PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gewijzigde sociaal-economische regeringsnota werd aanvaard Meneer Jan van Sluijs zag Jantje van Sluis MOTIE-ROEMERS MET GROTE MEERDERHEID VERWORPEN HARDNEKKIGE HEIDE- EN BOSBRAND OP M00KERHEIDE VICE-ADMIRAAL MOORMAN NIET IN COMMISSIE AANKOOPBELEID FIDEL CASTRO KONDIGDE AFTREDEN ALS PREMIER AAN 202e jaargang no. 167 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B-. den Boer. Adjunot: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjuncfc-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties (max. 6 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 i UJnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 6 el. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Teraeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. i Debatten in Tweede Kamer ten einde (Van onze'parlementaire redacteur) Het was vrijdagmiddag tegen half vijf, dat Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, de vierdaagse debatten over de regeringsnota inza ke de hoofdlijnen van het in de toekomst te voeren sociaal-eco nomisch beleid, met een forse hamerslag kon sluiten. Op zijn voorstel nam de Kamer de nota voor kennisgeving aan, nadat de drie donderdagavond ingediende moties van de socialist Roemers met grote meerderheid waren verworpen. Vóór de stemming over de moties verklaarde de minister-president, prof. De Quay, uit de debatten te mogen afleiden, dat het regerings-program in de Kamer een ruime meerderheid gevonden heeft. Hij consta teerde, dat in deze dagen de grondslag is gelegd voor de ten uit voerlegging van de door de regering essentieel geachte punten van regeringsbeleid. De premier weerlegde de opvatting van de heer Roemers, volgens welke de regering geen prijs zon stellen op „gemeen overleg" met de oppositie. Gemeen overleg geldt per definitie voor de Kamer als geheel. Gemeen overleg geldt das ook de fractie van de heer Roemers, aldus prof. De Quay. Zijn oordeel gevend over de S moties van dhr. Roemers, zei de minister-pre sident, dat de eerste motie, waarin de regering wordt uitgenodigd de Ka mer tijdig de nodige gegevens te ver strekken omtrent de loonontwikke ling teneinde haar in staat te stellen te beoordelen of en zo ja, met Ingang van welke datum, een huurverhoging mogelijk zal zijn, werd door de pre mier onaannemelijk verklaard, om dat deze motie de door de regering noodzakelijk geachte maatregelen op Schaalvergroting Gisteravond is er in Breskens een bijeenkomst gehouden, waar een streekrapport over de economi sche ontwikkeling van West Zeeuwsch-Vlaanderen is besproken. Over rapport en bijeenkomst kan men elders in ons blad meer gegevens aantreffen. Het was een belangwekkende bijeen komst. Niet in de eerste plaats om dat de aandacht werd gevestigd op de economische kenmerken en de deside rata van het landje van Cadzand, maar veelmeer omdat hier een groot aantal mensen uit deze streek bij elkaar waren gebracht er waren vele burgemeesters, raadsleden en be langstellenden uit het bedrijfsleven om gezamenlijk over allerlei proble men te spreken. Daarbij werd veelvuldig een lelijk en merkwaardig woord gebruikt, name lijk „schaalvrgroting". En daarmee werd aangeduid, dat men nu eens niet op de kleine schaal van de eigen ge meente een gesprek voerde, maar dat getracht werd diverse zaken uit West Zeeuwsch-Vlaanderen in breder perspectief te zien, op groter schaal, opdat het mogelijk zou zijn grotere lijnen te trekken. Op zichzelf is dat bepaald geen op zienbarende zaak: samenwerking is in deze tijd nu eenmaal dringend ge boden en het is begrijpelijk, ja zelfs een eis, dat óók West Zeeuwsch- Vlaanderen deze weg inslaat. Maar het was opvallend, dat tijdens de bij eenkomst van gisteravond nogal wat men zou kunnen noemen „dik ke woorden" werden gebruikt, zoals bijvoorbeeld „historische gebeurtenis" woorden die onmiddellijk de vraag deden rijzen of de organisatoren deze zaak niet al te zeer uit haar verband trokken en er een gewicht aan ga ven, dat toch eigenlijk niet verant woord was. Wij geloven niettemin, dat bezien vanuit het West Zeeuws-Vlaamse standpunt hier inderdaad sprake was van een „historische bijeen komst". Want tijdens de intensieve discussie met de leden van een forum kwam gisteravond duidelijk naar vo ren, hoe in deze streek nog altijd ou de maar ook nieuwe! tegenstel lingen een rol spelen, hoe bijvoor beeld in de middenstandssector een wantrouwen bestaat van de randge meenten jegens het streekcentrum Oostburg, maar hoe anderzijds toch ook sprake is van een oprecht ver langen eens te proberen de mogelijk heden en moeilijkheden als een geheel tc zien. De kring van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers in het land van Cadzand is op deze weg voorgegaan. Toen enige tijd ge leden werd gediscussieerd over de vraag welke gemeente zou moeten worden voorgedragen als industrie kern heeft men afgezien van elk ge krakeel en werd eenstemmig beslo ten de keuze van Breskens gezamen lijk te bevorderen. Dat dit streven tot dusver op niets is uitgelopen, doet niets af aan dit toch wel opmerke lijke feit, dat em veertiental gemeen tebesturen afzag van een vroeger toch bepaald niet als abnormaal be schouwde concurrentiestrijd. De plaatselijke overheden geven dus het voorbeeld. Maar en ook dat kwam gisteravond duidelijk naar vo- (Zie slot pag, 3 kol. IX loss» scliroeven stelt'. Hetzelfde oor deel viel over de tweede motie-Roe mers, waarin wordt gevraagd, mede uit oogpunt van de volksgezondheid, de consumentensubsidie op de melk te handliaven. Ook de derde motie, waarin wordt gevraagd de vijfde ge meenteklasse af te schaffen als eer ste stap op de weg naar een vermin dering van de gemeenteclassificatie, werd door prof. De Quay afgewezen. In het kader van de vrijere loonpoli tiek is het in zekere mate mogelijk van de gemeente-classificatie af te wijken. Vóór de stemming gaven ook en kele fractieleiders hun mening over de moties weer. De commu nist De Groot merkte, onder hila riteit van de Kamer op, de mo ties niet belangrijk genoeg te ach ten om er tegen te stemmen. Prof. Oud, de liberale fractieleider, zei onder de huidige omstandigheden graag een bepaling in het regle ment van orde van de Kamer te willen, gelijk er ook bestond in het Frankrijk van de Vierde Re publiek, dus voordat generaal De Gaulle aan het bewind kwam. In de Franse kamer was het de ge woonte aan het eind van een debat alle moties, die geen kans maak ten, samen te' vatten onder de ene zin: „de Kamer, iedere toèvoeging verwerpend, gaat over tot de orde van de dag". Prof. Oud zei voldaan te zijn over hetgeen hij van de regering had ge hoord. Naar zijn mening had de re gering een voortreffelijk beleid ge voerd. Zijn politieke vrienden en hij zouden hun stem aan de moties ont houden. De pacifist-socialist Lank- horst verklaarde zich vóór alle drie moties, echter met het voorbehoud, dat wat de eerste motie aanging, hij en zijn enige politieke vriend in de Kamer, geen verbinding wilden met een huurverhoging. De heer Andries- sen (kvp) verklaarde namens zijn fractie door de regering tevreden te (Zie slot pag. 8 kol. 4) Prins Bernhard in Ravello Prins Bernhard is vrijdag met zijn auto in Ravello aangekomen, waar donderdag koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene arriveer den voor een vakantie van een maand. Het koninklijk gezelschap vertoeft in een villa aan zee die toe behoort aan de hertog van Sangro. EXPLOSIES VAN HANDGRANATEN Achthonderd militairen wierpen wallen op Een hardnekkige heide- en bosbrand die in de nacht van donderdag op vrijdag op de Mookerheide woedde en reeds veertig ha. verwoestte, is gisteren in de loop van de dag op nieuw opgelaaid. De brandweren van Mook, Nijmegen, Overasselt en Groesbeek slaagden er pas gister avond in bet vuur te stuiten. Acht honderd militairen uit Nijmegen wa ren de hele dag bezig met het op werpen van wallen. De brandweren bleven waakzaam, ook wanneer, zoals enkele malen ge beurde. het vuur gedoofd scheen. Telkens ontstonden echter nieuwe vuurhaarden. Omstreeks zeven uur gisteravond naderde het vuur de rijksweg Nijmegen-Venlo. De bewo ners van een drietal huizen werden gewaarschuwd, dat hun woningen door het vuur werden bedreigd. De nodige voorzorgsmaatregelen wer den getroffen. Nog steeds ligt er verborgen oor logstuig in deze omgeving en dat bracht extra gevaar mee bij het blussingswerk. Telkens hoorde men explosies van Kogels en hand granaten. Men groef brandgan gen, bomen werden geveld, strui ken gerooid en tegenvuren aange legd. Volgens officiële berichten is de op brengst van de tarweoogst in Joego slavië dit jaar so grootdat het vol gend jaar geen tarwe geïmporteerd sal behoeven te worden. Dit komt vooral ook doordat Italiaanse rassen verbouwd zijn, welke een viermaal so hoge opbrengst geven dan de in heemse tarwe-rassen. Deze buitenge woon goede oogst heeft een groot ge brek aan opslagruimte doen ontstaan zodat men al bioscoopgébouwen en schoollokalen met tarwe heeft moe ten vullen. De foto toont het keren van drogende tarwe in een school lokaal tè Sroobran in Servië, waar de landkaart nog aan de wand hangt. Boekhouder van muziekschool in arrest Na eert uitgebreid onderzoek is de recherche te Amterdam ertoe overge gaan de boekhouder van de stichting Volksmuziekschool te Amsterdam, de heer P. A. G., te arresteren. Hij wordt er van verdacht de stich ting voor een bedrag van ca. 35.000 g-ulden te hebben benadeeld. G. is in middels voor de officier van justitie van justitie mr. G. R. Nnbé geleid. Uiterlijk vertoont deze zaak overeen komst met die tegen de 49-jarige C. H. B. jr., de voormalige administra teur van het Amsterdamse conserva torium, doch zij staat er volkomen los van. Deze administrateur is enke le dagen geleden eveneens op verden king van verduistering ten nadele van het conservatorium aangehouden. (Van onze parlementaire redacteur) De oud-staatssecretaris van marine de vice-admiraal (bd) H. C. W. Moor man, die juist donderdag was be noemd tot lid van de Kamercommis sie tot onderzoek van het militair aankoopbeleid, heeft voor dit lid maatschap bedankt. Dit bedanken vindt zijn grond in het feit, dat de commissie, hoewel het eerste deel van haar rapport al is verschenen, een verder onderzoek naar beleidskwesties zal instellen. Het lijkt daarom de vice-admiraal in verband met zijn vroegere ver antwoordelijkheid juister, dat hij geen deel van de commissie uit maakt. In zijn plaats is nu door de voorzitter van de Tweede Kamer tot lid der commissie benoemd de heer F. van Vliet (k.v.p.). BEROERING OP CUBA Onzekerheid over zijn motieven Premier Fidel Castro heeft vrij dag op Cuba grote beroering veroorzaakt door aan te kondi gen dat hij afgetreden was, maar enkele uren later deelde président Manuël Urrutia de menigte die voor zijn paleis was samengestroomd mee, dat de re gering het ontslag niet zou aan vaarden. „Deze revolutie", zei hij, „kan door niemand anders geleid worden als Fidel Castro. (J kunt ervan verzekerd zijn, dat zijn ontslag niet door de re gering aanvaard zal worden". Het kabinet kwam onmiddellijk nadat Castro vrijdagmorgen zijn ontslag had ingediend, in spoedzitting bijeen en ging toen aaar het legerhoofdkwartier, waar Castro zich bevond om hem formeel te verzoeken zijn besluit te herzien. Het nieuws van zijn ontslagneming ging als een lopend vuurtje rond en bracht overal de mensen op straat. De politie nam voorzorgsmaatrege len om onrust te voorkomen. De communistische partij liet on middellijk een woordvoerder verkla ren, dat de premier was afgetreden onder druk van „vijanden van de re volutie" en deed een beroep op hem nu een „waarlijk revolutionaire rege ring" te vormen in samenwerking met de communisten. Voor het paleis van president Urru tia kwam onmiddellijk een grote me- HET WAS in het goede Sluis, dat we Jantje, die daar nog steeds wat wazig over het oude marktpleintje blikt, oog in oog vonden met een Haagse meneer, nog wel met de heer Jan van Sluijs. Het was geen ontmoeting van het gehalte Stanley en Li vingstone, daar aan de voet van liet oude Belfort. Zomaar: Jan tje van Sluis en Jan van Sluijs, van wie alleen de laatste iets kon voelen van het wonderlijke van deze Ontmoeting. Want wonderlijk al was het dan al leen maar voor de namen was liet toch wel een beetje! Wonderlijk was misschien nog dat deze Haagse meneer, die toch niet zover van 't Scheveningse strand woont, Zeeuwsch-Vlaanderen en daarmee het strand van Cadzand tot zijn vakantiegebied had geko zen. Meneer Van Sluijs is accoun tant, woont in de fraaie Laan van Meerdervoort en bezoekt voor Merkwaarige ontmoeting op de Sluisse Markt: Haagse meneer Jan van Sluijs oog in oog met Jantje van Sluis..... {Foto P.Z.CJi „Zomaar", over mensen mei vakantie in Zeeland (2) v*vw/vs***vs*ww*wv zijn werk regelmatig het buiten land. Dan voert zijn auto hem honderden kilometers van huis om ergens in fraaie of pompeuze kan toorgebouwen cijferreeksen te controleren. Waar zoekt men nu zo'n me neer Van Sluijs als hij zijn va kantie doorbrengt. De "eigen au to, de dure Laan van Meerder voort en zijn accountantschap in aanmerking genomen: aan de Rivièra wellicht of zo ge wilt op het nog illustere Majorca Een naïeve gedachte! Ge moet er voor naar Sluis "aan om hem bij Jantje te zien of, op een zonnige dag, naar het nog rustige strand van Cadzand, dat hij prefereert om de rust en omdat zijn kinderen er een bal spel kunnen beoefenen zonder, zo als in Scheveningen, anderen te hinderen. Ook al, omdat men er zijn kinderen niet zo gauw ge makkelijk zoekraakt (Zie slot pag. 4 kol. 2) aftrede:^ nigte bijeen om tegen het te protesteren. Regering, vakbonden en burgerorga nisaties deden een beroep op de be volking rustig te blijven en niet te gaan staken. Hier en daar moeten stakingen uitgebroken zijn. De alge mene secretaris van het vakverbond stuurde een telegram naar Bahia Honda om de havenarbeiders daar te bevelen hét werk onmiddellijk te her vatten. ut; banken sloten om twaalf uur in de middag, maar dit was een veilig heidsmaatregel. Een woordvoerder van het Ame-. rikaanse ministerie van buiten landse zaken liet vrijdagavond doorschemeren dar. het aftreden van Castro geen verrassing heeft gewekt in de gezaghebbende Amerikaanse kringen. Hij wilde echter geen verder commentaar geven. Volgens welingelichte kringen le New York zou Castro zijn afgetre den om persoonlijk aan de komende conferentie van ministers van bui tenlandse zaken der Amerikaanse republieken te kunnen deelnemen. Deze conferentie wordt begin augus tus te Santiago In Chili gehouden. Ook wordt aan de mogelijkheid ge dacht, dat Castro nu zijn ontslag heeft ingediend om later door de be volking te kunnen worden terugge roepen. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, onbewolkt Ypenburg, licht bewolkt. Vllssingen, licht bewolkt, Eelde, onbewolkt, De Bilt, licht bewolkt, Twenthe onbewolkt. Eindhoven, onbewolkt, Zuid-Limburg, licht bewolkt, Helsinki, onbewolkt, Stockholm, zw. bewolkt, Oslo, zwaar bewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt, Aberdeen half bewolkt, Londen, licht bewoklt, Amsterdam, licht bewolkt, Brussel, onbewolkt, Luxemburg, zwaar bewolkt, Parijs, onbewolkt. Bordeaux, onbewolkt, Grenoble, onbewolkt. Nice, onbewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt, Frankfort, onbewolkt. München, onbewolkt, Zurich, onbewolkt. Genève, onbewolkt, Locarno, onbewolkt. Wenen, zwaar bewolkt, 20 gr. 23 gr. 24 gr. 25 gr. 24 gr. 27 gr. 26 gr. 27 gr. 21 gr- 23 gr.. 23 gr. 20 gr. 21 gr. 24 gr. 24 gr. 27 gr. 27 gr. 29 gr. 30 gr. 28 gr. 2? gr- 25 gr. 29 gr. 21 gr. 22 gr. 19 gr. AANHOUDEND DROOG Droog. Overwegend zonnig en warm weer. Zwakke tot matige verander lijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN Vandaag zomers strandweer met in de middag mogelijk een zwakke zee wind. Temperatuur in de middag 23-25 graden Celsius. Zeewater 18 graden Celsius. Ook voor zondag nog zomers en fraai strandweer ver wacht,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1