BOBBE „Pakotronic", afdrukmachine met financiële gevolgen opruimingsfeest STATEN OVERIJSEL: DERDE T.H. MOET IN TWENTE KOMEN TWEE BROERS ONTMOETTEN ELKAAR NA 41 JAAR H Mantels 29,50 - 39,50 - 49,50 Zie etalage meubelmagazijn „DE UIVER" J. H. ROTH, De krant kunt U niet missen, geen dag ZATERDAG 18 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RA NI ONTWIKKELINGEN IN DE KLEURENFOTOGRAFIE Firma's halveerden hun prijzen, om klanten te trekken of te behouden Een aanzienlijke prijsverlaging tot ongeveer de helft heeft vorige week enige beroering gewekt onder al degenen die op enigerlei wijze ge ïnteresseerd zijn bij kleurenfotografie. Even leek het alsof enkele firma's van fotografische artikelen elkaar goed in de haren zouden vliegen, maar na enkele dagen is het weer rustig geworden. Oorzaak van dit alles was het verschijnen op de Nederlandse markt van een Amerikaanse machine voor het maken van kleurenafdrukken op papier. Deze machine, Rako- tronio genaamd, heette een zo vergaande geautomatiseerde werkwijze te verwerkelijken, dat op veel goedkopere wijze afdrukken konden wor den vervaardigd. De prijzen werden door enkele particuliere afdruk- centrales gehalveerd, waarna Gevaert uit Antwerpen, die de machines importeert en de firma Agfa-Nederland, die zei, de klanten niet te willen verliezen, het voorbeeld volgden. Daarmee scheen de revolutie getekend, maar op kalme wijze gaf o-a. de firma Kodak in Den Haag ons te verstaan eenvoudig haar oude werkwijze en de prijzen te hand haven. Wat was er aan de hand? Tot voor enkele Jaren was het ver werken van omkeerfilms en het ma ken van afdrukken op papier of plastic van negatieffilma geheel een zaak van de afdrukcentrales van het betrokken merk. Om de amateur te gerieven en ook om commerciële re denen uiteraard, zijn sindsdien de merken Anscochrome en Kodak Ek- tachrome met een werkwijze versche nen, die het de amateur mogelijk maakte „zelf zijn films om te keren". Het venverken van negatieffilms was in beginsel niet moeilijker, maar het vervaardigen van vergrotingen op papier baarde meer zorgen. In negen ennegentig van de honderd gévallen richtte de amateur zich tot de impor teur van zijn, merk en diens afwer kingscentrale. Zo stonden de zaken tot enkele par ticuliere firma's het werk van de im porteurs gingen overnemen. Zij na men de films in ontvangst van die merken die vanwege de mogelijkheid tot zelf verwerken zonder ontwikkei- kosten waren verkocht, of accepteer den ook wel films dié inclusief de ontwikkelkosten waren gedistribu eerd. In dit laatste géval betrof hét dus films die geacht werden naar de importeur en zijn centrale te worden geretourneerd. Men had dus in de sector omkeer- film twee merken (Anscochrome en Ektachrome) die men zelf kon ver werken en een grotere groep, die terug moest naar de centrale en die inclusief deze kosten werden ver kocht. In de sector „afdrukken op papier" ging het werk van enkele vergevorderde amateurs en particu liere centrales daargelaten alles terug naar de importeur. De Pakotronic Toen verscheen de Amerikaanse af drukmachine Pakotronic op de markt. De machine gelijkt op een stalen bu reau, waaronder zich een lamp be vindt. Op het blad komt het kleuren- negatief te liggen. Daarboven be vindt zich de lens die het beeld om hoog projecteerd. Boven het bureau bevindt zich een trommel, waarin een rol afdrukpapier zit. Deze trommel is via een balg verbon den met het „bureau", waardoor de laborant in daglicht kan werken. De machine is bovendien voorzien van een stel roterende filters (1800 om wentelingen per minuut), omdat om allerlei redenen een kleurenafdruk niet rechtstreeks op papier gemaakt kan worden, zoals bij zwart-wit werkwijze. De snelheid van deze Pakotronic zit nu in een „elektronisch gestuurde fil tering". Men is daardoor verlost van veel werk, dat de laborant in minder geautomatiseerde machines zelf móet verrichten. Men beweert dat de Pako tronic drie- tot vierhonderd afdruk ken per uur haalt, maar deskundigen houden vol dat er dan volledig Inge werkte laboranten achter moeten zit ten, die dan bovendien nog op „de monstratiesnelheid" werken. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat we met een prachtige machine te doen hebben, die heel veel werk kan verzetten. De machine kost ook maar liefst twee ton. De concurrentie In ons land staan momenteel vijf van die machines en degenen die ze hebben aangeschaft moeten er werk voor hebben. Veel werk, uiter aard, om de snelle machine lonend te maken en af te kunnen schrij ven. Dit zijn twee aspecten van het apparaat. Want weliswaar kan men nu sneller afdrukken, maar de afdrukken moeten dan nog worden ontwikkeld, geadministreerd en verzonden, waardoor de kosten bij veel werk weer oplopen. Bij Agfa-Nederland in Arnhem for- fnuleert men de zaak nu zo: „Wij wensen geen faillissementen van de betrokkenen die zich zulk een Pako tronic hebben aangeschaft en die de prijzen hebben verlaagd om veel werk naar zich toe te. kunnen trek ken. Wij wensen anderzijds onze klanten niet te verliezen en omdat het vervaardigen van kleurenafdruk ken maar een procentueel klein ge deelte Is van het geheel van onze werkzaamheden en Wij wel tegen een stootje kunnen, hebben wij de prij zen ook verlaagd". Gevaert, die de Pakotronic importeert, kon natuurlijk de prijzen verlagen. Blijven over en kele voor Europa kleinere merken, die de gehele zaak uiteraard niet toe juichen: de Amerikaanse merken Ko dak en Ansco. De eerste is de enige die nog niet in Nederland afdrukt. Zij doet het in Stuttgart, maar de eigen Kodak machines iets minder automatisch dan de Pakotronic staan in het nieuwe laboratorium ln Den Haag •proef te draalen. Ansco maakt geen negatieffilms, maar wel afdrukken op plastic van positieven, dia's der halve, hetgeen een geheel andere werkwijze vergt. Beide firma's zien de ontwikkeling der prijzen! met kalmte tegemoet. Men kan dus zeggen, dat er in het kopen en gebruiken van de Pakotro- nics een gokelement zit en dat enkele kleinere merken de situatie afwach ten. De Amerikanen houden het uit schotpercentage hoog om de kwali teit te kunnen garanderen. Met of zonder Pakotronic blijft het vervaar digen van afdrukken in kleur een secure bezigheid. En dit laatste is, behalve een kwestie van kennis en techniek, ook een vnu ncums cu ictumcn, uun ivu kwestie van geld. En ten langen leste moeten we nog weten, dat de fabri kanten van afdrukken in kleur nog niet erg enthousiast zijn over de houdbaarheid van de foto's. Dit ver schilt van merk tot merk. Maar ook op dit punt is de ontwikkeling nog in volle gang. Er zijn bijna maandelijks vernieuwingeu en verbeteringen. De Pakotronic de commerciële zijden daargelaten -— is er een vau. Automatische camera Intussen is een nieuwe interessante ontwikkeling ln de fotografie met name ook voor de kleurenfoto grafie aan de gang. Agfa is met een „werkelijk volledig automati sche camera" op de markt geko men, de Optima. Een ideale camera voor mensen, die met een betere camera dan de een voudige box willen fotografen, maar daarbij van „technische beslommerin gen" rond het instellen van tijd en diafragma verlost willen zijn. De camera bezit een „magische toets". Als men deze indrukt, regelen belichtingstijd en diafragma zichzelf via de seleencel van het ingebouwde meetinstrument. De sluitertijd va- rieèrt tussen 1/250 sec. en 1/30 sec., het diafragma tussen f 3,9 en f 22. De afstandinstelling levert ook al weinig problemen op: er zijn drie „symbo len" voor de instelling aangebracht, één voor dichtbij, één voor „midden" en één voor veraf. De korte brand puntsafstand (39 mm) garandeert ook bij volle lensopening een groot scherptebereik. Met dit type camera is het fotogra feren wel zeer eenvoudig geworden. Mocht er zelfs voor de tevoren in gestelde filmsnelheid op een ge- {jeven moment te veel of te weinig icht zijn, dan waarschuwt een rood signaal in de zoeker... Vooral voor mensen, die „betere" kleurenfoto's willen maken waar bij de belichting zeer nauw leten hiervoor over een voldoende ruime beurs beschikken, maar die de pro blematiek rond het (goed) Instellen van tijd en diafragma schuwen, be tekent deze „snellè" camera een uit komst. blematiek rond ^het (goed) Wiardi Beckman-slichling: Ook subsidie voor bezinningscentra De Dr. Wiardi Beekman stichting, het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A. heeft een rapport uitgege ven, waarin het vraagstuk van de overheidssubsidie bij de bouw vau kerken en bezinningscentra wordt be handeld. De commissie komt tot de conclusie, dat een wettelijke regeling voor de overheidssubsidie voor de bouw van kerken en bezinningscentra gewenst is en dat de rijksoverheid hier eeu primaire taak heeft te vervullen. Voor de P.v.d-A. is een discriminatie bij de betreffende subsidieregeling tussen de kerkgenootschappen eu geestelijke organisaties op niet- gods dienstige grondslag onaanvaardbaar. Het is in strijd met het wezen van de overheid indien zij zelf ten aan zien van de godsdienstige waarheids- vraag een standpunt zou innemen. Het rapport stelt als een eis van billijkheid en rechtvaardigheid dat zij. die niet tot enig kerkgenootschap behoren, op overeenkomstige wijze door de overheid in staat worden ge steld hun geestelijk leven te ont plooien en te bevorderen. Uitdrukke lijk wordt daarom gesteld dat de rechtsgrond voor de overheid voor het verlenen van subsidies in de bouw van kerken evenzo gesteld moet worden voor andere organisaties, die zich een bevordering van het geeste lijk leven ten doel stellen, indien van hun kant subsidie wordt gevraagd voor de bouw van bezinningscentra. O De Nederlander Adriaar» Pelt ls benoemd tot bijzonder gezant van de secretaris-gene raal der Verenigde Naties ln Guinee. Deze Afrikaanse staat heett onUugs de V.N. om economische, financiële, technische en be- stuurs-administratieve huip gevraagd- De i< ranse tlank. hetjt ae eerste Nieuwe franks uitgegeven, die hon derd oude franks waard zijn. Voorlo pig geeft de bank alleen bestaande bankbiljetten uittoaarop in rode inkt de nieuwe waarde is afgedrukt. Öp 1 januari 1960 moet de overgang van de oude frank op de nieuwe zijn voltooid. De winkeliers zijn verplicht op de artikelen in de etalages behalve de oude prijs ook de nieuwe prijs aan te gévende nieuwe prijs mag ten hoog- sten het honderdste deel van de oude prijs zijn. Als gevolg van het invoeren van de nieuwe frank zullen de Fransen ook weer moeten gaan rékenen met sous en centimes. Als de scholen na de vakantie beginnen, krijgen de kinde ren les in de nieuwe berekeningen. Deze foto van een loket in een bank, toont biljetten, die vroeger 5000 frank waard waren en nu 50 frank. Plannen van Herv. Kerk voor predikantsplaats (Van onze correspondent) De Staten van Overijssel hebben zich donderdag uitgesproken voor het standpunt, dat wanneer er een derde T. H. in Nederland zal komen, deze in elk geval in Twente zal worden ge sticht. In dit verband kan worden medegedeeld, dat de centrale kerke- raad "van de Nederlandse Hervormde Gemeente van Almelo met algemene stemmen heeft besloten haar adhesie te betuigen aan de plannen om een in richting van hoger onderwijs te ver krijgen In het oosten des lands. Zij kwam hiertoe op grond van artl. kei één van de ordinantie van de kerkorde over het jeugdwérk waarin wordt gesproken over de medever- antwoordelijkheid van de kerk voor de ontwikkeling van de jeugd. Den centrale kerkeraad heeft voorts de klassikale vergadering te Hengelo voorgesteld nu reeds plannen te ont werpen voor de stichting van een nieuwe predikantsplaats. Men acht het gewenst dat er regelmatig inza melingen worden gehouden in de kerkdiensten teneinde gelden bijeen te brengen voor de aanstelling van deze studentenpredikant, mede opdat, wanneer een T.H. in Twente van start zal gaan, eveneens onmiddellijk deze predikant met zijn werk zal kunnen beginnen. De centrale kerkeraad heeft de hoop uitgesproken, dat er aan „JIJ BENT KAREL" Twee broers, die elkaar in 47 jaar niet hadden gezien, hebben elkaar donderdag ontmoet. Het waren de gebroeders Karei en Bram Nicolai, wier wieg in Borne stond. Iets wat op de 81-jarige heer Karei Nicolai uit Haarlem zoveel aantrekkings kracht uitoefent, dat er vrijwel geen jaar voorbijgaat of hil brengt enkele weken in Borne door. Zo was nu de heer Karei Nicolai sinds enige dagen in Borne. Donderdag was hij in een boekwin kel om daar enkele briefkaarten te kopen. In diezelfde winkel kwam even later weer een heer Ni colai, die terloops informeerde of de boekhandelaar heel vroeger een zekere familie Nicolai gekend had. De heer Nicolai was verbaasd te horen dat kort tevoren een naam genoot in de winkel was geweest. dè nieuwe T.H. een oecumenische stu- denter,gemeente kan worden ge vormd. Tenslotte heeft de centrale kerke raad aan de classis verzocht een commissie ln te stellen om te on derzoeken, In overleg met het stich tingsbestuur, of het niet mogelijk zou zijn aan de TH. een leerstoel te verbinden, waar „ethiek van de arbeid en de ethisch technische problematiek" gedoceerd worden. De juiste titel voor deze leerstoel heeft men nog niet gevonden. Wel staat de centrale kerkeraad voor ogen, dat het hier moet gaan over alle problemen van het christelijk geloof ln betrekking tot de moderne techniek en arbeid. Heden ls van ons heen gegaan, na een gedul dig gedragen lijden, onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader, ADRIAAN KRIJN NIEMANTS- VERDRIET, op de leeftijd van 58 jaar. St.-Maartensdijk: L. C. Niemantsverdrlet -v. d. Hoek C. C. Niemantsverdrlet Goes: E. J. Vreeke- Niemantsverdrlet S. Vreeke Carolientje St.-Maartensdijk, 17 juli 1959. Groenedijk B 18. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 20 juli des n.m. 2 uur. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze lieve man, vader, be huwd-, groot- en over grootvader, de heer LEENDERT GLERUM, op de leeftijd van 93 jaar. Uit aller naam, J. Glerum Op 't Hof Goes, 17 juli 1959. Rusthuis Randwijck. De begrafenis zal plaatsvinden op maan dag 20 juli a.s., op de algemene begraaf plaats te Goes. Vertrek huize Randwijck 14.00 uur. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (seizoen- opruiming). Hef is Een feest van koopjes zonder tal. Wij moeten ruimte maken, onze gehele collectie moet weg. E Japonnen 9,75 - 12,75 - 19,75 =5 Mantelkostuums 29,50 - 49,50 - 59,50 E Blouses 4,95 - 5,95 - 6,95 Wij hébben geen oude voorraden alle modéllen zijn van dit seizoen. Ook in onze STOFFENAFDELING kunt U nu koopjes halen, de mooiste =E stoffen en cottons, alles van dit seizoen, =E worden tegen spotprijzen uitverkocht EE 1,39 - 1,59 - 1,89 per meter alles 90 cm breed. HET IS OPRUIMINGSFEEST BIJ UW MODEHUIS IN VLISSINGEN Prima SLAAPBANK NU 270,— SLAAPBANK, met 2 clubfauteuils 630, 4 CLUBFAUTEUILS prima verend 540, worden geleverd in blank of gotiek bekleding naar keuze. Ook leveren wij U blank eiken of gotisch S-zlts BANKSTEL met verende kussens voor 295,— Korte Delft - MIDDELBURG - Telefoon 3194 Te koop ANTIEKE KIST MET KOPERBESLAG. Br. lett. P 36, bur. P.Z.C., Vlissingen. CHAUFFEUR gevraagd. Transportbedrijf L. van Houte, Waarde - Tel. 01134-293. Terstond informeerde de heer Bram Nicolai naar het adres waar deze zich kon bevinden en daarna spoedde hij zich naar hotel „Het Schip". Hij zag toen op het terras eön man zitten, die achter zijn krant verscholen zat. Nadat hij enige tijd de krantelezer had'beke ken riep hij plotseling uit: „Jij bent Karei". De aangesprokene had enige tijd nodig om van zijn verbazing te be komen en toen realiseerde hij zich, dat hij zich inderdaad tegenover zijn dood gewaande broer bevond, die hij het laatst in het jaar 1912 gezien had in het zuiden des lands. Nadien had hij vernomen dat Bram dienst had genomen in het Duitse leger en gesneuveld zou zijn. In werkelijkheid had de ver. loren gewaande broer vrijwel de gehele wereld rondgereisd, aarna exploiteerde hij in Duits- 1 and kolenmijnen en huwde er mét een Duitse. Toen zijn vrouw en kele weken geleden stierf, besloot hij met zijn kinderen voor vakan tie naar Nederland te gaan. Het doel was Alkmaar, waar de fami lie Nicolai zijn intrek nam in een hptel, Het voorgenomen uitstapje van de kinderen naar"Bergen aan Zee lokte de oude man niet erg. Weer kwam zijn zwerversbloed boven en lukraak stapte hij in een trein, die hem naar Amsterdam bracht. Daar zag hij de sneltrein naar Enschede staan en ging naar Borne. En deze reis leidde tot de verrassende ontmoeting. Vakantie 1960 voor bouwbedrijf geregeld De bedrljfsraad voor het bouwbedrijf heeft bekendgemaakt, dat de bouw vakvakantie voor het volgende jaar, 1960, zal vallen van 9 juli tot 18 juU en van 30 juli tot 8 augustus. De eerste periode is de vakantletiid voor werknemers ten noorden van ae lijn Rijn, Lek, Nieuwe Maas, Oude Maas, Hartelsekanaal en Brielse Maas, met dien verstande dat de ge hele gemeente Arnhem en de gehele gemeente Rotterdam behoren tot deze periode is voor werkne mers ten zuiden van deze lijn. Deze vakantieperiodes zijn bepaald in overleg met de andere grote bedrijfs- centrales. ter bevordering van de vakantiespreiding. Predikant schoot in de roos Het bestuur van een protestants kerkgenootschap in Verden (West- Duitsland) heeft de predikant Helmut Buck gevraagd zijn ontslag in te die nen omdat hij zich «iet kronen tot „schutterskoning" nadat hij bij een plaatselijke schietwedstrijd de eerste prijs had gewounen. De schietclub heeft daarna een reso lutie aangenomen die naar de pro testantse bisschop van Hannover zal worden gezonden. Hierin wordt ge zegd dat het tot aftreden dwingen van de predikant een inbreuk zou be tekenen op zijn constitutionele rech ten als burger. Indonesië koopt vijf transportvliegtuigen Premier Djoeanda van Indonesië heeft vrijdag bekendgemaakt dat de Indonesische luchtmacht 5 Lockheed C 130 transportvliegtuigen zal aan kopen. Inaertijd was bekendgemaakt dat de luchtmacht de aanschaf van tien van deze vliegtuigen overwoog. Deze zouden bestemd zijn voor het trans port van troepen en voorraden naar de gebieden, waar de regeringstroe pen strijd leveren tegen de opstan delingen. De schermutselingen duren nu reeds IS maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9