Britse luchtmacht verbeterde eigen Kanaalrace-record klankbord Kerkelijke gezindten en wijze van vrije tijdsbesteding KAMERLID STELT VRAGEN OVER DRAMA TE PUTTE VERGETEN RENTEKAART LEVERT HAAGSE DAME f 6000,- OP ZATERDAG 18 JULI 1959 PR O V 1 N C I ALE ZEEUWSE COURANT MARINE DEED VERWOEDE AANVALLEN MAAR John Volkers liet 42 min. 34 sec. noteren De twintigjarige John Volkers van de Britse luchtmacht is er gisteren in geslaagd, het record van luclitmachtman Charles Maugham in de Blériotrace over het Kanaal te verbeteren. Hij bracht het record met de combi natie motorfiets-hefscliroef- Schaalvergroting (Slot van pag. 1 ren daarmee is men er nog niet, want dit streven naar samenwerking en „schaalvergroting" zal niet alleen bij de overheid maar óók bij de be volking merkbaar moeten worden. Met andere woorden: hier ligt een duidelijke taak in de toekomst voor de ontwikkelingscommissie van West Zeeuwsch-Vlaanderen, die deze za ken behartigt. Het werk van deze commissie valt dus in twee delen uit een, namelijk een externe opdracht: het bekend maken van de mogelijk heden en verlangens van deze streek; voorts een interne taak: de streekbe- volIcing in al haar geledingen klaar maken voor de „schaalvergroting". Dit laatste werk betekent ook het zich bewust woi-den van de plaats, die West Zeeuwsch-Vlaanderen in het grotere geheel van Zeeland inneemt. Het is overigens tevens duidelijk, dat dit alles allerminst beperkt is tot het landje van Cadzand. Vrijwel gelijktijdig ziet men in Zeeland op vele plaatsen het zich bewust worden van grotere verban den, het zich realiseren van de kan sen en de moeilijkheden daarvan. Men denke b.v. in dit verband aan het werk van een commissie op Tholen, terwijl nu ook in Zuid-Beveland acti viteiten in deze richting worden ont wikkeld. Ook Schouwen-Duiveland is in dit opzicht aan het werk. Maar te vens moet worden vastgesteld, dat bij deze acties geen uniformiteit wordt nagestreefd en dat soms ver schillende instanties aan hetzelfde werk bezig zijn. Nu is het verre van ons om hier te pleiten voor een uni formiteit, een soort eenheidsorgani satie voor geheel Zeeland, doch wel mag de vraag worden gesteld of het niet juist zou zijn deze activiteiten in zoverre te combineren, dat verspil ling van krachten is uitgesloten. Want het is duidelijk, dat liet hier niet alleen gaat om zaken van be stuur of van middenstand, niet alleen om landbouw of tuinbouw. Het gaat hier om een totaliteit met vele aspec ten. De thans in West Zeeuwsch- Vlaanderen gevolgde methode in schakeling van deskundigen op deze terreinen schijnt navolgenswaar dig. In dit verband lijkt ons in geheel Zeeland enige eenheid van werkwijze en aanpak toch .wel gewenst. Het ver dient derhalve naar onze mening stel lig overweging eens na te gaan of de thans nog gescheiden acties (Beve land en Tholen werken b.v. geheel an ders dan Schouwen en W. Zeeuwsch- Vlaanderen) niet onder één noemer waren te brengen. Het zou tot een betere „schaalvergro ting" leiden UNIFORM'. De Londense „Daily Sketch" heeft een zijner timide ver slaggevers in gen fraai uniform als off icier-vlieger van de (niet bestaan de) Patagonische luchtmacht naar een bal gestuurd. Een tweede ver slaggever constateerde dat de verle gen „officier uit Patagonië,L uitslui tend door de fraaiheid van zijn uni form een bijzondere aantrekkings kracht op de andere sekse uitoefende, ook al was hij dan een verlegen type. Hetgeen hem tot een meer vernomen conclusie bracht: de kleren maken de man. vliegtuig-straaljager op 42 mi nuten 34 seconden. Maugliams recordtijd voor de afstand van de Are de Triomphe (Parijs) naar Marble Arch (Londen) was donderdag 43 minuten en 36 seconden. Ook de Britse ma rine deed gisteren twee pogin gen, maar die mislukten. Zij was sneller dan de luchtmacht wat de tocht per vliegtuig betreft maar langzamer op de begane grond. Ian Martin, een officier van de Britse marine-luchtvaartdienst, die op de ruim 50.000 gulden mikte welke als hoogste prijs voor deze race beschikbaar is gesteld door de „Daily Mail", raasde vrij dag van de Are de Triomphe naar Marble Arch in de tijd van 43 mi nuten en 58 seconden. Na hem startte de marinepian William C. Cartel*. Hij deed 44 minuten en 14 seconden over dit traject. John Volkers die bij de Britse lucht macht in opleiding is deed de der de poging. Hij startte in Londen en kwam na 44 minuten en een seconde aan bij' de Are de Triomphe. Op de terugweg slaag de hij in zijn opzet met de in de aanhef genoemde tijd. Hij viel bij na flauw toen hij in Marble Arch aan kwam. Zijn hand zat vol bloed. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Gebleken is dat zijn hand verward is geraakt in een lier toen men hem te Chel sea uit de helikopter op de oever van de Theems trok. Alle drie mannen maakten gebruik van de combinatie motorfiets-hefschroef- vliegtuig-straaljager. Martin, die volgens zijn zeggen circa een minuut had verloren in het Lon dense verkeer, „sprong" over het Ka naal in een supersonische Scimitar- straaljager, die sneller is dan de Hun- ter-straaljager, waarop de lucht macht heeft gewed. Martin schatte dat de Scimitar wel 1130 km per uur had gevlogen. De Brit Derek Motfc deed aanzienlijk langer over liet traject Londen-Parijs. Hij reed van Londen naar Sonthend aan de monding van de Theems in een door hem en zijn vrienden ge bouwde auto, vloog daarna naar Beauvais in een dito vliegtuig en reed vandaar naar de Are de Triom phe wederom in een auto van eigen fabrikaat. Hij deed over de afstand lier uur en 56 minuten. Mott schijnt echter een goede kans te hebben op de „prijs voor originaliteit". De oudste mededinger was donderdag de 71-jarige Brit Vivian Hewitt. Hij maakte de reis per auto en lijnvlieg- tuig en deed er vier uur 13 minuten en 21 seconden over. De heer en mevrouw Dixon uit Lon den maakten vrijdag voor de tweede maal de overtocht naar Parijs. Zij gingen per invalidenwagen naar Lydd vlogen daarna naar Le Tourquet en werden vandaar weer per invaliden- wagen naar de Are de Triomphe ge reden. Zij deden 9 uur, 30 minuten en 14 seconden over het traject. Het Wereldgebeuren Andere tijd AAN MINISTER VAN JUSTITIE Kende marechaussee de familie Testers? Het lid van de Tweede Kamer, de heer Beernink heeft aan de minister van justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van de berichten, volgens welke op donderdagmorgen 9 juli in een landhuis op de „Koude Heide" onder Putte (N.B.) de stof felijke overschotten zijn aange troffen van een vrouw en twee mannen, die door pistoolschoten om het leven waren gekomen 2. Heeft de minister bovendien ken nis genomen van de mededelingen, die zeer kort nadien aan de pers - verstrekt zijn door de officier van justitie bij de rechtbank te Had het gerechtelijk onderzoek toen inderdaad reeds zodanige re sultaten opgeleverd, dat over de Plus wezenrente en kinderbijslag Dezer dagen zal een Haagse dame, die al tien jaar weduwe Is, cfen uitkering van 6000 gulden van de Raad van Arbeid in ontvangst kunnen nemen. De weduwe wier man al bijna 10 jaar geleden gestorven, herinnerde zicli dezer dagen, dat korte tijd voor haar huwelijk door haar werkgever rentezegels waren geplakt. Sedert meer dan 80 jaar had zij geen aandacht meer aan haar rente- kaart geschonken en mede daar door had zij vèrznimd direct na het overlijden van haar echtge noot op grond van haar verzeke ring, krachtens de invaliditeitswet, wezenrente ten behoeve van haar vijf kinderen aan te vragen. Haar echtgenoot was nimmer in het bezit van een rentekaart geweest. Thans blijkt dat de weduwe niet temin nog aanspraak kan maken op een uitkering van ruim 6000. Verder zal zij ook nog wezenrente en kinderbijslag ontvangen, ten minste totdat haar jongste kind 16 jaar is geworden. De voorzitter van de Raad van Arbeid te Den Haag merkt bij dit bericht op, dat dit voorbeeld bewijst, dat het goed is, indien degenen, die in soortgelijke omstandigheden ver keren, zich wenden tot de Raad van Arbeid, waar zij zijn inge schreven of indien hun dat niet Onder groot enthousiasme van bevolking malcèn koning 'Olaf en zijn dochter prinses Astrid van Noorwe gen op het ogenblik een tocht door het. noorden van het land. De foto toont koning' en prinses bij een klein monument, opgericht op de plaats waar een verkeersweg de Poolcirkel snijdt. bekend is. tot de Raad van Ar beid van de plaats hunner inwo ning. Nog steeds zijn velen niet voldoende op de hoogte van de voordelen, welke verbonden zijn aan het be zit van een rentekaart. Herhaal delijk komt het voor, dat men meent, dat bij overlijden van de vader voor zijn kinderen beneden 16 jaar slechts dan recht op we zenrente bestaat, indien de vader een rentekaart had. Ook aan de rentekaart van de niet- överleden moeder kan in zulk een geval echter vaak recht op we zenrente ontleend worden, zelfs in dien zij na haar huwelijk de pre miebetaling niet voortzette, mits althans op de datum van het over lijden van haar echtgenoot ten minste 40 zegels waren geplakt. achtergronden van het voorval en de beweegredenen der betrokke nen met enige zekerheid kon wor den geoordeeld? 4. Zo neen, mag dan worden aange nomen, dat op dit ogenblik een on derzoek in gang is, waaromtrent te bestemder tijd gegronde mede delingen kunnen worden ver wacht? Bovenstaande vragen zijn waarschijn lijk èen gevolg van steeds sterker wordende geruchten, dat er een rela tie zou hebben bestaan tussen de be trokken marechaussee van der H. en de familie Testers. Van de zijde der justitie werd even wel bij herhaling verzekerd, dat de marechaussee de familie Testers niet zou hebben gekend, doch uit mede delingen die direct na liet onderzoek werden verstrekt doch later wer den ingetrokken zou het tegendeel zijn gebleken. Ook de familie van de verloofde van de marechaussee zou geheel op de hoogte zijn van de be trekkingen tussen Van der H. en het echtpaar -Testers. Ondervragingen van degenen, die in dit opzicht wellicht klaarheid zouden kunnen brengen, hebben echter geen enkel nieuw gegeven opgeleverd, dat tot de conclusie zou moeten leiden, dat er zö'n re latie wellicht toch is geweest, al dus, werd ons gisteren van de zijde vaii'de politie te verstaan gegeven. Met name de leden van het per soneel van de familie Testers zijn zeer stellig in hun verklaringen, dat de marechaussee nimmer in de woning is geweest en dat zij de marechaussee ook nooit hebben gezien. Andere gegevens zijn tot dusverre niet houdbaar gebleken, aldus deze zegsman. Het onderzoek wordt ech ter nog met volle kracht voortgezet. Op de Vlaamse poëziedagen, die dit jaar op zaterdag 25 en zondag 26 juli te Wemmei worden gehouden, zal onder andere worden herdacht dat hon derd jaar geleden Helena Swarth werd geboren, 1 Ook in Canada is het warm, vandaar dat HM. koningin Elizabeth van Engeland, toen zij met prins Philip een bezoek bracht aan de Canadese Rockies, dankbaar gebruik maakte van haar parasol. De tocht werd in een open auto gemaakt. Plannen voor reünie van schrikkeljarigen Er worden thans plannen uitgewerkt om In 1960 in het Noordhollandse Pu mierend een internationale Schrik- keljarigenreünie te houden. De Schrikkeljarigen. die slechts éénmaal ïn de 4 jaar echt hun geboortedag kunnen vieren, willen dit feest zo goed mogelijk doen slagen. Er zijn bij de organisatoren onder leiding van de heer M. G. Haring man uit Hilversum reeds ongeveer 200 aanmeldingen voor het bijwonen van deze reünie binnengekomen, waaronder circa dertig uit het buiten land. Tijdens de reünie wil men een tentoonstelling inrichten over het schrikkeljaar, zoals de folkloristische bijzonderheden er van, figuren uit de historie, die schrikkeljarigen zijn enz. Voorts vil men een vereniging van schrikkeljarigen oprichten. Momen teel reeds worden pogingen in het werk gesteld om een contactblad tot stand te brengén, waarmee onder meer een fonds gevormd kan worden ter bestrijding van de onkosten. Jongetje verdronken in riool Bergen op Zoom Gistermiddag omstreeks vijf uur is liet vijfjarig zoontje van de familie Hagenaars, wonende aan de,: Rijke buurtstraat te Bergen op Zoom, in het stadsriool verdronken. Het jongetje is aan de achterzijde van het huis in de Moeregrebstraat in de open ingang van „De Grebbe", het hoofdriool van Bergen op Zoom geraakt. Toen het kind in het riool water werd gevonden, bleek het reeds te zijn overleden. De politie on derzoekt waarom de rioolingang niet, zoals-dit behoort, was afgesloten. Arrestant Podola lijdt aan uitputting De Canadees Podola, die donderdag door de Londense politie is gearre steerd in verband mee moord op re chercheur Purdy is in een ziekenhuis opgenomen en lijdt, naar verluidt, aan uitputting. Een woordvoerder van de politie zei dat Podola een ruggemergpunctie heeft ondergaan. STEMMEN UIT DE KERKEN Interessante enquête van Centraal Bureau voor de Statistiek We herinneren ons eens iets gelezen te hebben over de huiskamer van een rooms katholiek gezin, een kerkelijk meelevend protestants gezin en een gezin dat buiten-kerkelijk was geraakt. Er werden allerlei dingen opgemerkt die er in die huiskamer al of niet waren en die een indruk gaven van de aard van het gezin, ook al kende men het in het geheel niet. Dat was ïn de tijd toen de statistiek nog niet die omvang had als nu het ge val is. Een van de opmerkingen die er gemaakt werden, was dat men In de gezinnen van protestanten, al dan niet kerkelijk meelevend, meestal een boekenrekje aan de wand vond en dat dit meubel over het algemeen ont brak in rooms-katholieke gezinnen. Zo'n rijtje boeken zegt inderdaad iets van een gezin. Men heeft er geld voor over gehad om ze te kopen en men heeft er de tijd voor genomen om ze te lezen. Waar boeken zo maar voor het grijpen aan de wand hangen, zullen de opgroeiende kinderen er spoe diger naar grijpen dan wanneer een boek uit een bibliotheek geleend moet worden. Dat rijtje hoeken duidt op een_cultureel hoger niveau. Als deel 9 van de uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek is verschenen: „Kerkelijke gezindte en vrije-tijdsbesteding. Onder vrije-tijds- besteding kan een heleboel vallen dat wordt samengevat onder de naam „ontspanning". Heeft de kerkelijke gezindte nu invloed op de wijze waarop men ontspanning zoekt? Be steedt een rooms-katholiek zijn vrije tijd anders dan een kerkelijk meele vend protestant en deze weer anders dan hij, die tot geen kerkgenootschap behoort. Het zijn een hele reeks inte ressante vragen die hier aan de orde komen. Gezien de bovenvermelde her innering aan het boekenrekje, heb ben we dè tabellen van het Centraal Bureau voor de Statistiek eens nage- neusd. In de staten 18 en 19 vinden [we een overzicht naar leeftijdsgroe pen. In de eerste zijn de ondervraag de mannen in tabellen ondergebracht en ïn de tweede de vrouwen. In de leeftijdsgroep van 18—28 jaar leest 73 van de ondervraagde rooms- katholieke mannen geregeld, 79 van de nederlands hervormden, 85 van de gereformeerden, en 78 van hen, die tot geen kerkgenootschap behoren. Bij de vrouwen zijn de pro centen bij deze leeftijd: 71, 79, 86 en 79. Bij de vrouwen ligt dit percenta ge dus een klein beetje hoger. Zij grijpen voor hun ontspanning blijk baar eerder naar een boek. Wanneer wij nu nemen de leeftijd van 60 jaar en ouder, dan zien wij de volgende procenten. Van de onder vraagde mannen uit Öeze leeftijd leest bij de rooms-katholieken 44 gere geld, bij de Ned. hervormden 58 bij de gereformeerden 77 en bij hen, die tot geen kerkgenootschap behoren 73 Bij de vrouwen uit deze leeftijd zijn de respectievelijke procenten 40, 64. 82 en 72. Vooral bij de rooms-katholieken is voor de ze leeftijd het percentage heel wat lager dan bij de eerstgenoemde groep. De toelichtende tekst tekent hierbij aan dat het voor de hand ligt aan te nemen „dat een en ander nauw verband houdt met de reeds eerder vermelde intellectuele emancipatie van het rooms-katholieke volksdeel, die nog in volle gang schijnt te zijn". We veronderstellen dat de opmerking over het boekenrekje van 50 jaar ge leden, in de jonge rooms-katholieke gezinnen wel niet meer zal opgaan en dat ook daar wel een boekenkastje te vinden zal zijn, die het rekje van vroeger heeft vervangen. VRIJE TIJDSBESTEDING. Wat kan er zo al niet ouder vrije tijdsbesteding vallen? Daaronder kan men rekenen het bezoeken van een opera en concert, maar eveneens kaarten, schaken en dansen. Men kan er toe rekenen allerlei soorten van sport, maar eveneens het knutselen thuis aan een scheepsmodel of het maken van speelgoed voor de kinderen. Het gaat er maar om of de vrije tijd die wij hebben zinvol wordt gevuld en op welke wijze dat ge beurt. Het naar de kerk gaan re kent men er ook bij. Van de on dervraagde rooms-katholieke man nen rekent zich 92 kerks en van de vrouwen 89 Bij de Ned. Herv. Kerk komt 38 van de mannen geregeld ter kerk en 41 van de vrouwen. Bij de Gere- (Zie slot pag. 4 kol. 5) jl ls maandag in Stockholm de be- A langrijke vergadering begint voor de vorming van een kleine Europese vrijhandelszone, zal daar een kersverse buitenlandse minister present zijn die in de Zweedse hoofd stad rondwandelt alsof hij cr thuis hoort. Dat is Bruno Kreisky, die deel uitmaakt van het nieuwe kabinet dat de Oostenrijkse kanselier dr. Julius Raab gisteren aan het parlement heeft voorgesteld. Van 1938 tot na de Tweede Wereld oorlog heeft Kreisky in Zweden ver toefd, toen niet in een hoge vertegen woordigende functie, bijvoorbeeld ais ambassadeur, maar als een symbool van het leed dat toen in Oostenrijk heerste. In 1935 was hij achter slot en grendel gezet omdat hij bezig was, de ver boden sociaal-democratische partij il legaal tc organiseren. Dat verbod was gevolgd op de bewogen februaridagen van 1934, die gekenmerkt werden door botsingen tussen de sociaal-de mocratische Schutzbund en de meer en meer fascistisch geworden Heim- wchrroepen van de r.-k. partij te Linz, het bevel van de r.-k. bondskan selier Engelbert Doll fuss tot ontwa pening van de rode gardes en de korte burgeroorlog in het gehele land, die tot vernietiging van de socialisti sche krachten leidde. Dollfuss had inmiddels ook last van geheel andere zijde: nationaal-socia- listische aanslagen, die uitliepen op de grote mislukte staatsgreep van 25 juli 1934, welke hem het leven kostte. Sociaal-democraat Kreisky werd in 1937 uit de gevangenis ont slagen en kon teen zijn studie in de rechts- en staatswetenschappen aan de Weense universiteit hervat ten. Maar niet lang gaf men hem ge legenheid, vrij zijn kennis en inzicht te vergroten. In 1938 de An schluss bij Duitsland werd in dat jaar een feit stelae de Gestapo hem in arrest. Toen hij na enige tijd werd vrijge laten, vond Kreisky het welletjes. Hij vluchtte haar Stockholm waar hij evenals de Duitse vluchteling Willy Brandt, thans burgemeester van Berlijn vooral journalistiek werk deed. Hij was er correspondent van het Engelse blad „Tribune" en me dewerker voor buitenlandse politiek aan Zweedse kranten. Bovendien deed hij publicistisch zoveel hij kon voor Oostenrijkse nationale ver zetsgroepen. Na de Tweede Wereldoorlog is Oostenrijk wijzer geworden. Het land had alle aanleiding, om af te zwenken van het pad dat het in de jaren van dertig en in' de eerste helft van de veertiger jaren had be gaan. Geen felle botsingen deden zich voor tussen de bevolkingsgroe pen; men probeerde integendeel om langs de weg van- overleg tot com promissen te komen. Na-oorlogse kabinetten zijn altijd gevormd uit de vroeger zo onver zoenlijke tegenstanders: r.-k. en so cialisten. Deze partijen zijn ongeveer even sterk. Bij kabinetsformaties worden kleine veranderingen in de onderlinge krachtverhouding dan ook danig uit gebuit, niet alleen voor de verdeling van de portefeuilles, maar ook bij de vaststelling van het regeringspro- gram. De actieve liberale oppositie is te klein om werkelijke invloed te oefenen en zij zoekt haar kracht voor al in het voortdurend bekritiseren van de huidige toestand, die neerkomt op regering door een „coaiitïecommissie" uit de beide grote partijen. Uit het feit. dat de kabinetsformatie door de (r.-k.) kanselier dr. Julius Raab al half mei kon beginnen en pas deze week gereedkwam, blijkt overigens wel dat de meningsverschillen tussen de coalitiegenoten niet gering zijn, zodat elk compromis met veel vin dingrijkheid tot stand moet worden gebracht. Bij de nu voltooide formatie speel de een grote rol het feit, dat de socialisten van 74 op 78 zetels waren gekomen, terwijl de r.-k. volks partij drie zetels had verloren en er 79 bezette. De liberalen stegen van 6 naai- 8 zetels. De socialisten pro beerden nu het onderste te halen uit de voor hen zo smakelijke verkie zingskan, terwijl de volkspartij niet bereid was, dat onderste uit die kan te geven omdat zij vreesde, bij vol gende verkiezingen het liberale lid op de neus te krijgen. Maar tenslotte is dan toch een vergelijk bereikt, cn dat Kreisky nu de portefeuille van bui tenlandse zaken draagt, is daarvan een gevolg. Terug in Stockholm zal hij wel eens bepeinzen, welk een be langrijke keer in Oostenrijks geschie denis nu door zijn aanwezigheid wordt gesymboliseerd. JULIUS RAAB —anders dan In dertiger jaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13