V: DRIE BRESSIAANDERS WILDEN ZONDER KAARTJE MEEFEESTEN FLAT VOOR BEJAARDEN TE MIDDELBURG OPGELEVERD KANAALZONE KRIJGT BINNEN 10 JAAR „NIEUW GEZICHT" OVERZICHTELIJK JAARVERSLAG 1958 VAN E.T.I. ZEELAND VRUDAG 10 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 POLITIERECHTER MIDDELBURG Toegangskaarten hadden de drie Breskense jongelui van omstreeks 20 jaar niet, maar niettemin wilden ze graag meedoen aan liet feest, dat de vereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" in Breskens op de 27e fe bruari j.l. in de ontspanningszaal Casino gaf. Daartoe achtten ze het nodig om het feest in de war te schoppen met het gevolg, dat ze donder dag voor de politierechter te Middelburg, mr. A. W. Thöne, terecht ston den: de transportarbeider E. C. van Z., de los-werkman S. J. van der li. en de toen nog dienstplichtig soldaat P. B., allen uit Breskens. Zij waren gedagvaard, omdat ze „zonder programma of toegangsbewijs de ontspanningszaal waren binnengedrongen". Westerschelde nabij Walsoorden. Omstreeks 12 uur in de middag ging evenwel het water af, zodat de Belgen besloten in Walsoorden de lunch te gebruiken, teneinde weer met frisse moed verder te vis sen, zodra de vloed opkwam. Dat gebeurde en omstreeks half drie werden de hengels weer in gereed heid gebracht. S. nam er zijn gemak van en ging languit in de al warme voorjaarszon op de glooiing liggen. Na een half uur kwam het water echter zo sterk op, dat het al om de laarzen van de Belg spoelde. Deze bekommerde zich daar echter niet om. Hij had een plannetje... Al hoger kwam het water en toen zijn twee vrienden, die een eind verder hun geluk beproefden, hun maat opmerkten, overspoeld bijna door het water van de Westerschel de, renden zij naar hem toe en zeulden de zich bewusteloos hou dende zware last tegen de dijk op. Bedankt zulle Daar opende S. de ogen en sprak vriendelijk tot zijn vrienden: „Be dankt zulle, da-ge mij den dijk op gedragen hebt. Ik was er zelf te lui voor... De grap viel echter helemaal niet in foede aarde bij de vrienden, die S. an ook boos de rug toekeerden. Ver drietig bleef S. achter, maar op de terugweg dronk hij zich in Sluis weer moed in. Hij dronk echter te veel, want toen hij zich op weg naar zijn vaderland begaf trok zijn wijze van rijden zo de aandacht van de politie, dat hij een bekeuring kreeg met het reeds eerder gemelde ge volg. Grap van Belgische visser viel niet in goede aarde De knapen waren die avond beland in het aan de zaal grenzende café. Omstreeks kwart voor twaalf meen den de heren, dat ze nu wel kans zouden maken om nog een paar urn- het feest mee te maken. „U mag er wel ln, maar dan moet U entree be talen", vertelde de portier hen, Maar daartoe waren ze niet genegen, al thans niet voor de volle prijs. Na enig heen en weer gepraat hakten de jongelui bruut de knoop door en ver schaften zich toegang tot de zaal, waar onmiddellijk het bal onderbro ken werd. De organisatoren kenden de knapen wel, zodat hun vrees voor ongeregeldheden niet ongegrond was. „We mochten wel in het café bin nenkomen, dus konden we ook wel in de zaal, omdat die aan het café grenst", voerden de jongelui tot hun verdediging aan. Maar daar wilde de officier, rnr. T. Lebret, niets van weten. Hij eiste voor elk van hen een boete van 20. Het werd dus een duur toegangskaar tje, want mr. Thöne vonniste con form. Dagje vissen Een dagje-uit-vissen eindigde voor de monteerder O. l>. S. uit De Klinge ln België wel op bijzonder onaange name wijze. Eerst kreeg hij ruzie met zijn mee-vissende maats 'en aan het slot van de dag werd hij bekeurd, omdat hij in Sluis onder invloed van sterke drank achter het stuur van zijn auto had plaatsgenomen. En gis teren kreeg lnj bij verstek een ge vangenisstraf van 2 weken onvoor waardelijk door de politierechter op gelegd, alsmede een ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende 3 maan den. De dag was voor de drie Belgen zo aangenaam begonnen. In het vroege uur gooiden zij hun aas uit in cle S.B.M. keert 11 pet dividend uit Aantal reizigers liep in '58 terug I)e Stoomtram-Maatschappij Bres- kens-MaliIcghem N.V. te Aardenburg heeft, blijkens het verslag over 1958 na o.a. afschrijvingen ad 77.732 (v.j. 66.675) en reservering voor be lasting ad 16.000 35.193) een winstsaldo behaald van 661 (v. j. 25.019). De winst over 1957 werd naar nieuwe rekening overgebracht, maar wordt nu tezamen met de winst over 1958 tot uitkering gebracht. Voorgesteld wordt een dividend van 31 pet. (nihil) over het in november 1958 door afstempeling van 450.000 tot 180.000 teruggebrachte kapitaal. Het aantal vervoerde reizigers daal de van 825.764 tot 780.084, hetgeen enerzijds werd veroorzaakt door het vervoersverbod voor lokaal vervoer op de lijn Maldegem-Brugge, opge legd in juni 1957, en anderzijds dooi de vervoersafneming- op Nederlands gebied. Dientengevolge daalden de lijnontvangsten van 431.862 tot 403.323, niettegenstaande een ta riefsverhoging op Nederlands gebied. De ontvangsten uit het toerwagen- bedrijf gaven daarentegen een stij ging te zien in verband met de we reldtentoonstelling te Brussel. Het ex ploitatieresultaat (vóór afschrijvin gen) bedroeg 114.599 110.807). Op dc obligatielening vond de norma le uitloting plaats en de rentevoet werd met ingang van 1 januari j.l. verhoogd tot 5 pet. Als resultaat van de regeling met de Zeeuwse voor schotgevers en door de afstempeling van het aandelenkapitaal kon de post „verlies geliquideerd trambe drijf" uit de balans worden geëlimi neerd. ffaterschaps- en polderbenoemingen Benoemd tot: gezworene van dc polder Burg, A. P. Kuijpers te Vogelwaarde; gezworene van het waterschap Loven-en-Wil- lemskerke, P. W. de Visser te Hoek; gezworene van de polder Koude, P. Dieleman te Hoek; dijkgraaf van de polder Visart, F. V. M. M. Cort- vriendt te Hoek! plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Visart, Z. C. Eckhardt te Terneuzen; gezworene van cle polder Nieuwe-Karnemelk, G. C. J. d. Gronckel te Koewacht; plaats vervanger van de dijkgraaf van de polder van Remoortere, M. Riemens te Terneuzen; dijkgraaf van de pol der Oud-beoosten-Blïj-bezuiden, B. J. F. Plasschaert te Koewacht; gezwo rene van de polder Oud-beoosten-Blij- bezuiden, H. F. Kips te Koewacht; dijkgraaf van de polder Mossel, J. S. Kind te Philippine; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Mos sel, P. L. Koole te Hoek; plaatsver vanger van de dijkgraaf van de pol der Nieuw-Westenrijk, F. V. M. M. Cortvriendt te Hoek; dijkgraaf van het waterschap Rieden-ca., A. H. H. M. Suij te Koewacht; plaatsvervan ger van de dijkgraaf van het water schap Rieden-ca.R. Martinet te St.- Jansteen; dijkgraaf van de Nieuwe- poldcr-bij-Sas-vun-Gent, H. H. C. Goethals te Sas van Gent; plaatsver vanger van de dijkgraaf van de Nieu- vve-polder-bij-Sas-van-Gent, G. E. M. Govaert te Westdorpe. Visserij op Zeeuwse stromen in mei De opbrengst van de visserij op de Zeeuwse Stromen in mei bedroeg 482.094 kg. tegen vorig jaar mei 186.974 kg. In guldens uitgedrukt was de opbrengst f 332.959 (v.j, f 192.541). Er werd 24.763 kg ansjo vis gevangen (v.j. 7090), opbrengst f 16.839 (v.j. f 5388). Verder werden aangevoerd 5181 kg tong (v.j. 14.320 kg) tegen f 10.943 (v.j. f 31.355), 110.292 kg. consumptiegarnalen (v.j. 36.936 kg) tegen f 245.790 (v.j. f 101.977), 1460 kg. kreeft (v.j. 1832 kg) tegen f 13.175 (v.j. f 15.961), 38.510 stuks of 3373 kg oesters (v.j. 44.580 stuks of 4098 kg.) tegen f 8066 (v.j. f 10.961). Carillonspel te Veere Op verzoek speelt de stadsbeiaardïer van Veere en Vlissingen, Piet Broer- se, a.s. zaterdagavond van 89 uur een programma, dat uitsluitend be staat uit graag gehoorde melodieën en volksliederen, op het carillon van de raadhuistoren te Veere. In mei gereedgekomen woningen in Zeeland In mei van dit jaar zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in Zee land 171 nieuwe woningen %'oltooid tegen 155 in 1958. In de periode janu ari tot en met mei werden 584 wonin gen voltooid tegen 1.042 in dezelfde periode vorig jaar. In totaal kwamen er in Nederland in mei 6.655 nieuwe woningen bij (vorig jaar 8.176). Deze cijfers zijn voor de eerste vijf maan den respectievelijk 28.689 en 35.648. Terneuzenaar liep in Middelburg hersenschudding op Dinsdagochtend kwam J. A. L. uit Terneuzen op de Zuidsingel te Mid- deliburg zodanig te vallen, dat hij een hersenschudding en een hoofdwond opliep. De juist passerende militaire artsen dr. Boogaart en dr. Geldof ver leenden eerste hulp. Per militaire am bulance werd L. naar het Gasthuis vervoerd. TE WEINIG PARTICULIER INITIATIEF Stadssanering niet alleen taak van de gemeente Donderdagmiddag is het pas gereed gekomen flatgebouw voor bejaarden in de Zusterstraat te Middelburg offi cieel in gebruik genomen door de r.-k. stichting bejaardenzorg „Wal cheren". Ter gelegenheid hiervan be zichtigden de genodigden de twaalf woningen in dit moderne flatgebouw, waarna het officiële gedeelte in de bovenzaal van café-restaurant Suisse volgde. Deze twaalf woningen zijn bestemd voor bejaarden, die het zonder hulp kunnen stellen. Het gebouw heeft twee verdiepingen met op elke woon laag vier kleine maar geriefelijke woningen, die vaa alle comfort zijn voorzien. In het midden van het ge bouw bevindt zich de ingang en het centrale trappenhuis, terwijl de en trees van de woningen op een groot wandelbalcon aan de achterzijde van lu een tijdsbestek va ntlen jaar zal het kanaalzone-gebied in Zeemvseh Vlaanderen een volkomen „nieuw ge zicht' 'krijgenDat zal zijn wan neer het kanaal van Terneuzen naar i van Gent verbeterd is en wan neer bovendien de sluiswerkon in Terneuzen gereed zijn. Iloe dit „nieu we gezicht" zal worden geeft deze te kenaar in grove lijnen aan. Het zwa re,, 7,warte linker gedeelte van het kanaal bij Terneuzen geeft de plaats aau waar Ce 1500 meter lange voor haven met de 290 meter laiige zee sluis zal komen. De wat smallere lijn, die van de Schelde met een onderbre king voor de brug, naar het be staande kanaal voert, geeft de voor haven met de binnensluis aan. In het midden van de tekening is te zien hoe de rijksweg (zie stippellijn) rond Sluiskil zal voeren. Bovendien is hier te zien, dat het nieuwe kanaal Tneer oostelijk komt, terwijl het bestaan de vaarwater iu tweeën is gesplitst, waardoor twee insteekhavens zijn ontstaanOoit is duidelijk ie zien, dat de bruggen van Sluiskil (voor verkeer en spoor) ver ten noorden van de bebouwde kom komen. Ook bij Terneuzen is de dubbele brug- overgang te zien. het flatgebouw uitkomen. Elke wo ning, die centraal verwarmd wordt, bestaat uit een ruime woonkamer, een slaapkamer en een keuken. Verder is er een toilet en doucheruimte. De wo ningen zijn van binnen in moderne kleuren geschilderd, waardoor het ge heel een fris aanzien heeft. Voor el ke bewoner is er achter het flatge bouw een ruime bergplaats, terwijl bij de vier woningen op de begane frond nog een klein tuintje behoort, an de twaalf woningen zijn er reeds acht verhuurd. Tijdeus de meer officiële bijeenkomst na de bezichtiging werd o.a. het woord gevoerd door de wethouder A. J. Kaland, die zich in lofwaardige be woordingen richtte tot- het bestuur van de stichting bejaardenzorg „Wal cheren". Deze heeft namelijk op voortvarende wijze twee problemen aangepakt, de bejaardenzorg en die van de alleenstaande werkende vrouw, door de bouw van twee flats voor deze categorie mensen. Zoals bekend kwam reeds enkele maanden geleden een flat voor alleenstaande werkende vrouwen in de Zusterstraat gereed. 18 flats De wethouder betoogde dat de stichting de gemeente zeer gehol pen heeft door in korte tijd 18 flats uit de grond te stampen en een stuk stadssanering te verwe zenlijken. De heer Kaland toonde zich daarom zeer verheugd daar het particulier initiatief betreft van welke zijde men over het al gemeen in Middelburg tekort schiet. De aanpak van deze proble men en de stadssanering is niet alleen een taak voor de gemeente, betoogde de wethouder, die verder aanstipte dat er nog een groot ar beidsterrein op dit gebied is. In Middelburg is nog een groot aantal bejaarden en alleenstaande vrou wen., dat hoopt op een eigen ge rieflijk flatje. Hiervoor had de voorzitter van de stichting, de heer L. J. van 't Westen- de, de gemeente dank gebracht voor de grote medewerking. Zo had de ge meente de architectuur op zich geno men, waardoor de kosten van dit pro ject voor de stichting acceptabel wa ren geworden. Voorts had hij niets dan lof voor het werk van de archi tect, de heer H. Mooibroek, adjunct directeur van gemeentewerken, de aannemer, de heer J. G. Broek, die de flats in een half jaar bouwde, alsme de de verschillende onderaannemers. Ook bracht hij zijn mede-bestuursle den van de stichting dank voor e sa menwerking. Verer werd het woord gevoerd door de directeur van ge meentewerken de heer A. J. W. Ma.- thijssen. (Advertentie), EXPORT m Bme 6T SPECIAL APPOINTMOT 1 now made in Holland with imported tobaccos CTiiwiiiti.WBiiwyii'w.r.wntiw «KMWWJ AVAILABLE IN LIMITED QUANTITIES ONLY PLAN VOOR PROVINCIALE REKENING Weinig definitiefs over ontwikkeling Sloeplan Verschenen is het jaarverslag over 1958 van het Economisch Technisch Instituut voor Zeeland. In dit ver slag worden de werkzaamheden van het instituut inzake alle aspecten van de ontwikkeling van Zeeland voor zover deze ontwikkeling economische gevolgen heeft op overzichtelijke wijze weergegeven. Nadat nader is ingegaan op de samenwerking met de talrijke rijks-, provinciale- en ge meentelijke organen, de Kamers van Koophandel, en met economische in stituten in de beide Belgische Vlaan- derens, alsmede op de algemene werkzaamheden, wordt aandacht be steed aan de sociaal-economische on derzoekingen. Hierbij worden de werkzaamheden van het E.T.I. gememoreerd betref fende de zeehavens, de industriële vraagstukken, de streekontwikkeling, het verkeer, de havens en los- en laadwallen, de visserij, landbouweco- nomische vraagstukken, de midden stand, de recreatie en enkele kleinere zaken als demografie, onderwijs, openbare nutsbedrijven, gemeentelij ke adviezen en statistisch bureau. De ontwikkeling van het Sloeplan cn die langs het Kanaal van Ter neuzen naar Gent had de voort durende aandacht van het instituut, hoewel men ten opzichte van het Sloeplan weinig definitiefs kan zeg gen. Voor de Zeeuwse ontwikkelingsker nen is van de zijde van industriëlen veel belangstelling. Een soepeler toe passing van de subsidieregeling is echter wel gewenst, want thans is het onmogelijk te zeggen hoeveel be langstellenden er onder vallen. In sommige gevalen blijkt namelijk, dat de „kandidaten" met de subsidie juist over de streep kunnen worden getrokken. Betreffende de werkzaamheden van de bij het E.T.I. gestationeerde medewerkers van het Landbouw Economisch Instituut, dr. C. de Ga- lan, wordt meegedeeld, dat begon nen werd met een beknopt onder zoek over de streekverbetering Tholen, in samenwerking met het Rijkslandbouwconsulentenschap te Tevens werd begonnen met een glo bale benadering over de financiële consquenties van het Deltaplan, met een uitgebreid onderzoek naar werk gelegenheid, arbeidsvoorziening, af vloeiing, beroepskeuze en onderwijs in de Zeeuwse landbouw en met een sociaal-economisch onderzoek ten be hoeve van de ruilverkaveling Stop peldijk. Verheugend is in dit verband te constateren, dat de agrariërs meer begrip krijgen voor de werkzaamhe den van het E.TJ. Verder ligt het in de bedoeling te komen tot de opstelling van een jaarlijkse provinciale rekening op het voetspoor van de nationale re kening. Hierbij ziet men de onder- linge koopkrachtbestedingen tussen de diverse sectoren van het be drijfsleven, overig Nederland en het buitenland. Amsterdam en de provincie Groningen beschikken hier reeds over en kunnen aldus vrij nauwkeurig de economische groei bepalen. Mede in verband liiermee staat de opstelling van een kapitaalprogram ma voor de verschillende deltawerken door de Werkgroep Delta-Zaken. Aan de werkzaamheden van deze werkgroep wordt vervolgens een apart hoofdstuk gewijd. Tot slot wordt een overschot gegeven van de bedrijfseconomische onderzoekingen en de produktieviteitsbevordering. Rondvaarten op Noordzee gaan niet door Politie te water uit Wemeldinge greep in De vaartochten van Scharendijke naar Ouddorp mogen op last van de politie te water uit Wemeldinge niet meer plaatsvinden. A's reden werd opgegeven dat het schip van de ge- br. De Jonge niet aan de gestelde eisen voor passagiersvervoer zou voldoen. De plaatselijke V.V.V.'s van Renes- se en Ouddorp, kwamen vorige week te Ouddorp bijeen, om de mogelijk heid te onderzoeken tochten te orga niseren voor de vele ■".oeristen in bei de dorpen. De bedoeling was dan om van Scharendijke naar Ouddorp te varen en vandaar tochten te maken naar de zeehondenplaten voor de Zeeuwse kust. Dinsdag werd de eerste reis onder nomen. Meer dan 70 passagiers be gaven zich aan boord van het schip van de gebr. De Jonge uit Scharen dijke. Bij terugkomst in de haven van Scharendijke. 's middags om 4 uur, maakte de politie te water pro ces-verbaal op. terwijl verdere toch ten voorlopig werden verboden. Yellow Transparant op Zeeuwse veilingen Met ingang van maandag 13 juli a.s. mogen de eerste appelen Yellow Transparant op de Zeeuwse veilingen worden aangevoerd. Dit is besloten tijdens de vergadering van de Pro vinciale Afzetcommissie te Kapelle. De appelen moeten een minimummaat van 60 mm hebben. Universitair examen De heer J. Pot te Axel slaagde aan de rijksuniversiteit te Leiden cum laude voor het doctoraal examen scheikunde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7