Nachtelijk drama met drie doden in eenzaam landhuis te Putte Tweede dag koning Boudewijns bezoek: boven, op en aan het water DOOR RAMP GETROFFEN DEENSE BOOT OVERBELAST VRUDAG 10 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KINDEREN VONDEN HUN ONTZIELDE OUDERS... Grondbezitter, diens echtgenote en t marechaussee door schoten getroffen IN EEN EENZAAM aan de rand van het bos gelegen villa te Putte nabij de Belgische grens in Noord-Brabant, zijn donder dagmorgen vroeg de stoffelijke overschotten gevonden van drie mensen: het echtpaar Testers-Leeners, de bewoners van de villa en de 24-jarige marechaussee N. van der Horn uit Groningen. Zij waren alle drie door revolverschoten om het leven gebracht. Bij de ontzielde lichamen werden drie revolvers aangetroffen, In het huis was een enorme ravage aangericht Er wordt, voor zover kon worden nagegaan, niets vermist. Zowel de 34-jarige lieer Testers, fruitkweker en grootgrondbe zitter als zijn 37-jarige echtgenote waren in nachtgewaad ge kleed. De marechaussee was in uniform. Het lichaam van me vrouw Testers lag halverwege de trap. Het „vuurgevecht", zoals dit gruwelijke drame door de justitie wordt betiteld, moet zich in de hal van de villa hebben afgespeeld. Het lichaam van de heer Testers was met kogels doorzeefd; hij werd vijf keer getroffen Ook mevrouw Testers werd door meerdere kogels geraakt. De marechaussee kreeg een schot in het hart. Kinderen uit ramen gevallen De wegens de warmte openstaande ramen veroorzaken nogal wat onge lukken met kleine kinderen. Zo is de 3-jarige José de Ruiter woensdagavond uit het zolderraam van de ouderlijke woning in de Jan van Avenneslraat to Rotterdam ge vallen. Ze kwam van twaalf meter hoogte op het trottoir terecht. Met een schedelbasisfractuur werd het meisje naar het Westerziekenhuis kind is vermoedelijk op een stoel bij het raam geklommen, vervoerd, waar zij is overleden. Het Donderdagmiddag is de bijna 1-jarige Patricia K. Elffrich uit een raam van de eerste verdieping aan de Bergse- laan gevdllen. Dit meisje kwam van ongeveer zes meter hoogte op het trottoir terecht. Haar toestand wordt ernstig genoemd. Zij is naar het So- phiakinderziekenhuis gebracht. De baby zat in een kinderstoel voor het open raam en heeft zich waarschijn lijk losgewerkt. Wat zich hier in de nacht van woens dag op donderdag precies heeft afge speeld, is ook voor de politie nog een mysterie. Het feit, dat de beide echtelieden in nachtgewaad waren gekleed, kan er op duiden, dat zij reeds te bed lagen toen de marechaussee die voor zo ver bekend, de familie Testers tevo ren nimmer had bezocht aange kondigd of onaangekondigd op be zoek kwam. Heeft de militaire politieman, die a.s. zaterdag te Den Haag met een meisje uit deze stad In het huwe lijk zou treden, zich meester wil len maken van het in de eenzaam gelegen villa aanwezige geld? Het is althans bekend geworden, dat de man geld gebrek nad. Heeft de gefortuneerde heer Testers toen ingegrepen, waarop een vuurge vecht ontstond? Kwam mevrouw Testers, gealar meerd door het lawaai, haar echt genoot te hulp? Het zijn vragen, die zowel de politie als de door dit drama opgeschrikte inwoners van het vredige Putte be zighouden. En zo er niet meer men sen bij dit drama betrokken zijn ge weest welke mogelijkheid door de justitie nog niet geheel wordt uitge sloten zal de ware toedracht nim mer aan het licht komen en kan er slechts worden gereconstrueerd. Zo zal thans worden nagedaan, uit welke revolvers de kogels afkomstig zijn, die op de stoffelijke overschotten werden gevonden. Wellicht zal men dan weten, wie er de schoten op de heer Testers loste, wie de marechaus see doodschoot en door wiens hand mevrouw Testers om het leven kwam. Aan de hand van de bij de drie stof felijke overschotten aangetroffen stille getuigen, de aard van de ver wondingen en de sporen van het vuurgevecht, dat in de hall heeft plaatsgevonden, hebben politïe-des- Kundigen de gehele donderdag ge tracht het drama tot klaarheid te brengen. Vooral de sectie, welke thans gaande is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom is daarbij van zeer groot belang. Voorlopige conclusie Een voorlopige conclusie van het po litieonderzoek is, dat de wachtmees ter inderdaad heeft getracht een roofoverval te plegen. Hij had zijn Lawaai-ego'isten Slot van pag1) wat al niet meer. En het is goed er nog weer eens op te wijzen, dat het door dit alles een primaire eis is voor elk lid van onze samenleving er voor te zorgen, dat niet méér geluid wordt gemaakt dan de hoeveelheid, die we nelaas dagelijks moeten incasseren. Een primaire eis. Maar die nog niet als zodanig door iedereen wordt be grepen. Zo is het eenvoudig een raad sel, hoe het ter wereld mogelijk is dat er nog mensen zijn, die zoals we deze week vaststelden een pick up naar buiten halen om daarmee vele decibels in wijde omtrek rond te strooien. Dat men aldus anderen naar binnen jaagt, interesseert deze lawaai- egoïsten blijkbaar niet. Een raadsel ook, hoe het nog altijd mogelijk is, dat sommige lieden in trein of bus hun draagbare radio keihard aanzet ten. Vandaar dus deze overpeinzingen van de wieg tot het graf worden we in deze tijd begeleid door vele en on gewilde geluiden. Die Franse baby zal er over mee kunnen praten. Veel van dat lawaai is onvermijdelijk, beweert men. Maar laten we dan in ieder ge val er voor zorgen, dat er niet meer feluid wordt gemaakt dan strikt no- ig Is. Want daaraan ontbreekt nog héél veel. WHAT'S IN A NAME? Een negen tienjarige jongeling werd dezer da gen te Elizabeth (New-Jersey) naar een opvoedingsgesticht gestuurd wegens brandstichting. Zijn naam is Eron Nero. RUIMTE-INVLOED. Toen de politie van Pacoina Californië) haar aan hield wegens gevaarlijk rijden, ver telde de veertigjarige Mary Elizabeth Savoy: „Ik bestuur geen auto. Ik ben de piloot van een raketschir voor de Amerikaanse regering." Zi, werd bekeurd op verdenking van rlj- den-onder-invloed. van een collega geleende fiets in een sloot langs de weg voor het huis ge legd. Waarschijnlijk is, dat hij daar na heeft aangebeld en nadat de heer Testers in een haastig aangeschoten kamerjas over zijn pyjama heen. de deur had geopend, geld heeft geëist. Ziende dat de heer Testers gewapend was, zou de wachtmeester hebben ge schoten. Voor het huis werd namelijk een huls gevonden van het kaliber van het wapen van de wachtmeester. De marechaussee zou vervolgens de ~ang zijn binnengedrongen, waarbij ij de deur achter zich sloot. Op het ;erucht van het schot zou mevrouw 'esters in nachtgewaad en gewapend met een revolver naar beneden zijn gekomen. Vast staat, dat zij haar wapen niet heeft kunnen gebruiken. Het werd door de politie hij haar stoffelijk overschot aangetroffen met volledig gevuld magazijn. Het schot, dat de wachtmeester in het hart trof, moet bij deze lezing dus uit het wa pen van de heer Testers zijn geko- Deze voorlopige reconstructie van 't drama zal vooral moeten worden be wezen uit de resultaten van de sec tie. Het aantal en het kaliber van de kogels, dat wordt aangetroffen, zal uitsluitsel kunnen geven, men. Positief was de officier van justitie bij het parket van Breda, mr. F. H. F. J. M, Grasso gistermiddag reeds met zijn kwalificatie „roofoverval". Mr. Grasso leidde het onderzoek, bij gestaan door de substituut, mr. F. J. M. Temmink. Andere mogelijkheid In de avonduren verklaarde mr. Grasso, dat er tot op dat tijdstip geen aanwijzingen waren over een eventuele vierde persoon. In dat geval zou de wachtmeester de da der betrapt kunnen hebben en heeft deze, met reeds twee moor den op zijn geweten, niet geaar zeld een derde te plegen voor zijn veiligheid, om vervolgens de vlucht te nemen. Tegen vier uur arriveerde bij de angstvallig door rijks- en militaire politie bewaakte villa dr. Zeldenrust, directeur van het gerechtelijk labo ratorium té Den Haag. Drie kwar tier later werden de drie stoffelijke overschotten overgebracht naar Ber gen op Zoom. Wel uiterst triest in dit toch al zo gruwelijke drama is, dat de drie ontzielde lichamen 's morgens vroeg werden gevonden door de beide zoontjes van het omgeko men echtpaar, de vijfjarige Ronnie en de zevenjarige Lorannie. Zij renden snikkend het huis uit, het vijfhonderd meter lange pad af tussen het landhuis en de weg Ber gen op Zoom-Antwerpen. Het was ongeveer half acht, toen zij daar met horten en stoten het verhaal deden aan de heer Jan Witage uit Bergen op Zoom, een tuinman van de heer Testers, die op weg naar zijn werk was. Deze begaf zich terstand naar de villa, waar hij als eerste volwas sene de vreselijke ontdekking deed. Spoedig waren toen de autoriteiten gewaarschuwd. Burgemeester mr. J. I. van der Stuy van Putte ontferm de zich onmiddellijk over de kinde ren, die thans in zijn gezin zijn op genomen. Merkwaardig genoeg zijn de kinderen niet wakker geschrokken, toen in het benedenhuis het vuurgevecht aan de gang was. De heer Testers was ook in Zeeland een bekende figuur. Naast zijn lan derijen en boomgaarden te Putte een gebied van ruim 500 ha en grondbezit in Frankrijk en België bezat hij een tweetal bedrijven in Zeeland: een 56 ha. groot bedrijf te Kloetinge en een bedrijf van 28 ha. te Rilland. Hij was een der aanzienlijk ste burgers van Putte, wiens dood en die van zijn echtgenote daar grote verslagenheid heeft verwekt. Hij deed veel aan sociaal werk en genoot gro te populariteit. De villa aan de bosrand liet hij on geveer zes jaar geleden bouwen. Het landhuis ligt ten noorden, even bui ten de kom van Putte, vijfhonderd meter ten westen van de weg Ber gen op Zoom-Antwerpen. Eenzaam Het dichtstbijzijnde huis staat aan de weg, vlakbij het pad, dat naar de eenzame woning voert, op ongeveer een halve kilometer dus. Het echt paar Testers jaagde veel, zodat ook mevrouw Testers bedreven moet zijn geweest in het hanteren van vuurwa penen. De marechaussee eerste klasse Van der Horn, een forsgebouwde jonge man, maakte deel uit van de bri gade Ossendracht en was gekazer neerd te Putte. Omdat in deze zaak een militair po litieman betrokken is, neemt ook de Koninklijke Marechaussee aan het onderzoek deel. Een majoor van de Het eenzaam aan de bosrand gelegen landhuis van de familie Testers te Putte, waarin zich in de nacht van ivoensdag op donderdag het drama afspeelde, waarbij drie mensen door revolverschoten roerden gedood. (Foto P.Z.C.) militaire politie stond verslaggevers vriendelijk te woord, doch gaf op de vraag, of het op de marechaussee ge vonden vuurwapen van het type was, dat bij deze dienst wordt gebruikt, een ontwijkend antwoord. De theorie, dat de wachtmeester te hulp zou zijn gesneld, toen hij in de villa een gevecht hoorde, wordt niet uitgesloten. Hoewel deze theorie niet waarschijnlijk wordt geacht, is de omgeving in de loop ran donderdag met speurhonden afgezocht. Warmte wijzigde vorstenprogram In verband met het uitzonder- li lijk warme weer zijn gisteren enige wijzigingen aangebracht in het programma van koning s Boudewijns bezoek aan ons land. De vorsten hebben de af- gelopen nacht niet doorge- l§ bracht in het Paleis op de Dam, maar zijn na afloop van de toneelvoorstelling in de Am- H sterdamse Schouwburg naar het paleis Soestdijk gegaan. Daardoor verviel het op he- m denochtend bepaalde afscheid van enige officiële personen. De koning heeft deze autoriteiten daarom gisteravond na afloop H van de voorstelling de hand ge- drukt. iiöiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SCHEEPVAARTINSPECTIE DEELDE MEE: Aantal slachtoffers tot 53 gestegen Bij de ramp met de plezierboot „Tu- risten" bij Haderslev in Denemarken zijn volgens de jongste gegevens 53 mensen om het leven gekomen. 21 zijn geïdentificeerd. Volgens liet Deense persbureau Ritzau bevon den zich naar schatting van de poli tie negentig tot honderd mensen op het achttien meter lange vaartuig. Een ambtenaar van de Deense scheep vaart-inspectie deelde mee dat met de boot maar 35 mensen mochten wor den vervoerd. Tevoren was dit 75 ge weest, maar bij de laatste inspectie Slot van pag. 1 sten zich aan boord. Koning Boude- wijn was voor deze gelegenheid ge kleed in een generaals-uniform, prins Bernhard ln een admiraalsuniform. Koningin Juliana droeg een beige- geel complet, met wit afgezet, en een witte toque. Vlaggende jachten Bij het uitvaren van de Veerhaven stonden op het vliegdekschip „Karei Doorman" de niatrozeu aangetreden Vanaf het schip en een groot aantal jachten in dc haven werd geestdriftig met vlaggetjes gezwaaid. Aan dc overkant van de Veerhaven hadden zich nog tal van Belgen geposteerd, die de koning luidkeels toejuichten. Het „leve de koning" werd daarbij afgewisseld door het „vive le roi". De tocht werd voortgezet in weste lijke richting, eerst langs de noorde lijke oever, de Merwehaven in. Daar na werd de rivier overgestoken naar de Heyssehaven bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij, waar het nieuwe vlaggeschip van de Hol land Amerika Lijn, de „Rotterdam", gemeerd lag. Ondertussen werd aan boord van de „Erasmus" het noen maal geserveerd. Nadat daarna nog de Waalhaven was bezocht aanvaard de men te terugtocht en meerde men omstreeks twee-uurweer aan de stei ger van „De Maas". Vandaar vertrok liet gezelschap naar de luchthaven Zestienhoven. Op het platform ston den drie regerings-Dakota's gereed. In het eerste toestel stapten koning Boudewijn en prins Bernhard, het tweede was bestemd voor koningin Juliana en'in het derde vliegtuig nam het gevolg plaats. In het eerste toe stel, dat door prins Bernhard gevlo gen werd nam ook ir. Maris plaats, m het tweede stapte prof. Jansen, hoofd van de Deltadienst. Eerst wer den nog de bemanningen aan de hoge gasten voorgesteld. Naar Deltawerken Om half drie begon de tocht naar de Deltawerken. Intussen hadden om kwart over twee de Belgische militai re attaché, kolonel R. dc Dack, na mens koning Boudewijn en adjudant ihr. mr. M. W. C. de Jonge, namens koningin Juliana en prins Bernhard kransen gelegd op de begraafplaats voor Belgische militairen te Willem stad. Na afloop van deze korte plechtig heid wachtte het gezelschap de komst af van de drie Dakota's, waarin de vorstelijke personen van Zestienhoven waren vertrokken. Twee van de toestellen bogen di rect af in de richting Hellevoet- sluis, maar de derde Dakota, waarin koning Boudewijn, maakte een bocht boven het monument en de stad en verdween daarna in de zelfde richting. In Noordwijk De vorsten lundden op hel vliegveld Valkenburg en reden, toegejuicht door de schooljeugd uil Katwijk enz. naar het Noordwijkse Zuiderbad. waar burgemeester G. F. C. van Berrkel te midden van een menigte fleurig geklede, gebruinde badgasten ter begroeting aanwezig was. Twee politiemannen, een toezichthouder op het zonnebad, een oud-strandopzich- ter én een mevrouw die destijds de zorg had voor badgoed en kleding alsook enkele anderen werden aan de koning voorgesteld. Hij hield met ieder van hen een vriendelijk praatje. Hij kon zich her inneren dat hij een bijzonder leuke vakantie in Noordwijk had gehad. Na een verfrissing te hebben ge bruikt wierp de Belgische bezoeker nog een laatste verlangende blik naar de koele, lokkende, vriendelijk ruisen de zee, het blanke strand en de blon de duinen. Per auto werd de terugreis naar de hoofdstad aanvaard. Daar wacht ten de prinsessen Beatrix en Irene reeds in het koninklijk paleis voor een klein diner en de daarop vol gende galavoorstelling in de Stads schouwburg. in mei van dit jaar was het aantal verlaagd tot 35 omdat er maar voor 37 personen reddingsgordels waren aangebracht. De meeste slachtoffers zijn Denen, maar er zouden enkele Duitsers en Zweden en een Belgische bij zijn. Een Duitse overlevende van de ramp heeft meegedeeld dat het tochtje eerst heel prettig scheen te verlopen. Op een ge geven ogenblik sloeg de motor af en de schipper trachtte .de motor te repa reren. Hij scheen een nieuwe bvand- stoftoevoer aan te brengen. Hij had succes. De motor werkte weer en de boot ging verder. Tien minuten later stond de motor plotseling in lichter laaie en even later brandde de boot over de gehele lengte. De brand kostte al direct aan een aantal opvarenden het leven. An deren, onder wie mensen die niet konden zwemmen, sprongen over boord. Een deel van hen wist een klein vaartuig te bereiken dat te hulp was gekomen, maar er klampten zich zoveel mensen aan vast dat het bootje omsloeg, waar door het aantal slachtoffers nog steeg. De uitgebrande boot is op de kust ge trokken om deskundigen de mogelijk heid te bieden de oorzaak van de ramp vast te stellen. Overal in Dene marken waren de vlaggen donderdag halfstok gehesen. Schouwburgdak werd „gekoeld" Om enige verkoeling te bren- 1 gen in de broeikas-warme zaal H van de Amsterdamse Stads- s H schouwburg, waar gisteravond ter gelegenheid van het bezoek van koning Boudewijn een ga- i| ei lavoorstelling zou worden ge- s H geven, heeft de directie van de jH schouwburg de hulp ingeroepen §f van de Amsterdamse brand- weer. Tot hun ontsteltenis za- gen de huiswaarts kerende Am- iï sterdammes in de middag een j§ meterslange brandslang aan de voorzijde van de schouw- ee burg van het dak naar beneden 1 H hangen. Er was echter geen 1 brand, maar de slang was ge- koppeld op een standpijp in een waterpijp op het trottoir en het 1 naar boven opgevoerde water H diende ditmaal om het grote zinken dak nat te spuiten, if iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiin Het Wereldgebeuren Presidentieel Wat de kwestie van het staats hoofd betreft, zal ik duidelijk zijn. Ik ben géén voorstander van een monarchie, omdat een mo narchie erfelijkheid veronderstelt, ik ben islamiet, ik ben een democraat, omdat ik een islamiet ben. Ik wens overleg. Daarom streef ik ernaar, dat elk staatshoofd ook gekozen wordt. Zegt de islam niet, dat elk staats hoofd,. hetzij kalif, hetzij amiroel moe-minin gekozen moet worden door het volk Aldus sprak met zijn zwa re, vérdragende stem de Indonesische nationalist Soekarno in 1944, toen hij voorzitter was van een op corporatie ve grondslag opgebouwde politieke volksbeweging onder Japanse leiding, die tot doel had „het bijeenbrengen van de krachten van het gehele volk" ln diezelfde redevoering zei hij, dat de onafhankelijke Indonesische staat gegrondvest zou moeten worden op vijf zuilen: geloof in Goddelijke Al macht, nationalisme, democratie, so ciale rechtvaardigheid en humaniteit of internationalisme. Die vijf zuilen vormden ook de onderbouw van de revolutionaire grondwet van 1945, die Soekarno deze dagen opnieuw van kracht heeft verklaard. Deze grondwet geeft de president grote uitvoerende zowel als wet gevende bevoegdheden. De pre sident kan verordeningen uitvaardi gen en in tijd van nood mag hij bij decreten en noodwetten regeren. Mo menteel bestaat in Indonesië officieel de noodtoestand Soekarno, die na de oprichting van de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië op 16 de cember 1949 door vertegenwoordigers van alle deelnemers werd gekozen tot eerste president, heeft zulke bevoegd heden nog nooit bezeten. Tot dusver gold immers niet het in 1945 opge stelde grondwetsontwerp, maar de door federalen en republikeinen teza men in 1949 vastgestelde „voorlopige grondwet", waarin aan de president geen uitvoerende macht werd toege kend. Soekarno ontleende in de jaren die volgden zijn invloed voornamelijk aan de wijze, waarop hij als volksre denaar de sentimenten wist te bespe len. Ook voor hemzelf is de nieuwe fase welke Indonesië nu is binnenge treden dus een experiment, al heeft hij het volk en zichzelf met het pro pageren van het idee der „geleide democratie" al geleidelijk erop voor bereid. Gisteren heeft Soekarno bekendge maakt, dat hij een kabinet heeft samengesteld en wie er, onder zijn leiding, in zitten. Het zijn vogels van diverse pluimage, maar tegen de verwachtingen in zijn er geen com munisten bij. Soekarno heeft wat zijn verhouding tot de communisten betreft een grote wispelturigheid aan de dag gelegd. In 1948 werd een communistische re volte meedogenloos onderdrukt, maar in 19o6 deed hij zijn uiterste best om vrienden van Moskou in het kabinet te doen opnemen. Uit de vleiende be woordingen waal-mee hij de autori teiten van Noord-Vietnam heeft toe gesproken od zijn onlangs geëindigde buitenlandse reis, zou men haast con cluderen dat hij zelf een communist is. Maar misschien heeft hij zich ook daar laten verleiden door zijn be hoefte, applaus te horen. V3or het eerst doet luitenant-gene raal Nasoetion, stafchef van het leger, zijn intrede in een Indone sisch kabinet. Deze generaal die zo als bekend nog in 1952 met Soekarno overhoop lag en de laan uit werd ge stuurd, maar drie jaar later als een vriend van Soekarno op zijn post te rugkeerde, heeft de laatste'tijd steeds aan invloed gewonnen en men mag aannemen, dat Soekarno tegenwoor dig behalve op eigen populariteit, ook op Nasoetions macht steunt. Boven dien krijgt men telkens de indruk, dat Nasoetion met name de commu nistisch imperialistische tactiek heel wat beter doorziet dan Soekarno zelf. Na de verwerping van het ontwerp- grondwet in het begin van juni dooi de constituante, heeft Nasoetion alle politieke activiteiten in Indonesië ver boden om te voorkomen dat een chaos zou ontstaan in afwezigheid van spreekmeester Soekarno. Bij de kabinetsformatie zal Nasoetion onge twijfeld op grond van die verdienste zijn eisen hebben gesteld en het is waarschijnlijk, dat hij als minister van binnenlandse veiligheid en de fensie goed zijn best zal doen om zicli in regeringszaken in te werken. Wie weet moet hij in de toekomst ooit zelf een regering leiden... Er zijn in Azië voorbeelden te over van re gerende generaals en kolonels. De invloed van Nasoetion zal groot zijn, omdat klaarblijkelijk in het kabinet de machtsfactor een belangrijke rol zal spelen. Op zijn persconferentie heeft Soekarno gisteren namelijk ver klaard, „dat hij niet van stemmingen houdt". SOEKARNO ..nieuw: experiment...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5