één miljoen gulden Bouw Goese consulentenhuis kost Zeeuwse Almanak koop nu een koelkast FRANSE ZWEEFVLIEGER MAAKTE NOODLANDING TE BORSSELE :tvin NIEUWE AMBULANCE VOOR RODE KRUIS Z.-BEVELAND WEST De N.V. Waterleiding maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" matiging bij het gebruik van leidingwater. Agenda 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 JULI 1959 Kelder bestand tegen atoomstraling De bouw van Jiet consulentenhuis te Goes, dat op de hoek Westsingel- Zuidvlietstraat zal verrijzen en dat het hoogste kantoorgebouw wordt in de Ganzestad, is zaterdagmorgen aan besteed voor een bedrag van rond 1.000.000. De laagste inschrijver was Korteweg's Bouwmaatschappij te Breda voor f 999.200,De raming bedroeg 017.569,In totaal wa ren er elf inschrijvingen. Het consulentenhuig wordt niet min der dan 21 meter hoog en zal uit 7 verdiepingen bestaan. Het is een mo dern en doelmatig ontwerp van ar chitect W. Messer te Vlissingen, die in nauwe samenwerking heeft ge werkt met de dienst gemeentewerken te Goes. De kolossale voorgevel van het gebouw wordt niet minder dan 45 meter breed en 21 meter hoog. De diepte van het gebouw is 14 meter. Verscheidene consulentschappen en andere diensten zullen het gebouw betrekken. Een bijzonderheid van dit consu lentenhuis is, dat'de 15 bij 14 me ter grote kelder bestand is tegen de gevolgen van nucleaire oorlogs voering. De kelder biedt dus be scherming tegen atoomstraling van buitenaf. Zeer waarschijnlijk zal deze ruimte worden benut door de verbindingsdienst. Het consu lentenhuis is het eerste gebouw in Goes, waarin een dergelijke kel der wordt gebouwd. De uitslag van de aanbesteding was Korteweg's Bouwmaatschappij, Bre da, 999.200, D. v. d. Poel, Oudelan- de, 1.014.548, B. Stegink, Vlissingen, 1.024.Ó00, W. F. Christiaanse, Vlis singen. 1.028.100, S. A. Versluys, Middelburg, 1.036.800, N.V. Waning, Rotterdam, 1.110.400, De Munck Petri, Vlissingen. 1.111.300, I.G.B., Breda, 1.157.000, Werninks Beton Mij N.V., Leiden, 1.167.000. Boele Van Eesteren, Rotterdam, 1.173.000, Bataafse Aannemingmij, Den Haag, 1.179.000. f Advertentie) de IllCht van transpiratie in enkele minuten '"p' verdwenen Brinlitrever- £P!!We¥&*' Deventer, schrijft: ,,lk dur(d* «ewooi» niet transpireer ontzettend en dat is ook voor an deren erg hinderlijk. Ik heb toen maar eens geprobeerd of Arrid zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hield de transpiratie op en was de lucht ook weg." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning:. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop. dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: wèg transpiratie, weg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-toD f 3.50. vulling f 2.- In gebruikneming hervormde kerk Sint-Annaland De uitgebreide en gerestaureerde Ne derlands hervormde kerk te Sint-An- naland zal donderdag 16 juli a.s. des avonds om 7 uur in gebruik worden genomen. Voor deze bijzondere kerk dienst zijn o.m. uitgenodigd de nog in leven zijnde oud-predikanten, die hier het predikambt nebben vervuld. Oplevering „Deltadijk" onder Kruiningen Commissaris der koningin steit gemaal „Schoré" in gebruik Vrijdag 24 juli a.s. zal het gemaal „Schore" van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" officieel in gebruik worden gesteld. Deze plechtigheid wordt verricht dooi de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Tevens zal op die dag officieel worden opgeleverd de op Deltahoogte gebrachte water kering, het dijkvak aan de Wester- schelde van de voormalige water schappen „Kruiningen" en „De breede watering bewesten Yerseke". Phoenix-caisson uit Zijpe vandaag naar Veerse Gat Het transport van de Phoenix-caisson van de vluchthaven Zijpe naar het Veerse Gat, dat vandaag, maandag, zou plaatsvinden, is tengevolge van de harde wind 24 uur uitgesteld. IN BIETENVELD ONDER ZEEDIJK Dreigend onweer dwong tot landen De uit een dorpje ten noorden van Parijs afkomstige Franse industrieel Pierre Huigen heeft vorige week met zijn zweef vliegtuig een geslaagde nood landing gemaakt in een bieten veld onder de gemeente Borsse- le. De Fransman Mas tijdens zijn vlucht verrast door -een op komend onweer, waarbij ooste lijke winden zijn toestel in de richting van de Noordzee voort dreven. Op het laatste ogenblik wist Huigen wiens voorou ders uit Nederland stammen zijn zweefvliegtuig juist binnen de zeedijk onder Borssele veilig aan de grond te zetten. De Franse industrieel was 's mor gens met zijn toestelletje van een vliegveld enkele tientallen kilometers ten noorden van Parijs in de lucht gegaan. De thermiek was bijzonder goed en opgewekt zette Huigen koers naar het noorden. Hij had alleen kaarten van Noord-Frankrijk, maar dat hinderde hem niet gebruikma kend van dc goede thermiek door te vliegen. Op grote hoogte paseer- Het noodweer, dat vorige week een abrupt einde maakte aan de tropische hitte in Nederland, kwam op verschei dene plaatsen zo onverwacht, dat ve len er door werden verrast. In de Westhoek zag men donkere wolken uit zuidwestelijke richting naderen. Zo te zien zou de bui langs trekken, maar plotseling zwenkte de wolken massa naar het noorden, in de rich ting van het Schouwse strand. In de omgeving van het vliegveld en van de vuurtoren vielen enkele zware sla gen. Het onweer ging gepaard met een windhoos, die langs de kust een hevige deining veroorzaakte. NOODWEER Dwars over het strand, langs het stormsein en over een gedeelte van liet kampeerterrein trok dé windhoos het land in om daar op te lossen. Op het strand moest een negental bad hokjes het ontgelden. Zij werden door de woedende windvlagen omverge worpen tot ontsteltenis van de baders die zich in de hokjes ijlings waren gaan aankleden. Op het kampeerter rein gingen twee tenten de lucht in, terwijl verder de ruiten van enkele huizen sneuvelden. De consumptietent aan het strand hield stand en bood de verschrikte badgasten een veilig heenkomen. Tien minuten later trok de bui over Burgh en Haamstede. Een PLUIM Op een van de Goese scholen, bevond zich vorige week een knaapje, dat in tegenstelling tot zijn gewoonte een hele dag voortreffelijk zijn lest had gedaan. De juffrouw was er om zo te zeggen ..kapot" van. Anders was het de hele dag „Hansje-oplet ten" geblazen, maar ditmaal was de jongeman niet alleen zeer attent, maar bovendien v;ist hij antwoord op elke vraag. „Hans, jongen" zei de juffrouw en haar gemoed schoot vol .flans, je bent zo'n fijne vent geweest vandaag, dat jij een pluim krijgt Waarop Hans begon ie glimmen. Om vier uur bleef hij achter, terwijl de rest van de klas zich rumoerig heenspoedde. Juf keek verbaasd en nog altijd vriendelijk) zei ze: ,fïee Hans, vanilddg hoef je niet school te blijven ,JDat weet ik wel" zei Hans, „maar ik zou wel graag effe die pluim van je krijgen..." driejarige roodbonte os werd in de wei door het hemelvuur getroffen en gedood. Een mals regentje vergezel de tie donderslagen tot genoegen voorts van de verbouwers van bonen en suikerbieten, die daar al dagen op hadden gewacht. WARMTE Degenen, die in de afgelopen week verkoeling zochten in het water, konden dat op verschillende plaat sen ternauwernood nog vinden. De temperatuur van het water in het Axelse zwembad in de Kleine Kreek bijvoorbeeld was tot 25 gra den Celsius gestegen. Niet bijster fris dus, maar toch altijd nog min der dan de 36 graden, die tussen de huizen gemeten werd. KERKBEZICHTIGING De-uitbreiding en restauratie van de Nederlands hervormde kerk in Sint- Annaland naderen hun voltooiing. Woensdagavond zal er van zeven tot negen uur gelegenheid zijn om de veranderingen in het interieur te be zichtigen. Een zestigtal oude plaat sen in de kerk zijn vervallen en wer den in het nieuwe gedeelte onderge bracht. KRUISBEKKEN Zweden, die in gezelschap van drs. J. Mennema uit Rotterdam een bezoek brachten aan de domeinen bij Burgh hebben daar een aantal kruisbekken ontdekt. Kruisbekken zijn voor Ne derland vrij zeldzame vogels, die ech ter in Zweden algemeen voorkomen. Do vogel behoort tot de familie der vinken en wordt wel denne.papegaai of scheervink genoemd. De punten van de snavel kruisen elkaar, vandaar de naam kruisbek. de hij Brussel en boven Antwerpen wees de hoogtemeter zelfs 4700 me ter aan. Het was boven de Belgische havenstad, dat de Fransman bemerk te, dat zich donkere onweerswolken samenpakten. Hij probeerde ziin toe stel boven het onweer te verheffen, maar hij slaagde daar niet in. Nood gedwongen moest Huigen onder het onweer vliegen, waarbij het toestel in een westelijk gerichte luchtstroom terecht kwam. Deze dreigde het vlieg tuig mee te sleuren In dc richting van de Noordzee. Op het laatste moment wist de Fransman het gevaar af te wenden door een geslaagde noodlanding te maken in het bietenveld van de wed. Dekker onder Borssele. De heer Hui gen, die uit. 't plaatsje La Croix sint Ouven afkomstig is, belde toen van Borssele uit zijn vrouw, die het toestel de volgende dag met een truck met oplegger kwam ophalen. Zaterdagmiddag werd in Goes deze nieuwe ambulancewagen aan de af deling Zuid-Beveland West van het Rode Kruis overgedragen. De voor zitter van deze afdeling A. J. van Geel toont de inrichting van deze wagen, die getuige de schoenen reeds enkele „proefpersonen" her bergt. (Foto P.Z.C.). Nieuwe haven van Sint- Annaland bijna gereed Met de werkzaamheden aan de nieu we haven te Sint-Annaland gaat het thans naar wens. Ondanks de stagna tie als gevolg van de verzakking van de damwand, ligt het nu in de bedoe ling, om de nieuwe haven op 20 juli a.s. bij vloed vol water te laten lopen. Dit is noodzakelijk, omdat een hei installatie nog verdere werkzaamhe den zal moeten verrichten, o.a. voor de bouw van twee betonsteigers. Een zestal weken na het binnenlaten van het buitenwater, zal de nieuwe haven ook voor de scheepvaart geopend worden, v/aarna de afsluiting van de oude bestaande haven zal beginnen. De ringrijders te Oostlcapelle hebben zaterdag bij bijzonder fraai weer en op sportieve wijze gestreden om het kampioenschap tweede klas der Zeeuwse Ring r Ijdersver enig in g. De heer J. Mal,jaars uit Veere, vorig jaar reserve-kampioen, veroverde het kampioenschap met 25 ringen, werd de heer G. Sinke uit Koude Nu uit koudeker ks met PJf ringen reserve-kampioen. Bij de drietallen behaalde de afde ling Veere het hoogste aantal ringen (63), Koudekerke 61 en Aagtekérke 57 ringen, (Foto P.Z.C.). Het Rode Kruis in het westelijk deel van Zuid-Beveland heeft dc uit de Tweede Wereldoorlog daterende legerauto-ambulance verwisseld voor een gloednieuwe auto, die dank zij de royale medewerking van dc bevolking in deze streek kon worden aangeschaft. Zaterdagmiddag heeft do voorzit ter van de afdeling Zuid-Beveland West van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. J. van Heel, de nieuwe ambulance officieel overgedragen aan de commandant van de Rode Kruiscolonne, dokter J. 15. V. Weiten uit Goes. Deze plechtigheid geschiedde op het pleintje van het Medisch Cen trum te Goes, waar do crèmekleurige, fonkelnieuwe wagen was gepar keerd. De afdeling heeft sedert de oorlog alleen de beschikking gehad over een oude legerauto, die het Rode Kruis evenwel vele diensten heeft bewezen. Vooral tijdens de ramp in 1953 be wees de onverslijtbave wagen zijn waarde, want de gehele dag verricht te de ambulance diensten in 't zwaar getroffen Wolfaartsdijk. Het was dan ook met een beetje weemoed, dat de commandant van de colonne en zijn mannen afscheid namen van de „rammelende koffiepot" zoals dok ter Weiten de oude ambulance ka rakteriseerde. De nieuwe auto kon worden aange schaft dank zij giften van de bevol king in het westelijk deel van Zuid- Beveland. Ook hét hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis gaf een belangrijke bijdrage. Voor een be drag van enkele duizenden guldens werd een reeds gebruikte, doch zeer deugdelijke, bestelauto gekocht., Mèt de inrichting van de ambulance kwam de nieuwe aanwinst van het Rode Kruis op circa f 7000. Hoewel 't Rode Kruis thans over een nieuwe wagen beschikt, zal de oude vandaag maandag nog dienst doen bij vervoer van pa tiënten naar de Henri Dunant", het hospitaalschip van het Rode Kruis, dat vanmorgen in Vlake patiënten aan boord neemt voor een reis door Nederland. Uit Goes en Kloetinge worden namelijk 7 patiënten vervoerd, zodat, 'twee ambulances moeten worden inge schakeld. Overdracht Tijdens een bijeenkomst Jn het Me disch Centrum sprak de heer Van Heel een kort openingswoord, waar in hij o.m. verwelkomde kolonel A. Vooren namens het hoofdbestuur van het Rode Kruis, de wuarnemend- krini Weel Xi8, delburg en wethouder J. J. van Melle namens de gemeente Goes. De heer Van Heel herinnerde aan de vele diensten, die de oude ambulance het Rode Kruis in westelijk Zuid-Bóve- land heeft bewezen. Dank zei hij ver schuldigd te zijn aan de bevolking van de streek, die spontaan voor een nieuwe ambulanceauto heeft geof ferd. De voorzitter betrok ook de ac- tiecornité's in de dorpen in zijn dank woorden, evenals het hoofdbestuur van het Nederlandse liode Kruis. Vervolgens ging het gezelschap naar het pleintje achter het Me disch Centrum, waar de heer Van Heel de sleutels van de nieuwe auto aan de commandant van de Rode Kruiscolonne, dokter Wei ten, overhandigde. Hij sprak de verwachting uit, fiat de auto bij dag en nacht gereed zou staan om op het eerste sein te vertrek ken. Dokter Weiten, die verklaarde, dat de nieuwe en de oude ambulance het gehele wezen van het Rode Kruis symboliseren, aanvaardde de nieuwe auto met dankbaarheid. Namens het gemeentebestuur van Goes werden woorden van geluk wensen gesproken door wethouder J. J. van Melle. Kolonel Vooren ver klaarde, dat niet alleen de aanschaf van een dergelijke auto duur is, maar ook de exploitatie. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe auto een stimu lans zou zijn voor de bevolking om zich als lid bij het Rode Kruis te melden. Waarnemend kringcomman dant mr. J. J. v. d. Weel sprak van een even fraaie als unieke auto. Slechts drie colonnes, West Zeeuwsch Vlaandoren, Tholen en Zuid-Beveland West hebben de beschikking over 'n dergelijk vervoermiddel, aldus deze spreker. Tenslotte sprak de lieer L Vuyk, na mens de ren- en toerclub „Theo Mid delkamp" te Goes woorden van ge lukwens. Hij zeide het Rode Kruis Ijn voor het be de auto bij wie lerwedstrijden. Dat is ook aanstaan de zaterdag tijdens de Ronde van Midden-Zeeland het geval", betoogde hij. De heer Vuyk deed tenslotte de verheugende mededeling, dat een deel van de opbrengst uit de programma verkoop van de wielerwedstrijd be stemd zal worden voor het Rode Kruis. (Advertentie) verzoekt haar abonnees in ver band met het aanhoudende, uitzonderlijk droge en warme weer, Slechts met medewerking van allen blijft een redelijke wa tervoorziening mogelijk. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Tarzan vecht voor zijn leven", 20 uur, 14 jaar; Electro: „Arrlvedercl Roma", 19 21.15 uur, a.l. Vlissingen Alhambra: „Duinkerken", 7 en 9 uur, 18 jaar; Luxor: „Fjrttulein zonder beroep", 8 uur, 18 jaar. Goes Grand: „De Gebroeders Karama- zov", 8 uur, 18 jaar Advertentie langdurige garantie en service door Nieuwe aantrekkelijke 1959-prijzen v.a. 395.- resp. 645.- Technische Unie Amsterdam- HOOGSTE KANTOORGEBOUW IN GANZESTAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2