Tanny Verhelst uit Axel: de eerste Zeeuwse wielrenster.... wedstrijden voor jongens mee te rijden, En dat is ze dan: Tannf Verhelst, de eerste Zeeuw se wielrenster De 16-jarige, vlas-blonde Tanny Verhelst uit Axel is het eerste en tot nu toe enige Zeeuwse meisje dat in het bezit is van een officiële nieuwe lingen-licentie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Met andere woorden: zij is de enige officiële wielrenster in deze provincie! Als zodanig start zij zaterdag aanstaande te Goes met haar landgenotes Jenny Jelles, Joke v. d. Steen, Chris- tien Polak, Matty van Sabben en de Belgische gast- renster Nicole Maes, in een ploegenachtervolgïng voor dames, als voorwedstrijd van de „Ronde van Midden-Zeeland" voor onafhankelijken en ama teurs. Deze zes meiskes zullen het moeten opne men tegen de al iets meer geroutineerde Belgische wielrensters Rosa Leis, Vïctoire v. d. Nuffel, Yvon ne Steins, Liliane Cleiren en twee meisjes met de zelfde naam, Louisa Smits Tanny Verhelst is een le venslustig, jong meisje, dat zeker niet droomt van we reld- en andere kampioen schappen, maar gewoonweg op een coureursfiets rijdt omdat ze dat nu eenmaal erg leulc vindt. Al jaren gaat ze met haar vader (een broer van de destijds veelbelovende Axelse wiel renner Rien Verhelst) naar de koersen in Zeeland, Bra bant en België, eerst om de prestaties van „Ome Rinus" te zien, maar later ook met de nieuwelinge.n uit Axel. Tanny kon goed met die jongens opschieten, toon de veel belangstelling voor hun sport en peddel de met opvallend, groot gemak met die knapen mee, naar en van de plaatsen waar de wed strijden werden gehouden. Haar sportfietsjc werd successievelijk omge bouwd, eerst kwam er 'n echt racestuur op en later een dito zadel, maar het was toch allemaal nog niet écht genoeg naar haar zin. Op zolder Tegen „Oom Rinus" liet ze zich ontvallen dat ze toch eigenlijk wel graag een ech te racefiets zou willen heb ben. Deze oud-coureur klom op een dag op zolder en zag daar onder de wieleruitrus- ting nog z'n eigen, eerste nieuwelingen-karretje staan, dat voor Tanny werd ingespannen. Dat was aan het begin van het huidige wielerseizoen. „En nou wil ik ook wel eens een koers meerijden", zei de levenslustige Tanny. Op de derde pinksterdag reed ze voor de aardigheid een paar rondjes mee met de renners, die aan de „ronde, van Axel" bezig waren en dat beviel haar best. Ze onderwierp zich aan een medische sportkeuring, werd goedge keurd en vroeg toen gelijk een licentie aan bij de K. N. \V. U. Inmiddels was de eerste Ne derlandse wielerwedstrijd voor dames uitgeschreven in het Brabantse plaatsje Ossendrecht. Tanny schreef in voor deelname en juist Wielren Unie verbood haar in Navolgsters...^?, Ze heeft al enkele uitno» digingen gehad om ia België te komen koersen, maar aangezien ze dan eerst op de fiets naar dia plaatsen moet rijden (soms 100 km), heeft «a er voorlopig maar VOOS! bedankt. op de morgen voor de wed strijd, ontving zij haar nieuwelingenlicentie. Vast verzetje „Voor de start was ik wel een tikkeltje nerveus", al dus Tanny, „want behalve de duizenden belangstellen den, die naar deze Neder landse primeur kwamen kij ken, kwamen op de deel- neemsterslijst de namen voor van wielrensters die al jaren deze sport beoefenen, onder wie de bekende Luxemburgse en wereld kampioene. Else Jacobs. „Natuurlijk was er geen kijk op dat ik daar bij de eerste zou eindigen", zegt ze nu, „omdat er deelneemsters bij waren van rond de 25 jaar en die zijn natuurlijk veel sterker, terwijl ze bo vendien meer rontine heb ben. Bovendien had ik een vast verzetje gemonteerd omdat ik dacht dat dat ver plicht was. maar de andere meisjes gebruikten allemaal versnellingen." Menige prof renner zou aan die dames een kwade tegenstandster hebben, meende ze! Toch wist Tanny in clit gezelschap van 25 deel neemsters, de 17e plaats te bereiken, hetgeen voor een beginneling ze ker geen onaardige pres tatie is. Verder lieeft ze in Heikant, buiten me dedinging een koers meegereden met jon gens, maar dat is liaar nu verder verboden door de K.N.W.U. „Ei genlijk flauw want waar moet ik anders rijden", vond ze. Naar Den Haag Maar als haai' dagelijkse bezigheden het enigszins toelaten (ze helpt moeder met het huishouden en het bedienen van de klanten in hun café „Benelux"), pakt ze haar racekarretje en gaat trainen. Haar normale trai- ningsrit gaat via Koe- wacht-Hulst-Kloosterzan- de-Terneuzen-Sas van Gent (65 km) en weer naar huis en daar tussendoor rijdt ze afstanden van 35 a 40 knfci „Normaal met een verzei van 50 x 18, maar als ik mei jongens ga trainen, durf K er ook wel eens 50 x 14 or te zetten „Dat is wel wat zwaarder^ maar ik laat me niet zo» maar „los" rijden", aldus da enthousiaste, jonge coureur»» ster. Verleden week Is ze mei vakantie naar Den Haag geweest. Op de fiets natuur» lijk en binnen de zes uuifc hetgeen nog altijd een go» middelde van boven de tS. km/u betekent. Vrijdag» avond kwam ze weer op d'r gemakje terug rijden. Ee* aardige trainingsrit! Het liefst rijdt Tanny (<B* kortgeleden lid geworden fa van de Zeeuwse wielerclub „Theo Middelkamp") flinke lange ritten, omdat ze even als vele van haar mannellj» ke collegae, een tijd nodig heeft om zich „in te rijden."' Het damt,^ wielrennen ma ff in Zeeland dan nog een no viteit zijn, In de rest %>an Nederland en vooral in het buitenland is het dat al lang niet meer.„... Vorig jaar waren er zei/s reeds' wereldkampioenschappen wielrennen voor dames.' Een landgenote van Char- ly Gaul, de Luxemburgse Elsy Jacobs greep toen in Reims de wereldtitel. Op dezé foto Is .een Juichende Elsy Jacobs te zien. Links een Russische wielrenster. Ook een uitnodiging voor Ti baankoers in het „Kempei* se" Geel, heeft ze om <B« reden niet aanvaard. Moet een sportieve aardig heid blijven en geen al te grote inspanningen vergen"* vindt ze en daar kunnen wa haar geen ongelijk in geven, „Hoe haar vriendinnen en kennissen over dit koersen denken", wilden we nog we ten. „Sommigen vinden bet iets verschrikkelijks en ver klaren me gewoon voo* gek", zegt Tanny, „maar anderen vinden het wei lcnk". „Navolgsters heb Ek echter nog niet kunnen via» den ih de buurt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 33