Phoenixcaisson vond „gespreid bedje" in kalm Veersegat Chief Whip ZONDER VERGUNNING MAG MEN GEEN ZEEPIEREN SPITTEN JAZZ IN SAS VAN GENT: AT THE FREE FERRY COUNTRY DONDERDAG 16 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GESLAAGDE WATERSTAATSOPERATIE (Advertentie) limnnuninn Kolos kwam 's middags tien voor vier op juiste plaats aan grond PRECIES TIEN minuten vóór »ier was het, toen woensdagmid dag voor de kust bij Vrouwen polder, waar het landhoofd wordt gevormd voor de dijk tus sen Walcheren en Noord-Beve land, van zes sleepboten en tal van andere vaartuigjes een vreugdeconcert losbarstte. De caisson, dinsdag moeizaam maar succesvol uit de vluchtha- ven van Zijpe naar het Veerse gat versleept, zat aan de grond! En uiteraard precies op de plaats, die de Deltadienst van Rijkswaterstaat het logge ge vaarte toebedacht hadDe bijna achtduizend ton wegende kolos, die een waterverplaatsïng heeft van twee Liberty-schepen en die in de oorlogsjaren werd vervaardigd om aan de Norman- dische kust de geallieerde legers bij hun landingen te dienen, was In het Veersegat tot rust geko men. Onder in het bijzonder voor dit werk ideale weersom standigheden. Spoedig zullen Band en kei het gevaarte aan het oog onttrekken, is de kolos on derdeeltje geworden van de SValcheren-Noord-Beveland ver binding. Toen de technisch hoofdambte naar P. J. van Maldegem, boven op de caisson staande daartoe om vijf over half vier het sein gaf, schalde het commando „afsluiters open!" over het betonnen dak van het gevaarte. Acht kabels hielden do kolos twee waren er aan een drijvende kraan bevestigd, zes aan de sleepboten toen de cais-. son langzaam volstroomde. In het kwartier, dat daarop volgde zak te de kolos traag enkele meters naar de diepte om daarna, bijna onmerkbaar, tot rust te komen. De honderden belangstellenden op het dijklichaam aan Noordbevelandse zijde en in de duinen van Vrouwen polder moesten er door het sleepboot concert op worden geattendeerd, zo geleidelijk, zo vloeiend had het pro ces zich voltrokken. De zes sleepboten van de ,,Ned. Stoomsleepbootdienst v/h P. Smit jr" uit Rotterdam waren omstreeks twee uur begonnen de caisson naar de zink plaats te brengen, op 45 meter af stand, dwars op het reeds met kleine caissons en opgespoten zand gevorm de landhoofd. Bij het keren van het tij, bij eb werd 't gevaarte tot op de cimeters nauwkeurig op z'n plaats ge manoeuvreerdboven een door een baggermolen „geëgaliseerd" bed, dat vervolgens was „gedekt" met een zinkstuk en „fijn stortmateriaal", een twintig tot dertig centimeter dikke grlndlaag en een maingrindlaag van een halve meter dikte. Desondanks kwam de caisson in enigszins scheve stand tot rust. Ver moedelijk was een deel van het bed door de fel malende schioeven van de sleepboten een weinig omgewoeld... De mensen van de Deltadienst kon den daarom glimlachen. In de eerste plaats mag worden verwacht, dat de caisson dit zelf, door zijn zwaarte zal corrigeren. Belangrijker is echter nog dat het in het geheel niet deert De caisson is slechts onderdeel van het landhoofd en wordt hierin geheel weggewerkt. Collecte De huis-aan-huis collecte, ten bate van de stichting „Het Hoogeland" heeft te Sluis 16,19 opgebracht. Doorlaatcaissons Tussen deze caisson van het Phoe- nix-type en een soortgelijke deze caisson ligt thans nog bij Kruiningen die in 1960 dwars op de kop van de dijk komt, die vanaf de Noordbevelandse oever is aangelegd, zal de eigenlijke af sluiting van het. Veersegat ge schieden met behalp van zeven doorlaatcaissons. De reeds 1900 nieter lange dijk, die op de On rustplaat is aangelegd het is met 13'A+N.A.P. de hoogste dijk van Nederland zal dan eerst nog worden verlengd. Tussen de twee Phoenix-caissons, waarvan er dus gisteren één is geplaatst komen „in slagorde" de ze ven doorlaatcaissons. „Doorlaatcais sons": dat wil zeggen „opengewerk te" caissons, bij eb en vloed kan het water er vrij doorstromen. Althans, tot op het moment, dat zij alle zeven geplaatst zullen zijn. Dan laat men; op een signaal, hét signaal van de af sluiting van het Veersegat, de klep pen in deze caisson neer. Deze cais sons dinsdag werd de bouw aanbe steed zullen zoals bekend tussen Veere en Vrouwenpolder worden ge bouwd. Geslaagde operatie Hef eerste van de negen grote cais sons, die bij de afsluiting van het Veersegat zullen worden gebruikt, werd dus gisteren op zijn plaats ge bracht. Een geslaagde waterstaatkun dige operatie, die buitengewoon veel belangstelling trok. Een succesvolle dag voor de afsluiters van het Veer segat dus. Een goedkope dag zelfs. Want de caisson, die zo keurig op zijn plaats kwam en die zes jaar lang in de vluchthaven van Zijpe lag als „reserve" bij de afsluiting van het gat bij Ouwerkerk kon indertijd voor 100.000 worden overgenomen van de Britse admiraliteit. De verze kerde waarde was thans gesteld op één miljoen gulden Do situatie rond de afsluiting van het Veersegat. De pijl wijst naar de Phoenixcaisson (2), die gisteren onder de kust van Walcheren aan de grond werd gezet. Met het vormen van een landhoofd aan Walcherse zijde. (1) is men reeds een eind gevorderd. De zwarte lijn over de Plaat van Onrust (6) geeft de 1900 meter lange dijk aan, die zich vanaf de Noord bevelandse oever het Veersegat in strekt. Dit werk kwam reeds in 1958 gereed. In 1960 zal deze dijk nog worden verlengd (met het gedeelte 5) en dan zal aan deze zijde eveneens een Phoenixcaisson worden geplaatst (4) Tussen de beide Phoenlxcaissons (2 en 4) zal het Veersegat met zeven doorlaatcaissons (8) definitief worden afgesloten. Gisteren is onder de Walcherse lenst bij Vrouwenpolder de Phoenixcaisson aan de grond gezet, die door zes sleepboten dinsdag vanuit de vlucht haven van Zijpe naar het Veersegat werd versleept. Zoals de foto toont kwam de caisson enigszins scheef aan de grond te zitten. Verwacht wordt, dat de zware kolos deze hou ding zelf zal „corrigeren"Ook al zou dit niet het geval zijn: een bezwaar is het niet. De caisson zal namelijk geheel onder het zand can het te vor men landhoofd worden bedolven. (Foto P.Z.C.). Twee aanrijdingen te Vlissingen Dinsdag ontstonden le Vlissingen twee lichte aanrijdingen. In de Mo lenstraat stak het zesjarige meisje W. bij het krijgertje spelen plotse ling van het trottoir de rijweg over en liep daarbij tegen de juist passe rende auto, bestuurd door S. uit Middelburg. Het Kind liep enige schaafwonden aan de benen op. De auto werd licht beschadigd. De be stuurder treft geen schuld. Op het kruispunt Walstraat-Nieu- wendijk botste een bromfiets tegen een bestelauto, doordat de bestuurder van de auto, G. uit Vlissingen, ko mende uit de Nieuwstraat, geen voorrang verleende aan het verkeer in de Walstraat. De bromfietser P. uit Vlissingen en zijn 13-jarig doch tertje bekwamen enige ontvellingen aan de benen. De bromfiets werd zwaar beschadigd, de auto liep geen schade op. KANTONRECHTER MIDDELBURG Oesterpercelen en dijken kunnen er door beschadigd worden Het spitten aan en achter de dijken om zeepieren en ..zagers" is een euvel, dat de laatste tijd grote vormen heeft aangenomen, aldus verklaarde de of ficier van justitie, mr. J. L. Andreae, tijdens de Middelburgse kantonge rechtzitting van woensdagmorgen. De officier betoogde, dat hierdoor de oesterpercelen aan de Zuid-Beveland- se kust ernstig beschadigd worden of soms praktisch onbruikbaar gemaakt worden. Bovendien kan Rijkswater staat. niet toestaan, dat er in en om de dijken gegraven wordt. Mr. An dreae ging nader op deze kwestie in toen de fruitkweker J. T. uit Kloe- tinge terecht moest staan. Deze had op 23 juni j.l. wormen gestoken op een visserijperceel onder Kattendijke. Hij had daarvoor geen vergunning, zoals die door het ministerie van ver keer en waterstaat wordt afgegeven. In zijn requisitoir wees mr. Andreae er op, dat er twee categorieën „spit- ters" van wonnen zijn. De eerste groep maakt er min of meer een be roep van en verkoopt de pieren om er van te leven, terwijl de andere groep de zeepieren en „zagers" alleen voor zichzelf nodig heeft om er mee te vissen. Mr. Andreae verklaarde, dat de eerste categorie „spitters" wel de gelijk weet, dat er niet zonder vergunning gestoken mag worden. Hij was voorts tot de conclusie gekomen, dat de fruitkweker tot de groep wormstekers behoorde, die de pieren voor zichzelf spit. De officier wilde daarbij aanne men, dat verdachte niet geheel op de hoogte was van de voorschrif ten. Daarmee rekening houdend eiste mr. Andreae twee geldboeten van elk f 5, twee waarsehuwings- boeten, waarmee de waarnemend kantonrechter, mr. T. W. Attema, accoord ging. Geen verkeer gezien De visser H. S. uit Arnemuiden stond voor drie verkeersovertredingen te recht. Op 7 maart j.l. had hij bij dc kruising Singel-Molenweg in zijn woonplaats met zijn brommer niet voor een stopstreep gestopt, was links door de bocht gereden en gaf tot slot geen voorrang aan de bromfietser I. van de K., eveneens uit Arnemuiden. Het gevolg was, dat S. zijn dorpsge noot omver reed. De gemachtigde voor S., de heer M. A. M., verklaar de dat verdachte niet gestopt was, omdat hij geen verkeer gezien had. Mr. Andreae achtte de drie ten laste gelegde feiten wettig en ovei'tuigend bewezen. En omdat de officier elk der drie overtredingen van vrij ernstige aard vond, vorderde hij drie geldboe ten van f 15. De kantonrechter von niste met twee geldboeten van f 10 en één van f 15. De zeevaartscholier A. de B. uit Vlis singen reed op 20 juni j.l. met zijn bromfiets over het alleen voor ge wone fietsen openstaande rijwielpad langs de duinen onder Koudekerke. Tot zijn verdediging voerde de scho lier aan, dat hij niet zo vaak op de wal komt en daardoor niet op de hoogte was %'an dc plaats van dc bor den. „Het is tegenwoordig schering en inslag, dat het rijwielpad gebruikt wordt door bromfietsers, die er niet mogen komen", betoogde de offi cier, die een geldboete van t' 6 eiste. De kantonrechter vonniste conform. De journalist P. V. uit Middelburg was verbaliseerd omdat hij bij het oprijden van de Noordweg onder Oostk pelle vanuit de Munnikweg geen richting aangegeven had. Wel was hij een moment gestopt om zich van het naderend verkeer over de Noordweg te overtuigen. De officier wilde hiermee rekening houden, maar daar verdachte formeel in overtreding was, eiste mr. Andreae een geldboete van f 1, die de kantonrechter conform oplegde. Vreemde schoorsteenvegers „opereerden" in Middelburg De Middelburgse recherche heeft kort geleden in de Stromemvijk navraag gedaan naar een aantal schoorsteen vegers. dat hier onder meer bij flat bewoners In de Westerscheldestraat zijn „veegdiensten" aangeboden heeft. Het is namelijk gebleken, dat deze schoorsteenvegers er enigszins vreem de praktijken op na hielden. Dankz.ij tie oplettendheid van een flatbewoner, die het huurcontract uog eens nalas, kwamen die praktijken aan het licht. [De woningen vallen namelijk onder ide zorg van een woningbouwvereni ging, die volgens het huurcontract behoort te zorgen voor een tijdig I schoonmaken van de schoorsteen. De- i ze bouwvereniging nu wist echter he lemaal niets af van de activiteiten van de betreffende vegers, die geheel op eigen initiatief bij de flatbewoners aangebeld hebben. Zij traden daarbij bijzonder resoluut op. Vaak belden zij aan bij woningen, die pas enkele maanden tevoren wa len opgeleverd en waarvan de schoor steen zelfs nog nooit was gebruikt. De vegers verklaarden echter, dat er zich waarschijnlijk kalk in het rook kanaal bevond, dat de doorlaat kon verstoppen. Na het vegen, waarvan nog niet be kend is hoe goed of slecht het is ge daan, boden zij een kwitantie aan. Voor hun arbeid brachten zij bedra gen in rekening van 2.50 tot 4. Op dc kwitanties stond de naam en adres van een schoorsteenvegersbe- drijf alsmede een gironummer. Een plaatsnaam was echter weggelaten. Later is gebleken dat een straal met dezelfde naam in Rotterdam be staat. Of deze firma hier ook geves tigd is kon de politie ons nog niet meedelen. Ook in andere delen van het land worden deze nijvere „schoor steenschoonmakers" aangetroffen. Zo hadden enkele vegers in Nijmegen bij het uitoefenen van hun „beroep" zich aan een strafbaar feit schuldig ge maakt. Op de foto's van deze verdach ten kon echter geen der bewoners van de Westerscheldestraat een van de vegers herkennen. Vader biedt excuus aan voor inbraak van zoon In de nacht van zaterdag op ji zondag is er ingebroken in een if consumptietent bij kampeer- boerderij Dishoeck te Koude- kerke. Een uitgebreid onder- f? zoek door de rijkspolitie te H Souburg leverde tot dinsdag- morgen geen resultaten op. if Toen men echter die morgen ff bij de consumptietent aan- kwam, stond er een groot pak op het terrasje. Nadat het in oijzijn van de politie was open- gemaakt, bleek het de wegge- s nomen spullen te bevatten met fi jen paar tientjes. Er zat een in het Duits geschreven briefje bij, waarin een vader zijn ex- cuses aanbood voor hetgeen if rijn vijftienjarige zoon had ge- fi daan. De ingesloten briefjes s van tien gulden dienden als vergoeding voor wat eventueel if nog mocht ontbr eken. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ieders Rita Reys heeft, nadat zij in het begin van dit jaar in de Verenigde Staten werd uitge- roepen tot een-na-beste jazz- 1 zangeres ter wereld, na Ella Fitzgerald maar vóór miss Vaughan, gezegd dat zij ooit wellicht nog eens op de eer- I ste plaats zal komen als zij i voor haar begeleiding Pim en 1 Ruud Jacobs in Birdland zou f kunnen introduceren. 1 Pim (piano) en Ruud (bas) i Jacobs, of wel The Jacob Brothers in Jazz, zoals de j§ Hilversumse broers op de En- 1 gelse platenmarkt heten. Zij 1 zijn „top of the bill" van het jazz festival, dat de Zeeuws Vlaamse Jazz so- I ciëteit voor aanstaande za- 1 terdag heeft georganiseerd. Het festival wordt gehouden in de Spiegelglasfabriek te 1 Sas "fran Gent en wordt gepre- I senteerd onder de naam „Jazz 1 at the Free Ferry Country". H Pim Jacobs, onder wiens naam het huidige trio optreedt, heeft na zijn lyceumopleiding drie jaar klassie- ke muziek gestudeerd en "formeei- de op zijn twintigste jaar. nu vijf M jaar geleden, een eigen trio, waai - g in ook zijn broer Ruud werd opge- nomen. Drummer in deze combo H was Ruud Pronk, s Een jaar later voegde Wessel Ilc- ken zich bij de Jacobsen. Van dat H ogenblik af leverde het trio Pim Jacobs de vaste begeleiding voor Rita Reys, die zich toen nog ge il heel en al aan de jazz wijdde. H Ook na de dood van Wessel Heken bleef de Reys-Jacobs-combinatie voortbestaan. Cees „Brokken" See M werd de nieuwe slagwerker in de- ze bezetting. Ruud Jacobs heeft, gelijk de Ame- rikahen Shaw en Brown, de bas boven zijn oorspronkelijke functie H van ondersteuningsinstrument ver- heven. In het trio Pim Jacobs is de bas dan ook 'n solo-instrument dat een belangrijk aandeel heeft in de melodievorming. Ruud is behal- ve „snarenplukker" een modern altist, klarinettist en tenorist §f waardoor het trio in diverse bezet- tingen kan optreden en vaak met f een vierde man wordt uitgebreid. De „formateurs" van de Interna- H tional Youth Band, de Amerikaan- se impressario's George Wein en Marshall Brown hebben vorig jaar M Ruud Jacobs uitgekozen uit de Nederlandse kandidaten voor dit orkest, dat speciaal voor het New- port Festival 1958 was samenge- steld. Het trio heeft in de afgelopen ja- ren belangrijke JATP-solisten zo- als de fluitist Shank en de tenorist f§ Cooper, op Nederlandse concert- li podia begeleid, samen opgetreden met Erroll Garner en met de flui- tist Herbïe Mann vorig jaar de H langspeelplaat „Salute to the flu- e= te" gemaakt. i Programma Niet Rita Reys komt als zangeres ji met het trio mee naar Sas van PIM (r) en RUUD JACOBS Gent, maar Greetje Kauffeld, die de laatste tijd in jazz' clubs meer met het trio optreedt. Op dit festival zijn ook de Bredase Sugarfoot Stompers aanwezig, die een maand geleden in Vlissingen een concertavond van goed gehal te hebben gegeven. Le Quartet de Charbon is even eens voor het festival uitgenodigd om, zoals de Zeeuws-Vlaamse Jazz Sociëteit heeft aangekondigd, een „zeer verteerbaar bewijs van een Benny Goodman-renaissance te leveren". Tenslotte is er ook het kwartet van Kees Huybrechts uit Rijsbergen, dat moderne jazz speelt en nog niet helemaal ge wend is aan felle schijnwerpers. Voor onbekende talenten geldt hier dat jazz festivals veelal goed zijn voor minstens één muzi kale „grootheid". Wellicht geldt dat ook voor Greetje Kauffeld als jazz-zangeres. TheoPihl Te elfder ure is het tableau de la troupe aangevuld met de tenorist Theo Pihl uit Vlissingen, die in het kwartet van Kees Huybrechts zal spelen. De Zeeuws-Vlaamse Jazz Sociëteit is er bovendien in geslaagd de bassist Bert Rijken uit Heemstede, die in Middelburg zijn militaire dienst vervult en ook op het festival van de Walcherse Jazz Society is opgetreden, te en gageren. Als Ruud Jacobs inderdaad zijn tenor meebrengt zal er ook hier een instrumentaal duel te beluiste ren zijn tussen hem en Pihl. Het festival zal worden besloten met een jam session wanneer Pim Ja cobs verschijnt met trompet De spiegelglasfabriek heeft een maximale ruimte voor duizend personen en hoewel het moeilijk is aan te nemen dat de plaatsen za terdagavond zullen zijn uitver kocht wordt er niettemin rekening mee gehouden dat, gezien dc enor me belangstelling uit België voor Greetje Kauffeld, de drukte bui tengemeen groot zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7