PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUS ONTKETENT IN GENEVE WEER PROCEDUREKWESTIE Ministers vergaderen daarom vandaag niet Ontwikkeling van Zeeland kan streeksgewijs geschieden BILT OPNIEUW TWEE HONDEN IN RUSSISCHE RUIMTERAKET STAKING IN AMERIKAANSE STAAL ONVERMIJDELIJK 202e jaargang no. 163 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaüs: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2004. OP EERSTE DAG NA RECES De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft maandag bij de hervatting van de conferentie te Genève, een verrassende nienwe proce- duretwist ontketend door te eisen dat Oost- en West-Duitsland voortaan aan de beperkte zittingen deelnemen welke tot dusver alleen door de mi nisters van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten werden bijgewoond. Op de eerste voltallige zitting na een onderbreking van drie weken zei Gromyko dat hij er alleen mee kon instemmen dat de volgende bijeen komst beperkt zou zijn indien alle deelnemers aan de conferentie zouden worden uitgenodigd. De westelijken, die hadden voorgesteld dat de volgen de bijeenkomst een besloten karakter zou hebben, beschouwen de ministers van de grote vier als deelnemers en de West- en Oostduitse delegaties slechts als adviseurs. Gromyko heeft door zijn houding het procedure-gesebïl over de deelne ming waardoor de eerste bijeen komsten van het eerste stadium der conferentie werden gekenmerkt, op nieuw acuut gemaakt. Men besloot om alle moeilijkhedeu te vermijden dat er dinsdag geen vergadering beperkt of voltallig zou zijn. Men zal woensdag weer een voltallige bij eenkomst houden. De westelijken vragen zich af of de tactiek van Gromyko slechts een ob structiemanoeuvre is en geen duur zame gevolgen zal hebben. Men acht het mogelijk dat de moeilijkheid door tweezijdige onderhandelingen kan worden opgelost. De westelijke ministers hebben de verklaring van Kroestsjew, zoals die vol dreiging vervat was in het ge sprek met Harriman, genegeerd. De Russische minister Gromyko heeft daags voor het reces, en eenmaal tij dens het reces, verklaard dat er van ultimatums geen sprake is, doch de Westerse ministers zijn van oordeel dat de atmosfeer pas gezuiverd kan zijn wanneer minister Gromyko in de notulen van de bespreking laat opnemen dat er geen ultimatums zijn gesteld, en dat de zogenaamde streefdatum, genoemd in de voorstel len omtrent Berlijn en het Duits vredesverdrag, ook niet meer dan streefdatums zijn. De Westerse ministers hebben giste ren gesteld dat zij niet geneigd zijn tot het overwegen van de mogelijk heid van een topconferentie indien de dreigementen en ultimatums niet zijn weggenomen. Het westen hoopt dat de tweede etappe van de Geneefse conferentie Onwetende generatie xxjat weet de hedendaagse jeugd yV van de oorlog '40'45? Niet zo héél veel, stelde onlangs een blad vast, dat daartoe op enige scho len een onderzoek had ingesteld: er waren bij deze enquête de aller vreemdste antwoorden uit de bus ge komen. Het is overigens een ver schijnsel, dat niet In Nederland alleen voorkomt. Zo kwam enige tijd gele den in Duitsland vast te staan, dat negen van de tien jongeren tussen de veertien en de twintig jaar van Hitier niet veel meer wisten dan dat hij au tobanen had doen aanleggen en de werkloosheid had opgeruimd. Maar het hoe en het waarom van de oorlog en welke boze voorbereidingen er aan voorafgingen, dat alles was onbekend. Ook in Engeland heeft men dergelij ke ervaringen opgedaan. Toen jonge Britse soldaten in 1953 in Spandau de gevangenis waar de Duitse oor logsmisdadigers hun straf uitzitten de bewaking overnamen, werd hun gevraagd wie hier gevangen zaten. De jongelui als kind hadden zij de oorlog meegemaakt wisten het nietWaarop de bevelvoerende of ficier op een bord met grote letters de naam Rudolf Hess schreef en vroeg of iemand dan wellicht wist, wie die man was. Na lang aarzelen kwam van één soldaat het antwoord: „Een zwarthandelaar Aan deze zaken werden wij vorige week weer herinnerd, toen het antwoord werd gepubliceerd van staatssecretaris Stubenrauch op vra gen van het Eerste-Kamerlid profes sor Gielen. Deze vragen hadden na melijk betrekking op de onwetend heid van onze hedendaagse jeugd met de vrijheidsstrijd van 19401945. „Zijn wellicht maatregelen nodig?" zo had professor Gielen willen weten. Maar de staatssecretaris antwoordde, dat naar zijn mening hier in de eer ste plaats een taak ligt voor onder wijzers en leraren. Van zijn kant wa ren dus geen maatregelen te ver wachten, zij het dan dat hij van plan was bij de onderwijsinspecties aan dacht te vragen voor de plaats, die aan de geschiedenis van de vrijheids strijd 19401945 op de scholen moet worden ingeruimd. Van geachte zijde wordt ons nu de vraag voorgelegd of naar onze me ning het antwoord van de staatsse cretaris wel juist was. Ware het niet beter eens te laten nagaan in hoever re er lacunes op dit gebied in het Ne derlandse onderwijs zijn? Wij menen evenwel zij het onder voorbehoud dat de staatssecretaris wél het juiste antwoord heeft gegeven. Hier ligt inderdaad in de eerste plaats een taak voor leraren en onderwijzers. Maar de vraag is, hóe zij dit onder richt geven. Immers, niet in de eerste plaats is van belang, of de jeugd van nu een precies antwoord kan geven op aller lei vragen uit de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Maar wel, dat zij begrijpt waarom het in deze strijd ging en vooral ook waartoe een tota litair staatssysteem leidt. Niet be langrijk is het opdreunen van parate kennis over een zekere Adolf Hitler, maar wél een zich er van bewust zijn, (Zie slot pag. 3 kol. 1) niet even laug duurt als de eerste en lieeft bij monde van minister Herter en president Eisenhower drie weken als maximum gesteld. In kringen van gezaghebbende waarnemers te Genève werd gis teren de veronderstelling uitge sproken dat de Geneefse ministers conferentie thans waarschijnlijk uitsluitend wordt gewijd aan het tot stand brengen van een tus sentijdse regeling voor de Berlijn- se kwestie. Het Duitse vredesver drag en de Europese veiligheid, hoofdpunten op de Geneefse agen da, zullen de ministers hoogst waarschijnlijk overlaten aan de regeringsleiders, die tegen de herfst in topconferentie zouden bijeenkomen als de voorwa arden daartoe in Genève vervuld zijn. Auto met chloor reed tegen boom Te Apeldoorn is gisteren een onge luk gebeurd, waarvan de 37-Jarige heer J. B. uit Apeldoorn en zijn 7- jarig zoontje Willem het slachtoffer zijn geworden. B. reed met zijn vrachtauto met een snelheid van 45 km toen hij zijn zoontje iets naar zich toe wilde trekken. Op dat moment reed hij tegen een boom. Door de harde klap gleed de lading, bestaande uit een aantal fles sen Chloor-loog naar voren kwam en door het achterruitje van de cabine op de chauffeur en zijn zoontje te recht, die hierdoor gewond werden. Onmiddellijk na het ongeval hebben omstanders de slachtoffers met wa ter overgoten. Het zoontje werd met een hoofdwond in het Julianazieken- huis opgenomen evenals zijn vader, die brandwonden van ernstige aard opliep. Er bestaat geen direct levens gevaar. De brandweer heeft met 1000 liter water het wegdek schoon- gespoten. VLUCHT NAAR ONBEKENDE HOOGTE Heelhuids op aarde teruggekeerd Op 10 juli is een 2200 kg. zware Russische ballistische raket afge schoten, die met twee honden aan boord een reis in de ruimte heeft gemaakt. De raket is daar na teruggevallen naar de aarde. De honden zijn in goede welstand teruggevonden. Het gedeelte waarin de dieren en een uitge breid instrumentarium waren on dergebracht, zijn met parachutes naar de aarde teruggekeerd. Het is de tweede maal dat de Sowjet-Unie zulk een ruimtereis meldt. De eerstet met twee hon den en een konijn alsmede een groot instrumentarium aan boord, startte op 2 juli. Tot dusver hebben de Verenigde Staten niet zulke zware dieren op ruimtereis gezonden. Twee aap jes zijn een maal in een Ameri kaanse raket tot een hoogte van 480 km. gekomen en daarna vei- Deze foto uit Scotia in Califor- H nië laat zien hoe daar voor het laden en lossen van boomstam- men een grijper wordt ge- m bruikt van dergelijke afmetin- m gen. dat een flinke vrachtauto ff erbij in het niet verzinkt. De m enorme machine, eigendom 1§ van de Pacific Houtmaat schap pij, neemt in ,,éen" hap de ge- M hele lading van een vrachtwa- gen of een treinwagon af. iliiiiiHiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI ge lig geborgen. De Russische leerden hebben al meerdere „die- renreizen" verzorgd. Toen op 6 juli bekendgemaakt werd dat op 2 juli twee honden en een konijn een goed verlopen ruimtereis hadden gemaakt, werd daarbij meegedeeld dat de beide honden al eerder in de ruimte wa ren geweest, en dat deze reis voor een van beide al de derde was. Evenals bij de lancering op 2 juli werd niet bekend hoe hoog de laatste raket is gekomen. Men heeft met de lancering van 10 juli gegevens verkregen over de infra-rode straling van de aar de en de atmosfeer en over de elektrostatische velden. Voorts heeft men o.m. de beschikking ge kregen over foto's van uitgestrek te wolkenvelden. De twee vluchten zouden alle ge gevens geleverd hebben, die men wilde hebben. Vandaag wordt te Qu'mcy in de Ame rikaanse staat Massachussetts de .JLong Beach", een kruiser voor ge leide projectielen en Amerika's eer ste door kernenergie aangedreven oppervlakteschip te water gelaten. De foto toont het schip op de helling. Het wordt 2!t0 meter lang, bijna. 25 meier breed en wordt aangedreven door twee kernreactoren. Moeilijkheden in gevangenis van Fresnes Zeven advocaten van Algerijnse ge vangenen die onlangs in de gevange nis van Fresnes veertien dagen in hongerstaking zijn geweest, hebben zondagavond verklaard dat zes ge vangenen en een bewaker gewond zijn bij nieuwp moeilijkheden in de gevan genis. Zij hebben gezamenlijk een telegram gezonden aan de Verenigde Naties-commissie voor de rechten van de Mens, het internationale Rode Kruis, de commissie voor het verze ker.-; n van de vrijheden der enkeling en aan religieuze leiders, waarin zij do Franse politie beschuldigen van wreedheid en „martelingen". Een der advocaten, Jacques Verges, verklaarde dat na de incidenten, die zich vrijdag hebben voorgedaan, 200 Algerijnen naar andere gevangenis sen zijn overgebracht. Onder hen be vinden zich de vijf Algerijnen die hebben meegewerkt aan het boek „La Gangrene", en waarin zij verklaren dat zij mishandeld zijn. Het boek is de vorige maand door de politie in beslaggenomen. Premier De- bré heeft het een verzameling „leu gens" genoemd. Een Parijse rechter heeft op het ogenblik een officiële klacht van het ministerie van bin nenlandse zaken in behandeling vol gens welke het boek de politie bele digt. Soldaat omgekomen bij ongeluk in La Courtine Tijdens de manoeuvres bij La Cour tine is gisteren bij een ongeluk met een drietons vrachtwagen omgeko men de 20-jarige dienstplichtige sol daat L. de Leeuw uit Naarden. Het slachtoffer behoorde tot het. tran sportbataljon uit Stroe. GEEN OVEREENSTEMMING BEREIKT Veranderingen in werkpraktijken afgewezen Zondag is een nieuwe poging gedaan om de staking te voorkomen, die van daag te middernacht zal uitbreken als er geen overeenstemming bereikt kan worden over nieuwe contracten voor (le arbeiders. De president van de United Steelworkers Union stelde voor de kwestie van de rechten der directies, waarover verschil van me ning bestaat, terzijde te stellen en te verwijzen naar een gemeenschappe lijke commissie van vakbeweging en industrie welke „tijdens de looptijd van het nieuwe contract de feiten zou moeteu onderzoeken en die aanbeve lingen zou moeten doen, welke ge rechtvaardigd zijn". Intussen zouden dan de besprekin gen over andere onderdelen van de nieuwe contracten kunnen worden voortgezet. Het was aanvankelijk niet bekend, hoe de staalmaatschap- pijen op dit voorstel van Mac-Donatd hadden gereageerd. Er zou echter een tweede bijeenkomst later op de dag worden gehouden. De tweede bijeenkomst verliep zon der successen er werden geen afspra ken gemaakt voor nieuwe bijeenkom sten. De onderhandelingen mislukten, doordat de industrie op haar stand punt bleef staan dat er geen verho ging van lonen of arbeidskosten kan worden toegestaan, als de vakorgani satie niet toestemt in veranderingen in het contract, die tot exploitatiebe sparingen kunnen leiden. Volgens Cooper zal iedere concessie ten aanzien van de lonen alsmede an dere concessies, waarmede kostenbe sparingen geen evenwicht houden, in flatoir zijn. De vakorganisatie wei gerde iedere verandering in de werk praktijken, welke de maatschappij wensten, daar dit „een stap achter- MOGELIJKHEDEN WORDEN VERZAMELD Rapport over W. Zeeuwsch-Vlaanderen verschijnt deze week Vrijdag aanstaande komen de burgemeesters, wethouders en gemeente raden van West Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen om een rapport te be spreken over de economische ontwikkeling van dit gebied. Dit rapport is opgesteld door het E.T.I. voor Zeeland met medewerking van de rijks land- en tuinbonwvoortiehtingsdienst, het Landbouw Economisch Insti tuut, het directoraat van de arbeidsvoorziening, de Rijksverkeersinspectie, de provinciale V'.V.V. en de inspectie van de visserijen. Uit deze lijst van medewerkers blijkt in welke richting de opzet is gezocht. Zij allen werken op hun terrein aan het mede bevorderen van particulie re initiatieven en gezamenlijk be slaan zijn het gehele economische ge beuren. Ongetwijfeld zullen dan ook vele studies en voorstellen in bepaal de kringen reeds bekendheid hebben verkregen. Hun waarde zal veeleer liggen in de complete verzameling van de mogelijkheden, die in de streek aanwezig zijn. Men mag het ook zo zien dat alle betrokken instel lingen hun studiemateriaal collectief bekend maken. Na wat er zo in de loop der tijden is doorgedrongen over de vraagstukken is aan te nemen dat het probleem Breskens, de re creatie in de Braakman, de visserij van Breskens, de ontwikkelingskern, de zeer ernstige situatie op de ar beidsmarkt en de verkeersvraagstuk- ken zoals de veerdienst behandeld zullen zijn. Zoals gezegd zullen de voorstellen op elkaar afgestemd zijn, uit gaande van de gedachte dat het geheel meer is dan de som der delen. Waarom zal nu die afstem ming geografisch gebonden zijn aan 't Land van Cadzand? Waar om geen kleinere, meer locale aanpak of waarom niet heel Zeeuwsch-Vlaanderen gekozen Wij herinneren er aan dat de di recteur van het E.T.I. op de on langs gehouden jaarvergadering van de Z.L.M. te Aardenburg hier over enig licht heeft laten schij nen. De plaatselijke aanpak is in deze tijd te klein. De gemeenten hebben te weinig financiële draagkracht en door het toegenomen verkeerscon- tact kunnen zij zich naar moderne bedrijfseconomische trant meer en beter specialiseren. De werkloosheid moet worden bestreden met enkele grote projecten op een enkel punt. Oostburg heeft als centrumplaats be lang bij een goede haven in Bres kens. Schoondijke doet goed het toe risme aan de kust te steunen. Hoofd plaat de vlassers in Eede. Het mo derne verkeer maakt het mogelijk dat de in hun gemeente overtollige arbeidskrachten elders werken maar er toch blijven wonen. Vandaar dat ook een te grote aanpak niet wen selijk is. Wie van Groede in Sas van Gent gaat werken zal er op de duur gaan wonen. De grens ligt dus inderdaad bij de kanaalz ne. Ten westen er van is alles nog overzich telijk, bereikbaar en verwant in de problemen. Het wil niet zeggen, dat men zich krampachtig wil afsluiten. De me dewerkers aan het rapport ken nen te zeer de moeilijkheden in de wereld van de particuliere en ge meentelijke initiatieven dan dat zij hun „planning" zouden willen opleggen, laat staan het kunnen. Het gaat er veel meer om de rao- (Zie slot pag. 2 kol. 6) uit" zou zijn en de verbeteringen, die in voorafgaande jaren bereikt wer den, verloren zou doen gaan. Ook wilde de vakorganisatie niet toe stemmen in een nieuwe verlenging van het lopende contract met het doel de onderhandelingen te kunnen voort zetten. Volgens de staalindustrie is het voorstel van Mac Donald, om de werkpraktijken aan een gemeen schappelijke commissie voor te leg gen, slechts een omzeilen en ver schuiven van de moeilijkheid. Inmiddels heeft president Eisen hower een beroep gedaan op werk gevers en werknemers in de Ame rikaanse staalindustrie een sta king te vermijden. De pers-secre taris van de president, Hagerty, zeide, dat de president in het be lang van de leden der vakbonden, der staalmaatschappijen en van het publiek hoopt dat de vakbond en de industrie zullen blijven voortgaan te streven naar een re geling. In New Yorlc werd bekend gemaakt dat de vakvereniging van de staalar- beiders zich bereid heeft verklaard de onderhandelingen met de werkgevers te hervatten. Het weer in Europa Volgens de Aveerrapporten van gister avond 7 uur Den Helder, onbewolkt. 18 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt, 21) gr. Vlissingen, half bewolkt. 19 gr. Eelde, regenbui, 19 gr. De Bilt, licht bewolkt. 20 gr. Twente, half bewolkt, 22 gr. Eindhoven, half bewolkt. 23 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt, 22 gr. Helsinki, half bewolkt, 26 gr. Stockholm, licht bewolkt, 26 gr. Oslo, half bewolkt 19 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 21 gr. Londen, zwaar bewolkt, 20 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 19 gr. Brussel, licht bewolkt, 22 gr. Luxemburg, onbewolkt, 21 gr. Parijs, licht bewolkt, 24 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt, 25 gr. Nice, half bewolkt, 26 gr. Berlijn,.onbewolkt, 26 gr. Frankfort, onbewolkt, 22 gr. Münehen, licht bewolkt, 26 gr. Zürich, licht bewolkt, 25 gr. Genève, licht bewolkt, 28 gr. Locarno, onbewolkt, 29 gr. Wenen, half bewolkt, 32 gr. Innsbruck, onweer, 31 gr. Athene, licht bewolkt, 30 gr. Rome, onbewolkt, 24 gr. Madrid, onweer, 31 gr. Mallorca, onbewolkt. 32 gr. Lissabon, half bewolkt, 24 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond KOEL WEER Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige af en toe krachtige westelijke wind. Koel weer. VERW'ACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN Vandaag overwegend droog, maar nog koel strandweer met flinke op klaringen. Krachtige tot matige wind uit westeTjke richt ng. Temperatuur in de middag ongeveer 18 graden Celsius. Vooruitzichten: geleidelijk weer iets aangenamer strandweer met- zon. 15 juli ZON EN MAAN Zon op 4.36 Maan op 15.44 onder 20.54 onder .44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1