PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer SPORT EN WEDSTRIJDEN Waar zijn onze schepen? Het moeilijke offer DONDERDAG 9 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jeugdkampioenschappen tennis te Vlissingen Op de banen van het Nolle-tennis- park te Vlissingen werden in liet af gelopen weekeinde de jeugdkampi oenschappen tennis 1959 door de af deling Zeeland van de K.N.L.T.B. ge organiseerd. Bij de meisjes won de Middelburgse Thea Sandbei'g de titel door in de finale Miep Lips uit Dom burg met 7-5, 6-2 te verslaan.' Bij de jongens won de 15-jarige Paul Herm- sen uit Vlissingen voor de derde ach tereenvolgende maal. Na een moei lijke overwinning in de halve finale rekende hij met 6-1, 6-1 af met zijn gebruikelijke tegenstander, Wim Sandberg uit Middelburg, die in de finale ver beneden zijn vorm bleef. Uitslagen: Meisjes enkelspel: Halve finales: M. LipsM. Fukken 8-6, 6-2; Th. SandbergB. Wolthers 9-7, 6-3. Finale: Th. SandbergM. Lips 7-5, 6-2. Jongens enkelspel: Halve finales: P. HermsenW. Scheltens 2-6, 6-2, 6-1; W. SandbergL. Parent 6-2, 7-5. Fi nale: P. HermsenW. Sandberg 6-1, 6-1. Zeeuwse zwemmers op toernooi te Geleen Een Zeeuws waterpolo-zevental nam deel aan een toernooi te Geleen ter gelegenheid van de Zuid-Nederlandse kampioenschappen. De resultaten in de halve competitie tussen Brabant, Limburg en Zeeland waren: Zeeland- Limburg 42, Brabant-Zeeland 71, Brabant-Limburg 42. Brabant werd dus winnaar. Aan de zwemwedstrij den werd door drie Zeeuwse meisjes deelgenomen. Heieen de Vries en Willy de Bruin van „Dë Bruinvis" uit Sas van Gent werden respectievelijk derde en vierde op de honderd meter vrije slag dames, lngrid Baart, even eens van „De Bruinvis" werd vierde in haar serie op de honderd meter schoolslag. (Advertentie) fOf Fotografeer AfëËS haar WW beter wmmmmmmwm KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Oud-Beijerland R. de Bruin te Barneveld; te Willige Lange- rak W. Kalkman, kandidaat te Pa- pendrecht; te Hoogvliet (derde pred. pl.) (toezegging) IC. Verbeek te Aangenomen naar Katwijk aan Zee (wijkgemeente noord oost) W. L. Tukker te Rotterdam, die bedankte voor Boven Hardinxveld, Oosterwol- de (Gld.), Ouddorp, Sliedreeht en voor Wijk bij Heusden. Beroepbaar de heren J. Kortleve te Papendrecht, W. Kalkman te' Ka- pelle aan de ÏJsel, C. Nieboer, kandi daat te Hogezand. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Noorddïjk (Gr.) R. J. de Boer, emeritus predikant te Vees- sen. GEREF. KERKEN. Tweetal te Hoogvliet (tweede predi kantsplaats) R. E. Beukema te Doom en w. van Wijk te Nederhorst ten Berg. Beroepen te Dirkshorn J. C. W. van 't Hof, kandidaat te 's-Hertogen- bosch. Benoemd tot hulpprediker te Oost- zaan ds. J. G. Meynen te Emmen, emeritus predikant van Soerabaja. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Doesburg H. P. Brands- ma, kandidaat te Sneek en T. Harder, kandidaat te Leeuwarden; tweetal te Elburg G. Blom te Meerkerk en P. van Zonneveld, kand. te Bussum; tweetal 's-Gravemoer H. P. Brands- ma, kand. te Sneek en W. J. van der Linden te Santpoort, van wie eerst genoemde is beroepen. Beroepen te Deventer W. J. van der Linden, kand. te Santpoort; te Gou da J. de Jong, kandidaat te Rotter dam. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Yerseke A. J. Buur man te 's-Gravenhage. BAPTISTENGEMEENTEN. Beroepen te Nieuw Weerdinge Ph. Lindeman te Stavoren. Duitse atleet verbeterde twee maal wereldrecord Tijdens atletiekwedstrijden in Zürieh heeft de Duitse atleet Martin Lauer de 110 meter horden gelopen in 13.2 sec. Dit is een verbetering van het wereldrecord. Het oude stond met 'n tijd van 13.4 sec. op naam van de Amerikanen Jack Daws en Milton Campbell. Lauer's prestatie betekent uiteraard ook een nieuw Europees record. Kort nadat de Keulse atleet, die 's ochtends nog aan de hogere techni sche school In Munchen college had gelopen en toen met het vliegtuig naar Zürieh gekomen was, zijn re cord op de 110 meter vestigde, ver richte hij opnieuw een topprestatie. Op de 200 meter horden liep Lauer een tijd van 22,5 sec. Dit betekende een verbetering van het wereldre cord voor 400 meter banen van de Amerikaan Charles Tidwell met 0,1 sec. Coy Koopal en 12 Alkmaar spelers op de transferlijst De „Sportkroniek" van maandag heeft weer een aanvulling op de transferlijst gepubliceerd. De opmer kelijkste namen die erop voorkomen zijn die van NOAD-midvoor Jan Meijer, doelman v. d. Voort van RCH, Cees Vermunt van RBC, Jan Huntink van Scheveningen-Holland- Sport, Joop Weustink van S.C. En schede, Coy Koopal van Willem II, diens collega's Henk Elzer en de Duit ser Zaro en Henk Groot van Storm vogels. Voorts komen liefst 12 spelers van Alkmaar op de lijst voor. De volledige lijst van deze week ver meldt de volgende namen: AGOW: H. Kanselaar en W. Jonker, Alkmaar: J. Smidt, H. Schouten, H. J. Pieters, H Kramer, J. Kooge, J. Dingena, E. Kabel, P. C. Kaas, G. R. Snabilie, P. Schuyt, H. Th. Koelemij, N. Wage- maker, Dosko: C. J. Machielsen, EDO A. Klein, F. Petterson, Fortuna '54: W. Huis, NEC: G. Koopman, J. van Boxtel, L. Kuhnen, A. van Ringele- stein, F. Sewalt, NOAD: J. Meijer, Rapid JC: J. Pinckers, RBC: C. Ver munt, RCH: G. Krist, B. G. v. d. Voort, Roda Sport: A. Ederveen, SHS J. Huntink, SC. Enschede: J. W. Weustink, Stormvogels: H. Groot, B. Freriks, Velocitas: J. C. de Wolf, Ve los: J. J. v. d. Horst, Wageningen: J. ten Klooster, H. Vreekamp, Wil lem II: P. van Bladel, H. Elzer, C. Koopal, E. van Roosendaal, K. Zaro, L. de Zwart, Zwartemeer: C. Akse en J. Stevens. De V.V.V.-er Jan Klaassens zal niet naar Eindhoven gaan. Het bestuur van Feijenoord voert thans serieuze onderhandelingen met de Venlonaar. Vrijdagavond speelt hij reeds met de Rotterdammers mee tegen de Brazi liaanse sterrenploeg van Botafogo. (Advertentie) met film „De wandelende krabben" organiseerde wandeltochten De Bergen op Zoomse wandelsport vereniging „De wandelende krabben" organiseerde zaterdagmiddag wandel tochten over een afstand van 10, 15 en 25 km. Er deden ruim 400 wande laars aan mee. Het was een prachtig parcours dat door het bestuur was uitgestippeld en waarover de deelne mers vol lof waren. Na afloop werden de medailles en groepsprijzen uitge reikt. Bij de 25 km werden de le prijs en de wisselbeker gewonnen door de re- serve-politie uit Bergen op Zoom De Lua uit Ossendrecht behaalde de tweede prijs. Bij de 15 km werden de eerste prijs en wisselbeker gewonnen door w.S.V. Kruiningen2e prijs Lievenshoven, Bergen op Zoom. Bij de 10 km werden de eerste prijs en wisselbeker gewonnen door de ver eniging Odyles uit Bergen op Zoom. Johansson kreeg groots welkom in Göteborg Ingcmar Johansson, do Zweedse zwaargewicht die in New York zo'n sensationele overwinning behaalde op Floyd Patterson en daarmee de we reldtitel ii» het zwaargewicht verover de, is zaterdagavond in Göteborg, zijn woonplaats, teruggekeerd. Van het vliegveld, dat enkele kilome ters buiten de stad is gelegen, werd de nieuwe wereldkampioen door een helikopter naar het Nya Ullevi-sta- dion gebracht, het ultra moderne sta dion van Göteborg. Meer dan 20.000 supporters verwel komden de populaire Zweed, die zijn aanhangers tot groot enthousiasme bracht, toen hij zei dat hij dacht ook de revanchewedstrijd tegen Patterson wel te zullen winnen, „indien er ten minste niets onverwachts gebeurt". In een interview verklaarde Johans son later dat hij onmiddellijk zijn training zal hervatten om in goede conditie te zijn voor het tweede ge vecht dat hij met de Amerikaan zal leveren. Om de Zeeuwse damcup De uitslagen van de in Goes gespeel de damwëdstrijden in de tweede en derde ronde van de zilveren Zeeuwse cup luiden: 2g ronde: G. GorsseIz. op 't Hof 02, J. J. EngelvaartJ. Louwerse 20, L. DavidseW. Izeboud 20, J. Sinke A. v. d. Broecke 20, W. Heijdra D. Davidse 20, J. C. Schouten A. Krijger 02, A. v. d. SchraafJ. Blom 02, J. BlaasJ. N. de Vroom 02, A. van SorgenD. Meijer 20. Voor de 3e ronde zijn afgevallen, we gens 4 verliespunten, de spelers W. Izeboud, J. C. Schouten, D. Davidse en A. v. d. Eroecke. 3e ronde: J. N. de VroomD. Meijer 02, Iz. op 't HofJ. Sinke 02, J. BlomJ. J. Engelvaart 11, G. GorsseL.' Davidse 20*, A. KrijgerA. van Sorgen 20, W. Heijdra—A. v. d. Schraaf 11. Punten reglementair toegekend we gens niet opkomen. Voor de 4e ronde zijn afgevallen, we gens 4 verliespunten, de spelers A. v. d. Schraaf en L. Davidse. De 4e rondo zal zaterdag 11 juli om half vier in het clubgebouw van de Vlissingse damclub worden gespeeld. Advertentie Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRUZEN Londen 10.6010.60%; New York 3.76%3.77%; Montreal 3.95 3.95%; Parijs 76.77Va—76.87%; Brus sel 7.55'A—73S3/4: Frankfurt 90-19% 90.24'/a; Stockholm 72.86%—'72.91 Zürieh 87.49—87-54; Milaan 60.75% —60.8014; Kopenhagen 54.77—54.82; Oslo 62.96',4—53.01'/)Wenen 14.59% -14.60%; Lissabon 13.21%13.23; Ankara 3.76!'*-3.77'/«:. Belgische internationaal Piters naar Fortuna '54? De kans is zeer groot dat de Belgi sche internationale vleugelspeler Pi ters volgend seizoen voor de Neder landse eredivisieclub Fortuna '54 zal uitkomen. De vereniging uit Geleen heeft onderhandelingen geopend met FC Luik. Men verwacht dat de be slissing op zeer korte termijn valt. Bailey trekt zich terug uit de wedstrijdsport Jim Bailey, de Australiër die als eerste in Amerika de mijl binnen de 4 minuten liep, heeft zaterdag aan gekondigd dat hij niet meer in wed strijden zal uitkomen. Bailey, die nu in Denver (Colorado) woont, leverde deze prestatie in 1956, toen hij zijn landgenoot John Landy in Los Ange les in 3 min. 58,6 sec. versloeg. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Damrak blijft vast gestemd In tegenstelling tot de omgeving van het beui-sgebouw, waar ondanks de druk kende warmte een grote levendigheid heerst ter gelegenheid van het hoge Bel gische bezoek, was de levendigheid ln de beurszaal ver te zoeken. De handel was weer van zeer kleine afmetingen en de koersen lieten slechts bescheiden schommelingen zien. Voor enige bijzon dere koersvariatie bestond dan ook geen enkele aanleiding. Bijzonder nieuws uit het bedrijfsleven was er niet en ook in New York waren de zaken kalm verlo pen. Dit neemt niet weg dat Amerika vast gestemd blijft en hetzelfde kan men ln menig opzicht ook van de Amsterdam se markt zeggen. Immers, ondanks het gemis aan grote kooporders blijkt de on dertoon van de markt wel zo stevig en gezond, dat zelfs een lichte belangstel ling van kopers al tot hogere koersen aanleiding geeft. Woensdag waren het niet zozeer de inter nationale fondsen die de belangstelling trokken. AKU was aan de vaste kant en kalm. Philips was prijshoudend even als Unilever en Kon. OUe was licht aan geboden, alles binnen zeer beperkte af faire. Daarentegen waren diverse lokale industrieën gevraagd en vast gestemd. Deze blijken voortdurend kopers to trek- kel. Zo bijv. blijven de bieraandelen, ln sympathie met de temperatuur, zeer ge vraagde fondsen, vooral Helneken, die opnieuw vast was. In de textielsector blijft Spanjaard aangeboden en was gis teren opnieuw lager. Bepaald „willig" waren aandelen Bataafse Aanneming maatschappij die opliepen van 240 tot 280 bieden. Erdal was zeer vast op het ver slag. Op de scheepvaartmarkt viel wei nig te beleven maar Kon. Boot was goed prijshoudend. Indonesische waarden ver deeld en stil maar Dell oplopend tot ALHENA 7 Salvador ASMIDISKE 7 V. A'dam n. Hamptonroads ASTRID NAESS 8 to A'darv AXELDIJK 7 to Pt. of Spoil ARENDSDIJK 7 v. Mobile i Puerto Plata katelysia 8 t. karakorum 8 keriï1ia 8 to LEUVEKERK 8 OVERIJSEL 7 v. Genua n. Manolllo perna 7 v. Saigon; Singapore POLYPHEMUS S te Chrlatob 6 to Southampton t 8 to KnapoUd 'to Boira SCHELPWIJK 6 Landsend n. CALTEX DELFT 250 n MALEA 9 to Plodju vorw. i to Chlttaoe Tandjongpriok DRACO to Aalborg EEMDIJK S 360 m Finlstcrre ENA 7 v. Balboa n. Guayaquil BSSO NEDERLAND paos. 7 Finlstcrre n. Fao OAASTERKERK 5 v. Aden n. Sue HOLENDRECHT 6 80 m. Lat Palmat HOOGKERO 8 v. Suez n. Djibou IUSILLOYD S t NESTOR 8 to Rotterdam NIEUW AMSTERDAM 8 t TARIA 8 v. Abadan n. Karachi TJIKAMPEK O te Walvisbaai VAN HEEMSKERK 8 te Fre.town WILLEM RUYS 7 WONOSARI 8 t< 1218. En dat, terwijl wij hen op een bepaald moment bijna met de liand hadden kunnen pakken, 't Is onbe grijpelijk" tierde Mare. Maar piloot Storm hief be zwerend zijn hand op. „Dat zeg jij nu wel, maar ben je daar zo absoluut zeker van?" vroeg hij. „Volgens mij is hier in de buurt toch iets bijzonders aan de hand. Ten eerste omdat het radai-- seherm vreemd reageert, zo als je man zegt, ten tweede omdat wij dat Zorinschip gisteravond hier ongeveer kwijtgeraakt moeten zijn en ten derde, omdat dit landschap verdacht veel van een oude uitgedoofde vulkaankrater weg heeft. Kijk zelf maar eens". Met deze woorden stapte Arend naar het grote observatievenster en wees naar beneden, waar nu duidelijk de cirkelvormige kraterwand te onderscheiden was. „Daar ergens zitten die kerels en zij heb ben ons allang in de gaten, i maar ik heb een goed idee", i geheimzinnige toon aan toe. t 177. Ook ln het verdere verloop bleef de markt zeer kalm zonder opmerkelijke fluctuaties. Nederlandse staatsfondsen ongeanimeerd. De nieuwste lening blijft ook na de storting van 1 juli nog zwaar ln de markt liggen en ls nog procent van de ultgiftekoers verwijderd. Prolon gatie 3 pet. 7 juli 8 Juli Nederland 1951 (3%) 93'/» 93!» b Nederland 1955 (3%) 8*5/» 88/» Nederland 1947 (3'/>) 92)1 92)1 Nederland 1937 3 91 Dollarlening 1947 3 91!» 91% Nederland 1962-64 3 93gb 97;.sb 6 Woningbouwlening 1957 112 114 Grootboek 1946 3 89% Nat. Handelsbank H8gb 118 Ned. Handelmi). 231 235 Alg. Kunstzijde Unie 362(4 304V» Berghs' en Jurgens 276 Calvé-Delft 564 557 Hoogovens n.r. 5)0 540gb Ned. Kabelfabriek 400gb 400 Philips 646gb 644% Unilever 583!s 684 WUton-Feijenoord 203% Kon. Petroleum Mij. 159J0 157 Amsterdam Rubber 92'/«gb Holland Amerika Lijn 156 156% Kon. Paketvaart 129% 130 Rotterdamse Lloyd 136 Scheepvaart Unie 129'/» 130 Stv. Mij. Nederland 153 154 Ver. H.VA. Mij. N.V. I53gb 151','. Dell Mij. 175 176gb Bank van Ned. gem. 4% 104% 104% Van Berkels Patent 260gb 257 Centraio Suiker 252% 233 Kon. Mij. De Schelde N.B. 238 238 Intern. Nickel lOOVi 997/» American aiotors 45% 46"» Anaconda 64% 62% Baltimore en Ohio 48% 49,» Bethlehem Steel 58% 57% General Motors 56 57". Kennecott 103% 104% New York Central 28% 30% Pennsylvania 19 fj 19% Republic Steel 79% 79'/* Shell Oil Comp. 78 78% Tide Water 24% U.S. Steel 104!'» 103% Nat. Can. Corp. 10% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 86% 86 Breda 1954 80% Eindhoven 1954 80% Eindhoven 1954 soV* Enschede 1954 81 Den Haag 1952 I 89% Den Haag 1952 II 87% 87% Rotterdam 1952 II 90 Rotterdam 1937 95 95% Utrecht 1952 98% Amsterdam 1956 I ao.% 80'/» Amsterdam 1950 II 95% Amsterdam 1956 111 95% 95% Amsterdam '33 (C en A) looi looi Dordrecht 1956 80'/» Alkmaar 1956 80'/* 80% ANP-CBS BEüRSÏNDICES 6-7 7-7 8-7 429.64 427.13 425.87 213.48 215.25 214.95 149.30 150.40 150.83 371.68 174.29 173.47 125.48 126.41 125.79 295.15 294.58 294.04 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemeen (Advertentie) FEUILLETON DOOR DAVID HOWARTH 1 Kerstavond en een overvolle bus. Overvol was eigenlijk tc zacht uit' gedrukt, 't Vehikel was immers al vol geweest voor het de stad achter zich had gelaten en bij elke halte buitenaf hadden zich steeds meer mensen door de toegangsdeuren weten te wringen, zodat de reeds dicht opeengepakte schare nog stevigers werd samenge perst. Men zou, oppervlakkig redene rend, al lang tot de overtuiging zijn gekomen, dat het verschijnen van nog één enkele passagier de hele boel uit elkaar zou doen barsten, maar wonderlijk genoeg werden er tenslot te nog een dozijntje bij „geladen"! Nu ja, het was Kerstmis en cle men sen lieten zich, in 't vooruitzicht van een paar vrije dagen, hun goede hu meur niet bederven. Aan een der hal ten stond een geweldig dikke vrouw, die bij het zien van de menigte bin nen niets anders dacht of ze zou moe ten achterblijven. De blik van ont steltenis op haar gelaat maakte een tragl-komische indruk; haar dubbele kin trilde van angst, maar toen de open deur zagen staan en het diepbedroefde gezicht boven het enorme lichaam opmerkten, klonk een vrolijk gejuich, vermengd met allerlei uitroepen, haar tegen. „Ruim- „Kom maar boven, schat, hier moet je zijn. We zullen je wel in het baga gerek stouwen, hoor je!" Hijgend en puffend werd ze de vrij stijle treden opgehesen en in een hoek bij de chauffeur geduwd, terwijl ze nu weer genoeglijk glimlachend allerlei woorden van dank probeer de te uiten, die echter, evenals haar nadere toelichting van het doel der reis, door het stemmengeratel en het motorlawaai totaal onverstaanbaar bleven. Een grapjas bij de deur schreeuwde: „Allemaal even uitade men en dan sluiten!" Alle passagiers waren Oostenrijkers, met uitzondering van een tweetal: een Engelse majoor, nauw op een bankje, links van de bestuurder, ge drongen en een Amerikaanse soldaat, achterin rechts stond. Ieder van hen hield zichzelf voor de enige vreemdeling ter plaatse. Ze kenden elkaar niet en waren geen van beiden in uniform, hadden trou wens totaal uiteenlopende zorgen: de Amerikaan omdat hij was gedeser teerd, de Engelsman vanwege het weinig vrolijke bestaan, dat hij nu reeds vijf jaar leidde. Op het ogen blik echter was zijn chronische be kommernis, de herinnering die hem zoveel ellendige nachten had gekost, enigszins op de achtergrond geraakt want voor liet eerst sinds lange tijd verlangde hij naar het kerstfeest, dat hij ditmaal in een hem welgezin de, gelukkige omgeving hoopte te vieren. Desondanks kon hij zich niet geheel aan zijn gewoonlijk sombere stemming ontworstelen en verdiepte hij zich onwillekeurig in allerlei klei nigheden, die hem ongedurig en rus teloos maakten. Zo bijvoorbeeld in de vraag of hij de brandkast op zijn bureau wel had afgesloten, ofschoon hij wist, dat zulks wel degelijk het geval was en verder in de eventuele reactie van de kolonel, als die het reisdoel van de hem ondergeschikte hoofdofficier te weten zou komen. Iets wat hoogstwaarschijnlijk nim mer zou gebeuren en hem, de majoor, in de grond der zaak ook bitter wei nig kon schelen! Toen do bus de laatste lichten van de stad achter zich had. zette de chauf feur er, alsof 't hem nu ernst werd. pas goed de gang in! Die chauffeur was een kabouterachtig wezen, dat tussen de spaken van het stuurwiel doorgluurde en grimmig met de ver schillende handles en knoppen wor stelde, als ware het logge voertuig een slechts ten dele getemd monster. Ondertussen begon de weg, vol van nog tamelijk gemakkelijke bochten, langzaam oostwaarts te stijgen en wreef de majoor met zijn mouw de beslagen ruit naast zijn zitplaats een beetje schoon: hij moest, wat er ook gebeurde, zijn bestemming niet missen. In het blauwachtige licht van de maan en het gele schijnsel der koplampen zag hij vaag de omtrek ken van tussen beboste heuvels lig gende boerderijen, stukken omge ploegd en nu licht bevroren land en door de rijp van overdag wit uitge slagen grasbermen. Voorts bespeur de hij tal van appelboomgaarden, vol oude. knoestige stammen, spookach tig en verwrongen als jichtige lede maten, en ook kleine, nu vrijwel kale wijnstok-aanplantingen. Hij besloot ter dege op te passen: het zou een w.uo ramp zijp als hij eens te ver meeging. Erkend dient, dat deze zorg of juister voorzorg niet overbodig was. De majoor had inderdaad alle reden om nauwkeurig op de weg te letten. Deze immers leidde door de provincie Stiermarken naar het oos ten, tot men over een houten brug in Burgenland terecht kwam. Dat klinkt heel eenvoudig, maar kerstmis 1952. ruim zeven jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog, was Stiermar ken als deel van Oostenrijk bezet door Engelse troepen wat de aan wezigheid van de majoor verklaarde terwijl Burgenland tot de zgn. Russische zone behoorde. Zodoende had de houten brug, waar eeuwen lang reizigers indien ze dit al deden slechts even hadden ver poosd om de rivier vrolijk tussen vruchtbaar land te zien stromen, een nieuwe betekenis gekregen. Ze was, nadat de vijandelijkheden waren ge staakt, bijna toevallig tot scheidings lijn tussen de verschillende zones „gepromoveerd". Destijds was dat 'n eenvoudige administratieve maatre- f:el geweest, maar zeven jaar later, oen de redenen voor het besluit al vrijwel vergeten waren, duurde de be zetting nog voort en was het onbe tekenende riviertjè een deel gewor den van de diepste kloof, de gewel digste slagboom, die ooit mensen en volken van elkaar had gescheiden. De majoor was in zijn functie wel eens naar de westkust van de brug gegaan. Hij had met de Russische schildwacht aan de oostzijde een sa luut gewisseld, had enige minuten naar het sprankelende, flitsende wa ter gekeken en zich erover verwon derd, dat zulk een nietig, onbeduidend stroompje deel uitmaakte van een zo geweldige reeks fortificaties. Een barrière, die zich links van hem uit strekte door Duitsland, de Oostzee, Finland en tot de Noordelijke ijs woestijnen, rechts door Zuid west-A zie door wildernissen en eindeloze step pen tot aan de Chinese Zee, Korea, Kamschatka en het noorden van de Stille Oceaan. O, het leek in één woord fantastisch. Eigeniijk was het veel en veel méér dan een militaire scheidingslijn, waar soldaten van ver schillende legers elkaar beleefd salu eerden, maar nauwelijks een woord durfden spreken; het was een schei dingslijn van de geest, van godsdienst en levensbeschouwing, van het diep ste wezen der menselijke opvattingen en idealen. Zelfs fundamentele begrippen als lo gica cn waarheid hadden daar aan de overkant een andere betekenis. De majoor had een vrachtauto de brug zien passeren en de chauffeur zijn paspoort zien vertonen. Ja, een Oos tenrijker kon nog naar de andere oever, mits hij de vereiste papleren bezat en een geldige reden voor zijn reis opgaf, maar de Engelse majoor moest aan deze zijde blijven, want voor hem vormde de rivier het einde van de wereld, een even abrupt einde, als middeleeuwse landkaart-teke naars in de westelijke oceanen had den gefantaseerd. Hij kon niet naar gindse boerderij drentelen en eens even over de rug van het varken strijken dat hij op amper dertig me ter afstand in het stro zag wroeten; hij kon evenmin een glas bier in de nabije herberg gaan drinkén. Dat al les was ten enenmale onmogelijk, maar nóo onzinniger schoen de ver- lifi <L onderstelling, dat hij, als Engelsman en West-Europeaan, ooit de gedach tegang van de Russische schildwacht zou doorgronden .(Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9