Weer drie Nederlandse renners van Tour- toneel verdwenen Presidentieel kabinet in Indonesië HL M-Jungham KLASSEMENTEN 14e ETAPPE GOEDKEURING PLANNEN ZWEMBAD NEUZEN VERWACHT Han&aplasb PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 JULI 1959 KATASTROFE VOOR CHARLY GAUL Belgen Hoevenaers en Pauwels 1 en 2 in algemeen klassement (Van een speciale verslaggever) I)e horloges van de tijdwaarnemers tikten geduldig door. Audré Ie Dissez, winüaar van de veertiende etappe, zat donderdagavond al lang in liet ver frissende bad in zijn hotel en nog steeds keek de Nederlandse kolonie op liet autocircuit hoog boven het schilderachtig in een dal gelegen Cler mont-Ferrand vergeefs uit naar de eerste Nederlandse renner. Men wist, dat Piet de Jongh en Bram Kool bij de beklimming van de Puy Mary in de bezemwagen waren gestapt. Men wist ook, dat Jaap Kersten, Piet Damen en Gerrit Voorting op diezelfde Puy Mary gelost waren en ver in de achterhoede reden. Maar hoeveel Nederlanders achter waren geraakt, was niet bekend. Le Dissez had voor de 231 km van Aurïllac naar Clermont-Ferrand 7 uur 8 min. 81 seconden nodig gehad. De tijdslimiet bedroeg 10 procent en dus hadden Kersten, Damen en Voorting een spe lingen van 42 min. 8 sec. Toen kwam de onheilsmededeling, dat ook Ger rit Voorting, die geruime tijd in het gezelschap van de Engelsman Brian Robinson en de Ier Seamus Elliott op meer dan een half uur achter de kop tegen een steeds sterker knagende inzinking had gevochten, de strijd had gestaakt. De in de laatste ritten gedecimeerde Neluxploeg was op nieuw drie leden kwijtgeraakt. Want Jaap Kersten en Piet Damen, die tientallen kilometers alleen moesten rijden, zetten door en kwamen nog ruim op tijd binnen. De rit van Aurillac naar Clermont- Ferrand werd geheel beheerst door een vlucht, waarvoor in de negende kilometer de basis weid gelegd door Hoffmann, Van Aerde en Bergaud. Het peloton, waarin de azen zich spaarden voor de tijdrit op de Puy-de- Dome van vandaag, peddelde genoe- gelijk voort en bekommerde zich niet om de vluchters. Na 40 km kwam Queheille bij de koplopers, die juist begonnen waren aan de lange beklimming van de 1589 meter hoge Puy-Mary, dertig kilo meter lang steeg de weg langzaam omhoog. Honderden Nederlandse militairen uit het kamp La Courtine, die een 50 km lange reis hadden gemaakt om onze jongens aan te moedigen, juichten toen zij met twee oranje- truien in de hoofdmacht zagen. Het was te vroeg, want die truien behoorden toe aan Marcel Emzer en Aldo Bolzan. Jaap Kersten kwam twee minuten later alleen, .Piet Damen zwoegde eveneens in zijn eentje twee minuten achter de Limburger en tenslotte volgde Gerrit Voorting met de twee Brit ten. In het 100 km lange portaal tussen de Puy-Mary en de in de derde cate gorie ingedeelde toppen Vendeix en Diane legde het peloton zich bij de situatie neer en verloor meer dan 10 minuten. Op de laatste berg kwam de grote groep 15 minuten na Le Dissez door, die met Queheille was gedemarreerd. Le Dissez schudde in de 50 km ook nog Queheille van zich af en arri veerde alleen op het autocircuit van Clermont-Ferrand, 14 seconden voor Gerard Saint en ruim drie minuten voor Picot, Van Aarde, Geminiani, Queheille, Busto, Forestier en Pau wels. Uit het peloton hadden zich na 205 km 24 renners losgemaakt, on der wie Gaul, Riviere, Baldini, An- quetil en Bahamontes, die 15 min. en 12 sec. na Le Dissez oinnenkwamen. Van deze groep won Darrigade de spurt en daarmee 10 punten voor het (Advertentie) bestellen Ongelukkige val De 88-jarige mevrouw A. V. te Sint- Philipsland kwam in haar keuken zo ongelukkig te vallen, dat zij een heup been brak. Zij werd voor onmiddellij ke behandeling naar het ziekenhuis overgebracht. Universitaire examens De heren J. M. Leenhouts te Sluis, J. J. F. Nicolai te Vlissingen en L. J. Versluis te Middelburg slaagden voor het propaedeutisch examen voor ci viel ingenieur aan de Technische Ho geschool te Delft. Voor het propae- teutisch examen voor elektrotechnisch ingenieur slaagde de heer H. M. de Ligny te Zuidzande. Aan de vrije universiteit te Amster dam is geslaagd voor het kandi daatsexamen economie de heer C. P. van Veen te Vlissingen. Aan de r.-k. universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het kandidaatsexa men geneeskunde, de heer A. V. A. M. Magnus te Stoppeldijk. (Advertentie) V' A's geschenk een prachtig, schokvrij r..? JUNGHANS horloge met datum van f 48." en hoger den nam voorgoede uurwerken klassement van de groene trui, die de tricolore steeds vaster om de schouders zit. In het algemeen klassement maakte Pauwels een sprong van de tiende naar de tweede plaats. Pauwels kwam in deze etappe 9 sec. tekort om de gele trui van zijn landgenoot Hoevenaers over te nemen. Bezemwagen De catastrofe is vrijwel compleet. De slachting in de hoogvlakte van Auvergne heeft zich donderdag voort gezet in de 231 km lange veertiende etappe van Aurillac naar Clermont- Ferrand. Vijf renners stapten onder weg, geteisterd door de hitte en niet meer in staat de benen rond te krij gen, in de bezemwagen. Drie dappe re doorzetters, die vrijwel de gehele dag aan de staart bungelden,, maar van geen bezemwagen wilden weten, kwamen na het sluiten van de con trole op het autocircuit aan en wer den geëlimineerd. De Neluxploeg, die de laatste dagen toch al zulke harde klappen had ge kregen, werd opnieuw zwaar getrof fen. Met de regionaal Pipelin en de Zwitser Schellenberg werd het uitval lerskwintet gevormd door Piet de Jong, Bram Kool en Geriit Voorting. Zelden zal de Nederlandse toerploeg zo'n slechte dag hebben gehad als in deze rit door de geblakerde binnen landen van Frankrijk, waar de wind gelukkig bij vlagen nog enige ver koeling bracht. Behalve de drie uit vallers, ontsnapte Piet Damen die als (Advertentie) bestellen Als eerste van de Nederlandse deel nemers aan de Tour de France is Daan de Groot, die wegens een val in de tiende etappe moest opgeven, woensdagavond in Nederland terug gekeerd. Met het vliegtuig uit Parijs arriveerde hij woensdagavond laat op Schiphol, waar o.a. zijn vrouw en dochtertje op hem wachtten. De foto toont de begroeting. 82e werd geklasseerd, aan de elimi natie. Do man, die wel do grootste tegenvaller in deze ploeg is, was drie minuten voor tijd binnen. Jaap Ker sten, die al zijn hardheid en doorzet tingsvermogen nodig had om op het zadel te blijven, werd tachtigste. Jehg Goldschmidt vertelde ons in Ho tel du Midi in Clermont-Ferrand, waar de achterblijvers van de oranje- ploeg pas heel laat binnenkwamen, het verhaal van Bram Kool. „Hij had mij gisteravond nog gezegd, liever op zijn knieën naar Parijs te zullen kruipen, dan er niet aan te komen. Hij meende het, want het is een eer zuchtige en sterke jongen, maar van middag zat hij op zijn fiets te huilen van de pijn en toen wisten we het al wel. Het is een bijzonder zware en abnormale tour. Je zult eens wat be leven, er zullen nog heel wat slacht offers vallen". De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak De Franse regionaal Le Dissez (Parijs Noordoost) heeft de 14e etappe van de Ronde van Frankrijk van Aurillac naar Clermont Ferrand gewonnen. Hij had voor de 231 km 7 uur 3 min 31 sec no dig (met bonificatie 7.02.31). De tweede plaats was voor Saint van de West Zuid West-ploeg in 7.03.45 (met bonifica tie 7.03.15). HET ETAPPE KLASSEMENT: 3 Picot (West Zuid West) 7.06.33. 4 Van Aerde (Belg) z.t. 5 Geminiani (Fr. Nat.) z.t.; 6 Queheille (West Zuid West) z.t.; 7 Busto Centr. Midden) z.t.; 8 Forestier (Centr. Zd> 7.06.36; 9 Pauwels (Belg) 7-06.39. 10 Lach (Parijs Noordoost) 7.08.15: 11 Plan- kaert (Belg) 7.13.31. 12 Cestari (It) 7.17.46. 13. Bergaud Centr. Zd) 7.17.47. 14 Mastrot- to (Fr. Nat) 7.18.04. 15 Vermeulln (Parijs Noordoost) 7.18.13. 16 Darrigade (Fr. Nat) z.t.; 17 Brunl (It.) z.t.; 18 Anglade (Centr. Zd) z.t.; 19 Robic (Parijs Noordoost) z.t. 20 Anquetil (Fr. Nat) z.t. 21 Brankart (Belg) z.t.; 22 Utset (Sp.) z.t.; 23 Riviere (Fr. Nat) Z.t. 27 GAUL 7.18.43,, 44 ERN- ZER 7.23.27. 45 BOLZAN z.t.; 80 KER STEN 7.33-53, 82 DAMEN 7.3458. De Belg Jos Hoevenaers behield de lei ding in het algemene klassement. HET ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Hoe venaers Belg) 76?.39.16; 2 Pauwels (Belg) 76.39.25 (op 9 sec); 3 Anglade (Centr. Zd) 76.42.59 op 3 min 43 sec), 4 Mahé (W.Z.W.) 76.44.31 op 5 min 15 sec); 5 Baldini (It) 76.46.16 (op 7 min); 6 Bahamontes (Sp) 76.46 20 op 7 min. 4 sec). 7 Anquetil (Fr. Nat) 76.46.43 op 7 min. 27 sec); 8 Adrlaens- sens (Belg) 76.47.14 (op 7 min. 68 6ec); 9 Riviere (Fr. Nat) 76-49.07 op 9 min. 61 sec); 10 Vermeulin (Parijs Noordoost) 76-5357; 11 Brankart (Belg) 76.59-09; 12 Bergaud (Centr. Zd) 77.00.11; 13 Saint (W.Z.W) 77.00.32J 14 Manzaneque (Sp.) 77.00.48. 15 Dotto (Centr. Zd) 77.05.20; 16 GAUL (Nelux-ploeg) 77.07.37 (op 28 min. 21 sec); 17 Plankaert (Belg) 77.09.12; 18 Desmet Belg) 77.11.13; 19 Bobet (Fr. Nat) 77.15.35; 20 Friedrich (Zwitsers-Duitse pi) 77.1654; 41 ERNZER 77.37.15; 47 BOLZAN 77.42.2a. 65 DAMEN 775152; 74 KERSTEN 78.0052. HET ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT ziet er als volgt uit: l -België (Hoevenaers, Pauwels en Adriaenssens) 230.03.55 2 Centraal Zuid 330.48.30. 3 Fran krijk Nationaal 230.51.25; 4 West Zuid West 231.03.16; 9 Spanje 231.14.24; 6 Ita lië 231.40.48. 7 Parijs Noord Oost 232.02.39. 8 NELUX-ploeg 232.27.17 (GAUL. ERN ZER, BOLZAN). 9 Zwitsers-Duitse ploeg 232.49.48. 10 Internationale ploeg 283.01.58. HET PUNTENKLASSEMENT: 1 Darrigar de (Fr. Nat) 410 pnt; 2 Anquetil (Fr. Nat.) 293 pnt: 3 Hoevenaers (Belg) 27i pnt; 4 Saint (West Zuid West) 220 pnt; 5 Van Aerde (Belg) 227 pnt; 6 Vermeulin (Parijs Noordoost) 216 pnt; 7 Anglade (Centr. Zd) 215 pnt; 8 Graf (Zwits-Duitse ploeg) 201 pnt: 9 Riviere Fr. Nat) 199 pnt; 10 Graczyk (Fr. Nat) 183 pnt; 11 Van Ge- neugden (Belg) 176 pnt; 12 Bahamontes (Sp.) 167 pnt: 13 Baldini (It) 166 pnt; 14 Manzaneque (Sp.) 159 pnt; 15 Picot (West Zuid West) 153 pnt. Le Dissez kreeg de premie voor de strljdlustigste renner. De prjjs voor de grootste pechvogel was voor de Brit Brian Robinson, van de internationale ploeg. HU kwam donderdag na de slui ting van de finish-conlrole binnen en mag vrijdag niet starten. HET BERGKLASSEMEN: l ex aequo: Bahamontes (Sp.) en Saint (West Zuid West) beiden 22 pnt; S Huot (Centr. Zd) 13 pnt; 4 ex aequo: GAUL (Nelux) en Bergaud (Centr. Zd.) beiden 12 pnt; 6 Desmet (België) 10 pnt. 7 ex aequo: Fri- vat (Fr. Nat) Mahé (West Zuid West) en Dotto (Centr. Zuid) allen 9 pnt; 10 Jans- sens België) 8 pnt; 18 ex aequo: o.a. ERNZER (Nelux) 4 pnt. Ook de Nederlander Gerrit Voorting heeft in deze 14e etappe de strUd ge staakt. De Zwitser Schellemberg, die 15 km voor de finish ten val kwam, is per helikopter naar een ziekenhuis in Clermont Ferrand gebracht. Een drietal renners de Franse regionaal Lefebvre, alsmede de Ier Elliott en de Brit Robin son, belden van de Internationale ploeg kwam na sluiting van de finishcont- trole In Clermont Ferrand aan. „VERFRISSEND ONDERWERP" IN DE RAAD De dertien agendapunten die de gemeenteraad van Terneuzen donderdag avond te behandelen kreeg, waren niet van dien aard dat men zich daar over extra druk wilde maken. Wellicht was de hitte in en buiten de raad zaal er de oorzaak van dat onmiddellijk bij het begin van de rondvraag het onderwerp „zwembad" ter sprake kwam. De heer M. van Langevelde (a.r.) wide graag weten hoever men met de plannen gevorderd was voor het nieuwe zwembad. Volgens burgemeester nir. P. H. VV. F. Tellegen waren daarover vorige week besprekingen gevoerd en er blijkt thans een definitief plan te zijn, dat alle kans heeft de goedkeuring van het depar- ternerat van O., K. en VV. te krijgen. Nieuw voetbalveld voor seizoen 'öO-'öl gereed De hcesr R. Hol (p.v.d.a.) drong op spoed aan, omdat Terneuzen al zo lang met het zwembadprobleem té kampen lieeft. Hij zei graag te zien dat het nieuwe bad reeds volgend jaar in gebruik zou kunnen worden genomen. „U hoeft ona echt niet aan te sporen tot meer spoed", aldus mr. Tellegen, „want wij zitten er heus wel achterheen". Wethouder M. de Vos (p.v.d.a.) achtte het niet onmo gelijk dat de goedkeuring nog dit jaar komt. Mevr. E. Dooms-Örtelee (p.v.d.a.) bracht de ongerustheid van de huis vrouwen uit de straten in de „bo- menbifurt" ter sprake, die naar haar mening veel ongerief onder vinden bij de herstelwerkzaamhe den aan de gescheurde muren van deze huizen. Zij wilde wel graag weten wie verantwoordelijk is voor het gebruik van minder deugdelijke materialen bij de bouw van die huizen. Volgens de voorzitter mocht er niet van „ondeugdelijk materiaal" worden gesproken, om dat deae waren voorzien van een rijksgoedkeuring. De scheuren wa ren een normaal verschijnsel, zei hij, maar de wijze van herstel kon ook zijn goedkeuring niet wegdra gen. Het veroorzaken van ongerief bij de bewoners was naar zijn mening het gevolg van onvoldoende toe zicht bij deze herstelwerkzaamhe den. De heer J. Weterings (k.v.p.) voeg de er nog aan toe dat de. bewoners, in tegenstelling tot hetgeen er wordt beweerd, tijdig worden gewaar schuwd wanneer met de herstel werkzaamheden wordt begonnen. Tegen een verzoek van de lagere technisché schóól voor Terneuzen en omstreken om medewerking tot het invoeren van een drie- dan wel vier jarige dagopleiding had de raad geen bezwaar. Mej. S. J. C. Versprille zal worden overgeplaatst als onderwijze res aan de openbare school A naar de per 1 september te openen school voor schipperskinderen. De woning Klaessenstraat 19 werd onbewoon baar verklaard. Besloten werd 500 m2 bouwterrein in de Serllppenspolder voor de totaalprijs van 6250 te ver- Advertentie) bestellen PROGRAM VAN DRIE REGELS Gen. Nasoetion een der ministers President Soekarno heeft don derdag de samenstelling bekend gemaakt van een negen man sterk rompkabinet (een werk- kabinet, zoals hij het noemde), dat hij als minister-president zelf zal leiden. In deze nieuwe regering, waarin twee topleiders van de politieke groeperingen en twee hoge functionarissen van het leger zitting hebben, bestaat op twee personen na, geheel uit leden van het kabinet-Djoeanda dat maandag is afgetreden. De twee nieuwe leden zijn de chef van de legerstaf luitenant-gene raal Nasoetion, die minister van binnenlandse veiligheid en de fensie wordt, en Gandamana, gouverneur van West-Java, die tot minister van binnenlandse zaken en regionale autonomie is benoemd. Generaal Nasoetion vertegenwoordigt met de minister van produktie, kolo nel Soeprajogi, het leger in dit kabi net. Sterke man Het leger heeft niet zoveel posten gekregen als politieke waarnemers geloofd hadden, maar het heeft er toch veel bij gewonnen. Nasoetion wordt, als minister van defensie, automatisch hoofd van alle strijd krachten. Hij zal stafchef van het leger blijven. Na een eerste beschouwing lijkt het, dat Nasoetion naai- voren komt als de sterke man van Indonesië. Hij heeft zijn positie nog versterkt doordat hij de belangrijke porte feuille van defensie heeft gekregen en daarnaast bovendien nog staf chef is gebleven. Verwacht wordt, dat het leger een (Advertentie) bestellen 1 grotere deelneming «al opeisen In het korps van onderministers, die in de loop van de maand zullen wor den benoemd, en die groepsgewijs onder de leden van het rompkabi net zullen resorteren. Vandaag na de beëdiging van dr. Soe karno als president van de Republiek Indonesië onder de revolutionaire grondwet, welke uit 1945, kort na de Japanse capitulatie, stamt, zal de President de nieuwbenoemde mlnis- ers de eed afnemen. Deze zullen, vóór zij in functie treden, zich moe ten afschrijven als lid van hun poli tieke partij. Chairoel Saleh (woningbouw), die so cialistische sympathieën heeft, is de enige minister uit de links georiën teerde politieke groeperingen. Revolutionaire grondwet President Soekarno maakte bekend, dat het program van zijn nieuwe re gering slechts uit drie regels bestaat, die in volgorde van urgentie om schrijven 1. Voeding en kleding voor het volk; 2. Verzekering van de staatsveilig heid; 3. Voortzetting van de strijd tegen economisch en politiek imperalisme. Bij dit laatste punt rekend hij ook het vinden van een oplossing voor het probleem Ned. Nieuw-Guinea. Als hoogste constitutionele lichaam zal een Raadgevende Vergadering worden samengesteld. De president zal worden bijgestaan door een pre sidentiële adviesraad en door een na tionale raad voor planning. (Advertentie) ibestellen Goes, i Betonwerker uit Goes voorgeleid ige betonwerker A. tijdens een vechtp; De 22-jarige betonwerker A. lie tijdens een vechtpartij Goes de cafetariahouder F. L. zoda nig met een stoel op het hoofd sloeg, dat de man op straat neerviel en en kele ogenblikken later overleed, is donderdagmorgen voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg, mr. J. L. Andreae. P. is na verhoor in Middelburg in voorlopig hechtenis gebleven. Het wachten is thans nog op het rapport van de gerechtelijk geneeskundige dr. Zeldenrust uit Den Haag, die sectie heeft verricht op het stoffelijk overschot van de overleden cafetariahouder. kopen aan de kerkeraad van de ge reformeerde gemeente te Terneuzen om daarop een kérk te bouwen. De raad gaf zijn medewerking voor de aanschaf van nieuwe vloerbedek- king voor de lokalen van de christe lijke school te Driewegen. Op ver zoek van hoofden der scholen en op advies van de inspecteur van het la ger onderwijs van de Inspectie Goes, werd besloten het bedrag per leer ling voor de aanschaf van school boeken, leermiddelen en schoolbe- hoeften voor lager, voortgezet lager en uitgebreid lager onderwijs te ver hogen met 6,75. Vastgesteld werden de werkelijke uitgaven voor de ver-1 schillende openbare en bijzondere scholen over 1958. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer R. Hol of de raad kon medewerken, dat:: bij het 40-jarig jubileum van de voet balvereniging „Terneuzen" het nieu-, we speeldveld in gebruik kon wor den genomen. „Dat zal geheel van de natuur afhangen" zei de burge meester, „omdat de ingezaaide vel den een bepaalde tijd nodig hebben". Wethouder De Vos dac'nt dat het veldi voor de competitie 1960-1961 wel be speelbaar zou zijn. Mevrouw Doorns wilde weten of dan ook de tribune klaar Is. Dat zal volgens wethouder De Vos meer afhangen van de toe stand van de gemeentekas. De heer Wetering vroeg tenslotte de aan dacht voor een betere ventilatie: in de raadszaal, „omdat men er af en toe gerookt uit komt". „Een rook verbod", opperde de voorzitter, maar dat vonden mevrouw en de heren een te radicale oplossing. Examen kinderverzorgster in koloniehuizen Voor het examen kinderverzorgster; in koloniehuizen, uitgaande van de centrale raad, dat dit jaar aan de In dustrie. en Huishoudschool te Mid delburg werd afgenomen, slaagdén 14 kandidaten uit Rotterdam, 1 uit Breda en de volgende kandidaten, al len leerlingen van de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg: S. E. Buijze, Wemeldinge; A. L. L. Cappon, Breskens; M. Hoogerheide, Colijnsplaat; C. Kasse, Middelburg; J. J. F. Kats, Souburg; M. Kwekke- boom, Middelburg; I. M. van Liere, Kloetinge; M. H. van der Linde,. Kloe- tinge; E. S. Luteijn, Schoondijke; I. K. Oehlers, Vlissingen; S. Paunussa, Koudekerke; A. J. Smit. Vlissingen; L. Vermeulen, Middelburg; J. L. Vis-, - ser, Colijnsplaat; P. H. Wisse, Mid delburg. 1 kandidate werd afgewezen. (Advertentie) Neem wat extra in voorraad Onmisbaar voor op reis, voor in de' vakantie, voqr in de auto: RansaplasL wond- vert^and in handig reisetub Pater Van Rooy te Goes 25 jaar priester Pater drs. Eugenius van Rooy, leraar Frans aan de r.-k. h.b.s. te Goes, heeft donderdag zijn zilveren pries terfeest gevierd in hotel ,.De Koren beurs" te Goes. De jubilaris werd tij dens een druk bezochte bijeenkomst met de leerlingen o.a. toegesproken door de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer J. H. 'loose, die hem als blijk van waardering een vulpen aanbood. Voorts sprak de leraar wis kunde, de heer A. v. d. Ven, die een geschenk onder couvert overhandig de. Van de leerlingen mocht de jubi lerende priester een actetas in ont vangst nemen. Des middags werd een druk bezochte receptie gehouden. Patroonsexamen typografie Voor het patroonsexamen typografie van de Federatie van Werkgevers In het Boekdrukkersbedrijf slaagde de heer R. Nonnekes te Middelburg. (Advertentie) bestellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8