PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meerderheid in Kamer: vóór hogere huur en welvaartsverbetering melkprijs Caisson veilig van Zijpe naar Veersegat ROEMERSPROGRAMMA WIJZIGEN, ANDRIESSENHOGERE HUUR OP 1 APRIL OVENS IN AMERIKAANSE STAALFABRIEKEN GEDOOFD 202e jaargang no. 164 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus; Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adra. tel. 2094. Debat over regeringsnota begonnen Het Kaïnerdebat over de regeringsnota voor het te voeren sociaal- economisch beleid trok dinsdag grote belangstelling. Reeds om elf uur gister stond een lange en brede rij wachtenden voor het Kamer- gebouw opgesteld om een plaats op de publieke tribune te verove- - ren. Onder de belangstellenden bevonden zich kennelijk vele valkan- tiegangers, die de gelegenheid niet wilden missen persoonlijk het belangrijke debat te volgen. Algemeen bestond de overtuiging, dat j de verschillende redevoeringen af en toe fel getint zouden zijn. Enige zucht naar sensatie mag men dan ook wel veronderstellen onder de- genen, die ondanks het fraaie zomerweernaar het gebouw van de Tweede Kamer waren gekomen. De Tweede Kamer is gisteren begonnen met het debat over de nota van de regering over het te voeren sociaal-economisch be leid. Het is 11a de eerste dag (aangenomen wordt dat het debat tot en met vrijdag zal worden voortgezet) reeds gebleken dat de meerderheid in de Kamer welvaartsverbetering wenst vóórdat de huur en de melkprijs worden verhoogd. De heer Roemers van de Partij van de Arbeid diende een mo tie in, waarin aan de regering wordt gevraagd het program ma zodanig te wijzigen dat eerst welvaartsverbetering voor de werknemers en daarmede sociaal gelijk te stellen groepen, wordt verkregen. De heer Andriessen van de K.V.P. gaf de regering namens de grootste mogelijke meerderheid van de K.V.P.-fractie ernstig in overweging de datum van ingang van de huur- en melk prijsverhoging naar 1 april 1960 te verschuiven. De heer Hazenbosch van de A.R. drong er op aan de datum van invoering der huurverhoging en het begin van vrijere loonvorming te doen samenvallen en wel op 1 april 1960. De heer Van de Wetering van de C.H.U. was van mening, dat de huurverhoging op 1 januari zou moeten ingaan. neringen geboren samenwerking m ernstig gevaar en lokt zij so ciale spanningen uit. De heer Roe mers noemde in dit verband het adres van de dvie bonafide vak- centralen een teken aan de wand. „Maatregelen onvoldoende gemotiveerd" De heren Roemers en Andriessen wa ren van mening, dat de regering een onvoldoende motivering had gegeven van de in de nota vermelde maatre gelen. De regering is, aldus de heer Roemers, volkomen tekort geschoten in het geven van een duidelijke visie op de sociaal-economische ontwikke ling. Ook had de regering onvoldoende recht doen wedervaren aan de ad viezen, die haar van de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid heb ben bereikt. Zij verwaardigt zich zelfs niet, aldus %ing de heer Roe mers verder, afwijkingen van deze adviezen op verschillende punten te motiveren. Daardoor brengt de regering de na 1945 tussen de ver schillende maatschappelijke groe- Prima donna Maria Callas heeft Nederland aan haar voeten gezongen: in het Amsterdamse Concertgebouw is er geklapt, geroepen, gejuicht, ge weend. en er bulten werden politie- cordons verbroken. Dat gebeurt niet vaak in Nederland. Men houdt hier graag de hoofden koel, zelfs al gaat het om de grootsten van het concert podium. De vraag is nu of deze voor Nederland zo ongewone extase uit sluitend te verklaren valt uit de gro te talenten van mevrouw Callas. Men kan daarop zonder meer ant woorden met „neen". Zonder overi gens ook maar iets te kort te doen aan de vele, wellicht geniale eigen schappen van deze zangeres. Ook an dere factoren zijn hier namelijk in 't spel, waardoor tevens het totaal-beeld van haar optreden een zodanig in teressant schouwspel biedt, dat wij de verleiding niet kunnen weerstaan er de aandacht op te vestigen. Het is een schouwspel, dat tot onze tijd be hoort. Het gaat hier om een „spektakel", waarin behalve Maria Callas voornamelijk optreden de verte genwoordigers van de publiciteits-me- dia met als publiek vele duizenden le zers, luisteraars en kijkers. Maria Callas is namelijk een zangeres van grote vermaardheid óók voor diege nen, die nog nooit haar stem hebben gehoord. In de afgelopen jaren heeft zij al dan niet gewild de aan dacht op zich weten te vestigen door enkele opvallende bezigheden, de ver breking van een contract, het plotse ling niet-verschijnen voor een uitgele zen publiek, zodat naast haar faam van fameus zangeres een reputatie ontstond van wispelturigheid. En dat nu was een magnifieke kluif voor de Ïmbliciteit, die zich er dan ook dade- ijk en vakkundig meester van maak te. Het „spektakel" begon! Zo werd haar vermaardheid uitge bouwd op een manier, die zelfs de Hollywood-perschefs jaloers maakte. Maria verscheen in kranten en tijd schriften, in wit en zwart en in drie kleurendruk, haar leven en huwelijk werden uitgeplozen, zodat zij haar tienduizenden ook in Nederland al had verslagen zonder dat die haar zoet-gevooisde geluid ooit hadden ge hoord. In deze sfeer nu kwam de me dedeling, dat Callas naar Nederland zou komen, geheel in stijl gevolgd door (later onjuist gebleken) berich ten over moeilijkheden met het Con certgebouworkest. Haar aankomst in Nederland ging gepaard met de be kende Schiphol-bedrijvigheid, com pleet met persconferentie. In de ver slagen daarover werd dankbaar geno- (Zie slot pag. 3 kol. 1) Vervolgens constateerde de heer Roe mers, dat de regering het ontstaan van een nieuwe overspanning in de economie in de hand werkt door het prijsgeven van instrumenten om de conjunctuur te beheersen. Dat geldt met name voor de introductie van de vrijere loonpolitiek en de onrechtma tige bevoordeling van de huiseigena ren door opheffing van de huurblok- kering, zonder gelijktijdige invoering van een bestemmingsheffing. Dien tengevolge ontstaat het gevaar van de noodzaak van èen nieuwe beste dingsbeperking, zo meende heer Roe mers. Op grond van al deze overwegingen kon de heer Roemers geen vertrou wen stellen In het kabinet. Een der gelijk vertrouwen zou niét gerecht vaardigd zijn. Dit kabinet is erin ge slaagd, aldus de socialistische afge vaardigde, het vertrouwen bij grote bevolkingsgroepen in een recordtijd te verspelen. De heer Roemers diende een motie in, waarin o.a. wordt geconstateerd, dat de regering niet is tegemoetgekomen aan het verlangen van de Kamer voorrang te geven aan welvaartsver betering voor de trekkers van lonen, salarissen en sociale uitkeringen bo- (Zie slot pag. 3 kol1) Staking in havens te Groningen In de havens in de'stad Groningen is een staking uitgebroken. Ruim zestig havenarbeiders zijn het niet eens met de hun door een aantal werkgevers voorgelegde C.A.O. Dit conflict speel de al enige tijd. Het vond zijn oor zaak in het feit, dat verscheidene werkgevers de situatie van de laatste tijd onbevredigend achtten en een collectieve arbeidsovereenkomst ver langden. Het laden en lossen in de Groninger havens gebeurde (evenals bijvoor beeld nog in Zaandam) tot nog toe zo, dat het door een aantal arbeiders als aangenomen werk werd verricht. De helft van de havenarbeiders werk te het hele jaar door, de andere helft werkte slechts de helft van het jaar en viel voor de rest onder de werk loosheidswet. Door het sluiten van een C.A.O. meenden enkele werkge vers meer ordening in de situatie te moeten brengen. Voor de dertig onge regelde arbeiders betekende dit een financiële stap vooruit, voor de ande ren een teruggang. Beide categorieën zijn het met een dergelijke overeen komst niet een. Het N.V.V. staat niet achter deze staking. Watertekort in Peelgemeenten Tengevolge van de ongewoon lang durige droogte is de grondwaterstand in het winningsgebied van het drink- waterpompstation Breehei te Veulen zodanig gezakt, dat de zuïgleidïngen een aanmerkelijk verminderde water toevoer geven. Door onvoldoende druk op de waterleiding kampt men iu het ziekenhuis te Horst al enige dag-ofi met watergebrek. De peeldorpen Usselstein, Griendts- veen en Sevenum zijn „droog" ge legd omdat de leidingen van het pompstation al leeg waren eer het water deze plaatsen kon bereiken. OVERLEG HAD GEEN SUCCES Meer dan 500.000 arbeiders in staking De onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in ie Amerikaanse staal-ïndustrie zijn mislukt en de staking van de arbeiders is een voldongen feit. R. Conrad Cooper, de voor- Vandaag plaatsing bij Vrouwenpolder ALS WERKMIEREN, die zwoegden met een enorm grauw grijs kadaver, hebben dinsdag zes sleepboten de caisson, die sedert kort na de ramptijd in de vluchthaven van Zijpe lag, naar liet Veersegat gesleept. Een gi-» gantisch karwei, dat veel van het beleid, geduld en zeeman schap van de slepers eiste: het achtduizend ton wegende ge vaarte, 62 meter lang, 20 meter breed en 20 meter hoog met een diepgang van 6.80 meter! moest veilig tussen de vele ban ken van het Zijpe, het Mastgat, liet Keeten en vooral die in de Oosterschelde worden doorge- loodst. Een kolos van hetzelfde type, eveneens een „Phoenix"-caisson ligt nog altijd muurvast op een plaat ten noorden van Walcheren, iu de Roompot. Schuin steekt het gevaarte boven water, als een ijzig baken voor caisson-tran- porteurs..... Met. een snelheid van vier mijl per uur hebben zes sleepboten dinsdag t caisson uit de vluchthaven van Zijpe naar het Veersegat getrokken. Het gevaarte tijdens het transport tussen de verraderlijke banken in de Oos terschelde. Foto P.Z.C.J. De mensen van de „Nederlandse stoomsleepdïenst v.'h P. Smit jr." uit Rotterdam hebben het trans- Zie slot pag2 kol, 5) uaamste onderhandelaar voor de werkgevers verwierp een aanbod van de vakbonden. Meer dan 500.000 arbeiders van hoog ovens en staalfabrieken in 24 staten stonden gisteravond gereed het werk neer te leggen. Het zal de zesde sta king zijn sinds de oorlog. De indus trie verwierp een voorstel van de vakbonden om de bewoordingen van het huidige contract te wijzigen, maar Cooper achtte dit niet voldoen de. Hij zei dat de vakbonden staan op andere problemen en economische kwesties, die „geen mogelijkheid van een overeenstemming laten". Cooper zei dat het een „schijnverto ning" van de vakbonden is te preten deren dat zij een overeenkomst wil len bereiken voor de tijdslimiet, ter wijl zij weigeren in te stemmen met verlenging van 't contract. Hij zei tot de verslaggevers dat de staking reeds is begonnen. De staalfabrieken zou den tegen middernacht gesloten wor den, zo voegde hij eraan toe. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt 18 gr. Ypenburg, licht bewolkt 18 gr. Vlissingen, onbewolkt 18 gr. Eelde, onbewolkt 19 gr. De Bilt, onbewolkt 20 gr. Twente, onbewolkt 22 gr. Eindhoven, licht bewolkt 21 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 23 gr. Helsinki, licht bewolkt 21 gr. Stockholm, half bewolkt 20 gr. Oslo, zwaar bewolkt 21 gr. Kopenhagen, half bewolkt 20 gr. Aberdeen, onbewolkt 16 gr. Londen, licht bewolkt 19 gr. Amsterdam, onbewolkt 19 gr. Brussel," onbewolkt 22 gr. Luxemburg, half bewolkt 23 gr. Parijs, half bewolkt 24 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 21 gv. Grenoble, onweer 27 gr. Nice, half bewolkt 26 gr. Berlijn, licht bewolkt 24 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 27 gr. München, zwaar bewolkt 27 gr. Zürich, regenbui 27 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN Een nieuw hoge drukgebied brengt ons zonnig en mooi strandweer. De frisse wind uit noordelijke richting neemt in kracht af. Temperaturen in de middag van 20 tot 23 graden Cel sius. Goed zicht. Vooruitzichten: langzaam weer iets warmer en zomers strandweer. 16 juli ZON EN MAAN Zon op 4.38 onder 20.53 Maan op 16.58 onder 1.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1