PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT P. v. d. A. wenst huurafroming en een algemene loonronde Spoedig water haven in van nu nog droge St.-Annaland BILT „regering wil te veel ineens en neemt daardoor te grote risico's" HALF MILJOEN AMERIKAANSE STAALARBEIDERS STAKEN 202e jaargang no. 165 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2478 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2004. Kamerdebatten over regeringsnota voortgezet (Van onze parlementaire redacteur) De socialisten Bommer en Koopman hebben tijdens de woensdag in de Tweede Kamer voortgezette debatten over de regerings nota inzake bet te voeren sociaal-economisch beleid namens bun fractie gepleit voor afroming van de komende huurverhoging alsmede voor het afkondigen van een algemene loonronde in- plaats van de door de regering en de Kamer-meerderheid voor gestane vrijere loonpolitiek. De heer Koopman vatte zijn kritiek op de algemene lijn van het in de nota uitgestippelde beleid sa men in de volgende conclusies: De regering wil te veel ineens en neemt daardoor grote risico's; De vrijere loonvorming roept krachten op, die moeilijk te beheersen zijn; De maatschappelijke strijd wordt aangewakkerd; De aangekondigde maatregelen zijn in strijd met een recht vaardige inkomensverdeling. V.V.D. maant tot voorzichtigheid bij toepassing vrijere loonvorming Van liberale zijde spraken de heren Schuitemaker en Van Leeuwen. De eerste stemde in met het voorstel, de huurblokkering af te schaffen en had weinig hoop dat de bouwkosten verlaagd kunnen worden. De tweede waarschuwde dat de vrijere loonvorming voorzichtig zal moeten worden toegepast in verband met inflatiegevaar en hoopte dat verlaging van de belastingdruk mogelijk zal zijn. Mr. Beernink (c.h.u.) vroeg aandacht voor de ambtenarensalarissen in 't kader van de vrijere loonvorming en de heer Van Eibergeu (a.r.) had kritiek op de vergroting van de afstand tussen de gemeenteklassen, die in de regeringsplannen ligt opgesloten. Vandaag zal de regering haar reacties op de bergen van kritiek kenbaar maken. Dat er ruimte voor een loonsverho ging is, staat buiten kijf, zo meende dhr Koopman (pvda). In de eerste 5 maanden va ndit jaar is de consump tie slechts weinig, de produktie daar- en tegen sterk gestegen. Er is alle aanleiding om de consumptie van de grote massa te verhogen. Ook ver wacht de heer Koopman, dat het overschot op de betalingsbalans dit jaar groter zal zijn dan in 1958. Dat de investeringen door uitbreiding van T ortuur De Amerikaan Caryl Chessman is een man met een merkwaardige vermaardheid: in 1948 werd hij in Californië ter dood veroordeeld op grond van een serie misdrijven, die er niet om logen. Hij tekende tegen zijn vonnis beroep aan en sindsdien is het hem gelukt elf jaren lang! de elektrische stoel te ontwijken. Met grote scherpzinnigheid wist hij de mazen in het net van wetsartike len en procedure-voorschriften te vin den, die het mogelijk maken een exe cutie uitgesteld te krijgen. En dat be zorgde hem reeds een deel van de hierboven genoemde vermaardheid. Maar Chessman trok ook op een an dere manier de aandacht: hij werd de auteur van enkele boeken - best sellers, hoe kon het anders waarin hij verhaalde van zijn gevecht tegen de elektrische stoel. Doch dit gevecht blijkt nu zo langzamerhand in een eind-stadium te komen, want vorige week heeft het Hoog Gerechtshof van Californië opnieuw het oorspronke lijke vonnis bevestigd. Zodat het er naar uitziet, dat Chessman de stoel nu héél dicht is genaderd. Elf jaar in een dodencel, het is een verwonderlijke zaak, die felle kritiek oproept. Maar men moet voorzichtig zijn met een oordeel, al thans over de zaak-Chessman zelf. Daartoe is slechts diegene bevoegd, die de rechtsgewoonten van de staat Californië in de Verenigde Staten kent en bovendien kennis kan nemen van het dossier. Doch er is tevens een aspect in het geding, dat wél een oor- deel-vanuit-de-verte mogelijk maakt, namelijk het menselijk aspect. Om deze kant van de zaak zo zuiver mogelijk te benaderen kan men het beste tot een formulering komen zon der enige aanduiding in de richting van het geval-Chessman zelf. Dan immers loopt men niet het gevaar afgeleid te worden door overwegin gen als de zwaarte van de misdrijven, die door de veroordeelde zijn ge pleegd, evenmin het gevaar te denken aan zijn boeken, die hem tot een auteur van een bepaalde reputatie stempelden. De zwaarte van het mis drijf heeft de bevoegde rechter al in zijn overwegingen betrokken en zijn boeken maken zijn schuld niet zwaar der of lichter. Waar het hier echter om gaat is en dat is dan die alge mene formulering, op grond waarvan een oordeel wél mogelijk is dat een terdoodveroordeelde misdadiger de kans krijgt elf jaar te pogen zijn straf omgezet te krijgen in levens lang. Een gevecht tegen de dood van elf jaar! Wie het zo stelt, zal slechts tot één conclusie kunnen komen: dit is onmenselijk! Elf jaren van onzekerheid, elf jaren tussen le ven en dood, het is een straf op zich zelf, een straf die denken doet aan de tortuur uit de middeleeuwen. En hier gaat het om een psychische tor tuur, een geestelijke kwelling, die wellicht nog erger is dan de pijn banken uit een ver verleden, waarin het strafrecht door geheel andere nor men dan thans werd beheerst. Geen wonder, dat een befaamd Ame rikaans advocaat oniangs niet wilde spreken over de zaak-Chessman, doch slechts over de „schande-Chessman". Het is te hopen, dat het hem mogelijk zal zijn in de toekomst weer over „de zaak" te kunnen sprekend- de consumptie in de knel zouden ko men, geloofde de socialistische afge vaardigde niet. Eerder vreesde hij, dat de investeringen overspannen zul len worden. In dit verband vroeg hij de rege ring of er geen aanleiding bestaat om schorsing van de investerings aftrek te overwegen. Verder vroeg de heer Koopman naar de mening van de regering over de beschik bare ruimte voor de vrijere loon vorming en hij zou ook graag de visie van de regering willen weten op de volgens haar noodzakelijke hoogte der investeringen. De heer Koopman sloot zich aan bij de sprekers, die dinsdag hun teleur stelling hadden uitgesproken over het feit, dat de regering in haar nota de hulp aan de ontwikkelingsgebieden buiten beschouwing had gelaten. Een uitspraak van de regering op dit punt zou niet hebben misstaan, zo meende de socialistische afgevaardigde. De structuurwerkloosheid in het noorden wordt versluierd door de pendel en de heer Koopman sprak de hoop uit, dat de overheidsinvesteringen in de noordelijke probleemgebieden voort gang zullen vinden, zodat uitvoering zal worden gegeven aan de aangeno men motie-Vermeer bij de behande ling van do laatste industrialisatie- nota. Het stemde hem tot voldoening, dat de regering bereid is de belastingen voor de ongehuwden te verlagen. Wat de verlenging van de tijdelijke belas tingverhogingen betreft, zou de P.v. d.A.-fractie echter een slag om de arm houden, zo betoogde de heer- Koopman. „Onze fractie heeft altijd bezwaar gehad tegen belastingwetten met een expiratiedatum". Nadat hij nog had geconstateerd, dat de landbouw bij de vergroting der be stedingen het koude plekje bij kachel krijgt, kwam de heer Koop man tot de conclusie, dat de huurver hoging naar een latere datum moet worden verschoven en dat de hogere (Zie slot pag. S kol. I Ja, inderdaad, et s nieuw stukje speelgoed voor jong en oud. uitgevonden, n.l. =e de flopping Ho" welke op het H ogenblik zeer in trek is in bad- plaatsen aan de Franse kust, waar er zelfs al wedstrijden mee worden gehouden. Het is s H een stok voorzien van een handgreep en een stevige druk- p veer Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllljli Koninklijk gezin met vakantie in Napels De koningin en de oudste twee prin sessen vertrekken vandaag voor een vakantie van enkele weken naar Ita lië. Zij zullen verblijven in de omge ving van Napels. Prins Bernhard is reeds gisteren vertrokken en hoopt zich vandaag bij de koninklijke fami lie te voegen. Diplomaat smokkelde goud en horloges De 46-jarige zakenman Kurt Dostal, die honorair-consul is van Paraquay te Wenen, is door de Oostenrijkse douane gearresteerd. In zijn auto waarmee hij naar Joego slavië wilde rijden werden 20 kilo goud en 2.000 Zwitserse horloges aan getroffen, die op uiterst geraffineerde wijze waren verborgen. In de buurt van het Finse vliegveld Norvjaervl bij Rovanleml zal een tempel worden gebouwd ter nagedachtenis van de in Lapland gevallen Duitse soldaten. De Duitse bondsrepubliek heelt een stuk grond van een hectare mogen uitkiezen. De kos ten zijn geschat op ongeveer honderdmil- joen Finse marken. Twee beelden van de viering van de veeniende juli in Parijs: links: staan de in een grote open auto en geëscor teerd, door motorrijders reed presi dent De Gaulle over de Place de l'Etoile langs de daar opgestelde troepen. Rechts: een beeld van de Champs Elysees waar een grote pa rade werd gehouden. Hier róllen tanks over de Avenue. Op de achter grond de met vlaggen versierde Are de Triomphe. Sabena-vliegtuig moest landen in Hongarije Een DC 6 van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena is tussen Athene en Wenen door MÏG-straal- jagers onderschept en gedwongen te Veszprem ten noorden van het Bala- ton-meer in Hongarije te landen. Er waren 55 passagiers aan boord. Na een oponthoud van vier uur kreeg utl 1,'CStèi toestemming de vlucht voort, te zetten. Prins Bernhard hij Krupp Pms Bernhard heeft dinsdag een kort bezoek gebracht aan Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, het hoofd van het Krupp-staalconcem te Essen. De heer Krupp toonde 'zijn gast de tentoonsteling „5000 jaar (voor-) In dische kunst", die thans gehouden wordt in villa „Hügel" het voorma lige familiehuis van de Krupps, dat thans ingericht is als museum. Daar na bezochten zij de Krupp fabrieken te Rheinhausen. Landbouwvliegtuig verongelukt in Beerta Onder de gemeente Beerta in de Koenraadspolder is gisteren een landbouwsproeivliègtuig. de Piper Ph-Nev, verongelukt. Het toestel is totaal vernield, de vlieger, de heer Van der Voort bekwam geen letsel. Een onderzoek wordt ingesteld dooi de rijksluchtvaartdienst én door de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie. 0 Een onderzoekboot van Kaapstads uni versiteit heeft in de oceaan nabij Durban opnieuw vijf exemplaren opgehaald van een zeldzaam „levend fossiel", de armvis bran- chialepes tabulae die men tot enkele jaren geleden voor uitgestorven hield. NA VRUCHTELOZE ONDERHANDELINGEN Eisenhower niet voor rechterlijk ingrijpen Woensdag te één minuut na mid dernacht is de staking in de Amerikaanse staalbedrijven een feit geworden. Hieraan zijn tien weken van vruchteloze onder handelingen en verscheidene be roepen van president Eisenho wer, om tot een regeling der loongeschillen te komen, vooraf gegaan. Aan de staking wordt deelgenomen door een half mil joen metaalarbeiders. De pro duktie in bedrijven, waarin 85 procent van het Amerikaanse staal wordt vervaardigd, is tot stilstand gekomen. Op zijn persconferentie verklaarde president Eisenhower gisteravond dat hij niet zal trachten om door middel van een rechterlijk ingrijpen een ein de te maken aan de staking. Hij zei dat de noodtoestand die een dergelijk ingrijpen zou wettigen, niet bestaat. De Amerikaanse industrie, die weer eens een hausse-periode beleeft, is in Prijsverlaging voor brandolie Als gevolg van een daling van de we reldmarktprijs zullen met ingang van donderdag 16 juli de verkoopprijzen in Nederland voor gasolie, autogas- olie en huisbrandolie I met 0,30 per 100 liter worden verlaagd. In diverse delen van het land, o.a. in het Rotterdamse havengebied, is op deze prijsverlaging reeds geheel of gedeeltelijk vooruitgelopen. PROJECT VAN RUIM ËÊN MILJOEN GULDEN Belangrijkste Thoolse haven DB NIEUWE GEMEENTEHA- VEN van Sint-Annaland, die even ten noord-oosten van dit Thoolse dorp is aangelegd, wordt een dezer dagen aan het natte element toevertrouwd Want eind deze week, begin vol gende week zal men de inmid dels voor de helft gereed geko men haven vol water laten lo pen. Na het treffen van enkele voorzieningen zal de haven over vier a vijf weken voor het scheepvaartverkeer worden opengesteld. Dan ook wordt de afsluiting van de oude, reeds ge deeltelijk verzande, haven een feit. De aanleg van de nieuwe gemeente haven te St. Annaland, die een uit gaaf vergt van ruim f 1.000.000. gebeurt in het kader van de verbe tering van zwakke plaatsen in de zeewering. Tijdens de ramp is geble ken. dat de kademuur, die met vloëdplanken moest worden ver sterkt, geen voldoende bescherming bood. Men heeft toen tot een radicale oplossing besloten: afsluiting van de bestaande haven bij de ingang en het aanleggen van een nieuwe haven. Niet alleen wordt hierdoor de nodige veiligheid verkregen, maar tevens betekent de nieuwe haven een be langrijke verbetering van de outil lage. Dat was ook hoog nodig want de haven St. Annaland is de drukst gebruikte op Tholen, met name voor aanvoer van materialen ten behoeve van de herverkaveling en het ver schepen van landbouwprodukten. Men heeft bij de aanleg van de ha ven zelfs rekening gehouden met het feit, dat de vrachtvaart van het ei land Tholen geheel in Sint-Anna- land zal worden geconcentreerd. Voor vele schepen De nieuwe gemeentehaven van St. Annaland heeft een lengte van 300 meter en een breedte van 140 meter. Het feit echter, dat de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging „Eiland Tholen" G.A. haar bedrijfsgebouwen o.a. een graansilo en kantoren aan de haven zal bouwen, heeft enkele wijzigingen in het oorspronkelijke plan ten gevolge gehad. In het verlengde van de haven is thans een soort havenkom gemaakt ten behoeve van de coöperatie. Een jaar geleden werd begonnen met de werkzaamheden aan de haven, die in eerste instantie omvaten het leggen van een hulpkade. Hier door kon verder „op het droge" worden gewerkt. Inmiddels is de haven uitgegraven en op diepte gebracht (3.30 meter N. A.P.). De noordoostelijke havendijk, die aan de voet 36 meter breed is en aan de kruin ongeveer 2 meter, strekt zich 400 meter ver over de schorren van de Krabbekreek uit. De ingang van de nieuwe haven is op dezelfde plaats als de toegang tot de oude haven. Aan de landzijde, slechts enkele honderden meters van de dorpskern van St. Annaland verwij- (Zie slot pag. 10 kol. 5) zeer sterke mate afhankelijk van de staalaanvoer. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de staalbedrijven hebben in krachtige bewoordingen opgestelde verklarin gen uitgegeven, waarin zij elkander wederzijds koppigheid en onwil om de werkelijke feiten onder de ogen te zien, verwijten. De arbeiders willen een verhoging van het uurloon met vijftien dol larcent. Zij verlangen ook een ze ker aandeel in de winst. De leiders der staalindustrie, die wordt ver tegenwoordigd door de twaalf gro te Amerikaanse staalgieterijen, zeggen dat elke loonsverhoging tot verhoging der staalprijzen en toe nemende inflatie zal leiden. Langste Vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers hebben in particuliere gesprekken verklaard dat de thans uitgebroken staking wel eens de langste zou kunnen worden, die zich tot nu toe bij de Amerikaanse staal bedrijven heeft voorgedaan. De thans aangevangen staking is de zesde na het einde van de Tweede Wereldoor log. De staking van 1952 heeft tot nu toe de langste duur gehad, namelijk meer dan acht weken. De op een na laatste staking, in 1956, heeft 34 da gen geduurd. Het resultaat hiervan was de gemeenschappelijke arbeids overeenkomst, met een looptijd van drie jaar, die nu juist verstreken is. Het weer in Europa Volgens de rapporten van 7 uur Den Helder, onbewolkt, Ypenburg, licht bewolkt, Vlissingen, onbewolkt, Eelde, onbewolkt, De Bilt, onbewolkt, Twente, licht bewolkt. Eindhoven, licht bewolkt, Zuid-Limburg, onbewolkt, Helsinki, licht bewolkt. Stockholm, licht bewolkt. Oslo, onbewolkt, kopenhagen, licht bewolkt, Aberdeen, licht bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, onbewolkt. Brussel, onbewolkt, Luxemburg, zwaar bewolkt, Parijs, onbewolkt, Bordeaux, onbewolkt, Grenoble, zwaar bewolkt, 17 gr. 19 gr. 19 gr. 19 gr. 21 gr. 24 gr. 22 gr. 22 gr. 17 gr. 21 gr. 20 gr. 18 gr. 19 gr. 23 gr. 20 gr. 22 gr. 24 gr. 24 gr. 24 gr. 20 gr. VERWACHT Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Aanvankelijk licht bewolkt later over het algemeen meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer, zwakke tot matige veranderlijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag rustig en goed strandweer, maar later wat meer bewolking. Zwakke wind tussen zuid en zuid west. Temperatuur in de middag 20- 22 graden C. Zeewater 18 graden C. Vooruitzichten Een zwak warmte- front uit het westen brengt tijdelijk iets meer bewolking. 17 juli ZON EN MAAN Zon op 4.39 Maan op 18.06 onder 20.52 onder 2.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1