NIEUW' In Hongarije wil men slechts spreken over vandaag Kope: STAATSBOSBEHEER WERD IN 60 JAAR VEELZIJDIGE DIENST ZAL VOLKSWAGENFABRIEK DOOR STICHTING WORDEN GELEID WILLEM II EEN SIGAARTJE DAT U KUNT ROKEN ALS SIGARET t DONDERDAG 16 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 BOEDAPEST WIL VREEMDELINGEN AANTREKKEN r moet nemen wat er is (Van een speciale medewerker) De portier van een bekende nacht club in Boedapest zei: „Küst die Hand", de ober van het restaurant „Küss die Hande" en de verkoopster in de kiosk „Gnadige Fraul". En dat in het Hongarije van 1959, drie jaar na de onderdrukking van de volks opstand, waar men maar liefst over heen kijkt, waarover men eenvoudig weg niet spreekt. De portier, de ober en de verkoopster zijn vertegenwoor digers van een generatie, die nog de tijden beleefd heeft, dat de We- neres hun weekeinde naar Boedapest kwamen en de zigeuners bankbiljet ten in de hand drukten opdat de stroom van melodieën maar geen ogenblik zou ophouden. Thans heeft Boedapest neonverlich ting gekregen, waarop het staats- reisbeureau „Ibus" trots de aandacht vestigt. Duidelijk probeert Honga rije aansluiting te vinden aan de westelijke wereld. De Wenen-Boeda- Ëest expresse moet de brug vormen, 'e verzekering, dat iedere bezoeker zich ongehinderd bewegen kan, wordt op een toon naar voren ge bracht, die een vriendelijke bestraf fing van „sprookjesvertellers", een duidelijke wenk voor „leugenaars" inhoudt. Hongarije bouwt hotels aan de Plat- tensee, die in juli al klaar moeten zijn. Julischka's hart klopt onder goedkope katoentjes en zijn danst op ritmen van onze tijd. De rumba is zojuist een nieuwe zegetocht begon nen. Zwarte schoenen bij lichte kle ding zijn in Boedapest, welks vrou wen eens tot de elegantste behoorden van de gehele wereld, nog steeds het summum van feestelijkheidAls Julischka een beetje ijdel is, kan zij zich naar westelijk voorbeeld modern laten kappen en als zij wil, is wat koketterie niet verboden. Nachtclubs zijn vol, straten leeg De nachtclubs en bars zijn gewoon lijk zó vol, (lat men slechts met moeite een plaats vindt. In de „Boe dapest", waarheen men de vreemde lingen vaak verwijst, is een goede „floor-show", die slechts hierin met soortgelijk vermaak in het westen verschilt, dat de vrouwelijke sterren wat minder van zichzelf laten zien. Maar tegelijkertijd houdt dit in, dat deze voorstellingen zich dan ook enigszins van het gebruikelijke pro gramma in de westelijke hoofdsteden distanciëren. De mensen in de zaal hebben plezier, ze lachen, drinken wijn en applaudiseren. De straten zijn leeg des avonds en de duisternis omhult mild de ge schonden gevels, de verwoeste Ko- ningsburcht, die men naar maar al te graag wordt verzekerd be slist weer wil opbouwen. Voor elk markant bouwwerk is een verlichte, vijfpuntige rode ster aangebracht. Praat over de „Hongaarse ster" en vooral niet over de „Sowjet-ster", want daarmee zoudt ge uw gastheer ernstig verstoren. Hij hecht namelijk grote waarde aan deze „onderscheiding'.' en vertelt dat zó vaak, dat zelfs de meest argeloze bezoeker het verdacht gaat vinden. Bij het vrijheidsmonument hebben we een nachtelijke ontmoeting, die de Boedapester de vreemdeling graag zou willen besparen: ëen gewapende patrouille bewaakt het graf van de onbekende soldaat. Men zegt, dat het een erewacht is,.... Als we de volgende morgen op dezelf de plaats een groep Russische solda ten zien, verzekert men ons, dat dit slechts toeristen zijn. En als we daar na in de trein zitten naar de Platten- graan niet op de vele kazernes De wegen rond Boedapest zijn, on danks de zondag net zo uitgestor ven als de stad zelf in de vroege mor gen. Verkeersproblemen zijner niet in een land, waar de auto slechts voorbehouden is aan de topfiguren van de communistische hiërarchie. De kleine man is voor zijn uitstapjes aangewezen op bus of tram. Maar die kleine man en werkelijk niet alleen de heel kleine is daaraan gewend, net zoals hij gewend is ge raakt aan de winkels met hun liefde loos en zonder smaak ingerichte eta lages. Dat is immers niet nodig in een land, waar geen concurentie be staat. De koper moet nemen, wat er is, daarmee uit. In de Baricska-herberg, enkele met ters van de Plattensee, vergeet men, dat de tijd van royale feesten eigen lijk voorbij is. Hier spelen de zigeu ners ,de goulash brandt er ln de keel, een stuk vlees wordt boven het vuur aan het spit geroosterd en op lemen vloer wordt de csardas gedans. Over 1956 wordt, zeker in het openbaar, niet meer gesproken. De jonge gene ratie wordt in een nieuwe geest op gevoed. De selectie begint al op de lagere school, waar men goede pres tatie beloont met opname in de rijen der „pioniers". Als we tegen middernacht afscheid nemen in het vervallen oostersta tion te Boedapest, wenst ons een Hongaar van die oude generatie, die nog „Küss die Hand" kan zeg gen, een toekomst in geluk en vre de. In deze paar woorden lag alles verborgen, waarover men in Hon garije, in 1959, niet spreekt. see, wijst men ons op het golvend -ele Het leven is voor Hongaren duur Het eten in Boedapest is uitstekend. In de goede restaurants vindt men op de menu's alles aangegeven in het Hongaars, Tsjechisch en Duits. Er zijn asperges, karpers in champig nonsaus. kip met paprika,, Wiener Schnitzel. En de prijzen komen over een met die in Oostenrijk en Duits land. Maarvoor de gemiddelde Hongaarse inkomens is dat zo hoog, dat maar weinigen eens buitenshuis kunnen gaan eten. De Hongaar houdt zich voortdurend met prijzen bezig, of iets duurder of goedkoper is ge worden. Met trots wijst hij erop, dat t.v.-toestellen thans zo goedkoop zijn, dat men er in elk gezin een aantreft. Maar de vreemdeling kan er heel moeilijk achter komen, hoe het staat met de programma's Het Margarethen-eiland is nog steeds het dorado voor de verliefde paartjes en het badcentrum van Boedapest. Door prachtige parken leidt de weg naar het „Grand Hotel", de „ontvang kamer" voor elke vreemdeling. In de hal dansen de Boedapesters elke za terdagavond, net als vroeger. Hier heerst nog een degelijkheid, waarvoor men het verschoten fluweel gaarne vergeet. In de appartementen met bad komt men nog zware, ingelegde meubels tegen en op balkons ouder wetse ijzeren stoeltjes. Het bad wordt gevuld uit een zwavelbron en een nacht logeren met ontbijt kost er om streeks 35 gulden. In dit hotel brengt men diplomaten uit de oostelijke lan den onder. „Adellijke titels zijn overbodig" De jongerenvereniging van de Engel se liberalen heeft afschaffing ge- eist van adellijke titels en adellijk vertoon. De jonge liberalen vinden de pracht en praal van de adel, de hertogen en graven en burg graven, volslagen overbodig en zouden in het uiterste geval alleen nog titels willen zien verleend aan mensen die zich voor Engeland, bijvoorbeeld in de industrie, ver dienstelijk hebben gemaakt. Een hoofdbestuurslid waarschuwde dat de adel een belangrijke devie- zenbron is. „Men staat er versteld van hoeveel Amerikanen voor 20 dollar een hertog de hand willen schudden", merkte hij op. En addellijke processies, zoals bij de opening van het hoog gerechtshof in Londen, trekken ook veel bui tenlandse belangstelling. Maar de jonge liberalen wilden er niet van horen. Het moet allemaal weg, vinden ze, en uitzonderin gen worden niet meer geduld. Geen protestanten naar oecumenisch concilie Richard kardinaal Cushing, aartsbis schop van Boston, heeft verklaard dat er geen protestanten zullen worden uitgenodigd voor het oecumennisch concilie dat in 1961 of 1962 in Rome zal worden gehouden. Men vroeg de kardinaal in Wethersfield (Connecti cut) of er waarheid schuilt in berich ten, als zou paus Johannes protestan ten uitnodigen om als waarnemers het concilie bij te wonen. „Een oecumenisch concilie", aldus de kardinaal, „is als een familiebijeen komst en bedoeld voor leden van de katholieke kerk alleen. Protestanten zouden geen plaats hebben op zulk een bijeenkomst". Een beeld uit. La Cour tine in Frank rijk, waar het Nederlandse leger op het ogenblik oefeningen houdt. Ne derlandse infanterie in opmars door het Franse land. Spoorwegen zullen reischeques uitgeven De Nederlandse Spoorwegen zullen eind dezer maand beginnen met de uitgifte van reischeques in coupures van 5en 2.50. Deze reischeques, die aan ieder station verkrijgbaar zijn, houden hun waarde en kunnen ingewisseld worden tegen spoorkaar tjes voor vervoer in het binnenland. De cheques kunnen daarentegen niet verzilverd worden. Is de coupure te klein voor een bepaald traject dan kan worden bijbetaald. De Spoorwegen menen dat het pu bliek meer en meer vertrouwd is ge raakt met allerlei bonnen die inge wisseld moeten worden om de ver langde prestatie te verkrijgen en die geldswaard e vertegenwoordigen Er is, blijkens vragen die de N. S. hebben bereikt, de wens bij het pu bliek om als geschenk reisbonnen te kunnen aanbieden, bij verjaardagen of jubilea. Door dit soort geschenken kan men ook de bestemming bepalen. Zo kan bijvoorbeeld bereikt worden dat kinderen hun ouders eens „een dagje laten overkomen" of ouders hun kinderen. Men verwacht ook dat N. S.-reischeques ook als prijs bij ca deau-acties gewaardeerd zullen wor den. De reischeques kunnen ingewisseld worden tegen spoorkaartjes eerste en tweede klas zowel voor retour- als enkele reizen. Voor buitenlandse rei zen gelden de cheques niet. De Keniase politie 's tussenbeiden ge komen om een einde te maken aan een gevecht tussen twee stammen in het zuidwesten van het land. Toen echter krijgslieden van beide partijen, uitgerust met pijl en boog, de politie ging aanval len. moest deze van haar vuurwapens gebruik maken om zich de wilde mannen van het lijf te houden- Verscheidene stamleden zijn gewond. MET ËEN HOUTVESTER BEGONNEN Ook taak op gebied van landschapsverzorging Het zal op 21 juli 1959 zestig jaar geleden zijn, dat het Staatsbosbeheer als een zelfstandige dienst in het le ven werd geroepen. Van een organisatie, aanvankelijk slechts belast met het beheer van 3.000 ha staatsbos en met een op dracht tot bebossing van een uitge strektheid „woeste grond" aan dui nen, zandverstuivingen en heide is het Staatsbosbeheer in de afgelopen Boerderij uit Fries- Bataafse periode ontdekt Er is bij graafwerkzaamheden ten behoeve van eën nieuwe wegenaanleg in Schiedam weer een interessante vondst gedaan. Op een diepte van ongeveer twee en een halve meter trof men in een kleilaag de resten aan van de fundering van een boer derij uit de zogenaamde Fries-Ba taafse periode, dus uit de eerste twee eeuwen na onze Jaartelling. Uit deze vondst en enkele andere van de afgelopen maanden in deze con treien en ook op Delfts grondgebied, mag geconcludeerd worden, dat dit gebied omstreeks het begin van onze jaartelling vrij intens bewoond is ge weest. Over het algemeen werd tot dusver aangenomen dat deze streek voor menselijke bewoning in die pe riode ongeschikt was, omdat ze als een moerasgebied werd beschouwd. 60 jaar uitgegroeid tot een veelzijdige rijksdienst. Het domeinbeheer strekt zich thans uit over 68.000 ha, waarvan 40.000 zijn bebost. Begon men met een hand jevol technische krachten waaronder één houtvester, thans vinden 210 tech nische krachten, 180 administratieve krachten, 100 voorwerkers, 360 vaste en een wisselend aantal losse arbei ders een arbeidsveld bij deze dienst. Naast het beheer der staatsbossen, vond het Staatsbosbeheer, vooral in het zuiden des lands, een uitge breide taak bij de aanleg van cir ca 16.000 ha gemeentebos, met be hulp van renteloos voorschot. Ook de bosbouwvoorlichting, thans een taak van 10 bosbouwconsulen- ten, ontwikkelde zich met de voort schrijding van wetenschap en tech niek tot een belangrijk onderdeel naast het eigenlijke beheerswerk van de staatsbossen, uitgevoerd door houtvesters. In 1899 was van enige wettelijke be moeiing van de overheid met het bos nog geen sprake. Onder invloed van de wereldoorlogen kwamen ook in Nederland de nodige wettelijke bepa lingen tot stand ter bevordering van de instandhouding onzer bossen, waarvan de uitvoering aan 't Staats bosbeheer werd opgedragen. Geheel nieuw werk heeft het Staats bosbeheer verricht op het gebied van de landschapsverzorging, waartoe landschapsconsulentschappen werden ingesteld. Hiermede is Nederland het buitenland ver vooruit. Voor de grote ruil- en herverkavelingen en inpolde ringen werden onder andere speciale landschapsplannen ontworpen en de beplantingen langs de rijksauto-snel- Advertentie) Zeereizen goedkoper in het stille seizoen Gisteren is te Londen bekendgemaakt, dat 26 transatlantische stoomvaartlij nen tijdens het stillen seizoen van het volgende jaar verlagingen van 10 pro cent voor de prijzen van retourrijzen en lage tarieven voor emigrantenver- voer zullen instellen. Deze medede ling werd gedaan door de Atlantic Passenger Steamship Conference. In de mededeling wordt gezegd: „De verlaagde retourtarieven zullen gel den voor heen- en terugreis met een van deze 26 lijnen of voor een reis Ser schip en een reis per vliegtuig, ok zijn ruime voorzieningen getrof fen voor de gebruikmaking van dit Atlantische retourtarief voor reizen naar verdere bestemmingen, als b.v. reizen om de wereld en driehoeksrei- zen naar Midden- en Zuid-Amerika". Verder wordt medegedeeld dat uit de binnenkort te publiceren tarieven zal blijken dat „het minimum toeristen- klastarief aan boord van een passa gierschip nog geen 5 pence (6 dollar cent) per mijl zal bedragen en dat een eersteklasbiljet in prijs zal neer komen op 8 pence (9 dollarcent per mijl) met volledige verzorging en lu xe hótelservice tijdens de hele reis in alle klassen". wegen worden bijvoorbeeld ook door deze dienst verzorgd. Aan de natuurbescherming en de re creatie is in toenemende mate aan dacht geschonken. Als uitvoerend or gaan van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen be hartigt het Staatsbosbeheer met be hulp van een aantal natuurbescher- mingsconsuleuten deze belangen, on der andere door aankoop en beheer van natuurreservaten, waarbij het Ri- von (Rijksinstituut voor Veldbioli- gisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud) van voorlichting dient, aldus een communiqué van het minis terie van landbouw en visserij. (Advertentie) DE VIERDE MANIER VAN ROKEN Tot nu toe kon U een sigaar, een pijp of een sigaret roken maar nu is er een totaal nieuw en sportief rokertje bijgekomen: Filter No. 3 van Willem II. Wat is het? Een sigaartje dat U kunt roken als sigaret. Gemaakt van eerlijke tabakken en met een prima „doordacht" .filter. De naam Willem II garandeert U in alle opzichten kwaliteit! Vraag Uw sigarenwinkelier vandaag nog Filter No. 3 van DE 14-DAGEN TESTI Rook twee weken Filter No. 3 van Willem II en ontdek dat U deze vierde manier van roken om vele redenen steeds meer gaat waarderen dat U ook meer gaat genieten van Uw rokertje! 20 STUKS F 1.60 STRIJD TUSSEN HANNOVER EN BONN door minister Hermann Ahrens von Block. Deze wil dat de volkswagenfa briek bestuurd zal worden door een stichting en dat de winst ten goede komt aan Neder-Saksen en speciaal zal worden aangewend voor weten schappelijke doeleinden en kunst. De minister van financiën van het land Neder-Saksen is van mening dat de bondsregering niet het recht heeft te -beslissen over de Volkswagenfa briek. Hij beroept zich op het feit dat de fabriek eigendom van de Nazi's is geweest en als gevolg van het bezet tingsrecht nu toebehoort aan het land waar zij zich bevindt. De bondsrege ring is van mening, dat de fabriek géén Nazi-bezit is geweest en dat derhalve de bondsregering de contro le over de fabriek kan uitoefenen. Minister Lindrath heeft tijdens de presidentsverkiezing in Berlijn aan gekondigd een voorstel van die stich ting bij het parlement te zullen in dienen. Het voorstel van minister Ahrens von Block, een stichting, is door het mi nisterskabinet van Neder-Saksen aan genomen. juist een dag voor de presi dentsverkiezingen. Overigens is de Nedersaksische minister van financi en van mening dat er tussen beide plannen wel een compromis kan wor den gevonden. Tussen het een en het ander lig gen duizenden mogelijkheden. De minister heeft vele bezwaren te gen het verspreiden van de aande len. Een van zijn argumenten is dat de aandelen in verkeerde han den terecht kunnen komen, name lijk bij de concurrenten. DOE Nedersaksische bezwaren tegen volksaandelen Reeds geruime tijd wordt- in West- Duitsland „gevochten" om de aande len van de Volkswagenfabriek te Wolfsburg. Dr. Hermann Lindrath, minister van financiën van de bonds regering heeft het plan ontworpen om de aandelen van de fabriek, die tot het einde van de oorlog behoorde aan het Deutsche Arbeits-front- (D.A. F.) te verspreiden onder de bevolking. Als doel wordt gesteld de grote in dustrieën op die wijze tot particulier eigendom te maken. Daartegenover staat het plan van de regering in Neder-Saksen, ontworpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5