Zeeuwse lawntennistitels voor Rina v. d. Hage en Kees v. d. Peijl Eddy taaie Pauwels rit van nam gele trui na Hoevenaars over K.N.V.B. HEEFT TOESTEMMING VOETBALPOOL TE HERVATTEN WILLY BAKKER-CIJS0UW IS NEDERLANDS KAMPIOENE MAANDAG 13 JULI 1959 PROVINCIALE ZE EU WHE COURANT 3 JEUGD OP DE VOORGROND IN MIDDELBURG Domburgse won ook damesdubbel Nordlohne viel uit door blessure DE ZEEUWSE lawntenniskampioenschappen, die zaterdag en zondag op de Middelburgse tennisbaan „De Veste" zijn verspeeld, zijn wel bijzonder succesvol geworden voor de jeugdige speelster Kina van der Hage uit Domburg. In het damesenkelspel onttroonde zij mevrouw Lako uit Vlis- singen als Zeeuwse kampioene, terwijl zij met haar tegenstandster in het enkelspel de damesdubbelspeltitel veroverde na een zege op Betsy van Fraayenhove en Mieke Freeve. Die overigens zwaar bevochten was, getui ge de cijfers: 3-6, 6-0, 11-9. Bovendien drong de Domburgse met de Vlis- singse jeugdkampioen Paul Hermsen door in de halve finale van het ge mengd dubbel, waarvoor de titel vandaag (maandag) op het spel staat. In de finale herenenkel stonden de jonge Paul Hermsen eu de Terneuze- naar Kees van der Peijl tegenover elkaar. Met groot machtsvertoon greep Van der Peijl hier de Zeeuwse titel. Het samenspel van routine, techniek tactiek, dat de Terneuzense speler in deze finale demonstreerde, was veel te sterk voor de Vlissingse jeugdkampioen, die overigens in de ze finale beneden zijn vorm speelde. Vooral met zijn keiharde service on dermijnde Van der Peijl verschillen de malen het moreel van Hermsen, terwijl verder de Terneuzense fore hand de ballen telkens buiten bereik van zijn tegenstander liet suizen. Daarbij kwam nog, dat Hermsen vooral in de tweed set meerdere malen foutief inliep. In de eerste set bood de Vlissinger nog tegenstand (6-3), maar in de tweede was hij zo als dat heet „nergens" (6-1). Hermsens plaats in de finale was min of meer het gevolg van een ongelukje. In de halve finale ver sloeg Hermsen namelijk zijn stad genoot F. v. d. Velde jr. (met 6-0, 6-3), die wel zeer gemakkelijk de kwartfinale bereikt had. Zonder te spelen namelijk, want zijn te genstander moest noodgedwongen door een enkelblessure verstek laten gaan. En die tegenstander was de sterke Nordlohne uit Goes, die algemeen voor een finaleplaats getipt was. Sterk spel liet ook W. van Heel uit Middelburg zien, die na in de kwart finale J. A. Drok met 6-2, 6-4 uitge schakeld te hebben, kampioen Van der Peijl dwong alles Ie geven. Eerst na een titanenstrijd in de eerste set (11-9), stelde Van der Peijl in de tweede set do zege veilig (6-2). In de damesfinale kwam de titel te recht bij de speelster, die er het meeste recht op had, al moet onmid dellijk worden toegegeven, dat me vrouw Lako een vermoeide indruk maakte. Slechts met de grootste Vierde ronde damstrijd om zilveren Zeeuwse cup In Vlissingen werd de vierde ronde van de damwedstrijden om de zilve ren Zeeuwse cup gespeeld. De uitsla gen waren: J. J. Engelvaart-A. van Sorgen 2-0; D. Meijer-J. Sinke 1-1; A. Krijger-I. op 't Hof 2-0; J. Blom-N. Heijdra 1-1J. N. de Vroom 2 punten wegens niet opkomen tegenpartij; G. Grosse-J. Louwerse 2-0; J. Blaas-J. N. de Vroom 0-2. De heren G. Gorts- se, J. Louwerse, J. Blaas en I. op 't Hof vallen af, omdat zij vier verlies- punten opliepen. Voor de vijfde ron de, die in Middelburg wordt gespeeld, zijn de volgende partijen vastgesteld: J. N. de Vroom-J. Blom, N. Heydra-J. Sinke en J. J. Engelvaart-A. Krijger. De twee overblijvende spelers van ge noemde zes zullen in de finale tegen elkaar uitkomen. W. Mensonides verbeterde Nederlandse zwemrecords Tijdens selectiewedstrijden te Apel doorn heeft de Hagenaar Wieger Mensonides (ZIAX) het. Nederlands record 200 meter schoolslag verbeterd. Hij noteerde een tijd van 2 min. 41.7 sec, hetgeen 0,4 seconde sneller is dan het oude record dut hij op 28 Juni van dit jaar te Saarbrücken op 2 min. 42,1 sec. bracht. De tijdwaarnemers drukten respectie velijk 2 min. 41,7 sec., 2 min. 41,7 sec. en 2 min. 41,6 sec. voor Mensonides af. Zondag vestigde Wieger Mensonides een Nederlands record op de 100 me ter schoolslag. Hij maakte een tijd van 1 min. 14,5 sec. ten bleef daarmee 0.5 sec. onder de gestelde limiettijd voor 50-meter banen. Hoewel de drie tijdwaarnemers resp. 1 min. 14,5 sec., 1 min. 14,6 sec. en 1 min. 14,7 sec. af drukten, werd als tijd aangehouden 1 min. 14,5 sec., aangezien als baan- tijd 1 min. 14,4 sec. werd genoteerd. Cockie Gastelaars maakte een goede tijd (1.03,7) op de 100 meter vrije slag dames, een egalisatie van haar Europees record. Zij moest daarvoor een hevige strijd leveren tegen Sita Posthumus (L.Z.C.) die tweede werd In de uitstekende tijd van 1.04.8. Anquetil en Bobet komen niet naar Zandvoort Jacques Anquetil eu Louison Bobet hebben naar aanleiding van hun ver kiezing in do Franse ploeg, voor liet wereldkampioenschap op do weg, ver klaard dat zij niet aan de titelstrijd op het Zundvoorts circuit /.uilen deel nemen. Anquetil zei o.a.: „Ik voel er niets voor deel te nemen aan een wereld kampioenschap op een vrijwel volko men vlak cirquit met het risico, dat Ik na de allergrootste inspanning vijf de ex aequo wordt geklasseerd. Wat moet ik op een dergelijk cirquit te gen mensen als Van Steenbergen, Van Looy of Poblet beginnen Ook Bobet is van mening dat het cir cuit van Zandvoort de coureurs geen garantie geeft dat zij hun kansen sportief kunnen verdedigen. Door de minister van justitie is, bij beschikking van 7 juli, wederom aan de K.N.V.B. toestemming verleend tot het organiseren van loterijen op de uitslagen van voetbalwedstrijden in de periode van 1 augustus 1959 tot 3 januari 1960. De voorwaarden voor de deelnemers zijn ongewijzigd gehandhaafd, d.w.z. dat deelneming slechts is toegestaan aan seniov-leden, senior-ondersteu nende leden en persoonlijke leden, die als zodanig bij de K.N.V.B. in de ad ministratie zijn opgenomen. De inleg blijft maximaal 2 gulden per persoon en prij'zen of premies mogen niet uit gqld of geldswaardig papier of uit al coholhoudende dranken bestaan. Wel is gewijzigd liet aandeel voor de deelnemende verenigingen. De beschikking vermeldt hiervoor uit- drukkelijk dat ten hoogste 35 pro cent van de bruto-inleg aanstonds mag worden ingehouden door de aan de organisatie medewerkende sportverenigingen, ter uitsluitende besteding voor de amateur sport beoefening. Voorheen bedroeg dit percentage 40 pet. moeite kwam zij in de eerste set tot een 7-5 zege, maar in de twee vol gende sets was de Domburgse mees teres. Vooral haar forehand was ui termate gevaarlijk: hard en zuiver in de hoeken. Met 6-1 en 6-2 kreeg mevrouw Lako weinig kansen. In de halve finale had de Vlissingse een gemakkelijke zege behaald op mevrouw Rietkerk (6-1, 6-2), terwijl Rina van der Hage met 6-3, 6-4 Mieke Freeve versloeg. In de halve eindstrijd van het heren- dubbel leverden eerst Hermsen en Van de Velde een zwaar gevecht met Jurry en Ysebaart (7-5, 7-5), waarna Sandberg en De Haas weinig moeite hadden met Drost en Koers (6-3, 6-3). Deze laatsten hadden zich ook weer gemakkelijk in de halve fi nale geplaatst, omdat één van hun tegenstanders de geblesseerde Nord lohne was. Vandaag wordt dus de eindstrijd gespeeld. Niet moeilijk De finalisten van het damesdub bel hadden het niet moeilijk. Me vrouw Lako en Kina van der Ha ge wonnen van de dames Braak en Legein met tweemaal 6-1, ter wijl Betsy van Fraayenhove en Mieke Freeve nog meer machts vertoon aan de dag legden tegen de dames Goedbloed en Timmer man: tweemaal 6-0. De finale werd een zenuwslopende strijd, die de Vlïssïngs-Doniburgse com binatie de zege opleverde: 3-6, 6-0, 11-9. Rina van dor Hage kwam met Paul Hermsen in de halve finale van het mixed door een 6-1, 6-4 zege op het echtpaar Polderman. Zij komen na uit tegen Tiny Denïe cn J. L. Jurry, die mevrouw Pel en A. Drost met 6- 3, 6-1 versloegen. En de winnaar van deze halve eindstrijd komt in de fi nale tegen mevrouw Lako en Van der Linden, die zover kwanten door een zege op Betsy van Fraayenhove en Van Heel (6-3, 7-5). Opvallend tijdens deze kampioen schappen was de vooraanstaande plaats, die de Zeeuwse tennisjeugd voor zich opeiste. Rest nog te ver melden, dat de voorzitter van de Zeeuwse tennisbond, dr. J. Spuyman, na afloop de prijzen uitreikte. Hij dankte de M.L.T.C. voor de prettige en goede organisatie. COMPETITIE START 23 AUGUSTUS Aandeel voor de clubs op 35 procent gesteld Opnieuw zullen elke week 15 wed strijden in de voetbalpool worden op genomen, hiervan moeten willen er prijzen mogen worden uitgekeerd er tenminste 10 zijn doorgegaan. Het ligt in de bedoeling op 23 augustus, dat is dus op de eerste competitiedag van het betaalde voetbal, de K.N.V.B.- pool te hervatten. Caritaspool ook volgend seizoen Het ministerie van justitie heeft de heer Hermes, directeur van de stich ting van de stichting Caritas, weder om vergunning verleend om ook het volgende voetbalseizoen de Caritas pool te organiseren. Een foto van de geconcentreerd rij dende Charlie Gaul tijdens de klim tegen de Puy de Dome. Prins Bernhard won in Enschede dressuurproef Op de laatste dag van het interna tionale concours hippique te Ensche de werd zondagmiddag de landenwed- strijd gehouden. Deze werd gewonnen door de Nederlandse equipe bestaan de uit Tjeerd Velstra met Kabilla. Willie Scheeren en Berenice en Harry Wouters van Oudenweyer met Hu- bertus met voor beide manches een totaal van 0 strafpunten 373.4 sec. De beste persoonlijke prestatie weid verricht door de Engelse lady Sarah Fitzallan-Howard met Oorskeit. In de morgenuren won prins Bernhard met Arquebuse de dressuurproef Prix Saint Georges. Hij kreeg van de jury een totaal van 392 punten. Prinses Beatrix woonde een gedeelte van het concours bij. Nieuw wereldrecord 200 meter rugslag dames Op de laatste dag van de Japanse zwemkampioénschappen te Tokio zijn verscheidene voortreffelijke presta ties geleverd met als hoogtepunt een nieuw wereldrecord op de 200 meter rugslag dames van Satako Tanaka. Zij kwam tot een tijd van 2 min. 37.1 sec., welke 0.3 sec. sneller was dan die, waarmee op 1 augustus 1958 de Amerikaanse Chris von Saltza haar naam op de wereldrecordlijst. schreef. Voordien was het record in het be zit van onze landgenote Lenie de Nijs met 2.38.5. Rina van der Hage uit Dom- ff burg was dit weekeinde bijzon- H der succesvol tijdens de in Mid- delburg gehouden Zeeuwse H lawntenniskampioenschappen. Zij won liet damesenkelspel en H -dubbelspel en plaatste zich in de halve eindstrijd mixed dub- bel, die vandaag gespeeld n wordt. Hier is zij in actie tij- H deus de finale enkelspel tegeii mevrouw Lako uit Vlissingen. H (Foto P.Z.C.). m lilllllllllllllllllllllllSlllllllllllllH Duits schaakteam won toernooi tegen Nederland Duitsland heeft de schaaklandenwed- strijd tégen Nederland met HV2 punt tegen 8% punt gewonnen. Op de eer ste dag hadden de Duitsers reeds een 6-4 voorsprong genomen en op de tweede dag kwamen zij tot een 5%- 4% overwinning. Korfbal wegens verwachte warmte afgelast In verband met de te verwachten hit te besloot het bestuur van de Z.K.B. zaterdagmorgen het gehele korfbal- programma af te gelasten.' De uitsla gen van de wedstrijden die in de af gelopen week 's avonds werden ge speeld, luiden 3b: Dos 55-Vopo 3-15; Avondklasse: Zuidw. 2-Swift 5 3-5; KVL-Vedo 2 10-5; Animo 3-Onda 2 5-4. Adspiranten: C: Togo-Olympia 1-2; D: Swift kwiek-Swift lenig 0-4; E: Animo d-Atlas b 5-0; F: Tjoba-de Poel 2-4; Blauw wit-Elto b 7-1. JURY EN DESKUNDIGEN BESLISTEN Op 80 m horden sneller dan Corrie van den Bosch De Vlissingse atlete Willy Bakker- Cijsouw is zondagmiddag op de Rot terdamse Nenyto-baan' kampioene van Nederland geworden op haar spe cialiteit: de 80 meter horden. Een aanvechtbare titel, aldus Bob Spaak, die aan het eind van de middag in een sportuitzending voor de VARA ver slag deed van deze Nederlandse atle- tiekkampïoenscliapperi, „Want", zei Bob Spaak, „ik weet bijna zeker, dat niet Willy BakkerCysomv, maar Corry van den Bosch uit Oisterwijk als eerste door de finish ging" Aanvankelijk berichtte ook het A-N. P., dat Corry van den Bosch als eer ste was geëindigd. Later bleek ech ter, dat de jury-aankomst beslist had, dat Willy Bakker-Cysouw met 0,1 se conde voorsprong eerste was gewor den. Na dit besluit protesteerde de trainer van Corry van den Bosch nog, maar een officieel protest tegen een beslissing van de jury van aankomst is niet mogelijk. Trouwens, het is zeer de vraag of een officieel protest kans op slagen had gehad, want meer deskundigen nog, verklaarden na afloop met grote stel ligheid, dat Willy Cijsouw inderdaad NELUX-PLOEG BLEEF WEER IN HET PELOTON Thans beginnen beslissende ritten door Alpen met „Baha" als favoriet Het gebeurde allemaal pas in de laatste 20 km. Na twee vergeefse demar rages waagde Eddy Pauwels, die in de eerste Pyreneeën-étappe één dag de gele trui had gedragen, dit helgekleurde kledingstuk van zijn landge noot Jos Hoevenaers over te nemen. Het was geen verrassing. Pauwels ging er in gezelschap van Fredje de Bruyne, Gerard Saint en enkele an deren vandoor. Het peloton werd echter door Cazala op de vluchters ge sleept. De tweede maal ging Pauwels alleen. Saint, Cazala, Van Geneug- den, Darrigade, Rohrbach, Graf eu Bruni voegden zich bij hen. Pauwels voelde zich nog niet zeker genoeg en daarom nam hij voor de derde maal de benen, met Bruni en Graf aan zijn wiel. De Belg slaagde. Want hoewel Bruni zijn tweede etappezege behaalde de eerste maal won de Italiaan in Rouaan en Graf de dertig seconden bo nificatie voor de tweede plaats in slikte, liad Pauwels aan de 46 se conden voorsprong op het grote peloton, waarin zich alle overge bleven leden van de Neluxploeg bevonden, genoeg om met een verschil van zes seconden Hoeve naers voorbij te streven. Dit was liet enige opzienbarende resultaat van de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Na de zware tijdrit op de Puy de Dome en met het uitzicht op een vrije dag in St. Etienne. waarna de beslissende ritten door de Alpen zul len volgen, had de meute er niet veel zin in. Voor het eerst Kregen de ren ners gelegenheid een Mik te slaan op het schone omringende landschap: de uitlopers van de hoogvlakte van Au- vergnc met twee cols van de derde categorie, de Cote des Margerides na 45 km en de „Les Pradaux", 90 km. verder. Niemand maakte zich druk. In een enorme stofwolk sukkelde de karavaan voort in een tempo, dat vaak beneden de dertig kilometer lag. Het tijdschema liep geheel in de war. In de plaatsen waar de Tour passeerde, moest het verkeer steeds langer worden vastgehouden. Meer dan drie kwartier bedroeg de achterstand op het tijdschema opgesteld aan de hand van een gemiddelde van 38 km/u toen de renners in St. Etienne aan kwamen. In werkelijkheid was 't gemiddelde amper boven de 32 km/u gekomen. Slechts bij de beklimming van de bei de cols van de 3e categorie werd eni ge strijd geleverd door degenen die hooggeklasseerd stonden in het alge mene bergklassement, waarvoor de ze cols tellen. De top van de Cote des Margarides werd het eerst bereikt door Roger Riviere. Die van de Pra- deaux door Huot. .Maar verder ge beurde er niets. 3000 km Ruim 3000 km. zijn er nu gefietst. Twee bergketens, twee tijdritten en 'n tiental vlakke étappes liggen ach ter de. karavaan, waarin het aantal renners in de vaak ongelijke strijd tegen de elementen en de pech tot 77 is teruggebracht. Slechts zes ritten staan nog op het programma en nog altijd is de Tour niet echt begonnen, zeggen velen. Maar met de algemene rangschikking in de band zal men met het zelfde recht kunnen be weren, dat de Tour al gestreden is. In ieder geval wat de strijd ttissen de grote favorieten betreft. Van al die keien is eigenlijk maar één man overgebleven, in wie men de a.s. winnaar kan zien. Het is Frede- rico Bahamontes. De Spanjaard heeft in de bergétappes laten zien, dat hij in ongenaakbare vorm is. En wan neer hi-j deze conditie kan handha ven zal hij de tien sec. achterstand op de Belgen Pauweis en Hoeve naers in de Alpen niet alleen ruim schoots kunnen wegwerken, doch zal hij zijn voorsprong op de andere sterren nog met vele minuten ver groten. Van die sterren is Anquetil de best geplaatste man met o min. én 4 se- kampioene van Nederland was gewor den. Bij die deskundigen waren onder meer Ad Paulen, voorzitter van de K.N.A.U., Jo Moerman, Jan Blan- kers, Fanny Blankers-Koen en dis cuswerper Kees Koeh Ondertussen is het vrijwel zeker, dat de Zeeuwse atlete in de komende maanden tot een nog snellere tijd zal komen dan 11.3 sec. waarmee zij gis ter kampioene werd. Binnenkort gaat zij namelijk veertien dagen logeren bij de familie Blankers in Amster dam. Tijdens die periode zal Jan Blankers Willy Cijsouw speciaal in de start trainen. Die start is namelijk nu een zwak onderdeel van haar 80 meter horden. Corrie van den Bosch van Taxandria uit Oisterwijk won het kogelstoten dames met een worp van 14.38 meter. Dit betekende een ruime verbetering van het oude nationale record dat met een worp van 13.99 meter sinds 25 mei op naam stond van Dini Ho- bers (G.A.C.-Hilversum). Loes Bohling (Sagitta, Amsterdam) won de Nederlandse titel discuswer pen dames met*een worp van 44,67 meter. Haar eigen nationale jcugdrc- cord staat op 44.60 meter. Door -de nieuwe bepalingen in het wedstrijdreglement kunnen juniores met ingang van dit jaar ook Neder landse records vestigen of verbete ren als ze in seniorwedstrijden uitko men. Dit geldt uitsluitend voor de technische nummers. Loes' prestatie betekent dus een verbetering van het nationale jeugdrecord. Kees Lute uit Goes won in Zegge Cees Raas reed uitstekende „Omloop van de Kempen" Kees Lute uit Goes heeft Zondag een wielerwedsti'ijd gewonnen in Zegge over 100 km voor amateurs en onaf- hankelijken met een voorsprong van 30 meter op Frans Balvert uit Am sterdam, een geselecteerde voor het wereldkampioenschap en 46 seconden voor de eerste volggroep. Lute komt ook uit in de Ronde van Midden-Zee land, die zaterdag a.s. verreden wordt. Jan Verburg uit Kortgene heeft eveneens in Zegge een wedstrijd voor nieuwelingen gewonnen. In een massasprint van 20 renners in die groep zat op dc zevende plaats Fer- dinanijl Boonman. De klassieke omloop van de Kempen over 206 kilometer is gewonnen door Bas Maliepaard uit Dïnteloord, ge selecteerd voor het wereldkampioen schap. Tweede in dezelfde tijd was Anton van der Steen uit Etten. 3 Dik Enthoven uit Halfweg, 4 Ferdinand Knoops uit Echt, 5 Emiel Verstraete uit Eede, 6 Jan Hugens uit Hoens- oroek, 7 Ab van Egmond uit Den Haag, allen in z.t. als de winnaar, 8 Huub Zilverberg uit Goorle op 2 mi nuten, 9 Coen Niesten uit Beverwijk, 10 B. Solaro uit Den Bosch. 14 Cees Raas uit 's-Heerenhoek op 5 minuten 40 seconden.. Raas reed een uitste kende wedstrijd. Het was zijn eerste lange afstand. Pas in de laatste mi nuten raakte hij enigszins achterop. Schulte kandidaat voor wereldkampioenschap De sportcommissie van dc K.N.W.U. deelt mede. dat Gerrit Schulte, die zich in goede conditie voelt, zich kan didaat heeft gesteld voor het wereld kampioenschap op de weg. Deze kan didatuur is door de sportcommissie geaccepteerd, zodat Schulte in de voorlopige selectieploeg is opgeno men. conden achterstand op „Balia". Bal- dini's achterstand bedraagt 7 min. 15 sec. en die van Rivière 7 min. en 24 sec. Het ligt voor de hand, dat nie mand meer gelooft in een volledig herstel van Charlie Gaul, want zelfs een Gaul in topvorm zal de ruim 23 minnten op deze Bahamontes nooit meer kunnen goedmaken. Behalve van de Belg Pauwels zal voor Baha montes misschien het grootste ge vaar komeu van Henri Anglade. '(Voor klassementen zie pagina 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5