NIEUWS UIT ZEELAND E IOSCH PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer WALCHEREN ZUID-BEVELAND Het moeilijke ofier DONDERDAG 16 J DDI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIDDELBURG Aanwinsten openbare leeszaal De openbare leeszaal te Middelburg is uitgebreid met de volgende boekwer ken: Winsemius Bakker, Een glazen dak voor Nicolet; Blondel, Wij zijn mensen; Corsari, De man die er niet was; Norel, Doorbraak in de delta; Crollius Roest, Vertrouwelijke vertel lingen; Van 't Sant, De vrouwe van de Oldehoeve; Simons, Een dwaze maagd; Wormser, Het geheim van de tempelruine; Burnat, Koningin Victoria; Burnat, Leven, leed en lief de van Sissi; Du Jardin, Ik droom van het leven; Moray, Ontembaar; Myrivilis „De madonna van de Visse- straat; Eising, Stanley; Heemaf handboek; Kühn, Kunst van het oude Europa; Lawton, Naar een gelukkige ouderdom; Löwenthal en Hauser, Atomen voor de vrede; Van der Meu- len, Verdwijnend Arabië. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Middelburg zijn: inlichtingen te verkrijgen om trent de in het tijdvak van 1 tot en met 8 juli 1959 als gevonden aange geven voorwerpen: rijwielsleuteltje; ribfluwelen pet; wit kinderbeursje met inhoud, sigarenaansteker; zonne bril; groen wit gekleurde ceintuur; blauwe parapluhoes; speldje bloem motief; polshorloge; gebreid dames- vest; hond, reu, bruin met zwart en gele halsband; plastic vergiet; kleu rige ballpoint; voetsteun van rijwiel; bruine hond; grijs herenjack; zwar te portemonnee met inhoud; gele plas tic regenjas; medaille van paarden fokkers gemerkt Hulst 1953 3e prijs; grijs dames vest; rijwielsleuteltje; sleutel; jas met bontkraag; honde penning uo. 19/59; wit plastic regen jas Big Ben; snoeischaar en zaag; sleutel: kanarie; paraplu, bril met losse glazen; badtas met kleding; zwembroek en badhanddoek; zonne bril; bruine zwembroek; donker blauw blazertje; autoband; abonne ment zwembad ten name van Albert Wieringa; sleutel no, 103; militaire wollen das; bruine tas inhoudend re genjas en bandafnemers; bruin rub ber bal; blauwe zwembroek en blau we badhanddoek. Wedvlucht De postduivenhoudersvereniging „Zeelan- dia" te Middelburg hield een tweetal wed vluchten vanuit Noyon en Ruffeo. De eer ste tien prijzen op Noyon werden behaald door: 1 L. van Geel; 2 M. Vader; 3 C. de Graaf; 4 en 8 P. Phlllpse; S J. van Belzen; 6 P. van Sabben; 1 B. Mulder; 9 en 10 D. v. d. Berg. De prijzen op de vlucht Ruffec werden verdiend door; 1, 4 en 6 A. Hooftman; 3 P. Phlllpse; 3 P. van Sabb-rn; 6 L. de Voogd. De p.v. De Telegraaf te Middelburg nam deel. aan een wedvlucht vanuit Regens burg. De afstand bedroeg 664 km en de uitslag luidt: l, s en 6 S. Kodde; 2, 7 en 8 C- Daane; 3 en 9 A. de Bue; 4 M. Wal raven: 10 J. Huyssoon Tevens nam De Telegraaf deel aan de wedvlucht van uit Niederlahnsteln over een afstand van 310 km. De uitslag van deze vlucht luidt: 1 A. van Schalk: 2, 4 en 5 C. Daa ne: 3 W. Walraven: 6 en 10 J. Poortvliet; 7 P. Brand: 8A.de Bue; 9 S. Kodde. Avond geref. onderwijs Het bestuur van de vereniging voor fereformeerd onderwijs te Mlddel- urg had dinsdagavond ih de boven zaal van het Nederlands Koffiehuis een bijeenkomst belegd met ouders van kinderen, die op t Zand wonen. Dit naar aanleiding van plannen om per 1 september te starten met een eerste en tweede leerjaar in een lo kaal van de prinses Ireneschool, zo dat wanneer de plannen voor een nieuw te bouwen school In de Stro- menwijk gerealiseerd zijn, deze da delijk in gebruik kan worden geno men. Tot zolang worden de klassen beschouwd als een dependance van de school aan de Herengracht. Examen Voor het examen secretaresse van de Schoevers Instituten te Arnhem, slaagde mejuffrouw H. F. L, Otten te Middelburg. O.- EN W.-SOUBURG Reisje bejaarden De Souburgse bejaarden hebben een reisje gemaakt naar België. Eij Vlis- singen stak het gezelschap de Schelde over om daarna de richting Brugge in te slaan. Het hoofddoel was echter Antwerpen, waar men ondanks de hitte aangename uren doorbracht. Via Putte, Bergen op Zoom keerde men huiswaarts. De muziekvereni ging „Vlijt en Volharding" wachtte het reisgezelschap aan de grens van Souburg op om de bejaarden naar het gemeentehuis te begeleiden. Een talrijk publiek sloeg daar de aan komst van de ruim. tweehonderd be jaarden gade. Burgemeester A. H. S. Stemerding, die het reisje had mee gemaakt, sprak via de microfoon zijn dank uit tegenover allen, die het uit stapje mogelijk hadden gemaakt. Wedvlucht Met 266 Jonge duiven nam de „Luchtbo de" uit Souburg voor het eerst ln 1959 deel aan een wedvlucht uit Moescroen (84 km). Ieder Jaar wordt op Moescroen een groot aantal duiven verspeeld, doch nu schijnen de verliezen toch lets geringer te zijn, daar het concours een nogal gun stig verloop had. De eerste tien prijs winnaars zijn: 1 en 2 Fr. de Nooijèr; s Fr. Borremans; 4 L. Theune; 5 en 10 L. v. Wallenburg; 8 en 8 A, Peters; 7 J. Meulmeester; 9 L. Braet, VLISSINGEN Aanwinsten openbare leeszaal Het boekenbezit van de openbare leeszaal te Vlissingen is uitgebreid met de volgende werken: Björn, Pap pa's vrouw: Dtlrrenmatt, Griekse ge zocht; Friederlcy, -De raadsman; Gjesdahl, Fenella Clemens; HÓfdorp; Moord in miniatuur; Moore, Dodelijk schaakspel; Pasternak, Dokter Zji- vago, dl. 2; Seghers, Spoken in de dwaaltuin; Toonder, Eiland in de ver te; Wethekam, Een gat in het dak; Wilson, Zomereiland; Jens, Das Tes tament des Odysseus; Den Besten, Dichters van morgen; Busch, Mijn circusdierenDr. L. van Egéraat, Gids voor Normandïë en Bretagne; Gids voor bergwandelaars: Morton, Vreemdeling in Spanje; Mulder, Man nenwerk onder water; Nlegeman, Ik kan wonen; Stehli en Fischer, Plan ten verzamelen, maar juist! Officiële publikatie MIDDELBURG. SNOEIEN VAN HEGGEN, BEPLANTINGEN. STRUIKEN EN BOMEN Burgemeester en wethouders van Mid delburg vestigen de aandacht van eigena ren van heggen, beplantingen; struiken en bomen aan openbare wegen op de nood- Mak deze op te snoeien, zodat het ver keer ook het voetgangersverkeer daarvan geen hinder ondervindt. Middelburg, 14 JuU 1959 Gemeentelijke technische school Het getuigschrift van de 4-jarige Part-time opleiding, behorend bij Be- metel opleiding werd op de gemeen telijke technische school te Vlissin gen uitgereikt aan: J. I. Adriaanse, J. Alewijnse, R. Boogaard, L. v. d. Bosse (lof), J. P. Bostelaar (lof), C. Cijsouw (lof).'P. J. van Garsel, F. H. Geensen, A. P. 't Gilde, B. Hoogeste- ger, L. Kerkhove, C. P. A. de Klerk, W. F. de Kok, W. J. D. Lievense (lof) P. J. de Moor, D. de Nooijèr, L. de Nooijer, G. de Pree, L. A. van Rooijen (lof), P. Schoe (lof), W. C. Schroevers I. Sinke (lof), M. van Splunder, J. Spruit. C. G. Steeridam, G. H. Swart, J. Traas, M. G. v. d. Velde, R. J. Ver dam (lof), N. Vrij, H. G. v. d. Weg, P. J. M. v. d. Weg. Afgewezen 7. OOSTKAPELLE Uitstapje bejaarden De ouden van dagen van Oostkapelle hebben dit jaar hun uitstapje ge maakt naar het eiland Schouwen-Dui- veland. Ongeveer honderd bejaarden maakten met drie autobussen deze trip. Ondanks de warmte hebben de oudjes volop genoten, 's Middags werd de koffie gebruikt in Zierikzee en na een rondrit over het eiland werd 's avonds in Bergen op Zoom ge geten. Circa negen uur was het ge zelschap weer in Oostkapelle, waar het muziekgezelschap gereed stond de oudjes te verwelkomen. Een dei- bejaarden dankte de commissie en ook de burgerij voor het aanbieden van deze zeer geslaagde dag". NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Benoeming kerkeraad hervormde gemeente Tot diaken van de hervormde gemeen te te Nieuw- en Sint-Joosland is ge kozen de heer P. A. Dieleman, ter wijl tot-notabel werd gekozen de heer P. J. Reijnhoudt. Beiden hebben hun benoeming aangenomen. Door déze verkiezing is zowel de ker keraad als het college van kerkvoog den en notabelen thans wederom vol tallig. De kerkeraad werd uitgebreid door het aantal ouderlingen en diake nen met één te vermeerderen. De kerkeraad is thans als volgt sa mengesteld: ouderlingen, R. Joosse (Rijksweg 52), en R. Joosse (Oude dijk 10), M. Kakebeeke, J. H. de Regt en L. Wijkhuis, diakenen, J. Baurdoux, P. A. Dieleman, P. J. de Klerk, P. J de Visser en L. J. Traas. Ouderling-kerkvoogd zijn: W. J. Din- gemanse, A. de Jager en W. A. Kloet, en notabelen: D. A. van Nieuwenhuij- zen, P. Jeras, I. Joosse, M. Kakebee ke en P. J. Reijnhoudt. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: S. C. M. Dlerlkx—Termont, d.; P. C. T. Struik—Zoet, z.; C. G. Bsr- ten—v. Leeuwen, z-; K M- P. Gabriel— Janssen, d.; L. A- Minx—De Bok, z.; M. W. Motta—Potter, d.; N. H. WUcke— Hummen, z.; W. G. Schaarman—Morslnk, d.; N. P. v. Liere—Manneke, x.; J. Pais— Terpstra, d.; 3. de Vries—Meulmeester, d-; M. Rottier—Paardekooper, d-; R. G. Crucq—Zeihorst, z-; L. Dekker—Jacobse, d.; F. M. Blokland—Gazan, z.; L. Posthu- ma—Beekman, z. Ondertrouwd: P. J. M. Ottenhoff, 24 Jaar en E. Ottenhoff, 18 Jaar; J. de Korte, 25 Jaar en D. N. Vos, 22 jaar; J. J. de Wit, 21 Jaar en M. C. v. Belzen, 20 Jaar: J. A Dellebeke, 24 jaar en N. v. Urk, 21 Jaar; C. de Nooijer, 24 Jaar en G- Eekman, 19 jaar. Getrouwd: A. van Oost, 34 Jaar en P Koets, 32 Jaar: J. Dommanschet. 24 Jaar en C. A. Mallie, 23 Jaar; R. E. 3. Maen- hout, 23 Jaar en P J. Louwerse, 20 Jaar; J. M. Huisman, 20 Jaar en J. de Jonge, 20 Jaar. Overleden: J. Penne, 86 Jaar, wedn. van C. de BlaeiJ. MIDDELBURG. Bevallen: E. Stufkens—Loodewijk, d.; G. H. Huibregtse—Van Helvoirt, d.: J. de Bie—Slereveld, d.; J. de Visser—Baajjens, z.; M. Ie Duo—Simpel aar, Z-; A. P. de Boo—v. d. Schoor, d N L. Meijer— Grim, d.; J. K. van Sabben—Van Dorst, d.; C. D. M. Aalders—VISetstra, z.\ E de Kubber—Bliek, d.; J Korstanje—HutJ- breghs, d.; W. D- Bras—Vleugel, d.; C. Mesu—Poppe, z.; B P C. DieschDoes, d.; S. J. de Graaff—Snoek, z.; S Vader— De BlaeiJ, z.; J. A. LouwerseBos. z. Ondertrouwd: S F. Piazza, 21 J. en P. G. Wattel, 20 j.; J. Goedhart, 22 J. en M. Brea3, 20 j. Getrouwd: J. van oosten, 25 Jaar en M. Meertse, 20 jaar. Overleden: E. C. Rood. 78 Jaar, geh. met P. Flipse. (Advertentie) RITTHEM Concert Zondagavond werd op de muziektent te Ritthem een gewijd concert ge geven, waarvoor grote belangstelling was; ook van buiten de gemeente. De muziekvereniging O.N.D.A. te Ritthem en de beide jeugdkoren van mevrouw Franke uit Souburg, ver zorgden het programma, dat met aandacht werd beluisterd. Veteranenvoetbal De Patrijzenveteranen bonden de strijd aan tegen de Zeggeveteranen. Het was een aardige wedstrijd waar bij de oud-voetballers «en beide zij den aardige staaltjes vootbal lieten zien. Vooral bij de Patrijzen. Frans Craenenbroek bracht als linksbuiten herhaaldelijk met zijn snelle rushes de Zeggeverdediging ln paniek. Tot doelpunten kwam het echter niet. Ook doelverdediger Pomperholle, bracht de toeschouwers met zijn mooie safes in vervoering. Herhaaldelijk onder schepte hij de aanvallen van Zegge. Toch gelukte het de linksbuiten van Zegge de score te openen. Kort na de hervatting was het door dezelfde speler 20. Hierna bracht Cees Pe ters de stand op 21. Ongeveer een kwartier voor het einde maakte de Zeggemidvoor er 31 van. Het was jammer, dat rechtshalf K. de Jonge door een blessure het veld moest ver laten. Ook hij speelde een sublieme partij en zou zeker nog met de jon- feren meekunnen. Het was een aar- ige, spannende wedstrijd. een „felle" vonk BO U G I! S voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rlin I Haarlemmerweg 475, Amsterdam 1 j Tel. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Benoemd tot vicaris te Utrecht voor het ziekenhuiswerk mej. J. Chr. ten Have, vicaris te Alphen aan de Rijn. Aangenomen naar Ingen. (toez.): K. A Abelsma te Marken. GEREF. KERKEN Beroepen te Schermerhom: C. A. Ver- hoog, kand. te Voorschoten; te Mun- nikenburen: H. Leijsen, kand. te Be-' verwijk; te Stad aan het Haringvliet: A. A. de Boer, kand. te Naarden. Aan de V.U. slaagde voor het docto raal examen theologie: ds. J. M. W. Schalkwijk woonachtig te Zeist. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Amsterdam-Noord: T. Harder, kand te Leeuwarden en M. Rebel, kand. te Hilversum. Beroepen te Kornhom: T. Harder, kand. te Leeuwarden; te Lutjegast: H P. Brandsma, kand. te Sneek; te Maassluis: P. van Zonneveld, kand. te Bussum; te Steenwijk: J. de Jong, kand. te Rotterdam; te Amsterdam- Noord: M. Rebel, kand. te Hilversum. Bedankt voor Oud-Beijerland: J. J. Rebel te Murmerwoude; voor Sneek: dr. W H. Velema te Eindhoven. GOES Botsing tussen wielrijder en motorrijder in Goes De zeventienjarige wielrijder G. C. J. L. uit Goes kwam dinsdagavond omstreeks zes uur in botsing met 'n motorrijder, de 31-jarige J. C. M. uit Lewedorp. De aanrijding ontstond doordat L. plotseling de Middelburg- sèstraat in Goes een voorrangs- weg overstak. Beiden kwamen te vallen, waarbij zij licht werden ge wond. Het rijwiel en de motor wer den zwaar beschadigd. HEINKENSZAND Beiaordenreis Dezer dagen zijn de bejaarden van Heinkenszand een dagje uit geweest. De tocht ging deze keer naar Eind hoven, Budel en omgeving. In Budel waren de bejaarden té gast bij de oud burgemeester van Heinkenszand, de heer Derckx en zijn echtgenote. Bij terugkomst werd het gezelschap aan de grens van de gemeente verwel komd door de muziekvereniging „Euterpe". Vergadering N.C.V.B. De Ned. Christen Vrouwen Bond af deling Heinkenszand kwam in verga dering bijeen onder leiding van de presidente, mevrouw W. Amesz-Fran- ken. Nadat het huishoudelijk gedeel te was afgewerkt hield mevrouw C. Naije een inleiding over „Het gewe ten". Naderhand was er gelegenheid om hierover van gedachten te wisse len. BIEZELINGE Voetbalcompetitie De jongensclubs van de C.J.M.V. uit Biezelinge, Kapelle en Schore speel den te Kattendijke een onderlinge voetbalcompetitie, die door de jon gelui uit Biezelinge werd gewonnen. Zij versloegen met 31 Schore en met 103 Kattendijke. Biezelinge nam de fraaie wisselbeker mee naar huis. 1224. Precies op de gewens te hoogte maakte de Horzel zich los van het grote Shastarschip, dat met een sierlijke boog weer om- hoogsehoot, naar het strak ke hemelblauw. De piraten van Zorln, die zich stellig op enige afstand in de reus achtige krater van een oude vulkaan bevonden, zouden alle bewegingen van de Onyx nauwkeurig gade slaan. Maar zelfs met de sterkste kijkers hadden zij nooit kunnen zien hoe zich een klein vliegtuigje uit de romp van het grote schip losmaakte, daar een beschermende bergrug zulks netjes aan hun arglistige ogen had ont trokken. Het duurde even alvorens piloot Storm zijn toestel uit de sterke „slipstream" van de Onyx kon wegkrijgen en enkele se conden slingerde de kist heen en weer, als een blad in de herfststorm. Zozeer, dat de ove rigens onbewogen Ucayba achter Arend let terlijk naar adem zat te happen van schrik. Kapitein Mare en Sandra wensten de onver vaarde avonturier voor de laatste maal „good luck" en daarna werd de verbinding verbro ken. Wedvluchten De postduivenhouders vereniging „De Luchtbode" te Krabbendijke hield de volgende wevdulchten: vanuit Regensburg, afstand 629 km, de uitslag was: 1, 2 en 4 C v. Oosten; 3 en 5 C. Sonke; C J. Weststrate. Vanuit Niederlahnsteln: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 9 J. Weststrate; 8 en 10 C- Sonke. De postduivenhoudersvereniglng „De Scheldeduif" te Krabbendijke nam deel aan de volgende wedvluchten: Vanuit Moescroen met jonge duiven. De uitslag luidt: 1 A. v. d. Vrede; 2 en 8 W. Krtjnsen; 3 en 5 M. Minnaard; 4 C. Clement: 6 C. M. Prevo; 7 L. Paauwe; 9 L. v. Luijk; 10 Jac. de Vrieze. Vanuit Orleans met oude duiven: 1 A. v. d. Vrede; 2 W. Krtjnsen; 3 en 6 C. Clement; 4 P. Sonke. Vanuit Pt. St. Maxence: oude duiven: 1, 2, 3 en 6 C. Clement; 4 en 9 M. Min naard: 5 P. Sonke; 7 D. v. Luijk; 8 M. Moerland. De postduivenhoudersvereniglng „.De Noordster" te Yerseke nam deel aan enkele vluchten vanuit Tilburg en Aschaffenburg. Uitslag vanuit Aschal- fenburg: 1 Joh. van Es; 2 en 6 C. Ver mast; 3 H. J. van Es; 4 en 10 E. Ver mast; 5 en 7 J. A van de Plasse; 8 M. Mol: 9 C. F. Hout- Vanuit Tilburg met Jonge duiven: 1 P. van Stee; 2 C. A. Elenbaas; 3 M C. Lam- per; 4 M. H. van de Plasse; 5 Joh. van Stee: 6 en 8 C. Vermast; 7 M- Pekaar; 9 H. J. van Es; 10 E. Vermast. Vanuit Tilburg met oude duiven: 1 G. Boone; 2 M. de Koeijer. 3 Joh- van Es; 4 en 6 L. Koster; 5 Ph. van Os; 7 en 10 D. Murre; 8 M. Minnaard; 9 H. C. Glerum. 's-HEERENHOEK Reisje ouden van dagen Met twee bussen hebben de ouden van dagen een reis gemaakt naar Breda. Ongeveer 8.00 uur werd er vanaf het gemeentehuis gestart en na een rond rit door Brabant werd te Breda een maaltijd genuttigd. Op de terugweg werd Bergen op Zoom nog aangedaan en omstreeks 11.00 uur arriveerden de oudjes weer te 's-Heerenhoek, waar zij door de harmonie „St. Caecilia" werden opgewacht. Op de muziek van genoemde vereniging werd door de oudjes na het verlaten van de bussen, op de Timansweg nog een dansje ge maakt. KRUININGEN Collecten De collecte voor de A.V.O. heeft in de gemeente Kruiningen opgebracht 149.74 (ƒ96.45 te Kruiningen en 53,29 te Hansweert). De heer D. Manneke te Kruiningen slaagde ln Den Haag voor het theo retisch gedeelte piano l.o. Autobus reed van de dijk Dinsdagavond reed een1 autobus van de Z.V.T.M. komende van Sas van Gent, nabij de woning van O. van Hecke te Westdorpe, door uitwijken de weg af en kwam zonder te kante len beneden de dijk terecht. Geen der inzittenden werd hierbij gewond. De bus kon na weer op de weg te zijn ge bracht, haar weg op eigen kracht naar Axel voortzetten. FEUILLETON DOOR DAVID HOWARTH Wat Liesel betreft, waren de eerste zes maanden na hun kennismaking een kwelling.voor hem geweest als hij haar zag, met haar sprak of zelfs maar aan haar dacht. Een kwelling die hij bij alle smartelijkheid toen niet had willen missen! Hii kon on mogelijk beweren, dat zijn liefde voor haar van vaderlijke aard was zoals voor de tweelingen, of kameraad- schappelijk als zijn gevoelens ten aan zien der beide oudjes. Ook was het niet de liefde voor iets schoons en reins, iets teders en verheveüs, al ont brak het hem allerminst aan begrip in dit opzicht. Zijn liefde was zowel hartstochtelijk als vol diepe verering: soms had het hem de grootste moeite gekost, haar niet in aë armen te ne men en te vertellen hoeveel hij van haar hield. Maar .dan had hij snel wger zijn spiegelbeeld bekeken en zichzélf verweten, een hersenschim na te jagen De spiegel had een smal. bijna hol gezicht, grijzend haar. ma gere armen en benen, een door de tijd en het leven geteisterd lichaam weer kaatst, kortom een geheel, d t onmo gelijk aan de liefdesidealen van een jong meisje zou beantwoorden. Bo vendien. wat kon hij Liesel aanbie den? Een huwelijk zou tot niets lei den, of erger, tot ongeluk en teleur stelling zowel voor haar als voor hem. Op zekere dag wanneer wist hij niet zou hij Stiermarken moeten verlaten. Kon hij Liesel meenemen naar een land, welks taal ze niet zou- verstaan, misschien uit haar dierbare bossen naar de wereldstad Londen of, nog érger, haar veroordelen tot het zwervende leven van een officiers- vrouw? Kon hij haar 't ogenblik, dat hij ouder dan vijftig en zij amper der tig zou zijn. besparen Neen, hij. was per slot van rekening verstandig ge noeg om te begrijpen dat van trou wen met Liesel geen sprake kon we zen. Ten overvloede was er nog één hinderpaal, misschien wel de aller grootste: net geheim, dat hij haar nooit zou kunnen vertellen, zijn schuld, die hij altijd zwijgend bij zich zou omdragen. Voor een man met zo'n verleden zou op liefde ln het huwelijk nooit of te nimmer zegen rusten; ze was al bij voorbaat tot mislukking ge doemd. Aan een andere verhouding wilde en mocht hij niet denken, al wist hij dat menigeen onder zijn kameraden hem om zoveel schroom zou hebben uitge lachen. Neen, hij wilde de betovering niet vorbreken, de betovering, die hem bij elke rit met de ongemakkelijke bus al deed verlangen naar de plek naast het kruisbeeld, waar het smal le pad heuvelopwaarts ging, om tus sen de lieflijk geurende bossen door tenslotte de eenvoudige maar gast- vriie woning der Berners te bereiken. Zoara de tweelingen hem hoorden aankomen, kwamen ze in gezelschap van Liesel aanlopen, kusten hem en leidden hem, elk een hand vasthou dend naar binnen. Anton en ziin vrouw stonden, door het gele licht van de lamp flauw beschenen, op de drempel en wanneer de deur achter hun gast was gesloten, voelde hij zich opgenomen in de vredige kring. Ja. hij was weer gelukkig, maar niet volkomen, want voor dit rustige ge luk voelde hij zich eigenlijk nog te jong, ofschoon hij toch zijn jeugd voorgoed had vaarwel gezegd en zien- zelf nad ingeprent dat nij een man op leeftijd was. En zo zat hij deze winteravond, met het dikke boerenmeisje op zijn benige knieën, slechts half luisterend naar het gebabbel en gesnater rondom hem, totaal ongevoelig voor haar wat spottende aanhaligheid. Hij had geen behoefte aan praten en evenmin aan êen vluchtig flirtpartijtje; hij wilde slechts dat men hem met rust liet, al leen met zijn gedachten aan het bos en het verlangen naar de avonduren, naar het ogenblik, dat hij de kerstge schenken, zo zorgvuldig voor ieder van hen gekozen, zou uitpakken en overhandigen. O, hij zou verrukt zijn feweest als Liesel op de plaats, nu oor het nogal zware meisje ingeno men, had gezeten, maar thans had hij evengoed een zak meel op schoot kunnen hebben. Ondanks al haar toe naderingspogingen het dit kind hem volmaakt onverschillig. Hij dacht over de laatste berichten die hij van de familie Berner had ont vangen. Ja, hij moest nu dubuel op zijn lellen passen en zijn zelfbeheer sing bewaren, want er was een jonge man komen opdagen, die Liesel het hof maakte. Julian kende hem niet, maar hij wist dat Christian zo neette de kandidaat al maanden lang bij de Berners op bezoeK Kwam. Julian en hij hadden elkaar evenwel was dit inderdaad louter toeval r.og nooit ontmoet, ofschoon ze alle maal wel over Christian spraken. In het begin had Liesel er om gelachen, doch nu stonden de zaken blijkbaar anders. Ze had Julian om raad ge vraagd,, niet wat haar aanbidder zélf betreft, maar over verschillende din- fen, waaruit slechts al te duidelijk leek. naar welke kant de wind woei. Wat dacht hij, Julian, van een cursus in boekhouden, die Christian wilde volgen en wat van de afbetaling op een door Christian gekochte tractor Anton had hem nog meer verteld. Ze ker, de adspirant-echtgenoot was nog jong, maar hij had een aardige boer derij aan de overzijde van de rivier, ln Burgenland. Jammer, dat hij aan de andere kant van de grenslijn woon de. Och, de Russen konden wel heel best zijn, maar je wist toch nooit nietwaar? Hij zou Liesel liever niet daarheen zien, doch ze scheen op de daad niet gauw een betere echtgenoot vinden. „Haar moeder en ik willen het kind niet jagen of iets opdringen", had Anton gezegd. „Per slot van reke ning moet ze haar hart laten beslis sen, nietwaar? Je weet echter, dat ik al een oude man ben, Julian" (ze noemden hem nu allemaal Julian en spraken die naam op verschillen de manieren verkeerd uit, wat hem nog meer van hen deed houden!). Ik was juist vijftig 'oen Liesel werd geboren en ik zou graag zien, dat ze goed en wel bezorgd was voor mijn uur heeft geslagen. Bovendien is de jongen zo góed voor de twee lingen. Als mij dus eens iets over kwam, terwijl ze nog niet in staat waren, op zichzelf te passenJa, als jij, op jouw leeftijd haar vader was geweest, Julian, zou je nog ge duld kunnen oefenen, maar nu......" Als hij haar vader was geweest! Hij werd dus kalmpjes bij de oudere ge neratie ingedeeld! Op dat ogenblik had hij de wooiden gevoeld als een dolksteek, maar toch eruit geconclu deerd dat nij juist had gehandeld. „Ja. maar ik heb óók niet zoveel tijd meer, Anton nad hij gezegd. „Je weet, dat ik op een gegeven ogen blik weg zal moeten. Dat kan mis schien nog een jaar of zo duren; ih het leger weet je nooit waar je aan tos bent. En ik zou ook voor ik ga, graag weten of ze gelukkig was". „O, spreek me niet van weggaan. Je zult altijd onze vriend zijn". „Dat spreekt vanzelf. Hier of waar dan ook" Ja, voegde hij er in gedachten bij, ja, als ik die ellendige jaloezie de baas kan blijven, als ik gelukkig kan zijn omdat Liesel gelukkig is, als ik van Christian kan houden zonder afgunst, dan zal ik altijd jullie vriend blij ven! Het boerenmeisje stond eensklaps op, zodat hij tot de werkelijkheid van 't ogenblik terugkeerde. Ze moest hier uitstappen, vertelde ze, en ze wenste hem glimlachend een geluk kig kerstfeest. Naar buiten kijkend, 1 zag hij dat ze de rand van het bos, zich van hier tot de brug uitstrek kend, hadden bereikt. Hij boog even voorover en vroeg de chauffeur of hij bij het kruisbeeld bovenop de heuvel wilde stoppea. „Daar is geen halte", zei de kabou ter, terwijl nij nors over zijn schou der keek. „Dat weet ik, maar U zou me een groot plezier doen „Is U vreemdeling?" „Ja. Engelsman". „Goed dan", luidde het antwoord, „omdat U een vreemdeling is". Om tijdig gereed te zijn nam Julian alvast zijn koffer uit het rek en zette die op zijn knieën. Behalve de ge schenken zat er weinig in. Voor de kinderen had hri twee heel bijzondere poppen uit Engeland laten komen. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11