PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Vakcentrales protesteren samen tegen economische maatregelen Vandaag hervatting Geneefse conferentie Jacht met Franse zeeverkenners gekapseisd voor Cadzand-bad ONVOLDOENDE REKENING GEHOUDEN MET VERLANGENS VAN WERKNEMERS HOFFELIJK AFSCHEID IN LIMBURG. GRONINGEN EN DRENTE DOOR HAGEL ZWAAR GETEISTERD 202e jaargang - no. 162 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus. Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adra. tel. 2094. ADRES AAN TWEEDE KAMER „Met de gerechtvaardigde verlangens van de Nederlandse werknemers is door de regering bij het opstellen van de onlangs verschenen nota over het sociaal-economische beleid in onvoldoende mate rekening gehouden", aldus de conclusie van het overlegorgaan, gevormd door het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Arbeiders Beweging en het Christelijk Naionaal Vakverbond in een adres, dat zaterdag aan de leden van de Tweede Kamer is toegezonden. De gezamenlijke vakcentrales menen voorts, dat de regering de positie van de geëigende organen voor het sociaal-economisch overleg geheel miskent. Zij achten het noodzakelijk, dat het aangekondigde beleid wordt omgebogen. Uitdrukkelijk waarschuwen de vakcentrales de regering voor de sociale en economische gevolgen, die uit het voorgestelde beleid zullen voortvloeien. Voorts uiten zij scherpe kritiek op de naar hun mening onvoldoende tot doelbewuste verruiming van de motivering inzake de mogelijkheden tot doelbewuste verruiming van de bestedingen, die zich sinds de tot standkoming van het SER-advies duidelijk in gunstiger zin hebben ont wikkeld. De vakbeweging meent voors, dat het duidelijk is dat de aangege ven datum voor de huurverhoging (1 januari) en de melkprijsverho- ging de reële kansen van verant woorde loonverbeteringen goed deels verhinderen. De vakcentrales hebben bovendien de volgende bezwaren tegen de datum van 1 januari, omdat 1. juist in die periode de seizoen werkloosheid het grootst is, 2. omdat door het samentrekken van een aantal maatregelen op één datum huurcompensatie, verho ging kinderbijslag, verwerking huurbijslag 1957) er een niet on belangrijke schokwerking op het economisch leven zal uitgaan. Het adres wijst erop, dat de regering is afgeweken van het bekende SER- advies. Juist in dit advies hebben alle partijen, die bij de totstandkoming ervan waren betrokken, een geleide lijke aanpassing en dus geen sa mentrekking op één datum be pleit. De regering ziet het gevaar van overspanning nu geheel over het hoofd. Hoewel de regering uiteraard de be voegdheid heeft om af te wijken van het SER-advies, vinden het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. het in hoge mate onbevredigend wanneer dit zon der nadere motivering geschiedt, om dat de zin van een adviesaanvrage aan de SER daarmee volkomen du bieus wordt. Zij menen dat dit met name geldt voor de aangekondigde huurverhoging, de subsidieverlaging voor nieuwbouw en de maatregelen voor de premiebouw. Ten aanzien van de afschaffing van de melksubsidies bestaat verschil van mening tussen de vakcentrales. Het N.V.V. heeft zich op het standpunt gesteld, dat om verschillende redenen een verhoging van de melkprijs en een overeenkomstige verlaging van de subsidie, geen doorgang zou moe- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllip I Maria CallasI I succes in Amsterdam j Ij Maria Mengliini Gallas dankt M bevallig voor do ovaties welke haar ten deel vielen na haar m optreden van zaterdagavond in het Concertgebouto te Amster- |f dam. Over haar stormachtig succes in de Nederlandse hoofdstad is meer te lezen op pagina 7. ten vinden, de K.A.B. en het C.N.V. hebben in het kader van een aan vaardbaar complex van maatregelen een geleidelijke melkprijsverhoging tot 2 cent per liter en zo nodig tot cent, J >er liter, eveneens per 1 januari 196*0. Inmiddels heeft zich een verdere verbetering van de boteropbrengst voorgedaan met als gevolg, dat eenzelfde berekening als de SER in april heeft uitgevoerd, thans zou leiden tot een consumen tensubsidie van hoogstens 2 cent per liter. Mede in verband met de be langrijk hogere zuivelwaarde in ver gelijking met verleden jaar zijn de vakcentrales van oordeel, dat thans dient te worden afgezien van een af schaffing van de resterende consu mentensubsidie, mede om daardoor een verdere daling van het verbruik van dit belangrijke volksvoedsel te voorkomen. Met betrekking tot de huren en de melkprijs beseffen de werknemersorganisaties overigens, dat zij via de SER slechts een adviserende taak hebben. Het huidige SER- j advies is door een vorig ka- j binet overigens uitdrukke lijk gevraagd. De centrales j menen echter, dat de zaak ten aanzien van de loonvor- j ming geheel andei's ligt. j De eenzijdige vaststelling van de I compensatie voor de huurverho- j ging door de regering, zowel j wat de hoogte als de vorm be-i treft, achten zij dan ook geheel j in strijd met het buitengewoon I besluit arbeidsverhoudingen '45, dat uitdrukkelijk de positie van het georganiseerd bedrijfsleven in deze regelt, alsmede ook met de gegroeide praktijk van de loonvorming in Nederland. Juist van de regering, die stelt, dat zij ie primaire verantwoordelijk heid voor de loonvorming in Ne derland in handen wil leggen van het bedrijfsleven, had men, volgens hen, een andere houding mogen verwachten. Westen wil dat Russen voorstellen verduidelijken Vandaag wordt de conferentie der ministers van buitenlandse zaken van Amerika, de Sowjet-Unle, Frankrijk en Engeland, die op 20 juni werd verdaagd, hervat. De Rus Gromyko en de Amerikaan Herter hebben beiden bij aankomst in Genève verklaard, dat er met goe de wil tot overeenstemming is te ko men. Het Westen wenst, dat de Rus sen hun voorsel op enkele punten verduidelijken. Wat zal er van het statuut voor Berlijn en de andere geldende verdragen worden na het verstrijken van de achttien maan den? Zal de Sowjet-Unie na afloop van deze termijn een vredesverdrag met Oost-Duitsland alleen sluiten? Als een bevredigend antwoord op deze vragen wordt verkregen, zullen de beide voorstellen vermoedelijk wel te verzoenen zijn. De Duitse bondsrepubliek is tegen het paritaire Duitse comité uit het Russische voorstel. Zij zou hiervoor van Oost- en West-Duitse vertegen woordigers, zien. Het westen is van mening, dat men aan drie weken genoeg heeft om het onderwerp nog eens van alle kanten te bezien. De Russen schijnen optimistischer: zij hopen in tien dagen tot een beperkt ac- coord te komen, dat de bijeenroe ping van een topconferentie, waarvan zij veel verwachten, wet tigt. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. H. A. Luns, heeft gisteren te Genève op uitnodiging van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken de heer Herter, met deze een bespreking gehad over de Oost-West verhoudingen en het over leg der Grote Vier te Genève. Minis ter Luns zal vandaag de gast zijn van zijn Britse collega, de heer Sel- wyn Lloyd, aan een diner waarbij ook zullen aanzitten de andere drie westelijke ministers van buitenlandse zaken. MET EEN hoffelijke zwier heeft ko ning Boudewijn zaterdagmiddag op het vliegveld Beek in Zuid- Limburg afscheid genomen van koningin Juliana. Op het moment dat de vorsten afscheid namen zie foto werd het publiek zo geestdriftig, dat het de afzetting doorbrak OOK BIJ het vertrek van koningin Juliana en prins Bernhard nader de het publiek tot op zeer korte afstand het platvorm op het vlieg veld. Limburg had de vorstelijke gasten met veel enthousiasme ont vangen. Met name in Maastricht was koning Boudewijn lange tijd toegejuicht. Er was in deze plaats een verrassende manifestatie op het Vrijthof. TEGEN HALF vijf ongeveer een uur na zijn vertrek uit Beek lAfcdde koning Boudewijn bij Brus sel. De koning maakte de thuis reis met een toestel van de Belgi sche luchtmacht. Zusje steekt huis in brand: 7 doden In Elmira in dc Amerikaanse staat New York zijn zaterdagavond zeven kinderen van een gezin om het leven gekomen door een brand in de ouder lijke woning. Hun 15-jarige zusje Jane Shusko, heeft later tegenover de poli tie verklaard dat zij de brand bad gesticht. De slachtoffertjes zijn in hun slaapkamers op de eerste verdieping van het huis door het vuur verrast en omgekomen. Het meisje gaf geen re den voor haar verschrikkelijke daad. De brand van zaterdag was de derde die zij stichtte. Op vrijdag had zij al tweemaal geprobeerd het huis in brand te steken, doch toen kon de brand snel geblust worden. Door deze opvolging ,van branden had de poli tie argwaan gekregen en een diep gaand onderzoek ingesteld. ZO DIK ALS DU1VEË1EREN Weer vele hectaren bos door brand verwoest Het noorden van het land is tijdens het week-einde geteiserd door hevig noodweer. Zaterdagmiddag vielen in de directe omgeving van de stad Gro ningen hagelstenen ter dikte van dui- veëieren. Terwijl de vrind en de ha gel ruiten vernielden, kropen vele mensen angstig in een hoekje van het huis. In Middelbert werd een boerderij en een kapschunr tegen de grond gedrukt. Er werd grote scha de toegebracht aan vruchten en ko- rengewassen. Ook boven Assen heeft zich een flin ke onweersbui ontlast. De mensen werden door de vallende hagelstenen van de straat gedreven. In het dorp Noordbarge werd door een windhoos een grote ravage aan gericht. Een groot aantal bomen werd uit de grond gerukt. Ook het dorp Gassetemijeveen ondervond hin der van een windhoos en hagel. Vele woningen werden beschadigd en we gen werden versperd door neergeval len bomen. Heide Talrijke brandweerlieden en militai ren zijn uitgerukt om bos- en heide branden te blussen. Zij konden echter niet verhinderen dat vele hectaren door het vuur werden verwoest. In Noord-Limburg stond 300 hectare bos in lichterlaaie. Meer dan tien wo ningen moesten worden ontruimd. Bij de boerderijen, die het meeste gevaar lopen, zijn wachten geplaatst. Gister- ALLE OPVARENDEN GERE" Reddingsboot pikte twee jongens op één bereikte zwemmend de kust Vijfhonderd meter uit de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen, Ier hoogte van Cadzand-Bad is zondagmiddag omstreeks half drie het uit Duinkerken af komstige, acht meter lange jachtje „Triton 2" vergaan. Er waren drie Franse zeeverkenners aan boord jongens van 17, 16 en 14 jaar van wie er één zwemmend de kust wist te bereiken. De beide anderen werden opgepikt door de Cadzandse reddingsboot, de „Zeeuwsch-Vlaanderen". In de loop van zondag keerden zij per auto naar hun woonplaats terug. vochten zij tegen de hoge golven. Zij werden in het Strandhotel binnenge bracht waar ze op verhaal moesten worden gebracht. De 14-jarige Yves was een verstijving nabij en werd door een badgaste met een handdoek warm gewreven. Zijn horloge was stil blijven staan op tien over half drie; om tien voor half vier werden de Franse jongens in de reddingboot gehesen. Onmiddellijk nadat de jongens aan land waren gebracht koos de „Zeeuwsch Vlaanderen"-weer zee om te trachten het jacht, dat in gekap seisde toestand snel langs de kust de Scheldemonding indreef, te bergen. Reeds vóór vier uur kon een kabel worden vastgemaakt. Het lukte ech ter niet het jacht tegen wind en stroom in op te slepen. Toen de ka bel brak besloot schipper G. J. Beun terug te keren naar de thuishaven. De zeeverkenners waren op weg naar Antwerpen. In de voormiddag had de „Triton 2" Zeebrugge aangedaan; ondanks het stormachtige weer be sloten de Franse jongens hun tocht voort te zetten. De harde zuidwestenwind en een sterke vloedstroom deden het jacht ter hoogte van Cadzand-Bad kapsei zen. De 16-jarige Christiaan Walter uit Duinkerken zag kans zwemmend door de branding het strand de be reiken en werd uitgeput in hotel „Noordzee" binnengebracht. De bei de anderen, de 17-jarige Jean van der Haeghe uit Saint Pol sur Mer en de 14-jarige Yves Zicgler uit Duin kerken hebben zich, hoewel zij een zwemvest droegen, eerst nog enige tijd aan het gekapseisde jacht vast geklemd. Toen zij werden opgepikt door de reddingboot uit Cadzand-Haven, 's Avonds slaagde de reddingboot „President Wierdsma" uit Breskens er in het Franse zeilbootje de haven van Breskens binnen te slepen. De schipper en bemanning van de ..Zeeuwsch-Vlaanderen" werden toen het jachtje 's middags kap seisde, bijzonder snel gewaar schuwd: enkele mensen uit Cad zand-Haven, die boven op 't duin zaten, zagen de „Triton" omslaan. Ook de nieuwe gemeentevlet met bui tenboordmotor, die sedert kort te Cadzand-Bad is gestationeerd, werd gealarmeerd. Doch juist voordat de ze de schipbreukelingen bereikte, was de reddingboot ter plaatse. Ge bleken is hierbij, dat de nieuwe vlet ook bij ruw weer uitsteken dienst doet. Het jachtje, eigendom van de zee verkenners uit Duinkerken, was ver zekerd. Een lid van de jachtclub Zeebrugge, die metz ijn auto te Cad- zand aanwezig was, ontfermde zich over de schipbreukelingen. Honder den badgasten sloegen in grote span ning te redding gade. Ook zondagochtend was er reeds een Frans jachtje in moeilijkheden geko men tussen Vlissingen en Cadzand. De mast van het bootje knapte in het slechte weer af. Een tender van het Belgisch loodswezen nam het zeil schip op sleeptouw, nadat de drie op varenden van dit jacht waren over gestapt, en sleepte het naar Zee brugge. avond nam de brand in omvang af. Gistermiddag brak brand uit in het natuurreservaat „De Zoom", gelegen gedeeltelijk in de gemeente Neder- weert en voor het overige deel in Heijthuijsen. De brand omvatte gis teravond een gebied van ongeveer 50 hectaren dat voornamelijk uit heide en buntgras bestaat. Op het nippertje kon zaterdag de vliegbasis Soesterherg worden ge spaard voor een brand. Er ging ech ter bos en heide over een breedte van een paar honderd meter en een leng te van circa drie kilometer verloren. In Apeldoorn werd acht hectare ver woest. Fabriek Een fabriek van kleinmeubelen te Tiel werd zaterdag door een uit slaande brand in de as gelegd. In Wijde Wormer moest de brandweer uitrukken voor een brand, die was ontstaan in een kapitale boerderij, die echter binnen een half uur geheel afgebrand was. In Wadenoijen brak zondag brand uit in een machine werkplaats van een fruitteeltbedrijf. De werkplaats en ook een garage, die eveneens door het vuur was aan getast werden vernield. De Amsterdamse brandweer heeft zaterdag ruim anderhalf uur met groot materiaal het vuur bestre den in een ruim 100 jaar oud pand aan de Keizersgracht. De brand weerlieden werden door de enor me rookontwikkeling ernstig in hun blussingspogingen gehinderd. Tegen de overmacht van veertien stralen, en twee waterkanonnen kon het vuur met zijn sterke bond genoot de wind, echter niet op. Het weer in Europa Den Helder onbewolkt Ypenburg, licht bewolkt, Vlissingen, licht bewolkt, Eelde, regenbui, De Bilt, zwaar bewolkt Twente, zwaar bewolkt. Eindhoven, zwaar bewolkt Zuidlimburg. regen. Helsinki, onbewolkt, Stockholm, half bewolkt, Oslo, regen, Kopenhagen, onweer, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, half bewolkt Amsterdam, onbewolkt, Brussel, half bewolkt. Luxemburg, half bewolkt. Parijs, regenbui. Bordeaux, half bewolkt. Grenoble, onweer 19 gr. 20 gr. 20 gr. 23 gr. 21 gr. 27 gr. 23 gr. 25 gr. 21 gr. 26 gr. 22 gr. 23 gr. 16 gr. 20 gr. 20 gr. 22 gr. 25 gr. 24 gr. 22 gr. 29 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond KOEL. Bewolkt met opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Koel weer. STRANDVERWACHTING. Vandaag overwegend zonnig, maar koel strandweer met mogelijk een en kel buitje. Vrij krachtige tot matige wind uit noordwestelijke richting. Temperatuur in de middag ongeveer 18 graden Celsius. Vooruitzichten: koel strandweer, maar met zonnige perioden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1