, het verbe teren van de contacten tussen Oost- en West-Duitsland door middel van meer verkeer en han del, uitbreiding van de grenspos ten waarlangs dit verkeer zou kunnen gaan en vermindering van administratieve hindernissen die het contact nu in de weg staan, het opstellen van een kieswet voor geheel Duitsland en van de prin cipes voor een Duits vredesver drag. De commissies zouden na verloop van tijd rapport moeten uitbrengen bij de ministers van de Grote Vier, die aan zich de bevoegdheid voorbe houden besluiten te nemen. (Volgens het Russische plan zou een commis sie bestaande uit alleen Oost- en Westduitsers al uitvoerende bevoegd heden hebben. ONGELUK OP VLIEGBASIS EINDHOVEN Na laden van een reeks vliegtuigen Zaterdagmiddag' heeft zich op de vliegbasis Eindhoven na het ophangen van raketten onder een F 84 f Thunderstreak een ongeval voorgedaan, dat aan drie mensen het leven heeft ge kost. Een vierde werd licht ge wond. Een reeks vliegtuigen werd zaterdag met het oog op vandaag te houden oefeningen van raketten voorzien. Het vliegtuig waarbij het ongeluk ge beurde was net laatste van de reeks, Alle raketten hingen er al aan, toen plotseling de lanceerinrichting van één ervan in werking trad. De raket werd daardoor afgevuurd en kwam vijftien meter verder in de berm te recht. Op welke wijze de slachtoffers zijn omgekomen of gewond geraakt zijn is nog niet nauwkeurig vastgesteld, doordat de lichtgewonde nog niet kon worden verhoord en er verder geen ooggetuigen waren. Mogelijk ziju de slachtoffers door vuur uit de lanceerinrichting getrof fen of door de luchtdruk tegen de grond geworpen. Een commissie van onderzoek is aan het werk gegaan. Bij dit ongeluk zijn ter plaatse over leden sergeant H. B. van Rossum uit Eindhoven (26 jaar, gehuwd) en sol daat J. D. J. van Maasakkers uit Nu- nen (21 jaar, ongehuwd). Zwaar ge wond werd soldaat J. M. Hakkaart uit Leiden (21 jaar, ongehuwd). Hij werd naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar hij later is over leden. Licht gewond werd sergeant eerste klasse G. van Londen uit Meer- veldhoven (34 jaar, gehuwd). -x:"f Op de Verolmeioerf te Alblas- serdam is zaterdagmiddag het s 33.000 ton metende tankschip president Dutra" te water ge- s laten, dat gebouwd is voor Braziliaanse rekening. H De jongens, die aan de over- zijde van de werf de tewaterla- p ting gadesloegen, vonden het maar raadzamer, de benen te nemen, toen het gevaarte op II hen afkwam. Peurdraden, sleepankers, rem- schilden en kettingtrossen de- H den echter wat ervan verwacht werd. In de ter plaatse 21/0 me ter brede Noord draaide het 202 meter lange schip keurig, zodat het evenwijdig met de oevers tot stilstand kwam. Staking bij Franse radio en T.V. gestopt De 2300employé's van de Franse radio en tv, die zaterdagmiddag om één uur voor 35 uur in staking waren gegaan om hun loonschalen kracht bij te zetten, hebben die staking za terdagmiddag afgelast nadat premier Michel Debré persoonlijk geïnterve nieerd had. Zaterdag te middernacht, dus slechts na elf uur, werd het werk weer hervat. Eerder kon het niet, in verband met het noodzakelijke oproe pen van personeel. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leid- se universiteit, prof. dr. K. W. Taco nis. ZIJN TIJD: 41 MINUTEN 41 SECONDEN Snellere luchtmachtman werd gediskwalificeerd Een burgerdeelnemer aan de Blériot- race, de Brit Eric Rylands, is thans de recordhouder. Rylands, directeur van de luchtvaartmaatschappij „Skyways", legde zondag de af stand tussen Marble Arch te Lon den en de Are de Triomphe te Pa rijs af in 41 minuten en 41 secon den. Weliswaar had een officier van de Britse luchtmacht, Wil liams, de afstand zaterdag in 41 minuten en 14 seconden afgelegd, maar diens snelle reis werd ongel dig verklaard. Iemand vau de vved- strijleiding die te Londen Williams' dikwalificatie bekend maakte, wil de niet zeggen wat de reden van deze maatregel is. Hij zei alleen dat de wedstrijdleiding slechts dis- Devaluatie van Spaanse peseta Het Internationale Monetaire Fonds heeft zaterdag bekend gemaakt, dat het met Spanje overeen is gekomen, dat de peseta wordt gedevalueerd tot 60 peseta's per Amerikaanse dollar. Daar de oude koers 42 peseta's was betekent dit een aanzienlijke deva luatie. Deze maatregel maakt deel uit van een ingrijpend plan voor het stabiliseren van de Spaanse econo mie, Spanje verwacht onder dit plan buitenlandse kredieten van in totaal 400 miljoen dollar te ontvangen. IN HET ZESDE SEIZOEN Een der oprichters, A. G. Wagensveld, door burgemeester gehuldigd ZATERDAGAVOND omstreeks kwart voor negen is mevrouw J. T. Meerman-Bliek uit Nieuwland als de miljoenste bezoekster de poorten van Miniatuur Walcheren te Middelburg binnengestapt! Nadat midden augustus van het vorige jaar voor de zevende maal de honderdduizendste van het sei zoen was binnengehaald en voor de Miniatuur in totaal het 850.000ste kaartje was verkocht, heeft het miniatuur eiland in de Zeeuwse hoofdstad vrjj snel de 1.000.000 „volgemaakt". Dit verheugende feit is voornamelijk een gevolg van het feit dat men thans geen con currentie ondervindt van de we reldtentoonstelling te Brussel zoals vorig jaar het geval was. Het zyn dit jaar weer duizenden Belgen, die het kleine Walcherse eiland met een bezoek vereren, daarnaast zijn er vele Duitsers, Fransen en Engelsen te vinden. I Hieruit blijkt overduidelijk, dat het i tn "P dansvloer moesten de dans- keilandje in het hart s»n d« Zeeuw»! tuttigen, dia zich vermaakten op da se hoofdstad nog altijd een toe ristische trekpleister bij uitne mendheid is en blijft! De „blijde incömste" van de miljoen ste bezoekster is vanzelfsprekend niet onopgemerkt voorbij gegaan. Op het podium naast restaurant Don Suisse werd de gelukkige Nieuw- landse mevrouw, die vergezeld was van haar echtgenoot en twee logé's uit Den Haag, hartelijk toegespro ken door de burgemeester van Mid delburg, mr. Joh. de Widt, die haar tevens een geschenk aanbood. Reeds van acht uur 's avonds af heerste bij de poorten van de Minia tuur een nerveuse spanning. Elk ogenblik kon de miljoenste verwacht worden. Langzaam „druppelden" de bezoekers met één en twee gelijk naar binnen, terwijl het bestuurslid van Nieuw Walcheren, de heer A. G. Wagensveld en zijn medewerker, de heer A. Dingemanse, op een papier tje nauwkeurig „de stand" bijhiel den. Slechts enkele malen gingen er groepjes van vijf, zes of meer naar binnen die op de „bezoekerslijst" van beide heren flink doortelden. Uit eindelijk was het een zichtbaar ver raste mevr. Meerman-Bliek, die van de heer Wagensveld te horen kreeg, dat zij zojuist als miljoenste de kas sa was muziek van het Clavioline-kwartet, plaats maken voor de miljoenste be zoekster, die hartelijk werd toege sproken door de burgemeester. Na mens het bestuur van de stichting „Nieuw Walcheren" kreeg zij vier waardebonnen van f 25 aangeboden, te besteden bij Walcherse winkeliers. Doch niet alleen de miljoenste be zoekster werd in het zonnetje gezet, ook de heer Wagensveld, een der op richters van de Miniatuur. Namens 't gemeentebestuur kreeg de heer Wa gensveld een offerschaal aangeboden, zoals die vroeger in de kerken werd gebruikt voor de collecten. Hierin zag de burgemeester een symbool voor al le offers, die de heer Wagensveld aan de Miniatuur heeft gebracht. Ook dhr Wagensveld liet zich niet onbetuigd. Namens het stichtingsbe stuur bood hij ter gelegenheid van deze miljoenste bezoekster de burge meester een model van een typisch Walcherse vissersboot, een hoogaars, aan. Deze boot werd vervaardigd door de heer A. Marijs uit Vlissin- gen, die ook de andere scheepjes op het kleine eiland bouwde. In zijn toespraak tot de miljoenste bezoekster stipte de burgemeester aan, dat deze mijlpaal niet alleen be langrijk i9 voor de stichting „Nieuw Walcheren", die de Miniatuur heeft opgericht, doch ook voor de gemeen te Middelburg. Verder ging de heer De Widt nader in op de geschiede nis van de Miniatuur, die dit seizoen voor de zes Ie maal de poorten voor het publiek heeft geopend. Dit terwijl het de bedoeling was de expositie maar voor één seizoen te houden. Voorts dankte hij namens 't gemeentebestuur de heerWagensveld few&ehgfc sLdpi ejja sel«i werk, kwalificeert in het gevan van een inbreuk op de regels. Over de terugreis van de Are de Triomphe naar Marble Arch deed Rylands 42 minuten en 33 secon den. Hij maakte gebruik van mo torfietsen, auto's, hefschroefvlieg- tuigen en een straaljager. Op de tweede plaats staat de Britse luchtmacht-officier Norman Ryder die zondag in 42 minuten en zes seconden Londen bereikte. Ryder deed zijn poging met motorfietsen, hefschroefvliegtuigen en 'n straal jager. Een luitenant-kolonel van de Britse luchtmacht, Maughan, stelde zich zondagavond kandidaat voor de derde plaats. Hij legde de afstand Parijs-Londen ar in 42 minuten en 30 sec. Er zijn zondag bijna zeventig pogin gen gedaan. Hierbij was ook de directeur van het circuit Zand- voor, de heer J. B. Th. Hugenholtz, die de afstand Londen-Parijs in één uur, één minuut en 35 secon den heeft afgelegd. Hij maakte ge bruik van een sportauto te Lon den, een Fokker-straaltrainer voor de vlucht over het Kanaal en een andere sportauto te Parijs. De man van de Britse vakantiekam pen, Billy Butlin, deed er zondag één uur, één minuut en 33 secon den over. Hij vloog in een toestel met een zuigermotor, namelijk een „Spitfire". Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 urn-: Den Helder, onbewolkt, 22 gr. Ypenburg, onbewolkt, 22 gr. Vlissingen, vrijwel onbewolkt, 22 gr. Eelde h. bewolkt, 25 gr. De Bilt, vrijwel onbewolkt, 25 gr. Twenthe, zwaar bewolkt, 27 gr. Eindhoven, licht bewolkt, 27 gr. Zuid-Limburg, vrijwel onbew. 27 gr. Helsinki, onbewolkt, 23 gr. Stockholm, half bewolkt, 24 gr. Oslo, onbewolkt, 26 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt, 26 gr. Aberdeen, licht bewolkt, 22 gr. Londen, onbewolkt, 25 gr. Amsterdam, onbewolkt, 24 gr. Brussel? onbewolkt, 26 gr. Luxemburg, half bewolkt, 28 gr. Parijs, licht bewolkt. 28 gr. Bordeaux, onbewolkt, 29 gr. Grenoble, licht bewolkt, 30 gr. Nice, half bewolkt, 26 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 24 gr. Frankfort, licht bewolkt, 31 gr. München, zwaar bewolkt, 25 gr. Zürich, licht bewolkt 27 gr. Genève, onbewolkt, 23 gr. Locarno, licht bewolkt, 29 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 24 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt. 20 gr. Belgrado, onbewolkt. 23 gr. Athene, onbewolkt, 32 gr. Rome, onbewolkt, 33 gr. VERWACHT. AANHOUDEND DROOG Droog en overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. Zwakke tot matige veran derlijke wind. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE S\ RANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Nieuw hoge druk gebied nadert uit het zuidwesten en brengt ons droog en zomers strandweer. Matige winth krimpend van noordwest naar zuid west. Flinke opklaringen. Tempera tuur in. de middag ruim 20 graden Celsius. Vooruitzichten: goed strand- &3, Ifita warmer, 202e jaargang no. 168 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vlissingen Walstr. 68-60, tel- 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3848); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, L. Voretstr. «I, fceL 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Ziertkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Gevechten tussen communisten en nationalisten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1