PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING ZWICHT VOOR MEERDERHEID Huurverhoging drie maanden later Nieuw streekziekenhuis in Goes MELK PER 1 JANUARI EN PER 1 APRIL I960 TELKENS TWEE CENT DUURDER AMERIKAANSE RAKET VÏEï NA EXPLOSIE OP BASIS CONTROLE VAN BERLIJN VOOR HERTER STELT VER. NATIES IN 202e jaargang no. 166 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.— „Brieven of adres bureau v d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus. Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, t«L 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. O, tel. 20: Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zïerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Sociaal-economische nota in Kamer gewijzigd (Van onze parlementaire redacteur) De regering-De Quay is gezwicht voor de meer derheid van de Tweede Kamer, die stelling had genomen tegen liet voornemen van het jonge kabinet om met ingang van 1 januari 1960 de huren met 20 procent te verhogen en de consu mentensubsidie op de melk eveneens per 1 januari 1960 in haar geheel af te schaffen. Minister-president De Quay deelde donderdag middag in de Kamer mee: dat de regering, na zich te hebben beraden, heeft besloten de huurverhoging thans to doen ingaan op 1 april 1960; dat de consumentenprijs van de melk met ingang van 1 januari 1960 niet met vier, maar met twee cent zal worden verhoogd; dat op 1 april 1960 de melkprijs opnieuw met twee cent wordt verhoogd, zodat dan de consumentensubsïdie op de melk definitief zal zijn verdwenen; ter compensatie van de melkprijsstijging zal de kinderbijslag overeenkomstig de in de regeringsnota opgestelde plannen met in gang van 1 oktober 1959 worden verhoogd; De algemene loonsverhoging van twee en een half procent ter compensatie van de huur verhoging en van de laatste melkprijsstij ging zal nu ook worden verschoven van 1 januari tot 1 april 1960. Einddatum voor herziening van C.A.O.'s vervroegd Het is de bedoeling van de regering aan deze verschuiving nog eeu tweetal andere wijzigingen van haar in de regeringsnota aangekondigde stappen te koppelen: A De einddatum van 1 juli 1960, waarop volgens de oorspronkelijke ge dachte alle ook in de daarna eindigende C.A.O.'s zouden moe ten zijn herzien, kan worden teruggebracht tot 1 april 1960. De re gering meent, dat dit uit sociale overwegingen de voorkeur verdient, ter wijl mogelijk gevreesde economische bezwaren vrijwel te verwaarlozen zijn, gezien de beperkte omvang van de loonsom, die dan nog iu het geding is. BDe verwerking van de huurbïjslag 1957 kan normaal bij het herzien van de C.A.O.'s worden behandeld en wel uiterlijk per 1 april 1960, zodat een afzonderlijke behandeling, die in de regeringsnota was voorzien en die ongetwijfeld ook bezwaren meebrengt, niet meer zal plaats hebben. De datura van 1 april I960 zal dan echter én voor de regering én voor bet bedrijfsleven van nu af een vast gegeven zijn. spoedig mogelijk 't stelsel van de vrije re loonvorming wil zien toegepast, kon niet worden ingegaan op de pro blemen-van de ontwikkelingsgebieden en van de landbouw. De regering acht deze vraagstukken niet onbelangrijk, zo betoogde prof. De Quay, maar zij houden geen direct verband met dè vrijere loonvorming. 1960 kritiek jaar Hierna was het woord aan de minis ter van economische zaken, drs. De Pons, die ertegen waarschuwde op grond van de snelle economische ont wikkeling te overspannen verwach tingen te koesteren met betrekking tot de vergroting van inkomens en bestedingen. Zou men de inkomsten- verhoging door bijvoorbeeld het stel- (Zie slot pag. 3 kol. 1) Woelig land Nederland is een woelig land op dit ogenblik. Niet alleen is het kabinet in een debat gewikkeld met de Tweede Kamer over allerlei sociaal-economische vragen, maar ook op allerlei andere gebieden wordt er met scherp geschoten. Zo heeft men gisteren in ons blad kunnen le zen, hoe in Bergen op Zoom de direc teur van het E.T.I. voor Zeeland eni ge duidelijke opmerkingen heeft' ge maakt ten aanzien van centralisti sche tendensen in de Nederlandse sa menleving, opmerkingen die een vrij scherp karakter droegen, jnaar die in ieder geval de verdienste hadden dat de dingen bij hun naam werden ge noemd. Zijn het in Zeeland deze anti-regiona le tendensen, die bij voortduring no pen tot waakzaamheid en tot pole miek, elders in den lande wordt op dit ogenblik slag geleverd over me ningsverschillen binnen de provinciale grenzen, namelijk over de stichting van een nieuwe rijksuniversiteit. Dic-strijd speelt zich af in het oosten van het land. Er wordt daar gevoch ten dit woord mag men heus wel gebruiken tussen een aantal ste den over de vraag, waar een nieuwe universiteit behoort te komen indien de regering in de toekomst eens zou besluiten zulk een instelling buiten de randstad te stichten. Een gevecht om een nogal vage buit dus. Kandi daten zijn Dier Zwolle, Deventer en Enschedé. De laatste plaats wil een technische hogeschool, de derde dus na Delft en Eindhoven. Twentse in dustriëlen zijn zelfs bereid daarvoor een l'llnk bedrag neer te tellen: er ligt zo ongeveer anderhalf miljoen op ta fel! Deventer .jen Zwolle daarentegen willen geen van beide een uitsluitend technische school, maar een universi teit. Doch dat, is dan ook het enige, waarover ze hel eens zijn, want voor het overige zijn beide steden ver klaarde vijanden, omdat ze zich al lebei de juiste kandidaat achten als plaats van vestiging. Een Ovorijsels provinciaal rapport heeft nu Zwolle aangewezen als de toekomstige universiteitsstad in deze provincie, hetgeen evenwel voor De- ventor aanleiding is geweest tot di verse tegen-acties. Daarbij heeft de ze stad bondgenoten in Gelderland gezocht en die ook gekregen, onder andere ia Apeldoorn. En er is toen een ruilhandeltje gepleegd, zo in de geest van: als jullie in Apeldoorn on ze actie voor de stichting van een universiteit in Deventer steunt, dan zullen wij jullie helpen bij de werving van de „tweede schrijftafel". Die schrijftafel is weer een geheel andere zaak. iog véél vager dan de universi- teitspbinnen, namelijk een onder meer door dr. Drecs junior gelanceerd voorstel ergens in Nederland een tweede administratief centrum te stichten, omdat Den Haag te vol word». (Zie slot pag3 kol. 1) De minister-president, die de verde diging door de regering van de so ciaal-economische nota met een korte rede inleidde, verzette zich tegen de kritiek, die door vele Kamerleden was geuit tegen de beknoptheid van de nota, die tevens onduidelijk zou zijn. Prof. De Quay gaf toe, dat de nota 'kort en bondig was, maar niet dat deze onduidelijk zou zijn. Bij de be handeling van de regeringsverkla ring was toegezegd dat de regering zo spoedig mogelijk zou komen met een nota teneinde de weg te openen voor een snelle toepassing van de vrijere loonpolitiek. Daarom was het onmogelijk in korte tijd een nota sa men te stellen, waarin het gehele so ciaal-economische beleid zou worden behandeld. De Sociaal-Economische Raad heeft zeven maanden voor zijn advies nodig gehad. De regering daarentegen heeft voor het samen stellen van haar nota slechts één maand gebruikt. Daar de regering zo Koninklijk gezin in Italië Koningin Juliana is donderdagmid dag per vliegtuig, met de prinsessen Beatrix en Irene, in Napels aange komen. Zij werd er begroet door de Nederlandse consul in de stad, waar na zij -per auto naar Ravello aan de Golf van Salerno, ten zuiden van Na pels is gereden. De koningin en de prinsessen hebben daar voor een va kantie van ongeveer een maand hun intrek genomen in de villa van her tog Riccardo di Sangro. In Ravello werden do koningin en de prinsessen begroet door de burge meester en de gemeenteraad. Op het kleine dorpsplein hadden zich vele inwoners verzameld lie de koninklij ke gasten hartelijk toe juichten. Prins Bernhard is donderdagmiddag, komend uit West-Duïtsland, per au to in Rome aangekomen, vanwaar hij later op de dag naar Napels zou doorreizen. Botsing bij duik in zwembadjongen verdronken Gistermiddag is in het zwembad „De Warande" te Oosterhout de dertienja rige Bruno ïvostuchowslci bij bet zwemmen verdronken. De jougen, woonachtig in Oosterhout, maakte in bet herenbad een duik van de spring plank, onmiddellijk gevolgd door een andere jongen, die tijdeus de duik met hem in botsing kwam. Laatstgenoemde jongen meende, dat er niets ernstigs gebeurd was en zwom gewoon door. Bruno kwam ech ter niet meer boven en moest enkele minuten later door de badmeester uit het water worden gehaald. Een ontboden arts trachtte nog hem met behulp van een zuurstofapparaat te redden, doch deze poging bleef zon der resultaat. In West-Duitsland zijn twee minuten stilte in acht genomen bij wijze van stil verzoek aan de ministers der Grote Vier in Genève om wereldvre de en hereniging van Duitsland. Ar beiders legden het werk neer en in Berlijn wérden alle verkeerslichten op rood gezet om het verkeer twee minuten stil te zetten. Alle radio stations, ook het A.F.N., staakten twee minuten de uitzendingen. De foto toont een groepje wegwerkers tijdens de twee minuten stilte arm in arm voor de ruines van de Keizer Wilhelm herdenkingskerk in West- Berlijn. Verdachte van moord op rechercheur gearresteerd Een man, Podola geheten, die beant woordt aan de beschrijving van ie mand, die de Britse politie volgens haar zeggen zou kunnen helpen om klaarheid te brengen in de zaak van de moord op de Londense politie man Purdy, is donderdagavond gear resteerd. De politie ging tot arrestatie van Po dola over nadat zij een tip had ge kregen over de verblijfplaats van deze in Duitsland geboren Canadees, die het vorig jaar uit Canada is ge zet. Podola staat in de Londense onder wereld hekend als „Scarface" „Litte kengezicht"). Zoals bekend werd rechercheur Pur dy doodgeschoten toen hij en 'n an dere rechercheur een man wilden on dervragen in verband met telefoni sche dreigementen aan het adres van mevrouw Veme Schiffman. Podola werd aangehouden in een hotel, waar hij zich had laten in schrijven als fotograaf uit Otta wa, die met vakantie in Engeland was. Hij werd van zijn bed ge licht en naar het politiebureau van de Londense wijk Chelsea overgebracht. SATELLIET KWAM NIET HOOG Een raket van liet type Juno 3, waarmee de Amerikanen een ver kenningssatelliet de ruimte hadden willen insturen, is donderdag bij de lancering op Cape Canaveral uit vei ligheidsoverwegingen tot ontploffing gebracht, toen zij op enkele meters hoogte al sterk overhelde. Van de basis, waar vandaan de raket gelanceerd zou worden, stegen zwar te rook en vlammen op, die gevolgd werden door een ontploffing. De 24 meter lange raket kwam nog geen 45 meter van het blokhuis vanwaar hij werd afgevuurd, op de grond te recht. Hij had een 41% kilo zwa.re satelliet de grootste die de Ame rikanen tot nu toe voor lancering ge reed hebben gemaakt in een el liptische baan om de aarde moeten brengen. De satelliet had o.m. gege vens moeten verzamelen over de kos mische straling'. In het blokhuis bevonden zich 55 mensen op het ogenblik van de ontploffing. De dikke be tonnen muren van het huis be schermden hen tegen de vlam men en de gloeiende stukken metaal van de uiteenvallende raket. De Juno 2 is het type raket dat gebruikt is om de Pionier 4 op 9 maart j.l.' in een baan om de zon te brengen. De satelliet die donderdag de ruimte ingescho ten had moeten worden, zou de naam „Verkenner 6" hebben gekregen. DE GENEEFSE CONFERENTIE Gezelligheidsbijeenkomsten vervangen geheim overleg De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter heeft op de openbare zitting van de Geneefse ministersconferentie donderdag het denkbeeld geop perd de Verenigde Naties te be trekken in een akkoord over Berlijn. Een groep waarnemers der volkeren-organisatie zou moeten letten op onrust verwek kende activiteiten in beide stadsdelen. Het antwoord van minister Gromyko op deze suggestie was een verwijzing naar het Russische „vrijstad-plan", volgens het welk een symbolische troepenmacht van de Verenigde Na ties de taak van de westelijke troe pen in West-Berlijn zou kunnen over nemen. Dat, aldus Gromyko, is de Russische opvatting over het betrek ken van de Ver. Naties in de kwestie Berlijn. De Oostduitse minister Bolz voegde hier later nog aan toe, dat zijn rege ring geen millimeter van haar soeve reiniteit in Oost-Berlijn zal willen ovérdiagen aan V.N.-waarnemers. Bleef wat dit betreft de impasse donderdag even zwaar drukken als alle voorgaande dagen, er zijn ook enkele lichtelijk hoopgevende ontwikkelingen. De weg voor ge heim overleg is weer open. Gro myko stemde zwijgend erin toe het te hervatten in de vorm van gezelligheidsbijeenkomsten als particuliere lunches en diners. Za terdag ontvangt hij minister Her ter en diens echtgenote voor een lunch. Verder heeft naar het schijnt de Russische minister zijn eis, dat een akkoord over Berlijn gepaard moet. gaan met de vorming van een com missie van Oost- en West-Duitsland, die zonder inmenging van anderen över de Duitse hereniging en een Duits vredesverdrag zou moeten be raadslagen, enigszins gematigd. Don derdag zei hij, dat zulk een commis sie wat betreft het vredesverdrag al leen maar voorbereidend werk zou kunnen doen, terwijl de Grote Vier de besluiten zouden moeten nemen. In Goes is donderdagmorgen de bouw aanbesteed van het Prot. Clir. streekziekenhuis, dat een capaciteit zal krijgen van 175 bedden. Het ziekenhuis zal ver- i- ..jk begin 1962 in gebruik genomen kunnen worden. Zoals ook op deze gefotografeerde ma quette te zien is zal het uitge breide complex uit verschillende vleugels bestaan. Het zal voorts o.m. twee zusterhuizen, een kerk en een leslokaal omvatten. (Meer over dit project vindt men op pagina 2),« Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond Den Helder, onbewolkt, Ypenburg, onbewolkt. Vlissingen, onbewolkt, Eelde, onbewolkt. De Bilt, onbewolkt, Twente, onbewolkt. Eindhoven, onbewolkt. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt, Helsinki, onbewolkt, Stockholm, onbewolkt. Oslo, onbewolkt. Kopenhagen, half bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, onbewolkt, Brussel, onbewolkt, Luxemburg, half bewolkt, Parijs, onbewolkt. Bordeaux, onbewolkt, Grenoble, onbewolkt. Nice, onbewolkt. Berlijn, zwaar bewolkt. Frankfort, licht bewolkt. München, regen, Ziirïch, zwaar bewolkt, Genève, onbewolkt, Locarno, onbewolkt, Wenen, regen. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 23 gr. 24 gr. 27 gr. 25 gr- 26 gr. 20 gr. 23 gr. 24 gr. 23 gr. 20 gr. 23 gr. 23 gr. 25 gr. 24 gr. 26 gr. 25 gr. Geldig tot hedenavond ZUIDELIJKE WIND Op de meeste plaatsen vooral aan vankelijk zonnig; weer. Later in het noordwesten een kleine kans op wat regen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind tussen zuid- en zuidwest. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag overwegend zonnig en fraai strandweer. Een zwakke tot matige landwind. Temperaturen in de mid dag van 22 tot 24 graden Celsius. Vooruitzichten: door de ontwikkeling van een hogedrukgebied boven Scan dinavië zonnig en geleidelijk iets warmer strandweer. 18 juli ZON EN MAAN Zon op 4.40 Maan op 19.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1